Pokazuje rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Dopust za njegu djeteta i roditelj izvan sustava rada.

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3

    Početno Dopust za njegu djeteta i roditelj izvan sustava rada.

    Da li roditelj izvan sustava rada ima pravo na dopust za njegu djeteta?

    pretražio sam valjda cijeli internet i pročitao xy zakona i nigdje nemogu naći konkretan odgovor na ovo pitanje u obliku Da ili Ne.
    ako netko zna, po mogučnosti iz prve ruke bio bi zahvalan.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    285

    Početno

    moja šogorica je bila na burzi i kad je trebala ić na dopust za njegu djeteta morala se je zaposliti. I mene su tražili papire o poslodavcu kad sam tražila porodiljni za njegu djeteta.

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3

    Početno

    Možda da malo pojasnim situaciju.
    Majka ima status zaposlene osobe, otac ima status osobe izvan sustava rada.

    Da li u tom slučaju majka ima pravo na dopust za njegu djeteta?

  4. #4
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj branko prvotno napisa Vidi poruku
    Da li roditelj izvan sustava rada ima pravo na dopust za njegu djeteta?

    pretražio sam valjda cijeli internet i pročitao xy zakona i nigdje nemogu naći konkretan odgovor na ovo pitanje u obliku Da ili Ne.
    ako netko zna, po mogučnosti iz prve ruke bio bi zahvalan.
    nema jer je njega djeteta zapravo vrsta bolovanja na koji imaju pravo samo zaposleni roditelji
    HZZO to sve tumači kao nezaposleni roditelji su ionako doma pa im "službena" njega ne treba,a od čega će živjeti, e to ih nije briga

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,511

    Početno

    nažalost je tako kak boxica kaže, žzašto to nikome nije jasno, ali su tak upisali u zakoone

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    nema jer je njega djeteta zapravo vrsta bolovanja na koji imaju pravo samo zaposleni roditelji
    HZZO to sve tumači kao nezaposleni roditelji su ionako doma pa im "službena" njega ne treba,a od čega će živjeti, e to ih nije briga
    prvo hvala svima na odgovorima, no ako čitam dobre pravilnike i zakone onda je ovdje riječ o članku 23. stavku 1. "Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama" i članku 4. stavku 1. "Pravilnik o uvjetima i postupku za stjecanje prava zaposlenog roditelja ili samozaposlenog roditelja djeteta s težim smetnjama u razvoju na dopust ili na rad u skraćenom radnom vremenu radi njege djeteta", a on kaže:
    Zaposleni roditelj ili samozaposleni roditelj djeteta s težim smetnjama u razvoju ima pravo na dopust za njegu djeteta ili pravo na rad u skraćenom radnom vremenu pod uvjetom da radi s punim radnim vremenom, da drugi roditelj nije nezaposlen prema propisima o za pošljavanju, odnosno ako živi sam s djetetom u zajedničkom kućanstvu(npr. samohrani ili razvedeni roditelj).

    dakle ako je:
    majka - zaposlena osoba prema propisima o zaposljavanju
    otac - osoba izvan sustava rada (a osoba izvan sustava rada ako se ne varam nije nezaposlena prema propisima o zapošljavanju?)

    kako je onda moguće da se tumači da je i otac nezaposlen, odnosno da mora biti zaposlen?

  7. #7
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    branko,

    da bi se koristilo pravo na njegu djetea s poteškoćama u razvoju, oba roditelja trebaju biti zaposlena prema propisima o zapošljavanju.
    ako je drugi roditelj izvan sustava rada, pa makar radio kao honorarac (npr. autorski ugovori) on se tretira kao nezaposlen.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •