Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 249

Tema: Neasistirani porod kod kuće - 5. dio

  1. #51

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    Ako je privatnik, a jest, jer si rekla da ne bi išla ni slučajno u bolnicu, onda je nemoguće da ti ništa nikada nije naplatio. Oni obično ne rade besplatno. Ne razumijem, smetalo te to što ti bespotrebno radi uzv svaki mjesec, dopustila si mu da te pregledava frizerskim rukavicama, žališ se što nije bio ginekolog na tvom porodu, ali si istovremeno i sretna zbog toga. Puno toga ne razumijem.Nije ni važno. Bitno jest da to što je radio tvoj ginekolog nije ni najmanje uobičajeno. Možda je zaista, iz nekog razloga, mislio da ti time čini uslugu, možda ti je iz nekog razloga htio izići ususret više nego što je potrebno. To inače NIJE praksa. Naletila si na nekog superrevnog ))
    Gost, da znaš više detalja o kojima sam pisala na ovom forumu, malo bi ti bilo jasnije. Čak da si samo pročitala moju priču sa poroda bilo bi ti već bitno jasnije.
    Ovako samo na temelju napisanog na ovoj temi razumijem da ti je možda nejasna poanta.
    ne žalim se ja što nije bilo ginekologa na porodu, nego što smo prisiljeni rađati u bolnici da bi kao imali bolju skrb, što podrazumijeva svakako ginekologa ako je to potrebno, odnosno ako se u toku poroda ocijeni da je potrebno prisustvo ginekoloa u nekoj fazi toga poroda; a kada prema tim kriterijima ja definitivno spadam u gurpu gdje je trebao biti ginekolog, onda tog istog ginekologa nema, jer zbog sustava i toga kako je on postavljen taj ginekolog nije znao da se kod mene ustvari radi o bebi od 4550, odnosno o bebi većoj od 4kg. Jer zbog sustava takavog kakav je nije niti mogao znati, obzirom da je taj dan primljeno ne znam koliko žena, koje su prošle kroz proceduru prijema kod tog ginekologa koji jedino napravio vaginalni pregled (bitna stvar opet, koliko cm), te popunio papire na temelju moje priče. U tom svemu je propušten detalj kako je beba velika, jer ta ginekologinja nije pratila moju trudnoću, a nije valjda imala na temelju čega posumnati u tako nešto (inače sam sitna i u trudnoći sam bila sitna, udebljala se skroz malo).
    Znači trubi nam se kako je to sigurnije, a prvo i osnovno da bi bilo sigurnije je da ginekolog bude upoznati sa tom trudnoćom, što ne stižu, pa je jedini spas u takvim situacijama kao kod mene blizina sale za carski.
    Međutim, pitam se što bi bilo da je stvarno trebao carski, jer su svi timovi bili zauzeti carskim koje su upravo radili, niti ne znam koliko ih je bilo tu noć, jedva su mi i ove dvije primalje dotrčale. Izgleda mi kao da sam na tankoj niti sreće izašla van sačuvavši svoju glavu i svoje dijete.
    Da li trebam napomenuti da su mi htjeli inducirati porod ne znajući podatak o veličini bebe, a kad sam odbila, htjeli su dati barem drip, koji sam također odbila, na kraju poroda više nisam imala snage odbijati po ne znam koji puta prokidanje vodenjaka, pa je to učinjeno. Međtuim, totalno iznenađenje je bilo da je izgon krenuo puno prije nego je očito trebao krenuti nakon toga prokidanja. Raćunali su valjda taman završiti sa tim carkim rezovima, međutim ja sam se nakon prokidanja vodenjaka ekspresnom brzinom otvorila do kraja i beba je krenula van. Piše se da su takva miješanja u uvijek sa određenim rizikom, te da bi rodilja trebala biti nadgledana. Ma kako nadgledana, kad su jedva dotrčali na izgon i to samo 1 primalja, koja je onda išla zvati drugu (koja je valjda bila na carskom).
    Kužiš, kad malo bolje razmisliš gdje je tu za mene bila bolja skrb nego da sam rađala kod kuće, uz ginekologa ili primalju koji bi me poznavalai od početka trudnoće, i znalli bi koje rizike mogu predvidjeti.
    Što se tiče moga ginekologa, privatnik je, nije mi nikada ništa naplatio, i kad sam pitala da li baš mora taj ultrazvuk svaki puta - rekao je da ne mora, bez trunke ljutnje. I to je nešto što cijenim kod njega.
    Rukavice i višak ultrazvuka - da li je dovoljan razlog da nekoga ocijenimo nestručnim i tražim drugoga. Meni nije, prva misao mi je da idem s njim o tome porazgovarati. Kad bi se nafunjio i izvrijeđao me - e to bi bio razlog da ga idem mijenjati; i to je ono o čemu se piše na ovom forumu. Svatko griješi, u svim strukama ima greški, ali kad te netko smatra objektom bez prava odlučivanja, bez prava na informacije, bez prava na zadnju riječ (makar ona bila i molim vas doktore vi odlučite), onda kod grešaka učinjenih od strane takvih osoba nema oprosta (barem kod mene).
    Što se tiče ocjene da su primalje ovakve, ginekolozi onakvi; onaj tko je čitao moje postove zna da su na mom prvom porodu i primalje i ginekolog dobili istu ocjenu a to bi bila slaba dvojka; na drugom sam imala dvije ginekologinje kod koje nikada ne bi bile moj izbor, jednog ginekologa kojem bih se uvijek obratila, jedna primalja koja je izašla van jer očito nismo bili na istoj valnoj dužini, i dvije primalje s kojima sam uspostavila normalan odnos i koje su odradile sa mnom taj porod do kraja. Znači omjer je otpirlike pola/pola. Stječe se utisak da to nije tako, ali svaka od ovih žena sa foruma ipak ima na kraju svoga ginekologa kojem vjeruje, samo se oni uglavnom ne spominju na ovom forumu; ja se nadam da će se i to promijeniti odnosno da će se sve više spominjati i dobra osobna iskustva.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ah, da tako sam se izrazila da ispada sam sam sretna što na kraju mog poroda nije bilo ginekologa. Ma krivi kontekst: sretna sam što na kraju moga poroda nije bila liječnica koju je pripadalo da bude tamo, što se općenito toga tiče svejedno mi je bilo da li bi to bile primalje ili ginekolozi, bitno da su osobe za koje nemam osjećaj da će mi učiniti nešto nažao ili protiv moje volje.
    Sretna sam i tada bila i sada što nije bila određena liječnica, da je mogao biti ginekolog koji je također bio u toj smjeni ne bih imala ništa protiv, imala sam isto povjerenja kao i u primalje, možda i više jer sam njega već viđala, a njih sam prvi puta vidjela tek na porodu. Nema to veze s tim ginekolozi/primalje; možda je doduše subjektivni osjećaj da se primalje više i lakše mogu spustiti na razinu rodilje, i ne gledati je kao objekt nego kao ženu koja rađa, buduću majku i osobu sa svojim integritetom i dostojanstvom.
    Tragedija našeg sustava - porodništvo nam je jedina grana gdje osoblje nema direktni kontakt sa pacijentima niti prije niti nakon poroda, i otuda po meni potječe veliki dio problema. Jer gdje je tu motivacija da se te žene ne gleda kao objekte, kada su one stvarno samo krevet u sobi br., bez imena, bez povijesti, bez ikakve potrebe da ta rodilja kasnije ima dobro mišljenje o tom osoblju, jer na kraju krajeva ne znam im niti imena (što je doduše Ministarstvo obećalo popraviti).

  3. #53

    Početno

    Međutim, pitam se što bi bilo da je stvarno trebao carski, jer su svi timovi bili zauzeti carskim koje su upravo radili,
    a kolko bi ti vremena trebalo od doma odkad primalja shvati da ti treba carski do bolnice?
    Carski rez traje 25-30 minuta, s tim da je dijete vani za pet. Toliko bi trebalo i da te voze u bolnicu.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    od doma bi mi trebalo 5 minuta do bolnice, međutim sumnjam da bih se odučila rađati doma bebu od 4,5kg da mi je to itko rekao.
    U svakom slučaju bih to rekla primalji ili ginekologu s kojim bih namjeravala odraditi porod, pa bih vidjela kakvo je gledište sa stručne strane.
    Međutim u cijeloj priči je meni diskutabilna namjera forsiranja odnosno ubrzavanja poroda (bez ikakvog smislenog razloga) u kojem se radi o bebi od 4,5kg, a da se nije znao niti osnovni podatak o toj trudnoći, a to je da je beba 4,5kg ili barem da je teža od 4kg.

  5. #55

    Početno

    sumnjam da bih se odučila rađati doma bebu od 4,5kg da mi je to itko rekao.
    ne shvacam- zar nisi sama odbila zadnji uzv?

  6. #56

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    nisam odbila zadnji, nego negdje 2 mjeseca prije termina sam pitala da li baš moramo svaki puta ultrazvuk (znači nisam ih odbila nego sam pitala da li ih možemo prorijediti).
    To nije značilo da više ne radimo ultrazvuk, nego da radimo samo one koji su potrebni iz nekog konkretnog razloga. Zadnji tjedan sam išla u bolnicu na kontrole, pa se nisam previše živcirala što ja ne znam veličinu bebe, mislila sam da ćemo u tom zadnjem tjednu napraviti sve što bude potrebno i bitno za porod. Međutim u bolnici očito ne rade ultrazvuk iz nekih razloga, a ja nisam smatrala da je nužno da inzistiram na tom zadnjem, nisam imala pojma da bi tu uopće mogla biti upitna nekakva čudnovata veličina bebe oko koje trebam inzistirati na posebnoj pažnji.
    U toku trudnoće nisam nikada na tom ultrazvuku pitala koja je veličina bebe, jer sam smatrala da ako bude nešto neuobičajeno da će mi ginekolog reći, odnosno sve se i tako upisuje u ultrazvučnu knjižicu, a sve dok je sve u redu na meni je da se potrudim da budem maksimalno opuštena i da ne tražim problem gdje ga nema ili ginekolog smatra da nije potrebna posebna pažnja.

    Ja nisam niti indukciju odbila u smislu ne, nego sam isto tako pitala iz kojih razloga je nužna, odnosno ako beba nije u nekoj opasnosti da bih radije pričekala s tim. Niti drip nisam dobila u smislu ne niti pod razno, nego sam rekla da bih još malo pičekala s dripom ako može, obzirom da sam tek legla na stol. Htjela sam pokušati sa svojim trudovima (koji su bili očito savršeno dobri da dovedu taj porod do kraja).

    Jako teško je stavljati svoje zdravlje u ruke nekoga, koga vidiš prvi puta u životu, nemaš nikakvo mišljenje o toj osobi, a samim time nije logično niti da imaš neko posebno povjerenje.
    Što se tiče moga ginekologa imam prilično povjerenja u njegovu stručnost, međutim ponekad mi se čini da neke stvari zaboravlja ili propušta, a nisam sigurna da li misli da na tome ne treba zadržavati pažnju ili je zaboravio.

    I pitanje, da li vaši ginekolozi vode kartone svojim pacijenticama, ili samo upisuju bitne stvari u trudničku knjižicu?

  7. #57
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    mammaJuanita
    da li je onda i zdravstvo u Nizozemskoj "pred slomom"?
    žene se niti tamo, kao niti u VB ne pregledavaju vaginalno tokom trudnoće, osim ako to same izričito ne traže ili ako za to postoje indikacije.
    Cekam da VB i NL jos prikljucite USA, pa da imamo upotpunjen "trolist" zemalja "uzora" iz kojih moramo pod hitno kopirati sustav brige za trudnice i rodilje. Interesantno da se radi bas o zemljama s visim maternalnim mortalitetom premo WHO podacima nego u drugim zemljama koje se mogu usporedjivati s njima prema stupnju ekonomskog razvoja. Nizozemska 16, USA 17, UK 13 na 100 000 zivorodjene djece prema recimo Kanada 6 , Svedska 2, Austrija 4, Danska 5, Finska 6 , Irska 5, kukavna HR 8 smrti na 100 000 živorodjenih.

    I bas zato bih iz ove prve tri iz famoznog "trolista" mam trcala prekopirati sustav skrbi za trudnice i rodilje. Mislim, sta se mene tice tko voli nek izvoli.
    bez želje da dalje raspravljam, umjesto rasprave staviti ću linkove, jer statist. podaci, tj brojke perinatalne/maternalne smrtnosti po zemljama koje je navela FU nisu točni, zatim neke brojke se odnose na maternalnu, a neke na perinatalnu smrtnost, a strpane su u isti koš i ne daju točnu sliku.
    to je vađenje iz konteksta iliti miješanje krušaka i jabuka.

    jer recimo, u Švedskoj je perinatalna smrtnost 2/ 1 000, ali meternalna u Švedskoj konkretno iznosi 8/100 000, dakle za 0,003% bolje od onih 11/100 000 u UK.

    isto tako, perinatalna smrtnost je 2/1000 u Švedskoj, u odnosu na 3-4/1000 u UK.
    dakle ispada vrlo tendenciozno reći da je u UK maternalni mortalitet 13/100 000 u odnosu na Švedsku u kojoj je perinatalni mortalitet 2/1000.


    na donjem linku su WHO podaci stari svega par godina, po zemljama(odabrala sam ove zemlje koje je FU istaknula kao primjer):

    kada usporedite brojke recimo UK i Hrvatske, ispadaju gotovo identične...uz prilično drugačiji pristup porodu. zanimljivo.
    možda to ipak ostavlja mjesta za izbor, ili ipak ne?



    zemlje od p-z (dakle USA)
    http://www.who.int/whr/2005/annex/in...ountry_p-z.pdf

    Maternal mortality ratio 2000 (per 100 000 live births)=14
    Stillbirth rate 2000 (per 1000 total births)=4
    Early neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=4
    Neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=5
    Nizozemska
    http://www.who.int/whr/2005/annex/in...ountry_g-o.pdf

    Maternal mortality ratio 2000 (per 100 000 live births)=16
    Stillbirth rate 2000 (per 1000 total births)=5
    Early neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=3
    Neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=4

    UK http://www.who.int/whr/2005/annex/in...ountry_p-z.pdf
    Maternal mortality ratio 2000 (per 100 000 live births)=11
    Stillbirth rate 2000 (per 1000 total births)=5
    Early neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=3
    Neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=4
    Australia gdje je sistem skrbi sličan kao u UK :
    Maternal mortality ratio 2000 (per 100 000 live births)=6
    Stillbirth rate 2000 (per 1000 total births)=3
    Early neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=3
    Neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=3
    pa
    Hrvatska
    Maternal mortality ratio 2000 (per 100 000 live births)=10
    Stillbirth rate 2000 (per 1000 total births)=5
    Early neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=4
    Neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=5
    Švedska http://www.who.int/whr/2005/annex/in...ountry_p-z.pdf
    Maternal mortality ratio 2000 (per 100 000 live births)=8
    Stillbirth rate 2000 (per 1000 total births)=3
    Early neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=2
    Neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=2
    Austria http://www.who.int/whr/2005/annex/in...ountry_a-f.pdf
    Maternal mortality ratio 2000 (per 100 000 live births)=5
    Stillbirth rate 2000 (per 1000 total births)=4
    Early neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=2
    Neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=3
    Finska http://www.who.int/whr/2005/annex/in...ountry_a-f.pdf
    Maternal mortality ratio 2000 (per 100 000 live births)=5
    Stillbirth rate 2000 (per 1000 total births)=4
    Early neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=2
    Neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=2
    Irska
    Maternal mortality ratio 2000 (per 100 000 live births)=4
    Stillbirth rate 2000 (per 1000 total births)=6
    Early neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=3
    Neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=4
    Danska
    Maternal mortality ratio 2000 (per 100 000 live births)=7
    Stillbirth rate 2000 (per 1000 total births)=5
    Early neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=3
    Neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=4
    Kanada
    Maternal mortality ratio 2000 (per 100 000 live births)=5
    Stillbirth rate 2000 (per 1000 total births)=3
    Early neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=3
    Neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=4
    pa Australia gdje je sistem skrbi sličan kao u UK :
    Maternal mortality ratio 2000 (per 100 000 live births)=6
    Stillbirth rate 2000 (per 1000 total births)=3
    Early neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=3
    Neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=3
    i na kraju Brazil (zanimljiv, jer tamo je postotak carskog reza među najvišima na svijetu,
    osobito elektivnog carskog, prije 10 godina je bio 36%, mislim da je sad postotak već blizu 50% ):
    Maternal mortality ratio 2000 (per 100 000 live births)=260
    Stillbirth rate 2000 (per 1000 total births)=8
    Early neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=12
    Neonatal mortality rate 2000 (per 1000 live births)=15

  8. #58
    fancy usisivac

    Početno

    Gle, ja sam ti stavila link na studiju maternalnog mortaliteta i to onu koja se bavi samo maternalnim mortalitetom. I tamo imas sve one podatke koje sam stavila s time da je maternalni mortalitet moze biti iskazan kao onaj koji je zemlja prijavila a onda ga WHO korigirala prema odredjenom faktoru korekciju i imas stoga dva podatka za svaku zemlju uz navedeni faktor korekcije.

  9. #59
    fancy usisivac

    Početno

    Ne vidim kakve veze ima Brazil sa svom onom hrpom siromasnih, beskucnika, neosiguranih, garantirano nije bas carski rez uzrok tolikom maternalom mortalitetu. Jel i onda u Indiji carski rez.


    Uopce nigdje nisam navodila perinatalni mortalitet za usporedbu maternalnom mortalitetu. Sve sam podatk evadila iz dokumenta koji se bavi iskljucivo analizom maternalnog mortaliteta i nigdje niti spominjem niti sam trazila podatke za perinatalnu smrtnost. Analiza je za 2000 objavljena tek 2005. upravo zato sto se analiziralo i korigiralo podatke i na kraju je izracunati za svaku zemlju prakticki visi od onoga koji je zmelja prijavila jer nije bas lako svaku smrt povezati s trudnocom i porodom. Nije su uzimalo zdravo za gotovo to sto je zemlja prijavila, imas u tablici, prijavljene slucajeve i korekcije. Ja sam navodila podatke onog korigiranog od strane WHO iz dokumenta na koji linlk stavljam.

    I definitvno ne moze biti tiskarska pogreska za Svedsku jer je na vise mjesta naveden isti podatak adjusted 2 na 100 000.

    2000 Svedska je imala prijavljen 1 na 100 000 a WHO je analizom napravila korekciju i adjusted mortality ratio j 2 na 100 000 prema toj analizi. http://www.who.int/reproductive-heal...y_2000/mme.pdf
    Imas tablicu A aneksa, strana 24 od 38. Imas za sve prijavljeno od same zemlje i "adjusted".


    A i postotci su ti dobri. Tebi je 0,0003% ako u HR recimo u cca 2 godine /to je otprilike 100 000 zivorodjenih/ umre karikiram 8 a dvije godine kasnije 11 zena, te bi je to zanemariva razlika od 0,0003%.

    Ali jos mi se nisi osvrnula na to zasto NL, USA i UK ipak odskacu od ostatka razvijenih.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    meni je normalno da zemlje koje imaju liberalniji pristup porodu, imaju veći postotak smrtnosti. U humanizaciji poroda i samog pristupa trudnoći nije poanta u smanjenju smrtnosti. Nego u smanjenju posljedica kod rođenih, pod ovim mislim itekako i na psihičke posljedice kod majki i djece koje prođu kroz RH rešeto. A te se garant nigdje ne evidentiraju, jer niti nema! psihologa koji bi te uopće došao pitati nakon poroda kaj ti je. Mene je ispitivala pedijatrica i jedna primlja, jer je očigledno bilo da sam u šoku, a kasnije bijesna tako da mi se teško tko mogao približiti. Odnosno nisu me pitale kaj mi je, (a upravo mi je to falilo da izbacim iz sebe bijes na pristup koji sam dobila), nego su me tješile da će sve biti u redu, da beba nije tako jako ozlijeđena, da su te ozljede (hematom i ključna kost) normalne ozljede na porodima. Što sam im ja i vjerovala i uopće nije bila poanta u tome.

    Dakle, ja bih očekivala u liberalizaciji pristupa porodu veću smrtnost, ali manje ostalih posljedica poroda. Ispravite me ako griješim, ovo su samo moji dojmovi.

  11. #61
    fancy usisivac

    Početno

    bez želje da dalje raspravljam, umjesto rasprave staviti ću linkove, jer statist. podaci, tj brojke perinatalne/maternalne smrtnosti po
    zemljama koje je navela FU nisu točni
    , zatim neke brojke se odnose na maternalnu, a neke na perinatalnu smrtnost, a strpane su u isti koš i ne daju točnu sliku.
    to je vađenje iz konteksta iliti miješanje krušaka i jabuka.

    Ovo kaze mamaJu imputirajuci da ja namjerno ili u neznanju mijesam perinatalnu i maternalnu smrtnost. Podaci koje sam navela su svi na linku koje imam. I cijelo vrijeme govorim samo i iskljucivo o maternalnoj smrtnosti a stavila sam gore i link na originalk dokumenta u PDF formatu iz kojih se vidi da niti manipuliram podacima niti sam ih izmislila. A taj dokument nije nista drugo nego sluzbenio dokument WHO bas i iskljucivo i samo o problemu perinatalne smrtnosti i nacinima prikupljanja i problemima vezanim uz prikupljanje tih istih podataka. I nacinu kako WHO ujedno i korigira prijavljene podatke s obzirom na kvalitetu njihovog prikupljanja.

  12. #62
    fancy usisivac

    Početno

    These data are estimates from various international sources and may not be the same as Member States' own estimates. They have not been submitted to Member States for
    consideration.a
    a See explanatory notes for sources and methods.
    b Estimates derived by regression and similar estimation methods.
    Evo mamaJu, zaboravila ovo gore quotano sitno ali bitno iz dokumenta s kojim se sluzila. Iako je trend podataka slican. samo tek toliko da razjasnim njene insinuacije da sam ja govorila o necem drugom. isto sa se sluzila dokumentom WHO ali sluzbeno objavljenim

    I mamaJu se sluzila WHO podacima samo recimo nije navela ovaj disclaimer koji pise sitno na kraju na njenim linkovima.

    Ja sam se isto sluzila podacima WHO iz sluzbeno objavljenog dokumenta dostupnog za downloadati u originalu gdje su sluzbeno objavljeni podaci za 2000. godinu o maternalnom mortalitetu. Dokument kojim sam se sluzila je dostupan i objavljen je tek 2005. poslani iz svake zemlje.

  13. #63
    fancy usisivac

    Početno

    Ovo je link na dokument kojim sam se ja sluzila, cisto da se vidi da nije bilo nikakvih mijesanja krusaka i jabuka za sto me se optuzuje, kao niti manipuliranja podacima za sto me se bez provjere ovdje optuzuje i tvrdi da to sto sam navela nije tocno.
    I toliko blesava nisam da usporedjujem maternalni u jednoj zemlji a perinatalni u drugog (u krajnjoj liniji sam stavila sve sluzbene podatke WHO izrazene na 100 000 zivorodjenih po cemu je i vecim laicima od mene jasno da sigurno ne moze biti perinatalni u Svedskoj 2/100 000 jer bi to bio apsolutni nonsensi poprilicna glupost).

    http://www.who.int/reproductive-heal.../mme.pdf<br />


    I ako cemo gledati ove indikatore na koje je link stavila mamaJuanita a vezano uz njenu primjedbu citiram:
    kada usporedite brojke recimo UK i Hrvatske, ispadaju gotovo identične...uz prilično drugačiji pristup porodu. zanimljivo.
    možda to ipak ostavlja mjesta za izbor, ili ipak ne?
    upravo potvrdjuje suprotno od onoga sto se ovdje trubi o HR zdravstvenoj zastiti zena tijekom trudnoce i poroda, imamo slicne ili minimalno razlicite pokazatelje te iste skrbi a ako pogledamo ukupna izdvajanja za zdravstvo per capita u americkim dolarima onda lijepo vidimo da UK izdvaja više od 2000 a HR niti 400 dolara. Ili smo jako otporna nacija na sva nastojanja nasih doktora neznalica ili se valjda vec godinama laziraju podaci iz nase zemlje.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    Dakle, ja bih očekivala u liberalizaciji pristupa porodu veću smrtnost, ali manje ostalih posljedica poroda.
    Ja bih te ispravila. Ako je veća smrtnost prihvatljiva nuspojava... ma, daj se uozbilji!

  15. #65

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    dobro znam što sam mislila, i bila sam savršeno ozbiljna.
    Teško je i gledati emisiju ovog tipa (prije cca 6mj.), a tim roditeljima su ta djeca očito takav teret da im je jednostavno jedino rješenje ostaviti ih u nekom domu. Ostao mi je u sjećanju dječaić, zatovoren u krevetić već godinama, većinu vremna provodi ljuljajući se naprijed nazad i mašući glavicom.
    Naravno da nisam mislila na posljedice tipa hematoma ili puknutih ključnih kostiju.
    Citiraj ivy prvotno napisa
    bila sam, igrom slucaja u djecjoj bolnici u Bistri. tamo su smjestena djeca sa najtezim oboljenjima, koja ne mogu ni biti kod kuce, vise-manje tamo zive.totalno me prenerazilo (mozda ja nisam dovoljno informirana) kad mi je receno da je vise od polovice njih tamo zbog problema u porodu.
    a ja nisam ni imala pojma da se nesto tako strasno moze dogoditi. mislim, znala sam da dijete moze ostati bez kisika i biti osteceno, ali, ljudi moji, kakva su tamo djeca!
    Ja ne znam kakvi su usporedni podaci o ovakvoj djeci po zemljama, ali sigurna sam da moj drip od kojeg sam imala vezane trudove, NIJE pozitivno djelovao na moje dijete. Taj drip sam dobila 2h nakon što su krenuli moji trudovi, jer je doc valjda želio da se taj porod završi do kraja njegove smjene u 7 ujutro. I završio je. Sa dripom, hematomima, puknutom ključnom kosti, beba ljubičasto-plava, epiziotomija, nalijaganje na trbuh. Ali rekli su da je to normalno. Nisu mi dali da se dignem, morala sam ležati tijekom trudova, iako sam u ležećem položaju ostajala bez zraka. Da sam rađala u nekom vanbolničkom centru ili doma, sigurno kao prvorotka ne bih rodila u toku jedne smjene, nego u onom roku koji bi meni bio potreban da rodim.
    Trudnoća prije toga savršena, beba savršena, nikakve pupčane vrpce, nikakve infekcije, krvarenja i sl., porod krenuo puknućem vodenjaka i odmah mojim početnim laganim trudovima, ja vesela, sve super. Ma fuj kad se sjetim.
    Napominjem da se ja možda nikada ne bih odlučila rađati neasistirano bilo gdje, ali ovo što se radi kod nas u bolnicama je fuj i preko svake mjere, te ne može biti opravdano nikakvom kvazi brigom.

  16. #66
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Tinna, ja ipak mislim da nitko normalan ne bi izabrao prirodniji porod uz veći rizik smrtnosti.

    I ja osobno osjećam, a bez mogućnosti i potrebe da argumentiram istraživanjima i linkovima da bi NEINTERVENTIJI pristup (naravno-normalnom) porodu doveo do manje smrtnosti.
    I maternalne i perinatalne.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ha čuj, tvrdi se da bi drugačiji pristup porodima kod nas bio rizičniji i za majku i za bebu. Ali ja bih ipak izabrala drugačiji pristup. A smatram se ralativno normalnom.
    Čak i vjerujem da je moguće da su kućni porodi uz primalje rizičniji što se tiče smrtnosti, ali ja bih ipak odabrala radije kućni porod u primalju kojoj vjerujem, nego porod u bolnici uz dokotoricu kojoj ne vjerujem.

  18. #68
    fancy usisivac

    Početno

    Dijanam, ja sam ti dosta veliki protivnik nepotrebnih intervencija iako mozda nisi stekla takav dojam, samo ne volim kad se bas totalno pljuje po skrbi za trudnice i novorodjencad kod nas a da smo po tim pokazateljima puno blize zemljama bitno bogatijima od nas nego ostalih zemljama u regiji s kojima dijelima isti stupanj ekonomskog razvoja.


    Dijanam, imas zgodno istrazivanje Cochrane registra gdje usporedjuju home-like porodjaj u bolnici (to je recimo ono sto mnoge ljude odusevljava a nisu recimo za kucni porod a zele drugaciju atmosferu u bolnici) i klasicnog bolnickog. Tamo recimo nema korelacija da manje intervencija ujedno znaci i manju smrtnost. I inace podaci iz razlicitih studija uopce nisu ujednaceni sto se tice recimo samo te nijanse home-like bolnicki vrs. klasicni bolnicki a tek onda kad usporedjujemo druge bitno drugacije pristupe.
    Moram ponovno potraziti tu studiju pa cu staviti link.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    znamo mi da si ti protivnik nepotrebnih intervencija, jer nitko tko je zagovornik interventnog poroda vjerojatno neće postati na ovom forumu, jer takvi obično nisu zainteresirani za ništa što bi moglo poremetiti njihovu rutinu, a kamoli za rasprave na bilo kojem forumu.
    Jer da jesu onda bi prvo razgovarali sa svojim pacientima, a onda i sa svima ostalima.

  20. #70
    fancy usisivac

    Početno

    Evo nasla sam da se i Unicef poziva na ove brojke iz mog linka (vjerojatno jer je iz tog zajednickog dokumenta WHO i Unicefa) tako da kaze za Svedsku

    Maternal mortality ratio†, 1990-2005*, reported
    5

    Maternal mortality ratio†, 2000, adjusted
    2
    ima na unicefovom linku
    http://www.unicef.org/infobycountry/...tatistics.html

    Isla sam ipak dalje provjeravati da nije kakva tiskarska greska ali na vise mjesta se vrti taj podatak 2/100 000 za Svedsku. Eto, ipak bez ikakve "podle" namjere s moje strane.

  21. #71
    fancy usisivac

    Početno

    UK kaze unicef

    Maternal mortality ratio†, 1990-2005*, reported
    7

    Maternal mortality ratio†, 2000, adjusted
    13
    znaci isti podaci kao u onom dokumentu WHo koji sam ranije citirala.

    USA
    Maternal mortality ratio†, 1990-2005*, reported
    8

    Maternal mortality ratio†, 2000, adjusted
    17
    Nizozemska
    Maternal mortality ratio†, 1990-2005*, reported
    7

    Maternal mortality ratio†, 2000, adjusted
    16

    Tek toliko da pokazem da nisam izmisljala nikakve podatke.

  22. #72
    fancy usisivac

    Početno

    I za HR

    Maternal mortality ratio†, 1990-2005*, reported
    8

    Maternal mortality ratio†, 2000, adjusted
    8

    Sve isto sam napisala i ranije samo sto je to netko odlucio proglasiti netocnim i tendecioznim te naravno mijesanjem krusaka i jabuka.

    Navela sam podatke sluzbeno objavljene i korigirane prema odredjenim prsvilima za svaku, znaci nisam za jednu zemlju navodila recimo prikazane a za drugu "adjusted" koji se smatraju tocnijima. Jer recimo HR je za 2000 prikazala 5 a nakon korekcije podataka je priznat ipak visi, kao i za vecinu zemalja, odnosno 8/100 000.

  23. #73

    Početno

    offtopic
    naletila sam na zanimljiv podatak, % dojene djece u dobi 20-23 mjeseca u tadžikstanu je 55%. to pokazuje kako nedostupnost adaptiranog pomaže dojenju. naravno, zdravstvo im ne stoji baš najbolje, ali ovo je stvarno pozitivan podatak.

  24. #74

    Početno

    Ja bih samo zamolila gđu Petru koja je (ne)posredna inspiracija ovog topica, da ispriča do kraja svoju priču na blogu jer je 4 tjedna prošlo, a razlozima zašto i kako je rodila doma se još nismo približili ...

    Pošto na blogu nema opcija komentara, možda vidi ovo ili joj netko prenese pa da se požuri.

    Fala!

  25. #75
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    gost

    sabur selamet

  26. #76

    Početno

    Gost, i ja sam nestrpljiva da saznam što je na porod kod kuće potaklo ženu koja zna o trudnoći i porođaju samom toliko da misli kako je osoba koja je rođena 31.03.1974. začeta oko 31.01.1974.
    Jedva čekam da dođemo do hitne i policije, to je sve što priči fali. Već sad

  27. #77

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    upravo potvrdjuje suprotno od onoga sto se ovdje trubi o HR zdravstvenoj zastiti zena tijekom trudnoce i poroda
    moja truba kaze da je skrb nedemokraticna i neindividualizirana.
    Centralizirane socijalisticke drzave Europe su imale mali postotak gradjanskog kriminala, manju nezaposlenost i manji broj beskucnika nego susjedi na Zapadu. Pa su opet hitale demokraciji i promijeni politickog i ekonomskog sistema koja ime je sve ovo prethodno povisila.
    Ne kazem da je maternalni ili drugi mortalitet u takvoj uzrocnoj vezi s demokratizacijom skrbi, nego da je demokratizacija skrbi, ukljucujuci mogucnost izbora skrbi, vrlo primamljiva nekim dubokim ljudskim porivima (za slobodom )

  28. #78
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    Gost, i ja sam nestrpljiva da saznam što je na porod kod kuće potaklo ženu koja zna o trudnoći i porođaju samom toliko da misli kako je osoba koja je rođena 31.03.1974. začeta oko 31.01.1974.
    Jedva čekam da dođemo do hitne i policije, to je sve što priči fali. Već sad
    Jupiii, naletili smo na grešku!!! Sigurno žena misli da je tako, sigurno nije tipfeler. I sigurno se upravo to može uzimati kao nešto što ima najveću težinu kad se donosi zaključak o nečijem znanju o trudnoći i porodu.

  29. #79
    fancy usisivac

    Početno

    moja truba kaze da je skrb nedemokraticna i neindividualizirana.
    Saradadevii, nije se na ovom topiku govorilo samo o nedostatku demokraticnosti i individualnog pristupa. Cijelo vrijeme se na ovom topiku provlaci prica o nestrucosti, nebrizi, traljavosti i ostalim "vrlinama" HR ginekologa. A ja samo kazem da vec godinama, sto nije slucajno, pokazatelji te skrbi govore drugacije o kvaliteti zdravstvene skrbi za zene nego sto se to ovdje percipira.
    Tko kaze da se i kod nas ne tezi demokraticnosti i individualiziranom pristupu. Samo, nazalost, ne mozemo samo preskociti neke razvojne faze.
    Ja bi recimo volila da sam u noci poroda imala "samo svoju" primalju, a ne da su dvije primalje trcale oko 6 rodilja obavljajuci sve od administrativnih stvari pa do zbrinjavanja bebe. Jako bi me veselio individulizirani pristup mom porodu.
    A za demokratizaciju skrbi uz mogucnost slobodnog izbora skrbi treba
    puno vise od cca 400 dolara per capita koliko otprilike (nasuprot cca 2000 u UK). Iako neke zemlje "demokraticnost" koriste kao paravan a zapravo time iskljucuju iz sustava zdravstvene skrbi one
    najsiromasnije. "Demokraciju" nudi USA svojoj 40 milijuna velikoj populaciji bez zdravstvenog osiguranja (kao cijelo stanovnistvo nemale Poljske). E nema za njih nista od te demokraticnosti i slobodnog izbora zdravstvene skrbi dok ne iskesiraju dolare za svoje lijecenje. Koliko para toliko muzike.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    to stoji, ali nije opravdanje.
    Svaka žena koja plaća porod u Austriji, sigurna sam radije bi platila tu istu primalju kad bi mogla u RH. To bi za početak bilo dovoljno. Ali očito nije stvar u financijama, nego u nekim drugim razlozima.
    Teorije kako je i visoka primaljska škola za sada nedostupna zbog manjka financija - mi je totalna nebuloza i trkeljanje utaman.

  31. #81

    Početno

    Jupiii, naletili smo na grešku!!! Sigurno žena misli da je tako, sigurno nije tipfeler
    :lol tipfeler gdje? u datumu, mjesecu ili godini? vedrana draga, čitava je ta priča jedan veliki tipfeler, i to Rodin, ne njezin. Tko ne prizna, pola mu se doda

  32. #82

    Početno

    iz same price u startu (znaci vec prije pojave bloga) moglo zakljuciti da nije u pitanju bas samo informirani izbor jedne zene vec hrpa pausalnih tvrdnji o HR rodilistima, najava obracuna s roditeljima, sestrom, traumama iz djetinjstva i mladosti itd. Otpočetka je bila vidljiva razina zrelosti autorice. Sto je blog samo i potvrdio pokazujuci na koji nacin je doticna donosila svoje zivotne odluke, svakako a najmanje misleci svojom glavom. To moram nazalost primjetiti.
    Da ne ponavljam, jer je fancy ovime sve rekla. Ja priču pratim sa zanimanjem i čekam priču o INFORMIRANOM IZBORU jedne žene, dosad sam pročitala samo hrpu neuravnoteženog trkeljanja.

  33. #83
    gost

    Početno

    To bi za početak bilo dovoljno. Ali očito nije stvar u financijama, nego u nekim drugim razlozima.
    U kojim konkretno?
    Teorije kako je i visoka primaljska škola za sada nedostupna zbog manjka financija - mi je totalna nebuloza i trkeljanje utaman.
    argumenti?

  34. #84
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    Jupiii, naletili smo na grešku!!! Sigurno žena misli da je tako, sigurno nije tipfeler
    :lol tipfeler gdje? u datumu, mjesecu ili godini? vedrana draga, čitava je ta priča jedan veliki tipfeler, i to Rodin, ne njezin. Tko ne prizna, pola mu se doda

  35. #85

    Početno

    hej, pa nisi odgovorila gdje je tipfeler! gdje se točno zeznula? pa da se smijemo svi skupa. ovako nije fora, ispada ko šaptanje u društvu.

  36. #86
    fancy usisivac

    Početno

    Teorije kako je i visoka primaljska škola za sada nedostupna zbog manjka financija - mi je totalna nebuloza i trkeljanje utaman.
    Draga TinaZ, mozda da se malo vratis citanjem unatrag pa vidis da tu nije samo stvar novca vec politicke odluke i odredjivanja prioriteta na koje projekte ce se trositi novac namijenjen za zdravstveni i obrazovni sustav nase zemlje. Isto tako Visoka zdravstvena skola je tek prije par godina započela cetverogodisnji studij sestrinstva (onog opceg) koji jos prolazi "djecje bolesti" i nije bas stao na cvrste noge. A iz njega bi se regrutirali i predavaci na Visokoj skoli za primalje. Ili bi ti, TinaZ, bila pozvani predavac na toj Visokoj skoli primaljstva jer su tebi svi problemi kojim se susrece porodiljstvo u HR u malom prstu.

  37. #87
    fancy usisivac

    Početno

    Svaka žena koja plaća porod u Austriji, sigurna sam radije bi platila tu istu primalju kad bi mogla u RH. To bi za početak bilo dovoljno.
    Zasigurno bi bilo ekonomski opravdano oformiti citav jedan novi studij, sa svim sto uz to ide i to sve naravno ad hoc kako bi ooogroman broj stanovnica HR koje inace placaju porode vani mogao to platiti ovdje u HR.
    Ma ja bi tebe i za predavaca na studiju menadzmenta u zdravstvu

  38. #88
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Fancy, zasto od 1999. nema ni zuc ni muc o studiju primaljstva od nadleznih? Jel ti znas jel uopce radi netko na njemu? Ili cemo navrat nanos (ono protiv cega se ti bunis) kad nas stisne za EU?

    A ovo kaj si spomenula u zadnjem postu, tko je uopce rekao da nam visoko skolovane primalje trebaju SAMO zato da bi poradale zene doma? Visokoskolovane primalje su profesionalne osobe koje su educirane i obucene za pruzanje kontinuirane i potrebne njege zenama pri normalnoj trudnoci i porodu.

    (Visokoskolovane) primalje u zemljama u kojima djeluju pruzaju tu skrb na razlicitim nivoima - zenama koje sve preglede i porod odraduju doma u svojoj kuci, zenama koje trudnocu prate kod kuce ali radaju u bolnici ili u kucama za porode, zenama koje trudnocu prate u klinici i radaju kod kuce ili u bolnici ili u kuci za porode itd.

    Bit primalje je kontinuirana i intimna skrb koja se pruza trudnici tijekom trudnoce, poroda i poslije poroda. Ne gdje ona takvu skrb pruza.

  39. #89
    fancy usisivac

    Početno

    A ovo kaj si spomenula u zadnjem postu, tko je uopce rekao da nam visoko skolovane primalje trebaju SAMO zato da bi poradale zene doma? Visokoskolovane primalje su profesionalne osobe koje su educirane i obucene za pruzanje kontinuirane i potrebne njege zenama pri normalnoj trudnoci i porodu.
    Ancice, opet te molim da pazljivije citas, di ja to spominjem iskljucivo porod DOMA???
    Da te podsjetim sta je rekla TinaZ
    Svaka žena koja plaća porod u Austriji, sigurna sam radije bi platila tu istu primalju kad bi mogla u RH. To bi za početak bilo dovoljno.
    Ja sam iznijela svoje misljenje o njenom prijedlogu otkuda poceti s reformom jer to ne smatram ekonomski opravdanim i rekla sam tocno ovo:
    Opet nije nitko spomenuo SAMO kod kuce, nego je TinaZ za pocetak spomenula tocno odredjenu skupinu zena za koje bi trebale samostalne primalje
    Zasigurno bi bilo ekonomski opravdano oformiti citav jedan novi studij, sa svim sto uz to ide i to sve naravno ad hoc kako bi ooogroman broj stanovnica HR koje inace placaju porode vani mogao to platiti ovdje u HR.
    Ma ja bi tebe i za predavaca na studiju menadzmenta u zdravstvu
    Ti brijes po necemu sto ja nisam rekla pa kazes
    A ovo kaj si spomenula u zadnjem postu, tko je uopce rekao da nam visoko skolovane primalje trebaju SAMO zato da bi poradale zene doma?
    di j ato kazem molim te lijepo prosvijetli me i nemam pojma na koji to moj zadnji post se pozivas??? Di ja spominjem visokoskolovane SAMO za poradjanje doma???
    Jel mi uopce citamo isti topik??? Tko je uopce u zadnjim postovima raspravljao o mjestu gdje primalja skrb pruza?? Daj me molim te prosvijetli di to pise i u kojem mom zadnjem postu na koji se ti ovdje pozivas, jer ovako ispada da imam ozbiljnih problema s razumijevanjem procitanog i to neceg sto sam po tebi sama napisala.

    Ne vidim zasto bi studij primaljstva imao prioritet pred studijem sestrinstva a ovaj potonji je jos u povojima, prolazi klasicne probleme koji se javljaju kad je nesto novo i tek u zacetku (znam jer puno sestara koje rade sa mnom studiraju na tom studiju. I sad bi trebalo posto poto otvoriti jos jedan projekt
    I sad bi po vama apsolutno trebalo prioritet dati podrucju na kojem su nam vitalni pokazatelji odlicni i prakticki usporedivi sa zemljama od kojih smo desetljecima iza prema stupnju ekonomskog razvoja, umjesto da novac, koji je ogranicen i jadan u usporedbi s drugim zemljama na koje se vi ovdje pozivate, utrosimo na prioritetnije probleme od porodiljstva i skrbi za trudnice. A podrucja u kojima debelo zaostajemo za razvijenima i koja zasluzuju ulaganja (ako ni zbog ceg drugog onda zbog broja zivota koje svakodnevno odnose) ima jako puno.

  40. #90
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    fancy, krivo sam te skuzila za ovo prvo. sorry.

    kaj se tice prioriteta, slazem se da nam treba i studij sestrinjstva. al treba nam i studij primaljstva. neznam di je tko rekao da bi studij primaljstva trebao imati prioritet pred studijem sestrinjstva pa bas ne kuzim otkud to. ono sto znam da je receno je da nam studij primaljstva treba. i trebaju nam naznake da se po tom pitanju nesto radi. nevezano za temu neasistiranog poroda kod kuce.

  41. #91
    fancy usisivac

    Početno

    Slazem se ja da studij primaljstva treba ali ne mozes sa 100 reformi istovremeno juriti. Necemu moras dati prioritet u situaciji kad su ti stredstva ovako ogranicena.

    A sto se tice EU, radi koje cemo mi morati juriti s reformama, i tu sam poprilicno skepticna. Ne vidim po cemu su Bugarska i Rumunjska zasluzile ulazak prije nas, ako cemo iskreno. Moje misljenje dijele i mnogi stranci koji poznaju situaciju tamo i cudom se cude.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citat:
    Svaka žena koja plaća porod u Austriji, sigurna sam radije bi platila tu istu primalju kad bi mogla u RH. To bi za početak bilo dovoljno.

    Ja sam iznijela svoje misljenje o njenom prijedlogu otkuda poceti s reformom jer to ne smatram ekonomski opravdanim i rekla sam tocno ovo:
    Opet nije nitko spomenuo SAMO kod kuce, nego je TinaZ za pocetak spomenula tocno odredjenu skupinu zena za koje bi trebale samostalne primalje
    Fancy, krivo si skužila, mojom greškom jer misao nisam napisala do kraja.
    Poanta je bila da bi to za početak bilo dovoljno ženama koje žele rađati kod kuće (a povlači se stalno kako bi to bilo bitno skuplje nego porod u bolnici). Znači ako netko tako jako ne bi želio bolnički porod, imao bi kakvu takvu mogućnost izbora. Platiti primalju za kućni porod. Sada nema nikakve mogućnosti izbora, osim porod van Hrvatske. Naravno da bi te primalje bile educirane i za sve ostalo, između ostalog i samostalno praćenje normalnog bolničkog poroda. A ne da se zove liječnik koji se nije udostojio pogledati me od početka do kraja poroda, da iskače iza paravana i radi mi epiziotomiju, jer ne zna da je ne želim, normalno da ne zna kad je cijelo vrijeme bila sa mnom primalja i ako je tko mogao znati donekle moje stavove onda je to sigurno osoba koja je provela sa mnom tih par sati. A ne da mi ona govori da ću sve moći pitati dokotra, a dokora niti u panju, osim što je doslovno iskočio iza pravana kad je krenuo izgon (prvi porod). Groza i užas sustava.

    na ono pitanje zašto mislim da novci nisu razlog, neću odgovarati, jer si sama odgovorila djelomično što je razlog. Nema političke volje i volje od strane struke da se nešto protalasa.
    Ginekolozi nisu studirali da bi pratili normalne porode, da bi disali sa ženom, držale je za ruku, ohrabrivali je - to nije njihov posao, i to treba raditi netko drugi. I primalje to rade, međutim na kraju poroda nam spasonosno iskaču ginekolozi iza paravana, rade epi jer nemaju pojma što su se žena i primalja razgovarale, spuštaju naslone ženama usred truda jer to "ne može tako" (a žena se možda dogovorila da rađa sa uzdignutim uzglaveljem sa primaljom) i još milion primjera. Šivaju epizitomije npr. Pa zar je ginekolog išao studirati da 15 puta u toku jedne večeri razreže 15 žena i obavi 15 šivanja. Normalno da onda nemaju živaca čekati početak djelovanja anestezije. Kada bi ga se zvalo samo na porode gdje su komplikacije, a ne da se bakće trivijalnim poslovima (a primalja stoji sa strane i gleda), valjda bi s više volje radili ono što su studirali.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Znači visokoeducirane primalje bi bile školovane za sve normalne porode (uz ostalo), a mogle bi asistirati i kućnim porodima. Ženama koje to žele bi za početak bilo dovoljno i da si mogu same platiti takav "nestandardni" tretman, ako to već ne bi moglo ići preko HZZO (ako nam je standardni bolnički porod).
    I zašto misliš da bi bilo tko sa ovog foruma imao želju predavati bilo što na nekoj školi. Govorimo iz uloge korisnika vaših usluga. A ti si na ovom forumu, koliko ja shvaćam, jer želiš čuti te korisnike i njihovo mišljenje.

    Što se tiče rpiče od Petre, možda Roda nije znala pozadinu priče kada je stavljana na portal, a možda je dobro da je od svih kućnih poroda objavljena baš ta priča, jer su stavljeni javnosti i pozitivne i negativne moguće strane. Ne zaboravimo, Roda ne podržavana neasistirane kućne porode.
    Da li je izbor te žene bio informiran, ili nezreo - ne bih sudila jer ne čitam blog. Učinilo mi se u nekom trenutku da tu ima nesređenih obiteljskih odnosa, i da je žena imala nesretno djetinjstvo, za što su odgovorni nezreli roditelji. Pa zar je onda čudno da dijete donosi "nezrele" odluke kako je netko rekao.
    Ali koji mi ustvari izbor imamo ako ne želimo roditi u HR bolnici. I nemamo novaca da odemo van. Osim neasistiranog kućnog poroda, imamo li još koji izbor.

  44. #94
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    fancy, ono sitno što si pronašla na mojim linkovima nisam vidjela niti kada sam čitala, niti kad sam kasnije kopirala, a svakako mi nije bio cilj to namjerno zanemariti.
    hvala što si mi to ukazala .
    i izgleda da se radilo o nesporazumu što se tiče matern./perinatalne smrtnosti, moja isprika što nisam dobro razumjela tvoj post.

    možda jednom kad budem imala malo više vremena i volje krenem dalje češljati te podatke, sad ne bih.

    kužim tvoj point kad pričaš o prioritetima i "dobrim" podacima za Hrvatsku.
    ali nije point samo u pokazateljima maternalne/perin. smrtnosti.
    naravno da on sam po sebi puno znači, ali ne govori ništa o svih onih tisuću nijansi između "živ" i "mrtav".

    što se Brazila tiče, zaista mu je postotak CR najviši na svijetu(i to je bio razlog što sam ga posebno istaknula).
    tamo danas skoro svaka 2. trudnoća završava c.rezom, a na onom linku kažu da je 92 % poroda bilo u "health facilities"(podaci stari 10 godina).

  45. #95
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    hej, pa nisi odgovorila gdje je tipfeler! gdje se točno zeznula? pa da se smijemo svi skupa. ovako nije fora, ispada ko šaptanje u društvu.
    U godini je sigurno tipfeler, a rekla bih da se zeznula i u mjesecu i danu. No, i s ovakvim datumom i onakvim je ono što je htjela reći u tom dijelu isto. Malo prije toga nije fulala za sestrino začeće i rođenje pa ti je i zbog toga zaključak o njenoj educiranosti o trudnoći i porodu na temelju njene sposobnosti da izračuna nečiji datum začeća na staklenim nogama.

    Ja bih sad pustila fancy i ekipu da dalje razglabaju o sustavima, pokazateljima i ostalom.

  46. #96
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Ja isto pišem gluposti, ali oprostit ću si, rano je još, a neka je i tebi malo smijeha . Mislim da je, za početak, pogrešno napisala bratov datum rođenja, kasnije navodi da je pet mjeseci razlike između njega i sestre, a da je on rođen prije. Ali ostaje ono da je, prema ovom što je pisala, za sestru dobro računala, isto kao i za sebe.

  47. #97
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Probaj, recimo, s 31.8. umjesto 31.3.

    I sad stvarno neću više.

  48. #98
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Što mi je danas :shock: ???

    S 31.10., ne s 31.8.

  49. #99

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ma uopće u toj priči nisu bitni datumi....nego nešto sasvim drugo,a to nisu ni roditelji ni njen porod,jer je pol moje familije rodilo doma,neke ok a neke s manje ok ishodom,kako je to i bio običaj prije 50 godina....isto kao što i u bolnici neki porodi prođu ok,a na nekima ( evo ja) skoro otegnem papke-morali me oživljavati

    treba samo pročitati sve njene postove,ovo do sad mi je sasvim dovoljno za moj stav

  50. #100

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    dosad sam pročitala samo hrpu neuravnoteženog trkeljanja.
    Naravno, nemoguće je da je ugledna doktorica iz Petrove zlostavljačica koja joj je uništila život, svi doktori su savršeni, mora da je mala luda.

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •