Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 280

Tema: Ništa vs. (gotovo) bilo što?

  1. #101
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ne znam, ja nisam za "odvajanje jelovnika". Što ja jedem i mojoj kćeri je dostupno. Ja sam puno manje rigorozna od Lune, kod mene može i pečeno i pohano, može ponekad i hrenovka, može i malo čokolade poslije jela, bombone izbjegavam (ali voli ih jako), nije mi smoki kraj svijeta, ni biram štapiće samo od pira (ali ovo dvoje zadnje ni ne voli).
    Meni ne bi bilo prihvatljivo sebe hraniti junkom i piti colu svakodnevno, a djetetu davati uglavnom lešano, ne znam da li Luna soli. A ono što Bubica kaže, vidim kod sebe, kad ja uživam u jelu i kad ga hvalimo, i njoj bolje ide u slast.
    I ja to uopće ne nazivam licemjerjem, već nefunkcionalnim na dulje staze. Mislim, dokad skrivanje?

  2. #102
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa meni je prilično nefer jesti hranu za kojom netko slini ispred njega i reci mu da to nije zdravo (makar to bila istina). Hrana i miriše, budi želju i bez da je se proba. Za alkohol i cigarete to baš i ne bih rekla.
    Ne mislim da je toliko problem u jedenju potajice (iako može biti istine u okusima mlijeka, ali to stvarno ne znam) ali mislim da jest problem ako se ne jede zajedno. Djeca kojoj je jelo zadnja briga jer imaju drugog posla, a još se napiju toliko mlijeka da baš i nisu gladni, ipak će lakše proširiti jelovnik u društvu.
    D. je imao jednu krizu kad se sveo na 5 stvari u meniju (znam, ipak više nego Kaleb). Mnoge stvari je počeo ponovo jesti tako da bih ja sjela pored njega i jela, bez da ga uopće nudim. Na kraju je sam tražio. Ali to nije išlo brzo.

  3. #103
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Bubica, ja sam mislila da mlađoj NE DAJEM sve što i starijoj i što jedem ja.
    Mlađa je 15 mjeseci.
    Ne jede orahe, med, nutelu... ima još toga što jedemo mi ostali a ona ne.

    Ja ne bih rekla to nije zdravo već jednostavno da mislim da to nije za malu djecu. To kod nas pali.

  4. #104
    Zoranova draga avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Balkan & Bliski Istok
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Ja ponudim puno, puno toga, ali od onih namirnica koje smatram prihvatljivim.
    Za malu decu, preveliki izbor je ravan haosu. Mozda da mu ponudis samo dve mogucnosti, pa neka sam izabere? "Hoces li da jedes ovo ili ovo?"

  5. #105

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Zadnja dva dana opet jede normalno - rješenje je bilo tako jednostavno da ne mogu vjerovati da mi odmah nije palo na pamet - samo sam trebala dodati rižine pahuljice u ručak koji bih skuhala i pojeo je sve do zadnje mrve. :shock: :shock:

    Drago mi je da nismo pribjegli lošoj hrani - naime, on, za razliku od svoje mame , definitivno VOLI povrće i ovo je bio nekakav štrajk. Uglavnom - šaka rižinih pahuljica i sve prolazi (naravno, od onog što inače voli, jaja ili krumpir ne bi prošli ni da ih zalijem teglom Nutelle).

  6. #106
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Bubica, ja sam mislila da mlađoj NE DAJEM sve što i starijoj i što jedem ja.
    Mlađa je 15 mjeseci.
    Ne jede orahe, med, nutelu... ima još toga što jedemo mi ostali a ona ne.
    skuzila sam, sorry

    opet, velika je razlika u tome kada dijete ima 15 mj ili dvije i pol godine ili jos starije u objašnjavanju s naše strane i prihvaćanju toga s njihove...

  7. #107
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno Re: Ništa vs. (gotovo) bilo što?

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Intenzivno razmišljam o ovoj temi pa me zanimaju i razmišljanja drugih...

    Dakle, ako vam dijete ne želi jesti ništa "normalno" (voće, povrće, mahunarke ili žitarice - s tim da krumpir i tjesteninu svaki dan ne smatram nimalo zdravim) smatrate li da je bolje ostaviti ga da ne jede apsolutno ništa ili smatrate da je ipak bolje nuditi mu stvari koje voli, pa makar mu se prehrana svela na Čokolino, hrenovke, bijeli kruh s paštetom ili namazima, sokove, jaja na oko, kolače, slatko, pohano...?

    Meni je teško biti dosljednom jer već neko vrijeme Kaleb ne želi jesti. S vremena na vrijeme to eskalira do te mjere da ne pojede doslovce ni griz do 18 h, kad mu tata dođe s posla. Onda sjedne s njim za stol i - jede kruh Najede se kruha i to mu bude dosta. SVE ostalo odbija. Jednom u tri dana pojede komadić jabuke (petinu male jabuke) ili dvije žlice juhe od povrća.

    Danas si ja radim Čokolino, on proba (prvi put u životu) - i pomlati pola zdjelice! I viče da bi još! Ono - jadno, izgladnjelo dijete. :shock:
    Dakle, vidim na kojem smo putu - ili će mi gladovati i sve nas dovoditi do ruba strpljenja ili ćemo mi popustiti pa će, poput većine dvogodišnjaka, imati gorespomenuti repertoar hrane. E, bogme neće, krivu si je majku izabrao...

    Ali me to kopka. Očito je gladan i očito živi na rezervama. Zašto? Stvarno mu ne ograničavam izbor, može birati između 6-7 vrsta voća i povrća, riže, tjestenine, mesa... Nije moguće da je sve to toooooliko odurno da radije gladuje?

    Uglavnom... Ne mislim mu nuditi smeće od hrane, ali sad vidim da bi to rado jeo. Kako se ostale mame nejedača ili štrajkaša nose s tim? Popustite li i dajete im lošiju hranu ili inzistirate na zdravijoj varijanti (tj. dopustite li gladovanje)? Koliko pustite da gladuju?

    Znam da neće umrijeti od gladi, ali isto tako ne mislim da je za dijete od nepune dvije godine najbolji izbor da do 18 h ne pojede apsolutno ništa... Ipak, mislim da je bolje da ne jede ništa, nego da jede lošu hranu. Jesam li u krivu?
    Luna;
    1. ; fakat ne znam kako izdržiš sa svim tim fazama.
    2. i mi imamo isti problem s jelom (nije baš toliko ekstreman ali je sličan). Recimo, mi, kao roditelji puno jedemo povrća i voća (doduše, tata nam je za voće jači) tako da smo idealan primjer. Iako Nila svaki dan ima jedan povrtni obrok ,a jedan voćni i između voća što god je moguće više, vidim da ne jede ništa od svega nabrojenog s oduševljenjem. Kod nas nema apsolutno ništa nezdravog u frižideru, ali moja joj je mama jednom dala Monte i ona ga je smazala u jednom zalogaju. Pa se pitam i vidim naokolo djecu koja mažu sve što im dođe pod ruku, od grožđa, do jabuka, preko hrenovaka...moja Nila radije gladuje i maže kod bake sami kruh nego pojede kriškicu jabuke. I sada me to već počelo malo zabrinjavati jer ona zaista ne jede onoliko koliko je to, njezinoj dobi, primjereno. Ali, opet, valjda ona zna svoju dozu. Ima energije k'o u priči; znači da nije gladna i da nije iscrpljena ali je stravično izbirljiva...

  8. #108
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno Re: Ništa vs. (gotovo) bilo što?

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Intenzivno razmišljam o ovoj temi pa me zanimaju i razmišljanja drugih...

    Dakle, ako vam dijete ne želi jesti ništa "normalno" (voće, povrće, mahunarke ili žitarice - s tim da krumpir i tjesteninu svaki dan ne smatram nimalo zdravim) smatrate li da je bolje ostaviti ga da ne jede apsolutno ništa ili smatrate da je ipak bolje nuditi mu stvari koje voli, pa makar mu se prehrana svela na Čokolino, hrenovke, bijeli kruh s paštetom ili namazima, sokove, jaja na oko, kolače, slatko, pohano...?

    Meni je teško biti dosljednom jer već neko vrijeme Kaleb ne želi jesti. S vremena na vrijeme to eskalira do te mjere da ne pojede doslovce ni griz do 18 h, kad mu tata dođe s posla. Onda sjedne s njim za stol i - jede kruh Najede se kruha i to mu bude dosta. SVE ostalo odbija. Jednom u tri dana pojede komadić jabuke (petinu male jabuke) ili dvije žlice juhe od povrća.

    Danas si ja radim Čokolino, on proba (prvi put u životu) - i pomlati pola zdjelice! I viče da bi još! Ono - jadno, izgladnjelo dijete. :shock:
    Dakle, vidim na kojem smo putu - ili će mi gladovati i sve nas dovoditi do ruba strpljenja ili ćemo mi popustiti pa će, poput većine dvogodišnjaka, imati gorespomenuti repertoar hrane. E, bogme neće, krivu si je majku izabrao...

    Ali me to kopka. Očito je gladan i očito živi na rezervama. Zašto? Stvarno mu ne ograničavam izbor, može birati između 6-7 vrsta voća i povrća, riže, tjestenine, mesa... Nije moguće da je sve to toooooliko odurno da radije gladuje?

    Uglavnom... Ne mislim mu nuditi smeće od hrane, ali sad vidim da bi to rado jeo. Kako se ostale mame nejedača ili štrajkaša nose s tim? Popustite li i dajete im lošiju hranu ili inzistirate na zdravijoj varijanti (tj. dopustite li gladovanje)? Koliko pustite da gladuju?

    Znam da neće umrijeti od gladi, ali isto tako ne mislim da je za dijete od nepune dvije godine najbolji izbor da do 18 h ne pojede apsolutno ništa... Ipak, mislim da je bolje da ne jede ništa, nego da jede lošu hranu. Jesam li u krivu?
    Luna;
    1. ; fakat ne znam kako izdržiš sa svim tim fazama.
    2. i mi imamo isti problem s jelom (nije baš toliko ekstreman ali je sličan). Recimo, mi, kao roditelji puno jedemo povrća i voća (doduše, tata nam je za voće jači) tako da smo idealan primjer. Iako Nila svaki dan ima jedan povrtni obrok ,a jedan voćni i između voća što god je moguće više, vidim da ne jede ništa od svega nabrojenog s oduševljenjem. Kod nas nema apsolutno ništa nezdravog u frižideru, ali moja joj je mama jednom dala Monte i ona ga je smazala u jednom zalogaju. Pa se pitam i vidim naokolo djecu koja mažu sve što im dođe pod ruku, od grožđa, do jabuka, preko hrenovaka...moja Nila radije gladuje i maže kod bake sami kruh nego pojede kriškicu jabuke. I sada me to već počelo malo zabrinjavati jer ona zaista ne jede onoliko koliko je to, njezinoj dobi, primjereno. Ali, opet, valjda ona zna svoju dozu. Ima energije k'o u priči; znači da nije gladna i da nije iscrpljena ali je stravično izbirljiva...

  9. #109
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    nemamo problema s hranom, ako mi odbija nesto sto je prije jeo zakljucim ili da niej gladan ili da mu je dosadilo. ponudim nesto drugo, ako nece ni to definitivnonije gladan. u takvim slucajevima ne nudim junk, u principu ono sto stvarno smatram junkom ne nudim nikada.ima puno hrane koje ne smatram da je dobro cesto konzumirati, ali to nece nikada postati zamjena obroku u nasoj kuci! to odgovorno tvrdim

    trudim se da mu je hrana ukusna, raznolika...stavljam zacina, nekad malo i posolim, ne kuham na leso ni sebi osim blitvu. u variva i povrce uvijek na malo ulja, ili ga dodam naknadno. zaprsku ne radim.

    jede sve kao i mi, samo ja jedem vise slatkog, ponekad i on pojede malo slatkog, ne branim mu ako trazi (to je nacesce ako nade na vdljivom mjestu nesto sto sam zaboravila spremiti ). voli povrce, voce, zitarice,mlijecne proizvode. cokoladu ne voli, nasao pa probao , al mu ju ne nudim jer ne znaci da ju nece uskoro zavoljeti.

    drzim se onoga 'ne nudi, ne odbij ako trazi' jer ne zelim stvoriti dojam da je to ensto zabranjeno. ali kao zamjena obroku nikako, tu sam prije za gladovanje ako je nemoguce postici kompromis!

  10. #110
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    prije gladovanje.

    Ian ima već 4 godine i pojede i pohano i ćevape, ali u globalu dosta slabo jede
    i to već dugo. voće iscijeđeno ili frape, povrće u juhama meso li-la i to je to

    srećom doručak i večera su kombinacije griza, zobenih, palente s jogurtom ili voćem pa ajde

    ali evo zadnih dana isto brljavi. danas me baš iznervirao (a inače se baš ne uzrujavam oko hrane) jer je pojeo za doručak palentu s jogurtom (pola količine od inače), juhe 4 žlice, meso 2 cm kvadratna s tim da ih je žvakao toliko dugo i s takvim izrazom na licu da sam ga sterala od stola.

    ručak je bio u jedan i sad nema ništa do 7. njegov problem. za slatko sam mu rekla da nema danas i rekao je "ok". u afektu sam dodala "ni sutra!" i složio se. i neće tražiti. ako se zaboravi dovoljno mi j eda ga pita šta smo se dogovirli da odustane

    eto...malo sam odužila, al tek toliko da znaš da nisi jedina

    zdrav je, živahan, nije bio bolestan (osim virozan) nikada, nikada pio ništa osim lupoceta - nikakav antibiotik
    pa sam se odlučila baciti u zen fazu što se tiče njegove prehrane

  11. #111
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Evo, jučer smo jele avokado....i kada sam joj ga ogulila (po prvi puta u životu) nema šanse da ga proba. Ispljunula ga je istog momenta. Kada sam pojela komadić, isto nije htjela jesti. Onda sam uzela pola avokada i slasno ga jela ispred nje. Nakon što je vidjela kako ja slasno jedem, (ono što je bilo namijenjeno njoj) pojela je drugu polovicu.

    Znači, suma svega ovoga je da dijete treba vidjeti da i vi jedete isto ono što njemu želite dati. Neće on jesti jabuku, a vi čokolino. Nisu djeca tako "blesava" kako mi ponekad to volimo misliti. :/

  12. #112
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    pa nisu blesavi. zato i neće pojesti nešto samo zbog kopiranja. bar moj neće

    ja pred njim jedem i jabuku i neke čušpajze i sendviče. on to ne jede (ok, za sendviče mi je drago)
    al jendostavno kaže "ne, hvala, ne treba" kad ga nudim. i neće :/

  13. #113

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Neću čitati cijeli topic, no samo želim reći da je normalno da djeca tijekom jednog mjeseca tjednima jedu puno, pa tjednima jedu malo-gotovo ništa i da te faze (ako nema nikakvih drugih posljedica) treba poštovati.

    Kad smo mi u nejedačkoj fazi, tada mu nudim (osim ostalog što neće) puno voća koje voli i na to pristaje.

    Sto se tice junk, ovo, ono.... razdvajanje jelovnika... Stvar je jednostavna, namirnice obilne šećerom su izuzetno opasne i nije ih odgovorno davati djetetu. Što mi odrasli radimo sebi, naša je stvar, no prema djetetu imamo odgovornost da mu omogućimo zdravlje maximalno koliko je u našoj moći.

    Dati djetetu čokolino (npr.) ne znači ne nahraniti dijete, već znači oduzeti mu zdrave minerale iz organizma koji se luče prilikom jetrinog pokušaja da se pročisti tijelo od toksina (zvanog šećer). Znači - neke stvari nisu nula, nego su minus.

    U vrijeme kad je razvoj djeteta intenzivan, treba više i pripaziti. Pa za koju godinu sve manje i manje... (to će se neminovno i događati).... Ja sam si zacrtala da do 3. godine otprilike neće probati namirnice sa bijelim šećerom. Za sada nam to ide na potpuno stres-free način. Jednostavno ih nigdje ne vidi. Nakon 3. godine mu također neću sama davati, ali se neću prestrašno živcirati ako bude sam poželio probati i proba.

  14. #114
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    ... Stvar je jednostavna, namirnice obilne šećerom su izuzetno opasne i nije ih odgovorno davati djetetu.

    Dati djetetu čokolino (npr.) ne znači ne nahraniti dijete, već znači oduzeti mu zdrave minerale iz organizma koji se luče prilikom jetrinog pokušaja da se pročisti tijelo od toksina (zvanog šećer). Znači - neke stvari nisu nula, nego su minus.
    I ja izbjegavam dodani šećer, ali ne ovako striktno. Zapravo, nisam sigurna da stvari sa šećerom baš ovako funkcioniraju. A šta je s voćem? Voće je namirnica bogata šećerom i to glukozom i fruktozom, koje su još jednostavnije od bijelog šećera. Teško da bi netko rekao da se jetra bori s toksinima nakon voća. Meni recimo keksi tipa- Leibnitz integralni, Grancereale classico ili frutta, Misura integrali ili sei cereali...spadaju u zdrave namirnice (koje ne jedemo u neograničenim količinama, ali recimo da ih od negdje godinu i po dajem djeci, pogotovo su mi zgodni za ih ponijeti u šetnju). Jesu slatki, ali ne previše, i taj šećer je ukomponiran u sastojke koji su cjeloviti, dakle imaju vitamina, minerala, vlakana...
    naravno, situacija bi bila još bolja da su zaslađeni recimo koncentratom soka jabuke, pa da uz šećer iz soka dobiješ još više dobrih nutrijenata.
    Meni je šećer problem kad je, recimo, u kombinaciji s bijelim brašnom i hidrogeniziranim biljnim uljem - takvoga zaista izbjegavm.

  15. #115

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Anita, nisi li rekla da je Liam ljeti znao užicati kornet? Nema li u njemu također bijelog šećera? :?

    U načelu se slažem s tobom, odnosno zagovaram nešto blažu verziju - dakle, ne apsolutno "ne" slatkom, ali rijetko davanje istog, nikad umjesto obroka i birane slatkiše (u našem slučaju - samo čokolada i domaći kolači).

  16. #116
    rula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Skoplje
    Postovi
    171

    Početno

    Uf, kad vas citam, tjesim sebe kako smo mi jos super. I jede samo jogurt i kruh i jaja (ponekad pomjesa i abc-sir ili kiselo vrhnje). I to nam je dorucak, rucak i vecera. Kaka svaki dan ima jedva 10 kg, a za 20-tina dana punimo 2 godine. Tjesim se i s time so je jako zivahan i temperamentan (covjek ga ne moze stici). Ne dajem mu nikakvi vitamini-mislim da ne treba jer ionako se tesko apsorbiraju (voce jede samo smiksano, jos uvjek )

  17. #117
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj rula prvotno napisa
    Uf, kad vas citam, tjesim sebe kako smo mi jos super. I jede samo jogurt i kruh i jaja (ponekad pomjesa i abc-sir ili kiselo vrhnje). I to nam je dorucak, rucak i vecera. Kaka svaki dan ima jedva 10 kg, a za 20-tina dana punimo 2 godine. Tjesim se i s time so je jako zivahan i temperamentan (covjek ga ne moze stici). Ne dajem mu nikakvi vitamini-mislim da ne treba jer ionako se tesko apsorbiraju (voce jede samo smiksano, jos uvjek )
    I mi imamo jedva 10-ak kila...I Nila voli jogurt i vrhnje. To joj dajemo, ali jaja ne, nikada ih nije jela, pa čak ni dok sam je nosila...

  18. #118
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Djeca nece traziti hrenovke, pastete, cokolino (posebno tako mala djeca) ako im nije na domaku. (ko ih uopste 'upoznava' sa takvim stvarima nego roditelji. Ovako nekako 'daj mu pa nedaj') Ocistiti kucu od 'smeca' pa da vidis kako papaju voce, kuhanja...

  19. #119
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    morala bi ja pročitati tu knjigu o prehrani..jer kod nas je živa ludnica kada je klopa u pitanju..em što neće ništa jesti,em što kad i nešto hoće moraš se ludirati i svašta raditi po stanu da joj ubaciš dvije tri žlice :shock:
    neće sjesti za stol kao što sjedi u vrtići i SAMA jede juhu...toga kod kuće nema
    neke stvari koje neće pojesti NIKAKO ja lijepo smiksam recimo jedan ručak(juha,povrće-cvjetača,mrkva,krompir,brokula,celer.... + meso + rezanci + kruh ) sve to lijepo MIX i ona nezna što je unutra ali POJEDE uz igru dakako ali bar pojede.
    znam da nije pametno i DO KADA taj mix ali....bar pojede!
    da nema toga NIKADA ne bi stavila u želudac niti cjetaču niti celer i ostatak zdrave prehrane
    čokolino i keksolino TRAŽI i ajmo reći voli ..
    voli i sviježu rajčicu i jučer je samo TO ručala jedno 5 onih malih slatkih rajčica

  20. #120
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Donna, dijete ti ima preko dvije godine, miksanje je zaista nepotrebno. Jel joj u jaslicama miksaju hranu? Čisto sumnjam.

    Pokušaj joj složiti šareni tanjur (mrkva, karfiol, grašak, brokula) ponudi joj vilicu ili joj dopusti da jede rukama, bez opterećivanja koliko će vremena provesti za stolom, dali će zaprljati sebe/kuhinju, opusti se i daj joj da sama pokuša. To što je ručala samo pet rajčica nema veze, nadoknaditi će to nečim drugim. Kakvo joj je opće stanje? Jel zdrava? Živahna?

    Lina ja svojoj nikada nisam ni nudila, čak štoviše kod mene toga ni nema doma. To su stvari kojima si mame olakšavaju, djeca ih prihvate (ništa čudno obzirom na sastav) i onda bye-bye zdrava prehrana.

    Pokušaj umjesto toga rižu na mlijeku sa nekom voćkom, palentu, griz, ima puno takvih, tekućih stvari koje su zdravije nego neki prašak pun šećera.

  21. #121
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    frida..znam..sve ja to znam..ali ..uvijek ono ALI

    ne,u vrtiću joj naravno ne miksaju nego sama čitaj SAMA sjedi za stolom i kaže teta uglavnom pojede juhu ali zna pojeti i ono "kruto" tipa tjesta..meso neće! pojede tamo i jabuke,naranđe,banane,petit kekse...bez problema...

    ali...

    kod kuće druga priča

    ima svoj mali stolić pa joj ja kažem ajmo papati kao u vrtiću,stavim joj lijepo tanjur sa žlicom a ona nekada samo nekada prihvati i pojede koju žlicu a inače pljusne odmah dolje

    za našim stolom neće sjediti jer premala je za na stolicu a u svoju hranilicu NIKADA nije htjela.jedino ak sjedi na meni ili MM pa ju hranimo..

    juhicu još hoće pojesti tu i tamo ali MESO nikada..dakle da joj nemixam nikada ne bi jela meso..

    znam da je pogrešno mixati ali tako barem pojede i unese sve potrebno ZDRAVLJE u sebe a ni nezna da je unutra recimo grašak i sve zdravo..

    ovako ga neće ni pogledati niti joj je zanimljivo hvatati ga rukicama jer ne voli imati prljave ruke da-drugi problem....

    predugačak post ali nikako da napišem sve...

    nije stvar u zaprljanoj odjeći niti kuhinji tj ručamo u dnevnoj sobi već tome da ona NIKADA nije imala želju za hranom ni kao beba!

    kraj nje može stajati tona slatkiša,čokolade i ostaloga-NIKADA neće uzeti to je dobro..ali to je problem jer tako ni MESO ni ostatak hrane je ne privlači da stavi u usta.....

    uf...raspisala se ja

  22. #122
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Moja Lola uopće ne jede meso, ni u jaslicama ni doma, ne dramim oko toga, ima toliko drugih stvari osim mesa koje može jesti.

    Jeste pokušali jesti svi zajedno? Možda bi pomoglo da joj na veliki stolac stavite jastuk ili složeni prekrivač, da može dosći tanjur i imati obiteljski obrok?

  23. #123
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj Frida prvotno napisa
    Moja Lola uopće ne jede meso, ni u jaslicama ni doma, ne dramim oko toga, ima toliko drugih stvari osim mesa koje može jesti.

    Jeste pokušali jesti svi zajedno? Možda bi pomoglo da joj na veliki stolac stavite jastuk ili složeni prekrivač, da može dosći tanjur i imati obiteljski obrok?
    Zanimljivo je to, nailazila sam na mnoštvo djece koja su odbijala jesti meso. Valjda meso maloj djeci ne odgovara, a roditelji forsiraju pod parolom "To je zdravo!" Znači, djetetov organizam niti ne traži meso, on instiktivno djeluje, a roditelji guraju tako da stvaraju nepotrebnu naviku pa se organizam već navikne i "navuče"!

  24. #124
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    A s druge strane, ja znam mnoštvo djece koja odbijaju jesti povrće. S treće strane, kekse odbija malo koje dijete. Da zaključimo da su keksi upravo ono što dječji organizam traži?

  25. #125
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    Meni recimo keksi tipa- Leibnitz integralni, Grancereale classico ili frutta, Misura integrali ili sei cereali...spadaju u zdrave namirnice (koje ne jedemo u neograničenim količinama, ali recimo da ih od negdje godinu i po dajem djeci, pogotovo su mi zgodni za ih ponijeti u šetnju). Jesu slatki, ali ne previše, i taj šećer je ukomponiran u sastojke koji su cjeloviti, dakle imaju vitamina, minerala, vlakana...
    ovo zboldano i mama voli, sine.
    Isto kao vertex, a najveće "zlo" nam je poneki slatkač. Dijete će mi i danas (4,5) prije posegnuti za integralnim keksom, skoro pa i neće pogledati Domaćicu.

  26. #126
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    A s druge strane, ja znam mnoštvo djece koja odbijaju jesti povrće. S treće strane, kekse odbija malo koje dijete. Da zaključimo da su keksi upravo ono što dječji organizam traži?
    Možda nije tema, a zna li netko kako "uvaliti" povrće 3.5 godišnjem djetetu- djetetu koje je u prve dvije godine jelo super i zdravu, kuhanu, raznovrsnu hranu, dugo dojeno, bez đinđi i sl.

    Sad joj se prehrana svodi na rižota, meso, kuhani krumpir, tjestenine i, ono što može uvijek- knedle sa šljivama.

    Ne želi krem juhe od brokule, graška i sl- koje btw. njen tata i ja obožavamo.
    I u vrtiću je izbirljiva...

  27. #127
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    ovo zboldano i mama voli, sine.
    Ova mama tare sve navedeno.

  28. #128
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Citiraj Frida prvotno napisa
    Lina ja svojoj nikada nisam ni nudila, čak štoviše kod mene toga ni nema doma. To su stvari kojima si mame olakšavaju, djeca ih prihvate (ništa čudno obzirom na sastav) i onda bye-bye zdrava prehrana.
    .
    Dodoh te potpisati!

    I dodati..da su mi vec poprilicno naporni topici u kojima se roditelji zale..zeli cokolino/kekse/cokoladu..nece nista zdravo...a o tome se pisalo mali milijun puta i opet..i opet..
    I o miksanju ista stvar..al uvijek netko ima neki "ALI"..

  29. #129
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    A s druge strane, ja znam mnoštvo djece koja odbijaju jesti povrće. S treće strane, kekse odbija malo koje dijete. Da zaključimo da su keksi upravo ono što dječji organizam traži?
    Odbijaju jesti povrce, kao i Ancino 3.5 godišnje dijete, jer je probalo ono što mu je nadvladalo okus povrća pa odbija. Moja Nila povrće ne odbija jer za drugo ni ne zna....kada mi je jedna majka ostavila 10 kuna za sladoled djetetu ja sam joj rekla kako moje dijete ne jede sladoled. Ona mi je na to odgovorila da sam opasna i stroga majka, a ja bih dodala, nisam niti jedno, niti drugo - ja sam osvještena majka!!!!! (ovdje da se nitko ne uvrijedi, jer nije nikome namijenjeno vrijeđanje ega, da ne mislite da su sada sve ostale majke koje djeci davaju meso ne-osvještene, daleko od toga, ja govorim samo na svojem primjeru)

  30. #130
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Luna jes procitala knjigu?

  31. #131
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Viš da ne piše par dana, možda još uvijek čita.

  32. #132
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    Citiraj vertex prvotno napisa
    A s druge strane, ja znam mnoštvo djece koja odbijaju jesti povrće. S treće strane, kekse odbija malo koje dijete. Da zaključimo da su keksi upravo ono što dječji organizam traži?
    Odbijaju jesti povrce, kao i Ancino 3.5 godišnje dijete, jer je probalo ono što mu je nadvladalo okus povrća pa odbija.
    Ne bih se složila s tim... npr. moj OBOŽAVA parizer i kojekakve podriguše (ne znači da mu to nudim, ali MM i svekar to često jedu pa se malac prišteka ), a također i čokolino , ali svejedno jede i povrće i voće i zobene pahuljice zaslađene jedino s malo čokse za kuhanje. Jedno vrijeme je tražio hrenovke (kad se s njima upoznao u vrtiću), a onda ih jedno vrijeme uopće nije htio jesti čak niti kad bismo mi jeli, jedno vrijeme je bio lud za čokolinom, a onda opet za zobenim s čokoladom ili za grisom (nezašećereno i jedno i drugo).

    Također, mi za doručak ugl. jedemo nešto na kruhu i uz to kavu/mlijeko/kakao, a on to pije jako rijetko; draže su mu neke pahuljice na žlicu i uz to voda.

    Ovih dana je u ždero fazi (inače ja stalno cendram zbog njegovog nejedenja) i to takvoj da se jučer doslovno ispovraćao - u 16 h pojeo ogroman komad lazanja, nakon sat i pol vremena na zraku popio je prvo deci vode jer je bio jako žedan, onda si je iscijedio dvije naranče i klementinu cca 2 dl i to strusio na eks, a odmah nakon toga sa stola natočio deci soka od jabuke i pijući to navalio na kockicu čokolade - imali smo goste pa je bilo na stolu - i nakon toga rigoletto.

    Mislila sam ga da će danas biti malo oprezniji, ali je dan počeo s malo čokolina sa zobenim, pri povratku s kontrole na Šalati uvijek se ogrebe za pecivo s hrenovkom, nakon sat i pol šetnje doma je smazao dvije klementine i jednu sirovu mrkvu dok sam ja kuhala ručak i od gladi već krenuo otvarati bananu pa sam ga to jedva spriječila stavljajući mu kipući ručak kojeg je jeo onak vrućeg. Pojeo tanjur variva od mahuna s mesom i odmah utrpao tu bananu u usta ko da ništa nije jeo :shock:

  33. #133
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    Citiraj vertex prvotno napisa
    A s druge strane, ja znam mnoštvo djece koja odbijaju jesti povrće. S treće strane, kekse odbija malo koje dijete. Da zaključimo da su keksi upravo ono što dječji organizam traži?
    Odbijaju jesti povrce, kao i Ancino 3.5 godišnje dijete, jer je probalo ono što mu je nadvladalo okus povrća pa odbija. Moja Nila povrće ne odbija jer za drugo ni ne zna....kada mi je jedna majka ostavila 10 kuna za sladoled djetetu ja sam joj rekla kako moje dijete ne jede sladoled. Ona mi je na to odgovorila da sam opasna i stroga majka, a ja bih dodala, nisam niti jedno, niti drugo - ja sam osvještena majka!!!!! (ovdje da se nitko ne uvrijedi, jer nije nikome namijenjeno vrijeđanje ega, da ne mislite da su sada sve ostale majke koje djeci davaju meso ne-osvještene, daleko od toga, ja govorim samo na svojem primjeru)
    Ne traži ona umjesto kelja čokoladu. Traži neki drugi ručak- napravi mi ribu, napravi mi piletinu, rižu, žgance s jogurtom...samo baš ne bi mahune i kelj...

    Ja jelo ne forsiram. Ako neće, ne jede.
    Jučer me uznenadila jer je kad je došla iz vrtića pojela juhu u koju si je sama stavila brokulu i komadiće teletine.

    Nadam se da je riječ samo o fazi...
    Nejela, naravno.

  34. #134
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Moja teorija je samo okvirna! Naravno da to nisu čvrsti argumenti i da u njoj možete naći mnoštvo "rupa"!!!!

  35. #135
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    abonjeko

    imam i mlađe dijete po dobi blisko tvojem.
    ona jede sve. nikakvih problema. takva je i starija bila do određene dobi i onda je počela ta faza brljanja.
    ima faza kad jede super i traži po dvije zdjelice kelja, a sad je valjda ona druga faza...

  36. #136
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    Zanimljivo je to, nailazila sam na mnoštvo djece koja su odbijala jesti meso. Valjda meso maloj djeci ne odgovara, a roditelji forsiraju pod parolom "To je zdravo!" Znači, djetetov organizam niti ne traži meso, on instiktivno djeluje, a roditelji guraju tako da stvaraju nepotrebnu naviku pa se organizam već navikne i "navuče"!

    ...

    Odbijaju jesti povrce, kao i Ancino 3.5 godišnje dijete, jer je probalo ono što mu je nadvladalo okus povrća pa odbija.
    Oprosti, abonjeko, ali ovo nije baš govorenje o vlastitom primjeru. Ne kažem da nema roditelja koji ne guraju meso, ali ja znam puno više roditelja koji guraju povrće. A nije da su dohranu počeli pečenom kokom.

  37. #137
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Zakaj vas toliko smeta miksanje? Ono, tipa, smiksaš povrća u saft ili u kašicu, pa dijete to povrće POJEDE? Ili ne smiksaš, ponudiš na tanjuriću, izaranžiraš po bojama, a dijete NE ŽELI jesti? Nudiš i nudiš, a ono neće i neće, baš ga briga za tvoje aranžmane?
    Pa zar nije bolje da ipak POJEDE povrće, makar i miksano?

  38. #138
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    I da, stvari doma i u jaslicama se razlikuju. Moja kćer doma neće pojesti špinat iako ga uporno guram svaki tjedan, ma neće ni probati, a u vrtiću pojede. Jer zna da nema ništa drugo, ne želi ostati gladna.
    E sad, mogli bi i doma tako, nema ništa drugo dok ne pojedeš špinat. Probala ja i to, ali i dalje neće. Najede se ribe (koja je obično uz špinat) i kruha i nasiti se.
    U vrtiću se i igračke spremaju bez pogovora, a doma, hm, kako-kad.

  39. #139
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Zbog čega bi morala jesti špinat/meso/nešto drugo?
    Nijedna namirnica nije jedinstvena, sve se može nadoknaditi ili zamjeniti nečim drugim.

    Što se tiče miksanja: kako očekujete da će dijete jesti krutu hranu ako je jedina tekstura koju raspoznaje kaša? Dijete treba poznavati različite teksture i okuse, ako mu stalno miksamo kako će? Čemu nam onda služe zubi? Čeljust?

    Ovo za jaslice se ne može primjeniti na svu djecu:: moja Lola ono što ne jede ne jede ni doma ni u jaslicama, sreća da ima divne tete koje ne forsiraju, pojede koliko pojede i svi sretni. Ja se vodim onim da ona zna koliko joj i čega treba, a da je taj, neki bi rekli preopušteni stav u redu vidim po njoj, zdrava je, super se razvija, sigurna sam da je sretnija nego dijete koje se forsira s hranom.

  40. #140
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa
    Zakaj vas toliko smeta miksanje? Ono, tipa, smiksaš povrća u saft ili u kašicu, pa dijete to povrće POJEDE? Ili ne smiksaš, ponudiš na tanjuriću, izaranžiraš po bojama, a dijete NE ŽELI jesti? Nudiš i nudiš, a ono neće i neće, baš ga briga za tvoje aranžmane?
    Pa zar nije bolje da ipak POJEDE povrće, makar i miksano?

    Ja bih rekla da je poanta u tome da se dijete nauči na različite okuse, boje, konzistenciju i oblike, a ne da se odmah najede. Kako će poslije znati kaj voli a kaj ne voli ako je stalno sve smiksano i nema pojma kaj je kaj?? (moja perspektiva je perspektiva osobe koja izrazito mrzi podvaljivanja u hrani jer sam izbirljiva i hrpu toga NE ŽELIM jesti, ali se to ne odnosi na povrće i voće)

  41. #141
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Dobro, i kad se naučilo na različite boje i okuse, i dalje ih neće?
    Možda se nismo razumjeli, ne pričam o bebama, već o većoj djeci koja odbijaju povrće u krutom obliku, a pojedu ga smiksanog? Dakle, djeca koja imaju priliku jesti povrće u prirodnom obliku?
    Da, čisto podvaljivanje.

  42. #142
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    I Frida, apsolutno se slažem u vezi ovoga s djecom u vrtiću, djeca su različita i različito se ponašaju i u vezi s hranom i ostalim.

  43. #143
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa
    Pa zar nije bolje da ipak POJEDE povrće, makar i miksano?
    Ne bih se slozila bas da je bolje da jede miksano... Nekako mi je to radjenje ustupaka. Ko ono "nece nist jesti, pa ajd barem nek jede kekse".

    Ja osobno ne bih miksala povrce da bi ga pojeo. Doci ce vrijeme kad ce ga jesti. Ti ga jedi puno, mljackaj s gustom pred njim i krenut ce i on jednom.

  44. #144
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Znači, misliš bolje nikakvo nego miksano. :/ Slažem se da će doći i vrijeme kad će jesti nemiksano povrće, ali u međuvremenu ja osobno volim da pojede povrće, makar i miksano.
    Kod nas je problematična brokula i cvjetača. Smiksam ih u saft, inače, u onakvim lijepim cvjetićima , ih neće.
    A ja se davim u brokuli i cvjetači na pari, s maslinovim uljem i bijelim lukom.

  45. #145

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja se ne slazem da je bolje nikakvo nego miksano. Ja povrce miksam za juhe i nekad je to jedini nacin da se povrce pojede. Nemam namjeru cekati dok se nekome ne omili jesti zelenjava.

  46. #146
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Ja se ne slazem da je bolje nikakvo nego miksano. Ja povrce miksam za juhe i nekad je to jedini nacin da se povrce pojede. Nemam namjeru cekati dok se nekome ne omili jesti zelenjava.
    Ja probala i ovo. Ne ide! Meni ide sve
    Jučer sam sjela za stol, svakoj tanjur, ručak na pladnju ispred nas. I ništa ne nudim. Uzela sama. Brokulu :shock:

    A što se tiče vrtića, potpisujem Fridu. Ono što neće doma, neće ni tamo. Mahune su i tamo i doma nula bodova.

    A tješi me stav nekih mama gore da ne treba forsirati jer će doći vrijeme kad će htjeti više toga jesti.

    E, da, mislim da to što 3.5 godišnjem djetetu povremeno dam sladoled i čokoladu nema veze s tim što brlja s povrćem...
    Naravno, ne UMJESTO ručka...

  47. #147
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Ja se ne slazem da je bolje nikakvo nego miksano. Ja povrce miksam za juhe i nekad je to jedini nacin da se povrce pojede. Nemam namjeru cekati dok se nekome ne omili jesti zelenjava.
    Da se razumijemo, i ja miksam povrce za krem juhe. Obozavamo ih svi, i davimo se u njima

    Ali nema sanse da ja sad uzmem brokulu i neko drugo pirjano povrce sto je prilog za rucak i smiksam mu ih samo da bi ih pojeo. To mi ne pada na pamet raditi.

  48. #148
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Jel se miksa da se prikrije što jede, ili dijete neće žvakati?

  49. #149

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Dobro, to ne radim ni ja.

  50. #150
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Kod nas su krem juhe nula bodova, ali zato u saftu prolazi sve.

Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •