Pokazuje rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Obveza obavještavanja poslodavca o...

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    438

    Početno Obveza obavještavanja poslodavca o...

    ...vremenu koje namjeravam provesti na porodiljnom.Jesam li ja to po zakonu dužna. Moja poslodavka od mene zahtijeva da joj kažem koliko ću točno vremena biti na porodiljnom.Što se mene tiče bila bih godinu dana,ali me financije ograničavaju i bit ću s djecom najduže što mogu.
    Njoj to nije dovoljno.

  2. #2
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Ono što Zakon o radu određuje je
    Najava korištenja prava

    Članak 76.

    (1) Radnik koji namjerava koristiti pravo na rodiljni dopust, po*svojiteljski dopust ili pravo na mirovanje ugovora o radu do treće godine života djeteta, dužan je što je moguće prije, a najma*nje mjesec dana ranije, obavijestiti o svojoj namjeri poslodavca.

    (2) Radnik može prestati koristiti pravo iz stavka 1. ovoga članka, a poslodavac ga je dužan primiti na rad i rasporediti na poslove na kojima je radio prije korištenja prava iz stavka 1. ovoga članka u roku mjesec dana od dana kada ga je radnik obavijestio o prestanku korištenja tih prava.

    (3) Ako je prestala potreba za obavljanje poslova na kojima je radio, poslodavac je dužan radniku ponuditi sklapanje ugovora o radu za obavljanje drugih odgovarajućih poslova.

    (4) Radnik koji se koristio pravom iz stavka 1. ovoga članka ima pravo na dodatno stručno osposobljavanje, ako je došlo do promjene u tehnici ili načinu rada.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    438

    Početno

    hvala,i mislila sam da je tako.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    68

    Početno

    Koju sluzbu unutar firme je potrebno obavijestiti o pocetku porodiljnog dopusta - kadrovsku sluzbu ili sluzbu obracuna placa? Na koji se nacin obavjestava nadleznu sluzbu. Da li je nuzno pritom donijeti neke papire ili su prvi papiri koji se nose zapravo doznake za bolovanje neposredno prije odlaska na porodiljni. Pitam zato jer bih htjela koristiti godisnji do samog poroda, a nakon toga otvoriti porodiljni dopust. Malo me brine formulacija da je porodiljni obvezan 28 dana prije poroda. Ne znam koji clanak zakona regulira koristenje ovog prava tj. obveze.

  5. #5
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Počnimo od kraja :

    Obavezu korištenja rodiljnog dopusta regulira ZOR - čl.66.t.5.
    Rodiljni dopust

    Članak 66.

    (1) Za vrijeme trudnoće, poroda i njege djeteta radnica ima pravo na rodiljni dopust.
    (2) Radnica može početi koristiti rodiljni dopust 45 dana prije očekivanoga poroda i može ga koristiti do godine dana djetetova života.
    (3) Dan očekivanoga poroda utvrđuje ovlašteni liječnik.
    (4) Za blizance, treće i svako sljedeće dijete radnica može koristiti rodiljni dopust do navršene treće godine djetetova života.
    (5) Radnica obvezno koristi rodiljni dopust u razdoblju od 28 dana prije poroda do šest mjeseci djetetova života (obvezni rodiljni dopust). Pravo na obvezni rodiljni dopust utvrđen prema odredbama ovoga Zakona koristi se u neprekinutom trajanju.
    (6) Na vlastiti zahtjev, žena iznimno može početi raditi prije nego dijete navrši šest mjeseci života, ali ne prije isteka 42 dana poslije poroda.
    (7) Ako je dijete prerano rođeno, produžuje se rodiljni dopust iz stavka 2. ovoga članka za toliko vremena za koliko je dijete prerano rođeno.
    (8.) Nakon proteka obveznoga rodiljnog dopusta iz stavka 5. i 6. ovoga članka, ako se roditelji tako sporazumiju, pravo na rodiljni dopust može koristiti djetetov otac.
    (9) Ako djetetov otac koristi pravo iz stavka 8. ovoga članka u trajanju od najmanje tri mjeseca, rodiljni dopust iz stavka 2. i 4. ovoga članka produžuje se za dva mjeseca
    O namjeri korištenja rodiljnog dopusta obaviještavaš sebi nadređenu osobu u firmi, a sama hijerarhija je relativna - budući da ovisi o unutarnjem ustrojstvu firme, kao i o tvom radnom mjestu. U principu je dovoljna usmena obavijest, iako neki traže i pismenu. U tom slučaju im napišeš ukratko da si trenutno u tom i tom tjednu trudnoće, da ti je termin poroda tada i tada, te da ćeš rodiljni dopust koristiti od tada. Po potrebi prilažeš kopiju trudničke knjižice ili neki drugi dokaz. (to je za one malo veće formaliste, a uvjerila sam se da ih ima - sve po PS-u )

    "Službeno" otvaraš rodiljni dopust dostavljanjem doznake nadležnoj službi (odnosno osobi) - što je opet različito od firme do firme. Oni zadržavaju jednu kopiju i izdaju ti R1 (potvrdu o plaći). Taj obrazac i drugu kopiju doznake nosiš na HZZO.

  6. #6
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Vesna 72 vidim da se kužiš u propise

    jel znaš možda da li je obavezno ići na "obvezni" porodijski 28dana ranije? Pretpostavljam da je, ali kako me se npr. može natjerati da odem na porodijski ako ja baš hoću rodit u uredu?

  7. #7
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,598

    Početno

    Pretpostavljam da je, ali kako me se npr. može natjerati da odem na porodijski ako ja baš hoću rodit u uredu?
    Pa meni rekoše da ako dođem (osim u posjetu i na kavu) da će me zaštitar odvesti doma jer firma ne želi snositi sankcije.

  8. #8
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Je, obavezno je.

    Kod mene nije bilo zaštitara, pa me nitko nije mogao spriječiti da (umjesto da u posjeti pijem kavu) guram nos svuda uokolo

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •