Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: testiranje trbušnih mišića

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    1,400

    Početno testiranje trbušnih mišića

    Danas mi je dopala ruku knjiga "Vježbe za trudnice" i vidim da se spominje testiranje trbušnih mišića nakon poroda - napravim trbušnjak i vidim da li se napravila "kupolica" u sredini trbuha gdje su se mišići razdvojili. Ako jest, trebam nositi pojas, konzultirati svog fizioterapeuta, raditi posebne vježbe itd. Budući da ja kupolicu imam od 2. tromjesečja, nešto mi govori da ću je imati i poslije poroda. Zbunjuje me to što sam čula da nošenje pojasa zapravo usporava oporavak i učvršćivanje trbušnih mišića?! Da li je netko radio fizioterapeutski pregled nakon trudnoće, imate li iskustva s nošenjem pojasa i koliko je trebalo da vam se mišići vrate u stari položaj?

  2. #2
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Meni je nakon poroda (ali rodila sam na carski rez) došla fizioterapeutica u rodilištu i dala neke vježbice, ali vezane uz način poroda i prekontrolirala razmak među mišićima. Mislim da je granica 2 cm što je bio moj slučaj.
    Rekla mi je da nosim pojas barem mjesec dana.
    Nosila sam ga, ali ne baš redovito. Sve se samo posložilo na svoje mjesto nakon nekog vremena (ne sjećam se točno koliko).
    Nisam čula, a nije mi ni ženska spominjala nikakvu kupolicu :?

  3. #3
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Isto neznam za kupolicu :/

    No i meni je fizioterapeutica pregledala trbusnjake nakon poroda... Isto je bila spika - ako je razmak manji od ? centimetara, onda ne treba pojas... a ako je veci onda treba..

    No ja sad neznam o kojem broju se radi.... ali koliko se sjecam da sam fakat imala feeling da imam rupetinu izmedju trbusnjaka....

    I sto da ti kazem, sve se vratilo na svoje mjesto :D

  4. #4
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    žbljlkjblkjbmmm...što sam na poslu...sad bih ja trbušnjake (vidi se da ih nisam radila... :/ ) moram vidjeti za kupolicu pa se javim....

  5. #5
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    kakva je to kupolica; mislite na onaj šlauf što ostane ?! :/

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    2,299

    Početno

    znam točno na što misliš - ta "kupolica" se provjerava nakon poroda tako da legneš na leđa kao da ćeš raditi trbušnjake, malo pridigneš gornji dio tijela i pipkaš prstima malo iznad pupka - ako ti se kod tog pridizanja izboči na trbuhu "kupolica" i osjetiš pod prstima rupčagu između trbušnih mišića, to ti je to - zove se distazija, tj. razdvojenost trb. mišića.
    čitala sam o tome, ja još uvijek imam tu rupu, možda malo manje nego prije, ali definitivno trbuh i mišići nisu kao prije.
    i ja sam to skužila od početka trudnoće /većini žena se mišići tak razdvoje u trudnoći, ali ne svima/.. :/
    trbušnjaci se kod toga ne smiju raditi klasični, ima o tome na webu, samo upišeš "diastasis after birth"..

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    1,400

    Početno

    Malo sam bedasto opisala tu kupolicu, vidim da je izazvala pomutnju To je ovo što je Anek opisala - kod pridizanja tijela se izboči središnji dio trbuha (okomito, ne poprijeko). Hvala na informaciji, otići ću na web pogledati više o tome jer mi se čini da imam provaliju tamo gdje su nekad bili mišići Vidjet ćemo što će reći fizioterapeut nakon poroda. Ako ovo moje dijete ikad izađe (da, puca me nestrpljenje)

  8. #8
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Kakav fizioterapeut nakon poroda?! Prvi put za to čujem, oba puta sam rodila u Petrovoj, carskim rezom, i ni F od fizioterapeuta vidjela nisam ! Ja sam pojas nosila, samoinicijativno, ali kako su bile grozne vrućine nisam baš dugo izdržala, i sad, godinu i pol nakon drugog poroda, još uvijek imam 'kupolicu' (o trbuhu koji sliči dizanom tijestu da ne pričam).
    Idem malo potražit te vježbe na netu (iako ne znam kad bih ih stigla raditi), možda još nije prekasno za mene.

  9. #9
    lidac2004

    Početno

    Citiraj Audrey prvotno napisa
    Kakav fizioterapeut nakon poroda?! Prvi put za to čujem, oba puta sam rodila u Petrovoj, carskim rezom, i ni F od fizioterapeuta vidjela nisam ! Ja sam pojas nosila, samoinicijativno, ali kako su bile grozne vrućine nisam baš dugo izdržala, i sad, godinu i pol nakon drugog poroda, još uvijek imam 'kupolicu' (o trbuhu koji sliči dizanom tijestu da ne pričam).
    Idem malo potražit te vježbe na netu (iako ne znam kad bih ih stigla raditi), možda još nije prekasno za mene.
    hmm,da,i ja prvi put cujem da fizijatar pregledava poslije poroda :? :?
    a i za tu "kupolu"prvi put cujem :/
    moram pogledati da li ju ja imam cim stignem... :/

  10. #10
    lidac2004

    Početno

    fizioperapeut a ne fizijatar

  11. #11
    lidac2004

    Početno

    Citiraj lidac2004 prvotno napisa
    fizioperapeut a ne fizijatar
    FIZIOTERAPEUT

  12. #12
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Rodila sam na Sd i već drugi dan nam je došla fizioterapeutica da nam pokaže lagane vježbe koje je dobro da radimo zbog toga što ležimo.
    Slijedeći dan je došla, uzela naše podatke, pregledala nam trbušnjake i dala slijedeće vježbe.
    Mislim da je nakon toga bila još jedan dan pred kraj boravka u bolnici, ali nisam sigurna.

  13. #13
    lidac2004

    Početno

    Citiraj Brunda prvotno napisa
    Rodila sam na Sd i već drugi dan nam je došla fizioterapeutica da nam pokaže lagane vježbe koje je dobro da radimo zbog toga što ležimo.
    Slijedeći dan je došla, uzela naše podatke, pregledala nam trbušnjake i dala slijedeće vježbe.
    Mislim da je nakon toga bila još jedan dan pred kraj boravka u bolnici, ali nisam sigurna.
    i ja sam rodila na SD i niko nas nije pogledao :/

  14. #14
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Na Svetom Duhu fizioterapeutica obavezno obidje SVE zene sto su rodile na carski, i njih pregleda, da im neke vjezbice itd. (Brunda jesi i ti rodila na carski?)

    A mene je pregledala jer vodi evidenciju cura koje su bile kod nje na tecaju (pripreme za porod), pa kad jedna od cura s tecaja rodi, onda i njih obidje i vidi kako je prosao porod, pogleda trbusnjake, savjetuje koje vjezbe za trbusnjake raditi itd.

  15. #15
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Da, na carski.

  16. #16
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Nakon što sam malo surfala, puno sam pametnija !
    Dakle, skužila sam da je trebalo jačati tzv. transverzalne abdominalne mišiće, i da raditi onakve trbušnjake kakve sam znala raditi kad sam išla na aerobik i kakve sam radila doma u nadi da će se trbuh smanjiti, a to su oni s odizanjem glave i gornjeg dijela trupa, je KRIVO, KRIVO, KRIVO :shock: :shock: :shock: . Time se dapače stvar može i pogoršati!
    A sve što je trebalo je da je nakon poroda netko na mene potrošio 5 minuta i pokazao mi pelvic tilt i guranje pupka prema kralježnici. Sad ne znam koliko se tu može napraviti.

    Voljela bih otići nekom stručnom da provjeri kakvo je stanje i savjetuje mi što dalje. Ima netko nekog za preporučiti?

  17. #17
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Meni je fizioterapeutica savjetovala da radim trbusnjake da bi se sve brze vratilo na svoje mjesto....

    I to mi je rekla da radim tako da legnem na ledja, noge blago savinute, i da dizem samo ramena od podloge (znaci ne puni trbusnjak)...

    Tako sam i radila... i sve se vratilo na svoje kako je i bilo

    A za ovo o cemu ti pricas, nisam nikad cula :?

  18. #18
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    žbljlkjblkjbmmm...što sam na poslu...sad bih ja trbušnjake (vidi se da ih nisam radila... :/ ) moram vidjeti za kupolicu pa se javim....


    .......još nisam pogledala za kupolicu............ (a 25 godina sam se bavila sportom....čista sramota............. ).....a i mislim da se nemre probiti (kupolica) od špeka.......

  19. #19
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    Audrey, možeš li malo detaljnije opisati koje vježbe treba raditi a koje ne? Malo sam pogledala na internetu, ali nisam našla vježbe.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    156

    Početno

    Cure krenite na Pilates, ili nabavite DVD ili knjigu, vježbe su mrak, ništa nije teško ni agresivno, a djeluje, ako ništa drugo bar ne boli kičma nakon cijele noći cicanja mog sinčića!

  21. #21
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Evo nekih linkova:

    http://www.espalda.org/english/divul...s/decubito.asp

    http://www.dcdoctor.com/pages/rightp...elvictilt.html

    http://www.afpafitness.com/articles/postnat.htm

    http://www.findarticles.com/p/articl..._16393833/pg_2

    Ima još toga, nisam stigla baš puno toga pogledati. Kao što kaže Anek, upišeš 'diastasis after birth' i ožeži...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •