Pokazuje rezultate 1 do 34 od 34

Tema: boli koljeno zbog rasta???

  1. #1
    Siena avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    82

    Početno boli koljeno zbog rasta???

    Imam kikačicu od tri godine od kojih dvije godine se već žali da je boli koljeno. Povremeno. I svaki puta drugo. I u zadnje vrijeme sve češće. Budi se po noći i plače, traži me da joj držim ruku na koljenu i masiram...bilo mi to čudno, pa sam ju odvela pedici i pitala što bi to moglo biti. Samo bol, nema nikakvih vidljivih promjena na koljenima...Veli ona (pedijatar): Ma to vam dijete raste! :/
    Ajd sad, tko ima sličnih problema, kak je to moguće da takvu bol izaziva rast i kako da pomognem svojoj curici??

  2. #2
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    moja kćer je imala bolove u koljenu, tj. zna ih još uvijek imati, njena doktorica isto rekla da je to od rasta.
    meni bilo malo sumnjivo pa sam otišla privatno kod ortopeda i ispalo je da koljena ne bole od rasta, nego da ima osgood-schlaterovu bolest.
    ja bih svakako savjetovala pregled kod ortopeda.

  3. #3
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Uh, opet ja..

    Ortopedu prvo, a ako ne nadje nista, obratiti se reumatologu-imunologu dr. Harjacek u Klaicevoj ili dr. Bukovac Šalata.
    "Bolove od rasta" ostavite kao zadnju dijagnozu, samo ako ortoped i reumatolog ne nadju nista. Ambulantni pedijatar nije mjerodavan za bolove u koljenima.

    Postoji jos "povecana elasticnost zglobova" za koju je tipicna nocna bol (nocno vristanje), a masaza pomaze... "Joint hipermobilty"..
    no treba naci uzrok boli..

    Imas ispod topik "juvenilni idiopatski artritis"

    a na ovom foumu puno vise...

    http://www.zajedno-do-zdravlja.hr/forum/index.php?c=4

    Sretno

  4. #4
    Ivany avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    425

    Početno

    I mi smo imali taj problem, Saru su boljela koljena samo kad je legla i umirila se, ali pošto sam ja imala takvih problema i bolova zbog rasta nisam to shvaćala ozbiljno tj. nisam se previše brinula. Trajalo je par tjedana i prestalo je.
    Tashunica i kate, mene zanima da li vaša djeca imaju stalno te bolove ili dođu pa prođu???
    Čisto da znam, ako je opet bude bolilo što da radim.

  5. #5
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ajoj ivany, bolje ne pitaj za nas.. mi smo na dijagnozi "juvenilni idiopatski artritis" zbog OTOKA koljena. No nazalost, za takvu dijagnozu ne mora biti ni otoka, ako UZV pokaze zadebljanje sinovijalne membrane.
    Moja se budila nocu i vristala 15-20 minuta, povremeno, jedno 10 puta u par mjeseci i to je odavno prestalo, a dijagnoza ostala.

    Ako je to kod vas trajalo samo par tjedana i proslo zauvijek, to je OK i zaboravi, ali ovo da povremeno traje 2 godine to treba istraziti detaljno.

    Cure ne plasim vas, samo vas informiram da se za bol u koljenima obavezno ide specijalistima. I ne zaboravite da su reumatolozi i ortopedi sasvim drukcije specijalnosti i treba konzultirati i jedne i druge ako se ovako nesto ponavlja. Prvo ortoped, pa reumatolog bez obzira ako ortoped kaze da ne treba. Jedino ako ortoped postavi dijagnozu tipa OS bolesti, onda ne treba reumatolog.

    Iz krvi reumatologu su vazne KKS, SE (sedimentacija), CRP, AST-O, RF, ANA, ali to je sad nauka. Npr, prvi znak je povecana sedimantacija da se dogadja neka upala, ali i to moze biti Ok, a da upale tipa artritisa ima...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Najlipši grad na svitu..
    Postovi
    635

    Početno

    Imam nešto reći iz mog vlastitog iskustva kao djeteta a i dana.
    Jako su me boljela koljena kao dijete od cca 5 pa do cca 12 godina.Bila sam dosta teško i nespretno dijete i često sam i padala na koljena.
    Uglavnom,mojoj su mami rekli da to nije ništa, da me treba masirati i davati mi lijekove protiv bolova...
    Negdje oko 7 ili 8 koliko se sjećam godine..meni su se pojavili otoci s prednje strane koljena, jako bolni i otprilike kao tvrđa želatina, kad bih uprla prst otisak bi ostao.Sječam se muke koje sam proživljavala na vjeronauku kad bismo morali kleknuti..
    Enivej,bolivi su prestali negdje sa 13 ali su se otekline pretvorile u ružne krvge koje imam i danas i zbog kojih ni danas ne mogu kleknuti na koljena, već kad kleknem to je na dio potkoljenice..

    Tada se nitko nije previše zamarao samnom u vezi toga a danas bi svojoj staroj najrađe vratom zavrnula..(da me netko ne shvati krivo)
    Kasnije su mi samo rekli da te kvrge ne diram, kad sam razmišljala o eventualnoj operaciji struganja tih kalcifikata.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Najlipši grad na svitu..
    Postovi
    635

    Početno

    Sad mi vrag nije dao mira pa sam pretražila na google stare postove s hr.alt.med gdje sam postavila pitanje u vezi mojih koljena i od dr.M.Peco dobila dijagnozu

    Osgood Shlater

    Mrzim svoja koljena...baš

  8. #8
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    krampus, moraš ih početi voljeti

  9. #9
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    krampus moja kćer ima osgood schlatter, ali ona ima tvrdu kvrgu na koljenu, ništa mekano.

    ivany nju je to duže boljelo i onda se pojavila kvrga.

    kate reci mi kod tog JIV da li boli samo koljeno ili i neki drugi dijelovi noge?
    mali se već par tjedana žali na bol u nozi ali mi ne zna reći gdje ga boli.
    bol se pojavi obično nakon popodnevnog spavanje i imam osjećaj da njega boli niže od koljena.

  10. #10
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    I moja devetogodišnja devojčica je imala povremene bolove u kolenima i butnoj kosti. I ja sam to pripisivala ubrzanom rastu, ali uz oprez i praćenje, da ako bude učestalo ili je praćeno otokom reagujem. Na sreću, to se dešavalo vrlo retko i prolazilo je od masaže, tako da verujem u ovo objašnjenje koje govori o hiperelastičnosti zglobova. To je odlika moje konstitucije, a devojčice su "povukle" na mene....

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Najlipši grad na svitu..
    Postovi
    635

    Početno

    Citiraj kate prvotno napisa
    krampus, moraš ih početi voljeti

    a čuj, u ovim okolnostima , ništa mi i ne preostaje
    mrzim činjenicu da ne mogu kleknut, da ako se slučajno udarim boli ko sam vrag...

    Tashunica

    ja se oteklina sjećam kao dijete i tada su bile želatinozno tvrde a kasnije se pretvorile u sasvim tvrde kvrge..

    dugo sam vjerovala da se to može operativno riješiti dok me nisu opako razuvjerili, tetiva koja ide preko ne može se i ne smije dirati i bilo kakva operacije otpada..

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Najlipši grad na svitu..
    Postovi
    635

    Početno

    e da...
    a dodam, moji bolovi rasta kojima su sve to pripisivali zapravo su bili locirani na potkoljeničnu kost i dijelom na butnu kost...tu su se reflektirali, ali ti bolovi nisu imali veze s ovim bolovima u koljenima koji su nastali malo kasnije..

    naime, hoću reći da su bolovi "rasta" bili prisutni već sa 5-6g a ovi u koljenima su počeli negdje prije pričesti..možda godinu dana..
    moja mama je to tada sve strpala u istu vreću i ja nisam bila u dr.tim više što su me do negdje 8 godine liječili od krivih koljena tako da sam imala gipsane udlage s kojima sam spavala po noći..


    sve u svemu, zanimljivo djetinjstvo

  13. #13
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Bole ZGLOBOVI jedan ili vise njih (koljeno, lakat, prsti, članak, donji dio kraljeznice...)

  14. #14
    Ivany avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    425

    Početno

    hvala vam cure na odgovorima, ako je bude opet bolilo otići ćemo kod ortopeda (nadam se da neće biti potrebno)

  15. #15
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Moju Iru su boljela koljena kad bi duže hodala. Onda sam skužila da krivo hoda- prstima na unutra. Bili smo kod ortopeda i saznali da ima krivi kut u kukovima. U glavnom koljena i noge mogu boljeti i zbog narušene statike tijela zbog platfusa ili nekog drugog problema.

  16. #16
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    E moja Kate treba te klonirat.
    Pusa

  17. #17
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Podržavam posjete specijaljistima.
    I ja sam par godina imala "bolove od rasta" dok me nisu odveli reumatologu koji je dijagnosticirao reumatski artritis.

  18. #18
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno Re: boli koljeno zbog rasta???

    Citiraj Siena prvotno napisa
    Imam kikačicu od tri godine od kojih dvije godine se već žali da je boli koljeno. Povremeno. I svaki puta drugo.
    Ajd sad, tko ima sličnih problema, kak je to moguće da takvu bol izaziva rast i kako da pomognem svojoj curici??

    ISTA PRICA PAR TEMA DOLJE ...

    jednom mjesecno se u zadnje vrijeme pozali ali evo sada vec nekih 2 mozda i vise mjeseca ne zali se nimalo...

    a dijagnoza OD RASTA....

  19. #19
    Siena avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    82

    Početno

    Cure, fala na svim odgovorima, dali ste mi dovoljna poticaj da odem istražit kod specijaliste ta koljena moje Beki...e sad, još par stvari: jel taj juventilni idiopatski art. nasljenog karaktera? Svekrva mi kaže da su i njezinog tatu kad je bio mali boljela koljena, ali od padova i klečanja i to oba. Moja Beka nema nikad oba, samo jedno. I to uglavnom navečer i po noći...preko dana normalno skače, trči, ništa se ne žali....a ne pada niti ne kleči ništa posebno puno...
    Kojeg mi specijalistu preporučate? Koliko se plaća taj pregled? Naime, glupo mi je sad otići nazad pedici, nakon što me poslala kući s dijagnozom "rasta" i tražit je uputnicu za ortopeda zbog iste stvari.... :/

  20. #20
    Siena avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    82

    Početno Re: boli koljeno zbog rasta???

    Citiraj lidać prvotno napisa
    Citiraj Siena prvotno napisa
    Imam kikačicu od tri godine od kojih dvije godine se već žali da je boli koljeno. Povremeno. I svaki puta drugo.
    Ajd sad, tko ima sličnih problema, kak je to moguće da takvu bol izaziva rast i kako da pomognem svojoj curici??

    ISTA PRICA PAR TEMA DOLJE ...

    jednom mjesecno se u zadnje vrijeme pozali ali evo sada vec nekih 2 mozda i vise mjeseca ne zali se nimalo...

    a dijagnoza OD RASTA....
    I jel ima ikakvih problema sada? KOliko je stara curka?

  21. #21
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    skoro 4godine...nema nikakvih problema vise...

    mislila sam prvo da je gluma dok se jedno vrijeme ponoci nije ustajala sa boli...i sad je to skroz prestalo...a nadam se da ce tako i ostati...

  22. #22
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    JIA je siroki pojam raznih tipova podbolesti i NIJE nasljedan, iako jedan tip od gomile tipova ima genetsku pozadinu.

    Juvenilni-nastaje do 16godine
    idiopatski- ne zna se uzrok
    artritis- upala zgloba

    Preporucujem privatnog djecijeg ortopeda dr. Ernesta Irhu Medikolu, dolazi petkom popodne.

    Za reumatologa sam vec rekla, njih nema privatno, dakle il klaiceva ili šalata. Mi smo u klaicevoj kod Harjaceka.

  23. #23
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Kod privatnog ortopeda dr Tiefenbacha u Petrinjskoj je UZV 250kn (bio prije godinu dana), u Medikolu je vise, cini mi se da je prvi pregled 400kn i jos mozda ce traziti rentgen, no ja bi radije na Šalatu...tj medikol

  24. #24
    Siena avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    82

    Početno

    Kate, hvala ti na info. Inače, poznajem dr. Irhu, on mi je operirao sina prije desetak godina, dok je još radio u Klaićevoj. Bila sam jako zadovoljna njime :D
    Čudi me samo da se baš ništa ne vidi izvana, na tim njezinim koljenima....

  25. #25
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Siena, ne mora se ama bas nista vidjeti iz vana, mi smo takav primjer.
    Nikad neces pogrijesiti sa svakodnevnom laganom masazom, kupkama od morske soli, sve sto opusta dobro je (uz crtic je i zabavno)...

  26. #26

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    411

    Početno re

    moja cura je imala "bolove rasta", ali to se odnosilo isključivo na bolove u potkoljeničnoj kosti
    pedijatrica je baš pitala da li ima bolove u zglobovima, jer to onda nije to :?

  27. #27
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    da, bolovi od rasta su tipicno potkoljenica ili STRAZNJA strana koljena

  28. #28
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Usput da dodam, tesko je sve to procitati, najčešća pojava juvenilnog idiopatskog artritisa kod CURICA je oko 2,5 godine, pa je u toj dobi poseban oprez. No moze se pojaviti prije ili kasnije, od dojenacke do tinejdžerske dobi. Poslije 16 godine se smatra REUMATSKIM ARTRITISOM odraslih.

    Curice s artritisom i pozitivnim ANA faktorom (anti nuklearna antitijela) su u velikoj opasnosti od iridociklitisa tj prednjeg uveitisa ociju (potpuno asimptomastski za roditelje, vidi se samo na biomikroskopiji, tj. špalt lampom) koji je malignog tijeka (neljecen moze dovesti do sljepila). No uveitis moze napasti i ANA negativne i djecake, samo je puuuuuno manja vjerojatnost.
    Dakle ako nekome liječnik samo spomene artritis, odmah kod oftalmologa na biomikroskopiju za svaki slucaj.

    dobro je imati na umu:
    - koliko je proslo od cjepljenja od rubeole (priorix ili moparu)---> nuspojava cjepljenja
    - da li je dijete imalo BHS-A beta hemoliticki streptokok grupe A---> Post-streprokokni artritis
    - da li je prethodno imalo urinarnu infekciju---> Reaktivni artritis
    - koliko je proslo od vodenih kozica---> akutna komplikacija vodenih kozica..


    I ne zaboravite i krv i klinic

  29. #29
    Siena avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    82

    Početno

    Da, zanimljivo, nju bole baš zglobovi i to mi pokazuje negdje u dubini zgloba s prednje strane..
    Imala je streptokok A ovo ljeto...

  30. #30
    Pticica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    113

    Početno

    Citiraj panterica prvotno napisa
    moja cura je imala "bolove rasta", ali to se odnosilo isključivo na bolove u potkoljeničnoj kosti
    pedijatrica je baš pitala da li ima bolove u zglobovima, jer to onda nije to :?
    Moji bolovi su u potkoljenici isto, ali je u pitanju ipak koljeno i omekšana hrskavica koljena. Ortoped kaže da sam imala nekakav oblik reume kao mala od koje je ostalo oštećenje ili sam rođena s tim. Bolovi su dok sam rasla bili mali i povremeni, ali sam zato škripala ko luda na tjelesnom. Svi su ignorirali moj problem i govorili da je to od rasta. Danas ne smijem čučati da ne opterećujem hrskavicu koljena ili dugo hodati po tvrdoj podlozi.
    Citiraj Siena prvotno napisa
    Da, zanimljivo, nju bole baš zglobovi i to mi pokazuje negdje u dubini zgloba s prednje strane..
    Imala je streptokok A ovo ljeto...
    Bol može biti i od streptokoka. Otiđite doktoru jer je Lanina teta u vrtiću ima streptokok u zglobovima zbog kojeg godišnje nije po mjesec dana na poslu.

    Bol u koljenima nemojte ignorirati jer je meni zbog ignoriranja problema nastradao i kuk.

  31. #31
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Streptokok u zglobovima bi bilo nesto najopasnije, tzv. septički artrtis.
    Ja pričam o streptokoku u nosu ili grlu ili urinu....ili negde drugdje (ne u zglobu) a reakcija je na zglobu sto se zove post-streptokokni artritis uzrokovan BHS-A (iliti streptokok piogeni).

  32. #32
    nepoznato123

    Početno

    mene vec 6 godina boli koljeno i bila sam kod puuuno ortopeda.u pocetku su govorili da je sve to od rasta i da ce proci samo od sebe.nakon toga sam bila kao kod "jednog od boljih ortopeda" koji je uspostavio dijagnozu-osgood schlatter.isla sam na fizikalnu teapiju,potrosili na to hrpu novca ali bol jos nije prestala,a nakon ovoliko godina vise i sumnjam da ce prestat.zato,bolje sto prije pronadjite sto bolju dijagnozu jer vjerujte mi nitko ovakve boli ne bi zelio podnosit

  33. #33
    nikka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    602

    Početno

    takvu bol u koljenima smo imali i ja i moj brat. mama nam je masirala koljena i stavljala tople obloge na njih.
    to nam je pomagalo. s vremenom kako smo bili veći ta bol je nestala.
    inaće nama se to često događalo zimi ili kad je bila promjena vremena :?

  34. #34
    Siena avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    82

    Početno

    samo da se javim: bili smo kod ortopeda u Klaićevoj i to samoinicijativno (budući da nam pedica nije htjela dat uputnicu za dalje). Doktorica mi je rekla da pripazim da li se bol ponavlja stalno na istom koljenu i da dođem odmah ako to bude slučaj. Međutim, svaki puta je drugo koljeno, pa se nismo više javljale. Valjda će proći. DObili smo vježbe istezanja prije spavanja i to je sve....

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •