Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Ima li netko sličan problem

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4

    Početno Ima li netko sličan problem

    Pozdrav svima!

    Prvi put otvaram pitanje na forumu, iako ga pratim već duže vrijeme.
    Do sada nisam naišla na slučaj identičan svome, pa me zanimaju vaša iskustva, mišljenja i savjeti.

    MM (42 godine) i ja (37 godina) roditelji smo 6-godišnjeg sina. Oduvijek smo maštali o obitelji sa dvoje djece. Prije 4 godine smo zaključili da je vrijeme za drugo dijete. Nakon dvije godine uzaludnih pokušaja, javili smo se na VV. Tamo smo prošli veliki broj pretraga i testova, te dijagnoza je sljedeća:

    brisevi sterilni, MM: maksimalna oligozoospermija, koja varira tj. ponekad se očituje, a ponekad je nalaz dobar, JA: hormoni u redu, HSG rtg opstrukcija obje tube u proksimalnom dijelu (ne postoji mogućnost propuhivanja jajovoda).

    Jedini postupak koji dolazi u obzir je ICSI. Postoje dvije opcije koje su u ovom momentu moguće:

    1) laparoskopija – potpuno uklanjanje jajovoda
    2) ulazak u postupak sa stanjem jajnika i jajovoda kakvi jesu.

    Dio liječnika je za prvu opciju, dok dio smatra da nije potrebno raditi uklanjanje jajovoda.

    Moja razmišljanja su sljedeća:

    Ukoliko se ide na prvu opciju ulazak u postupak se odgađa za još 6-7 mjeseci, a ja nemam mnogo vremena do svoje 38 godine. Radi se uklanjanje nečega, zbog mogućnosti vanmateričnih trudnoća i smanjenja šansi u procesu. Da nisam radila HSG nikada ne bih ni znala za stanje jajovoda tj. ta pretraga se u mom slučaju na početku smatrala suvišnom zbog jednog djeteta. Uklanjanjem jajovoda smanjuje se sposobnost proizvodnje jajnika, te bih ranije ušla u menopauzu. U biti želim pokušati sa situacijom ovakvom kakva jest, jer vjerujem da ukoliko dođe do oplodnje, mogu primiti to malo biće i iznijeti ga do kraja .

  2. #2
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Dobrodošla ovdje
    Odmah ću prijeći na stvar.

    Ja bih uklonila te jajovode ako u njima postoji upalni proces i ne moraš čekati toliko dugo nakon operacije na postupak-sigurno.

    Moj ti potpis govori sve pa prema tome-sretno i u odluci i u postupcima.

  3. #3
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Jel nađen hidrosalpings ili tako nešto? Je li se uklanjanjem jajovoda (a ne jajnika) stvarno ranije ulazi u menopauzu? Ja bih isto bila za to da se stvar očisti i stvore idealni uvjeti za IVF jer je implantacija embrija na pravom mjestu glavni izazov iVF-a (nije niti oplodnja jajnih stanica, niti dobivanje embrija). Možda ti pomognu ove rasprave:

    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=laparaskopija

    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=laparaskopija

    Nakon laparaskopije su meni savjetovali pauzu od 3 ciklusa, ne više.

    Što ti savjetuje Lučinger? On je obično konzervativan - tj. najčešće savjetuje pokušati pa onda operiravati.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Jel nađen hidrosalpings ili tako nešto?

    Ne za sada ništa nisu rekli za hidrosalpings

    Je li se uklanjanjem jajovoda (a ne jajnika) stvarno ranije ulazi u menopauzu?

    To je jedna teorija ... jer se prestaju reproduktivni procesi. Ne znam što je pametno, a što ne. Nekako bilo koju odluku da donesem, bitna je za cijeli život.

    Ja bih isto bila za to da se stvar očisti i stvore idealni uvjeti za IVF jer je implantacija embrija na pravom mjestu glavni izazov iVF-a (nije niti oplodnja jajnih stanica, niti dobivanje embrija). Možda ti pomognu ove rasprave:

    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=laparaskopija

    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=laparaskopija

    Hvala na pomoći.

    Nakon laparaskopije su meni savjetovali pauzu od 3 ciklusa, ne više.
    Što ti savjetuje Lučinger? On je obično konzervativan - tj. najčešće savjetuje pokušati pa onda operiravati.
    Nisam kod Lučingera, već dr. Alebića i on se u biti nije potpuno izjasnio, već će odluka biti na meni tj. da li da idem u jedan pokušaj ovako, pa ako ne ide vjerojatno ću morati na laparoskopiju. Samo sada je veliko gužva tako da nisam sigurna da li ću do proljeća ući u proces.

  5. #5
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Znači, enivej te do proljeća ne može primiti u IVF? Onda ti je po meni najbolje sad odradit laparaskopiju - ja bih tako - možda tu ima endometrioze i tko zna čega pa kad se sve očisti - možda upali. Jedino, svako od nas ti ipak priča iz svog iskustva, a moje je da mi je dr. Luči rekao da mi operaicja ne treba, ja inzistirala pa otišla, 3 mjeseca nakon operacije ostala trudna (nisam uklanjala jajovode, bila je dijagnostička laparaskopija i maknuto je malo endometrioze). Je li upalila baš ta laparaskopija - a tko bi to znao, vjerojatno ne, a možda i da itd. Odluka je uvijek na pacijentu, prethodno se dobro informiraj. Sretno, ma što odlučila . BTW, rtg HSG je metoda koja je samo maksimalno 60% točna, i događalo se da je ženi rtg pokazao totalno začepljenje, a laparaskopija potpunu prohodnost, kao i obrnuto (što je češće) da je ženi rtg pokazao apsolutnu prohodnost, a laparaskopija totalno začepljenje, sad moguće je da su se jajovodi u međuvremenu otčepili ili začepili, ali jednako tako da je slika prolaza kontrasta netočno interpretirana. rtg HSG je jednostavno takva metoda - nije točna 10%, usporedi to s onim double i triple testovima - ukazuju na nešto, ali nisu 100% pouzdani. Ja sam se operirala privatno u CITO-u u Splitu, ništa nisam čekala i to je bilo, ono, wham-bam, thank you, mam - brzo i učinkovito. Vjerojatno ni u bolnici sad tu operaciju ne bi nešto puno čekala, neka ti dr. preporuči liječnika - predoperativna obrada traje max 2 tjedna, u CITO-u je bolovanje nakon laparskopije 7 dana, u bolnici se stoji dan, u bolnicama je to nešto dulje, ali nije strašno - tipa maks 7 dana, bolovanje 3 tjedna, a i ovisi što će ti raditi - ako je lapraskopija radna oporavak je dulji.

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    nije točna 10% = nije točna 100%

  7. #7
    Suncem.m. avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,312

    Početno

    S obzirom na to da je u pitanju opstrukcija - a koliko mi se čini to nije potpuno začepljenje, možda bi bilo pametnije u postupak bez jajovoda.
    Jer poluzačepljeni jajovodi mogu dovesti do vanmaternične. :/ .
    I kako Ina kaže - sve stigneš obavit .

    Uh, pa ja teh sada vidim da je hsg pokazao opstrukciju a ne laparo.
    Definitivno glasam za laparo.

  8. #8
    ia30 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    710

    Početno

    Elrond,potpuno isti problem mučio je i mene prije par mjeseci.Zbrojila sam pluseve i minuse i donijela odluku-laparoskopija!Kontala sam ovako:
    da su valjali sigurno bih zatrudnila već 7 god.,pošto sigurno idem s IVF-om,bez njih povećavam i uspješnost postupka jer mi se neće dogodidi da sacto uništi implataciju ako doguram do te faze...
    nadalje,nije sigurno utvrđeno da slabi kvaliteta JS(bar su meni tako rekli),a to potvrđuje i činjenica da je dosta naših forumašica uspjelo tek nakon laparoskopije!
    Što se endometrija tiče,kod mene je ostao isti,trolinijski i uredan i nakon laparoskopije!
    Na tebi je ipak da odlučiš,a mi smo tu da te podržimo!

    I još jedan savjet:ako odluka bude laparoskopija pokušaj odmah nagovorit svog doc da odstrani cijeli ili cijele jajovode pa taman se namučio,jer ti ostaci ostataka mogu radit probleme...

  9. #9
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    inna33 sada vidim zašto je Lučinger moj prijedlog laparoskopije prije bilo čega drugog odmah prihvatio ti si dokaz da je ispravno.
    Meni je najviše zbog dvoroge materice bio cilj da odradim i laparo i histero(mislim dijagnostička pa ako zatreba i dalje....)
    ja od prvog dana imam filing da ću zatrudniti nakon laparoskopije(možda se čini malo luckasto ali eto drži me) ,jer su MM plivači postali bolji od klomifena i Čolak je relativno zadovoljan

    Spremam se za dogovor u ST za laparo čim mi prođe glupa prehlada

  10. #10
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    ups sorry ukucala sam dva n umjesto jednog u imenu

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •