Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 60

Tema: Slabo (?) dobivanje na težini i anemija

  1. #1
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno Slabo (?) dobivanje na težini i anemija

    Molim savjetnice i sve vas koje znate više od mene za pomoć

    Bebe ima mjesec za četiri dana. Danas smo bili u pedice, i kaže ona sva u panici da je dobila samo 200gr.
    Meni jer sam mislila da je dobila barem 500.

    Znam da ćete me pitat, pa evo generalije

    1. Rođena 12.4. s 3020gr, 50 cm. Odmah drugi dan pala na 2760; iz rodilišta izašla sa 2920 (doduše, razlika 1. i 2. vage je 80gr, provjereno). Danas je pedica vagala, 3220. Ja sam nekako sklonija gledat od najniže težine, ova razlika do porođajne ionako nije "realna" težina. Narasla je 0,5 cm, opseg glave je isto veći za 0,5cm.

    2. Isključivo doji, na zahtjev. Ne dodajem ni vodu ni čajeve. Broj podoja varira od 7(8) do 1 cjelodnevnog (uglavnom dva noćna). Čujem kako guta, često joj se kad pusti bradavicu slijeva mlijeko. Noću kad se nasisava napravi lokvicu ispod sebe, valjda želi sisat a ne gutat
    Nekad dok doji se čuje coktanje, ali sredili smo položaj i sad je ok.

    3. Piški na svaku pelenu, stolica ima 3-4 . dnevno. Opće stanje dobro (potvrdila i pedica), vesela i zainteresirana kad nema grčeve odnosno vjetrove.
    Kakica je boje senfa kombinirano s žarko žutom. Dok kaki izlazi istovremeno tekuće i zrnato (nešto slično kao zrnati sir )

    4. Imala je povišen biliirubin (još je malo žuta ali nije uspavana) i anemiju (još uvijek su eritrociti niski). Može li mali prirast težine bit vezan s anemijom?

    Ako sam šta zaboravila pitajte.

  2. #2
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    razlika 1. i 2. vage je 80gr
    Dvije razlicite vage u rodilistu ili vage u rodilistu i kod pedijatrice?
    Na koliko je ukupno razlicitih vaga vagana?

    U pravu si da se gleda od najnize tezine koju je dijete imalo. To bi znacilo da je dobila 460g, a to je iznad donje granice preporucenog dobivanja (110g -200g tjedno), i moramo uzeti u obzir da nema punih mjesec dana, dakle, vjerojatno s punih mjesec dana to bude i jos nesto malo vise u +.
    Za sad povedi racuna da u 24h imate dovoljan broj podoja (8-12) u kojima dijete aktivno sise i, po mogucnosti, cujes da guta. I prati broj mokrih i pokakanih pelena koje su za sad super (5-6 jednokratnih ili 6-8 platnenih, mokrih i 3-6 pokakanih, zaprljanih u velicini kovanice od 5 Kn) i stanje djeteta, koje je isto ok.

    Meni se cini da vama sve ide jako lijepo, cak i ako ne uzmemo u obzir da je vagana na bar dvije razlicite vage, dobila je dovoljno.
    Samo nastavite!
    Posljednje uređivanje od BusyBee : 08.05.2012. at 18:16

  3. #3
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Evo i malo o anemiji: http://www.roda.hr/article/read/slab...nemija-u-djece
    Ne mislim da je prirast povezan s anemijom. Kao sto sam rekla, mislim da je prirast ok, blize donjoj granici, ali iznad. A i ne mogu svi klinci biti reklame za michelin.

  4. #4
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa Vidi poruku
    Dvije razlicite vage u rodilistu ili vage u rodilistu i kod pedijatrice?
    Na koliko je ukupno razlicitih vaga vagana?
    Na dvije u rodilištu, ukupno je vagana na tri različite vage. Dobro da je nisam i ja kući vagala, izludila bi se

    Ma i meni se čini da je više-manje sve ok, svo troje su mi bili "tanki" s prirastom u prvom mjesecu. A ovaj curetak zbilja dobro izgleda, nimalo gladno ni dehidrirano. Ali je sva tanka i nježna.

    Pedica nas je naručila na vaganje iduću srijedu, ali moram je pohvaliti- ni u jednom trenutku nije spomenula bilo koje mlijeko osim moga

  5. #5
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Super da cete otici na jedno kontrolno vaganje na vagi koja vam moze sluziti za usporedbu.
    Cisto da odagnas ikakav tracak sumnje ako ga imas, ja nemam.

  6. #6
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno


    Ma u stvari nemam nikakve sumnje.

    Možda bi samo voljela da smo u njihovim granicama težine, smiješi nam se hospitalizacija pa da mi ne žugaju oko toga.

    I još sam nešto zaboravila pitati. Znam da se preporuča ista dojka u okviru 2-3 sata, ali mislim da ona niti u tom periodu ne dođe do onog zadnjeg, masnijeg mlijeka. Grudi su mi ogromne (čak nisu ni tvrde), i imam osjećaj da bi po količini mogla komotno opskrbiti troje djece.

    I mlijeko se prilično brzo radi, evo sad nije sisala jedan sat, lijeva je puna kao da nikog nisam podojila danas. Kad stisnem vidim da je mlijeko ono prvo, vodenasto. Kako da je natjeram da izvuče masno? Da se izdajam do njega?

  7. #7
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Koliko dugo vam podoj traje?
    Možeš izdojiti malo mlijeka, tek toliko da potakneš let down pa kad štrcanje mlijeka stane onda je stavi na dojku. Nemoj izdajati previše jer ćeš tako potaknuti još veću proizvodnju mlijeka.

    Probaj do srijede povećati broj obroka (da budete na 10), ponudi joj i kad ne traži da zadovolji pedijatricu (ako sam dobro skužila hospitalizirali bi je zbog težine i anemije?).

  8. #8
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    trampolina, radiš li kompresije? kompresijama joj možeš pomoći da dođe do masnijeg mlijeka.

    mislim da izdajanje nije dobra ideja, kažeš da imaš puno mlijeka pa da ne navučeš još više.

  9. #9
    nevenera avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    436

    Početno

    mislim da ne bi trebalo biti veze anemije i manjeg dobitka. meni je stariji imao i ima anemiju. a dobivao je ok. s tim da sam ga ja budila za podoje do 2.5 mj jer je imao latacijsku žuticu (vrijednosti oko 250) i nije se budio. budila sam ga svaka 2h danju i svaka 3h noću.

  10. #10
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Trampolina, svi pokazatelji govore da ona dobiva dovoljno masnijeg mlijeka - stolica je uredne boje, ima je dovoljno, skolskog je izgleda. Ako zelis pojacati to zadnje mlijeko, nemoj se izdajati vec radi kompresije kako ti je laumi rekla (od prsnog kosa prema bradavici, dok dijete aktivno sise, njezno palcem ili dlanom).
    Ne znam koje smjernice ili tablice koristi vasa pedijatrica, ali malena JEST unutar preporuka. Dobila je 460 g u manje od mjesec dana, a preporuke su 440-800g mjesecno ili 110-200g tjedno. Nije jedina u obitelji koja se bacila na elegantnu stranu.
    Usporedba je napravljena na 3 razlicite vage!

    Ovdje: http://www.roda.hr/article/readlink/2301 su brojke mrvicu drugacije, ali procitaj tekst.
    Po meni je jako vazno da dobijete sigurnih 8 podoja dnevno, kao minimum i da i dalje ima tako dobre pelene (mokre i pokakane) i da ima periode budnosti i zainteresiranosti, kao sto ima sad. I da se krenete vagati uvijek na istoj vagi.

    Zasto vam spominje hospitalizaciju?

  11. #11
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Hospitalizacija bi bila radi raspadanja eritrocita uslijed imunizacije; trenutno ih kontroliramo u laboratoriju DZ, ali ako ne prestanu padat za tjedan-dva morat ćemo u bolnicu. Zato me u stvari i zanima ova priča oko kilaže, da je drugačija situacija ne bi se zabrinjavala ovoliko.

    (maša), podoj nam traje od 15 minuta do par sati, ali nikad ih ne bude manje od 7-8 u 24 sata. Kad zaspe po danu ne dam joj da spava duže od 2,5-3 sata (iznimno 4, ako vidim da je dobro jela do tad). Noću je ne budim, spava od 21-5 uz jedno do tri buđenja i to mi se čini u redu. Noćas je npr. odvalila u komadu od 21 do 2 ali je i navalila kad se probudila. Ali ima i noći kad sisa svakih 45 minuta.

    Kompresije radim kad vidim da treba, one su nas spasile dok je bila manja i slabije sisala.

    Cure, hvala vam puno, sjajne ste

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Mene isto ne bi zabrinjavala ta težina zasada, razlike u vagama mogu biti velike (provjereno, ja sam se malo igrala s vagama dok sam bila u rodilištu, razlike sam našla i do 300 g - a isti model vage). Vidiš i sama kakvo je ponašanje djeteta,a i pelene su ok.

    Nego, kako joj se kreću bilirubin i eritrociti u krvi? Recimo u zadnja 2 tjedna?

  13. #13
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Imala je povišen biliirubin (još je malo žuta ali nije uspavana) i anemiju (još uvijek su eritrociti niski). Može li mali prirast težine bit vezan s anemijom?
    Jucer sam malo citala o ovome.
    Da li jos uvijek kontrolirate ili je zadnja kontrola bila pri izlasku iz rodilista?
    Sta su ti rekli, treba li jos pratiti?

  14. #14
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Razmak između zadnjeg (jučer rađenog) i predzadnjeg nalaza je 19 dana, bilirubin je u opadanju (polako, sa 160 na 148), eritrociti, hemoglobin i hematokrit isto opadaju, ali blago (nemam sad sve brojke kod sebe pa da ne nagađam). Još je sve u granicama (donjim, doduše), ali ako vrijednosti nastave padat vjerovatno nas čeka hospitalizacija. U petak ponavljamo nalaz crvene krvne slike pa ću znat nešto više.

    BusyBee, imaš li kakav razumljivi link na ovu temu, ja nailazim na same stručne radove

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Razmak između zadnjeg (jučer rađenog) i predzadnjeg nalaza je 19 dana, bilirubin je u opadanju (polako, sa 160 na 148), eritrociti, hemoglobin i hematokrit isto opadaju, ali blago (nemam sad sve brojke kod sebe pa da ne nagađam). Još je sve u granicama (donjim, doduše), ali ako vrijednosti nastave padat vjerovatno nas čeka hospitalizacija. U petak ponavljamo nalaz crvene krvne slike pa ću znat nešto više.

    BusyBee, imaš li kakav razumljivi link na ovu temu, ja nailazim na same stručne radove
    Vjerujem da će biti ok. Pad bilirubina je jako dobar, on ni ne može brzo padati (sjećam se da je Andriji pao 10 jedinica u 14 dana i da je dr bila jako zadovoljna). S obzirom da je povišeni bilirubin obično posljedica raspadanja eritrocita, vjerujem da će i er. prestati padati.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Možda ti ovaj link pomogne (ovdje su opisani najgori scenariji, da se ne prepadneš):

    http://www.yumama.com/beba/zdravlje-...odjencadi.html

  17. #17
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Martina, znas li ijednu mamu koja se ne uznemiri na lose informacije u tekstu, bez obzira odnose li se na nju ili ne.

    Trampolina, sad sam na poslu, probat cu ti veceras potraziti ono sto sam inicijalno nasla.
    Naime, naisla sam na podatak da puno djece ima fiziolosku anemiju koja se dogadja zbog raspadanja eritrocita nakon poroda (jer ih beba jako puno dobije kroz pupkovinu i onda nastaje prijelaz na samostalnu proizvodnju, povecava se volumen krvi koju treba "napuniti" krvnim zrncima, sto se dogadja sporije kod djece s povisenim bilirubinom... ako dalje pisem, lupetat cu jer se ne sjecam tocno, probat cu naci.. ono sto se sjecam je da se tolerira da se stanje regulira do treceg mjeseca djeteta.. ako si ok s engleskim probaj uguglati physiological anemia in newborns).

    Vi ste pod pratnjom lijecnika, provjeravate razine svega relevantnog u krvi i u kombinaciji s dobrim opcim stanjem djeteta, tako da zaista vjerujem da ce sve biti ok.

  18. #18
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    martinaP, hvala na linku. U našem slučaju sam ja Rh pozitivna, cura Rh negativna (kud mi je baš jedino cura negativna ).

    Nisam trenutno dovoljno pametna da shvatim točno što to znači, ali čini mi se da je naša kombinacija blaža varijanta od one da sam ja - a cura +

  19. #19
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    BussyBee, sigurna sam ja da će sve bit ok, ali volim znati činjenice (koliko je to moguće, ovo definitivno nije moja domena).

    Još jednom hvala, cure, puno mi znači podrška

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Trampolina, i ja tako mislim. Činjenica da bilirubin pada govori da ide na bolje.

    Da ti cura kojim slučajem nije RH-, onda bi sve ovo moglo proći neopaženo, odnosno imala bi malo dulju žuticu ali ne bi bilo velike frke oko svega.

  21. #21
    seven of nine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zagreb, Mlinovi
    Postovi
    135

    Početno

    Trampolina, mene zanima jesu li ti lijecnici dali neki savjet ili lijek za poboljsanje curinog zeljeza? Kakvo je tvoje stanje, jesi anemicna?

    Meni se cini da vam super ide i da nemas previse razloga za brigu! pogotovo uz ovakvu potporu..

  22. #22
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Nikakav savjet konkretni mi nisu dali, mislim zato što je riječ o anemiji uslijed raspada eritrocita, a to nije uzrokovano prehranom nego imunizacijom bebe.
    Ja jesam anemična (i to dosta), ali to navodno nije utjecalo na curu ni tijekom trudnoće, ni sada. Što se tiče dojenja, to su poticali, ali ne radi anemije nego lučenja bilirubina.
    Sve sad guglam, i uopće ne nalazim ovu našu kombinaciju Rh faktora, svuda se spominje samo majka negativna dijete pozitivno. Pretpostavljam da onda stvarno nije big deal, ali bi isto voljela znat što se točno kome događa :štreberica:

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    29

    Početno

    Poštovani,
    ja bih samo željela nešto pitati.
    K. i ja idemo u petak na prvi pregled,imati ce točno mjesec dana. I to je prvi put da idemo kod pedijatrice.
    Ali K. dobiva pre malo na težini, barem je tako patronažna sestra rekla. Iz bolnice je izašla sa 3560 a sada ima 3900. Rođena je 4.11. sa 3780 g.
    Ja se jako trudim dojiti ju, ali opet dolazim do nekakvog zaključka da nema dovoljno mlijeka. Ali ona kada doji, doslovno joj moje mlijeko curi iz usta. I uvijek na kraju podoja provjerim jer ima još mlijeka u dojci, i svaki put još ide barem koja kapljica ili mlazić.

    Jedino što sam primjetila je ponekad coktanje i mislim da mi je ponekad bradavica na jednoj strani bijela, kao da ju krivo primi. A dojim ju u polozaju kolijevke i nogometne lopte.
    Što bi mogla napraviti pop itanju coktanja i bijelog dijela kraj bradavice, jer kao da ju tamo najviše pritisne.

    Ako Vam treba još neka informacija, molim Vas da mi javite.

    Unaprijed se zahvaljujem na pomoći.

  24. #24
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    ivana ukoliko nije pravilan hvat dojke dojenje neće biti efikasno. Beba mora primiti što veći dio dojke usnama da bi podoj bio efikasan. Bradavica mora biti duboko u bebinim ustima, coktanje se ne bi smjelo čuti.
    Kada stavljaš bebu na dojku neka bradavica bude u visini bebina nosa, treba dijete navesti ukoliko to ne radi samo da što više otvori usta. To možeš napraviti tako da pređeš bradavicom pokraj ili preko bebinih usana. Bitno je da dijete kada otvori usta primi što veći dio areole, vrh nosića i brada dotiču dojku. uvijek primiči dijete dojci. Bebine desni moraju prijeći iza baze bradavice.Jezik mora biti ispod bradavice, ispružen, a može se i malo vidjeti između donje usne i bradavice.
    Usne trebaju biti izvrnute prema van, tj. treba se vidjeti rozi dio usana.

    Položaj bebe na dojci je također bitan.
    Bebino tijelo u položaju koljevke treba biti priljubljeno uz majčino i cijelim tijelom okrenuto prema majci, uho rame i bok u jednoj ravnini, je li kod vas tako?

    Je li dijete imalo žuticu?
    Koliko podoja dnevno imate?
    Čuješ li bebu da guta ubrzo nakon početka podoja?
    Kakve su joj pelene? Da li ima barem 6 popišanih pelena?
    Kakve su stolice i koliko ih ima?
    Daješ li joj dudu ili neku drugu tekućinu vodu ili čaj?
    Osjetiš li otpuštanje mlijeka?

  25. #25
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Pretpostavljam da je rodjena 11.4.

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    29

    Početno

    Pozdrav,
    Da, rođena je 11.4. Tako da nam je sutra mjesec dana.
    Žuticu nije imala, ali su nas pustili na granici, imala je 210 nečega(isprika,ali se ne sjecam kako se to zove).
    Što se tiće podoja, imam osjecaj da je non stop na dojci, ali najmanje 8, možda i više.
    Na pocektu je cujem da bas jako guta, i to stvarno glasno, ali nam se tu i tamo zaleti coktanje.Pa prestane. Ali imam osjecaj da prestane u gutanje, ili se ono tiše pa ne cujem tako dobro kao i na pocetku podoja.

    Po meni su pelene odlicne, imamo sigurno 4 ili 5 pokakanih, a imamo i više popiškenih pelena. Po tome se meni cini da je sve u redu.
    Na žalost dudu smo joj dali, ali tu je bilo više utjecaja tako da smo joj dali, ali moram priznati da ju jako rijetko koristi, ne voli ju, pljune ju skoro odmah.
    Ja ne osjetim otpuštanje mlijeka, jedino kada su jako pune, onda vidim da i iz druge dojke zna curiti mlijeko.

    Okrenuta je srkoz prema meni, uho,rame,bok skroz su u ravnini. samo što i nije baš skroz priljubljena sa mnom, mislim da ima malo prostora izmedju nas. Nikada ju ne privucem skroz. Nekako imam osjecaj da ju stiscem i sputavam.
    Usnice i jezik su u redu, bas kako i treba biti. Ali moj vrh dojke, areola je nekako mekana, kada ju stisne skroz se spljošti, izgleda kao u sendvicu stisnuta.

    Idemo upravo probati dojiti tako da je skroz priljubljena k meni.

    I mlijeka uvijek ima u dojci jel tako? jer smo mi ponekad na cici i duže od sat vremena!

    ako imate još neki savjet samo mi javite.

    Zahvaljujem na odgovoru

  27. #27
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Kako vam izgleda podoj, tj izmjena dojki, daješ li u jednom podoju jednu pa drugi podoj druga dojka, jednu unutar određenog vremenskog perioda ili mjenjaš strane tokom jednog podoja?

  28. #28

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    29

    Početno

    Pokušavamo sa jednom dojkom jedan podoj, ali ponekad ju znam prebaciti na drugu dojku, jer pomislim da u toj dojci više nema mlijeka. jer se ona nekako muci a i ja kada pritisnem bradavicu, jako slabi izlazi mlijeko. a znam da je ona gladna. samo što nakon toga uvijek mislim kako ce za drugi podoj biti manje mlijeka. jer je sada bila i na jednoj i kratko na drugoj. a ja nekako uvijek pokušavam što više izvuci iz jedne, kako bismo ostavili što više u drugoj, da bismo drugi put mogli više papati.

    a na kraju ispada da nekako štedim na mlijeku, jer ga cuvam za kasnije, a non stop mislim da je ona gladna.
    upravno smo se hranili i kada je završila njoj su usta bila puna mlijeka, a dojka mi nije bila toliko tvrda, vec velika i cvrsta, nekako mekanija, a uvijek ocekujem da dojka mora biti tvrda i pomalo kvrgava da bi bila sigurna da u njoj ima mlijeka i da ce se ona najesti.
    a što se tice baš dojenja, nekako ne pratim na vrijeme, u smisliu da se dojimo svaka dva do tri sata, vec kad ona poželi. jedino ju po noci probudim da ide jesti, jer bi spavala po 4 sata.

    upravo smo bili kod pedijatra na prvom pregledu, i rekla je da je zdrava i unutar nekih pravila. od kilaže sa kojom je izašla iz bolnice dobila je 540 grama. što je doktorica rekla da nije jako loše a nije baš ni jako dobro. tako da idemo iduci petak opet na vaganje. pa cemo vidjeti za dalje. a ja cu probati što više dojiti.

    samo nisam sigurna jel bolje po njezinoj želji dojiti ili po nekakvom vremenskom rasporedu.

    moram još napomenuti da je coktanje bilo samo na pocetku podoja, a od kad sam poslusala savjet i priljubila ju skroz uz sebe, coktanja više nema.
    jedino kada se u lezecem polozaju hranimo, to još nismo puno koristile, pa coktanja još ima

  29. #29
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Mali update, crvena krvna slika danas je dijelom ista, a dijelom mrrrvicu bolja nego u petak.

    Baby steps

  30. #30
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    ivana&karolina, ako je dojka tvrda, to znači da je prepuna! Kada ti se uspostavi ponuda i potražnja, a hoće ako budeš dojila na zahtjev, dakle, kada beba želi, dojke ti više neće biti tvrde, a u njima će biti mlijeka baš onoliko koliko tvojoj bebi treba.

    Nemoj 'štedjeti' na mlijeku, ako ga štediš, sporije će ti se proizvoditi. Što se dojka više prazni, brže se puni. Nudi jednu dojku unutar podoja da dođete do masnijeg mlijeka, ali ako hoće još, daj joj još. Samo onda drugi podoj započni s tom drugom.

    Samo hrabro, čini se da vam super ide!

  31. #31
    seven of nine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zagreb, Mlinovi
    Postovi
    135

    Početno

    Ivana& Karolina, nemoj dojiti po rasporedu, nego svaki puta kad beba to trazi ( a to moze biti jako cesto ) .
    I nemoj stedjeti mlijeko, daj joj neka sto duze sisa na jednoj dojci je tako dolazi do masnijeg mlijeka koje joj je potrebno da bi rasla i dobivala na kilazi.

  32. #32
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    ivana&karolina 540 g je sasvim dovoljan prirast težine super vama to ide
    Doji na zahtjev, dakle kad god beba traži i neka podoj traje koliko god to beba želi. Dojka ne zadovoljava samo prehrambene potrebe bebe, ona zadovoljava i emocionalne potrebe.
    Osim toga dojenjem na zahtjev će se proizvesti količina mlijeka koja je potrebna tvojoj bebi.

    Nemoj štediti mlijeko, što ga više beba posiše više će se mlijeka stvarati.

    I ja bi preporučila isto što i Mimah. Nudi jednu dojku unutar podoja da dođete do masnijeg mlijeka, a ako hoće još, daj joj drugu dojku. Samo onda drugi podoj započni sa tom zadnjom pocicanom dojkom.

  33. #33

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    29

    Početno

    zahvaljujem svima na informacijama i podršci....

    što je najbolje od svega cini mi se da moja beba teško dolazi do zadnjeg masnijeg mlijeka. primijetila sam da ima neke eksplozivne stolice, vodenaste. puno se napreže, cak i u snu zna zaplakati, i vidi se da pokušava tiskati. i odjednom nakon nekog vremena samo se cuje specifican zvuk kakice,baš kao mala eksplozija.
    negdje sam procitala da se to zna javiti kada beba cica puno prvog mlijeka, koji ima više laktoze,pa može djelovati laksativno.
    pokušavam ju držati na jednoj dojci što duže, samo kada njoj pocne curiti mlijeko malo sporije odmah joj dosadi i pocne biti nemirna, nakon cega ju ja prebacim na drugu dojku.
    ali ju pokušavam vracati na tu pocetnu dojku pa možda uspije izvuci što više masnijeg mlijeka.
    strah me ti eksplozivnih stolica, da joj se nešto ne dogodi sa guzom.

    kako da ju animiram, u biti zadržim da jednoj dojci što duže, a da mi ona ne pocne okretati glavu i biti nemirna? smijem li napraviti neku pauzicu, npr. da ju stavim da podrigne pa da onda opet probamo dojiti na istoj?

  34. #34
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Neće se ništa dogoditi guzi samo ju može mučiti cijela procedura kakanja.
    MOžeš je podići da podrigne, premotati ili malo pronosati pa je vratiti na istu dojku.

  35. #35
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    bilo bi dobro raditi kompresije http://www.roda.hr/article/readlink/669, tako ćeš joj pomoći da dođe do masnijeg mlijeka

  36. #36
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    a što kad dijete ne možeš razbuditi, kad ne pomažu kompresije, draganje po obraščiću, prematanje?
    ja ne znam da li je moja dobila dovoljno jer se ne važemo
    vidim da se popunila, ima podvoljčić, obrazići su se zaokružili
    iam dovoljno popišanih i pokakanih pelena
    ali ne znam koliko pojede jer ona na dojci povuče par puta i zaspe
    možda samo u 3-4 podoja jede onako efektivno da guta
    i to ne duže o par minuta

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    a što kad dijete ne možeš razbuditi, kad ne pomažu kompresije, draganje po obraščiću, prematanje?
    ja ne znam da li je moja dobila dovoljno jer se ne važemo
    vidim da se popunila, ima podvoljčić, obrazići su se zaokružili
    iam dovoljno popišanih i pokakanih pelena...
    Ja ne bih ni budila dijete koje se naočigled popunjava i ima lijepe pelene, duljina podoja nije mjerilo efikasnosti istoga. Sina sam morala prva 2 tjedna buditi (puno izgubio u rodilištu + žutica) i to tako da sam mu nogice močila u hladnoj vodi (ništa drugo nije pomagalo) - i po nekoliko puta u toku podoja.

  38. #38
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Ako se naočigled popunila onda valjda i jede.
    A što se tiče buđenja, vodim se intuicijom. Rijetko je po danu pustim duže od 2-2,5 sata da spava (doduše, sad rijetko i spava toliko). Ali moja je imala jaku žuticu, još bilirubin nije skroz pao, pa me malo strah. Da nije bilo toga vjerovatno je ne bi budila nego bi slavila što konačno imam spavača.
    Možda da joj kontroliraš težinu svakih 10-15 dana rađe nego da je budiš? Naravno, ako je opće stanje ok i nije uspavana radi nečeg drugog.

    Ne znam, u glavi mi je zabetonirana misao dok piški i kaka dovoljno sve je ok

  39. #39
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    pa i ja nekako mislim da ona ipak posisa koliko joj treba
    samošto mi je prvo dijete uvijek bilo budno kad je sisalo špa sam znala koliko jede
    ova druga je skroz drugačija i malo sam nesigurna glede njenog jela

  40. #40
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Isteklo mi vrijeme za edit, @flopice,ne bi je budila ako joj je to "normalno" spavanje, ako je klonula ili dehidrirana, ili nedajbože promijenila boju onda bi jurila na hitnu.

    Pa koliko ti dugo spava u komadu?

  41. #41

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    29

    Početno

    citala sam da bebe od mjesec dana trebaju spavati barem 16 sati dnevno, naravno isprekidano. moja k. nema šanse da toliko spava. ona je po danu ko sovica, samo gleda okolo sebe, a tu i tamo odspava po sat, možda manje. a ostalo vrijeme dojimo.
    non stop je na cici, a ja stalno imam osjecaj da je ona gladna. fulali smo zadnji skok u razvoju, svi smo mislili da su grcevi i non stop ju nosili, nakon cega je ona sigurno gladna i zaspala. zato sada ja imam manje mlijeka i zbog toga mi non stop dojimo.

    ja bih bila zahvalna da mi netko kaže kako i kada može doci više mlijeka za moju bebu?
    jer nakon skoro tjedan dana maratonskih dojenja mlijeka još uvijek nema u dovoljnoj kolicini.
    a to se barem meni cini, ona ima uredan broj pokakanih i popiškenih pelena. samo što ona nikada po danu ne zaspi zadovoljna nakon podoja. nego je budna, a ponekad i nervozna, i naravno da ju se mora nositi.
    naša patronažna nam je rekla ako zadovoljno ne zaspi nakon dojenja da joj napravim ad, jer je sigurno još gladna.
    dojimo ležečki,u kolijevci a ponekad i kao nogometna lopta., koliko vidim puna su joj usta dojke, donja usna je izvrnuta i vidi se malo jezikic. cujem da guta ali ne cijelo vrijeme, jel moguce da se cuje kako guta na pocetku dojenja a onda na kraju da joj mlijeko samo curi u grlo?

  42. #42
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ma oko 2, 2 i pol sata
    nije to neko predugo spavanje ali kad se probudi i počne sisati začas opet zaspe na sisi
    uglavnom kad je na siki ona je u zenu
    inače ima stanja budnosti kroz dan
    i ne čini mi se da je klonula ili tako nešto
    izgleda normalno, normalne boje
    piški jako često
    kaki oko 2- 3 puta

  43. #43
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Dok ima uredno popisane i pokakane pelene i dobrog je izgleda i ponasanja (sluznice mokre, koza elasticna, kad je budna da je stvarno budna, pokretljiva) + ti je vidis da buja i popunjava se, vjerujem da nema razloga za brigu.

    Sto se tice razbudjivanja, nama je pomagalo jedino da ga razgolitim cijelog i onda vlazim mokrom gazom, inace nije trzao.

  44. #44
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    ivana&karolina ne spavaju svi puno. Također ne zaspivanje nakon podoja ne znači da je dijete gladno.
    Ako su pelene uredne i dijete napreduje gladna sigurno nije.

    Neke bebe jednostavno vole sisati ne zato jer su gladni, treba im nekad samo zbog osjećaja sigurnosti, maženja ili utjehe.
    Ima djece koja ne žele zaspati na dojci. Nisu svi jednaki i ne prate svi ono što negdje piše.

    Moj stariji je bio kao tvoja cura, mogao je cijeli dan biti na dojci. Spavao je samo i isključivo na nekome a i to nije dugo trajalo (na krevetu bi odspavao čitavih 10ak minuta).
    Mučila su me ista pitanja kao tebe sada.
    Ono što sam naučila sa njim je da ne gledam na sat, ne brojim koliko je spavao ili jeo, jednostavno se prepusti...što ti budeš opuštenija po tom pitanju i beba će biti opuštenija.
    Sa vremenom će smanjiti i broj podoja i trajanje podoja. Za spavanje nemam utjehu, moj i dan danas spava jako malo i od 2 godine ne spava po danu uopće.

    Ne mora se gutanje čuti cijelo vrijeme, najviše gutaju ubrzo nakon početka podoja kada potaknu let down i tada dobiju dosta mlijeka..poslje imaju pauze pa opet počnu sisati i dok sisa radi kompresiju dojke da dođe do što više mlijeka.

    Meni je pomogla marama. Stavila bi ga na sebe, on bi zaspao a ja bi imala slobodne ruke barem na kratko. U nosiljci bi spavao sat-sat i pol.
    Kakve su joj stolice (boja i konzistencija)?

  45. #45

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    ivana&karolina, savjet patronažne ti je potpuno, potpuno pogrešan. Nisu sva djeca "po knjizi", neka spavaju - a neka ne. Kažeš da su ti pelene lijepo popišane i pokakane, to ti je najbolji znak da dijete dovoljno jede. Ako dijete često traži, onda daješ istu dojku unutar 2-3 sata (ne svaki put drugu dojku). Tek ako si sigurna da je dojka "prazna" (jer nikad nije potpuno prazna, mlijeko se stalno stvara), ponudiš drugu dojku. Prije toga probaš i s kompresijama:

    http://www.roda.hr/article/readlink/669


    Za povećanje količina mlijeka: jedini način je da dijete što više doji. Princip je jednostavan: što dijete više jede, više će se mlijeka stvarati, jer dojenje daje mozgu signal za stvaranje mlijeka.

    Što se tiče ponašanja, spavanja i sli: svako dijete je priča za sebe Jedino pravilo je - da pravila nema. Neće sva djeca mirno zaspati kad se najedu (za razliku od filmova - tamo beba fino papa i onda spava, real life je malo drukčiji).

    Meni se čini da vama sasvim dobro ide, samo ti fali malo više samopouzdanja. Ako imaš bilo kakvih sumnji, nazovi SOS:

    SOS - telefon za dojenje 01 61 77 520 i 091 22 77 220, radnim danom od 15 do 21, vikendom od 9-21.


  46. #46

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    29

    Početno

    hvala još jednom....

    što se tice stolice, više je vodenasta,u biti skroz je vodenasta,sa malo bijelih znaca. a boja je zlatno,smeckasta,senfasta. tako nekako.
    ja samo ne želim imati gladnu bebu, da joj ne bude loše.

    dobro ce mi doci i broj sos tel, sve mi se cini da mi bašbtreba neki korisni razgovor

  47. #47
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    i&k, da moras, bi li mogla sastrugati stolicu s pelene?

  48. #48

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    29

    Početno

    nisam sigurna za ovo zadnje pitanje, što ste tocno mislili. ali ne bih trebala strugati kada je skroz vodenasta.

  49. #49
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Da se ubacim sa pojašnjenjem pitanja od BusyBee - bi li USPJELA nešto sastrugati da moraš? Ili se sve upije u pelenu?

    Imate li dudu? Ako da, pokušaj izbaciti i dati joj cicu umjesto dude!
    Posljednje uređivanje od enchi : 17.05.2012. at 09:41

  50. #50

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    29

    Početno

    aha, sada razumijem što ste misili.
    da mogla bih sastrugati, zato kaj uvijek ima dosta kakice,i nije bas tako jako vodenasto, da bi se moglo upiti.

    dudu ponekad prihvati, ali ne svidja joj se, pljune ju. zato joj i dajem cicu svaki put kad je nervozna ili placljiva.

    ako možda znate: mogu li nocni podoji u krevetu, nakon cega ona lijepo zaspi,i nakon cega ne podrigne (ne uvijek), biti povezani sa nekim jutarnjim grcevim?
    ne bih to baš nazvala grcevima, više se muci pustiti vjetrić ili obaviti kakicu. pa se sirota sva u snu stiska ponekad i jako zaplace, pa kada to prodje samo zaspi kao da nicega nije bilo. može li to biti od zraka nakupljenog tokom noci?

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •