Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: prije odluke; vazan je razgovor

  1. #1
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno prije odluke; vazan je razgovor

    vidim da ima mnogih koji skicaju po ovom forumu i vrlo su blizu konacne odluke. nijedna odluka nije donesena preko noci, uvijek pokusavamo prije toga razgovarati, ali kako uspjesno komunicirati a ne optuzivati se i ne svadati kad nas sve pucaju emocije.

    evo korisnog salabahtera (ne samo za one koji su pred rastavom):

    VERBALNA KOMUNIKACIJA

    Komunikacija ispunjava osnovnu ljudsku potrebu: potrebu da budemo u kontaktu s drugim ljudima. U zatvorima, samice se koriste kao kazna jer spriječavaju ispunjavanje osnovnih ljudskih potreba.

    Sve što činimo u životu zahtijeva komunikaciju. I osobni i profesionalni uspjeh često ovise o tome koliko dobro razumijemo druge i koliko dobro drugi mogu razumijeti ono što im želimo prenjeti komunikacijom.

    S obzirom na to koliko je važna, a i zato što se vještine komunikacije mogu naučiti, trebali bi se puno više posvetiti upravo tome da naučimo kvalitetno komunicirati.

    Komunikacija može biti:

    • Verbalna

    • Neverbalna

    Verbalna komunikacija su riječi koje govorimo.

    Neverbalna komunikacija se odnosi na sve druge načine na koje komuniciramo osim riječi. Na primjer: organizacija vremena, govor tijela, izraz lica, geste i ton glasa.

    Da bi poboljšali način na koji komuniciramo, a tako i odnose s drugim ljudima (pa onda i svoj uspjeh u životu), moramo učiti kako kvalitetno i verbalno i nevrebalno komunicirati.

    KAKO POBOLJŠATI VERBALNU KOMUNIKACIJU?

    Prvo pravilo dobre komunikacije je naučiti SLUŠATI

    Često ne slušamo ili površno slušamo druge ljude. Dok oni govore mi smo zaokupljeni razmišljanjem o sebi, o tome što ćemo reći, o tome što nam se dogodilo...

    Ponekad slušamo pažljivo i čujemo riječi ali ne uspijevamo razumijeti osjećaje koje nam druga osoba komunicira.

    Pravo slušanje je puno više od toga da točno čujemo riječi druge osobe (Ona:"Ne slušaš me" On:"Kako ne, mogu ti ponoviti sve što si rekla, od riječi do riječi").

    S obzirom na to da ljudi ponekad osjećaju da moraju biti na oprezu da ne bi bili povrijeđeni, govore stvari na oprezan ili indirektan način. Ili kažu tako puno riječi da više ne znamo što je važno a što nije. Ili ne znaju ni sami što osjećaju pa ne znaju ni kako to prenijeti u riječi. Zato za pravo slušanje često treba uložiti napor i koncentraciju kako bi shvatili pravu poruku.

    Kako poboljšati vještinu slušanja?

    • Budite pažljivi i koncentrirani kada vam netko govori. Slušajte s empatijom. Empatija je sposobnost da stvarno razumijemo i prihvatimo drugog čovjeka sa svim osjećajima, mislima i vjerovanjima. Nastojte vidjeti stvari iz perspektive te druge osobe, iz "njenih cipela" umjesto da pokušavate "popraviti stvari i riješiti problem".

    • Budite znatiželjni. Teško je biti dobar slušač ako niste zainteresirani za drugog čovjeka.

    • Budite više zainteresirani za to što je rečeno nego za to što ćete odgovoriti kako bi riješili problem. Kao slušači mi imamo protok od oko 500 riječi u minuti dok je normalni tempo govora oko 125 do 150 riječi u minuti. To ostavlja dosta prostora da se naruši komunikacija ili da slušač odluta mislima.

    • Slobodno postavljate pitanja kako bi provjerili jeste li dobro razumjeli i popunili rupe koje vam nedostaju.

    • Dajte si vremena da saslušate, osjetite što se dogadja, razjasnite sliku i oblikujete odgovor. Dobra komunikacija zahtijeva VRIJEME, ne može se "obaviti" na brzinu.

    • Dobra komunikacija zahtijeva i "dobro" okruženje. Ne gledajte televiziju dok s nekim razgovarate. Isto tako, ako već nešto drugo radite nećete moći s pažnjom slušati. Rađe zamolite osobu da razgovarate u neko drugo vrijeme kada ćete se moći usmjeriti na slušanje.

    • Pratite svoje navike slušanja (ili neslušanja) i one drugih ljudi. Razmislite o ljudima s kojima ste u životu jako voljeli razgovarati i osjećali se shvaćeno. Kakav je osjećaj kada vas netko zaista sluša, a kakav je kada vidite da vas druga osoba ne sluša? Napravite listu onih ponašanja koje primjećujete na drugima, a koje ukazuju na to da druga osoba ne sluša. Zatim razmislite o sebi. Pokazujete li i vi neka od tih ponašanja s liste? Napravite popis onih ponašanja koje želite promijeniti. Isto tako priznajte sebi ona dobra ponašanja koja imate i koja vam pomažu da bolje slušate druge ljude.

    "Priroda nam je dala jedan jezik i dva uha tako da bi mogli slušati dvostruko više nego pričati." (Epictetus, filozof)

    • Govorite – komunikacija počinje s vama. Preuzmite odgovornost i započnite komunikaciju, nemojte čekati i očekivati da će to učiniti druga osoba.

    • Ne sakrivajte se iza sms-ova i mailova. Dobra komunikacija, posebno o važnim temama, zahtijeva puno više od onoga što možemo izraziti sms-om ili mailom. Vrlo često možemo krivo protumačiti sms jer ne vidimo osobu, ne čujemo ton glasa...

    • Komunicirajte svoje misli i svoje osjećaje. Često nam se dogodi da zaboravimo zapravo opisati drugoj osobi kako se osjećamo. Ili da nastojimo ne pokazati osjećaje.

    • Budite direktni, ali blagi. Pokušajte što jasnije reći što želite ali pritom nemojte zaboraviti da je temelj svake dobre komunikacije poštovanje.

    • Ne šaljite miješane poruke. ("Nije mi ništa")

    • Povratna informacija nije prerušena kritika.

    • Uvijek dajte priliku drugoj osobi da govori. Komunikacija je proces u kojem obje strane moraju sudjelovati, povremeno kao slušač, a povremeno kao govornik. Monolog nije komunikacija.

    • Uvijek pitajte ako niste sigurni da razumijete

    • Ne dozvolite stresu da govori umjesto vas. Ako ste jako uzrujani ne možete dobro komunicirati.

    • Naglasak stavljajte na bitne stvari, a ne na trivijalnosti

    • Vjerujte svojoj intuiciji. Ako osjećate da nešto nije u redu vjerojatno i nije.

    • Ostavite prostora drugoj osobi da se popravi, ohrabrujte rast

    • Vjerujte da je dobra komunikacija moguća

    • Ne zaboravite reći 10 riječi svaki dan



    10 RIJEČI I FRAZA KOJE BI TREBALO KORISTITI NAJMANJE JEDNOM DNEVNO

    • HVALA TI (zahvalite za pažnju, brigu i pomoć drugih)

    • MOLIM TE (iskazujte poštovanje)

    • BRAVO (pohvalite)

    • MOGU LI TI POMOĆI (ne čekajte da vas se pita, ponudite sami pomoć)

    • TO JE STVARNO LIJEPO (primjećujte pozitivno)

    • OPROSTI (ponekad i nenamjerno povrijedimo nekoga, ako želite uvijek biti u pravu živite sami)

    • PRIČAJ MI O TOME (pokažite zainteresiranost)

    • MOŽE ZAGRLJAJ (ne zaboravite na važnost dodira)

    • AJMO ZAJEDNO (družite se, nudite drugima priliku da im posvetite svoje vrijeme)

    • VOLIM TE (ne pretpostavite da druga osoba to zna, recite joj)

  2. #2
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    hop!

  3. #3
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    super tekstic egica
    to bi svi trebali tu i tam procitat

  4. #4
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    krasan tekst :D .

    ja bih samo dodala da komunikacija može biti savršeno prilagođena (npr. prema ovim savjetima) - ali da postoje različiti tipovi ljudi, pa treba pripaziti da li netko bolje VIDI, ČUJE ili OSJEĆA. (jedna od podjela je i na auditivne, vizualne i kinestetičke tipove.)

    mene je neko vrijeme izluđivala kolegica kojoj sam više puta morala govoriti iste stvari. i onda sam shvatila da ona VIDI, a da ju ja tjeram da ČUJE.

    promijenila sam pristup, i umjesto "slušaj..." - počela govoriti "hajdemo vidjeti..." . više ne moram ponavljati

  5. #5
    otocanka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    599

    Početno

    Tekst im je super :D :D :D
    Vrlo korisno i primjenjivo u svim područjima našeg života
    Egemama, može li info odakle ti, mislim da li se može naći na netu ili je to iz neke knjige (smajlić koji kaže please). Voljela bih ga upotrijebiti za posao, a i slični tekstovi bi mi dobro došli .

  6. #6
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

  7. #7
    otocanka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    599

    Početno

    Ivarice , hvala.

  8. #8
    Gost 1 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    95,4 FM
    Postovi
    1,747

    Početno

    Škicnula pozdraviti novu moderatoricu

  9. #9
    alisa-u-zemlji-ćudesa

    Početno O K

    Pročitala ,primila na znanje .Svaki savjet je dobrodošao,pogotovo ovako lijepo napisan.

  10. #10
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    baš lijepo pa podižem

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •