Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Planirate li dječje obroke?

  1. #1
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno Planirate li dječje obroke?

    Planirate li dječje obroke za one starije od godine dana.

    Ili to radite stihijski?

    Ja sam dosada udovoljavala željama i prilagođavala se onome što imamo u frižideru, ali sve više uviđam da bolje i raznovrsnije jedu kad ja poslužim po svojem.
    I manje se hrane baci kad onda kupujem planirano.

    Kakav bi po vama bio idealan plan za tjedan dana?

    Ja sam još u fazi planiranja, ali držim se za sada sljedećeg:

    - svako jutro započinje voćem, ako im se ne jede obavezno nudim opet u toku dana, znači voće svaki dan
    - bar jednom tjedno im nudim ribu
    - meso ograničavam na dvaput tjedno i to isključivo avijacija
    - jednom tjedno mahunarke (grah, grašak, slanutak...)
    - bar dvaput tjedno juhica s puno povrća i domaćom ribanom kašicom (to nam je favorit)
    - bar dvaput tjedna varivo od povrća (mahune, zelje, kelj...)

    Zanima koliko im puta tjedno servirate meso, jaja, žitarice, povrće, mliječne proizvode? Ima li nešto da jedu svaki dan?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,298

    Početno

    Moji jedu juhu svaki dan. Ponekad je to ona prava (hrbat avijacije) iz ekspres lonca, a mi volimo i cijelu paletu raznovrsnih juha od povrća (tikvice, mrkvica, brokula, grah, paradajz.... sve valja). Odnedavno sam im ponudila juhu od gljiva (šampinjoni) s krumpirom, raspametili su se. U bistrim juhama - noklice ili gris-knedli.

    JEdu i žitarice za doručak (mlađi) a stariji integralni kruh, žitarice samo povremeno.

    Jedu povrće svakodnevno. Jedu variva često. Jedu ribu često, frekvencija ovisi... nekad više, nekad manje, kao i drugo. Prošli tjedan 3 puta, ako se ne varam. Ako uračunam i rakove, bome i više od 3 puta.

    Imam u glavi okvirni plan tjednog jelovnika, formira se prema subotnjoj ponudi na placu. Moji su školarci - boravkaši, pa u vrijeme šk.g. virim na školski jelovnik i prema njemu adaptiram ono doma (ako je bezmesni dan u školi, doma će dobiti za večeru juhu od krilaca i malih bataka, i uvijek pojedu to meso).

    Jedu dosta tjestenine, raznih vrsta, jer vole. Mliječni obrok - redovito ujutro. Voće - popodne. Svakodnevno. Po želji sladoled i kolači (npr. savijača od buče i maka... mljac, iako znam ja i druge stvari peći ali klonim se pretjerivanja).

    Eto, to je sve. Jedu moji i špek, a i mast na kruhu kad ih je volja (ne često, to je zimska hrana) ali rijetko. Mislim reći, ne bježim od toga, više bježim od konzervansa i aditiva.

  3. #3
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    i ja tako razmisljam i sad sam u fazi planiranja kako gdje sta i kako....sva sam u mukama, jer mi MM redovito sve poremeti.

    ...pratim temu - obavezno!
    nama se sve cesce desi da smo gladi a nema nista... :/ mislim da je onda svakako bolje planirati.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Nisam planirala nikad, ali ne zato jer ja ne bi nego nisam mentalno sposobna za planiranje. Sva sreća da živim u Zg di su dućani dostupni inače bi već sto puta ostali gladni .
    Ko prizna, pola mu se prašta .

  5. #5
    riba26 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    more i sunce
    Postovi
    459

    Početno

    ja planiram i neplaniram... moj ima samo 11 mj i jede (povrće) pretežno iz bakinog vrta. za meso, imali smo domaće što sam izrezali na puno komadića i spremila u zamrzivaću. tako da i ne treba puno planiranje kad mi je već sve nekako tu...

    ja isto slićno kao ti, voće svaki dan, povrće svaki dan, jogurt svaki dan, integralne žitarice svaki dan, baby cereal obogaćen željezom svaki dan, meso oko 5 puta tjedno (zbog željeza), riba jedanput tjedno...

  6. #6
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Mi baš ne planiramo obroke, ali imam nešto okvirno što jede kroz tjedan.
    Voće - obavezno svaki dan. Banane obožava - pa je to ili jedna banana, a ostalo sezonsko: voli jagode, jabuke, kruške, šljive, breskve (neki dan pojede npr. 2 manje kruške, neke dane ju jedva kuša), ali onda dam jabuku, ili bananu,...
    Jednom tjedno je obavezno paradajz juha, jednom tjedno su obavezno štrukli na juhu, ostale juhe pojede povremeno, nije baš ljubitelj.
    - tjestenina - obavezno jednom tjedno, ili uz piletinu u saftu s povrćem, ili uz mljeveno meso
    - svakako još jednom piletina s npr. mahunama s povrćem (nije baš veliki ljubitelj povrća - trenutno)
    - obično je petkom neka riba (3 puta na mjesec) - neki put mu je super odlična, a neki put ju niti ne kuša
    - od priloga još pojede pire od krumpira, rižu s mrkvom i graškom, ponekad grah, ponekad samo mrkvu,...

  7. #7
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    fidji ja planiram gotovo identično kao i ti osim što još jednom tjedno imamo i tjesteninu.

    gotovo svaki dan jedemo kašu od zobenih pahuljica i griza sa svježim i suhim voćem za doručak.
    također svaki dan jede mlijeko i/ili jogurt. druge mliječne proizvode joj ne nudim
    jaja ne jedemo u izvornom obliku gotovo nikad ono u smislu da ja spečem ili skuham njoj jaje za jelo, osim kad je pohani kruh u pitanju.

  8. #8
    GrgurovaMama avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    380

    Početno

    ne znam da li planiram...isplaniram dan ranije ali se nerijetko desi da se predomislim...kako smo počeli konačno jesti sve, sad mogu kuhat jedan ručak za sve nas...mi smo malo prilagodili prehranu njemu

    svaki dan za doručak minimalno 2 vrsta vića sa žitaricama, zatim neko pecivo, ručak kombinacija povrća sa mesom/ribom/jaje/tijesto...npr. jučer je jeo njoke sa umakom od sira i kuhano jaje, danas kuham tikvice i škarpinu...međuobrok nam je opet neko voće i pecivo i za večeru osim nacicavanja, pojede čokolino ili nešto slično..mada se to uvijek svede na 20-30 ml...uglavnom večera nam uvijek šteka

  9. #9
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Mi polu-planiramo.
    Svaki dan su na jelovniku voce, zitarice, povrce i jogurt.
    Naizmjenicno nudim meso ili zutanjak (nismo jos bjelanjak uveli), ribu i mahunarke. Gledam da ne jede svaki dan iste namirnice, ali opet, radije ponovim sezonsku namirnicu iz provjerenog uzgoja nego da promijenim namirnicu, a da je iz xy uzgoja.

    Mislim da cu poceti malo zesce planirati kad se ponuda na trznici smanji pa budemo imali manje izbora oko namirnica.

    meso ograničavam na dvaput tjedno i to isključivo avijacija
    Imas avijaciju iz provjerenog uzgoja?
    Citala sam kako je meso avijacije iz masovnog uzgoja puno vise natrpano antibioticima, hormonima i sl. nego meso krupnijih zivotinja. Ne znam je li tocno, ali imam averziju od avijacije otkad sam procitala.

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Imam i ja averziju od kad sam čula provjerene informacije od ljudi koji rade u koki da se "domaći" piceki zapravo uvoze iz brazila

  11. #11
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa
    Imam i ja averziju od kad sam čula provjerene informacije od ljudi koji rade u koki da se "domaći" piceki zapravo uvoze iz brazila
    Većinom imam.

    Koja nam je alternativa ako nemamo?

    Ja kupujem Vindijinu puretinu, nekako su mi Varaždinci dragi.

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Vindija je vlasnik Koke i nisam baš sigurna koliko je piletina cekin i puretina vindon baš domaća. Ja jedem jer nemam neki izbor, ali mala ionak neće jesti meso i baš joj ga puno i ne nudimo

  13. #13
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    dobra mi je ovo tema, iako nekako bolna... već duuugo zvocam mm da napravimo nekakav plan, jer se nađemo u situaciji da je otprilike vrijeme ručka i mi ne znamo što ćemo jesti i onda na kraju nekako... ni ne ručamo. pojedemo nešto improvizirano na brzinu. kod nas je problem da sam ja veggie, a on ne jede povrće
    no pitanje je za djecu, jelte mišu u stvari isto nekako improviziramo. pogotovo ručak. mislim bude to razno, ali nekako kad pogledam, ne čini mi se baš raznoliko. hoću u stvari reći: super tema, poticajna! veselim se idejama!

  14. #14
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    slabo nesto pisete na ovu meni zanimljivu temu!

    jeli netko od vas mozda vodio dnevnik da vidi kako/sta dijete jede i onda po tome poceo planirati obroke? ja imam neki "siri pogled" na to sto mi klinci pojedu tijekom dana (s malom je jos vrlo jednostavno), ali ponekad imam osjecaj da me to malo "vara", pa i zbog toga zelim pocet malo planirat.
    ajde mi recite (posto nisam bas za meso) dali se moze jesti "previse" zitarica? pogotovo me zanima za malenu, jer mi nekako bez zitarica nijedan obrok nema "temelj"... :/ i ako da, dakle ako i dajem previse zitarice, cim ih zamijeniti?
    dali imate odredeno vrijeme za dorucak-rucak-veceru?
    dali kuhate djelomicno unaprijed? npr. kuhate duplu porciju rize, za danas i sutra? ili cak zamrznete hranu?
    ja cesto nemam vremena za dnevno kuhanje - a i ne volim kuhati. medutim MM i ja imam totalno razlicite ideje o "zdravoj prehrani" da cu izgleda morat poceti kuhati. razmisljala sam da kuham na veliko i onda zamrznem manje porcije? i to mi je neki nacin planiranja obroka...

    sorry, otisla sam malo off topic, ali bas me to sve zanima. kako izgleda vase planiranje u praksi? vidim da ste napisale sto vam dijeca obavezno jedu preko dana, ali ajte malo u detalje!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •