Stranica 3 od 17 PrviPrvi 1234513 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 805

Tema: Zašto moramo biti tako rigorozni u obrani Koda?

  1. #101

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    da drugi ne gledaju? jer mu nije potreba u parku? jer treba dudati samo po doma?
    na ovo sam zaboravila odgovorit - smatram nepotrebnim drzanje dude (ili cice) u ustima pri bilo kojoj aktivnosti kojom je dijete jako zaokupljeno, i fizicki i mentalno. osobito u onim situacijama koje zahtijevaju i verbalnu komunikaciju. pritom mi je svejedno radi li se o trcanju po parku ili zajednickom slaganju kockica doma na tepihu, i ima li okolo 50 ljudi ili nitko.

    smatras li da je 'veliko' dijete lose ako mu mama - zato jer NJOJ, nebitno iz kojih razloga, ne odgovara da joj netko stalno visi na cici - zna uskratiti instant ispunjenje njegove potrebe, pa mu odvuce paznju ili slicno? da li bi za to dijete bilo bolje da mu ona u svim takvim situacijama umjesto cice uvali dudu? ja, eto, mislim da je dapace dobro za to veliko dijete da se, bivajuci povremeno tako 'uskraceno', i na taj nacin uci postivanju potreba drugih ljudi oko sebe. jer ono je tada vec dovoljno zrelo za ucenje necemu takvom.

    sto se tice velike djece koja po cijeli dan hodaju okolo s dudom - mislim da ima xy razloga zbog cega bi ga ipak trebalo njezno poticati na to da se koristenje dude ogranici, a ne mu je spremno dodavati kad god je zatrazi i cekati da je se samo od sebe odrekne. i ne bih to trpala u isti kos s omiljenom plisanom igrackom, nije isto, jer eto, vjerujem da duda moze iskriviti zubice.

    i da, ne zvacem zvaku u svim onim situacijama u kojima bi to bilo po glupim drustvenim konvencijama - nepristojno. ali i inace ih ne zvacem puno. zbog nepozeljnih zasladjujucih supstanci u njima .

  2. #102
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    a vidiš kako čudno 8) , ja sam svoju dojila samo 2 mjeseca i ostalo je dobijala adaptirano mlijeko. i dudu smo koristili, ne pretjerano, al eto, koristili smo je - al kad je se pita il kad vidi moje grudi (kad se oblačim) uvijek veli: mama je dojila zxuju.

    prije nekih mjeseci počela je tražiti moje grudi, da doji... pa onda uhvati jednu bradavicu pa posrče sekundu, pa drugu... :? ja sam već mislila: ovo mora da je osveta roda zato jer im se ne skidam s foruma
    meni se ovo dogodilo prije 2dana
    a dojen je samo 6mj

  3. #103
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    rezistenc iz fjutal, ju vil bi asimilejted 8)

  4. #104
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Kad se bolje razumiju potrebe djece, ta njihova potreba da dugo sisaju, taj jaki refleks koji imaju, nece se olako kritizirati niti oni koji dugo imaju dudu niti oni koji doje

  5. #105
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    "normalno" se promjenilo pod utjecajem marketinga znate-koga-već
    ovo zvuci kao zlokobni voldemort (znate-vec-tko) iz harry pottera

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    da li je potreba za žvakanjem žvake povezana s dudlanjem dude u djetinstvu?
    potreba da se nešto "drži" u ustima?
    mozda i cigareta spada u taj kos

    nek klinci sisaju kaj hoce i dokad hoce, njihovo pravo. estetika toga je ista ona fora kak je linda evangelista svima bila najljepsa zena na svijetu a meni je bila grda ko noc. ukusi, sta ces.

  6. #106
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Žvakanje žvake, emotivno (pre)jedenje, grickanje noktiju, olovke, čuperka kose, pušenje cigareta,... sve su to oralno-taktilne radnje koje služe smirivanju i prevazilaženju unutrašnje napetosti. I sve vode porijeklo od refleksa sisanja i smirujućeg dejstva mamine dojke na uznemireno čedo. Zato što je toliko primalna, ta potreba (odnosno "ružna navika) se jako teško iskorjenjuje.

  7. #107
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Naravno i ja sam za dojenje ali NISAM MOGLA zbog čega sam dugo bila u depresiji.
    Kužim zašto ste vi toliko protiv svih bočica i dudica ali bez njih mi ne bismo mogli hraniti našu curicu. Shvatite molim vas da neki od nas jednostavno nisu imali izbora. Užasno se osjećam što pri samoj pomisli da bi me vidile na ulici kako dajem adaptirano mlijeko bebici osudile bez razmišljanja. Zato vas molim na malo tolerancije i suosjećanja prema nama koje nažalost ne dojimo.

  8. #108
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj bfamily prvotno napisa
    Kužim zašto ste vi toliko protiv svih bočica i dudica ali bez njih mi ne bismo mogli hraniti našu curicu. .
    ja nisam protiv tih predmeta,nego zbog onoga šta predstavljaju, postalo je normalno da bebe imaju dudicu i bočicu, kao da bez toga ne može
    ali može, i to bi trebalo biti normalno
    kao čovjek koji hoda i onaj koji ima pomoć s štakama (jer je uganija nogu i sl.)

    marketing iliti reklamiranje adaptiranog ima za svrhu da uništava napor i trud mama oko dojenja, jer ako unište nekoj mami dojenje , dobili su kupca i zarađivati će

    ne tražim ukidanje prodaje adaptiranog, nego ukidanje reklamiranja na bilo koji način, pa praktiči bombadiraju sa svih strana s bočicama i formulama, u čekaonicama pedijatrije, patronžne šetaju uokolo i mašu kutijama formule, rodilišta koja odvajaju bebe od mama i nadohranjuju ih ... (ne u svima ali ih ima, i previše ako se mene pita)

    mame koje odluče ne dojiti zato jer nećeju,, njih nije ni briga za promociju dojenja
    znam mamu koja ne smije dojiti radi svoje bolesti...
    bočica, duda, adaptirano su izmišljeni kao pomoć, pomagalo u slučaju probelam, spriječenosti dojenja i sl. njihova prvotna namjera je bila humana ... i onda je netko skužija da se može na tome dobro zaraditi ..a dojenje je tako lako uništiti, eto uokolo šeta Milupina knjižica Moja prva godina koja sabotira dojenje tako ufino da ne skužiš, rečenicam koji te uvjere da svaka beba kad-tad prijeđe na formulu, samo je pitanje vremena, kao da ne postoji mogućnost da se beba samo doji ...

    iskreno mi je žao svih mama koje nisu mogle a htjele su dojiti,
    posebno me ljuti kad čujem kad nekoj mladoj mami dojenje sabotira patronažna, svekrva pa čak i pedijatar

  9. #109
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj bfamily prvotno napisa
    Naravno i ja sam za dojenje ali NISAM MOGLA zbog čega sam dugo bila u depresiji.
    Kužim zašto ste vi toliko protiv svih bočica i dudica ali bez njih mi ne bismo mogli hraniti našu curicu. Shvatite molim vas da neki od nas jednostavno nisu imali izbora. Užasno se osjećam što pri samoj pomisli da bi me vidile na ulici kako dajem adaptirano mlijeko bebici osudile bez razmišljanja. Zato vas molim na malo tolerancije i suosjećanja prema nama koje nažalost ne dojimo.
    XXX

    Jer bolje je osloboditi i 100 krivaca (mame koji nisu zeljele dojiti), nego osuditi 1 nevinog (mamu koja nije mogla dojiti), zar ne...

  10. #110
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Međunarodni pravilnik i oni koji se zalažu za njegovu primjenu nisu usmjereni protiv majki koje ne doje svoju djecu nego protiv neetičnog marketinga proizvođača. bitna razlika.

  11. #111
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    pravilnik ne zabranjuje PRODAJU vec REKLAMU. a vi bi bocice kupile i bez reklame, zar ne?

  12. #112
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    sad ste me podsjetile na jednu epizodu 'Jelenka'.
    Kad jedan od klinaca ukrade bocicu malom braci (da bi iz nje kasnije nahranio lane). Onda mama ode susjedi, posuditi bocicu (dakle i susjeda je ima). Za to vrijeme klinac pokusava nauciti bracu kako piti mlijeko (kravlje, naravno) iz salice (dakle klinac kuzi i tehnike alterantivne bocici), ali pritom popije svo mlijeko. Kad mama sve to skuzi, zaprijeti, naravno, da ce ga 'po guzi'.
    Uf.

  13. #113
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    Međunarodni pravilnik i oni koji se zalažu za njegovu primjenu nisu usmjereni protiv majki koje ne doje svoju djecu nego protiv neetičnog marketinga proizvođača. bitna razlika.
    xxxx......

    ja ne znam zasto ovakvi topici, gotovo uvijek zavrse u kupusu "obrana i posljedni dani".
    bilo bi lijepo procitati ovo od ivy, toliko puta, dok ne sjedne.

  14. #114
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Izjednacimo li hranjenje na bocicu i dojenje kao hranjenje djeteta, neovisno o razlogu (u bocici moze biti i izdojeno mlijeko), ono sto mene strasno ljuti je slijedece:

    ok je dati bocicu bilo gdje, bilo kada, ali nije ok dojiti u javnosti. a TO jest ucinio marketing. i TO me strasno ljuti.

  15. #115
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    Međunarodni pravilnik i oni koji se zalažu za njegovu primjenu nisu usmjereni protiv majki koje ne doje svoju djecu nego protiv neetičnog marketinga proizvođača. bitna razlika.
    Da, u tome je stvar. No, cemu onda zgrazanje kada se vide mame i bebe sa bocicom - a toga ima svugdje pa i na forumu.

  16. #116
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj Storma prvotno napisa
    ok je dati bocicu bilo gdje, bilo kada, ali nije ok dojiti u javnosti. a TO jest ucinio marketing. i TO me strasno ljuti.
    sorry, ali TO sigurno nije ucinio marketing, TO se desilo davno prije pojave adaptiranog, a pogotovo prije pojave marketinga adaptiranog.

    JA uopce ne dovodim u pitanje opravdanost koda, samo ne kuzim kako mozete za sve 'nevolje' dojenja kriviti iskljucivo marketing adaptiranog, bocica i slicnog?

  17. #117
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    htjela sam reci da je i prije pojave adaptiranog, u nekim drustvima sigurno bilo vrlo nepopularno pokazivati dojke i dojiti u javnosti.

  18. #118
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    Međunarodni pravilnik i oni koji se zalažu za njegovu primjenu nisu usmjereni protiv majki koje ne doje svoju djecu nego protiv neetičnog marketinga proizvođača. bitna razlika.
    xxxx......

    ja ne znam zasto ovakvi topici, gotovo uvijek zavrse u kupusu "obrana i posljedni dani".
    bilo bi lijepo procitati ovo od ivy, toliko puta, dok ne sjedne.
    Ovo je apsolutno tocno. Nacin na koji se ti proizvodi reklamiraju, TO je problematicno. Protiv toga se borimo. Protiv toga sto su nam usipali u glavu da je nezamislivo da dijete odraste bez bocice.

    Evo jucer kupila casopis mama i beba (iz nekih privatnih razloga ). Nikad takve casopise nisam kupovala, vecinom sam se educirala na forumu. I listam ja taj casopis, i sve mi gore i gore... Brate mili reklama za adapt na svako malo... Te je eko uzgoja, te je ovo te je ono. Pozlilo mi listajuci.

    Fakat su mi digli zivac. Para mi isla na usi nakon listanja casopisa, pozelila sam ga baciti iako sam ga kupila iz vrlo osobnih razloga

    Evo kak su oni dragi...

    *** Natal.
    Pripremite se, uskoro cete dojiti.
    Dijetetski sokovi za dojilje sa zeljezom, jodom i folnom kiselinom
    Kao oni se brinu sto cete vi dojiti.. Yeah right? Stvaraju privid da im je stalo do vas, da se brinu, i tada kad mama dodje u krizu, ha, koje ce adapt izabrati, pa UZET ce ono koje joj je vec poznato. "Hej pa taj logo se brinuo za mene dok sam dojila, onda ce se sigurno brinuti za moje dijete"... I naravno da nitko od nas nece svjesno to pomisliti, ali podsvjest cuda radi. Nisu oni glupi. Kuze oni stvari jako dobro, zato i rade to sto rade.

    Ili 2 strane o ekoloskom uzgoju hrane odredjene marke adaptiranog... pa na kraju

    Iz svega navedenog, nije tesko zakljuciti kako ekoloski uzgojena hrana ima obilje prednosti nad konvencionalnim, stoga, ako zelite ocuvati zdravlje Vase djece i zdravlje Vase obitelji ekoloska hrana je svakako jedan od nacina na koji mozete to postici.
    Hebate toliko toga divnoga su napisali da bi covjek pomislio kak je njihovo eko mlijeko superiornije od majcinog koja ne jede ekolosku hranu

    itd....itd...itd

    S obzirom na broj reklama i bombardiranja rodilja sa svih strana, neadekvatne podrske, krivih savjeta sa svih strana - ja se iskreno ponekad cudim na koju foru imamo i ovoliko dojene djece u hr.

  19. #119
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Citiraj Storma prvotno napisa
    ok je dati bocicu bilo gdje, bilo kada, ali nije ok dojiti u javnosti. a TO jest ucinio marketing. i TO me strasno ljuti.
    sorry, ali TO sigurno nije ucinio marketing, TO se desilo davno prije pojave adaptiranog, a pogotovo prije pojave marketinga adaptiranog.

    JA uopce ne dovodim u pitanje opravdanost koda, samo ne kuzim kako mozete za sve 'nevolje' dojenja kriviti iskljucivo marketing adaptiranog, bocica i slicnog?
    a zakaj, tvoji argumenti stoje s te tocke gledista.
    al obasni mi pozeljnost dubokog, sto dubljeg dekoltea, naspram nepozeljnosti dojenja djeteta kada se vidi puuuno manje cike? mislim da tu ima puno vise marketinga nego sto se na prvi mah cini.

    nije sve ucinio marketing formule, ali cinjenica jest da su "oni" to jaaaako dobro iskoristili.
    i cinjenica je da ne bi smjeli reklamirati svoju robu na nacin na koji to cine.

    nevolje dojenja su nevolje dojenja, no nije u redu da se formula stavlja uz bok majcinom mlijeku.

  20. #120
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    ma, ja smo mozda malo drukcije razmisljam o tome sto je uzrok a sto posljedica.

    naravno da treba zabraniti marketing, i naravno da se treba buniti pogotovo kad marketinske poruke vriste u onim prostorima gdje bi se trebala dobivati potpora dojenju (bolnice, pedijatrijske ordinacije...).

    Ali, mislim da marketing nije glavni uzrok problema, i da suzbijanje marketinga, i kad bi zaista bilo 100% uspjesno, ne bi dovelo do potpunog obrata u percepciji dojenja.

    Marketing se obraca predodzbama koje vec postoje u glavama ljudi, i potencira ih. Predodzba o dojenju kao necem nepristojnom, nehigijenskom, za nize slojeve, prizemnom... postojala je i puno prije marketinskih kampanja.

  21. #121
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ali te predođbe su stigle od marketinga
    oni su "isprali" mozak medicinskom ososblju ... a kad doktor nešto kaže onda je to zakon .. bar u generaciji moje mame

    točke su jednostavne:
    1. zabraniti marketing
    2. rodilišta moraju imati 24-satni rooming
    3. patronažne treba provjeravati u znanju o dojenju (licence s polaganjem testova)
    4. pedijatri moraju iči na seminare o problemima u dojenju i važnosti majčinog mlijeka
    5. bolnice moraju osigurati 24 sata s bolesnom bebom/djetetom
    ...
    x. novčane kazne ili zabrana rada patronažnim koje nose vizitku s logom proizvođača formule


    moja strina nije dojila , ne zato jer nije htjela, nego zato jer su malu dohranjivali s formulom 3 dana u rodilištu i nisu je nosili na podoj (došla bi sita) , kad je izašla iz rodilišta mlijeko se povuklo (nije znala za izdajanje ..)

  22. #122
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    a kako ćeš mijenjati predožbu kad pričaš svoje a

    - iza leđa ti **** plakat sa zadovoljnom bebom,
    - trudnica list časopis s 15 reklama i pije vitamine uz koje je na poklon dobila *** dudu,
    - u rodilištu ti bebu dohranjuju *****-milom dok nije s tobom,
    - patronažna nakon poroda ulijeće s uzorkom ***** mlijeka "za svaki slučaj",
    - a pedijatrica kaže da bebi slobodno možeš dodati bočicu *****-a ako joj je dojenje "premalo"?

  23. #123
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    htjela sam reci da je i prije pojave adaptiranog, u nekim drustvima sigurno bilo vrlo nepopularno pokazivati dojke i dojiti u javnosti.
    jeste , u našem prije 100g, ali je bilo i normalno da se doji do 4-5g
    ali isto tako je bilo nepristojno pokazati gležanj, koljeno, kupati se bez "skafandera", biti u gradu bez pratnje (jer si žensko ..)

  24. #124
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    ...

    Marketing se obraca predodzbama koje vec postoje u glavama ljudi, i potencira ih. Predodzba o dojenju kao necem nepristojnom, nehigijenskom, za nize slojeve, prizemnom... postojala je i puno prije marketinskih kampanja.
    Ovo si u pravu (s moje tačke gledišta).
    Većina ljudi (mama) misli da je "dojenje za sirotinju koja nema novaca da kupi adaptirano". Jer, čim je "kupovno" iz nekog, meni nepoznatog razloga, odmah je i bolje. :? Valjda se duboko ukorijenilo mišljenje, da je bilo šta industrijsko, višestruko bolje, higijenskije, pametnije, kontrolisanijeg porijekla... od onog što možemo (u ovom slučaju stvoriti) same.
    Dodatno, lažni moral, koji ohrabruje javno pokazivanje što većih površina gole ženske kože, u korijenu sasjeca dojenje (uopšte, a ne samo u javnosti) kao nešto nekulturno, "seljačko", animalno i šta ja znam šta već ne.
    Marketing formule se samo na to nadoveže i vješto iskoristi već prisutnu "podlogu", pa se razmaše do (bezobrazno) velikih razmjera. I obeshrabri i ono malo mama koje sa simpatijama gledaju na dojenje. Pritom ne mislim na malobrojne edukovane i zagrižene dojilice

  25. #125
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ali to se mišljenje ukorjenilo kad je krenuo booom adaptiranog , dakle kad marketing nije bio zabranjem , 70-tih godina 20st.
    od tada je evo prošlo skoro 40g

    šta misliš kakav efekt ima na mozak-vulgaris , dakle bez informacija koje mi tu imamo, napis u otpusnom pismu iz rodilišta:
    a) preporuka iskljkučivog dojenja do 6mj
    b) prema potrebi doraniti formulom

    ?

    u afganistanu nema reklamiranja adaptiranog, 55% majki doji dvogodišnjake
    kod nas taj % nije ni blizu za 6mj bebe

  26. #126
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    ali to se mišljenje ukorjenilo kad je krenuo booom adaptiranog , dakle kad marketing nije bio zabranjem , 70-tih godina 20st.
    ma nije mgrubi, nego puno prije.
    u svemu ostalom se slazem s tobom.

  27. #127
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    u afganistanu nema reklamiranja adaptiranog, 55% majki doji dvogodišnjake
    kod nas taj % nije ni blizu za 6mj bebe
    Čuj, Afganistan nikako nije zemlja na koju bi željela da se Hrvatska ugleda.

    Da li je marketing adaptiranog zabranjen i u skandinavskim zemljama, za koje mislim da imaju isto vrlo visoki postotak dojenja?

  28. #128
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    skandinavske zemlje su mahom implementirale pravilnik u svoje zakone, uz ostale mjere koje podržavaju dojenje (fleksibilni porodiljni i sl.).

  29. #129
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    skandinavske zemlje su mahom implementirale pravilnik u svoje zakone, uz ostale mjere koje podržavaju dojenje (fleksibilni porodiljni i sl.).
    Marketing je zakonski zabranjen ili mora biti u skladu sa pravilnikom, to pitam, jer je to potpuno različito.

  30. #130
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    u kojoj ono zemlji se adaptirano može kupiti samo u ljekarnama na recept ?

  31. #131
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Ali, mislim da marketing nije glavni uzrok problema, i da suzbijanje marketinga, i kad bi zaista bilo 100% uspjesno, ne bi dovelo do potpunog obrata u percepciji dojenja.

    Marketing se obraca predodzbama koje vec postoje u glavama ljudi, i potencira ih. Predodzba o dojenju kao necem nepristojnom, nehigijenskom, za nize slojeve, prizemnom... postojala je i puno prije marketinskih kampanja.
    Potpisujem. Dosta sam čitala i razmišljala o ovome i sve više i više dolazim do zaključka da će majka koja dovoljno dugo prije poroda donese odluku da će dojiti i mentalno posve prekriži adaptirano mlijeko kao alternativu, u tome i uspjeti. Nema tog utjecaja sa strane koji će je pokolebati. No, stvar je u tome što još uvijek većina majki nije sigurna da bi svaka od njih zaista mogla dojiti i tu se prvenstveno radi o utjecaju okoline odnosno bliskih ljudi (majke, prijateljice...) te ljudi iz struke koji jednom krivom rečenicom mogu izvršiti više štete nego cijela propaganda proizvođača dječje hrane.

    U ovoj kampanji najvažnije bi bilo implementirati Kodeks u zakone kako bi se zdravstvene ustanove koje ga krše mogle na neki način kazniti (najbolje novčano), jer one su te koje zapravo promoviraju ovo ili ono zamjensko mlijeko na način na koji ne bi smjele (letcima, plakatima namijenjenima svim majkama koje posjećuju ordinaciju), umjesto da liječnici osobno savjetuju majke kod kojih procijene da se adaptirano mora uvesti.

    Druga stvar - adaptirano bi trebalo maknuti s polica trgovina široke potrošnje i smjestiti ga u ljekarne.

    Treće - na svaku kašicu odnosno pripravak hrane za dojenčad napisati - nakon 6 mjeseci, uz tekst - nije zamjena za majčino mlijeko (pa čak i na proizvodima nakon 8, 9 ili 12 mjeseci).

    Ono što meni, iskreno, nikada nije sjelo u priči o Kodeksu jest pretpostavka da će majka povezati logo s dječje hrane namijenjene npr. jednogodišnjacima i kad se pokoleba oko dojenja, otići u dućan upravo po njihovo adaptirano. Ma svi su mi argumenti jasni, ali jednostavno se s njima ne slažem i ne mislim da je taj odnos tako recipročan.

  32. #132
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    u kojoj ono zemlji se adaptirano može kupiti samo u ljekarnama na recept ?
    To je sasvim OK, podržavam potpuno Jer pedijatri nemaju vremena da mamama pomognu u odabiru (ovako bi valjda bili prisljeni), a npr. na Rodim forumu mame ne mogu pomoći svojim iskustvom. Slažem se da je to možda rješenje. Ja sam isto bila :? kada sam trebala odabrati adaptirano, a pomoći ni savjeta niotkuda.

  33. #133
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj klia prvotno napisa
    No, stvar je u tome što još uvijek većina majki nije sigurna da bi svaka od njih zaista mogla dojiti i tu se prvenstveno radi o utjecaju okoline odnosno bliskih ljudi (majke, prijateljice...) te ljudi iz struke koji jednom krivom rečenicom mogu izvršiti više štete nego cijela propaganda proizvođača dječje hrane.
    A kao marketing adaptiranog mlijeka ne utjece na tu odluku? Kao oni ne poljuljavaju maminu sigurnost u vlastito tijelo recenicama tipa "a ako ne budete mogli dojiti, najbolja zamjena je nase mlijeko". I kud kod zena krene, sa svih strana je napadaju recenice tipa "ako ne budes mogla" "ako ne budes imala dovoljno mlijeka", ili recimo isto se ne libe napisati "ako vasem djetetu ne bude dovoljno vase mlijeko".



    Citiraj klia prvotno napisa
    Ono što meni, iskreno, nikada nije sjelo u priči o Kodeksu jest pretpostavka da će majka povezati logo s dječje hrane namijenjene npr. jednogodišnjacima i kad se pokoleba oko dojenja, otići u dućan upravo po njihovo adaptirano. Ma svi su mi argumenti jasni, ali jednostavno se s njima ne slažem i ne mislim da je taj odnos tako recipročan.
    Koliko god to nama svima zvucalo nevjerojatno, cinjenica je da je tako. Znanstveno dokazano. Marketing ga je duboko svjestan. Stojis ispred police, neznas NISTA o niti jednom od tih proizvoda koji trebas izabrati, recimo neko sredstvo za ciscenje kupaone. Kojeg ces izabrati? Najvjerojatnije ono koje se reklamira najvise, i koje si najvise "vidjela".

    Pa evo ja prva da sad moram otici izabrati neko adaptirano, sigurno ne bi izabrala neko za koje nikad nisam cula, odabrala bi ono za koje sam cula i sam npr. konzumirala njihove cajeve koji su mi bili ok ili njihove kasice ili vec nesto tako.

    Marketing je vrlo mocna stvar.

  34. #134
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    A kao marketing adaptiranog mlijeka ne utjece na tu odluku? Kao oni ne poljuljavaju maminu sigurnost u vlastito tijelo recenicama tipa "a ako ne budete mogli dojiti, najbolja zamjena je nase mlijeko". I kud kod zena krene, sa svih strana je napadaju recenice tipa "ako ne budes mogla" "ako ne budes imala dovoljno mlijeka", ili recimo isto se ne libe napisati "ako vasem djetetu ne bude dovoljno vase mlijeko".
    Pa adaptirano i služi da se dijete prehrani, odnosno ne umre od gladi:

    - ako mama ne bude mogla dojiti
    - ako ne bude imala dovoljno mlijeka
    - ako djetetu ne bude dovoljno mamino mlijeko

    I ti slucajevi su moguci,hoces reci da uopce ne postoje? Ili ako mama ne zeli dojiti.

  35. #135
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    nitko njima ne brani da osnuju sestrinsku firmu s novim imenom koja bi bila proizvođač kašica i pahuljica

    npr. Bistra - negazirana voda je od coca-cola kompanije
    ja je ne povezujem s colom
    ali da na njoj piše coca-colina voda i logo, onda bih povezivala

    ali zbog zabrane reklamiranja oni svoj logo promiču kroz kašice

    i kroz poklone pedijatrima tipa stolova za presvlačenje, satova, kalendara ...

    marketing im je prvenstveno usmjeren na medicinsko osoblje, jer ako "pridobiju" pedijatra, dobili su i njegove pacijente (većina nas vjeruje svojim doktorima)

  36. #136
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    deaedi, postoje ali su puno, puno rjeđi nego što bi proizvođači htjeli da povjerujemo.

    formula je originalno napravljena za djecu u dječjim domovima, ne za djecu čije mame "nemaju dovoljno mlijeka".

  37. #137
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ima dosta u tome da, osim sto se uvrijezilo pitanje rodiljama "jel imas dosta mlijeka" ili konstatacija "nemas dosta mlijeka", masu mama niti ne vidi razlog zasto bi se mucile s dojenjem ako ono ne ide glatko, ako vec postoji adaptirano napravljeno bas za te slucajeve.

    mnoga majka pomisli "sigurno sam ja u tih 1% koje ne mogu dojiti iz fiziloskih razloga". zasto bi pomislila da nije, i da rjesenje postoji nadohvat ruke, jednostavno ili malo kompliciranije?

    ja sam recimo bila odlucna dojiti jer sam skepticna prema industrijskim proizvodima i multinacionalnim kompanijama. moje je misljenje da nam oni svesrdno prodaju muda pod bubrege i na tome masno zaraduju. ali da nisam tako orijentirana, sta bi me nagnalo da pomislim da je dojenje toliko bolje i kvalitetnije od ad, danas, u napredno doba, u 21. stoljecu?

    malo sam spetljala, nadam se da kuzite pitanje.

  38. #138
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Ne znam, stvarno mislim da je vecina zena dovoljno pametna da se odluci sama i da taj marketing, s obzirom da je ipak reguliran i indirektan nema prevelikog utjecaja na odluku o dojenju. Barem je tako u krugu zena s kojima ja imam kontakta.

  39. #139
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    zašto se onda silni novci ulažu u marketing?

  40. #140
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    zašto se onda silni novci ulažu u marketing?
    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    i da taj marketing, s obzirom da je ipak reguliran i indirektan nema prevelikog utjecaja na odluku o dojenju.
    Odluka o kupnji i odluka o dojenju nisu neodvojive. Obracaju se onoj populaciji koja ne može ili ne želi dojiti.

  41. #141
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    - ako mama ne bude mogla dojiti
    - ako ne bude imala dovoljno mlijeka
    - ako djetetu ne bude dovoljno mamino mlijeko
    U svim tim slucajevima je prva opcija - mamino izdojeno mlijeko, pa zatim mlijeko druge dojilje.

    A sto znaci "da ne bude imala dovoljno mlijeka" ili "ako djetetu ne bude dovoljno mamino mlijeko"? Pa sve je to rjesivo uz adekvatnu pomoc. Tu adaptirano definitivno nije prva niti jedina opcija.

  42. #142
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Obracaju se onoj populaciji koja ne može ili ne želi dojiti.
    nažalost, netočno.

  43. #143
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    pa zatim mlijeko druge dojilje.
    Ima li kod nas banka mlijeka, kontrolirane zdravstvene ispravnosti?

    A sto znaci "da ne bude imala dovoljno mlijeka" ili "ako djetetu ne bude dovoljno mamino mlijeko"? Pa sve je to rjesivo uz adekvatnu pomoc. Tu adaptirano definitivno nije prva niti jedina opcija
    Adekvatna pomoć nije uvijek dostupna. I opet nitko ne može garantirati 100%-tnu rješivost problema. Pa je adaptirano makar neka x-ta opcija, zar ne?

    Da pojasnim, ja nisam za reklamiranje adaptiranog mlijeka. Naprotiv, smatram da se treba kupovati samo u ljekarnama i na recept.

    No, načelno sam protiv zabrana. Regulacija i zabrana nisu istoznačni pojmovi.

  44. #144
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Odluka o kupnji i odluka o dojenju nisu neodvojive. Obracaju se onoj populaciji koja ne može ili ne želi dojiti.
    Ma daj Deaedi... koja je to populacija koja ne moze ili ne zeli dojiti? Sve ove godine sto sudjelujem u promociji dojenja ja bas nisam naisla na takve slucajeve - pogotovo na ove sto ne zele dojiti. Ma koja to majka ne zeli dojiti? ja je nisam srela. Ali DA, srela sam jaaaaako puno njih koji su htjeli dojiti, i to jako, a nisu uspjeli. I DA, znam brdo slucajeva koji nisu uspjeli jer je dijete u trenucima krize dobilo bocicu pa zbog nje odbijalo dojku. Pa ti reci da odluka o kupnji i dojenju nisu neodvojive.

  45. #145
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Adekvatna pomoć nije uvijek dostupna. I opet nitko ne može garantirati 100%-tnu rješivost problema. Pa je adaptirano makar neka x-ta opcija, zar ne?
    Pa na zalost kod nas adekvatna pomoc skoro NIKAD nije dostupna, jer je vecini pedijatara rjesivost problema = preporuka prelaska na adaptirano.

    I da ne bi bilo nesporazuma

    Obracaju se onoj populaciji koja ne može
    Znamo da 1% zena ne moze dojiti... zbog lijekova, raznih terapija itd. Naivno je misliti da se oni obracaju toj populaciji. Gledajuci kod nas kolicinu djece koja su na adaptiranom te brojke se definitivno ne poklapaju.

    Bit ce da industrija zadovoljno trlja ruke jer 60% zena kod nas zivi u uvjerenju da je u onih 1%.. I sto oni rade po tom pitanju... nista, zadovoljno trljaju ruke i nastavljaju svoju kampanju s idejom da tih zena bude jos vise, pa time i njihovi profiti jos bolji. Ko da je njima stalo do zdravlja i boljitka nase djece. Profit je ipak na prvom mjestu.

  46. #146
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Da pojasnim, ja nisam za reklamiranje adaptiranog mlijeka. Naprotiv, smatram da se treba kupovati samo u ljekarnama i na recept.
    eto, isto mislimo.

    što se regulacije i zabrane tiče, isječci iz pravilnika s mojim boldanjem (stickan je na vrhu ovog podforuma i svatko ga može pročitati):

    Cilj je ovog Pravilnika da pridonese osiguravanju neškodljive i primjerene prehrane dojenčadi, i to zaštitom i promicanjem dojenja te osiguravanjem ispravne uporabe nadomjestaka za majčino mlijeko, u slučajevima kada je to neophodno, na temelju odgovarajućih informacija i primjerenim marketingom i distribucijom.

    4.2 Informativni i obrazovni materijali, bilo pisani, audio ili vizualni, koji se odnose na prehranu dojenčadi i koji su namijenjeni trudnicama ili majkama dojenčadi i male djece moraju sadržavati jasne informacije o slijedećem:

    dobrobitima i superiornosti dojenja;
    prehrani majke te pripremi za dojenje i njegovom održavanju
    negativnom učinku na dojenje koje ima uvođenje djelomičnog hranjenja bočicom
    o teškoćama u povlačenju odluke o nedojenju; te
    kada je to potrebno, o pravilnoj upotrebi dojenačke formule, bilo industrijske ili domaće proizvodnje.
    Ako navedeni materijali sadrže informacije o uporabi dojenačke formule, oni bi trebali sadržavati i financijske i društvene implikacije njezine uporabe; opasnost po zdravlje od neprimjerene hrane ili metoda hranjenja; te posebice opasnosti po zdravlje nepotrebne i neprimjerene uporabe dojenačke formule i drugih nadomjestaka za majčino mlijeko. Takvi materijali ne bi smjeli sadržavati nikakve slike ili tekst kojima bi se idealizirala upotreba nadomjestaka za majčino mlijeko.

    5.1 Ne bi se smjelo reklamirati, niti na bilo koji drugi način općoj javnosti promicati proizvode koji ulaze u djelokrug ovog Pravilnika.

    6.2 Niti jedan objekt u sklopu sustava zdravstvene zaštite ne bi se smio rabiti u svrhu promicanja dojenačke formule ili drugih proizvoda u djelokrugu ovog Pravilnika. Ovaj Pravilnik, međutim, ne zabranjuje širenje informacija zdravstvenim djelatnicima kako je određeno člankom 7.2.

    ... itd, itd.

  47. #147
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Ma daj Deaedi... koja je to populacija koja ne moze ili ne zeli dojiti? Sve ove godine sto sudjelujem u promociji dojenja ja bas nisam naisla na takve slucajeve - pogotovo na ove sto ne zele dojiti. Ma koja to majka ne zeli dojiti? ja je nisam srela. .
    Ma daj anchie76..To što ti nisi naišla na takve mame, ne znači da ne postoje. I mislim da bi bilo dobro, a s obzirom da si angažirana u toj problematici, da proširiš perspektivu i da upoznaš i takve mame. Možda ne bi bila tako isključiva. Uvijek je dobro čuti i drugu stranu, prije nego se odlučimo samo za svoju.

    Iridiana666 nije zeljela dojiti, koliko se sjecam. MC nije mogla iz medicinskih razloga.

  48. #148
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Da pojasnim, ja nisam za reklamiranje adaptiranog mlijeka. Naprotiv, smatram da se treba kupovati samo u ljekarnama i na recept.
    eto, isto mislimo.

    što se regulacije i zabrane tiče, isječci iz pravilnika s mojim boldanjem (stickan je na vrhu ovog podforuma i svatko ga može pročitati):


    ... itd, itd.
    Sa svim se slažem.

    Zašto se onda uopće raspravljamo, izgubila sam se...

  49. #149
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ja se to pitam već neko vrijeme 8)

    bit će da nismo znale o čemu točno razgovaramo

  50. #150
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    A koliki je broj tih mama koje ne zele dojiti? Ja cu ti reci - ZANEMARIV u odnosu na sve one koje su htjele dojiti a nisu uspjele.

    I nikad nisam rekla da je nesto lose u tome sto neke zene ne zele dojiti. Pa ne moraju. Sto bi morale? Ja se borim za one koje su htjele ali su im drugi podmetnuli nogu putem.

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    pa zatim mlijeko druge dojilje.
    Ima li kod nas banka mlijeka, kontrolirane zdravstvene ispravnosti?
    A da li je adaptirano mlijeko kontrolirane zdravstvene ispravnosti u svakoj kutiji?

    Sto fali mlijeku neke dojilje koju poznas? (ne zelim se sada uvlaciti u rasprave na ovu temu).

    Sto fali mlijeku koje je sama mama izdojila? No rijetko ce zene posegnuti za izdajanjem (da zaista nije lako, ja kapu skidam svakoj koja je izdojila 1 dcl - ja nisam), vecina posegnu za adaptiranim na nekoj polici.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •