Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Veća stručna sprema-veća plaća?

  1. #1
    Vodenjak avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    708

    Početno Veća stručna sprema-veća plaća?

    Naime, dobila sam informaciju da sa promjenom stručne spreme, poslodavac mora povećati i satnicu? Radim u privatnoj firmi 9 godina i kad sam se zaposlila imala sam SSS. Nadam se da ću uskoro diplomirati i ako bude tako onda bi mi u radnoj knjižici bila viša stručna sprema. Da li poslodavac mora sukladno s tim povećati i osnovicu plaće ili ne? Ono što sigurno znam da kolege koje su primane na niže rangirane poslove a imaju fakultete nisu smjeli prijavljivati kao recimo pomoćnike skladištara već kao referente. Zna li itko?

  2. #2
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Nadam se da ću uskoro diplomirati i ako bude tako onda bi mi u radnoj knjižici bila viša stručna sprema. Da li poslodavac mora sukladno s tim povećati i osnovicu plaće ili ne?
    Najvjerovatnije ne mora. Osim ako to nije uređeno nekim internim propisom, što kod privatnika čisto sumnjam da bi mogao biti slučaj.
    Osnovica plaće ti je određena ugovorom o radu. Tvojom diplomom ona se ne mijenja. Diploma očito i nije bila uvjet za radno mjesto.


    Za zaposlenike zakon određuje samo najnižu osnovicu koja je trenutno 2.298.kn (brutto). Pojedini kolektivni ugovori ili interni propisi određuju i višu osnovicu, odnosno koeficijente prema stručnoj spremi, stažu i sl.

    One ostale osnovice (tipa koeficijent prema stručnoj spremi) koje su navedene u naredbi o iznosu osnovica za obračun doprinosa za pojedinu godinu odnose se na obrtnike i samostalna zanimanja.
    A i tamo je kod prijave relevantan podatak stručna sprema potrebna za obavljanje poslova, a ne stručna sprema koju dotična osoba ima.



    Sindikat već godinama pokušava progurati zakon o minimalnoj plaći po kojima bi se ti koeficijenti odnosili i na zaposlenike, ali to je još uvijek u fazi pokušaja...

    Druga stvar bi bila da je nekim internim propisom u tvojoj firmi (npr pravilnikom o radu) određeno da svi zaposlenici određene stručne spreme imaju najnižu osnovicu u xx iznosu.

  3. #3
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    u državnim službama, ako radite na mjestu gdje je potrebna SSS, a vi imate VSS, tada je plaća uvećana za 8%, a za magisterij 15%.
    barem je tako prije bilo, i vrijedi samo za državne službenike.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    a ako radite sa SSS a imate fakultet u drugoj branši ...?

  5. #5
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj bibita prvotno napisa
    a ako radite sa SSS a imate fakultet u drugoj branši ...?
    pa faks je faks... VSS nema "branšu". druga stvar je kako te netko zaposli... pogotovo kad si kod privatnika.

    ja sam pometala cestu ispred dućana na jednom poslu (trebalo je jesti) - a na drugom sam dočekivala veleposlanike .

    na oba mjesta sam bila plaćena za posao koji obavljam, ne za stručnu spremu.

  6. #6
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    u državnoj službi si plaćen za ono radno mjesto nakojem radiš, dakle ako radiš na radnom mjestu koje zahtijeva SSS onda takvu plaću i dobivaš. Čak, ako imaš VSS te uz to magisterij ili doktorat, nemaš nikakav dodatak na plaću ukoliko ne dokažeš da isti na neki način doprinose tvom radu upravo na tom radnom mjestu...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    Po kolektivnom ugovoru je za magisterij 8%, a za doktorat 15 % i to nema veze sa sss

  8. #8
    sasana avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    493

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    u državnoj službi si plaćen za ono radno mjesto nakojem radiš, dakle ako radiš na radnom mjestu koje zahtijeva SSS onda takvu plaću i dobivaš. Čak, ako imaš VSS te uz to magisterij ili doktorat, nemaš nikakav dodatak na plaću ukoliko ne dokažeš da isti na neki način doprinose tvom radu upravo na tom radnom mjestu...
    Tako je , ja nazalost imam VSS a placu za SSS bez ikakvih dodataka.

  9. #9
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Loli, moj point je bio da ništa ne ide automatski...Vodenjak, poslodavac sigurno ništa ne mora, njegova je dobra volja. tj. stvar dogovora hoce li te prebaciti na drugo radno mjesto ili priznati ti VSS.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    Skužila sam, moj post se odnosio na kajsu

  11. #11
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    Citiraj sasana prvotno napisa
    Citiraj Bubica prvotno napisa
    u državnoj službi si plaćen za ono radno mjesto nakojem radiš, dakle ako radiš na radnom mjestu koje zahtijeva SSS onda takvu plaću i dobivaš. Čak, ako imaš VSS te uz to magisterij ili doktorat, nemaš nikakav dodatak na plaću ukoliko ne dokažeš da isti na neki način doprinose tvom radu upravo na tom radnom mjestu...
    Tako je , ja nazalost imam VSS a placu za SSS bez ikakvih dodataka.
    Isto tako :/

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •