Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: B12 Hydroxocobalamin vs cyanocobalamin i ostala pitanja

  1. #1
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno B12 Hydroxocobalamin vs cyanocobalamin i ostala pitanja

    Pišem ovo ovdje jer mislim da bi izazvalo nepotrebne i nesuvisle rasprave na pdf-u tipa Dohrana.

    Dajete li vi koji ne konzumirate meso, KM ili jaja B12 svojim klincima?

    Je li itko od veggie-a/vegana ovdje proučavao razliku između ova dva oblika B12.
    Ja sam lakto veggie 14 godina, a zbog AD kod moje curice morala sam izbaciti KM (ne smijem niti soju).

    Britansko vegetarijansko društvo piše da B12 iz sojinih proizvoda, algi i sl. ne pogoduje baš našem tijelu. vidi ovdje

    Pedica mi je rekla da ako ću uzimati B12 da bude hydroxocobalamin.
    Zna li tko gdje mogu nabaviti neki pripravak s njime?

    Childlife ima neki multivitaminski pripravak, ali je B12 iz cyanocobalmina što mi ona toplo preporuča da ne uzimam.

    Itko?

  2. #2
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Cyanocobalamin je sintetika, ali se metabolizira u pravi B12. Hydroxocobalamin je pravi B12 kakvog rade bakterije (koje su jedini pravi proizvođači B12).

    Kobalamin iz algi i sojinih proizvoda je analog B12, što znači da dugom upotrebom takvih proizvoda zapravo ostaneš na manjim razinama B12 nego da takve proizvode ne uzimaš uopće. Problem s analozima je da potroše "intrinsičan faktor" pomoću kojega se B12 vraća iz probavnog sustava u organizam.
    Ukratko:
    - Hydroxocobalamin je B12
    - Cyanocobalamin je sintetika
    - Soja i alge nisu B12 i kradu ga iz organizma

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    417

    Početno

    Da li to znači da npr. Spirulina inhibira B12? Koji preparat bi pomagao kod anemije djeteta - dajem Sprulinu, ali vidim da ne pomaže baš...

  4. #4
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Vegić sam nekih 18 godina, zadnje 4 jedem i ribu, i to na preporuku ginekologice, jer kako mi je rekla, ako želim imati dijete jednog dana, bilo bi dobro da jedem barem ribu...
    Jedem i sireve, a i fermentirane sojine đinđe, pa je vjerojatno to dovoljno za B12. Inače, čitala sam da oni koji su jeli u prošlosti meso imaju zalihe u tijelu čak do 30 godina ovog vitamina.
    Maleckoj isto planiramo davati ribu, jer ne znam kako drugačije riješiti pitanje B12.

    E sad, ukoliko ne smiješ KM i soju, definitivno trebaš uzimati nadomjeske B12. Ima i takvih u kojima su koenzimi B12, navodno se dobro apsorbiraju, a sad koja je razlika između tih koenzima i cobalamina zbilja ne znam. Vidi ovdje.
    Još ti je jedna alternativa, da jedeš krispije, iliti popularne breakfest cereals, nekad prije sam jela Kelloggsov Special K, ali i drugi imaju dodatak vitamina i minerala, pa tako i B12, ali sam prestala kad sam prestala jesti KM. Ali mogu poslužiti i rižino/zobeno. Vidi ovdje
    Vjerujem da svi vitaminski pripravci imaju sintetske vitamine, osim možda ako se kupe u nekom dućanu sa zdravom hranom, ali koliko kužim njihovu filozofiju, oni ne koriste vitaminske preparate, nego tvrde da je pravilna, uravnotežena i šarolika prehrana osigurava dovoljan unos svih vitamina i minerala. Ali... makrobiotičari jedu i ribu i morske plodove.
    Ne znam da li sam išta pomogla...

  5. #5
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    E da, zaboravila sam dodati da mi povremeno uzimamo B complex u tabletama Neurobion, to je mužu pripisala doktorica, pa ih i ja povremeno uzmem kad "osjetim" da mi treba ako su mi napeti živci, a i od B vitamina se, vjerovali ili ne, puno sanja.

  6. #6
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Cyanocobalamin je sintetika, ali se metabolizira u pravi B12. Hydroxocobalamin je pravi B12 kakvog rade bakterije (koje su jedini pravi proizvođači B12).

    Kobalamin iz algi i sojinih proizvoda je analog B12, što znači da dugom upotrebom takvih proizvoda zapravo ostaneš na manjim razinama B12 nego da takve proizvode ne uzimaš uopće. Problem s analozima je da potroše "intrinsičan faktor" pomoću kojega se B12 vraća iz probavnog sustava u organizam.
    Ukratko:
    - Hydroxocobalamin je B12
    - Cyanocobalamin je sintetika
    - Soja i alge nisu B12 i kradu ga iz organizma
    Ok, hvala ti. Tako sam si i ja to u glavi posložila.

  7. #7
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    Citiraj Nia_Zg prvotno napisa Vidi poruku
    E da, zaboravila sam dodati da mi povremeno uzimamo B complex u tabletama Neurobion, to je mužu pripisala doktorica, pa ih i ja povremeno uzmem kad "osjetim" da mi treba ako su mi napeti živci, a i od B vitamina se, vjerovali ili ne, puno sanja.
    Kada su snovi u pitanju onda valjda imam dosta tih svih Be-ića. Mogla bih scenarije za filmove pisati koliko su živopisni

    Ovo za zalihe ex-mesojedaca sam čula.

    Skoro svi moji frendovi su vegetarijanci i nitko nije imao problema s klincima, čak štoviše svi su jako pametni (neki čak i previše), žilavi i čili.

    Da konzumiram KM i proizvode (ono pravo, mmmmmmmmmmmm a ne hormonsko) ne bih se dvoumila oko pitanja nadomjestaka, ovako me svako malo 'zasvrbe' prsti pa lutam bespučima net-a i istražujem.

  8. #8
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,385

    Početno

    Za zalihe sam čula da traju oko tri godine , ne bi bilo loše možda provjeriti stanje u nekom ozbiljnom laboratoriju.

  9. #9
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Za zalihe sam čula da traju oko tri godine , ne bi bilo loše možda provjeriti stanje u nekom ozbiljnom laboratoriju.
    Saznala sam da se u Kalićevoj može provjeriti na uputnicu. Juuuuhu! U Brayeru je 150 kn, a u Analizi 200 kn.

  10. #10
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,385

    Početno

    Citiraj the enchantress prvotno napisa Vidi poruku
    Saznala sam da se u Kalićevoj može provjeriti na uputnicu. Juuuuhu! U Brayeru je 150 kn, a u Analizi 200 kn.
    Možeš pitati i na Rebru, nekada su radili i oni.

  11. #11
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    Samo da javim što smo napravili ovih dana.

    Dobila sam njen nalaz B12 (radili u Brayeru). Malo ispod referentne. Pedica je rekla ok, i moja dr isto tipa nije frka tipa ipak sam zbog AD-a na vrlo striktnoj dijeti pa je i za očekivati da će biti manji.

    Našla sam B12 proizvode od Solgara za mene. Samo ih kod nas nema pa moram naručiti.

    Sirius, imaš pravo, pretragu radi Rebro, ali i Vinogradska. Na Rebru se naručuje, u Vonogradskoj ne, ali su sada 3 tjedna bez reagensa.

  12. #12
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Nia_Zg prvotno napisa Vidi poruku
    Jedem i sireve, a i fermentirane sojine đinđe, pa je vjerojatno to dovoljno za B12.
    Sirevi OK, alisojine džidže ti samo smanjuju B12. Radi se o opasnoj zabludi. Soja je pseudohrana.
    Jogurti na bazi bifidobacterium kultura su pouzdani izvor pravog B12.

  13. #13
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Sirevi OK, alisojine džidže ti samo smanjuju B12. Radi se o opasnoj zabludi. Soja je pseudohrana.
    Jogurti na bazi bifidobacterium kultura su pouzdani izvor pravog B12.
    Ma da, ne jedem te sojine đinđe u nekoj velikoj količini, povremeno miso u varivima, shoyu na basmatici iz woka i dimljeni tofu uglavnom na sendviče ili nariban na rižu ili tjesteninu s povrćem. A i LGG jogurte pojedem par puta tjedno.

    Čini se da ima jako puno različitih zabluda, pa je već teško iz tih svih informacija-dezinformacija izvući što je istina, a što zabluda

  14. #14
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Sirevi OK, alisojine džidže ti samo smanjuju B12. Radi se o opasnoj zabludi. Soja je pseudohrana.
    Jogurti na bazi bifidobacterium kultura su pouzdani izvor pravog B12.
    Davore, je li onda ovo (Valsov Bifidoverus) ok? Imaš li ti neki drugi proizvod koji koristiš?
    Naravno pretpostavljam da mora biti na mlijeku, da za one od cikle ili kupine to ne vrijedi.

  15. #15
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Vidiš, nisam znao da rade na soku od cikle, a čini se kao dobar štos. Ja jogurt radim u fušu, a detalje postupka ćeš naći na topicu "Jogurt i kiselo mlijeko"
    Za ljude koji ne trpe laktozu po bijelom svijetu preporučuju jogurt na kokosovom mlijeku. Ovaj štos sa ciklom mi se čini kao bolje rješenje jer je cikla već i sama krcata svačim finim. Ne znam koliko to košta, ali ne vjerujem da je neka jeftinoća.

  16. #16
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Njihovi proizvodi su pre-pre skupi, za bočicu od 1/2 litre traže preko 100 kn .

    Nego, Davore ti se kužiš i baviš s jogurtima, jel bi se mogla ta kultura upotrijebiti za izradu jogurta doma, odnosno, kako se dobiva ta velika količina tih dobrih bakterija u jogurtu? Da li to ovisi o tome koliko dugo jogurt stoji? Meni je logično da što duže stoji da se više tih bakterija namnoži unutra, ali možda griješim
    Jer ovo su nesumljivo jako koncentrirani probiotici za razliku od kupovnih jogurta, ali da li je to moguće napraviti doma?

  17. #17
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Dosta teško. Doma se postižu manje koncentracije jer je dosta teško postići optimalne uvjete kod kojih se događa veliko umnožavanje kolonije, ali se zbog toga ne trebaš previše živcirati jer je jogurt sasvim koristan i kod manjih CFU koncentracija kakve se postižu u domaćem jogurtu. S druge strane, koncentracija CFU se vremenom smanjuje pa je besmisleno ove preskupe sexy jogurte dugo držati u frižideru.

    O koncentracijama CFU sam se nedavno raspisao na http://www.roda.hr/forum/threads/412...iselo-mlijeko/

  18. #18
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Dosta teško. Doma se postižu manje koncentracije jer je dosta teško postići optimalne uvjete kod kojih se događa veliko umnožavanje kolonije, ali se zbog toga ne trebaš previše živcirati jer je jogurt sasvim koristan i kod manjih CFU koncentracija kakve se postižu u domaćem jogurtu. S druge strane, koncentracija CFU se vremenom smanjuje pa je besmisleno ove preskupe sexy jogurte dugo držati u frižideru.

    O koncentracijama CFU sam se nedavno raspisao na http://www.roda.hr/forum/threads/412...iselo-mlijeko/
    Super, hvala, pročitala sam ovaj topic koji si linkao, probat ću i domaći jogurt prema uputstvu.
    Curica će mi uskoro 11 mjeseci, pa ćemo probati s jogurtom, a obzirom da nekako najviše vjerujem Vindiji od mliječne industrije, pa ćemo probati s Vitaktivomm, jer sadrži Lacobacillus acidophilus i Bifidobacterium pa je to super i za B vitamin o kojem je ovdje bila riječ.
    E da, ovo mi je super informacija da jogurt treba biti što svježiji, jer se koncentracija CFU smanjuje s vremenom. Uvijek sam mislila da što je jogurt kiseliji i što duže stoji, da je ova koncentracija veća , ubuduće ću tražiti novijeg datuma jogurte u trgovini.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •