Pokazuje rezultate 1 do 30 od 30

Tema: jaslice/vrtići u Zagrebu poskupljuju?

  1. #1
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno jaslice/vrtići u Zagrebu poskupljuju?

    jučer na nekim dnevnim portalima je osvanula vijest

    Kako doznajemo, Jelušić je Čoviću na sastanku iznio svoje ideje oko vođenja tvrtke. Tako će između ostalog, kako bi se riješio ogromni minus u kojem se Holding nalazi, đacima i studentima uskoro biti ukinut besplatni prijevoz ZET-om. Osim toga plan je da se počnu i naplaćivati i pohađanje javnih vrtića.

    Dragi roditelji, osim što su zasad jaslice 200 kuna ... na što je on mislio?

    koliku će staviti cijenu

    Da li mislite da bi vrtići u Zagrebu uopće trebali se naplaćivati obzirom na prirez koji plaćamo gradu?

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,281

    Početno

    Pa samo će smanjiti participaciju. Mi smo jaslice pred nekoliko godina plaćali 400 kn za mlađega i 300 kn za starijega (25% popusta dobije starije dijete kad se upiše mlađe). Odobrili su tu cijenu od 200 kn taman kad je i moj mlađi izašao iz jaslica. Ne treba biti nezahvalan, u Zagrebu je to još uvijek jako povoljno, povoljnije nego u većini hrvatskih gradova.

    Ekonomska cijena vrtića bila je oko 2000 kn po djetetu još kad su moji dečki išli u vrtić (ima o tome podataka na web stranicama Grada Zagreba, u kućici "predškolski odgoj") pa se na to misli - participacija grada je jako velika. Kako će biti dalje - nemam pojma, ali dovoljno je otići u Veliku Goricu da se cijena državnih jaslica popne na 700 kn (ispravite me ako griješim).

    Prirez je visok, to je istina, ali su i prosječne plaće puno bolje nego u recimo Dvoru na Uni i sl. Isto vrijedi i za broj zaposlenih.

    Ja bih bila za to da cijena predškolskih ustanova bude u skladu s prihodima roditelja - tko ima više, nek i plati više.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 21.05.2010. at 09:16

  3. #3

  4. #4
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Morat ćemo ‘zarezati’ u svim sektorima. Jedan od primjera su i [COLOR=#018d25! important]dječji[/COLOR] vrtići, gdje također predlažem racionalizaciju - bogati poduzetnik neka plaća ekonomsku cijenu vrtića, a nezaposleni neka svoju [COLOR=#018d25! important]djecu[/COLOR] u vrtiće upisuju besplatno. Zašto bi Grad subvencionirao bogate građane?


    Evo što je u stvari rekao

  5. #5
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    ma gle, znam
    vec se dugo govori o poskupljenju zg vrtica, ali u kontekstu uvodjenja propisanih standarda(znaci max tolko i tolko djece, zdrava hrana itd), spominjala se cifra oko 600 kn..ali bojim se da od standardizacije nista, ali poskupljenje je skroz realno. pa treba ce isplalit od nekud horvatincica i sve sto su napravili u u sopnici jelkovec

    ali me strah nekog većeg iznosa

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,281

    Početno

    Mima X.

    Baš to sam i ja mislila, ali nisam se možda baš spretno izrazila.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 21.05.2010. at 09:31

  7. #7
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto bi Grad subvencionirao bogate građane?
    što isto nije u redu, e baš sam pročitala intervju i ne vjerujem svojim očima... pa koliki kreten moraš biti za takvu izjavu..

    ja jesam za poskupljenje, ali neko realno... npr. 100-200kn i to samo ako se tim novcem budu gradili novi vrtići i poboljšavali postojeći vrtići i uvjeti

    ali, izjava da bogate poduzetnike treba oderati, a da nezaposleni imaju besplatno

    pa oni koji imaju veća primanja, automatski imaju i veća izdvajanja za proračun, a nezaposlenima treba dati posao, a ne da netko sjedi doma (ima i takvih, molim bez uvrede svima koji su zbog recesije ostali bez posla i trenutno ne mogu naći novi) i da ni'š ne doprinosi a da za dijete ništa ne plaća...
    i uvjerena sam da bi se tada (kao što se sada nabavljaju lažne potvrde zaposlenja), neki dosjetili i kako da se prikažu nezaposlenima tijekom upisa

    i još jedna stvar... koliko ljudi ima da su samo na neku određenu minimalnu cifru prijavljeni, a ostatak dobiju "na ruke" i onda ispadne da takav netko uplaćuje manje u proračun, a zapravo zarađuje više nego netko tko ima uredno prijavljenu cijelu plaću i uredno plaća doprinose, a da onaj prvi zbog eto male plaće automatski i plaća manje (a po ovome što je Jelušić izvalio, ne bi me čudilo da tako počne rangirati cijene)

  8. #8
    silvy avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    188

    Početno

    Citiraj mačkulina prvotno napisa Vidi poruku
    i još jedna stvar... koliko ljudi ima da su samo na neku određenu minimalnu cifru prijavljeni, a ostatak dobiju "na ruke" i onda ispadne da takav netko uplaćuje manje u proračun, a zapravo zarađuje više nego netko tko ima uredno prijavljenu cijelu plaću i uredno plaća doprinose, a da onaj prvi zbog eto male plaće automatski i plaća manje (a po ovome što je Jelušić izvalio, ne bi me čudilo da tako počne rangirati cijene)
    moje cijelo susjedstvo je takvo...majke ne rade, tj. prijavile se samo kod nekoga da rade dok su trebale dobiti vrtic ili osvariti porodiljni, djeca im idu u vric i primaju djeciji doplatak....svi beru ogromnu lovu na crno, a placaju mizerne doprinose, ali to im je omogucila drzava....opet se gazi po nekim ljudima...

  9. #9
    Nivi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    potpisujem mačkulinu

    ja donekle razumijem inicijativu u smislu razumnog poskupljenja ali ne razumijem dio "a nezaposleni neka svoju djecu u vrtiće upisuju besplatno" ...
    pa dosad takvi nisu ni mogli upisati djecu u vrtice jer budimo realni i nije im potreban jer su svakako doma... da budem jasna meni je stvarno ali stvarno zao tih ljudi ali mi je zao i onih koji rade i nemaju gdje ostaviti svoje dijete jer nemaju baka servis a ne mogu si priustiti ni privatni vrtic a kamoli tetu cuvalicu... nonsense..
    no kad bi bilo dovoljno vrtica u zg vjerojatno bi sve to bila druga prica, ovako....
    bojim se da nasi politicari kontinuirano daju izjave koje potvrdjuju da ljudskoj gluposti nema kraja
    Posljednje uređivanje od Nivi : 21.05.2010. at 10:49

  10. #10
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    i Varaždin ima prirez 10 %
    a cijena vrtića i jaslica je oko 700 kuna, što je ohoho više nego recimo onih 200 kn u Zagrebu

  11. #11
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Pa i 18% prireza je ohoho više nego 10%. No, bez obzira na to očigledno je da zagrebačka socijalna politika počiva na staklenim nožicama.

  12. #12
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa i 18% prireza je ohoho više nego 10%. No, bez obzira na to očigledno je da zagrebačka socijalna politika počiva na staklenim nožicama.
    da ali po tome bi "realna" cijena u VŽ (i ostalim gradovima) trebala biti manja od 400 kn, a ne 700 i nešto već godinama
    na to sam mislila

  13. #13
    Nivi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Citiraj Zara1 prvotno napisa Vidi poruku
    da ali po tome bi "realna" cijena u VŽ (i ostalim gradovima) trebala biti manja od 400 kn, a ne 700 i nešto
    kad bi se tu malo bacila stura matematicka racunica pokazalo bi se da ti je omjer prireza prilicno sukladan omjeru cijena vrtica (ne jaslica, u kojim je svakako manje djece) u Vz i Zg, tj. 10% - 700kn, 18% - 400 kn, manji prirez - veca cijena, jer su izdvajanja u gradski proracun manji pa su i subvencije manje...
    ali to svakako je na odluci gradova tako da tu vjerojatno i nema neke logike

    opcenito mi se ne svidja ona "ako meni crkne krava, neka crkne i susjedu" koja se pokusava u zadnje vrijeme progurati svuda kao nekakva solidarnost.
    Posljednje uređivanje od Nivi : 21.05.2010. at 11:21

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,728

    Početno

    Potpisujem mačkulinin zadnji post u potpunosti... Meni ta naša "socijalna država" već opako ide na živce.. Sad i vrtići...a i rađat djecu se isplati ako imaš mala primanja, a da ne govorim za bolovanje za dijete do 3. godine..

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,728

    Početno

    Inače, ja se slažem sa nekim realnim poskupljenjem...100-200 kn, ako to znači daljnje ulaganje u vrtiće, tj. stvaranje više namjenskih sredstava..

  16. #16
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    izgleda da je istina da će poskupjeti vrtići.

    Kolegica mi je rekla da će najvjerojatnije od 01.01.2011 cijena biti 800 kuna

  17. #17
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto bi Grad subvencionirao bogate građane?
    Oni koji imaju vece place, vec placaju i veci prirez. I vece poreze i vece doprinose....Jer Grad se ne financira iskljucivo iz prireza i tih 18%, nego i poreza i drugih davanja koji se prikupljaju centralno, na nivou drzave, ali se i vracaju natrag u gradski proracun. Znaci, ovim povecanjem oni koji vec uplacuju vise opet ce davati puno puno vise. Kada ce se vec shvatiti da srednju klasu ( a tu govorim o ljudima koji zarađuju nesto iznad drzavnog prosjeka, jer ti ce ocito opet nositi sav teret) treba rastereti davanja i potaknuti njihovu potrosnju i ulaganja, a ne zajahati ko tegleceg konja?

    Zalosno je sto ce se samo vjerojatno gledati placa, a ne cjelokupna imovina i kako je stecena. Ja od svoje place imam oho kredita (ne za luksuz, nego za osnovne zivotne potrebe, stan uređenje stana, auto).

    Ocito je cilj unistiti srednju klasu i ljude koji zarađuju koliko-toliko da ne moraju traziti doplatak, socijalnu pomoc. Ali s ovakvim mjerama svi cemo na kraju zavrsiti na grbaci drzave.

    bogati poduzetnik neka plaća ekonomsku cijenu vrtića
    Mima, taj bogati poduzetnik na nekoliko nacina puni proracun: placa veliki prirez, njegovi zaposleni također placaju prirez, njegova firma također vec placa razne doprinose i davanja gradu. Treba gledati cjelokupnu socijalnu sliku, a ne samo dijelove.

    A sta je sa nezaposlenima koji imaju 2,3 nekretnine koje iznajmljuju i zarađuju 3x vise od nekoga ko radi 10-12h za neku placu malo iznad prosjeka, pa ga radi toga valjda sad treba iscjediti i za zadnju kunu?

    Na kraju ce se ljudima isplatiti traziti da im se placa isplacuje na crno, jer ce ih ovakvi potezi inace unistiti.
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 25.05.2010. at 09:29

  18. #18
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Citiraj mačkulina prvotno napisa Vidi poruku
    izgleda da je istina da će poskupjeti vrtići.

    Kolegica mi je rekla da će najvjerojatnije od 01.01.2011 cijena biti 800 kuna
    Jaslice ili vrtić?

  19. #19
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Deaedi, ja sam citirala riječi g. Jelušića iz intervjua koji je dao, sa kojima se apsolutno ne slažem.

  20. #20
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Deaedi, ja sam citirala riječi g. Jelušića iz intervjua koji je dao, sa kojima se apsolutno ne slažem.
    Oprosti, post je dosta necitak, nisam skuzila.

  21. #21
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa Vidi poruku
    Jaslice ili vrtić?
    ne znam, nisam ju dobro povezala.. ali je rekla 800 kuna...

    ja znam da je 200 kuna nerealna cijena ali pak 800 je ono ohoho poskupljenje

  22. #22
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa i 18% prireza je ohoho više nego 10%. No, bez obzira na to očigledno je da zagrebačka socijalna politika počiva na staklenim nožicama.

    X

  23. #23
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    pročelnik gradskog ureda za obrazovanje je već u petak rekao da nema povećanja cijene vrtića

    http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...u-Zagrebu.html

  24. #24
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Fiju. Jer ovo kaj pise mackulina mi zvuci lose.
    Pitam se samo hoce li povecati broj grupa i zaposliti jos teta, ili ce samo povecati broj djece u ionako pretrpanim grupama.
    Posljednje uređivanje od Lucija Ellen : 25.05.2010. at 13:57

  25. #25
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,728

    Početno

    vec prosle godine su u nasem vrticu povecali jaslicku grupu na 28 djece. to su uspjeli napraviti tako da su u grupi klinci velike razlike uzrastu. svi su jaslicari, ali znamo sta je godina i par mjeseci razlike izmedju njih. tako da mislim da to povecanje vec ide onako tiho, a zaposljavanje odgajatelja i ne tim tempom

  26. #26
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,281

    Početno

    Ne znam za predškolski odgoj, ali doznala sam od ravnatelja škole da će se za iduću školsku godinu vratiti stari normativi broja učenika (32 umjesto sadašnjih 28) pa si vi sad mislite. O zapošljavanju učitelja i odgajatelja ni riječi.... dapače, čak je najavljeno ukidanje boravaka. Vjerojatno će i u vrtićima biti slično.

    Osobno, ja bih radije da Grad manje subvencionira (tj da platimo veći udio ekonomske cijene) ali da grupe budu manje, da u razredima s boravkom bude manje učenika itd. Ne znam.... Nema tu nekog rješenja koje je lagano i brzo. Samo čekam ko ozebli sunce neki program vlasti koji bi oživio gospodarstvo - to nam je jedina šansa svima skupa.

  27. #27
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,728

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Samo čekam ko ozebli sunce
    a kako nam neki fizicari kazu bome cini mi se da ce ledeno doba prije doci nego ozivljeno gospodarstvo

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    Citiraj mačkulina prvotno napisa Vidi poruku
    što isto nije u redu, e baš sam pročitala intervju i ne vjerujem svojim očima... pa koliki kreten moraš biti za takvu izjavu..

    ja jesam za poskupljenje, ali neko realno... npr. 100-200kn i to samo ako se tim novcem budu gradili novi vrtići i poboljšavali postojeći vrtići i uvjeti

    ali, izjava da bogate poduzetnike treba oderati, a da nezaposleni imaju besplatno

    pa oni koji imaju veća primanja, automatski imaju i veća izdvajanja za proračun, a nezaposlenima treba dati posao, a ne da netko sjedi doma (ima i takvih, molim bez uvrede svima koji su zbog recesije ostali bez posla i trenutno ne mogu naći novi) i da ni'š ne doprinosi a da za dijete ništa ne plaća...
    i uvjerena sam da bi se tada (kao što se sada nabavljaju lažne potvrde zaposlenja), neki dosjetili i kako da se prikažu nezaposlenima tijekom upisa

    i još jedna stvar... koliko ljudi ima da su samo na neku određenu minimalnu cifru prijavljeni, a ostatak dobiju "na ruke" i onda ispadne da takav netko uplaćuje manje u proračun, a zapravo zarađuje više nego netko tko ima uredno prijavljenu cijelu plaću i uredno plaća doprinose, a da onaj prvi zbog eto male plaće automatski i plaća manje (a po ovome što je Jelušić izvalio, ne bi me čudilo da tako počne rangirati cijene)
    dođem na temu i ne vjerujem svojim očima...
    mačkulina, ovo je jedna forumašica napisala na forum.hr i stvarno nije ok od tebe da to ovako iskopiraš kao svoje riječi
    oprostite mi svi na ovom offu, ali morala sam na ovo reagirati...

  29. #29
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    pa možda je mačkulina ta forumašica. ne moraš imati isti nick na svim forumima na kojima sudjeluješ

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,037

    Početno

    pa ne bih napisala to što jesam da nisam 100% uvjerena da nije...radi se o sasvim drugoj osobi... ne želim zachatavati topic, ali jednostavno ne razumijem razlog zbog kojeg netko iskopira nečiji kompletan post i mišljenje...a još je i pokretač topica...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •