Pokazuje rezultate 1 do 28 od 28

Tema: zarazna bolest u vrtiću

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno zarazna bolest u vrtiću

    evo, zanimaju me vaša razmišljanja!

    teta vam veli u vrtiću da jedno dijete ima šarlah...
    to dijete je naravno izolirano!

    da li biste slijedeći dan vodile dijete u vrtić?
    zašto da? zašto ne?

    thanx

  2. #2
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Ja bih samo volela da nakratko popričam sa roditeljima bolesnog deteta. Svašta bih imala da ih pitam ali mislim a ne bih sačekala odgovore jer pretpostavljam da nemaju nijedan pametan

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Predpostavljam izolirano kod kuce?

    Naravno da bih vodila. Cuj ako su se zarazili to je bilo prije nego se bolest manifestirala. Mi svako malo dobijemo od skole papir da je u skoli ili odredjenom razredu pojavilo se to i to. Meni se svidja da nam kazu jer barem znam ako moje djete se razboli sta je i sta nas ceka. Bolesti nitko nemoze predvidjeti.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    520

    Početno

    Mi smo baš prehlađeni pa otišli pedijatrici, a ona nam je sama rekla da je u našem vrtiću u međuvremenu krenula neka bakterija i odmah nas poslala na bris za svaki slučaj.
    Ne vodim ga u vrtić dok ne vidim da je zdrav- to radi drugih, a radi njega-možda i malo duže, ne bih baš da još nešto pobere (ovaj mjesec skoro da me i nema na poslu.)

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    umrla sam od smijeha... clumsy mom
    ej, dobro si me nasmijala...

    izolirano iz vrtića, kod kuće...

    pitam jer je to prilično zarazna bolest
    brisevi grla su gotovi za 4-5 dana a do tad
    je velika mogućnost daljnje zaraze...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    šarlah je običan streptokokni inefkt koji se prenosi vrlo bliskim kontaktom.
    Danas je toliko blaga bolest da najčešće ide bez temperature, bez grlobolje, sa jedva vidljivim osipom....Ništa strašno

    Citiraj clumsy mom prvotno napisa
    Ja bih samo volela da nakratko popričam sa roditeljima bolesnog deteta. Svašta bih imala da ih pitam ali mislim a ne bih sačekala odgovore jer pretpostavljam da nemaju nijedan pametan
    :?
    Sutra i ti možeš vrlo lako postati taj pametan roditelj.

    Višak energije treba usmjeriti u sustav kojim imamo 25 djece u vrlo malo zagušljivih kvadrata gdje su infekcije, pogotovo kapljične i pogotovo u toj dobi neizbježne.
    Prirodu je teško pobijediti.

    Vodila bih dijete i radije bih da dobije šarlah na kojeg btw stvara solidan imunitet i kod kojeg je dan nakon antibiotika zdravo nego neku šmrcavicu nakon koje redovito kašlje tjednima.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    ma clumsy mom je vjerojatno mislila da je dijete ostavljeno u vrtiću sa šarlahom malo izolirano od ostalih...

    a ako je riječ o 1,5 god djetetu? ne liječi se to penicilinskim inekcijama?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj Adrijana66 prvotno napisa
    ma clumsy mom je vjerojatno mislila da je dijete ostavljeno u vrtiću sa šarlahom malo izolirano od ostalih...

    a ako je riječ o 1,5 god djetetu? ne liječi se to penicilinskim inekcijama?
    liječi se i "najobičnijim" antibiotikom u sirupu.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    i prenosi se kapljični putem a ne predmetima

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    Citiraj bibai prvotno napisa
    Citiraj Adrijana66 prvotno napisa
    ma clumsy mom je vjerojatno mislila da je dijete ostavljeno u vrtiću sa šarlahom malo izolirano od ostalih...

    a ako je riječ o 1,5 god djetetu? ne liječi se to penicilinskim inekcijama?
    liječi se i "najobičnijim" antibiotikom u sirupu.
    koje smo do sad već i probali...
    a stječe se doživotni imunitet...

    vele da se rijeđe prenosi predmetima, da je moguće.. ali rijetko

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    38

    Početno

    Vodila bih dijete u vrtić ako je zdravo. Jedino smatram bedastim kada roditelji šalju bolesno dijete u vrtić. Ako ima temperaturu daju mu sirup i ajmo u vrtić. Mislim da to nije ok prema drugoj djeci, a i za dijete s temperaturom nije ok da hopsa okolo.

  12. #12
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Citiraj Adrijana66 prvotno napisa
    ma clumsy mom je vjerojatno mislila da je dijete ostavljeno u vrtiću sa šarlahom malo izolirano od ostalih...
    You got the point

    A zašto ovako odreagovah? Zato što barem jednom sedmično čujem neku mamu kako priča kako joj dete dva dana ima temperaturu ali ''od sinoć nema pa sam ga dovela jer verovatno antibiotik deluje''. Ili kad mi priča jedna poznanica kako je odvela malu u jasle iako mala ima žestoki proliv i nije rekla teti samo je doturila u torbu još 10-tak pelena da ima za danas :shock: . Od roditelja kakve srećem u svom vrtiću ne bi me čudilo ni dete sa šarlahom

  13. #13
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    u svakom vrticu postoji zdrav. voditeljica i prostor za izolaciju - moguce je da su se vidljivi simptomi javili tijekom boravka u vrticu (to je npr. vrlo cesto ne samo kod sarlaha, nego i kod vod. kozica, viroza s povracanjem i sl.), takvo se dijete izolira i zovu rod.
    ne vidim razloga zasto sutradan ne dovesti dijete u vrtic? pa vec je taj dan bilo u kontaktu s bolesnim djetetom.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    ne vidim razloga zasto sutradan ne dovesti dijete u vrtic? pa vec je taj dan bilo u kontaktu s bolesnim djetetom.
    pa to je čista logika...
    jedno dijete je zaraženo i npr. to dijete je zarazilo još dvoje...
    inkubacija je oko 5 dana i u to vrijeme su tih dvoje zarazni i
    zarazit će još npr. 5 njih... i tako dalje....

    zato i je riječ o zaraznim bolestima...

    znači, zapravo u neku ruku svijesno izlazimo u rizik da dijete bude bolesno!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    596

    Početno

    ne mislim da kod zaraznih bolesti možeš nešto prevenirati, ipak će na kraju svi završiti sa šarlahom, što po meni nije loša stvar, jer kako rekoše lako se liječi i stjeće imunitet. Kod nas je epidemija vodenih kozica i evo ja svaki dan čekam osip, ali zbog epidemije ne ostavljam dijete kod kuće. Evo hoću da ga vodim vaditi bris, jer kašlje i šmrca mjesec dana, a mi pojma nemamo šta je. To mi je meni se čini gore od šarlaha, iako i za otkrivanje istog našim ljekarima bi duuugo trebalo, ali to je drugi par rukava :/

  16. #16
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    znači, zapravo u neku ruku svijesno izlazimo u rizik da dijete bude bolesno!
    da, to je cijena kolektiva - ali da li ce dijete dobiti sarlah ne ovisi samo o kliconosi vec i o imunitetu i tisucu drugih stvari.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    hm...
    moja mala ima refluks, i doktorica je rekla da je najbolje da nejdemo u vrtić...
    osim što nemam 3000kn za dadilju svaki mjesec bake rade i daleko su a i ona je društven tip i psihički joj vrtić puno bolje pristaje...

    svaka bolest i pijenje antibiotika je zapravo tlo na kojem se može razviti upala mokraćnih puteva, posebno jer pijenjem antibiotika flora crijeva se uništava i E.Coli tu dominiraju!
    sve ono što će u djetinstvu proći s upalama je zapravo pogodno tlo za daljnje upale u odrasloj dobi!
    jer kad E.Coli i njene prijateljice nađu stanište, teško ih je otjerati!

    taj refluks navodno prolazi sam od sebe za par godina i izuzetno mi je važno da te bolesti preboli radije kasnije nego sad kad je najslabija!

    i svaki put ću izbjeći bolesti koliko mogu jer se osjećam dužna radi toga...
    neke neću mogu, a druge hoću...
    jedino što možemo raditi na imunitetu...

    druga stvar, pokušavamo ne ići doktorima koliko je moguće jer je jako istraumatizirana, svaki put kad dođemo pedijatrici od šoka i plača povraća sebe, mene i svu kancelariju! svaki put!

    i treća stvar, imam novi posao i u biti pripravnik sam i bolje mi je spriječiti nego liječiti! bolje da je 3 dana u tjednu netko pripazi zdravu nego da me nema 10 dana jer joj moram davati antibiotik! nikad nije šefu drago da mu netko odlazi na bolovanje...

    Za sad još nikad nije bila bolesna!

    a šta se tiče šarlaha, našla sam da djeca do 2 godine ni ne mogu dobiti, pojava je iznimno rijetka jer još imaju imunitet na tu bolest od majke ????

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    78

    Početno

    :/ Ali nije pravilo da dijete odmah stekne imunitet nakon dobivenog sarlaha...u nasem vrticu je bilo djece koja su vise puta dobila streptokok bakteriju.Dakle, sve je moguce...ali iz razloga jer postoji pet razlicitih uzrocnika,pa otud cesce oboljevanje, iako je dijete na jednog uzrocnika imuno.
    A opet, s druge strane,pricala mi je pedijatrica, bilo je djece koja kao braca/sestre dijele krevet pa opet samo jedno oboli a drugo se ne zarazi

    Rijetko pogadja djecu ispod 4.godine(najcesce je izmedju 4. i 16.godine)
    Sarlah nije toliko jako zarazan, kao infekti koje izazivaju virusi.Svako 7.dijete se zarazi preko svjeze oboljelog.2-4 dana nakon kontakta, izbija bolest.U rijetkim slucajevima je inkubacija duza.
    Bez uzimanja antibiotika su pacijenti dva tjedna zarazni, sa njima samo 1 dan! (usput, izvor mi je bio Oeko Test casopis)
    Eto, nadam se da sam malo pomogla rasvijetliti ovu bolest

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    Citiraj sophisticat prvotno napisa
    Bez uzimanja antibiotika su pacijenti dva tjedna zarazni, sa njima samo 1 dan!
    jel to znači da ga može preboljeti bez antibiotika? ili da je to rijedak slučaj dulje inkubacije :?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Možeš preboljeti i bez antibiotika!
    Jer da nije tako sva bi djeca u preantibiotskoj eri umrla.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    298

    Početno

    moja mala je dobila šarlah oavj tjedan,
    u ponediljak je bila u vrtiću i došla je doma da joj je hladno, meni se odmah upalila lampica da nešto nije kako treba i izmjerila oj temp.
    kako je imala malu temp. 37,5 odmah sam rekla da sutra neće u vrtić, tek drugi dan sam po tijelu primjetila osip i skužila o čemu se radi...
    inače, nije se tužila da je išta boli....
    od ponediljka nije u vrtiću, dobila je sumamed i mislim da je do ponedjeljka spremna za vrtić...
    a nalaze naravno još nismo dobili, a ona je već ozdravila

    i da, šarlah je jedna od najlakših bolesti koje smo imali

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    Citiraj bibai prvotno napisa
    Možeš preboljeti i bez antibiotika!
    Jer da nije tako sva bi djeca u preantibiotskoj eri umrla.
    da, naravno

    mislila sam dal je to bez antibiotika jednostavno kao prehlada?
    al nažalosu u preantibiotskoj se neka i umirala...

    mislila sam, dal može preboljeti samo tako bez problema, sa samo malo šmrcanja i kašljanja!
    naša pedica za šarlah daje penicilinske inekcije što mi je baš čudno jer inače je naklonjena prirodnom liječenj, što prirodnijem!

    a literatura veli kao šarlah više nije ono što je bio prije 50 godina!

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    Citiraj M&T prvotno napisa

    i da, šarlah je jedna od najlakših bolesti koje smo imali
    to je lijepo za čuti

  24. #24
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    mi upravo imamo kozice
    primjetila sam danas točice po stomaku i otišli kod dr i to je to kozice..e sad kaže da je ona to dobila već prije 3 dana ali inkubacija dugo traje tako da tko zna još ima u grupi pa si međusobno prenose :?
    doduše cijelu prošlu godinu je izbjegla kada su svi imali ali ovaj puta nije....
    ove godine u 4 mj je pokupila tamo i šarlah i išli smo 3xdnevno na infuziju

  25. #25
    grace avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    260

    Početno

    Na šarlah se ne stječe imunitet, mi ih imali nekoliko i terapija može biti antibiotski sirup ali i inekcije penicilina.

  26. #26
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    mi nismo penicilin jer je možda alergična kao MM

  27. #27
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    ja se javljam kao jedan od pametnih roditelja.
    odvela sam G u vrtić, jer nisam znala da ima šarlah. nije imala nikakvih simptoma, apsolutno nikakvih. tek se popodne osula, tako da sam bila sva jadna jer sam ju odvela i tako riskirala da se još koje dijete zarazi. i to baš u periodu kad su bili spojeni u grupu s bebama.
    jedino što mi nije jasno da je ostala jedino dijete sa šarlahom u vrtiću.
    sad provodimo homeopatski tretman kako bi smanjili mogućnost ponovne zaraze streptokokom.
    bila je doma 3 tjedna umjesto preporučenih 10 dana. i na moje inzistiranje je napravljen još jedan bris nakon 10 dana. tek kad smo dobili nalaz vratila sam ju u vrtić.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,746

    Početno

    Kod nas je u grupi također bio samo jedan slučaj šarlaha. Jedan dečko je imao i nitko drugi. Događa se.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •