Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 61

Tema: Pusenje, iskreno

  1. #1

    Početno Pusenje, iskreno

    Ne znam da li sam postavila topic na pravom mestu i znam da cu naici samo na osude zbog svoje iskrenosti, ali ipak rizikujem. Naime, vec sam u poodmakloj trudnoci ali nisam uspela da prestanem sa pusenjem. Nisu sada bitni razlozi, najjaci je moj karakter i nemam opravdanja, no znam sigurno da nisam jedina i da veliki broj trudnica muci isti problem ali se plase osuda pa cute. Da budem iskrena, ja zapravo i ne poznajem ni jednu zenu koja je u trudnoci prestala sa pusenjem i to je grozno, a nikakva moralna podrska. Ni jedna od njih se zbog toga ne kaje. Bebe, zapravo sada vec veca deca, su bile odlicne i nikakvih problema nisu imale. Koliko god me to tesilo sve ovo vreme, priznajem da me sada uhvatio ogroman strah i griza savesti. Ne mogu da prestanem sa brigama o tome da li ce moja beba biti u redu. Uzasan osecaj, zato i ne zelim da slusam vase osude. Samoj sebi sam dovoljna. Tesim se jedino sto sam u toku trudnoce pila ogromne kolicine vitamina c jer je on antioksidant i sprecava starenje posteljice pa je za sve ovo vreme posteljica sasvim ok, a beba po ultrazvuku idealno napreduje. Molim vas drage mame koje ste u trudnoci pusile, budite iskrene i recite mi da li je neka beba imala neke stetne posteljice zbog vaseg nemara ili je sve proslo kako treba. Ne mogu da spavam od brige, to me Bog kaznjava.

  2. #2

    Početno

    mislila sam na stetne posledice, a ne posteljice

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Selim na Kružoke trudnica

  4. #4

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    znam kako se osjećaš, ja sam prije trudnoće bila uvjerena da ću u trudnoći prestati pušiti, ali kad mi je moj ginekolog rekao da do 10 cigareta dnevno znanstveno dokazano ne šteti bebi, uhvatila sam se za tu slamku, tako da se toga držim
    no grižnja savjesti ipak postoji

  5. #5
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Ja sam prestala pušiti. Pušila sam (bila sam okorjeli pušač) 20 godina. Kad sam ostala trudna prestala sam, s tim da sam tu i tamo "zgriješila" sa jednom cigaretom dnevno, onom ko štapić tankom, puckajući (grižnja savjeseti..). No one sekunde kad sam prestala raditi (3 tjedan pred porod) pa do danas (znači 22 mjeseca) nisam niti jedan jedini put zapalila cigaretu. Nisam je primila u ruku. Naprotiv, ja se cigarete više ne sjetim. Nemam nikakvog osjećaja želje da zapalim cigaretu, niti zavisti, niti mi miriši. Jednostavno ..ništa.
    No jesam li stvarno postala nepušač, moći ću reći kad me prođe i ova blokada, jer Lovru još uvijek dojim.

    U svakom slučaju, nadam se da ćeš jednog dana skupiti snage i oduprijeti se cigareti.

  6. #6
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    i ja sam pušila u trudnoći nisam bila dovoljno jaka da se ostavim cigareta
    ali kad bi me uhvatile misli kao tebe ako mi je slučajno cigareta bila u
    ruci odma sam je gasila,ja sam kao samu sebe nastojala kontrolirati da
    šta manje pušim tako da sam bila odlučila i toga se držala;nema pušenja
    na poslu(prestala sam raditi 01.10 a rodila 19.10) osim jedne cigarete uz
    kavu,doma nisam nikako pušila a pošto sam radila dvokratno i nisam nešto izlazila van tako da bi uglavnom prošla dan sa do 5cigareta dnevno
    iako ovo pišem da te utješim i ti i ja znamo da to nije dobro
    rodila sam dečkića od 4050gr 50cm i sve je prošlo super,samo da napomenem jela sam ribu barem 3puta tjedno jako puno salate,općenito
    zelenila,voća,povrća................i pila c-vitamin,e-vitamin i prenatal
    ali najbolje se dogodilo kad sam rodila tj nakon što su mi ga prvi put donjeli na podoj nije više bilo šanse da cigaretu stavim u usta i nisam
    ni dan danas :D
    puno i neka sve prođe najbolje šta može

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Ja sam prestala kad sam saznala da sam trudna. Pa sam zapalila u 8. mjesecu kad sam imala napad bubrega. Pa sam opet prestala. Pa sam zapalila kad je V. imao oko 10 dana jer sam mislila da cu poludjet, a tjesila se da ce mu manje naskodit ta cigara nego apaurin...Pa se ta cigara pretvorila u jos nekoliko. Pa sam opet prestala (Mozda zato jer nisam imala snage u januaru pusit na balkonu). S nepunih njegovih osam mjeseci je prestalo dojenje. On vise nije htio (A ja se i dan danas pitam da li to ima veze s tim sporadicnim pusenjem). Sad sam opet pocela. Istina to je max 5 cigara dnevno i to na poslu jer je sveto pravilo da se u nasoj kuci ne pusi.
    Dakle, necu te uljuljkivat pricom kako bebi pusenje ne steti. Sigurno steti.
    Necu te ni osudjivat. Ali ti necu ni reci samo ti nastavi. Reci cu ti molim te prestani bar dok si trudna i dok dojis. Time ce moja savjest biti mirna. A ostalo je prepusteno tvojoj...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    OGULIN
    Postovi
    157

    Početno

    Kao i ti i ja se bojim tih osuda al kod mene tito izgleda ovako. prva 3 mj. trudnoće pušila sam do 5 cigareta dnevno. tada sam prestala s pušenjem.
    onda u 5 mj. sam doživjela neki stres pa sam opet zapalila i pušila nekih 7 dana isto 5 cigareta max.
    sad sam u 7 mj. i ponekad možda jednom u 3 tjadna zapalim jednu cigaretu al samo kad se nađem u stresnoj situaciji.
    po UZV moja beba je jako napredna i velika tako bar doktor kaže i da ima više od prosječne težine.
    Al bez obzira na to i mene peče savjest i grizem se i ajmo probati do kraja trudnoće i za vrijeme dojenja više ne pušiti

  9. #9
    iva_777 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    407

    Početno

    Sa Dorianom sam prestala čim sam saznala da sam trudna i opet sam počela kad sam ga prestala dojiti. A sa Janom nisam pušila prva 4 mjeseca (bljuvalo mi se), no čim su mučnine prestale uhvatila me kriza. Nisam htjela pušiti, a mamilo me pa sam bila nervozna. I tako nisam prestala, ali sam smanjila na cca 5-10 (ovisno o situaciji) cigareta dnevno.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Pušenje u trudnoći stvar je osobnog izbora. Dakle, jedino pitanje jest je li vam važnija dobrobit bebe ili vam je važnije ugoditi svojoj potrebi/navici. Svako odabire po vlastitoj savjesti, kao i sve ostale stvari, ali ono što mene izluđuje i što bi zakonski kažnjavala su izjave ginekologa poput one koju je navela karmen, da do 10 cigareta ne šteti bebi. Odluka je na vama, ali ovako nonšalantne izjave od strane medicinskih djelatnika su naprosto stravične. : palac dolje

    "Argument" da postoji puno djece koja se rađaju zdrava posve je neutemeljen - da, ima djece kojima (bar na prvi pogled) nije ništa, a isto tako ima djece koja se nisu rodila zdrava. To je ruski rulet, a ja se nikad ne bih usudila igrati se sa zdravljem svojeg djeteta - prebitno mi je.

    Prestala sam pušiti čim sam saznala da sam trudna i još uvijek se žderem zbog popušenih cigareta dok nisam znala da sam trudna.

  11. #11
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Greska, molim te smogni snage i prestani pušiti!
    Mi na forumu ćemo ti pružiti podršku.

    Pročitaj sljedeća 2 teksta:
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=162&Show=1853
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=162&Show=555


    Moja priča ide ovako.
    Ja sam nepušač, ali moja mama je pušila u trudnoći i sa mnom i s mojim bratom. Brat je rođen kao beba jako niske porođajne težine i imao je dosta problema sa zdravljem kao mala beba.

    Dok smo bili mali i mama i tatu sam nam dosta pušili.
    Ja sam cijelo djetinjstvo patila od čestih upala sinusa i kroničnog bronhitisa, alergična sam na svašta. I danas imam sličnih problema.

    Mojoj mami nisam ni sekunde dozvolila da puši u blizini mog djeteta! Otkako sam rodila stalno sam je gnjavila da prestane pušiti. Bezuspješno.

    Prije godinu dana operirala je adenokarcinom na plućima.
    Naravno da je sad prestala pušiti. Operacija je bila gadna i s dugim i jako bolnim oporavkom.
    Budući da joj sad fali jedan plućni režanj taško diše pri bilo kakvom naporu.

    Mama mi ima samo 55 godina! Do operacije je izgledala kao da ima 40. Sada je tjelesno i emocionalno i duhovno druga osoba (u lošem smislu).

    Molim vas nemojte pušiti!

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sverige-Sarajevo
    Postovi
    251

    Početno

    Cim sam zatrudnila, prestala sam pusiti, rekla sam sama sebi, ako trujem sebe, zasto da trujem neduzno bice, i svaki put kad mi je prahnulka, pomislila sam na to i odmah sam se ohladila.

    Ja sam se isto naslusala prica, ma hajd, ta i ta je pusila, rodila djete preko cetri kile, eno ga zdravo, nis mu ne fali, a isto tako znam dosta djece koja imaju posljedice, pa prvi moj brat, mama je pusila s njim u trudnoci, kao beba dobio bronhitis, pa je umjesto toplog krevetica, dobio bolnicki.

    Zatim isto tako znam jednu mamu koja je izgubila bebu u visokoj trudnoci, nikotinski sok, ispusila skoro dvije kutije za kratko. KOMA!

    Ja bih savjetovala bar u trudnoci svaka mama da prestane, i tokom dojenja ako ne moze skroz.

  13. #13
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    znam da si rekla da ne trebaš osudu i ne osuđujem te. jer ono što radiš radiš vlastitom djetetu, ne meni, ne mom djetetu, nego sebi i svom.

    trebaš samo uzet cigarete i bacit ih u smeće. i reći ja to mogu. pa nisi valjda takva bijedna kukavica pa to ne možeš?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Mamita imas iste odgojne metode ko MM. A ja nikako da mu objasnim da meni treba pozitivisticki pristup....

  15. #15
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    nema tu ništa pozitivistički.
    baciš i bok.
    pa zar nema i gorih stvari u životu nego odreć se bijedne pišljive cigare?

  16. #16
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    opet ja već sam napisala da sam pušila i prestala
    imam jedno pitanje zašto početi puštit nakon što ste
    već prestale,mislim ako izdržiš bez cigareta godinu dana
    zašto ne još godinu pa godinu.........
    tako sam ja i evo već pune 4g ne pušim i nemam namjeru početi

  17. #17

    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    47

    Početno

    ja moram priznati da sam iako silno željela ove bebe nisam odmah prestala pušiti već negdje od 12 tjedna trudnoće,jednostavno nisam mogla
    u jednom trenutku sam sama sebi bila toliko odvratna i jadna i dok sam pušila zamišljala sam kako moj dim ide direktno u trbuh i kako se bebe guše
    iskreno odmah sam bacila cigaretu i otad nijednu ,nemogu zamisliti da je više stavim u usta iako sanjam da pušim i nekad me jako privlači,ali se suzdržim,moje bebe su meni najvažnije na svijetu i nema šanse da bi sad zapalila ,a bila sam teški ovisnik kutiju i pol sam znala slistit dnevno

  18. #18
    Sanjica avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Moslavina
    Postovi
    919

    Početno

    Meni nekako osnovni tvoj problem leži u onome da ne poznaješ niti jednu trudnicu koja je prestala pušiti. Okružena si lošom i nepoticajnom okolinom, a malo ti treba da si nađeš izgovor.

    Ja poznajem samo jednu ženu koja se nije htjela odreći cigarete u trudnoći, malo je dojila i prestala, a puše u kući svi. I svi od njihovog društva, i baba...

    Danas, pet godina kasnije, dijagnosticirana je astma, ima alergije...

    Nagađati zašto je mali bolestan sada je bespredmetno, ali da mu je dim cigarete koristio - definitivno nije.

    Nađi drugačiju podršku, ako nemaš u svojoj okolini, budi tu s nama. Idi korak po korak, napravi strategiju svog odvikavanja i ne osjećaj se krivom da si pala na testu ako jednu zapališ. Reci sebi: To je bio trenutak slabosti.

    Ja u svojoj okolini nisam imala podršku za dojenje. Našla sam osobe koje su mi bila pozitivna podrška, komunicirala telefonom i prihvatila se Rode i foruma. Danas dojim dijete od 18 mjeseci, još uvijek uživam i nemam gotovo nikakvu podršku u okolini za ovo produženo dojenje.Ali nije me briga, imam Rodu i na njoj hrpu žena koje isto to rade i hrpu tekstova koji mi pokazuju da sam ja u pravu.

    Tako i tebi preporučam, nađi u svojoj okolini bilo koju osobu koja ne puši ili je prestala u trudnoći, počni proučavati tekstove o štetnosti pušenja, prestani si tražiti loše primjere za podršku i izgovor. Vidi koliko je nas ovdje, svaka od nas spremna je s tobom dijeliti tvoju muku i dati ti podršku. Ako treba, budemo se rasporedile i s tobom se dopisivale tako da cijelo vrijeme moraš tipkati po tastaturi. Nećeš imati vremena za cigaretu.

    Bitno je samo da ti znaš što želiš?

    Sjediti i kukati kako si nesretna je glupo gubljenje vremena i živaca. Poduzmi nešto!

  19. #19
    lidac2004

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Pušenje u trudnoći stvar je osobnog izbora. Dakle, jedino pitanje jest je li vam važnija dobrobit bebe ili vam je važnije ugoditi svojoj potrebi/navici. Svako odabire po vlastitoj savjesti, kao i sve ostale stvari, ali ono što mene izluđuje i što bi zakonski kažnjavala su izjave ginekologa poput one koju je navela karmen, da do 10 cigareta ne šteti bebi. Odluka je na vama, ali ovako nonšalantne izjave od strane medicinskih djelatnika su naprosto stravične. : palac dolje

    "Argument" da postoji puno djece koja se rađaju zdrava posve je neutemeljen - da, ima djece kojima (bar na prvi pogled) nije ništa, a isto tako ima djece koja se nisu rodila zdrava. To je ruski rulet, a ja se nikad ne bih usudila igrati se sa zdravljem svojeg djeteta - prebitno mi je.

    potpisujem



    nema tu ništa pozitivistički.
    baciš i bok.
    pa zar nema i gorih stvari u životu nego odreć se bijedne pišljive cigare?

    i ovo.

    a ja se ne usudim nista drugo reci jer bi iz moga posta definitivno procitala osudu, pa bolje da sutim.

  20. #20
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    i ja sam pusila u obadvije trudnoce

    i svaki put zakaslju ili kad su tak lose da ih moram inhalirat pegla me griznja savjesti da sam svemu tome kriva ja koja sam pusila i pusim jos uvijek i oni zive u dimu nasih cigareta

    slabo pomaze to sto znam da i djeca ljudi koji ne puse doma, i zena koje nisu pusile u trudnoci istoi imaju bronhitis, laringitis ili neku drugu bolest disnh puteva

    u mom slucaju, griznja savjesti je uvijek tu i zivis s njom svaki dan, priznao ti to kome ili ne

  21. #21
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    pa šta čekaš onda, da ja dođem u samobor pit ti krv?

  22. #22
    JaMajka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Ja sam prestala pušiti. Pušila sam (bila sam okorjeli pušač) 20 godina. Kad sam ostala trudna prestala sam, s tim da sam tu i tamo "zgriješila" sa jednom cigaretom dnevno, onom ko štapić tankom, puckajući (grižnja savjeseti..). No one sekunde kad sam prestala raditi (3 tjedan pred porod) pa do danas (znači 22 mjeseca) nisam niti jedan jedini put zapalila cigaretu. Nisam je primila u ruku. Naprotiv, ja se cigarete više ne sjetim. Nemam nikakvog osjećaja želje da zapalim cigaretu, niti zavisti, niti mi miriši. Jednostavno ..ništa.
    No jesam li stvarno postala nepušač, moći ću reći kad me prođe i ova blokada, jer Lovru još uvijek dojim.

    U svakom slučaju, nadam se da ćeš jednog dana skupiti snage i oduprijeti se cigareti.
    Evo, ja jako slično kao Mamma san. Dakle, prestala sam pušiti (nakon dooobrih 12-13 god) kada sam zatrudnila i nikada nisam "zgriješila", a danas se osijećam kao mamma u ovom boldanom dijelu. S tom razlikom što sam prestala dojiti, a (još uvijek) ne pušim.

  23. #23
    JaMajka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    501

    Početno

    Osijećam = osjećam

  24. #24

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    ja ne odobravam pušenje, ali fakat mi nisu jasne izjave nekih od vas koje tako nonšalantno kažu, jednostavno baciš i to je to,
    te osobe sigurno nisu bile pušačice, jer da jesu, znale bi da to nije tek tako, pušenje je ovisnost kao i droga, a nisam čula da se ovisnosti olako rješava preko noći
    svog ginića sam nekoliko mjeseci prije trudnoće pitala da li je bolje da sad prekinem s pušenjem da se tijelo na vrijeme očisti, pitao me koliko cigareta dnevno pušim. nakon što sam mu rekla ca. kutiju dnevno, kazao je: " pa znate i sami da ne bute prestali pušiti", i kao što sam već napisala da do 10 cigareta nije štetno za plod.
    moram napomenuti da se radi o jako renomiranom zagrebačkom ginekologu zahvaljujući kome (nakon 2 spontana) imam urednu trudnoću.
    da me on kojim slučajem uplašio i inzistirao da prestanem, možda bih i uspjela, a možda ipak ne.
    moje neprestajanje ne znači da mi nije stalo do bebe!
    živcira me što se uvijek nađu "pametne" kojima neće pasti na pamet npr. osuditi trudnicu koja se hrani u fast food-u, jede tone slatkiša, ne kreće se (ne mislim na trudnice koje su na mirovanju), u tom slučaju je trudnicama sve dozvoljeno samim tim što su trudne, nema veze što dižu svoje muževe u 2 ujutro da im donesu hambić iz mc donaldsa, to je u redu
    žene, pogledajte kompletnu sliku, ja se hranim zdravo, ne sjećam se kad sam zadnji put pojela bijeli kruh, bijelu rižu i ostale nezdrave namirnice, svaki dan prošetam na svježem zraku 30-60 min, nisam živčana, zadovoljna sam i to sigurno pozitivno utječe na moju bebu!

  25. #25
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    nemoj molim te brkati fast food s nikotinom. uostalom fast food i nije tema topika. mogla si napisat i da je drogiranje je puno gore od pušenja.

    a i ginekologa bi mogla promjenit ne znam po čemu je renomiran, povlađuje ti pa ti je valjda zato dobar.

  26. #26
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj karmen prvotno napisa
    živcira me što se uvijek nađu "pametne" kojima neće pasti na pamet npr. osuditi trudnicu koja se hrani u fast food-u, jede tone slatkiša, ne kreće se (ne mislim na trudnice koje su na mirovanju), u tom slučaju je trudnicama sve dozvoljeno samim tim što su trudne, nema veze što dižu svoje muževe u 2 ujutro da im donesu hambić iz mc donaldsa, to je u redu
    Nevjerojatno je kako uopce usporedjujes hranu i duhan. Da, secer je los, a ni hamburger nije vrhunac zdrave prehrane, al jos uvijek ne izazivaju rak pluca niti skode onima koji sjede kraj tebe ili u tebi dok ih konzumiras.

    Sto se tice ginekologa i nebuloze o tome kako 10 cigareta dnevno nije stetno, bas me zanima sto bi na to rekao bilo koji pa i jako nerenomirani provincijski pulmolog o tome...

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    "nisam čula da se ovisnosti olako rješava preko noći"

    Bas tako se prestaje pusiti. I svi koje poznajem su prestali bas tako. Preko noci. Nema tu ono smanjicu na deset, pa na pet...samo CUT!

    Za tvog ginekologa nemam rijeci....

  28. #28
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    ono sto mi se n ikako ne dopada jeste da se stalno neko s nekim svadja,prebacuje, nabia nanos :ispovrac

    moze li se ikako voditi normalan dijalog (u ovovm slucaju tipkjalog )

    no ovaj put se moram umjesati...

    pusenje JESTE stetno
    govorim iz pozicije pusaca koji je prestao pustiti kad je ostao trudan i koji ne pusi za dobrobit svog djeteta a jako jako jako bi zelio da zapali evo bas sad.

    u svakom slucaju, karmen, ako covjek nema dovoljno jaku volju pa je za njega stres prilikom prestanka pusenja ogroman, onda je moja prepostavka da je manje stetno tih par cigareta nego ogromna kolicina stresa. (napominjem svaki put da je ovo MOJE misljenje i nemora biti ispravno)
    ja zelim vjerovati da je tvoj ginic mislio slicno a ako nije onda on nema veze sa svojim poslom i trebalo bi ga

    i moja mama je pusila samo par cigareta dnevno pa sam ja imala 5 upala pluca i bronhitis i bla bla....a dokazano je da pusenje u trudnoci moze uticati bas na ove pojave kod djece.

    ovo ne pisem da bih nekog napadala ili opravdavala vec da kazem da je SVE MOGUCE AKO SE DOVOLJNO ZELI

    sto se tice hamburgera....njih se ne jede 10 dnevno kao cigareta!

  29. #29

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    kao prvo, ovo nije idealno društvo i uvijek ćemo biti okužene pušačima i udisati dim, ne možemo živjeti pod staklenim zvonom
    rak pluća dobivaju samo pušači???
    jel isto dal zapališ tu i tamo ili da pušiš dvije kutije dnevno?
    ja govorim o umjerenosti, neće ti štetiti ako pojedeš jedan hamburger u tjedan ili dva, htjela sam naglasiti da neumjerenost, kako u hrani, tako i u cigaretama, može dovesti do većih problema
    naglašavam da ovim ne želim ohrabrivati i poticati pušačice da nastave s pušenjem, ali isto tako ne možemo promatrati situaciju jednostrano i isključivo!

  30. #30
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    meni je nagore kad mi pušač dođe u goste i gleda u mene i očekuje da mu ja iz neke ljubavi dozvolim da puši u dnevnoj sobi ili u kući uopšte.Valjda po principu, volim te pa me truj kolko hoćeš.E pa nemere.Kod mene se puši na balkonu nevezano od vremenskih uvjeta.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    Citiraj white_musk prvotno napisa
    meni je nagore kad mi pušač dođe u goste i gleda u mene i očekuje da mu ja iz neke ljubavi dozvolim da puši u dnevnoj sobi ili u kući uopšte.Valjda po principu, volim te pa me truj kolko hoćeš.E pa nemere.Kod mene se puši na balkonu nevezano od vremenskih uvjeta.
    tu se u potpunosti slažem s tobom

  32. #32
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    Citiraj karmen prvotno napisa
    Citiraj white_musk prvotno napisa
    meni je nagore kad mi pušač dođe u goste i gleda u mene i očekuje da mu ja iz neke ljubavi dozvolim da puši u dnevnoj sobi ili u kući uopšte.Valjda po principu, volim te pa me truj kolko hoćeš.E pa nemere.Kod mene se puši na balkonu nevezano od vremenskih uvjeta.
    tu se u potpunosti slažem s tobom
    he,he i ja
    ali više ni nemamo posjeta

  33. #33
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja sam prestala pusit onda kad sam saznala da sam trudna. prije toga sam pusila skoro 13 god.
    pomoglo mi je i to sto mi je cigareta uzasno smrdila u samome pocetku. no sada se znam uloviti kako sanjam da sam vani i gustam u dobrom vinu i cigareti. smrad udimljene robe mi uzasno smeta. a smeta mi i kad netko pusi pred menom jer sam jos uvijek u napasti i pozelim zapaliti. pogotovo kad se unervozim. ali se suzdrzim i nadam se da vise nikad necu zapaliti niti jednu cigaretu!

    sada slijedi dio kojeg potpisujem u potpunosti!
    Citiraj Arwen prvotno napisa
    Citiraj karmen prvotno napisa
    Citiraj white_musk prvotno napisa
    meni je nagore kad mi pušač dođe u goste i gleda u mene i očekuje da mu ja iz neke ljubavi dozvolim da puši u dnevnoj sobi ili u kući uopšte.Valjda po principu, volim te pa me truj kolko hoćeš.E pa nemere.Kod mene se puši na balkonu nevezano od vremenskih uvjeta.
    tu se u potpunosti slažem s tobom
    he,he i ja
    ali više ni nemamo posjeta
    prehladno je za balkon. i prosli vikend su izlazili sa kaputima i negodovali.

    mene je samo strah da sveki nece uspijet ostaviti cigaretu, a ja ne namjeravam dopustiti da je beba blizu cika! dovoljno mi je sto kad dodje u goste gutam knedle jer ne znam kako objasnit da mi smeta dim i da ostaje u sobi dugo nakon ugasene cigarete. ona je iznimka od pravila "s cigaretom mars na balkon".

  34. #34
    lidac2004

    Početno

    Citiraj karmen prvotno napisa
    ja ne odobravam pušenje, ali fakat mi nisu jasne izjave nekih od vas koje tako nonšalantno kažu, jednostavno baciš i to je to,
    te osobe sigurno nisu bile pušačice, jer da jesu, znale bi da to nije tek tako, pušenje je ovisnost kao i droga, a nisam čula da se ovisnosti olako rješava preko noći
    svog ginića sam nekoliko mjeseci prije trudnoće pitala da li je bolje da sad prekinem s pušenjem da se tijelo na vrijeme očisti, pitao me koliko cigareta dnevno pušim. nakon što sam mu rekla ca. kutiju dnevno, kazao je: " pa znate i sami da ne bute prestali pušiti", i kao što sam već napisala da do 10 cigareta nije štetno za plod.
    moram napomenuti da se radi o jako renomiranom zagrebačkom ginekologu zahvaljujući kome (nakon 2 spontana) imam urednu trudnoću.
    da me on kojim slučajem uplašio i inzistirao da prestanem, možda bih i uspjela, a možda ipak ne.
    moje neprestajanje ne znači da mi nije stalo do bebe!
    živcira me što se uvijek nađu "pametne" kojima neće pasti na pamet npr. osuditi trudnicu koja se hrani u fast food-u, jede tone slatkiša, ne kreće se (ne mislim na trudnice koje su na mirovanju), u tom slučaju je trudnicama sve dozvoljeno samim tim što su trudne, nema veze što dižu svoje muževe u 2 ujutro da im donesu hambić iz mc donaldsa, to je u redu
    žene, pogledajte kompletnu sliku, ja se hranim zdravo, ne sjećam se kad sam zadnji put pojela bijeli kruh, bijelu rižu i ostale nezdrave namirnice, svaki dan prošetam na svježem zraku 30-60 min, nisam živčana, zadovoljna sam i to sigurno pozitivno utječe na moju bebu!

    evo, karmen, ja sam pusila 10-11 godina cak i po dvije kutije dnevno!!
    i prestala preko noci, bez problema vjerovala ti ili ne!
    probala sam poslije zapaliti i bila mi je odvratna!
    niti sam ikada sanjala da pusim niti to ikada zelim vise!
    kako je lijepo uci u stan koji mirisi, kako je lijepo obuci odjecu koja ne smrdi po cigaretama....

    usporedjivati hamburger sa cigaretom necu ni komentirati a jos manje ginekologa koji izjavi da deset cigareta dnevno ne steti plodu

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Meni je žao da se svaka iole kontroverznija rasprava (alkohol i pušenje u trudnoći, dojenje/adaptirano i sl.) svede na napade i branjenje. Još više mi je žao što i ja uredno doprinesem takvoj atmosferi. Najtužnije je što takve rasprave - nemaju smisla. Sve se svede na branjenje svojih stavova, a prave se informacije izgube u teškim riječima.

    Ajmo ovako:

    karmen, nitko ne sumnja da voliš svoju bebu i da joj se veseliš. Isto tako, vjerujem da nije lako prestati pušiti - nekima jest, meni je recimo bilo, ali ja sam ionako uvijek bila društvena pušačica i pušila sam svega par cigareta i to neredovito. Super je što se zdravo hraniš, ja znam tu i tamo zabrazditi s colom i uopće se ne ponosim time...

    Ajde bar pokušaj prestati. Ako ti bude koma i nikako nećeš moći izdržati, bar možeš reći da si probala. Jer, ako sad ne prestaneš pušiti, nećeš prestati nikad. Pušit ćeš cijeli život, sigurno. Razmisli malo o tome. Hoćeš li ikada imati bolji, dragocjeniji motiv od ovog malog, preslatkog bića kojemu se toliko veseliš?

    Ja ti držim fige I svima ostalima koje će pokušati. To je najbolji poklon koji možete dati svom djetetu, vredniji od svih igračaka, robice i poklona koje će ikada dobiti.

  36. #36
    plashljivo_pile avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    558

    Početno

    ja sam dobar dio trudnoće pušila ko turčin... naime, nisam imala pojma da sam trudna. onda kad sam skužila da sam trudna provela sam nekoliko dana bez cigarete. na žalost, valjda svi ljudi koje poznam puše. a otić na kavu (tj. sok) s nekim i sat vremena gledat u strop praktički se tresući od potrebe za cigaretom... brrrr....
    stoga sam uvela ovaj režim: pušim samo kad sam na kavi. i to onako, zapalim dvije, tri cigarete i više ih pustim da izgore. nema pušenja po cesti, doma... sam na kavi. a kave sam počela izbjegavat što je više moguće. tak da postepeno radim na potpunom prekidu, jer kad se mala rodi... mane šane da zapalim. a bilo kakve nagle promjene kod mene rezultiraju živcima na lešo.
    i nije mi baš pretjerano jasno kaj se svi deru na mene ak zapalim, a istovremeno dime u mom društvu sto na sat... hm.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    1,276

    Početno

    ja sam prestala odmah čim sam saznal za trudnoću iako sam bila strastveni pušač
    još mi se nekad puši, ali nema šanse ...

  38. #38
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj karmen prvotno napisa
    ja ne odobravam pušenje, ali fakat mi nisu jasne izjave nekih od vas koje tako nonšalantno kažu, jednostavno baciš i to je to,
    te osobe sigurno nisu bile pušačice, jer da jesu, znale bi da to nije tek tako, pušenje je ovisnost kao i droga, a nisam čula da se ovisnosti olako rješava preko noći
    ja nisam pušila (osim cigarete tu i tamo na faksu), ali moj muž je preko 15 godina do kutiju i pol/dnevno. planirao je prestat, pa smanjivat i ništa. početkom ove godine je odlučio da više neće pušit i od tada ne puši. veli da mu više niti ne dolazi želja za cigaretom i da mu smeta kad drugi puše. dakle moguće je. ovisnost je, ali ako postoji želja i snaga, može se prestat preko noći!

  39. #39
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Ja sam prestala pusiti kad sam saznala da sam trudna sa prvom bebicom. Nisam mogla docekati da rodim da zapalim. Ali mi smo dojili od prvog dana do godinu tako da pusenje nije dolazilo u obzir.

    To je bilo prije 3 godine i jos ne pusim. :D Postala sam 100%ni anti smoker. Cak nevolim ni da mi gosti puse. Ali eto... Kad bebica dodje nema vise dumananja kod mene!

    MENI CIGARETA NECE VISE NIKAD USTA!!!!!!!

  40. #40

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    981

    Početno

    Nakon što sam vidjela + još sam u nevjerici zapalila nekoliko cigareta i prestala poslije 5-6 dana samo što ja i nisam pušila više od 10 cigareta dnevno pa mi i nije bio neki problem.Do danas nisam zapalila :D
    Pošto mi je prošao termin ležala sam u bolnici nekoliko dana i čekala porod.Bilo mi je grozno gledati trudnice koje su tamo mjesecima sa rizičnim trudnoćama kako se ne mogu i ne žele odreći cigareta.Čak i trudnice sa blizancima kojima prijeti prerani porod.Meni je to nashvatljivo.
    Izložiti dijete takvom riziku a za šta.
    I pušenje se stvarno ostavlja odjednom,kao što je netko rekao nema smanjivanja,jednostavno baciš.Drugačije ne ide.

  41. #41
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj karmen prvotno napisa
    kao prvo, ovo nije idealno društvo i uvijek ćemo biti okužene pušačima i udisati dim, ne možemo živjeti pod staklenim zvonom
    rak pluća dobivaju samo pušači???
    Ako jedan po jedan pusac prestaje pusiti, necete uvijek biti okruzene pusacima i udisati dim.
    A koji je to gust, da mjesecima ne osjetite dim cigarete u nosu, to vam nemrem opisat.
    Jednog dana cete ga i vi osjetit. Kad pusaci prestanu opravdavat svoje neprestajanje pusenja neprestajanjem drugih pusaca.

  42. #42
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    Eto, i ja sam pušila dok mi nije počelo smetati i rekla sam: od sutra prestajem! Od tada, a prošlo je 3 i pol godine nisam zapalila, u biti lažem, jesam jednu mjesec dana nakon prestanka da vidim jesam li izliječena i imala sam osjećaj ko kad sam zapalila onu prvu u životu, skoro se ugušila! Dakle, prestaje se iznenada, šokiraj organizam i reci mu: što si dimio, dimio si!
    Sad sam militantni nepušač, najbolja prijateljica mi je ovih dana u gostima i puši na snijegu na balkonu.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Citiraj karmen prvotno napisa
    živcira me što se uvijek nađu "pametne" kojima neće pasti na pamet npr. osuditi trudnicu koja se hrani u fast food-u, jede tone slatkiša, ne kreće se (ne mislim na trudnice koje su na mirovanju), u tom slučaju je trudnicama sve dozvoljeno samim tim što su trudne, nema veze što dižu svoje muževe u 2 ujutro da im donesu hambić iz mc donaldsa, to je u redu
    Nevjerojatno je kako uopce usporedjujes hranu i duhan. Da, secer je los, a ni hamburger nije vrhunac zdrave prehrane, al jos uvijek ne izazivaju rak pluca niti skode onima koji sjede kraj tebe ili u tebi dok ih konzumiras.

    Sto se tice ginekologa i nebuloze o tome kako 10 cigareta dnevno nije stetno, bas me zanima sto bi na to rekao bilo koji pa i jako nerenomirani provincijski pulmolog o tome...
    10 cigara kazu ne steti plodu ili bebi(ja u to ne vjerujem ali recimo da je i istina).

    Sta mislis Karmen da trudnice ne mogu dobiti rak pluca? Sta mislis da trudnice ne umiru radi raka pluca?

    Umiru i umiru i bebe zajedno s njima.

    I jeste bas je tako, ostavis cigare jedan dan i gotovo. Volja za zivotom ipak je veca nego cigare.

    Ja sam i ostavila i muz je kad sam ja i nikad vise zapili niti mislimo. Tata mi je umro od raka pluca, mamina prijateljica od 40 godina umire sad trenutno. Ljecnici digli ruke. Nista terapija. Pustaju je samo da ono dodje u nesnosljivu bol i umre.
    Pljuje krv. nos joj krvari a djeca tinejdzeri.

    Meni je tata na rukama umro u najtezoj agoniji od bolova. Ma ne pada mi napamet da to svojoj djeci napravim a i hocu da zivim da disem,
    da osjetim pravi okus hrane. Koza drugacije izgleda, imas vise energije, ma sve ti je draze.

    Kad bacis tu cigaru to je prvi dan tvog novog zivota. Vjeruj mi.

    Gledam ovaj topic od sinoc i suzdrzavam se ali ne mogu vise.
    Nema tu tjesenja 10 nije nista. Dok nije 0 pusac si.

    A bebe mogu imati alergije, astmu, ceste prehlade, srcane probleme, malu kilazu..................................


    Jel vrijedi riskirtati?


    NE.

  44. #44
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Bok greska, evo da se i ja malo javim... Bas je bezveze da kad se netko javi sa ovakvim poblemom sve se svede nakraju na osudivanje i hvalisanje kako je koja super prestala pušiti odmah i blabla. Sigurna sam da žena zna da je to štetno i kao što je napisala nije joj lako, a vi sad udri rasprave pa da joj bude još teže...
    Evo moje iskustvo: mama je pušila kad je bila samnom trudna, ja sam najzdravije stvorenje, nikad nikoje bolesti. Doduše u krajem osnovne škole mi se pojavila dioptrija tj kratkovidnost pa to predbacujem mami da je zbog njenog pušenja, i to više onako u zajebanciji jer je vjerojatnije da mi je to došlo jer sam u to vrijeme i sama počela pušiti (da da grozno, znam, ali eto...)
    Ja nisam uspjela prestati isti čas, kako kažu preko noći, čim sam sazala da sam trudna, ali sam se jako trudila i došla do toga malo po malo. I dalje kad vidim nekog kako sočno puši, bilo na filmu ili vani, dođe mi gušt i onda zapalim. I obično mi bude gušt dva dima i onda mi smeta. Sad nisam već tjednima i nekako je to malo po malo prestala biti velika stavka u mom životu.
    Ali i dalje mislim da su stres briga strah i negativne misli najgori neprijatelji. Sve je u glavi i u srcu što nam trba, samo treba vjerovati u sebe i ne sumnjati, i sve će biti super.

    Nadam se da se nitko neće uvrijediti na moje riječi, vjerujte sve je dobronamjerno.
    Puse svima

  45. #45

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Pušila sam po dvije kutije dnevno. Ali godinama do jedne kutije. Od 1. dana z.m. u mjesecu kad god smo išli na inseminaciju ili ivf nisam pušila uvjerena da niti neću, ali se sa svakim neuspjehom ponovo vraćala. Tako sam i ovog puta prestala pušiti, tješeći se da je to privremeno pa da mi bude lakše izdržat. Dozvolila sam si po jednu - dvije cigarete dnevno, uz jutarnju kavu. Tako sam uspjela odgoditi ''konačnu'' odluku da ne budem u stresu, treba SAMO IZFDRŽATI JEDAN DAN DO SUTRA, ništa strašno u odnosu na ono kroz što prolazimo.
    Kad sam vidjela naš plusić, odlučila sam još nešto kao kompromis između ovisnosti i stresa koji donosi naglo nepušenje i jedva dočekanu trudnoću koju ničim ne smijem ugroziti - kako mi god bilo neću sama zapaliti niti jednu cigaretu , a smijem ''navući'' maksimalno jednu dnevno i to kao zbroj dimova MM-ovih cigareta za cijeli dan. Odmah je uslijedila zabrana pušenja u kući i nitko nije zapalio u mojoj blizini, ni pušači ni nepušači. Uostalom, nisam ni ja nikad zapalila u kući ili autu nepušača, nije mi palo na pamet.
    Ako ti mogu pomoći kao strastvena pušačica koja se još uvijek ne smatra nepušačicom jer je ovo stanje ipak neko drugo i kad mi dođe tješi me pomisao da ''znam da mogu dobit dim kad hoću'' a da se probam maksimalno suzdržat. Mislim da sam to zabrijala s filozofijom oko ograničenja bilo kakve vrste, pa sam si tako zadržala psihološku ''slobodu''. Tako se ja suzdržavam, evo, već 8. mjesec, nekad mi miriši, nekad smeta, al ako mi dođe da ne-znam-ni-ja-zašto-još-uvijek osjetim dim u ustima, jedva natjeram MM-a da zapali (on puši svega par cigareta dnevno i gleda da ga ne vidim), natjeram njega da zapali da mi da dim. Nadam se da sam se ipak odvikla za ovo vrijeme i da neće bit problem kasnije. Kad me ne bi i ovi dimovi mučili, bila bih prestretna sa sobom - jer znam da nije lako!

  46. #46
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Ne znam zašto smatrate da je ovaj topic pun predbacivanja i svađanja.

    Meni se čini da baš ide u pozitivnom smjeru. Sretna sam kad vidim da je veliki broj pušačica prestao pušiti baš zbog svojih malih bebica.

    Inače istina je da je ovisnost o nikotinu teška fizička ovisnost i da se mogu pojaviti pravi apstinencijski simptomi. Ali čvrsta volja i dobra motivacija su sigurno jače od toga.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Meni jednostavno vise nije bio ceif pusit kada sam ostala trudna. nekako su mene pusile te cigarete, a ne ja njih. Jednostavno nisam vidjela smisla pusit u trudnoci, a strepit da li ce se sta desit bebacima. Iz tog razloga mi nisu lezale, ali da su mirisale-jesu.
    Poslije saznanja da sam ostala trudna zapalila sam po jednu, dvije cigarete i pozdravila se sa njima sve dok nisam prestala sa izdajanjem. Cak ni pred porod sa Samijem, kada se MM razbolio, nisam zapalila. A hodala sam ko vuk po kuci razmisljajuci da li da zapalim, ili ne.
    Sada ponovo pusim, ali ne u kuci. Izlazim na ovaj minus na terasu, pa tamo povucem pokoji dim.
    Sad mi mi ova cigareta dodje kao nekakav izgovor da pobjegnem od frke sa djecom. kad mi prekipi, samo puhnem na terasu.

  48. #48
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Sigurna sam da žena zna da je to štetno i kao što je napisala nije joj lako, a vi sad udri rasprave pa da joj bude još teže...
    slažem se, ali ovdje neće naići na tapšanje po ramenu gdje bi smo joj mi nepušačice trebale reć: ma nema veze, sve će bit ok.

    vidiš koliko majki je uspjelo prestat pušiti na BU! gotovo!

    moj otac je pušio 30 godina. puno. previše. svi smo ispaštali. i onda jedan dan: gotovo nikad više. jel moram reći da nije prestao pušit da bi i on bio sad jedan od onih koji cvokoću na balkonu...

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    128

    Početno

    Ja neću nikoga osuđivati, nisam pušač i ne želim ulaziti u to koliko je teško prestati pušiti.

    Ali bila bi mi dovoljna sama ta grižnja savjesti i užasan osjećaj da štetim svom djetetu dok držim cigaretu u ruci pa da barem probam prestati pušiti. Ja ne bih mogla živjeti s tim osjećajem.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    koliko sam ja shvatila, ovdje nije upitna želja za prestajanjem, vjerujem da sve žele i pokušavaju baciti cigaretu, ali ne uspijeva svima isto,
    ja sam pokušavala, nisam uzela zdravo za gotovo da tih 10 nije štetno, najviše sam izdržala 2 tjedna i opet se vraćala na staro
    možda me bog jednog dana prosvijetli i napravi neki klik u mojoj glavi
    nisam čula za slučajeve da pušač nakon prvog pokušaja odmah prestane, netko će prestati nakon 2., netko nakon 5., netko nakon 10. pokušaja,
    a zašto taj koji je prestao pušiti nakon 10. pokušaja nije uspio nakon 1.?
    tu se neki klik u glavi mora desiti, ja bih bila najsretnija da se meni desio i nadam se da ću uspjeti čim prije

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •