Pokazuje rezultate 1 do 35 od 35

Tema: Sta da radim nece da jede....

  1. #1
    farah24

    Početno Sta da radim nece da jede....

    eh sta da radim pitam se danima....
    Imam sina 2-godisnjaka koji je do unazad mjesec dana lijepo jeo i nisam imala problema s hranom ali u zadnje vrijeme nece da jede i zalogaj valja i po 10 min i ono slano sto pojede za cijeli dan u pepeljaru bi stalo.
    ujutru popije hapu kao i uvece a preko dana skoro nista.
    Davala sam mu one ampule (gelee royal od aronije pa nista evo sad koristi sirup multivitamol dr. teissa pa ne znam vidjecu hocel apetit biti ista bolji)
    Da bi nesto pojeo cijela ceremonija cakl ga i istucem pa mi bude zao i haos ne znam sta cu......
    da li ste vi imali slicne situacije i pomozite sta da radim ili neki sirup mi preporucite ili nesto da popravim apetit djetetu.

    Please ocajna sam.................

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    Čuj, ja znam da ti je zasigurno teško, ali molim te nemoj ga više tući zato što neće jesti. Tako ne postižeš ama baš ništa da bi poboljšala situaciju, a njemu nanosiš bol i traumu radi koje će hranu zamrziti još više.
    Moj savjet ti je da se oboružaš strpljenjem i ako neznaš sama pronaći riješenje potraži pomoć strućne osobe.

  3. #3
    farah24

    Početno

    hvala ti na savjetu puno znam da grijesim puno pokusavam da se obuzdam ali me u momentu iznerviza i uhvati me panika da mi nedaj Boze ne oboli i ne opadne mu imunitet da ne zavrsi u bolnici itd....
    osjecam se grozno ne znam m sta da radim.

  4. #4
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    moje dijete ima 4 godine i, kako ti kažeš, sve što pojede... stalo bi u pepeljaru.
    a ja uvijek mislim da ona dovoljno jede.
    i još nema te "hape" kako ih ti zoveš.
    a da mu ih ukineš? on je već dovoljno velik da ne mora jesti kašice koje mu ispunjavaju želudac, a peristaltički mu samo štetu prave.

    lijepo ti njemu daj normalan doručak, zaposli mu crijeva...

    sjeckaj voće i povrće na kockice i neka zdjelica povazdan bude na stolu, možda koji put i gricne.

    ne brini, neće se razboljeti, ali, molim te, nemoj svoju zabrinutost pokazivati batinama: on ih ne doživljava kao tvoju ljubav i brigu nego ih čita kao pomanjkanje ljubavi.

  5. #5
    farah24

    Početno

    upravo tako hvala ti najljepsa kao sestri moja je greska velika pokusacu tako pa sta bude, a znas kako je majka na najcrnje misli pa ponekad i pogrijesi...

    eh

  6. #6
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    moja mala ima malo više od 2 godine i ponekad i mi imamo faze ne jedenja. jednostavno neće pa neće ništa u usta cijeli dan.
    i meni dođe svu kosu sebi iščupat od muke.
    i meni se stalno čini da malo jede, ali kad joj pogledam obraze - pa po njima se i ne bi reklo da malo jede. nije debela (2god i 4 miseca, 95cm i 13 kg) nego je baš kako triba bit (po mojim mjerilima).
    i kad vidim da neće cijeli dan ništa da okusi jednostavno se probam smirit i kažem sama sebi: pa ima dana kad i ti ništa ne pojedeš jer ti se ne jede uopće.
    i tako je prođe ta štrajkačka faza i opet počne jest. nekad sasvim malo ko ptičica, a nekad da i ja budem prezadovoljna.

    probaj ga ne forsirat i ne silit, ali mu držat na dohvat ruke ono šta voli. pa neka malo po malo jede opet dobro.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    1,400

    Početno

    Evo još jedne mame malog nejelice

    Prvo i najvažnije - TI se opusti i nemoj raditi frku oko hrane. Ako dijete osjeti da je hrana problem, sigurno mu neće biti užitak sjesti i najesti se, već će izbjegavati tu situaciju i bit ćete u začaranom krugu.

    Druga stvar - kažeš da ono slano što pojede nije količinski puno. Što jede slatko? Izbaci iz prehrane grickalice (smoki, čips, krekeri...) i sve slatkiše. Zaboravi na bombončiće, kockice čokolade, Nutelle i slične gluposti. Kad je vrijeme za jelo, ponudi ga, ako neće, nemoj raditi drame oko toga, ali mu nemoj davati ni nikakve grickalice da utaži glad. Kad je gladan, doći će jesti.

    Kad se iživciram oko količine hrane koju moj AA pojede, prisjetim se koliki je zapravo njegov želudac i koliko malo hrane je uopće potrebno da ga napuni.
    Ako problem potraje, pitaj svog pedijatra da vidi je li željezo u redu i da eventualno preporuči neki dodatak prehrani.

    Za batine su ti cure već rekle, a vidim da si i sama svjesna da je to najštetnije što možeš napraviti u ovoj situaciji.

  8. #8
    farah24

    Početno

    da hvala vam od reda, nego on meni ujutru pije hapu ( to radi 2 god. mlijeko 3.5 , s cokolinom i kasikom meda) i ne jede on slatko uopce puno nesto ga i ne voli tako da problem traje negdje oko mjesec i pol kad je zadnji put bio bolestan ( crveno grlo prehlada) i tada je tesko gutao sto je normalno zbog upaljenog grla pa se bojim da mu nije od toga ostalo u podsvijesti.
    ne znam vidjecu za dalje sta ce biti, ali eto mala djeca mala briga a velika djeca velika briga kazu...

    hvala vam......

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    179

    Početno

    moji sa 35 mjeseci imaju 11,5 kg (ovako vec skoro godinu) a visoki su po 95cm. jedu po malo ali cesto i zdravo (ok zadesi se tu ponekad i neka cokoladica).

    nikada ih nismo tjerali da jedu, a kamoli tukli zbog toga. vazno da su zdravi

  10. #10
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Moji su do drugog rodendana jeli jako dobro, a onda, cim su napunili dvije godine, kao da je netko stisnuo prekidac, kolicine unesene hrane su im se drasticno smanjile. Al kak sam imala oko sebe frendove s klincima koji su bili nesto stariji od mojih, sjetila sam se njihovih zalopojki o nejedenju, a koje su pocele taman tako, kad su njihovi klinci dogurali do drugog rodendana - i nisam se bedirala. Zakljucila sam da to ocito tak mora biti. Na stol sam stavljala zdravu hranu, i sto su pojeli, pojeli su.

  11. #11
    Mama Dada avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    144

    Početno Re: Sta da radim nece da jede....

    Nemoj očajavati.
    Prošle zime, kak je zahladilo i mi smo prestali jesti, nakon 3 tjedna sam zvala pedijatricu. On mršav ja očajna.
    Twinlab Childslife - istina je 195 kuna, ali jedna žličica dnevno...apatit se otvorio a cijlu zimu nije niti kihnuo.
    Savršena stvar. I vitamini i minerali.
    Ove zime smo nastavili, iako jede puno više voća nego kad je bio mali...Prevencije radi.
    Nemoj se uzrujavati i nemoj ga siliti. Ti ponudi, a ako neće pusti dijete.
    Jest će kad bude gladan.
    Bee cool!!!!!!

  12. #12
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    farah - lijepo ti sineka svaki dan (ako nije mećava) izvedi na 2 sata u šetnju i igru po parkiću pa da vidiš kako će papati, ko veliki...

  13. #13
    farah24

    Početno

    jah u pravu si u tome kako je ovo hladno manje ga i izvodi najcesce je u kuci ili izadjemo u ove malo vece centre pa vjerovatno je i to veliki razlog. a ne znam ko mi ono rece za twinlab neki preparat moze li mi reci puni naziv da trazim ako nije problem please..............

  14. #14
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    evo i mene sa savjetima
    odmah sam skužila o čemu se radi jer smo imali identičan problem
    grlobolja!
    nije jeo ništa jer je kašljao i bolilo ga je grlo.
    i dugo nakon prestanka bolesti nije ništa stavljao u usta osim juhe ( i to vodurina bez povrća i tijesta) jer nije mogao.
    kao da je refleksno sva hrana kod njega izazivala povraćanje.
    trajalo je čak oko 10-14 dana nakon bolesti.

    ali prošlo je
    sretno

    p.s. ja inače ne vjerujem da ikakvi dodaci pojačavaju apetit osim svježeg zraka i trčanja

  15. #15
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    nema veze što je hladno, pa pobogu utopliš dijete, dobro ga obučeš, zagrneš dekicom ako treba i ubaciš u kolica ako baš nije za šetnju. i kloni se farah većih centara i hrpetine ljudi, još će ti dijete pokupit neku ozbiljniju boleštinu pa će tek onda bit problema!

    iskreno, ja osobno ne bih davala djetetu nikakve preparate dok nisam isprobala sve ostale manje štetne načine za otvaranje apetita. ipak su sve to kemije a svjež zrak je još uvijek koliko-toliko prirodan, čak i u velikim gradovima (ja sam iz zagreba )

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    steta sto nema lejle, ona je encikopedija ideja kako nahraniti klince. zahvaljujuci njenim izmisljotinama i idejama mi smo uspjeli dobiti sebastiana da ponesto jede

    dakle, trik broj 1. mama se skupa sa cicom sakrije a tata kupa dijete i dok je klinac u kadi ubacuje u usta jer se klinac najcesce zaigra i to je cak i kod nas upalilo

    u kadi nam najbolje prolaze banane, svjezi krastavci i jabuke

    postoji fora broj 2, napravis recimo listu za kupovinu. za klinca napravis tako da naljepis na papiric slikice proizvoda ako jos ne zna citati, i krenete skupa i klinac pronalazi svoje proizvode. jako dobro pali ako ga dovedes recimo na odio di stoji pasta i velis da izabere koju ce pastu jesti

    kuhana integralna tjestenina je jedan od par proizvoda koja kod nas prolazi. ja njemu skuham malo paste (i prije samog kuhanja ponudim da on sam bira koju ce tjesteninu) i to stoji na njegovom stolicu pa on pokupi u prolazu svako toliko i ubaci usta

    mats je uspio naci sistem za dorucak. bio je jednom sa puta donio minijaturnu hotelsku staklenku sa medom, i onda su to njih dvojca svecano mazali na kruh, i bilo je to nesto posebno jer je ta posudica MALA a sebastian je sav u velikom i malom, i stalno usporedjue. znaci ak ti je mali sad recimo u rijecima za boje, ili prepozicijama, pokusas citavu pricu iskombinirati da bira izmedju crvene i plave kutijice, ili izmedju blize ili dalje staklenke sa medom

    na istu foru mu je mats dao i pekmez koj nije htio probati u ludilu, kupili smo paket sa onim malim konzervicama dzema i onda sebastian bira koj ce pojesti

    poznati imaju foru da maloj pricaju kako joj je zeko poslao mrkve, a recimo lav je poslao grasak, i sad ona zeza i ne jede, i onda tata kao zove zeca i tuzaka da mala nece jest ono sto je dobila od njega i kao prica sa zekom kako je to ruzno, i mala kroz te price sa zivotinjama koje joj salju hranu jede

    vidim da hrpa mama pusti klince da se necim zaigraju i onda trpaju u usta

    meni jos ponekad pali da mu kad nekud idemo sami strpam u ruke dok je u auto sjedalici sendvic, ili pecivo, ili bananu i on gleda kroz prozor i jede

    sebastian bolje jede ako se prije toga prolufta na zraku, kupili smo skijaske hlace, ispod toga dobije termohlace, ubundam ga i setnja. ako previse puse da nemre hodat sam drzim ga za ruku jer ga zna srusiti vjetar kako jako puse

    i jos mi jede kad setamo pse, on iz neobjasnivih razloga voli sjediti u kolicima kad se setaju psi i odatle daje komande kuda idemo i najcesce u kolicima pojede bananu i popije soja mljeko

    na temu rucak, najcesce prolazi quorn (vegeterijanska hrana, ima okus po piletini, otprilike), uz to skuhamo povrce (brokula, karfiol, mrkva) i prilog (krumpir), vrlo cesto pojede lososa specenog na grilu,tunu mu poham na pariski. inace vidim da riba kod svih klinaca prolazi.

    od cuspajza prolaze jedino mahune, ni kelj, ni grah ne prolaze

    moguce je da ti klinac nece jesti ako mu ne dajes dovoljno vode. znaci ne sokove ili bilo sta secerasto, nego bas svjezu vodu

  17. #17
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Pridružuje se još jedna nejedilica! Nema što nismo isprobali, ali stvar je u tome da Linda savršeno dobro zna što voli a što ne. Sto puta sam je hranila u kadi, kolicima, autosjedalici... ali prolaze stvari samo koje voli, tj. voće ili npr. pecivo ili tijesto. Nema teorije da joj uvalim žlicu graška, pa bilo to u ne znam kakvoj igri.
    Pomirila bih se ja s tim njezinim otporom prema hrani, ali jako često je bolesna (iako ne ide u vrtić), pa se bojim da joj nešto ne nedostaje zbog tako slabog jela. Uveli smo sirup Twinlaba, pa ćemo vidjeti ima li pomaka na bolje.
    Od zdravih stvari svaki dan jede voće, svježi sir ili jogurt i moje mlijeko. Povrće i meso gotovo uopće ne prihvaća, ali zato bi se prodala za malo čokolade, pecivo ili tijesto bilo koje vrste.
    Da ne zaboravim, jedino povrće koje obožava je grah i tamani ga u ogromnim količinama. Tek kad sam joj ga prvi put dala, vidjela sam da ona zapravo može puno pojesti i da se sve svodi na to da joj ništa drugo od povrća ne valja i zato protestira. Obožava i masline.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    101

    Početno

    Evo i mi smo nejelice... od rodjenja. Da ne velim da nece ni okusiti nista mljecno. Pri tom mislim na apsolutno sve mljecno osim voćnog jogurta. Ni cokolino, ni kakao, ni mlijeko, ni sir... nista. Ali kaj ces. Nekako sumnjam da bu umro od gladi. Ja sam se pomirila sa tim da je takav pa mu u ovo malo sto jede pokusavam uvrstiti sto bolje namirnice. Srecom voli svo voce (mogao bi ziviti na vocu),OK su mu juhice, manestrice, cuspajzici, spek, luk, cesnjak, kobase, paradajz, paprika, masline... kruh ako bas mora... i tako. Nece ni pogledati nesto kasasto ili kremasto. A sve to kaj sam nabrojila naravno pojede u jako malim kolicinama. Neki dan sam mu napravila vocnu salatu (koju voli) i uz to mu slozila slag... mmm njami... rekla bi mamica ali ne i sinek. Voce je pohasao ali slag ni vidit. Liznuo ga je i zakljucio da mu se ne svidja. I zgoljica je. Visok je oko 95cm i ima 13kg. Da ne velim da klinci koji nisu debeli vec onako OK, njegove visine, imaju po 2-3 kg vise od njega.
    Ide na te bebe ribe i izgleda mi ko perzijska macka koju si uronio u vodu Kako ga nema kaj puno za grijati, mora biti stalno aktivan jer inace poplavi jer ga nema kaj za grijati
    U svakom slucaju mislim da ne treba brinuti puno. Kaze mi moja mama da sam i ja takva bila a sad bi tesko prosla pod mrsavicu
    E, da... ja recimo malisi uvjek drzim suho voce na stolu da moze i to pohasati nakon jela jer to mu je fino a dodje ti ko grickalica. I kad se sjedne pogledati crtic, obavezno mu uvalim bar jednu narezanu jabuku koju pohase u hipu dok je u stanju hipnoze

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Purgeraj
    Postovi
    379

    Početno

    Ufff...koji problemi.
    Mi jos nismo otkrili sta NE voli jest !
    :D

  20. #20
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Najvazhnije od svega jeste ostati mirna i apsolutno mu ne davati do znanja da te tangira to shto on nece jesti (ili ce jesti manje nego inache). Takodje ga ne siliti na jelo jer dvogodishnjaci najvishe obozhavaju teranje kontre roditeljima (mami pogotovu ).

    Ja imam jednu izjelicu i jednog zhestokog probiracha. Izjelica je visok 90cm i tezhak 12kg a probirach 88cm i 13.5kg. Izjelica ne staje ni na trenutak, chak i kaka trecheci dok je probirach apsolutno statichan tip koga iz poze za redjanje kockica mozhe podici samo rechenica koja pochinje sa "idemo tu i tu". Ima malo fore i u potrebnoj energiji - ako po vasceli dan bulji u crtace zashto bi bio gladan kad i brat blizanac koji ne staje ni kad spava?

  21. #21
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    nisam baš mjerodavna za ova pitanja jer moji klinci uglavnom dobro jedu (dogodi se povremeno da im se smanji apetit ali ne dramim oko toga jer smatram da djeca najbolje znaju kada i koliko su gladna, moj je posao da im redovito nudim obroke a oni određuju koliko će pojesti, poduvjetom da su zdravi, veseli i zaigrani). moram priznati da mi je šaka u oko kad pročitam da djeci nudite jesti u autosjedalicama, kadama (!), sa milion igračaka i igrokaza i zaposlenih ukućana koji tancaju oko djece... mislim da je bolje da se djeci obrok prikaže kao nešto dobro, zdravo, poželjno i potrebno u smislu "sad ćemo papati da rastemo i budemo zdravi a onda se idemo igrati" nego "daj poklopaj dok ti odvlačim pažnju sa crtićima/igračkama..."
    istina, moji klinci ponekad utrčavaju u visoke stolice sa knjižicama ili kockicama u rukama ali one sekunde kad primijetim da im te igračke odvlače pažnju od jela, lijepo ih nježno sklonim na ormar ili stol uz komentar "evo tu te čekaju igračke, kad lijepo popapaš koliko ti paše mama će te izvaditi iz stolice i ideš se dalje igrati". funkcionira u 99% slučajeva.
    mnoge cure su dobro rekle, ne siliti dijete, održavati raspored obroka, ne zamjenjivato obrok grickanjem samo da "nešto ipak pojede", i ne dramiti. akoj e dijete zdravo ( a uvijek se može na brzak kod pedice napraviti krvna slika), nema brige, klinci neće biti gladni. uostalom, mislim da je pružanje prilike djeci da pokazuju kad su gladni a kad nisu dobra vježba za iskazivanje svojih potreba.

  22. #22
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Draga mamach, mislim da tvoj kritičam stav prema našim igrokazima i hranjenjem u kadi, počiva na činjenici da tvoja djeca normalno jedu. Kako da objasnim i na razuman način dokažem npr. desetomjesečnoj bebi (ili sad s 14 mj.) da je povrće zdravo, da će biti od toga velika i jaka... Nemoj misliti da prije očajničkog poteza u vidu jurcanja sa žlicom, hranjenja u kadi i igra svih mogućih vrsta, nisam probala sve ostale "pedagoškije" mjere hranjenja. Zaista ništa nije pomoglo. Onda sam došla do zaključka da ju je bolje i malo zavarati i odvući pažnju nečim drugim, da joj bar minimum hrane uđe u želučić.
    S prvim djetetom mi takve stvari nisu bile ni na kraj pameti, jer od prvog dana divno jede. A tako je i sad kad je veća, sve joj se može objasniti i odlično surađuje.
    Ali Linda je užasno tvrd orah, pa se koristimo raznim bedastoćama, što ipak smatram boljim od apsolutnog nejedenja.

  23. #23
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Moj M relativno dobro jede. Ima stvari koje neće ni pogledati (meso), ali zato to nadoknađujemeo mahunarkama, blitvom i inim drugim stvarima. I ne pravimo probleme oko toga.
    Ali moja je nećakinja djete s posebnim potrebama i k tome još ne želi jesti. I taku su hodošastili k mnogim doktorima i većinom svugdje dobili isti savjet (kojeg se i ja držim).
    Slatkiša nema. Ne postoje u našoj kući (mislim, ima ali su dobro sakriveni, ipak sam ja trudna). Za grickanje postoji svježe, kuhano ili suho voće i povrće. Obroci se nude po nekom svom redosljedu. I ako neki obrok preskače - očito nije gladan. Ako mu se neka hrana ne sviđa, ponudim mu nešto drugo - ako ima ili pojede jogurt. Tu istu hranu nudim i slijedeći put ka dođe na red za kuhanje. Zato jer on nešto ne voli nije razlog da se to ne kuha. I sa puno stvari je bilo da on ne voli, a sad ih se ne može najesti. kao beba je obožavao palentu. Sa brokulom, mlijekom, mrkvom, jogurtom, nekim saftićem, svejedno. Onda neko vrijeme uopće je nije htio primiti u usta. A sada, skuhanu na mlijeku (kao griz), zajeo bi se.
    Puno boraviti na zraku.
    Ako nekoliko dana na jede, neće se ništa desiti. Kad bude gladna, jest će. I tako je s mojom nećakinjom. Kad je gladna, jede sve redom.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    ima djece koja tak ne jedu da zavrse na infuzijama, pa bas nemojte slusat "kad bude gladan jest ce" nego ipak slusajte vlastite instinkte

  25. #25

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    276

    Početno

    moj mali ima 2 g. i od prvog dana imamo problem sa hranjenjem. Nikad nije volio jesti, ali mi svi govore da nije mršav, mada meni je. Čuva ga teta čuvalica i njoj relativno dobro jede, dok meni gotovo uvijek radi probleme. Animiramo ga, hodamo za njim, hranimo ga " na fore" itd. Ima dana kad me doslovce dovede do ludila, kad ga hranimo na lojtrama, palimo svijeće dok jede, i takve gluposti. On jednostavno nikad nije gladan i nikad ne traži jelo.Sad kreće u jaslice pa se nadam da će se situacija popraviti. U principu ne treba od toga raditi probleme, dijete se nikad neće " izgladnjivati", ali problem vjerovatno leži negdje u pozadini cijele priče. Jučer sam posudila jednu, meni se čini, dobru knjigu na tu temu-Naslov je MOJE DIJETE NE ŽELI JESTI-kako pomoći djeci koja odbijaju hranu. Preporučila bih ju zbilja svima!

  26. #26
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    stray_cat, pa naravno da u kritičnijim situacijama nitko baš nije tako lud da pusti djete da završi na infuziji. Ali da baš ništa neće staviti u usta, to isto ne vjerujem ili je djete jako bolesno. To su onda druge stvari.
    Ali ako dva dana neće ručati, ništa mu se neće desiti. Druga moja nećakinja živi u Njemačkoj i bila je alergična na nešto, nisu mogli otkriti na što. Uglavnom odbijala je jesti, ali sve osim jednog jogurta na dav. I tako punih mjesec dana. Jedino je pila još sok od jabuke (koji je jako kaloričan). I nije joj se ništa desilo. Čak nije ni omršavila.
    I na infuziji se završi ako ne piješ nikakvu tekućinu nekoliko dana (ili povraćaš), a bez hrane se može dugu. Pa sva djeca u Africi bi poumirala da se od nekoliko gladnih dana umire. Sorry, ali tako je.

  27. #27
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    naravno da klinci ne kuže poantu priča o zdravlju itd, nisam tak bedasta, ali i dalje mislim da je bolje ponuditi klopu, ako gricne 2-3-6-10 zalogaja - super, ako ne gricne ništa - opet OK, odlažemo jelo, idemo se igrati... pa ćemo papati nakon nekog kraćeg vremena ili, ako je dijete veće, kad bude tražilo. ako se mora izaći iz kuće i duže biti u gradu i sl., vjerojatno ćemo svi pribjeći nekim pecivima, voću ili sličnome za grickanje u hodu, ali mi je malo ?! dobar dio dana trošiti na pokušaje jedenja ako dijete to odbija.
    nitko od nas neće svjesno dovesti taj štrajk nejedenja do potrebe za infuzijom ali koliko ja znam takvi slučajevi su povezani sa nekim dodatnim situacijama (prehlade, druge bolesti itd koje utječu na apetit). iskreno, nisam još čula da je neko dijete završilo na infuziji samo zato što nije htjelo jesti a roditelji su mu dopustili da bude gladno...
    instinkt zvan "osluškujem dijete i surađujem s njime" mi je nekako bliskiji nego "mora jesti, mora jesti..."
    smajlić-koji-prstima-pokazuje-peace

  28. #28
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    negdje sam na nekom topicu pročitala da neka mama čak sili dojenče da doji i već ratuje s tako malom bebom oko jela. čini mi se da ponekad ta opsesija da djeca moraju jesti ide u ekstreme. jedenje je od rođenja izvor zadovoljstva i ugode i treba učiniti sve da tako i ostane. kad je hrana u pitanju nema mjesta ratovanju, srdžbi i negativnim osjećajima. vrlo je važno za sadašnje i buduće zdravlje djeteta da mu se dopusti da uživa u jelu u opuštenoj atmosferi i da jede zato što ono to želi i zato što uživa u tome. uz malo mašte i kreativnosti uvijek se djetetu može ponuditi nešto zdravo i ukusno u čemu će uživati, ne inzistirajući na baš određenoj vrsti hrane. mislim da je osobito štetno siliti djecu da jedu kad su bolesna, jer probavljanje hrane dodatno opterećuje organizam. nestanak apetita za vrijeme bolesti je normalna i zdrava reakcija.
    što se tiče bebe s početka teme, ako dnevno jede dvije bočice čokolina, nije mi čudno da mu ne ostaje puno mjesta za nešto drugo...

  29. #29
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    dragi puhovi, jako si lijepo formulirala ono što sam ja htjela reći, samo sam malo bila preotvorena. nisam htjela nikoga prozivati zbog načina hranjenja djeteta, nemam na to pravo, ali previše čujem i vidim lošeg odnosa prema djeci a sve pod nekim izgovorima o "najboljim namjerama i modernim odgajanjima/hranjenjima/oblačenjima...". mene osobno uvijek vodi misao "ne čini svome djetetu ono što ne želiš da čine tebi". ni meni se ponekad ne jede cijeli dan pa mi nije ništa. dijete se troši srazmjerno svojoj dobi i težini/visini i ne možemo mjeriti dječje obroke s obilatošću naših obroka. zato ne treba biti u brizi što nisu slistili cijeli tanjur nečega ili ako baš ne preferiraju meso/povrće... pod uvjetom su zdravi i napredni, što nam je svima najvažnije

  30. #30
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    Citiraj alanat prvotno napisa
    Nikad nije volio jesti, ali mi svi govore da nije mršav, mada meni je. !
    ajd nisi normalna...sad bi ti htjela da on bude bumbar, a tak lijepo izgleda...

  31. #31

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    podravina - lijepa naša
    Postovi
    92

    Početno

    Evo i mene među "nejedaćima"!

    Isto tako već skoro mjesec dana muku mučimo s tim. Sad mi baš niti ne spava dobro, a ranije po cijele noći spavao. Navršio 2 godine.

    Nikad nije bio izjelica, uvijek smo na donjoj granici s težinom. Sad trebamo na redovno vaganje i sve me strah koliko će vaga pokazati.

    Ja se toliko žderem zbog tog jela da znam plakati od jada. Probala sam sve, od onog: pustim ga par sati da se izgladni, pa na zrak, pa ovo pa ono, pa čak sam i u hodu mu trpala nešto u usta - ali kod njega ništ ne pomaže, a ja ludim. Tako da znam kako je svim mamama koje imaju takvih problema. Skoro pa zavidim mamama čiji klinci hoće papati i spavati. Moj je predobro dijete, ali nikad mu se ne spava i nikad nije gladan....Nikakvi vitaminski sirupi ne pomažu, jedino me tješi što na taj način ipak mislim da unosi u organizam optimalan broj vitamina, minerala i sl.
    Podrška mamama svim "nejelcima"

    P. S. Savjet autorici teksta, nemoj tući dijete (razumijem tvoj jad) ali napravit ćeš kontra učinak. Ja jedino kad poludim znam podviknut, jer mi puca film....

  32. #32
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    pavlisdo - da li ti je klinac zdrav, šta kaže pedijatrica, imaš li stvarnog razloga za brigu ili je tvoj nemir subjektivan, iznutra, bez realnog razloga?
    moji klinci su skoro dvogodišnjaci, spavaju cijelu noć, preko dana još uvijek redovito otkinu dva sata ali sam općenito primijetila da nemaju vremena za neke stare rituale, previše im je sve zanimljivo, sada su veći pa puno toga kuže i nemaju živaca za mamu.
    pri jelu se držim ovoga - otprilike u isto vrijeme sjedamo za stol, ponekad ponesemo igračku, ponekad ne, ugasim TV, upalim dobru mjuzu, počnemo papati, jedemo sve dok vidim na njima da imaju interesa i volje za jelom. čim počnu zezati, odugovlačiti, bez veze premetati zalogaje po ustima i pokušavati bacati hranu na pod - prekidam obrok, popijemo vode/soka i spuštam ih na pod da se idu igrati. primjećujem da im odgovara što nemaju osjećaj moranja i prisile pa nam obroci predstavljaju veselje i zadovoljenje potrebe, bez obzira da li pojedu par zalogaja ili počiste tanjur, bez obzira koji je obrok u danu i što je ponuđeno.
    nemoj biti nervozna i nesretna, ako ti je dijete zdravo sve je OK, koliko ja znam oko 2. godine djeca razvijaju ukuse, razlikuju ono što im je fino od onog što najradije ne bi nikad više pojeli. proći će i ta faza, samo treba pratiti zdravlje djeteta. kilaža nije mjerilo zdravlja i pravilnog razvoja djeteta, to nemoj zaboraviti i nemoj dozvoliti da ti dekagrami budu opsesija, to je rezervirano za nas odrasle

  33. #33

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    podravina - lijepa naša
    Postovi
    92

    Početno

    Pozdrav mamasch!

    Hvala Bogu klinac je zdrav. Imao je samo sa 6 mj. starosti urinoinfekciju i to je sve što je dobivao od lijekova. Jest da smo do godinu dana bili anemični, ali i to smo riješili. Osim pokoje virozice, obično bez temperature, ništa drugo. Valjda zato što još neide u jaslice, hvala Bogu na bakama.
    Postupam slično kao ti sa svojim klincima što se jela tiče, ali ne pali to uvijek. Lako je mamama čiji klinci vole jesti, onda ih možeš hraniti zdravo, jer će pojesti sve što im ponudiš. Ali kad ti klinac skoro cijeli dan ne ubaci "ništa u kljun", onda ludiš i dozvoliš hranu tipa: hrenovki, kobasica, špeka, salame, pašteta, montića i sličnih gluposti - koje izbjegavam koliko god mogu što se njega tiče.
    Ranije je obožavao sve vrste variva - znači povrće, meso nikada (što nije toliko ni bitno), a sada sve pljuje i strese se na svaku žlicu.
    Pedijatrica kaže da je on jednostavno takav, da jede koliko njemu treba, bla, bla...
    Nisam baš subjektivna, što se kila tiče. On je visoko i "tanko" dijete, onako da se izrazim "graciozno". Jako je skladno građen, bez obzira što su mu noge ko štapići, rebra mu se vide a guza tako mala da mu je svaka tuta prevelika. On je vrlo, vrlo aktivno dijete, nikada ne sjedne niti ne miruje, veliki istraživač, tvrdoglav i uporan ko jarac, što i je u horoskopu. Izludit će me to dijete. Ma, sunce malo mamino nedokazano!

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    83

    Početno

    rekla bi da je najvažnije ne praviti frku oko hranjenja. ja ne trečim okolo za sinom nastojanju da nešto pojede. 3 obroka mora pojesti za stolom - koliko može i želi. a nekad ne želi ništa. i pustim ga da ide od stola, ne dopuštam da se igra za stolom. dva međuobroka obično su voće i to pojede u igri. s nama popije "kavu" (mlijeko) popodne. misli da su sušene brusnice (ananas, marelice..) bomboni pa tako pojede i nešto "slatko". povremeno dobije čokoladu i smokića. ako jedan dva dana jede slabije, ne brinem oko toga. dobro napreduje i to mi je dovoljno. napokon, pa i ne troši svaki dan istu količinu energije, ne raste svaki dan jednakom brzinom....
    puno ljubavi, maženja i razumijevanja, a prije svega strpljenja
    i malo mašte u spremanju obroka, raznolikost obroka da ne dosadi.
    evo, ja mu dozvolim da svježi sir jede prstima i tako uživa u tome

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    83

    Početno

    i zaboravih - bez sokića. dajem mu svježu izvorsku vodu (vozim je svaki dan - imam sreću i u blizini izvor). sokići imaju puno šećera pa podižu razinu šećera u krvi i daju prividni osjet sitosti. nikad nije po noći dobivao čaj, mlijeko ili slično na flašicu - nikad nije imao flašicu...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •