Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Pomoć oko plodoreda

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    36

    Početno Pomoć oko plodoreda

    Planiram tropoljni plodored. Podjela na zahtjevne, srednje zahtjevne i slabo zahtjevne biljke. Za početak sam podijelila vrt (na papiru) na tri dijela i odlučila da će u donji (strmo je) kvadrat ići zahtjevne biljke jer prošle godine nije cijeli donji dio bio posađen. Sve ću na jesen pomalčirati na deblje, ali na dio za zahtjevne biljke bi ispod stavila stajskog gnoja.

    E sada, vi koji imate tropoljni plodored koliko ste se striktno držali podjele?
    Naime, sadila bih mrkvu blizu luka i poriluka jer su si dobri susjedi. Ali mrkva je slabo zahtjevna, luk srednje zahtjevan, a poriluk zahtjevan. Ja bi ih stavila zjedno pa kaj bude da bude.
    Grašak i grah su slabo zahtjevne biljke, ali se ne podnose, odnosno loši su susjedi. Što između njih staviti da im bude dobar susjed? Ciklu iz skupine srednje zatjevnih?

    Ako netko ima kakvo dobro iskustvo uzgoja u tropoljnom plodoredu ili neku dobru kombinaciju biljaka, slobodno neka iznese, možda dobijem kakvu bolju ideju. Jer nije mi planiranje baš najbolje krenulo.

  2. #2
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    plodored je u redu kao osnovna misao vodilja, ali u malom vrtu zahtijeva i puno kompromisa.
    ja imam podijeljen vrt na 4 osnovne zone: kupusnjače (korabica, brokula, cvjetača, zelje, kelj), mahunarke (mahune, grašak, grah ne sadim), plodovito povrće (krastavci, rajčica, paprike, tikvice) i ostalo (mrkva, luk, špinat, poriluk, novozelandski špinat, rotkvica)
    ostaju mi još kulture koje kratko ostaju u zemlji i koje sijem nakon ili prije gore spomenutog povrća. recimo, sad sam posijala zimsku salatu, radič i matovilac, a na proljeće, kad završim njihovu berbu, budem posijala kupusnjače.
    peršin selim svake godine, ali on ionako zauzima malo mjesta.
    redovno sadim mrkvu i luk (radi međusobne zaštite) a sjeme mrkve mješam s rotkvicom (tako mi mrkva ne ispadne pregusta).
    po svuda u vrtu prilikom sadnje stavim par sjemenki kopra, volim taj miris.
    još sadim bundeve za jelo i ukrasne budneve, međusobno daleko i daleko od tikvica, da ne dođe do križanja sorti.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    2

    Početno

    Bok ovo ljeto sam na balkonu uzgajala rajčice i sad kad sam ih posjekla ostalo mi je par velikih tegla sa zemljom
    moje pitanje je dali mogu tu zemlju nekako iskoristit tj. da nesto drugo posadim u nju. Ona je sva isprepletena sa sitnim korjenčićima od rajčice ali bi ja te korjene nekako usitnila ili isjeckala na male komadice i zatim u istu zemlju posadila nest drugo , npr. začinsko bilje ili salatu, zao mi je bacat tu zemlju s obzirom na to da sam mukotrpan trud ulozila ovog proljeca da to sve prikupim i uopce dovucem u stan, pa da sve sada jednostavno moram bacit. Unaprijed Hvala, molim brzi odgovor.

  4. #4
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,552

    Početno

    možeš posaditi blitvu,salatu, i češnjak, možeš i rotkvice ali ih poberi prije mraza
    začinsko bilje ako ćeš saditi vidi dal kad padne mraz možešto negdje u hodnik ili unutar kuće unijeti.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    2

    Početno

    znaš što me zanima kako prethodno obradit tu zemlju( rajčice imaju milijun malih korjenčića) i unistit eventualne bakterije, mozda ispec u pećnici ili nest drugo , organik naravno i u kratkom roku, Hvala

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,552

    Početno

    ma samo malo prekopaj s špapićem od roštilja ili ako imaš neku adekvatniju alatku, ovisno o dubini.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •