Pokazuje rezultate 1 do 45 od 45

Tema: POMOĆ RUBEOLA ?!?

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno POMOĆ RUBEOLA ?!?

    17.02. sam na savijet liječnice iz poliklinike Harni otišla na Virusologiju napraviti test na toxoplazmu i ostalih par bolesti.

    Nakon 2 tjedna stigao mi je nalaz kod primarnog ginića za toxopl. koji je bio negativan. Kako sam se na forumu ineresirala za tu bolest saznala sam da test obuhvaća i herpes te rubeolu. Doca sam pitala je li to sve što treba stići i on je potvrdio u stilu da a kaj bi ja još htjela.

    Danas dolazim u ambulantu po uputnicu za Petrovu i sestra mi veli kako imam nalaze kojie nisam podigla. U nalazu piše za rubeolu:

    Elisa granično
    Elisa poz, 169 IU/ml

    Odsjekle mi se noge. Nalaz je bio gotovjoš 02.03. a nitko me nije o tome obavijestio. Kada sam tražiladoca da mi objasni nalaz rekao je da poima nema, da to nije sramota i da odem pitati na zaraznu. :?

    Isti tren sam odjurila Paulinoj pedijatrici i žena kaže da sam bila friško u doticaju s virusom, da se odmah javim infektologu na zaraznoj ujutro da mi uzmu pozitivni serum i konzultiram genetičara ne Rebru. Još me pitala šta su mi rekli na zadnjem UZV je li sve bilo OK?

    Što to znaći ? Koje su posljedice za bebu?
    Totalna sam koma, neznam kako ću preživiti do sutra ujutro.

    Ima li tko sličnih iskustva?

  2. #2
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    zao mi je zbog sumnje na rubeolu, ona ostavlja najvise psljedica kad je prvo tromjesecje, i to na one organe koji se razvijaju kad zaraza traje.

    u 6 tjednu - katarakt
    u 9 - gluhocu
    od 5 - 10 - srcane malformacije
    od 6 do 9 - zubne malformacije

    kasnije vise nije tako opasna.

    inkubacija traje 15 dana, tako da mi je cudno da ti se bolest nije razvila do sad.

    ne razumijem se u te mjere, ali mozda si ju imala kao mala ili si bila cijepljena?

    i kako to da te tako kasno poslala na analize, ja trebam rodit kad i ti i sve sam to napravila jos prosle godine.

    ja ti preporucam da ne ocajavas i drzim fige da sve bude ok

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Mogići simtomi su bili povišena temperatura od 38,5 koja je trajala dva dana i opća slabost. Nisam išla docu jer sam mislila da je to nekakva virozica (iako nisam kašljala i nisam imala hunjavicu). Na pregledu u polikl. Harni sam slučajno napomenula tu temperaturu i tamo su me uputili na te testove jer da se često takve bolesti mogu pojaviti u vrlo blagom obliku. Tom prilikom smo i uočili zastoj srca kod bebe. U 21 tjednu sam išla na UZV srca na Rebro kod dr Malčića i srce je OK.

  4. #4
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Paula, koje si godište? Ja sam 1976. i u 8. razredu sve smo cure cijepljene protiv rubeole. Pretpostavljam da je tako bilo u cijeloj Hrvatskoj? Tako možda ipak imaš antitijela makar si bila u doticaju s virusom. Želim tebi i bebici puno sreće i da sve završi dobro!

  5. #5
    frka20 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    265

    Početno

    Paula,da te odmah umirim....i meni je na početku trudnoće taj TORCH test - onaj na koji se odnosi na rubeolu bio tako isto granično pozitivan,tj. IgM mi je bio granično pozitivan i izražena je sumnja na rubeolu iako sam cijepljena u školi uredno.Naravno da sam se sva izbezumila...nisam bila nigdje u kontaktu sa djecom ili nekim tko bi mogao imati danas uopće rubeolu....
    Otišla sam samoinicijativno na zaraznu i tamo su mi divni doktori ponovili test na rubeolu i naravno da je negativan...ispalo je da mi je osjetljiv taj neki "titar",odnosno da mi je imunitet bio oslabljen...a rekli su mi da se unazad nekoliko godina nisu susreli sa rubeolom.
    Naravno,i sada na Uzv je sa bebom i svime sve ok- tako da je nakraju ispalo da je moja panika bila totalno bespotrebna.
    Vjerujem da je i kod tebe tako."Lupaj" po voću i vitaminima....želim ti divnu trudnoću i bez ovakvih uzrujavanja..
    a evo i vibrica da ti bude lakše..... ~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Ja sam rođena 1973 i nažalost nism docjepljena. Sutra idem ponovo na testiranje pa onda opet duga neizvjesnost....

    Jedino me tješi što su simptomi jedine bolesti u trudnoći bili nakon 12 tjedna pa je ipak moguće da sve bude ok.

    Neznam dali da odem na UZV i dali se uopće može nešto vidjeti (i na koji 3D 4D color dopler). Redovni pregled mi je u utorak ali me nije naručio na UZV. Dakle sljedeći bi bio najranije za 4 tjedna

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    696

    Početno

    Paula postoji li ipak mogućnost da si zaboravila da si bila cjepljena u 8. razredu. Ja sam starija od tebe i sigurno znam da sam cjepljena protiv rubeole. Možda možeš pitati neku kolegicu iz razreda.
    Ma vjerujem da će na kraju ipak sve biti u redu, ipak je prošlo prvo tromjesječje, a možda i test nije dobro napravljen.
    Samo hrabro

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    zar imunitet ne traje deset godina?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja sam mislila da imunitet traje deset godina pa se prakticki vec izgubi dok vecina zena ne dodje u dob kada radja djecu. Drugim rijecima, danasnje trudnice se u biti stite cijepljenjem djece.

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Jučer sam razgovarala s svojim liječnikom i pregledala mi je karton kao i nekoliko drugih kartona mojih kolegica iz razreda. Nažalost nismo cjepljene u 8 razredu. Kaže da se prema njenom sjećanju to počelo provoditi nešto kasnije. Zadnje cjepivo mi je bilo protiv tuberkoloze u 7 r. osnovne.

    Prema nalazu s virologije u rubrici Cylomegalo virus:
    Elisa IgM negativno
    Elisa IgG poz, >8 IU/ml se vidi da postoje određena antitjela (cjepljenje)

    Nalaz Rubella: IgM granično
    IgG poz, 169 IU/ml što ukazuje na friški kontakt

    manje od 8 =negativno
    8 -11 = granično
    >11 = pozitivno (a kod mene 169?!?)
    To su tumačenja Pedijatrice

    Idem sad kod svoje doc po uputnicu a onda na zaraznu pa što Bog da (nema ništa gore od neizvjesnosti)

  11. #11
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    već je 71. godište cijepljeno, ali imunitet nije za cijeli život, on slabi, tako da sam ja u odrasloj dobi ponovno cijepljenja (pred par godina je bilo nekoliko slučajeva rubeole, pa sam zbog radnog mjjesta morala).

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Evo i friških vijesti iz zarazne.
    I sami su pomalo zbunjeni jer je nalaz jako nejasan i štur. Umeđuvremenu smo provjerili dali sam i kada cijepljena te je utvrđeno da cijepljenja nije bilo u moje doba (krenula sam u školu s godištem 1972 i u to vrijeme se nije cijepilo protiv rubeole), u mom dječjem kartonu postoje sva cijepiva od prvog dana do odlaska u srednju školu i ovo nije navedeno.

    Iz svega je zaključeno da sam prebolila infekciju koja nije liječena a ponovnim nalazom će se utvrditi da li se to odigralo u bliskoj prošlosti ili ne (ako se broj prepolovi riječ je o svježoj infekciji). Ostaje mi još jedino čekati nalaze koji bi trebali biti gotovi krajem idućeg tjedna i kontinuirano precizno pratiti trudnoću UZV-om.

  13. #13
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Paula, iskreno se nadam da će sve biti ok..i znam, da ti nije lako... :/

  14. #14
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    mogu misliti kako ti je

    nadam se da će se pokazati da je sve u najboljem redu!

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Pokušavam misliti o nečem drugom jer su mi rekli da se moram smiriti kako nebi navukla "vraga", da je jako važno da mi sada imunitet bude što bolji jer je sve ovo loša podloga na koju se ljepi sve što netreba. Jedino sam zaboravila pitati da li moram obavijestiti kolegice o ovome jer imam dvije trudnice s kojima se intenzivno družim na poslu a one su svega par tjedana "ispred mene" (sve smo se zgurale u srpnju) ili je bolje da još i njih ne isprepadam?

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Paula,
    IgG su stara antitijela, imaš ih ili od preboljene bolesti (u prošlosti) ili od cijepljenja. IgM su antitijela od akutne infekcije. E sad, svaka bolest ima svoju shemu kad se javljaju koja antitijela, uglavnom prvo idu M, a onda G, s nekim vremenskim razmakom, ali to ti na zaraznoj sigurno znaju kako ide.
    Citomegalovirus ili CMV - antitijela sigurno nisu od cijepljenja jer se protiv toga nitko i nigdje ne cijepi, ali velik broj ljudi dođe s virusom u kontakt, nije zgodan jer obično ostaje u tijelu i može se reaktivirati (slično kao herpes i varičela), ako bukne u trudnoći može naškoditi bebi.
    Za osiguranje od gadosti preporučila bi ti da ako možeš izvadiš dijete iz vrtića, izbjegavaš dječje rođendane (i ona) i da što više budete na zraku. Dovoljno spavaj, zdravo jedi i biti će sve ok.
    Gdje su ti radili prvi nalaz, koja Virusologija. Ponovi na Zaraznoj, a tamo ćeš dobiti i prave savjete.

  17. #17
    frka20 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    265

    Početno

    Paula, kod mene je bio problem s obzirom na općeniti imunitet...zato je i bio taj neki "titar" osjetljiviji i zato sam dobila prvi takav nalaz....

    Potpuno te razumijem,tvoj strah i sve...jedino kaj ti mogu reći je da misliš pozitivno i jedeš puno vitamina i svega toga da si digneš taj oslabljeni imunitet....
    Jedino ti još mogu ponoviti ono kaj su meni rekli na Zaraznoj - da se ne sjećaju kad su zadnji put "susreli" oboljelog od rubeole...
    Javi rezultate!!!! pusa i vibrice ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  18. #18

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Baš sam s MM-om u pregovorima oko vrtića, nalaze su mi radili na Virologiji u Rockfelerovoj (odmah iznad zarazne) i tako su ih dobro napisali da ni na zaraznoj ne znaju što reći. Kažu da će po ponovnom testu moći usporediti i da će mi onda sve objasniti (u stilu mama ništa se nemojte nervirati do petka ćemo sve znati a do tada se lijepo odmarajte i uživajte u proljeću).

    Ovo mi je već drugo loše iskustvo s virologijom. Dok je Paula bila oko 8 mjeseci pokupila sam mononukleozu - iz njihovih nalaza se nije moglo zaključiti da li je riječ o virusnoj ili dječjoj pa mi ionako alergično dijete (na mlijeko) nije smjelo tjednima sisati. Na kraju je ispalo da je bila riječ o običnoj dječjoj (u zaraznoj su sami napravili testove ponovno) - ne moram vam ni pričati koju je radost Paula doživjela ugledajući ponovno maminu ciku (još uvijek muku mućimo jer je to nešto tako slatko a mama neda :/ )

  19. #19
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Paula, sad ne stignem nego samo kratko, čak i da jesi sada u trudnoći preboljela neki blaži oblik rubeole (koja se most likely može dobiti i od friško cijepljenog djeteta), čak i u tom slučaju da je to bilo u 1. tromjesečju, ne znači uopće da beba MORA imati neku posljedicu.
    Zapravo najčešće nema, komplikacije su vrlo, vrlo rijetke, izvući ću ti neke statistike koje sam čitala kad ulovim vremena.
    Očito da je tvoj imunitet sasvim na dobrom nivou kada je sve prošlo praktički s benignim simptomima.
    Ostali nalazi ukaszuju da je s bebom sve ok, stoga pokušaj se opustiti.

  20. #20
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    I da, čak i da si uspješno cijepljena prije više od 15 godina, to ti ništa ne bi značilo, jer ta cjepiva ne "drže" toliko dugo, samo prebolijevanje daje trajni imunitet.

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    mamma Juanita puno hvala - najviše me mogu smiriti statistike - ja sam sve prekopala i uglavnom me šokiralo (pobačaji, prerani porodi, teška oštečenja srca, vida i sluha ...) - bolje da nisam ni gledala. Nisam nigdje našla konkretno koliko se djece razboli. Nekako se i sama nastojim utješiti da je zbog tako slabih simptoma moj imunitet čuvao bebicu.

  22. #22
    kikic avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,163

    Početno

    Paula nadam se da će sve biti u redu!

  23. #23
    frka20 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    265

    Početno

    Paula,ja sam isto radila taj test u Rockfellerovoj i u zaraznoj su se isto čudili njihovim nalazom...
    mamma Juanita dobro veli.....
    bit će sve ok,ne brini...!!!

  24. #24
    odra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    961

    Početno

    Držim fige da sve prođe dobro!

  25. #25

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Nemam baš neko znanje o ovoj temi. Javljam se samo da ti zaželim sreću! Misli pozitivno i ne daj se u bedaru!

  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ajme meni, jesu ti doktori ikad čuli za konzultacije... Ako im se ponavlja problem sa različitim nalazima, vjerojatno koriste različite analitičke metode, iako bi sve one morale biti standardizirane. Ali da to ne mogu raspraviti i dovesti u red... možda da malo prigovoriš u Ministarstvu zdravstva, oni imaju stručne kontrole.

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Danas sam dobila rezultate parnog seruma.

    IGM je sada negativan
    IGG je pao na 120

    Zaključak je da sam bila u kontaktu s bolesti, odnosno da je bolest protekla bez većih simptoma i da je teško reći kad je točno infekcija nastupila. Nadaju se da posljedica neće biti.
    Preporuka: potrebno češće detaljno ultrazvučno kontrolirati trudnoću.

    Naručila sam se u nedjelju privatno.

    U Petrovoj kad sam doktorici (mjenja mog liječnika) pokazala nalaz upitala me: A zar ste baš morali biti u kontaktu s životinjama?

    Pa kakve veze ima rubeola s kućnom macom?

  28. #28
    frka20 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    265

    Početno

    Paula,vibram da je sve ok i javi kak je bilo na UZV!
    ja vjerujem da će sve to bit dobro,a ovo za Petrovu i tu doktoricu....ma mislim...nemam riječi od količine gluposti.

  29. #29
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Preporuka: potrebno češće detaljno ultrazvučno kontrolirati trudnoću.
    jesu li ti objasnili što se time postiže?

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Preporuka: potrebno češće detaljno ultrazvučno kontrolirati trudnoću.
    jesu li ti objasnili što se time postiže?
    I mene ovo zanima. :/

  31. #31

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Pa i nisu baš nešto objasnili. Nije mi jasno kako mogu na UZV vidjeti da li je došlo do oštećenja sluha ili vida. Jedino je sa sigurnošću moguće ustvrditi oštećenje srca. Iako je zabilježen kratkotrajni zastoj, on se više nikada nije ponovio, protoci su bili uredni, šuma nema a pretkljetke i kljetke su razvijene. Srce je normalnih dimenzija. Nažalost, pregled za danas mi je otkazan tako da se sve produžuje za još par dana. Pokušati ću u ponedjeljak uloviti svog doktora u Petrovoj (možda mi on objasni) a svakako ću otići na dva neovisna mjesta.
    Svako od njih ima svoje tumačenje a izgleda da nitko ništa nezna (na zaraznoj se ne izjašnjavaju, u Petrovoj su mišljenja da dijete ili ne uspije ili nema oštećenja, na internetu se spominju vid i sluh, čak i tumori mozga u kasnijoj dobi :? ).
    Najviše me od svega drži što je bebač aktivan (za razliku od Paule koju danima nisam osjetila da se miće) i ne prođe više od 2 - 3 sata a da se ne protegne.
    Javim se poslije UZV-a.

  32. #32
    frka20 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    265

    Početno

    Paula,mislim na tebe i šaljem vibre da sve bude ok
    ~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~
    ~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~ ~~~

  33. #33

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Evo, ja se vratila s UZV. Ono što se može vidjeti na UZV-u je da je mozak dobro razvijen, nema vidljivih deformacija kostiju i zglobova, ručice, nožice i prsti su svi na broju i normalne dužine

    Želučić je ispunjen što ukazuje da je probavni trakt u funkciji, i crvić nije gladan. Svi unutarnji organi su razvijeni i urednih dimenzija, bubrezi rade uredno jer je mjehur pun. Srce kuca normalno i bez zastoja i ima pretkljetke i kljetke. Beba je aktivna a plodne vode ima dovoljno :D

    E sad ono što je manje dobro da u vrijeme infekcije nije bio u potpunosti završen proces razvoja organa (mislim da je rekao organogeneza) pa su moguća oštećenja vida i sluha koja se do rođenja djeteta ne mogu utvrditi. Također, posteljica završava jako nisko, gotovo u ušću pa postoji mogućnost od ranijeg otvaranja a mrvica je s glavicom prema dolje ali ukoso pa otuda i jaki pritisak i bolovi u preponi i lijevoj nozi.
    Usprkos svemu savjetovao mi je da dokle god se dobro osjećam nastavim s poslom (s obzirom da mi je posao sjedeći i nije stresan) i laganim šetnjama jer su manji izgledi da se nerviram (okupirati se drugim stvarima).

    Uspjeli smo i utvrditi kako je došlo do infekcije. Vrlo je vjerojatno da sam došla u kontakt s umrtvljenim virusom iz dječjeg cjepiva (temperatura se javila točno nakon vremena inkubacije po cjepljenju nečakinje).

    Puno hvala svima na dobrim vibrama, sad mi je neizmjerno lakše (nadam se da mi prvo pitanje nakon što se rodi neće biti JER VIDI :/ )

    Ma bitno je da super kuca i da je crvić veseli i s puno pokreta a sve ostalo će doći na svoje.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    44

    Početno

    Ma sve će to biti OK, ne brini se, vidjećeš
    Budi optimista, odmaraj se, šetaj, uživaj u trudnoći :D

  35. #35
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    i ja vjerujem da će bit sve ok

  36. #36

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Uspjeli smo i utvrditi kako je došlo do infekcije. Vrlo je vjerojatno da sam došla u kontakt s umrtvljenim virusom iz dječjeg cjepiva (temperatura se javila točno nakon vremena inkubacije po cjepljenju nečakinje).
    Ajme to je koma. Pa trebali bi upozoravati ljude kad cijepe dijete da se ne druže s trudnicama.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    ajme cure, i ja sam u panici zbog rubeole.
    u prosloj trudnoci su mi otkrili da nemam imunitet na rubeolu (pojma nemam kako i zasto me kao malu nisu dovoljno cijepili ili docijepili), medjutim ja sam se totalno zaboravila cjepiti nakon poroda.
    a sad sam opet trudna! koliko je vjerovatnost da se mogu zaraziti rubeolom i koje su mjere opreza?

  38. #38

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ako je ovo za cijepljenje točno, čini se da moraš zaobilaziti populaciju djece od 1-2 godine.

  39. #39
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    s obzirom da nema epidemija, najlakše se zarazit od nedavno cijepljenog djeteta.
    ali najbolji štit je tvoje zdravlje, tvoj prirodni imunitet, jer neće se niti svatko izložen nekoj bolesti zarazit, nego oni oslabljenog organizma.
    radi na tome da živiš što zdravije, puno odmaraj, zdravo jedi, odi na friški zrak i sunce, pokušaj živjeti bez stresa- najbolji recept .
    i još jednom da ponovim, cijepljenje prije više od 15 godina ništa ne znači jer mu je "istekao rok trajanja".

  40. #40

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    ali najbolji štit je tvoje zdravlje, tvoj prirodni imunitet, jer neće se niti svatko izložen nekoj bolesti zarazit, nego oni oslabljenog organizma.
    radi na tome da živiš što zdravije, puno odmaraj, zdravo jedi, odi na friški zrak i sunce, pokušaj živjeti bez stresa- najbolji recept .
    ma ovo sve radim ali me svejedno strah, a lijepo su mi rekli da se idem cijepit cim rodim

    Ako je ovo za cijepljenje točno, čini se da moraš zaobilaziti populaciju djece od 1-2 godine
    a kako cu cu ih zaobilazit kad imam kcer od 21 mj.? protiv rubeole su je cijepili 26.9.2005. to znaci da vise od nje ne mogu zaraziti, kaj ne? jel ima jos neko docjepljivanje za rubeolu, pa da pazim?

    inace, interesantno, nisam imala ni vodene kozice kao mala i dobila sam ih slucajno dva mjeseca prije nego sto sam ostala trudna. koja sreca

  41. #41
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    evo vrlo zanimljiv link http://www.ritelefax.hr/stalnerubrike.asp?ib=531&sr=23
    Piše: Arsen Miletić
    Cjepivo štiti i fetuse
    Briga o zdravlju kroz masovnu imunizaciju jedan je od glavnih prioriteta našeg zdravstvenog sustava. Prioritet je toliko izražen, da je lista bolesti, protiv kojih se provodi cijepljenje, već sada više nego impresivna. S tendencijom širenja. Oni koji redovitije prate ovu rubriku već znaju da je cijepljenje riskantna radnja s vrlo upitnim učincima po pitanju zaštite od infektivnih bolesti. Naročito je problematična imunizacija protiv uobičajnih dječjih zaraznih bolesti. MEDICINA JE UZ SVAKU OD NJIH PRILIJEPILA NEKU STRAŠNU PRIJETNJU, KAKO BI OPRAVDALA UPAD U DJEČJI IMUNOLOŠKI SUSTAV. Drugim riječima, ništa ne smije biti prepušteno prirodnim zakonima. JER JE TO LOŠE. Primjer rubeole je jedan od nekoliko sličnih.

    Rubeola je jedna od onih bezazlenih dječjih bolesti s osipom. Medicinski tretman bilo koje vrste je suvišan. Da nije jednog detalja… Naime, obolijevanje tijekom prva 3 mjeseca trudnoće MOŽE izazvati oštećenje fetusa. To je ključni razlog za provođenje masovnog cijepljenja. Drugi razlog je komoditet. BOLJE JE NE OBOLJETI NEGO OBOLJETI. Sve naoko uvjerljivi razlozi.

    Treba reći da je mogućnost obolijevanja baš u prvom tromjesečju trudnoće zapravo mala. (Obično se obolijeva u mlađim godinama.) A što se tiče učinkovitosti samog cjepiva, studije su pokazale da se NEKOLIKO GODINA NAKON CIJEPLJENJA PROTIV RUBEOLE GUBE BILO KAKVI TRAGOVI EVENTUALNO NASTALOG UMJETNOG IMUNITETA, i to kod čak trećine cijepljenih. Nitko ne može sa sigurnošću reći koliko takva umjetna "zaštita" traje. I da li uopće traje. Da ne spominjem kasnije mutirane forme virusa (česta pojava), na koje se zaštita uopće ne odnosi.

    No, djevojčice, buduće majke, treba posebno zaštititi. Iako se umjetni imunitet NI U SNU NE MOŽE MJERITI S PRIRODNIM IMUNITETOM. I desit će se ono što bi najmanje željeli. Buduću majku lišavamo mogućnosti stjecanja prirodne zaštite, pa će pojavnost rubeole biti sve veća u nešto kasnijoj dobi, kada su i simptomi teži. TO ZNAČI DA ĆE SE POVEĆATI I MOGUĆNOST OBOLIJEVANJA ZA VRIJEME TRUDNOĆE. Drugim riječima, možda će se oštećenja fetusa javljati češće AKO JE MAJKA CIJEPLJENA. (Ako još uvijek živite u iluzijama da cijepljene osobe ne obolijevaju, stvarnost bi vas mogla jako razočarati. Sve zato, JER JE PRIRODU NEMOGUĆE KOPIRATI KADA JE IMUNITET U PITANJU.)

    Drugo pitanje je eventualna štetnost samog cjepiva. Ni tu stvari ne stoje najbolje. Simptomi artritisa javit će se kod barem 4% "zaštićenih". NEKI AUTORI NAVODE I 26%. Dokazano je prisustvo virusa u zglobovima nakon cijepljenja. Intenzivni bolovi mogu ometati i normalno hodanje. Simptomi mogu potrajati nekoliko mjeseci, a ponekad i VIŠE GODINA. I KADA PROBLEMI PRESTANU, TO NE ZNAČI DA SE NEĆE VIŠE JAVLJATI. Registrirane su i teže komplikacije, npr. reumatski artritis.

    Ako uvažimo činjenicu (što i medicina tvrdi) da je rubeola glavna prijetnja za nerođenu djecu, tada bi trudnice trebale biti apsolutno sigurne da njihovi ginekolozi neće na njih prenijeti bolest. Očekivali bi da liječnik ne bude izvor zaraze. No, prema jednom kalifornijskom istraživanju, 90% GINEKOLOGA ODBILO JE CIJEPLJENJE PROTIV RUBEOLE. Zdravstveni sustav obično ne stvara nikakva ograničenja za liječničko osoblje, koje nije u cijelosti zaštićeno putem cijepljenja. Malo paradoksalno? Ako su već liječnici uplašeni, zašto bi to isto cjepivo davali našoj djeci?

    Tijelo ima svoje mehanizme stvaranja imuniteta na bolesti. Dječje zarazne bolesti su VAŽNA KARIKA U PROCESU JAČANJA TOG SISTEMA. Čak i važan segment dječjeg razvoja u cjelini. Naravno, nitko neće zbog toga namjerno zaraziti dijete. Ali još gore je panično bježati od bezazlene infekcije, služeći se sredstvima s nepredvidljivim štetnim posljedicama. Ne znam kako bih to nazvao. Iracionalni strah. Fanatizam. Mentalna tortura. Ljudska glupost. Rubeola je samo jedna karika. Zaštita ljudskih fetusa ili nasilje nad njima?

  42. #42

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    mamma juanita hvala ti na ovom tekstu, stvarno je fantastican!
    upravo ovako nekako ja slicno razmisljam ali jednostavno me nekad uhvati ko sto rece:
    Iracionalni strah. Fanatizam. Mentalna tortura. Ljudska glupost.
    sad me vise nije strah

  43. #43

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    tridesetri bez obzira o strahovima izbjegavaj djecu od 1 god (cjepljenje se vrši oko prvog rođendana i kod djevojčica u 7 ili 8 razredu). S obzirom da u obitelji imamo slijepu djevojčicu čija je majka obolila od rubeole u ranoj trudnoći mene je stvarno STRAH. Rubeola prestaje biti opasna kad se dovrši organogeneza (nakon 16 tjedana) a isto vrijedi i za većinu drugih infektivnih boleština.

    Inače, rubeole praktički godinama nema i nemoraš se bojati da ćeš ju dobiti u gradu, parku i sl.
    Kod mene je bio peh što sam ja bila u prisnom kontaktu s djetetom (hranjenje, presvlačenje, maženje ...) i dovoljna preventiva je da izbjegavaš male "slinavce" barem 14 dana nakon cjepljenja (dok traje inkubacija)

    mamma Juanita sad mi je jasno zašto neki pedijatri nisu željeli cijepiti svoju djecu dok su našu uredno "pikali".
    Stvarno neznam što je bolje - možda bi bilo dobro selektivno cjepljenje - znaći cijepiti djecu samo protiv onih najgorih boleština (pitam se ima li smisla onda cijepljenje protiv rubeole za malene kad bolest ne narušava zdravlje djeteta)

  44. #44

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    pa trebali bi pedijatri u svakom slucaju na to upozoriti majke te male djece. mislim mogla sam isto tako biti trudna i prije 8 mjeseci kad je m. imala godinu dana i kad je primila cjepivo protiv rubeole...

  45. #45

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    U potpunosti se slažem. Naša pedijatrica nam je kučni prijatelj i sama kaže da nije tako što očekivala. Pretpostavila je da su danas svi zaštićeni a i nije imala do sada u praksi sličan slučaj (obično su starija djeca veća). Ma ni oni sami nisu dovoljno educirani. Pedijatri vjerojatno misle da su trudnice briga ginekologa, ginekolozi su na nekom seminaru bili prije 200 godina a stručne radove čitaju samo ako baš nešto traže i došli smo u začarani krug Hrv. zdravstva.
    Dok sirote medicinske sestre jure iz noćnih smjena na raznorazna predavanja nebili skupile par bodova neophodnih da bi mogle raditi, liječnici po domovima zdravlja polako postaju inventar ustanove (čast izuzecima). :/

    Naše zdravstvo je previše siromašno da bi plačalo edukacije svojim liječnicima (naročito ono u inozemstvu)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •