Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Porodiljna naknada 400 kuna?!

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    141

    Početno Porodiljna naknada 400 kuna?!

    Vec sam jednom spomenula svoje stanje ako se to tako moze nazvati!!
    Zanima me dal mi itko moze pomoci ili barem objasniti ili saznati broj J. Kosor pa da joj velim sramotu koju su napravili rodiljama od jeseni prosle godine!!!
    Naime. sa 6 tjedana trudnoce 26.01. 2007. (radi prijasnjih komplikacija(sponatani) i krvarenja u trudnoci) morala sam na komplikacije-naovodno je naknada trebala biti 100% place. Mozes misli! Buduci da sam zaposlena u osnovoj skoli (na dvije) na pola radnog vremena tek od9. mjeseca 2006. i nemam potrebnih godinu dana staža, moja naknada je iznosila 400 kuna!!!!!! :shock:
    I to traje tako od 26.01 do dana danasnjeg.
    Nadala sam se da će se stanje promijeniti kada ce mi poceti teci porodiljni dopust. Međutim, dobila sam informaciju da se nista nece promijeniti jer ce mi od najmanje naknade 1663 kune opet obracunavati pola radnog vremena (a i manje jer sam u međuvremenu "izgubila" 3 sata-nisu mi produzili ugovor jer sam bila na bolovanju-kao previse kompikacija bi onda imali), a jos jedan ugovor mi istice 31. 08. tako da cu od 01.09.2007. biti prijavljena na 4 sata rada u nastavi (sveukupno 7)! Pa će ta naknada onda iznositi koliko?!?! 100 kuna?!?Kako preživit na ovaj način?? Ovo je sramota za drzavu!! Da nisam zaposlena, dobivala bih 1000 kuna porodiljnog! Znaci bolje je nista ne raditi i biti nezaposlen, biti na teret državi?!
    A kako oni misle da mi prikupimo staž?
    kao prvo zele da završimo visoke škole, što vjerojatno rijetko tko može prije 23. godine, nakon toga moras prikupit barem godinu dana staža. Znači, ako uspiješ u roku odmah pronaći posao, već ćeš imati barem 24. Pa, ne daj Bože, da ne nešto iskomplicira pa da ne možeš imati dijete odmah ( recimo da ti i za to treba barem godina dana)!!
    Što oni žele: da svi imamo prvo dijete s oko 28. godina?! Nek se onda ne žale da nema djece u Hrvatskoj i da se malo žena odlučuje imat djece!!
    Ima li netko neko rješenje ili zna da postoji neka rupa u zakonu ili što već da se ovo promijeni?
    tnx

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    251

    Početno

    nn24 ne znam kako ti je ta naknada mogla iznositi 400kn kada je minimum za sve studentice, nezaposlene i one koje nemaju dovoljno staža (to sam ja) 831kn.

    stvarno prvi put čujem za taj iznos.

    a za porodiljni bi ti se trebale obračunavati isplaćene plaće u zadnjih 6 mjeseci prije otvaranja porodiljnog, i nema veze šta si na pola radnog vremena jer se računa cijena tvoga sata, znači ti nećeš imati 160 radnih sati i 4000npr nego 80 i 2000.
    ja sam isto bila 2 mjeseca prijavljena na pola satnice; doduše još nisam dobila naknadu tek bi trebala oko 15-og pa ti mogu potvrditi ovo što sam napisala a tako su mi rekli da će biti.

  3. #3
    rebeca avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    993

    Početno

    Ja ovo ne mogu vjerovati, da se događa, i ja sam sada na određeno do 12mj. kroz dvije godine ću dobiti za stalno posao. E, da i tada odmah ostanem trudna, kako bi primala normalnu naknadu trebam imati 1g. neisprekidanog radnog staža., a neću moći imati jer ću iz 12mj. biti na birou. To znači kad da ja planiram trudnoću, planirala sam je nazad 5 god. i nisam uspjela i sad kad se mislim malo ozbiljnije posvetiti tome, šta napraviti. Možda dođem na red u 50-oj. Žalosno od države, žene koje se spremaju biti majke trebale bi imati posebne mogućnosti, a ne da te strah formirati svoju obitelj, zbog toga kako je prehraniti...

  4. #4
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Ti ne primaš porodiljnu naknadu, već bolovanje radi komplikacija u trudnoći.
    Kako ne ispunjavaš uvjet prethodnog staža, naknada se određuje u iznosu 831,50 kn (uz pretpostavku punog radnog vremena). S obzirom da si radila polovicu radnog vremena, to se prepolovljava.

    Žalosno, ali po propisima.

    Prilikom podnošenja doznake za otvaranje porodiljnog dopusta možeš tražiti novi izračun naknade. No sumnjam da će ti biti povoljniji od najmanje zajamčene porodiljne naknade (1663 kn). Taj iznos ćeš sigurno dobiti, jer porodiljni ispod toga ne može (čak ni za nezaposlene).

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Bojim se da će ti rodiljna naknada ipak biti manja od 1.663,00 kn, jer taj minimalac pripada zaposlenom roditelju za puno radno vrijeme:

    http://www.hzzo-net.hr/obvezno/rodiljne_naknade.htm

    Rodiljne naknade


    Zaposlene majke


    ...
    Naknada za obvezni rodiljni dopust (do šest mjeseci djetetova života) iznosi 100 posto od osnovice za naknadu plaće s time da ne može biti viša od 4.257,28 kuna, niti manja od 1.663,00 kune (uz pretpostavku punog radnog vremena).

    ...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    141

    Početno

    da znam, bas sam dosla od hzzo-a i trazila da mi daju neku potvrdu o iznosu koji sam dobivala do sada, pa se zena jos zderala ana mne, kao što će mi, da se to ne daje?! kad sam rekla da trebam za žalbu samo što nije popi..., kao što ću se žaliti, kad je takav zakon. pa baš zato ću se žaliti!!!! da se zakon promijeni!
    evo, sade će se kosor naslikavat u svim novinama jer je "predlozila" da porodiljne budu u visini plaće (samo predizborni trik9 zovem je cijelo jutro, al se niko ne javlja. baš me zanima dal će se to odnosit na žene koje nemaju staž. još malo i Hrvatska će postat država bez djece jer nakon ovog nijedna visokoobrazovana žena neće htjeti rađati prije 28. godine!
    tako sam rezignirana i ljuta da bih upravo mogla obrnuti svijet naopačke!!
    zvat ću Ministarstvo tako dugo sve dok me netko hoće čuti.
    U Upravi za obitelj su mi rekli nek obavezno pišem žalbe iako mi to neće promijenit situaciju!
    Nevjerojatno!!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    141

    Početno

    bellissima žena u hzzo-u mi je rekla nek donesen samo 2 plaće da mi naprave taj obračun. Zašto samo dvije?? a ne 6? Doduše, nisam ni imala 6 plaća, već samo 5, al zašto onda ne tih 5? I to za 12. i 1. mjesec a 1. mjesec nisam ni radila cijeli? Što, onda će mi računat iznos koji sam dobila samo za one dane koje sam radila, a ni ne cijelu plaću?!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    141

    Početno

    e, zanima me i još nešto?
    Imam li pravo na regres ( koji je u prosvjeti iznosio 1250 kn)? A na bolovanju sam od 26.01.
    Nisam ga dobila

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    251

    Početno

    nn24 obračunavaju se najmanje 2, a ako imaš više onda to koliko ih imaš. Možeš ti njima donjet šta hoćeš na hzzo oni to sve imaju u kompjuteru tako da će ti tražit potpuni ER-1 a to znači ako ti otvaraš porodiljni u 8 da ti se računa plaća isplaćena u 7 mjesec (znači plaća za 6) i tako unazad

    1. isplata u 7
    2.u 6
    3.u5
    4.u4
    5. u 3
    6.u2

    naravno ako imaš 6 isplata, ako ne obračunava se ono što imaš.

    btw jesi vidila to za predizborni trik, Bože moj kako zamajavaju ludu raju! žalosno

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    141

    Početno

    ma jesam, što reći o tome. Osim da J. Kosor možda želi još jedno dijete pa se boji da će joj plaća iznositi "samo jadnih" 4200 kuna?!? Mogu joj ja dati svojih 400 pa će joj možda biti lakše! Imat će bar za kavu! (za drugo joj ti novci ni nisu)

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    251

    Početno

    ja prvu porodiljnu naknadu očekujem polovinom ovog mjeseca pa ću ti javiti kakvo je stanje kod mene, jer ja imam 6 isplata, od toga 2 mjeseca sam bila prijavljena na pola radnog vremena a 4 na puno radno vrijeme.
    tko zna koliko će moja biti, tj. tko zna je li istina to što su mi rekli da se i na pola radnog vremena normalno obračunava sat.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    251

    Početno

    nn24 pitala si za regres, ja više ne radim u školi tako da ne znam iz prve ruke, ali moji kolege koji rade u školi dobivaju.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    imam jedno pitanjce!
    Prijateljica mi se napokon zaposlila,, radi tri mjeseca i zatrudnila je..da li ona ima pravo na neku naknadu(ako ode na bolovanje komplikacije) s obzirom da radi samo 3 mjeseca? :?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    251

    Početno

    bibita prijateljica ti ima pravo na 831kn ako ode na komplikacije (to je bolovanje) a poslije kad otvara porodiljni (45 dana prije termina) računa joj se prosjek zadnjih 6 isplaćenih plaći prije otvaranja bolovanja, ako ih ima 6, ako ne minimalno trebaju dvije isplate.
    ako nema minimalno dvije isplaćene plaće prima minimalnu porodiljnu naknadu od 1663kn.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    o super znači ode kod svog Dr. pa u HZZo?

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    10

    Početno Re: Porodiljna naknada 400 kuna?!

    Evo mog iskustva koji, prema ovom što ovdje čitam, i nije bilo tako loše. Kada sam prije 5 godina išla na porodiljni bila sam zaposlena u školi na pola radnog vremena. Tada sam imala godinu dana staža i nije bilo problema s obračunom za naknadu. (Na HZZO sam dostavila podatke unatrag 6 mjeseci, međutim kao da sam čula da je sada dovoljno za bolovanje i obračun imati 2 liste što čak i ne moraju biti 2 puna mjeseca.) Naknade su bile još gore nego sada. 6 mjeseci sam dobivala naknadu negdje u visini moje polovine plaće, a drugih 6. mjeseci max naknada je bila 1600 kn (ne kao sada 2500), a ja sam dobivala, zbog rada na pola radnog vremena, po 800 kn na što sam se šokirala. Došao je 9. mjesec, imala sam mogućnost prihvatiti sate u drugoj školi. To sam i napravila, počela sam raditi puno radno vrijeme, ali s djetetovih tek navršenih 8 mjeseci. Dojila sam, nisam ni znala za stanku za dojenje, da ne pričam kako je to sve bilo.... Da stvar bude gora tek sam lani saznala za zakon koji vrijedi od 1998. godine da nezaposleni roditelj ima pravo na priznavanje staža za 1. djetetovu godinu. Kada se sve zbroji, da sam u istoj situaciji sada, mislila bih se da li da dam otkaz. Priznao bi mi se staž na godinu, a ne na pola i još za nezaposlenu majku naknada je "minimalna" 1600 kn. Minimalna sam namjerno stavila u navodnike kada svi vidimo da ona može biti i minimalnija npr. 800kn, još minimalnija 400kn... Stvarno mi je žao kada ovakvo što pročitam. Žalosno je kada se žena osjeća jadno i zbog svog obrazovanja i zbog svog posla i cijele situacije u kojoj se našla, umjesto da je sretna jer obavlja najvažniju i najodgovorniju ulogu: postaje roditelj.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    251

    Početno

    vjekice potpuno te razumjem, samo što kad radiš u prosvjeti nisi pametan šta napravit, dati otkaz da ti se to sve tako priznaje i da dobivaš više pa nakon godina opet traži veze i vezice za ubaciti se pa makar i na pola satnice, jer kakvo je tsanje u prosvjeti mislim da nije nigdje. (bar je moje iskustvo takvo).

  18. #18
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Ako sama daš otkaz nemaš pravo na naknadu za nezaposlene.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    141

    Početno

    da, istina bellissima. tog se i ja bojim, na jedvite jade sam uspjela dobti pola radnog vremena, nahodala se se svugdje da bar nesto sati skupim, pa da ih sada molim da mi daju otkaz da bih bila na siz-u? danas ću vjerojatno napisati pismo J. K. i pitat ću i dal taj zakon će vrijedit za već postojeće rodilje, bas me zanima dal ću dobit odgovor. Rekla je njena pomoćnica da na svako pismo odgovaraju. Daj Bože! Želim samo da zna, da je upoznata sa situacijom, a ne da samo dižu ruke u tom Saboru a ni nemaju pojma o čemu izglasavaju.
    ali, ja sam na bolovanju od 1. mjeseca tak da nisam dobivala plaće u 7. i prijašnjim mjesecima- posljednja mi je bila isplaćena za 1. mjesec, imam li pravo onda na regres?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •