Pozdrav svima!

Ovo je moj prvi post ovdje, a čitajući ostalo stječem dojam da će netko znati prepoznati naš "problem".
V. ima 3 godine (6.12.2006), veselo dijete, voli se igrati najviše sam, ne voli grubosti, vrlo suosječajan, počesto tvrdoglav...
Problem bi opisala kao opsesivno zanimanje za neke stvari, do te mjere da neki simptomi podjsječaju na autizam. SAMO NEKI. Npr:

----- Kad je prohodao s 14 mj. SVIJET BI STAO kad bi se dočepao kvake na vratima.
Ta vrata nisu bila doma, već vrata od dučana, ulazna vrata od tuđih dvorišta, ulazna vrata od tuđih kuća isl. Stao bi i otvarao vrata ljudima koji bi ulazili i izlazili, nikako ga ne bi mogli udaljiti od tih vrata osim ako mu nebi objasnili da ima još puno drugih vrata (to su situacije kad ste već očajni).
------ Nakon faze kvake, došla je faza kliznih vrata s mehanizmom, sama se otvaraju i zatvaraju.
Dođemo u turbolimač, a on ni da se makne od ulaza jer su tamo rampe koje se same otvaraju kad ljudi žele uči. Stane i gleda gleda gleda. I tako bi mogao sat vremena.
Otiči će samo uz plač i plakat će do kuće i ljutiti se.
Ova faza još uvijek traje ali sada u kombinaciji s liftovima koji imaju takva vrata.
------- Opsesija za lifovima je tolika da nemožemo ići u obližnji shoping centar jer se tamo ne miće od lifta.
Opčinjen je pozivanjem lifta, vratima koja se sama otvore, on obavezno mora pritisnuti kat, obavezno pratiti katove na digitalnom displeju isl. Gdje god dođemo, a postoji lift, imamo tragediju jer ga nemožemo odvojiti od lifta (tu i tamo uspijemo, ali tek kad mu obečam da će se opet provozati liftom).

Eto, to je naše iskustvo UKRATKO. Takvo ponašanje sam našla kod autizma, ali on definitivno nema one druge simptome (gleda u oči, voli se maziti i u velikoj smo interakciji kroz igru i ples isl). Tražila sam vrtičkog psihologa da ga malo promatraju. Sve tete i psihologica kažu da je s njim sve uredu osim verbalne komunikacije jer puno priča a teško ga ili ništa ne razumiju. Inaće, svekrva i MM pričaju materinji talijanski pa V. sve razumije i brojeve govori na talijanskom.
Jućer smo bili zbog toga na dijagnostici kod logopeda u Suvagu, I oni kažu da je mali u granicama za svoju dob. Super su im ti testovi tamo. Kažu da je bitno da razumije a ostalo je lako uvježbati i korigirati.

PS.
Ono što je najdramatičnije, počeo je poznate osobe oslovljavati imenom i katom na kojem žive.
Nona 5, baka 9, bratići 6, Sara 7, MI 1 isl!

Molim vas javite se savjetom ili vlastitim sličnim iskustvom. Pomalo sam već uznemirena jer mi to ponašanje baš i nije normalno

Jasmina


:/