Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Šah za djecu

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,147

    Početno Šah za djecu

    Andrej odnedavno samoinicijativno pokazuje neki mali interes za šah.
    Zapravo, tata mu je otkrio što je to, i sad sam traži da "igra" šah – u njegovoj verziji to je samo slaganje figura na ploču prema shemama iz neke pretpotopne knjižice pod naslovom "Šahovski bukvar", i čitanje polja (A6, B7, itd.), ali mislim da sam princip igre još ne shvaća.

    Ja osobno ne mogu mu tu puno koristiti, jer je moje znanje šaha neznatno (znam samo vući figure).
    Ima li netko iskustva s učenjem šaha u tako ranoj dobi, postoji li neka literatura, koji bi bio najbolji pristup?

    (poželjno je ako je iz cijele priče moguće isključiti kompjutor )

  2. #2
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Pa neka igra netko s njim tko zna. I ujedno mu objašnjava. Tako smo i mi s Franom. Moj brat i tata su super šahisti i uz njih se zarazio i Fran. Polako ali sigurno sve bolje i bolje ogra. Naravno, to je sve još prilično slabo, ali bit je da kuži sve bolje i lakše donosi odluku koji potez bi bio dobar u kojem trenutku.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    84

    Početno

    Na stranicama foruma udruge odgajatelja ima tema o šahu i predškolskoj djeci.
    Ja sam čuvala djevojčicu koja je u petoj godini pokazala interes za šah.U početku smo se igrale figurama kao lutkama, pa ih je ona slagala na ploču, a zatim joj je baka pokazala osnove(ja o šahu ne znam ništa ). Kao iznenađenje roditelji su ju odveli u posjet klubu. Prošlo je dosta vremena i još uvijek trenira šah :D .

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,325

    Početno

    Kod nas se može igrati šah u lokalnoj knjižnici (u vrijeme igraonice). Moji dječaci znaju kako idu figure, pa i neke druge štoseve, a to je za knjižnicu dosta... Striček Ž. (animator u knjižnici) također je ljubitelj šaha pa to podržava.

    Jednom sam ih ostavila na pol sata (sami tražili) u knjižnici uz šah. Kad sam se vratila, mlađi je dobio velikoga, koji se skoro rasplakao od muke jer je izgleda podcijenio protivnika...

    U školi (boravak) imaju olimpijsku garnituru i povremeno igraju. Jedan dječak je jako dobar šahist pa ostali neformalno uče od njega. Nadam se da će uskoro nešto i organizirati za tu djecu koja su zainteresirana, jer mnogi od nas nisu spremni djecu redovito voditi u klub na treninge (uz strani jezik i sport to je veliko opterećenje), ali šahovska početnica u školi mogla bi bito dobar kompromis.

    I još nešto:
    Ako netko zna za dobru šahovsku literaturu za niže razrede osnovne škole, nek dojavi! Ne treba to djeci, to treba nama odraslima, da im lakše pomognemo savladati osnove.

  5. #5
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    M. je naučio igrati šah u toj dobi, vrlo jednostavno, igrajući s bakom. Jako voli šah, pa je naučio B. igrati, a i tata i ja igramo s njim. Kupili smo i jedan šah za školu, pa i tamo igra.

    Andrej će ti najbolje naučiti igrati s nekim tko zna i ima strpljenja za njega. Literatura o šahu dolazi poslije.

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,325

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    M. je naučio igrati šah u toj dobi, vrlo jednostavno, igrajući s bakom. Jako voli šah, pa je naučio B. igrati, a i tata i ja igramo s njim. Kupili smo i jedan šah za školu, pa i tamo igra.

    Andrej će ti najbolje naučiti igrati s nekim tko zna i ima strpljenja za njega. Literatura o šahu dolazi poslije.
    Moji su mene nadigrali! Izgubim svaku partiju!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    I moj šestogodišnjak voli šah. Naučio ga tata.

  8. #8
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    M. je naučio igrati šah u toj dobi, vrlo jednostavno, igrajući s bakom. Jako voli šah, pa je naučio B. igrati, a i tata i ja igramo s njim. Kupili smo i jedan šah za školu, pa i tamo igra.

    Andrej će ti najbolje naučiti igrati s nekim tko zna i ima strpljenja za njega. Literatura o šahu dolazi poslije.
    Moji su mene nadigrali! Izgubim svaku partiju!

    Aaa, ja uspijem i remizirati!

  9. #9
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    mogli bismo i mi odnijeti jedan sah antunu u skolu, to je dobra ideja!

    ja ne znam igrati, pa se izvlacim, ali tata, bake, dede, ujak, tetak - moraju

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    73

    Početno

    peterlin zgodne knjige o šahu za klince;
    Disney's ŠAHOVSKI PRIRUČNIK / Anatolij Karpov (Egmont) i
    ŠAH OD PRVIH POTEZA DO MATA / Daniel King (Dušević & Kršovnik)

    kolegičin sin se s otprilike 5 godina priključio šah klubu u Preradovićevoj (no on je već s 3 rasturao kompjutorski program Chess Master 5500 8) )

    a striček Ž. s dječjeg odjela je zakon!

  11. #11
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    moja malena ima 5,5 godina i već neko vrijeme djedov šaha ( i harmonika) na njezinu inicijativu prebivaju u našem stanu....prije nekoga vremena poželjela je naučiti igrati a ja sam odlučila nakon što sam vidjela da joj je komplicirano odjednom zapamtiti sva pravila prvo 20 min igrati samo pijunima, pa skakačima, pa kraljicom it. da joj objasnim kako se kreću kako "jedu" a onda smo počeki dodavati figure.... kako je ona to jako brzo pohvatala taj isti dan ja sam se dosjetila da umjesto glupih igrica na kompu (tabletu-mob) rađeMM skine šah da ga može igrati..evo sad već par dana neumorno igra..... ja je malo podućavam ali kako nisam igrala 10g neka su mi pravila malo isparila...uglavnom muža raturim i ako sam najlošija igračica u povijesti šaha

    pošto moja mala po meni ima mali poremećaj pažnje željela bih da nastavi s šahom no kako vidim po školama šaha i šahovskim klubovima nema predškolaca (osim ako neke klince doma treniraju starci) ili "osobnih trenera" koji bi radio s njom pa Vas molim za preporuku nekog šahovskog kluba za predškolce na istoku ZG-a.

    Mislim da su neka istraživanja pokazala koliko je šah dobar pogotovo u toj dobi, a i da petogodišnjaci znaju biti bolji od nekih starijh klinaca.
    Uglavnom moja želja je dok ju još interes drži upisati je negdje prvenstveno zbog toga što vjerujem da bi joj to jako pomoglo u koncetraciji i pripremi za školu. Puno hvala!

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,545

    Početno

    sad ne znam za predškolarce ali probaj u OŠ Brestje ( sesvete) oni imaju klub, koji je počeo raditi i u našoj školi na zapadu

  13. #13
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj ivancica prvotno napisa Vidi poruku
    Pa neka igra netko s njim tko zna. I ujedno mu objašnjava.
    Potpis, tako smo i mi sa E..
    Prvo kako se krecu figure, onda igranje uz objasnjavanje poteza, a cesto i gleda kad igramo mi.
    Uglavnom, naucila je igrati sah prije neke 4 godine, mislim, i prilicno je dobra, i voli ga toliko da ga imamo i u Italiji i u HR, + jos onaj mali putni na magnetice, tako da se moze igrati bez opasnosti od gubitaka figura u raznoraznim prijevoznim sredstvima.
    Literaturu jos nismo koristili. (Vjerojatno bi neka ne-pocetnicka knjiga bila sasvim OK poklon i za nju za neki od ovih praznika ).

  14. #14
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,732

    Početno

    ivana zg, nas klinac je zelio isto ici igrati s klincima, pa smo zivkali okolo i zapravo ovisi o voditeljima. neki su rekli da im ne smeta ako nije skolarac, a neki su rekli da ne dolazi u obzir. i tako je otisao i igrao u nasem seoskom klubu par puta.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •