Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: Široko povijanje

  1. #1

    Početno Široko povijanje

    Da li prakticirate široko povijanje? Iz informacija koje sam ja pohvatala sa svih mogućih strana dobila sam zaključak da široko povijanje ne može štetiti ako je sve u redu, a ako nešto nije u redu, ne može pomoći. Kakva su Vaša iskustva?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    Meni su još u rodilištu rekli da su Gabrielu kukići uredu, ali patronažna mi je rekla da svejedno povijam široko do prvog pregleda ortopeda, jer nemože štetit, a i meni je odgovaralo, jer sam se osjećala sigurnije primivši ga za malo deblju guzu.

    Ultrazvučni pregled ortopeda je pokazao da je sve ok s kukićima i doc mi je rekla da više nemoram široko povijat. Prvi dan mi je bilo čudno kad sam ga primila za guzu bez tih silnih pelena.

  3. #3

    Početno

    U bolnici ga ortoped nije pregledao. Na pregledu sa mjesec dana je rekao da je sve OK, široko povijanje i dalje (ali nije baš bio uvjerljiv da je to stvarno potrebno) i sa 4 mjeseca kontrola. Na početku je to povijanje bilo super jer smo došli kući sa 2470gr pa je bio stabilniji a i bilo mu je toplije , ali zadnjih tjedan dana je nervozan sve dok mu ne skinem te pelene. Osim toga, ovako bolje spava. Sada smo već 4 dana bez širokog! Znam da se vani široko povijenja ugl. ne prakticira ali opet mi vrag ne da mira mišlju da ću ja biti odgovorna ako nešto ne bude u redu.
    _________________
    Jan, 11.11.2003.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    nismo siroko povijali ( pelene su ionako napravljene ko da ima siroko povijanje) a nismo ni vidili od nikog da tako povija svoju bebu ni u rodilistu ni poslije.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    42

    Početno

    Mi smo široko povijali oko 2 mj. Bili smo na pregledu kukova i rekli su da je sve u redu i onda sam prestala.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    Mi smo se siroko povijali od rodilista (gdje su nam pokazali kako se to radi) do Davidovog 2 mjeseca kad su na utz kod ortopeda ustanovili da ima displaziju kukica i stavili mu remencice. :? :?

  7. #7
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    Pozdrav nešto mlađem skoro pa imenjaku :D
    mi smo prestali sa 14 dana, jer navodno ne šteti, ali ni ne pomaže. na kontroli s tri mjeseca sve 5 :wink:

  8. #8

    Početno

    Mislim da ćemo i mi potpuno prestati. Ne vjerujem previše pedijatrima ovdje. Neki savjetuju široko i do 9 mjeseci iako ultrazvuk pokaže da je sve OK!

    _________________
    Jan, 11.11.2003.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,428

    Početno

    Vidim da ga povijaš u pelene, pokušaj si nabaviti pelenu "adaksicu" - izgleda kao pampers, veže se na čičak i ima ih u raznim bojama, oko 47 kn u ADAX-u.
    Tako bebei neće biti toliko vruće i sebi ćeš olakšati posao.
    Ja ipak češće poslušam savjet liječnika...
    A mislim da ne može odmoći široko povijanje u prva tri mjeseca ....

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    mi smo siroko povijali prvi mjesec, a onda nam je doc rekao da to nicemu ne sluzi - odnosno da ako postoji neki problem, da nece pomoci, a ako nema problema s kukovima da smao smeta - zato smo prestali, napravili ultrazvuk i sve je ok...

  11. #11
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Nama je baš kao i Petri doc rekao da ako postoji problem, sigurno nas široko povijanje neće spasiti, pa čemu onda maltretirati i sebe i dijete :wink:

    Ali zato nam je pokazao ono što je svakako preporučljivo, lakše i korisnije od povijanja - jednostavnu vježbicu za kukiće koju radimo svaki dan u nekoliko serija i ultrazvuk sa 4. mj. je pokazao da su kukići izvanredni :D

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Jarun, Zagreb
    Postovi
    51

    Početno

    Meni su u rodilistu rekli da su kukici OK. Povijala sam siroko mozda 3 tjedna i prestala nasvoju ruku. Primjetila sam da ju je to sputavalo. Na sistematski pregledima je pedijatra rekla da su kukici OK, ali nam iz preventive napisala uputnicu za UZV i pregled. JOs nismo otisli, ici cemo mozda ovaj-sljedeci tjedan na privatan pregled.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23

    Početno

    Nama su isto rekli da siroko povijamo, od rodenja, ali bilo je tako stravicno vruce da sam ja odustala nakon 2 dana.
    Onda smo s mjesec dana isli na UZV kukova (poslala pedijatrica) i rekli su nam da obavezno povijamo i tako smo mi mjesec dana siroko povijali, za mjesec dana smo isli na kontrolu, rekli su da je sve ok, pa smo prestali.
    Evo bas sutra idemo na kontrolu, onu nakon tri mjeseca. Nadam se da ce sve biti ok.

  14. #14
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    meni se ono petljanje s tetra i švedskom pelenom čini komplicirano, koliko vas je koristilo tu pelenu na kopčanje koja izgleda kao gaćice? osim tih iz adaxa, postoji li još neka varijanta?

  15. #15
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    postoje kamaris pelene:
    www.kamaris.hr

  16. #16
    Hanna

    Početno

    To se nigdi vise ne radi nego samo po istocnoj evropi

  17. #17

    Početno

    To sam i ja rekla doktoru, pa mi je on 3x ispričao odlomak iz vjerojatno nekakvog stručnog članka, nakon čega sam ja zaključila da je bolje da samo klimnem glavom i radim po svome nego da mi opet priča jedno te isto. Naravno, kada je rekao da su kukići OK!

  18. #18
    lidac2004

    Početno

    mi smo prestali sa nekih mjesec i pol-dva mjeseca bas zbog ovoga topica a i njoj je vec bilo dosta tih pelena.
    idemo 10.2. na uzv pa se nadam da sam dobro napravila i da ce sve biti u redu.

  19. #19
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno

    ja se ne bih slozila s tim da siroko povijanje nece pomoci ako postoji problem,a mislim da se i svi lijecnici ne slazu oko tog pitanja. moja lucija je imala dijagnozu blage displazije lijevog kuka, i kod prvog UZV-a nam je receno da ce morati nositi remencice. zatrazili smo misljenje jos jednog ortopeda, koji je rekao da za blagu displaziju remencici nisu neophodni, nego smo problem rjesavali ekstra sirokim povijanjem. to je bilo preko ljeta, usred zege, trajalo je do njenih 6 mjeseci, ali radije sam je siroko povijala nego da je moram gledati u onim remencicima.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Citiraj happy mummy prvotno napisa
    ja se ne bih slozila s tim da siroko povijanje nece pomoci ako postoji problem,a mislim da se i svi lijecnici ne slazu oko tog pitanja. moja lucija je imala dijagnozu blage displazije lijevog kuka, i kod prvog UZV-a nam je receno da ce morati nositi remencice. zatrazili smo misljenje jos jednog ortopeda, koji je rekao da za blagu displaziju remencici nisu neophodni, nego smo problem rjesavali ekstra sirokim povijanjem. to je bilo preko ljeta, usred zege, trajalo je do njenih 6 mjeseci, ali radije sam je siroko povijala nego da je moram gledati u onim remencicima.
    Ja ne zagovaram ignoriranje savjeta liječnika, ali moram reći da je jedna prijateljica na ovu dijagnozu odmahnula rukom i ne činila ništa. Slijedeći UZV je bio OK. E pa sad :?

  21. #21
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno

    janoccka, ja nisam imala hrabrosti ignorirati savjet lijecnika, pogotovo sto je i drugi pedijatar rekao da se to treba lijeciti. pokazao nam je sliku na uzv, objasnio gdje se vide nepravilnosti, i cinilo mi se da govori razumno i tocno. i poslusali smo ga. s druge strane, kad mi je pedica rekla da pocnem s dohranom od 4. mjeseca to sam bez imalo premisljanja ignorirala. vidila sam luciju da dobro napreduje i bila sam sigurna da necu pogrijesiti sto je ne slusam.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Citiraj happy mummy prvotno napisa
    janoccka, ja nisam imala hrabrosti ignorirati savjet lijecnika
    Mislim da ne bih ni ja :?

  23. #23
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    Podižem stari topic,
    ali ovaj put za nove mame:dali stavljate široko povijanje?kod otpusta iz bolnice su nam rekli ne,patronažna isto rekla ne,pedijatrca kaže samo noću.bili na uzv kukića,za sad sve ok ali trebamo ić još jedom s 5 mjeseci,kad završi okoštavanje bedrene kosti i tamo ortoped isto kaže da mu stavljamo,jer štetit nemože.kakve ste vi savjete dobile i za kojim se vodite?

  24. #24
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,598

    Početno

    Najbolje je što prije napraviti uzv kukova i vidjeti kakvo je stanje s njima. Ja sam prvo dijete široko povijala samo po noći do uzv-a kukova (išli smo nakon 3 mjeseca), tada više ne jer je sve bilo ok.
    Malenu nisam široko povijala ali sam požurila napraviti uzv kad je ona imala mjesec dana da ipak budem mirna u glavi sa svojom odlukom.
    Bila sam na uzv-u kod privatnog ortopeda za kojeg znam da nije baš pristalica širokog povijanja i pitala sam ga za njegovo mišljenje o tome. Mislila sam da će potpuno popljuvati široko povijanje ali na moje iznenađenje nije, rekao je da u određenim slučajevima zaista pomaže kod manjih odstupanja od urednog nalaza. Tako da ipak ima nešto u tome. Naravno, nije univerzalno pravilo, nama nije trebalo.

  25. #25
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    E sad,mi smo bili na uzv sa 4 mj. ali moramo opet s 5.ovdje kad čitam svi su ga obavili kad su im bebe bile 2,3 ili najviše 4 mjeseca stare.a tamo na šalati,a nas nekoliko je bilo u čekaoni,pa smo se svi skompali,svima je rečeno da su bebe do 5 mjeseci premale,tj.kako sam već i rekla okoštavanje nije završeno,te da svi trebamo doći opet,osim naravno onih kojima je taj put tamo već bio drugi ili čak treći.a na forumu su svi do 4 mjeseca to obavili i netrebaju više ić,pa mi sada nije jasno :? :?

  26. #26
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Mi smo išli sa 2 mj na UZV i sve je bilo ok. Isto su mi rekli i u rodilištu i pedica da ne treba široko povijati, a to mi je potvrdio i ortoped. Rekao mi je i da to široko šteti jer beba ne može micati nogice i razvijati motoriku.

  27. #27
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    Citiraj Eci prvotno napisa
    Mi smo išli sa 2 mj na UZV i sve je bilo ok. Isto su mi rekli i u rodilištu i pedica da ne treba široko povijati, a to mi je potvrdio i ortoped. Rekao mi je i da to široko šteti jer beba ne može micati nogice i razvijati motoriku.
    Daj reci gdje ste bili i kaj vam stvarno nisu rekli da dođete ponovo :?

  28. #28
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Bili smo u Klajčevoj. Mislim da smo bili ponovo, ali se više ne mogu sjetiti kada. Sve naručuju dva puta.

  29. #29
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,598

    Početno

    Sad ću ja totalno laički objasniti stvar, ali okoštavanje je jedno, a razlog širokog povijanja nešto drugo.
    I mi smo bili dvaput na uzv-u, na tom prvom s mjesec dana i na kontrolnom sa čini mi se 4 ili 5 mjeseci, ne sjećam se točno.
    Na tom prvom uzv-u nam je ortoped rekao da je nalaz kukova potpuno uredan iako okoštavanje još NIJE završilo što se u toj dobi niti ne očekuje. I da široko povijanje nije potrebno.
    Na kontrolnom uzv-u je završilo valjda to okoštavanje, nalaz opet uredan, daljnje kontrole nisu potrebne, čak ni kad dijete prohoda

  30. #30
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,598

    Početno

    Sad ću ja totalno laički objasniti stvar, ali okoštavanje je jedno, a razlog širokog povijanja nešto drugo.
    I mi smo bili dvaput na uzv-u, na tom prvom s mjesec dana i na kontrolnom sa čini mi se 4 ili 5 mjeseci, ne sjećam se točno.
    Na tom prvom uzv-u nam je ortoped rekao da je nalaz kukova potpuno uredan iako okoštavanje još NIJE završilo što se u toj dobi niti ne očekuje. I da široko povijanje nije potrebno.
    Na kontrolnom uzv-u je završilo valjda to okoštavanje, nalaz opet uredan, daljnje kontrole nisu potrebne, čak ni kad dijete prohoda iako neki ortopedi opet naručuju za kontrole tada.

    Mi smo bili privatno.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    18

    Početno

    Nama patronažna (starog kova) rekla kako treba široko povijati pa smo to radili cca 7 dana. Pedijatrica nam rekla da možemo, ali ne moramo.
    E sada se mi široko povijamo noću jer spavamo na boku pa nam tako piškica ne iscuri iz pelene :D

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •