Vidi rezultate ankete: da ili ne

Glasači
239. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
Stranica 3 od 8 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 357

Tema: epiduralna

  1. #101
    lollipop avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    219

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Ja cu vam samo reci da zavim svakoj od vas koju ceka porod. Porod moze biti toliko divno i osnazujuce iskustvo da je to totalno nevjerojatno. A ona bol koja ima svoju svrhu, i kad dijete izadje i u milisekundi nestane bol i nastupi hrpa hormona srece - ihaaaaj, nema boljeg osjecaja na svijetu. Totalna ekstaza. I stvarno je steta propustiti to zbog lijekova.

    Zavidim svakoj od vas, i iste sekunde bi se mijenjala s vama, samo da jos jednom osjetim taj feeling samog izlaska djeteta
    upravo tako! ne može se ljepše reći...

    ja sam umirala od straha pri pomisli na bolnicu (nažalost pokazalo se prilično opravdano), strana lica koja slušaju, a ne čuju...
    da sad krećem ponovo bila bih puuuuuno glasnija i jasnija i pokušala zaobići sve intervencije.

    rodila sam bez epiduralne s (navodno malom dozom) dripa, dugo je trajalo, ali sam se cijelo vrijeme dobro osjećala i brzo oporavila (iako sam rađala s prilično visokom temperaturom - doba gripe, pretpostavljam da sam je pokupila od mm). još uvijek me srce boli što porod nije bio prirodan i samo moj...

  2. #102

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    118

    Početno

    Ja sam uzela epiduralnu i jako sam zadovoljna. Definitivno bih ju opet uzela. Nisam imala nikakvih problema!

  3. #103
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Ja cu vam samo reci da zavim svakoj od vas koju ceka porod. Porod moze biti toliko divno i osnazujuce iskustvo da je to totalno nevjerojatno. A ona bol koja ima svoju svrhu, i kad dijete izadje i u milisekundi nestane bol i nastupi hrpa hormona srece - ihaaaaj, nema boljeg osjecaja na svijetu. Totalna ekstaza. I stvarno je steta propustiti to zbog lijekova.

    Zavidim svakoj od vas, i iste sekunde bi se mijenjala s vama, samo da jos jednom osjetim taj feeling samog izlaska djeteta
    Bome, ubola si u sridu!
    Svaki dan mi to padne na pamet...

  4. #104
    arilu avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    more
    Postovi
    560

    Početno

    anchie76
    I ja sam htjela potpuno proživjeti svaku sekundu poroda, cijelo vrijeme biti svijesna svega što mi tijelo radi i sijećati se svih osjećaja, i bolova i euforije!I jedva čekam opet!
    Veeeliko, veeeliko NE za epiduralnu!

  5. #105

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Nije mi jasna jedna stvar koja se često spominje - u kolikoj mjeri su povezani epiduralna i drip? Može li E bez D?
    Evo dio članka s medicina.hr:
    "Epiduralna anestezija daje se kad porođaj počne. Međutim, epiduralna anestezija može porod usporiti i oslabiti trudove. Ukoliko se ovo dogodi, može se dati lijek okistocin koji pojačava trudove."
    Nisam li onda opet na početku? Uzmem epiduralnu, sve se uspori (ako nema opasnosti za dijete, koliko je to loše?), i onda mi šiknu drip da ubrzamo stvar (=dodatna kemija koja po nekoj logici zahtjeva veću količinu epiduralne, zar ne? Dakle opet još kemije...)

  6. #106
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Mrvna ubola si samu bit... jednom kad se krene s intervencijama jednostavno jedna povlace drugu :/

    Bas je o tome bilo rijeci u dokumentarcu od Ricky Lake.. Zeni predloze epiduralnu, ona je uzme, pa se porod uspori (ili nije dovoljno brz iz njihove perspektive!) pa zeni sibnu drip, pa usljed (pre)jakog djelovanja dripa djetetu padnu otkucaji, i brzo na hitni carski. I onda doktori zive u uvjerenju kak su spasili zenu, a u stvari su je stavili na traku intervencija gdje je jedna vodila do druge :/

    Evo ti jedan post od Zorane s ove stare teme vezano za rizike epiduralne

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Evo ja sam upravo zavrsila citanje jednog teksta iz casopisa Mothering. Tekst je pisan upravo na ovu temu. Za one kojima je tema zanimljiva, iznijeti cu neke cinjenice i rezultate istrazivanja vezanih za koristenje epiduralne anestezije.

    Epiduralna analgezija znatno reducira lucenje hormona oksitocina i usporava trudove. Prema istrazivanjima, prva faza poroda kod zena koje su koristile epiduralnu, u prosjeku je 26 minuta duza nego kod zena koje radjaju prirodnim putem, tj. bez koristenja anestetika.
    Kao posljedica otezanog lucenja oksitocina, znatno je povecana mogucnost da ce se porod morati dovrsiti koristenjem forcepsa, vakuma ili carskim rezom.

    Epiduralna analgezija umrtvljuje osjecaj u pelvicnim misicima, sto onemogucuje zenu da zauzme ispravan polozaj koji najbolje odgovara bebi za prolaz kroz porodjajni kanal.
    Bebe cije mame koriste epiduralnu imaju cetiri puta vecu sansu da se rode licem okrenutim prema gore , u usporedbi sa mamama koje ne koriste epiduralnu i kod cijih beba je ova sansa svedena na samo tri posto. Porod beba okrenutih licem prema gore ima puno veci potencijal da zavrsi koristenjem forcepsa, vakuma ili carskim rezom.
    Koristenje pomagala tipa forceps znatno povecava mogucnost ozljede bebe, bilo da se radi o modricama, ozljedama lica ili ozljedama lubanje.
    Zena koja radja pod utjecajem epiduralne analgezije nema pravu kontrolu nad svojim tijelom i tijekom poroda, tj. apsolutno je ovisna o lijecnicima. Koliko je to prirodno ili neprirodno, procijenite sami.

    Najcesce posljedice koristenja epiduralne analgezije su: pad krvog pritiska, nemogucnost mokrenja, svrab koze, drhtavica, povracanje i mucnina, povecana tjelesna temperatura tijekom samih trudova i poroda, poteskoce u disanju, teske glavobolje. U rijetkim slucajevima, moze doci do prestanka funkcioniranja srca ili disnih organa (respiratory or cardiac arrest)


    Stetni ucinci epiduralne za bebu

    Neminovno je da ovaj analgetik kroz posteljicu direktno prelazi u krv djeteta.
    Epiduralna moze dovesti do toga da se usporava rad bebina srca, sto dovodi do zakljucka da bebi nedostaje kisika. U teskim slucajevima, ova situacija moze zahtijevati i obavljanje hitnog carskog reza.
    Bebe majki koje zbog epiduralne anestezije imaju povisenu tjelesnu temperaturu cesto budu procijenjene kao bebe "slabog" fizickog stanja, tj. postignu lose rezultate na Apgar testu. Ove bebe su takodjer podloznije raznim infekcijama.

    Zbog povecanog rizika od komplikacija, automatski se povecava sansa da ce mama i beba biti duze odvojeni nakon poroda. Sto je samo po sebi izuzetno traumaticno i stresno za dijete.
    Bebe rodjene pod utjecajem epiduralne su pospane, teze dizu, pokazuju cesto znakove apatije, sto lose utjece na dojenje u prvim satima nakon poroda. Tragovi lijeka u bebinom organizmu zadrzavaju se satima nakon samog poroda.

    Po nekim istrazivanjima (naci cu detalje ako nekog zanima) bebe rodjene pod utjecajem epiduralne, cak i pet dana nakon poroda znaju pokazivati znakove apatije i depresije. A cak mjesec dana nakon poroda majke koje su koristile epiduralnu anesteziju primjecivale su kod beba "veoma slabu prilagodjenost" i problematicnije ponasanje od beba koje su rodjene bez utjecaja analgetika.

    Sto se samog dojenja tice, ono je koristenjem epiduralne direktno ugrozeno. Zbog utjecaja analgetika, mnoge bebe pokazuju neurolosk-bihevioralna odstupanja u ponasanju. A odstupanja su najizrazenija upravo u vremenu kad je jako vazno zapoceti s uspostavljanjem dojenja, dakle prvih nekoliko sati nakon poroda.
    Sami refleks sisanja puno je izrazeniji kod beba koje su rodjene nemedikaliziranim porodom. (ovo je opci podatak)
    Posto epiduralna moze negativno utjecati i na zenu, utjece automatski i na njezinu mogucnost da se suoci sa eventualnim problemima kod dojenja. Svemu tome pridonosi i izuzetna hormonalna neravnoteza do koje dovodi koristenje ep. analg.

    Prema mnogim studijama, zene ciji je porod prosao nemedikalizirano, pokazuju najvece zadovoljstvo svojim porodjajnim iskustvom. (opci podatak da ne bi sad netko skocio kako je koristio epiduralnu i super sretan)

    Zakljucak: Epiduralna analgezija ima odredjene prednosti, ako se koristi u prijeko potrebnim situacijama. Isto tako, epiduralna analgezija sa sobom nosi znacajne i medicinski dokumentirane rizike. Zene koje zele izbjeci epiduralnu analgeziju savjetuje se okruziti se osobama koje poticu, podrzavaju i razumiju vaznost i principe prirodnog i neometanog poroda.

    Izvor: casopis Mothering


    PS: Nisam sve prevodila, ali to je uglavnom to. Samo informiran izbor moze biti ispravan i dobar izbor.
    I evo ti jos i nas tekst s portala o epiduralnoj

    Epiduralna analgezija

    Do epidemije nepotrebnih carskih rezova dolazilo je jer liječnici vole brzo, kirurško riješenje za rađanje. Danas, nova tehnologija pri porodu, epiduralna analgezija protiv porođajne boli, doživljava brzu ekspanziju epidemijskih proporcija. Međutim, koliko je ona zaista sigurna? Epiduralna analgezija kod carskog reza je najpoželjnija vrsta anestezije za tu operaciju, ali to je druga priča.

    Skoro svaka četvrta žena (23%) koja dobije epiduralnu analgeziju razvit će komplikacije. Jedna od neželjnih komplikacija je i smrt. Epiduralna analgezija za otklanjanje porođajne boli rezultira 3 puta većom stopom smrtnosti za ženu od poroda bez nje. Jedna od 500 epiduralnih analgezija rezultira privremenim neurološkim problemima kao što je paraliza, a kod jedne od svakih 500 000 epiduralnih analgezija to neurološko oštećenje ostaje trajno.

    Ti ekstremno ozbiljni rizici epiduralne analgezije nisu česti, ali nekoliko manje ozbiljnih, ali ipak značajnih rizika su puno česći. 15-20% žena koje su primile epiduralnu analgeziju razviju povišenu temperaturu koja rezultira nepoželjnom potrebom primjene dijagnostičkih testova i terapija antibioticima za bebu. 15-35% žena nakon epiduralne analgezije ne može mokriti i mora im se kateterom isprazniti mjehur. 30-40% žena nakon epiduralne analgezije imaju satima i danima jake bolove u leđima. One su zamijenile odsutnost boli tijekom par sati poroda za jaku bol u leđima tijekom godine dana i dulje.

    Budući da je porođajna bol bitna komponenta normalnog tjelesnog mehanizma za napredak poroda, a budući da epiduralna analgezija eleminira tu neophodnu bol, epiduralna analgezija također eliminira i normalni mehanizam napredovanja poroda. Bilo je i za očekivati da će veliki broj istraživanja dokumentirati produženje poroda kad žena primi epiduralnu analgeziju. Budući da je epiduralnom analgezijom onemogućen normalni porod, dolazi do 3-4 puta veće upotrebe forcepsa ili vakum ekstrakcije i najmanje 2 puta više carskih rezova nakon njene primjene. Te kirurške intervencije naravno nose svoje rizike i za majku i za dijete. Tako žene birajući epiduralnu analgeziju zamijene manju porođajnu bol s dužim porodom, a ako dođe do carskog reza i za više bolova nekoliko dana nakon poroda, te također za veći rizik za sebe i svoju bebu.

    Dakle, epiduralna analgezija donosi mnogo ozbiljnih rizika za ženu. Postoje li rizici i za njenu bebu? Budući da nije vjerojatno da će i jedna žena odabrati olakšanje bolova koji nosi rizika za njenu bebu, ženama se ne govori da u 8-12% poroda u kojima žena primi epiduralnu analgeziju fetalni monitor pokazuje ozbiljnu fetalnu hipoksiju (nedostatk kisika u nerođenoj bebi). American College of Obstetricians and Gynecologists, nakon saznanja o učestalosti kojom pri porodu bebe pate od hipoksije nakon što je žena primila epiduralniu analgeziju, preporučuju da sve žene kojima se daje epiduralna analgezija imaju stalni fetalni monitoring da bi se mogla prepoznati fetalna hipoksija.

    Da li nedostatak kisika ima neke trajne posljedice za bebu? Istraživanja su pokazala da jednomjesečne bebe čije su majke primile epiduralnu analgeziju tijekom poroda mogu imati rezultate neurološkog testiranja koji sugeriraju manje oštećenje mozga. Dok to saznanje nije potpuno znanstveno potvrđeno i sama ta mogućnost je svakako mučna i o njoj bi se trebalo obavijestiti žene kad im se nudi epiduralna analgezija.

    Epiduralna analgezija nosi i drugi rizik koji je nađen kod mnogih intervencija i tehnologija korištenih tijekom poroda: «efekt kaskade». To znači da upotreba jedne intervencije vodi do upotrebe druge intervencije i tako dalje. Ako se npr. ženi daje lijek da bi se započeli ili ubrzavali trudovi, to vodi do bolnijih kontrakcija. One vode do nuđenja ublažavanja bolova, obično epiduralnom analgezijom. Ona kao što smo vidjeli, vodi do povećanog korištenja forcepsa ili vakuum ekstrakcije, koji pak vodi do epiziotomije ili čak carskog reza, što može uzrokovati povišenje temperature u majke, koje pak dovodi do testiranja i terapije za bebu.

    Postoje i druge kaskadne intervencije tijekom poroda. Jednostavno je vidjeti kako high-tech pristup rađanju zapravo kreira mnogo novih problema. Radije nego da promijene svoje navike, liječnici su zaključili da je porod zapravo visoko riskantan, a zapravo u stvarnosti liječnici su uzrokovali da on bude riskantan. To je jedan od važnih razloga zašto su porodi kod kuće, porodi u nezavisnom centrima za rađanje, porodi uz babicu kao primarnu njegovateljicu majčinstva povezani s manje riskantnih intervencija i zbog toga sa većom sigurnosti.

    Niti jedan čestiti liječnik ne bi nikada sugerirao da su lijekovi protiv boli bez rizika. Ali u traženje olakšavanja porođajne boli, liječnici neminovno pribjegavaju prepisivanju lijekova, a zapravo postoje mnoge nefarmakološke metode olakšavanja boli. Na primjer, znanstvena istraživanja potvrdila su da su brojne tehnike bez lijekova djelotvorne u olakšavanju boli pri normalnom porodu uključujući: stalnu prisutnost babice ili voljene osobe tijekom trudova, sjedenje u kadi s toplom vodom ili tuširanje, slobodno kretanje i zauzimanje različitih položaja, masažu, akupunkturu, refleksologiu. Nijedna od tih tehnika ne nosi rizik za majku i bebu. Njih često promoviraju babice, ali vrlo rijetko liječnici.

    Druge opasne tehnike pokraj ovih već spomenutih a često se koriste tijekom poroda su korištenje lijekova za induciranje ili ubrzavanje trudova, forceps ili vakum ekstrakcija, te rezanje međice (epiziotomija).


    Izvor: www.midwiferytoday.com
    Prevela: Irena C.V.

  7. #107
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    I jos jedan jako dobar clanak s portala vezano za ovu temu

    Trudovi i porod - naše kulturološko naslijeđe

    Žene rađaju onako kako žive

    Kako sam tijekom niza godina sudjelovala u stotinama poroda carskim rezom i na druge načine pomagala pri porodu, naučila sam da suvremena dvojba o rađanju počinje puno prije nego žena završi na odjelu za rodilje. Dvojba postoji puno godina prije nego što žena uopće zatrudni.

    Ženini stavovi o trudnoći stižu zajedno s njom na odjel za rodilje. Jedna zaposlena žena koju poznajem htjela je porod a da pritom ništa ne osjeti. Rekla je: «Uspavajte me – ja nisam Indijanka.» To je rečenica žene koja ne razumije moć poroda. Ona daje naslutiti da samo «primitivke» prolaze kroz trudove, a da profinjene intelektualke dobivaju bebe pomoću tehnologije, tako da im ruke ostanu čiste, obrve nenamrštene, a šminka netaknuta.

    Istraživanja su pokazala da žene kod kojih se porod oduži imaju određene osobne karakteristike. U njima se odvija sukob u vezi s reprodukcijom i majčinstvom i nisu sposobne tijekom poroda priopćiti i priznati tjeskobu. Ti psihološki činitelji mogu uzrokovati nedovoljnu akciju maternice i time produžiti porod. Činjenica je da je u našoj kulturi nasilje prisutno u životu mnogih žena, naročito tijekom trudnoće, kad je ženin trbuh često cilj zlostavljanja. To će u svakom slučaju povećati opasnost od komplikacija svih vrsta tijekom trudnoće.

    Previše žena pristupa porodu sa željom, izrečenom ili neizrečenom: »Molim vas, pobrinite se za ovu nepriliku. Ne želim ništa osjetiti – samo mi predajte bebu kad sve bude gotovo!» A ono što žene najviše trebaju pri porodu je ohrabrenje i potpora puna ljubavi kako bi se potaknula sposobnost da rode normalno. No, prečesto one to ne dobivaju, jer i liječnici i sestre zastupaju ista stajališta o porodu kao o krizi ili neprilici – izliječiti ju što je prije moguće.

    Naučila sam da sav život žene vodi onome što će se dogoditi u porodu. Njezini najdublji strahovi mogu se pojaviti tijekom poroda, ne nužno svjesno. Žene koje su doživjele incest ili su bile zlostavljane na neki drugi način prve su kandidatkinje za disfunkcijske trudove, a time i za carski rez. Mnoge od tih žena su na dubokoj razini naučile kako biti žrtve. To izranja tijekom poroda – u vrijeme kad bi trebale, umjesto da budu žrtva svog tijela, biti jedno s procesom rađanja. Još jedna žrtva seksualnog zlostavljanja shvatila je da se uživjela u ulogu žrtve tako dobro da nije bila u stanju potisnuti dijete van. Kao i većina ljudi koji žive s osjećajem bespomoćnosti, ona je jednostavno predala taj problem bolnici i osoblju. Na određenoj razini očekivala je da će oni roditi umjesto nje. Radila sam s bezbroj žena koje su naučile tako misliti. Što više žena funkcionira s razine intelektualnog nadzora, manje je vjerojatno da će se prepustiti procesu svoga tijela i vjerojatnije je da će neka intervencija biti potrebna.

    Gayle Peterson, u svojoj knjizi «Roditi normalno» ističe da žene rađaju na isti način kako žive. Porod je vrijeme krize za svaku ženu. One mu pristupaju onako kako pristupaju svakoj krizi. Neke vjeruju da su bespomoćne, dok druge nastoje preuzeti nadzor. Studija o razlikama između žena koje su odabrale inducirati trudove i onih koje su odabrale dopustiti da se trudovi spontano dogode pokazuje da one koje su odabrale indukciju nemaju povjerenja u vlastiti reprodukcijski sustav. Vjerojatnije je da su se tužile na tegobe tijekom mjesečnica, da su imale više komplikacija u svojoj ginekološkoj anamnezi i da su bile tjeskobnije u vezi s porodom.



    «Spašavanje žena od trudova»

    Nije neuobičajeno da žena u trudovima zahtijeva da njezin partner učini nešto kako bi je «spasio» od stanja u kojem se nalazi. Nesposobni da nadziru nelagodu svojih žena i ljutiti na vlastite osjećaje bespomoćnosti u procesu u kojem oni ne mogu ništa učiniti, ti su muškarci postajali nasilni prema ginekologu. Njihove žene, bespomoćne da nastave uobičajenu ulogu upijača «muškog emocionalnog šoka», promatraju bespomoćno ili očekuju od svog partnera da bude «gospodin koji sređuje stvari». Te žene još više slabe vezu same sa sobom. Trudovi nisu idealno vrijeme da se neki par podučava o tim preobražavajućim iskustvima. Međutim, ako se par između kontrakcija može ohrabriti da bude samo prisutan u tom procesu, da shvati da je normalan i prirodan, a ne prijetnja životu, onda mu se može pomoći da sudjeluje u kontrakcijama i procesu trudova, a ne protiv njih.

    Moja kolegica Bethany podsjeća supruge ili partnere svojih pacijentica da oni ne mogu roditi dijete umjesto svojih žena, niti da im mogu ukloniti bolove. Ali ono što mogu učiniti jest voljeti svoje žene. To je jako velik dar za većinu žena u trudovima – jednostavno biti voljena kroz čitav proces. Žene koje promijene mišljenje tijekom poroda, često su promijenjene zauvijek spoznajom da su bile sposobne proći kroz to i da ipak imaju unutarnju snagu. Da bi uspjele u tome, potrebna im je stalna potpora.

    Međutim, preokrenuti životni obrazac ovladavanja ponašanjem tijekom poroda nije uvijek moguće. Dok sam još asistirala ženama pri porodu, otkrila sam da nikakva količina moje nježnosti, obrazovanja ili molbi ne može promijeniti naslijeđeno uvjerenje mnogih žena da «ne mogu» roditi normalno i da moraju dobiti lijekove i anesteziju da to učine. Pet tisuća godina programiranja ne može se promijeniti u jednom desetljeću.

    Zdravstveni sustav potpuno sudjeluje u tretiranju poroda kao hitnog slučaja kojeg treba izliječiti. Zbog ovisne, patrijarhalne naravi, zdravstveni sustav postaje simbolom «supruga» za sve one žene koje uzvikuju: »Jerry, učini nešto!» I vjerujte mi, liječnici su obrazovani na svaki način da «učine nešto». Svaki način ima svoju cijenu. Neka istraživanja pokazuju da epiduralna anestezija povećava postotak carskih rezova. Ta anestezija opušta mišiće zdjelice pa se glavica smješta dorzoposteriorni položaj, što znači da potiljak liježe straga uz križnu kost, a lice se podmeće pod stidnu kost. Kad je beba u tom položaju, mnogo ju je teže istisnuti zbog većeg opsega.

    Epiduralna anestezija je metafora za naš trenutačni pristup porodu u kojem su tijelo i um podvojeni: »Želim biti budna i intelektualno svjesna, ali ne želim osjetiti svoje tijelo». To jako dobro ilustrira ne tako davni primjer iz moje prakse kad se moj prijatelj ginekolog pojavio na porodu jedne žene koja je dobila epiduralnu anesteziju i gotovo bila spremna roditi. Ta je žena gledala neku sapunicu na televiziji i uopće nije bila svjesna da se išta događalo ispod njezina struka. U trenutku kad je glavica već izlazila i beba je zapravo bila rođena, ona je zamolila mog prijatelja ginekologa da se pomakne jer od njega nije mogla dobro vidjeti ekran. Premda u ovom slučaju epiduralna anestezija nije nikakva zločesta hulja, jasno je da je omogućila da nova majka ostane izvan dodira sa svojom bebom i rađanjem, te da ne bude svjesna novorođene bebe, što bi inače bila.

    Lijekovi za ublažavanje bolova prolaze kroz posteljicu i mogu utjecati na dijete. Porodnička kliješta, urezi međice, vakuum-ekstraktori, oksitocin za pojačavanje trudova i nepotrebni carski rezovi nisu bez rizika.

    Kad sam asistirala ženama koje su rađale, vjerovala sam da one u sebi ima moć roditi normalno te da lijekovi i anestetici imaju potencijalne popratne pojave. Frustrirale su me žene koje nisu imale namjeru poroditi se normalno i pokušavala sam ih promijeniti. Ali, to je bio moj problem, a ne nužno njihov. One su željele svu tehnologiju koju im bolnica može pružiti. Sada shvaćam da nije moj posao mijenjati njih ili bilo koga. Svaka žena mora pogledati svoju nutrinu i vidjeti gdje je – i biti poštena prema sebi onoliko koliko je to moguće. Moj posao je sa im objasnim alternativna rješenja za svaku situaciju i dopustim da svaka odabere što želi.


    Iz knjige: "Žensko tijelo, ženska mudrost"
    dr. Christiane Northrup
    Tekst pripremila: Tanja P.

  8. #108

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    4

    Početno

    Citiraj Anna8 prvotno napisa
    Ja sam uzela epiduralnu i jako sam zadovoljna. Definitivno bih ju opet uzela. Nisam imala nikakvih problema!
    Ja sam također dobila epiduralnu i sve je prošlo ok. Doduše, tek su mi je dali pred kraj poroda kad sam bila otvorena 8 cm (pola doze) iako sam je tražila otkad sam ušla u rodilište i bila otvorena 1,5 cm, a nisam je imala namjeru tražiti-optimistički sam mislila kako cu rodit u 15 minuta kao moja mama, baka, prabaka, sestra i teta. Inspirirala me za to žena koja je u boxu razbila željezni krevet rađajuci, a mi smo u predrađaoni to sve slušali.Bol na dripu je neizdrživa( 6 sati grčenja i urlikanja) i bila sam polu luda. Ogorčena sam na uporno forsiranje prirodnog poroda kao da živimo u špiljsko doba. Toplo preporučujem epiduralnu svim rodiljama koje ne podnose fizičku bol, kao ja. Sad ponovo imam roditi u 08. mjesecu i živim u strahu da me opet čeka borba sa doktorima i sestrama dok ih ne uvjerim da mi je daju, jer su žilavi i ne žele je dati. Duboko sam uvjerena da više komplikacija nastane kad se forsira prirodan porod pod svaku cijenu, a on ne ide pa ne ide, nego u slučajevima sa epiduralnom ili carskim. Sve moje poznanice koje sad nakon poroda imaju trajne probleme sa svojim zdravljem i zdravljem bebe, imaju ih zato jer im je bio forsiran prirodan porod.

  9. #109
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Citiraj jubicha prvotno napisa
    ...Bol na dripu je neizdrživa( 6 sati grčenja i urlikanja) i bila sam polu luda. ....
    s ovim dijelom tvog posta se slažem, i ja sam bila na dripu.


    samo, prirodan porod ne uključuje drip.
    možda bi taj porod bio manje bolan kad ne bi uključivao drip, pa onda ne bi ni bilo želje za epiduralnom.

  10. #110
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj jubicha prvotno napisa
    Citiraj Anna8 prvotno napisa
    Ja sam uzela epiduralnu i jako sam zadovoljna. Definitivno bih ju opet uzela. Nisam imala nikakvih problema!
    Ja sam također dobila epiduralnu i sve je prošlo ok. Doduše, tek su mi je dali pred kraj poroda kad sam bila otvorena 8 cm (pola doze) iako sam je tražila otkad sam ušla u rodilište i bila otvorena 1,5 cm, a nisam je imala namjeru tražiti-optimistički sam mislila kako cu rodit u 15 minuta kao moja mama, baka, prabaka, sestra i teta. Inspirirala me za to žena koja je u boxu razbila željezni krevet rađajuci, a mi smo u predrađaoni to sve slušali.Bol na dripu je neizdrživa( 6 sati grčenja i urlikanja) i bila sam polu luda. Ogorčena sam na uporno forsiranje prirodnog poroda kao da živimo u špiljsko doba. Toplo preporučujem epiduralnu svim rodiljama koje ne podnose fizičku bol, kao ja. Sad ponovo imam roditi u 08. mjesecu i živim u strahu da me opet čeka borba sa doktorima i sestrama dok ih ne uvjerim da mi je daju, jer su žilavi i ne žele je dati. Duboko sam uvjerena da više komplikacija nastane kad se forsira prirodan porod pod svaku cijenu, a on ne ide pa ne ide, nego u slučajevima sa epiduralnom ili carskim. Sve moje poznanice koje sad nakon poroda imaju trajne probleme sa svojim zdravljem i zdravljem bebe, imaju ih zato jer im je bio forsiran prirodan porod.
    Jubicha, ja bih rekla da malo brkas pojmove

    Forsirani prirodan porod nikako ne moze biti prirodan porod ak je forsiran. Ti si vjerojatno pricala o vaginalnom porodu, ne o prirodnom porodu.

    Bol na dripu je neizdrživa( 6 sati grčenja i urlikanja) i bila sam polu luda.
    Nazalost, nije ni cudo da si pozeljela epiduralnu kad su ti sibnuli drip I znam kako je na dripu, i ja sam ga nazalost iskusila...

    Ogorčena sam na uporno forsiranje prirodnog poroda kao da živimo u špiljsko doba
    Nije to kao da zivimo u spiljsko doba - da je, pustili bi te na miru da rodis, i sigurno bi brze i s manje boli rodila - zagarantirano. Ovako vecini zena trudovi uspore kad dodju u bolnicu (zbog straha), pa osoblje nema potrebe pricekati da se zena smiri i da trudovi krenu, nego imaju potrebu ubrzati stvar dripom. Dakle, ovo nema nikakve veze sa spiljskim porodima, ovo je obican hrvatski porod na kojem doktori imaju potrebu kontrolirati stvari, ubrzavati ih i po potrebi rezati ak zatreba itd - a rezultat svega toga - vrlo cesto zene koje ne dozive ljepotu poroda nego pozele ne roditi vise


    Toplo preporučujem epiduralnu svim rodiljama koje ne podnose fizičku bol, kao ja
    Sigurna sam da bi ti puno bolje podnijela svoju bol da su ti je dopustili, umjesto toga oni su tebi SIBNULI umjetne trudove pa ko prezivi pricat ce.
    Vjeruj mi da te razumijem u potpunosti - prosla sam taj put. I poucena tim iskustvom ZNAM na cemu cu inzistirati sljedeci put, a to ce definitivno biti cinjenica da me se ostavi na miru da rodim. Moje tijelo ZNA sto mu je ciniti, samo ga se treba pustiti i ne pozurivati kako doktori misle da bi trebalo. Moje tijelo zna bolje.

    Ta bol ima svoju svrhu... i dijete je osjeti. Sto je s djetetom u utrobi koje osjeti svu silinu dripa a nema blagodati epiduralne da ne osjeti tu bol kao sto je ne osjeti majka? Dijete osjeti sve. Kako se ono osjeca u toj cijeloj prici? Mene to muci puno vise od cinjenice da mene porod boli - ja sam velika i prosla stosta u zivotu, ono nije. Dijete tek izlazi na svijet i zelim mu omoguciti najbezbolniji moguci porod (ne sebi, njemu ).

  11. #111
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    ja sam bila stalno na dripu i bilo je aaaaaajmmmmmeeeeeeeeeeee užas da bi svakako završila u noći na carskom kao hitno

  12. #112
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    nije to baš kod svakoga isto: mene prvi porod, uz drip, nije nešto bolio, a ovoga se, bome, dobro sjećam

  13. #113
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ak si bila srece ko ja, onda si i spazmex dobila uz drip

  14. #114
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Ili je kao ja, dobivala malu dozu .

  15. #115

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    4

    Početno

    Citiraj kajsa prvotno napisa
    Citiraj jubicha prvotno napisa
    ...Bol na dripu je neizdrživa( 6 sati grčenja i urlikanja) i bila sam polu luda. ....
    s ovim dijelom tvog posta se slažem, i ja sam bila na dripu.


    samo, prirodan porod ne uključuje drip.
    možda bi taj porod bio manje bolan kad ne bi uključivao drip, pa onda ne bi ni bilo želje za epiduralnom.
    slažem se s tim, vjerovatno si u pravu

  16. #116

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    4

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Citiraj jubicha prvotno napisa
    Citiraj Anna8 prvotno napisa
    Ja sam uzela epiduralnu i jako sam zadovoljna. Definitivno bih ju opet uzela. Nisam imala nikakvih problema!
    Ja sam također dobila epiduralnu i sve je prošlo ok. Doduše, tek su mi je dali pred kraj poroda kad sam bila otvorena 8 cm (pola doze) iako sam je tražila otkad sam ušla u rodilište i bila otvorena 1,5 cm, a nisam je imala namjeru tražiti-optimistički sam mislila kako cu rodit u 15 minuta kao moja mama, baka, prabaka, sestra i teta. Inspirirala me za to žena koja je u boxu razbila željezni krevet rađajuci, a mi smo u predrađaoni to sve slušali.Bol na dripu je neizdrživa( 6 sati grčenja i urlikanja) i bila sam polu luda. Ogorčena sam na uporno forsiranje prirodnog poroda kao da živimo u špiljsko doba. Toplo preporučujem epiduralnu svim rodiljama koje ne podnose fizičku bol, kao ja. Sad ponovo imam roditi u 08. mjesecu i živim u strahu da me opet čeka borba sa doktorima i sestrama dok ih ne uvjerim da mi je daju, jer su žilavi i ne žele je dati. Duboko sam uvjerena da više komplikacija nastane kad se forsira prirodan porod pod svaku cijenu, a on ne ide pa ne ide, nego u slučajevima sa epiduralnom ili carskim. Sve moje poznanice koje sad nakon poroda imaju trajne probleme sa svojim zdravljem i zdravljem bebe, imaju ih zato jer im je bio forsiran prirodan porod.
    Jubicha, ja bih rekla da malo brkas pojmove

    Forsirani prirodan porod nikako ne moze biti prirodan porod ak je forsiran. Ti si vjerojatno pricala o vaginalnom porodu, ne o prirodnom porodu.


    Bol na dripu je neizdrživa( 6 sati grčenja i urlikanja) i bila sam polu luda.
    Nazalost, nije ni cudo da si pozeljela epiduralnu kad su ti sibnuli drip I znam kako je na dripu, i ja sam ga nazalost iskusila...

    Ogorčena sam na uporno forsiranje prirodnog poroda kao da živimo u špiljsko doba
    Nije to kao da zivimo u spiljsko doba - da je, pustili bi te na miru da rodis, i sigurno bi brze i s manje boli rodila - zagarantirano. Ovako vecini zena trudovi uspore kad dodju u bolnicu (zbog straha), pa osoblje nema potrebe pricekati da se zena smiri i da trudovi krenu, nego imaju potrebu ubrzati stvar dripom. Dakle, ovo nema nikakve veze sa spiljskim porodima, ovo je obican hrvatski porod na kojem doktori imaju potrebu kontrolirati stvari, ubrzavati ih i po potrebi rezati ak zatreba itd - a rezultat svega toga - vrlo cesto zene koje ne dozive ljepotu poroda nego pozele ne roditi vise


    Toplo preporučujem epiduralnu svim rodiljama koje ne podnose fizičku bol, kao ja
    Sigurna sam da bi ti puno bolje podnijela svoju bol da su ti je dopustili, umjesto toga oni su tebi SIBNULI umjetne trudove pa ko prezivi pricat ce.
    Vjeruj mi da te razumijem u potpunosti - prosla sam taj put. I poucena tim iskustvom ZNAM na cemu cu inzistirati sljedeci put, a to ce definitivno biti cinjenica da me se ostavi na miru da rodim. Moje tijelo ZNA sto mu je ciniti, samo ga se treba pustiti i ne pozurivati kako doktori misle da bi trebalo. Moje tijelo zna bolje.

    Ta bol ima svoju svrhu... i dijete je osjeti. Sto je s djetetom u utrobi koje osjeti svu silinu dripa a nema blagodati epiduralne da ne osjeti tu bol kao sto je ne osjeti majka? Dijete osjeti sve. Kako se ono osjeca u toj cijeloj prici? Mene to muci puno vise od cinjenice da mene porod boli - ja sam velika i prosla stosta u zivotu, ono nije. Dijete tek izlazi na svijet i zelim mu omoguciti najbezbolniji moguci porod (ne sebi, njemu ).
    Ja sam mislila da je vaginalni porod sve što nije carski, ali rado cu se educirati ako mi pojasniš razliku između vaginalnog i prirodnog poroda.
    Kako se zove porod kada doktori uporno forsiraju da žena rodi bez pomoci moderne medicine, iako joj je ona potrebna- znači strogo naturale kako su rađale naše prabake, ako nije isforsirani prirodan porod :? ?

  17. #117
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Ak si bila srece ko ja, onda si i spazmex dobila uz drip
    nisam dobila intravenozni, nego gel.

  18. #118
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Pokusala sam ti popraviti citiranje Jubicha.. trebalo mi je 15 min da skuzim gdje si ti pisala u toj cijeloj prici.. nadam se da sam dobro skuzila.

    Citiraj jubicha prvotno napisa
    Ja sam mislila da je vaginalni porod sve što nije carski,
    Tocno

    ali rado cu se educirati ako mi pojasniš razliku između vaginalnog i prirodnog poroda.
    Vaginalni je svaki koji nije carski. Prirodni porod je vaginalni porod u kojem se postuju fizioloske potrebe zene u porodu. Znaci onakav kakvim ga je priroda zamislila


    Kako se zove porod kada doktori uporno forsiraju da žena rodi bez pomoci moderne medicine, iako joj je ona potrebna- znači strogo naturale kako su rađale naše prabake, ako nije isforsirani prirodan porod :? ?
    brkas pojmove... Ako doktori forsiraju prirodan porod bez pomoci moderne medicine, a pritom prokinu vodenjak, daju drip, postave zenu na ledja, pristekaju joj ctg, zarezu jer epiziotomija treba - to onda nikako nije strogo naturale porod kako ti spominjes. To je okrutan hrvatski bolnicki porod. Neznam kako bi ga drugacije nazvala. Al s prirodom veze nema.

    Prirodan porod se NE MOZE forsirati.. prirodan porod odradi tijelo zene samo (jer zna sto mu je ciniti) ako mu se omoguce neometani uvjeti

  19. #119
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Ak si bila srece ko ja, onda si i spazmex dobila uz drip
    nisam dobila intravenozni, nego gel.
    Eto vidis

  20. #120
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    jubicha, procitaj price s poroda koje je anchie76 linkala negdje gore, pa ces vidjeti sta je prirodni porod.

    aha, zaboravila sam spomenuti, anchie, fali ti jos jedna prica

    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=62424

  21. #121

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    4

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Pokusala sam ti popraviti citiranje Jubicha.. trebalo mi je 15 min da skuzim gdje si ti pisala u toj cijeloj prici.. nadam se da sam dobro skuzila.


    Citiraj jubicha prvotno napisa
    Ja sam mislila da je vaginalni porod sve što nije carski,
    Tocno

    ali rado cu se educirati ako mi pojasniš razliku između vaginalnog i prirodnog poroda.
    Vaginalni je svaki koji nije carski. Prirodni porod je vaginalni porod u kojem se postuju fizioloske potrebe zene u porodu. Znaci onakav kakvim ga je priroda zamislila


    Kako se zove porod kada doktori uporno forsiraju da žena rodi bez pomoci moderne medicine, iako joj je ona potrebna- znači strogo naturale kako su rađale naše prabake, ako nije isforsirani prirodan porod :? ?
    brkas pojmove... Ako doktori forsiraju prirodan porod bez pomoci moderne medicine, a pritom prokinu vodenjak, daju drip, postave zenu na ledja, pristekaju joj ctg, zarezu jer epiziotomija treba - to onda nikako nije strogo naturale porod kako ti spominjes. To je okrutan hrvatski bolnicki porod. Neznam kako bi ga drugacije nazvala. Al s prirodom veze nema.

    Prirodan porod se NE MOZE forsirati.. prirodan porod odradi tijelo zene samo (jer zna sto mu je ciniti) ako mu se omoguce neometani uvjeti
    Ja mislim da su shvatili što sam htjela reci svi laici (kao ja) koji nisu specijalizirali ginekologiju, nisam studirala medicinu pa se me mogu raspravljati na tom nivou, ali cilj mog javljanja na forumu je da pomognem buducim rodiljama da shvate što ih realno ceka u rodilištu, jer im na tečaju za trudnice pričaju bajke koje nemaju veze sa stvarnošcu (to mi je također rekla i glavna doktorica u rodilištu).

    anchie76 editirala post da se kuzi gdje je jubicha pisala

  22. #122
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Jubicha,

    kuzim da si nova i da ti mozda treba pomoc, al daj molim te kad stisnes CITIRAJ, onda svoj tekst napisi na kraju citata (na dnu).. nemoj ga ubaciti u citat mojih rijeci, samo ja valjda znam sto sam ja pisala a sto si ti pa mogu skuziti, drugi nema sanse da ce se igrati detektivske igre.

    I ovaj post sam ti prepravila, pa probaj ubuduce ovako kako sam ti rekla.

  23. #123
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj jubicha prvotno napisa
    Ja mislim da su shvatili što sam htjela reci svi laici (kao ja) koji nisu specijalizirali ginekologiju, nisam studirala medicinu pa se me mogu raspravljati na tom nivou, ali cilj mog javljanja na forumu je da pomognem buducim rodiljama da shvate što ih realno ceka u rodilištu, jer im na tečaju za trudnice pričaju bajke koje nemaju veze sa stvarnošcu (to mi je također rekla i glavna doktorica u rodilištu).
    Ni ja, a ni mnogi na forumu nisu specijalizirali ginekologiju niti studirali medicinu. Skoro svi smo laici na tom polju No to ne znaci da ne mozemo razlikovati vaginalni (hrvatski ) od prirodnog poroda.

    Uvjeti u nasim bolnicama se poboljsavaju, i sa svakom novom rodiljom koja inzistira da joj se dijete rodi na najnjezniji nacin - stvari se krecu na bolje. Polako, ali na bolje.

    To sto su nasi uvjeti u rodilistima takvi, nisu nasa djeca kriva, niti zato trebaju patiti i radjati se uz drip. Svako dijete je zasluzilo prirodan porod, i sansu da se rodi na taj nacin

  24. #124

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    29

    Početno

    Ja sam rodila s epiduralnom prije 11 god, nisam je tražila sami su mi je dali. Zapravo nikad mi nije bilo jasno zašto! Pretpostavljam jer sam bila otvorena samo 2cm i dalje ništa, nakon epiduralne počela sam se otvarati i rodila za 4 sata.
    Sad sam trudna i voljela bi roditi prirodno, ako će to biti moguće!
    Moram priznati da je jedino dobro to što bolova doslovno nema!
    A posljedice su bile grozne sama inekcija boli sva sreća traje kratko. Drugo jutro kad sam se htijela ustati i otići na WC noge me nisu služile kao i narednih 3-4 dana, vozila sam se u kolicima, kao da mi ih je netko izmlatil, poslije dva dana dobila sam urinarnu infekciju i mislila sam da je tu kraj, ali kičma je osijetila svoje, pola godine nisam mogla dijete dignuti iz krevetiča.
    To je bilo moje iskustvo s epiduralnom, zato bi sada ipak voljela roditi brzo i prirodno sa što manje muka! A tko nebi!!!

  25. #125
    iva_luca avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,905

    Početno

    Protiv!

    Iako sam prvorotka debelo poslije 40-te godine, IVF trudnoća (dakle, vjerovala sam modernoj medicini u godinama kada je to bilo potrebno dok je trajala borba s neplodnošću) želim svoju curicu roditi prirodno, bez medikamenata i aktivnog vođenja. Mirovala sam veći dio trudnoće, kondicija mi je 0 bodova, prag boli mi nije baš na zavidnoj razini....ali ipak... najbolje za moje dijete je ipak ono što je priroda namijenila...

    Vjerujem da beba, ako je sve ostalo u redu, sama izabire trenutak kada će doći na svijet (doduše, čini mi se da jedna bebina žlijezda svojim sazrijevanjem potiče cijeli proces, ali, meni se nekako više sviđa razmišljati da to moje dijete već odlučuje o bitnim životnim stvarima ), pa stoga ne želim niti razmatrati mogućnost aktivno vođenog poroda. Vjerojatnost da mi ovo bude jedini porod je relativno velika (iako neću odustati) i ne bih željela lišiti se

    S druge strane, poučena iskustvom neplodnosti, nisam apsolutno protiv medicinskih intervencija ako su one nužne Ali samo i jedino u slučaju potrebe!

  26. #126
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Ja sam odgovorila da.

    Ali...ja sam rodila carski, i sad mi žao što sam bila u totalnoj anesteziji. Draže bi mi bilo da sam probala pod episuralnom.

    Vjerojatno će i sljedeći porod biti carski, jer me sad pomalo strah VBAC, ali bih rado probala epiduralnu.

  27. #127
    iva_luca avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,905

    Početno

    Citiraj iva_luca prvotno napisa
    ....... i ne bih željela lišiti se tog iskustva
    Ups, umjesto uredi, kliknula pošalji....

  28. #128

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Portland, Oregon
    Postovi
    28

    Početno

    ABSOLUTNO PROTIV, ja da sam uzela epi nebi mogla ni roditi vec bi me vodili na carski.

  29. #129

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Rodila ja u međuvremenu, bez epiduralne, i mislim da je ni sljedeći put neću tražiti. Bolilo je, ali ne neizdrživo. I hvala bogu, nisu mi je sami ponudili a ja je nisam spominjala, jer da se poveo razgovor o tome, možda bih i poklekla iako sumnjam...

  30. #130
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    de, mrvna, napisi kako je bilo, sta nas drzis u neizvjesnosti

  31. #131

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    42

    Početno ....

    meni su dali epiduralnu jer sam inzistirala...meni je to bio prvi porod...
    a tebi je drugi, pa ako si prvi preživjela bez epiduralne onda možeš i ovaj...držim vam fige da sve prođe u redu i da ne boli previše...

  32. #132
    BP avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    863

    Početno

    Citiraj mara prvotno napisa
    induciranog poroda, veća je mogučnost epiziotomije, sposobnost tiskanja svedena na minimum, što znači nalijeganje na trbuh pod obavezno, kasnije ti spiče kateter (ne i meni, ja sam tražila kahlicu), nemreš hodati jer te noge ne služe,a da ne govorim o tome da ti prčkaju oko leđne moždine
    ja se s ovim ne bi slozila

    ja sam uzela epi, nitko mi nije nalijegao na trbuh, kateter se prezivi, traje ravno 10 sec, a hodala sam vec par sati nakon poroda

  33. #133

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    novi vinodolski
    Postovi
    166

    Početno

    Pozdrav svima. Eto nova sam na forumu i malo prije sam glasala ZA. Zasto? Pa muz i ja smo govorili o tome kako zelimo makar 4ero djece i ja sam odlucila kako ne zelim da se odmah na prvom porodu skomiram, da mi se nesto zamjeri tako da sam se odlucila za epiduralnu. Sve je bilo super i u tri tiskanja bebac je izasao van, nije bilo nikakvih nagnjecenja, prckanja po lednoj mozdini (osim onog malog uboda kojeg prakticki nisam niti osjetila). Nisu me niti rezali nego samo zasili 2 sava i 3 sata nakon poroda sam hodala najnormalnije.
    Istina je zapravo da su sve ove price individualne i naravno svi branimo svoje stajaliste.
    Moram jos reci da je moj djed bio anesteziolog koji je prvi u bivsoj nam drzavi uveo epiduralnu (mislim negdje krajem '70ih) i to u Rijeci (bio je po svijetu pa je prenosio svoje iskustvo). Ja sam se naravno savjetovala sa njime i on je rekao svakako epiduralna (to mi je rekao kao djed koji se brine za unuku a zna gotovo sve o toj temi). Ja sam isto cula i citala o tome kako epiduralna steti majci i djetetu, no djed mi je rekao da zapravo do djeteta nista ne stigne i da nema brige.
    Zar mislite da bi mi vlastiti djed savjetovao nesto sto moze nastetiti meni ili njegovom praunuku?
    Sada sam treci puta trudna i mislim da cu opet traziti epiduralnu, a kada budem trudna zadnji put mislim da cu mozda i pokusati vidjeti koliko sam jaka i sposobna, tako da ipak ne propustim te 'cari' o kojima pricaju zagovornici druge strane.
    Jos jedan pozdrav svima

  34. #134
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Ja protiv.

    Jer ja to mogu Ne idealiziram porod, ja znam da će boliti, znam da ću umirati od bolova, ali se ne bojim boli.

    Namještali su mi iščašen lakat i dva puta mi je doktor na živo slomljen nos ispravljao i porođajnu bol zamišljam kao 10ak sati takvih bolova. I mislim da ja to mogu

    I umišljam da je sav taj doživljaj boli nekako u glavi, znalo mi se često dogoditi kad bi mi bilo bolesno hladno i ona drhtavica uhvati i cvokoću zubi i već prste ne osjećam da se naprosto prepustim toj hladnoći, nek me odnese i gle nije mi više hladno. Pokušavam se psihički pripremiti na bol i dokazati sebi i mužu svoje sposobnosti. A i da se poslije mogu hvaliti kako sam snažna žena

  35. #135
    lollipop avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    219

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa
    Namještali su mi iščašen lakat i dva puta mi je doktor na živo slomljen nos ispravljao i porođajnu bol zamišljam kao 10ak sati takvih bolova. I mislim da ja to mogu :
    ma ne boli toliko...
    ovog bi trena 100 puta rađe rađala, nego nedajbože namještala lakat/nos...
    ako si sve to stojički podnijela rodit ćeš, a da nećeš ni znat.

  36. #136
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ma radati je super, kakav lakat i nos

    nakon prvog poroda sam se osjecala grozno, ponizeno, silovano, odvratno, i taj psihicki dio mi je bilo puno gori od fizickog (oporavljala sam se 2 mjeseca), iako je beba bila divna. nisam zaboravila niti jedan trenutak u toj prokletoj radaoni.

    nakon drugog (kucnog) poroda sam skuzila kako stvarno zaboravis da te ista bolilo u sekundi. i kako te taj porod ispuni, dobijes novu snagu, maltene se ponovo rodis. covjece, kakva terapija, to se jednostavno ne da opisati. i ti trudovi su na kraju romanticni, ne gledas na to kao na neke bolove, bas je dobro, jer znas da tvoje tijelo i beba zajedno rade na tome da se sto prije vidite. ma divota. sve sto ostaje su predivna sjecanja, od kojih se najezis svaki put. kakva suprotnost :/

    (ne znam kuzi li se, jos sam uvijek pod dojmom svog drugog poroda )

    nije ni cudo da preporucaju epiduralnu kad se rada u bolnicama. u takvom okruzenju i najlaksi porod mora boliti :/

  37. #137
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    nije ni cudo da preporucaju epiduralnu kad se rada u bolnicama. u takvom okruzenju i najlaksi porod mora boliti :/
    Ne bih baš tako generalizirala.
    Žao mi je što ti je bilo tako grozno, ali na sreću nemaju svi takvo iskustvo bolničkog poroda.

  38. #138

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Slažem se s mikkom. Moj porod, iako u bolnici, je bio divan. Probušili su mi vodenjak a da nisam ni znala što će napraviti, muž mi je kasnio zbog snijega i silnih sudara po gradu, bila sam prestrašena provorotkinja ali sam porod, ono što smo ja i moje dijete odradili - to je bio odličan timski rad

    Pišu žene kako su u 12:43 započeli trudovi koji su trajali 9 i pol sati, pa su u 19:52 došle u bolnicu gdje su u boksu završile 13 minuta poslije a doktorica je imala madež na lijevom uhu i čarape od 15 dena.
    Jesam li jedina koja pojma nema u koliko sati je bilo šta i tko je uopće bio tamo? Razmišljala sam o svemu i svačemu ali kad bi došao trud, mislila sam samo kako ga što bolje prodisati i on bi onda prošao a nastupilo bi olakšanje. To je bila moja anestezija, moja epiduralna. Tako je prošlo vrijeme, Lucija se rodila, nakon 3 sata sam ustala, otišla pod tuš, nakon toga primila posjete....

    Ponosna sam na to kako je sve prošlo, kako je moje tijelo odradilo jedan zahtjevan posao Vjerujem da ni sljedeći put neću tražiti epiduralnu.

    (For the record, šmizla sam koja se boji boli i kojoj su išle na živce "one koje slave moć i snagu žene" u 21. stoljeću u kojem boli ne bi trebalo biti )

  39. #139
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ja te psihičke boljke lako gurnem pod tepih jedna od vještina koju sam naučila je množenje s nulom i sve što mi ne paše lijepo stavim u zagradu i pomnožim s nulom. Mirna ja mirna bosna.
    Naravno da ću napravit sve u mojoj moći da porod ide kako ga zamišljam, ali ako tako ne bude, već sad sam se odlučila ne zamarati s time.

    A što se boli tiče, ne znam, mislim da je strah gori od boli...

  40. #140

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    849

    Početno

    meni je isto porod u bolnici bio super izuzev neke sestre koja je komentirala kad sam jauknula: "joj ti nece pomoci", a meni je doslo da je pogodim tavom o glavu 8) dobila sam epiduralnu koju cak nisam ni htjela prije poroda, a na kraju mi je bilo drago kad sam je usred poroda trazila jer su trudovi bili jako intenzivni i sacuvala mi je snagu za kraj..nisam imala nikakve efekte niti sam osjetila nesto kad su mi je davali..bitno je da je anesteziolog dobar i da zna dozirati..mislim da je stvarno svaki porod individualan i ja cu opet sljedeci put roditi u petrovoj, samo se nadam s muzicem pokraj jer je ovaj put bila inkubacija zbog meningitisa..isto kao sto je netko rekao gore se ne sjecam pola trudova, razmisljala sam samo da ih prodisem i izdrzim do kraja..sve u svemu bilo je bas lijepo, doktori i sestre su bili super...ja sam inace nakon poroda zavrsila s kronicnom anemijom, predlagali su mi transfuziju krvi, ali sam radije uzela infuziju zeljezom...da nisam radjala u bolnici uopce ne znam kako bi to sanirala :/

  41. #141

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Glasala sa ZA, a apsolutni sam zagovornik prirodnog poroda pa ću objasniti tu kontradikciju.
    1. Porod 2001. Prirodne trudove prohodala i prodisala nekih 20 sati nastojeći što kasnije doći na Sv.Duh i izbjeći njihove intervencije. Nisu mi vjerovali da sam toliko dugo izdržala doma (kao, prvorotkinj su kukavice), ali kad su vidjeli da sam 9 cm otvorena, bilo je –opa!
    No, ipak im je bilo teško čekati taj 1 cm pa su mi spičili drip, sat i pol pakla,povraćanja, katetera, izdržala sam,nije problem, istisnula dijete u 2 truda u jednoj minuti.
    2. Porod 2004., nažalost, pukao vodenjak, litre iscurile, a 12 sati nijednog truda,došla u bolnicu –posve zatvorena.Voda otišla, dali mi drip, šest sati katastrofe, ljubazno mi nudili epiduralnu, odbila sam u strahu da neću moći dobro tiskati i da će mi dijete ostati zaglavljeno u izgonu. I njega sam istisnula u jednoj minuti.
    3. Porod prije 3 mj. ,kraj 2008.Zbog vrlo rijetke infekcije i nemogućnosti procjene što će biti s djetetom, nakon prenesenog termina dogovorena indukcija,dakle, drip od jutra do večeri.Unaprijed procjenjeno da će porod trajati preko 12 sati, uzv pokazao da dijete nema dobar položaj i da to može usporiti izgon. Tražila sam i dobila ep. No, već druga doza nije uopće djelovala, a doktorica nije htjela pozvati anesteziologa (iako je bio u susjednom boksu) da vidi je li se kateter pomaknuo i zašto ne djeluje.Ostala sam na max.dozi dripa , a to je u usporedbi s prirodnim trudovima kao kad zvuk sa zvučnika sa 2 pomaknete na 10 , tako da vam rasturi mozak. Da stvar bude gora, nakon što sam bila posve otvorena, dijete je zapelo na ušću, ali je doktorica tvrdila da ja zapravo nemam snage za tiskanje.Tek je u noćnom dežurstvu dr.Habek zarotirao bebu i odmah sam ju rodila u 1 minuti.
    Neću uopće računati ono vrijeme prije doba izgona, već samo 3 i pol sata luđačkog dripa nakon toga, povraćanje, bol u očnim dupljama toliku da nisam smjela ni na sekundu otvoriti oči, traumu zbog koje ni sada, 3 mj. poslije često plačem i ne spavam normalno, nikad prije nisam mislila da mogu doživjeti toliku bol i vjerojatno ću neko vrijeme pisati po forumima, valjda dok to ne probavim.
    Zaključak:kod prirodnog poroda, pa čak i tamo gdje drip kratko traje, epiduralnu smatram rezultatom neopravdanog straha, razmaženosti ili jednostavno komocije.Porod je oduvijek bolio i bolit će sa svrhom.No, tamo gdje je žena podvrgnuta modernoj bolničkoj mašineriji i komplikacijama, davanje ep. nije hir već djelo milosrđa. Kad je sve umjetno i ep. je
    nužnost,a mom djetetu nije bilo ništa bolje u onim trenucim kad je i meni bilo užasno, niti gore kad je meni bilo dobro, kriv je drip , a ne epid.Onog dijela poroda gdje sam imala ep.
    sjećam se sa smješkom i nije bilo nikakvih loših nuspojava. Da moram ponovo roditi maksimalno bih se potrudila da to bude prirodni porod, ali ako bih morala trpjeti komplikacije i inženjering,potrudila bih se dobiti ep.Nisam razmažena, ni na jednom porodu nisam glasa ispustila, ni da me kolju valjda ne bih vrištala, samo su suze curile, a i one su presahnule od silne dehidracije.Zato me i živciraju žene koje nisu osjetile ništa osim prirodnih trudova pa za ep. kažu – ne, hvala, ja sam hrabra!
    Kad nemam sepsu i ja kažem – ne, hvala, ne treba mi antibiotik, ja sam hrabra!

  42. #142

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa
    Kad nemam sepsu i ja kažem – ne, hvala, ne treba mi antibiotik, ja sam hrabra!
    Good point.
    Meni su pred kraj iz nekog razloga dali malo dripa, sam izlazak bebe je trajao 40ak minuta (kaže MM, ja ne bih znala procijeniti) ali opet ne bih epiduralnu ako ne moram.

    Primjećujem u cijeloj ovoj priči da će svatko reagirati drukčije na bol, ne boli nas jednako, uvjeti nisu isti... nema mjesta osuđivanju koju god stranu izabrale.
    Puno sam mozgala o epiduralnoj tijekom trudnoće - u jednom trenutku sam postala svjesna da ju priželjkujem ali ju ne bih bila uzela zbog vjerojatne osude. "Osuda" možda zvuči kao pregrub izraz ali ne mogu se osloboditi dojma da ima žena koje u želji da promoviraju prirodan porod prežestoko napadaju sve koje se odluče na nešto drugo.

  43. #143
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Mrvna, ovo si super rekla, i ja se ponekad uhvatim da razmišljam o carskom rezu, nije da ga priželjkujem, ali da se dogodi... obično u tenutcima slabosti duha.

    Ono što sam možda nespretno pokušala reći je da strah od boli vjerovatno uvelike utječe na stavove o epiduralnoj. Neke žene će možda unaprijed tražiti epiduralnu, takve stavove smatram pretjeranima (a ne želim osuđivati).
    Smatram da porod nije vađenje zuba, pa ajmo umrtvit meso jer ionako zub ide u smeće. Htjela bih iskusiti cijeli proces, biti svjesna svakog trenutka jer su to trenutci u kojima moje sijete dolazi na svijet...
    Nena-Jabuka, ne želim te živcirati ali zašto meni ne bilo dopušteno maštati o donekle prirodnom porodu i vjerovati u snagu svog tijela? Mene isto tako živciraju ljudi koji kažu "Je je sad tako govoriš, vidit ćeš kad počnu trudovi, molit ćeš za epiduralnu". Općenito, bilo kakve izjave koje u meni potiču inat mi idu na živce. Meni tad baš dođe da rodim doma i kažem i Evo ti sad, aj sad reci.



    Al načelno se slažem s Nenom-Jabukom, pretpostavljam da jednom kad si u uvučen u mašinu, nema povratka i vjerovatno drip (kako su to već mnogi istakli) vuče za sobom epiduralnu...
    nisam vidjela temu drip-da ili ne, tu bi trebalo početi...al opet, drip nije nešto što se bira. Uglavnom (disklejmer) svi moji prethodni postovi su pisatni sa premisom da nisam dobila drip.

  44. #144
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa
    Ono što sam možda nespretno pokušala reći je da strah od boli vjerovatno uvelike utječe na stavove o epiduralnoj.
    ali kod prvorotki je strah uvjetovan mitovima o bolnom porodu. mislim da se taj mit poceo siriti kad je porod preseljen u bolnice.

    Citiraj betty blue prvotno napisa
    "Je je sad tako govoriš, vidit ćeš kad počnu trudovi, molit ćeš za epiduralnu".
    evo, o ovome pricam gore. od koje zene ste cule pricu kako je porod divan? kako ne boli, ekstatican je a ponekad i orgazmican? koliko ste lijepih prica s poroda u zivotu cule? ja samo par, vecina ih je kucnih poroda (ima prica na forumu), a neki su hvalatiboze i iz bolnica.

    btw, moj prvi porod je bio induciran, i nakon par sati umiranja pod dripom sam i ja trazila epiduralnu, mislila sam da cu umrijeti. nisam ju dobila, odignoriralo me osoblje (kasnije mi je bilo drago).

    samo pojasnjenje mog gornjeg posta--fizicki sam se oporavljala 2 mjeseca, nisam mogla hodati mjesec dana a sjediti dva ili cak vise, ni na slaufu niti icemu. psihicki sam se oporavila tek nakon drugog, predivnog, savrsenog kucnog poroda. i danas mi se zeludac dize kad prolazim pored rodilista (svih).

  45. #145

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa
    Nena-Jabuka, ne želim te živcirati ali zašto meni ne bilo dopušteno maštati o donekle prirodnom porodu i vjerovati u snagu svog tijela? Mene isto tako živciraju ljudi koji kažu "Je je sad tako govoriš, vidit ćeš kad počnu trudovi, molit ćeš za epiduralnu". Općenito, bilo kakve izjave koje u meni potiču inat mi idu na živce. Meni tad baš dođe da rodim doma i kažem i Evo ti sad, aj sad reci.

    Al načelno se slažem s Nenom-Jabukom, pretpostavljam da jednom kad si u uvučen u mašinu, nema povratka i vjerovatno drip (kako su to već mnogi istakli) vuče za sobom epiduralnu...
    nisam vidjela temu drip-da ili ne, tu bi trebalo početi...al opet, drip nije nešto što se bira. Uglavnom (disklejmer) svi moji prethodni postovi su pisatni sa premisom da nisam dobila drip.
    Ma šta bih se ja nervirala, pa nisi ništa loše rekla. Ja sam anketno pitanje shvatila u smislu- jeste li imale epiduralnu, da li biste je uzele i zašto i treba li to izbaciti iz bolnica. Navela sam svoje primjere htijući reći da se okolnosti i kod jedne te iste žene mogu promijeniti, a kamoli ne kod različitih žena.Prije nego sam rodila svoje prvo dijete moje su dvije kolegice s posla rodile s edpiduralnom, bile su oduševljene, ali mene nisu uspjele pokolebati u stavu da meni ne treba.
    I sad bih ponovo za prva dva poroda odbila ep. , ali bih za 3. ponovno tražila.
    Možda sam ovaj put toliko traumatizirana i zbog činjenice što sam znala da se na porodu može prenijeti infekcija na dijete (o toksoplazmi je riječ), a porodničari su se ponašali kao da o tome nemaju blage veze. MM kaže da je bi užasnut što oni ne pokazuju namjeru taj porod privesti kraju dok se ja trzam i skačem po krevetu i već me je vidio na carskom, a to bi bila najgora solucija jer su kod sekcije šanse za prelazak nametnika znatno veće. Valjda i zbog tog straha za dijete imam malo jači PTSP.
    Svakako, smatram da se ne treba boriti protiv ep. jer je ona jedina od kemije koja zaista olakša kad je najteže, ali se treba boriti da ne dolazimo u situaciju da nam treba.
    Slažem se da su najsretnije one koje su rodile doma.
    Kako ne volim biti radikalna ni u čemu, ne mogu galamiti ni protiv dripa i ostalih medicinskih intervencija u porodu jer one nisu izmišljene radi mrcvarenja žena, već radi spašavanje života i sprečavanja trajnih oštećenja. Ne vjerujem da u našim rodilištima rade sadistički manijaci koji se vole iživljavati nad rodiljama (možda se i nađe koji? ) ili nekakvi drip-dokoličari , ali je problem industrijalizacija poroda i nedostatak individualnog pristupa (čast iznimkama). Kod nas dođeš roditi i dobiješ drip ko porciju u menzi! :?
    Sorry što sam opet odužila, nadam se da sam bila jasna da bih odgovorila sestri, susjedi, prijateljici da li da traži ep. – nemoj. Šanse da imaš normalan, uredan porod su i statistički i realno znatno veće nego da se dogodi onaj gdje bi ep. bila nužna, a i da te potrefi baš takav u kojem ćeš je iz dubine duše željeti, kod nas je i statistički i realno veća vjerojatnost da je baša tada nećeš dobiti.

  46. #146

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    849

    Početno

    u potpunosti potpisujem nenu
    ja kad cu ponovo radjati cu ponovo postupiti prema okolnostima, ako uspijem bez epiduralne naravno da je necu traziti, a kad bi opet imala isti porod opet bi je zatrazila..
    sto se tice ovih problema s posljedicama mislim da to puno ovisi o anesteziologu..kod mene bas nije bilo nikakvih posljedica...zbog tih sat i pol vremena epiduralne za vrijeme koje su mi dali drip nisam ga nesto posebno ni osjetila, a opet sam sretna sto sam dobila drip i sto je beba izasla brzo van jer je slicno kao u neninom slucaju moglo doci do prelaska streptokoka grupe b (pri carskom se beba lakse zarazi, a potreban je brz porod da sve prodje super) i tako je u mojem slucaju s dripom i bilo..
    vjerujem da je kod kuce super roditi, da mogu i ja bi..ali se opet ne bi usudila jer ne znam sto bi da dodje do komplikacija na porodu ili da ponovo zatrebam infuziju..

  47. #147
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    ja bi se nadovezala na bol koja se osjeti tijekom poroda. barem ono kako ju ja doživljavam.

    nikako je se ne može uspoređivati sa nekom boli koja se dogodi prilikom ozljede. kada se ozlijedimo tijelo šalje jedne hormone koji signaliziraju opasnost i bol kod namještanja kosti, uganuća noge, vađenja zuba... je definitivno druge vrste.

    kod poroda, kada je prirodna ravnoteža hormona, tijelo ne šalje hormone opasnosti nego hormone zbog kojih se skroz drugačije percipira bol. htjeli mi to ili ne. i jednostavno se drugačije nosimo sa boli.

    dođe trud, boli te, fokusiraš se, zduraš ga i do drugog truda možeš se i smješiti i opuštati i pripremati se za njega.

    ako ti treba namjestiti dvije kosti, vjerujem da ti između namještanja definitivno nije do smijeha.

    ali prirodna ravnoteža hormona definitivno se narušava dripom i ostalim popratnim situacijama koje nailazimo u bolničkim porodima. od osobe do osobe je koliko se može nositi sa određenom smetnjom u bolnicama i u kojoj mjeri. ne smeta nas sve jednako i za neke stvari nismo niti svjesne koliko nas smetaju dok se ne nađemo u baš toj situaciji. neki put se može raditi o skroz banalnim stvarima koje nas inače ne bi izbacile iz takta.


    glasala sam da ne bi epiduralnu. odnosno niti sam ju imala prva dva puta tako ju niti ne priželjkujem treći put.

    koja je okolnost kada bi o njoj razmišljala. ne znam, možda neka slična kod Nene-jabuke. mada mi je tamo prvo palo na pamet da koji vrag su išli mrcvariti a ne odmah na carski (ja iz krajnosti u krajnost), a onda je poslije napisano da je carski bio još veća opasnost. u takvim situacijama bi razmišljala o svemu i onda odlučila.

  48. #148

    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    255

    Početno

    Ja ne bi epiduralnu. Ali rodila sam uz epiduralnu, na žalost. Nakon sati užasnih bolova (inducirani porod - zbog lažne izjave doktora), padanja otkucaja srca malcu, bez ikakvog napretka, otvaranja, spuštanja bebea, mene na kisiku - odmah sam potpisala za epiduralnu jer je ono bilo totalno neljudski. U načelu sam protiv, ježim se na to da me netko bode u kičmu, ali eto... okolnosti su bile takve da je bilo ili epiduralna i drip do maksimuma ili carski bez anestezije... J.. te izbor

  49. #149
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Leilani-m prvotno napisa
    Ja ne bi epiduralnu. Ali rodila sam uz epiduralnu, na žalost. Nakon sati užasnih bolova (inducirani porod - zbog lažne izjave doktora), padanja otkucaja srca malcu, bez ikakvog napretka, otvaranja, spuštanja bebea, mene na kisiku - odmah sam potpisala za epiduralnu jer je ono bilo totalno neljudski. U načelu sam protiv, ježim se na to da me netko bode u kičmu, ali eto... okolnosti su bile takve da je bilo ili epiduralna i drip do maksimuma ili carski bez anestezije... J.. te izbor
    Ne kuzim zbog cega u takvim uvjetima nisu napravili carski? :? ak je bilo vremena za epiduralnu i drip do max, mogli su i carski napraviti.

  50. #150

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Citiraj Leilani-m prvotno napisa
    Ja ne bi epiduralnu. Ali rodila sam uz epiduralnu, na žalost. Nakon sati užasnih bolova (inducirani porod - zbog lažne izjave doktora), padanja otkucaja srca malcu, bez ikakvog napretka, otvaranja, spuštanja bebea, mene na kisiku - odmah sam potpisala za epiduralnu jer je ono bilo totalno neljudski. U načelu sam protiv, ježim se na to da me netko bode u kičmu, ali eto... okolnosti su bile takve da je bilo ili epiduralna i drip do maksimuma ili carski bez anestezije... J.. te izbor

    carski bez anestezije??jednostavno nemoguće...osim toga carski se može napraviti i uz epiduralnu analgeziju,pa je vjerojatnije da nije bila potreba za SC.
    ne razumijem zašto si napisala da si nažalost rodila uz epiduralnu?

Stranica 3 od 8 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •