Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456
Pokazuje rezultate 251 do 282 od 282

Tema: Imamo dijagnozu - pervazivni razvojni poremećaj.......

  1. #251
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Mi zajedno s njim gledamo filmiće na youtube-u, i to pjesmice s pokretima (dakle, gestama koje inače koristimo),
    abecedu, brojeve, boje, glasanje životinja, ne gleda on to sam, već mi s njim zajedno pjevamo i gestikuliramo,
    time dobivamo i imitaciju (s njegove strane)....
    Ja sam zadovoljna njegovim napredkom,
    dok se sjetim života s njime dvije godine u tišini i ljutnji, frustracije na sve strane, ovo je preporod za sve nas
    Posljednje uređivanje od Cheerilee : 28.04.2015. at 08:21

  2. #252
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Ponekad gleda i sam, nemogu reći, ali imam još dvoje djece koja su sad prvi i drugi razred osnovne škole, pa kad nam treba mira za zadaću on sam gleda....
    Potrebno je napraviti jako dobru organizaciju da bi sve to skupa dobro funkcioniralo, ionako je sve fokusirano na najmlađeg, pa onda kalkuliram kome kad treba više pažnje...

  3. #253
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    I ja pokusavam kad gleda biti ukljucena, komentiramo, imitiramo, ali naravno da ne mozes uvijek tako da moj ponekad gleda sam. Pokusavam to svesti na minimum, bas kad je najveca frka da moram nesto obaviti.
    Preporucili su mi da probamo s audio cd-ima pa da tako proba neko vrijeme sjediti i slusati i tako vjezbati slusnu paznju, ali nismo bas uspjesni. Mozda dok se nivo razumijevanja poboljsa (radi se o pricama) ce i to prihvacati.

  4. #254
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,315

    Početno

    Citiraj Idnom prvotno napisa Vidi poruku
    I ja pokusavam kad gleda biti ukljucena, komentiramo, imitiramo, ali naravno da ne mozes uvijek tako da moj ponekad gleda sam. Pokusavam to svesti na minimum, bas kad je najveca frka da moram nesto obaviti.
    Preporucili su mi da probamo s audio cd-ima pa da tako proba neko vrijeme sjediti i slusati i tako vjezbati slusnu paznju, ali nismo bas uspjesni. Mozda dok se nivo razumijevanja poboljsa (radi se o pricama) ce i to prihvacati.
    Ovako sam ja svog starijeg učila slušati, ali nismo počeli s audio cd-om.

    Počeli smo sa slikovnicom, ovom: https://ss.knok.ba/pics/l/0000/0000/...3705350474.jpg

    Postoji ta zbirka priča i u audio formatu, ali to smo krenuli slušati tek NAKON što je dijete savladalo sadržaj i počelo povezivati radnju. Mogao je kasnije pratiti priče normalno, jer to su kratke epizode od po 2 minute - taman toliko mu je držala pažnja u to vrijeme. Rješenje za mirovanje dok se slušaju priče je auto - u vožnji to ide odlično.

    Još par napomena: Audio priče s kojima počinješ moraju biti kratke + ne smiju imati dodatne audio elemente osim govora (npr. Andromedina izdanja bajki imaju glazbu i zvuk vjetra - to ne valja za ovu svrhu, bar ne u samom početku, ali izdanja koja ima Medus Biro su "ogoljena" od smetnji i odlična). Kasnije pomalo produljuješ vrijeme trajanja kako raste interval pažnje, ali u početku je dobro da imaš slikovnicu iz koje se čita isti tekst ili barem gledaju slike, pa još uz to audio.

    Imam još nešto audio materijala ako te zanima - ne previše, ali našlo bi se, pa šalji pp ako si zainteresirana.

  5. #255
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Hvala puno Peterlin! Javim ti se!

  6. #256

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    skidanje pelena kod pervazivaca... što ,kako, odkud krenuti... on dobro zna šta znači kakati, piškiti, kad skinemo pelenu popiški se nakon par sati u body, ali neće sjesti na tutu.. sjedne iz fore kad ide i stariji braco na wc... gaćice neće, kad mu predložim da obuče gaće onda viče a neće, i da bi on penenu :D ima 3,2 godine.. imam osjećaj da ih nikad nećemo skinut

  7. #257
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,315

    Početno

    Citiraj iva1602 prvotno napisa Vidi poruku
    skidanje pelena kod pervazivaca... što ,kako, odkud krenuti... on dobro zna šta znači kakati, piškiti, kad skinemo pelenu popiški se nakon par sati u body, ali neće sjesti na tutu.. sjedne iz fore kad ide i stariji braco na wc... gaćice neće, kad mu predložim da obuče gaće onda viče a neće, i da bi on penenu :D ima 3,2 godine.. imam osjećaj da ih nikad nećemo skinut
    Ponudi wc. Gledaj na sat, pa procijeni kad bi mu moglo biti sila i stavi ga da sjedi (sad lupam - zabavi ga nečim da sjedi dok ne obavi). Moj stariji je uživao diviti se kobasici koju je napravio u kahlicu.

    ALi slabo će ti pomoći moje iskustvo, jer sam svoju djecu rano navikla na obavljanje barem velike nužde u kahlicu, odnosno wc (dok su mogli stabilno sjediti i pomalo stajali, a još nisu hodali - dob od 9-10 mjeseci). Dijete od 2-3 godine (s pervazivnim ili ne) je u fazi "ne ne ne" i teško ga možeš pridobiti da napravi bilo što po tvom prijedlogu.

  8. #258
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    T. se riješio noćne pelene dosta brzo, neznam točno, piše negde u ranijim postovima, s oko 2g...
    S 2,5 je riješio i dnevnu, i to u kratkom roku, on je pišao stojećki pa nisam niti forsirala sjedenje nego sam stavila tutu u dnevnu tak da mu je konstantno bila na oku..
    Od počekta sam ga svakih 15 minuta skinula i ponudila tutu, svakim danom smo to vrijeme produljivali....
    Sad nakon dvije godine, sam ode u wc obavi pišanje pusti vodu, obuće se ......

  9. #259

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Mi smo tek krenuli. Veselo nam je.
    Prva dva dana močio je oko 15-16 presvlaka (od glave do pete bi se pomokrio)
    Sad ujutro kad je MM s njima nikad ne pobjegne. Stavlja ga na tutu često.
    Naravno da smo tabletom kupili maloga da uopće sjedne na wc školjku (imamo onaj reduktor)
    Sada nakon 5 dana kuži šta znači pi-pi (odabrali smo riječ koju mali može bez problema reći), ukipi se kad je sila i obavi. Al bar je skužio.
    Kaka stojećki i to nam je sada najveći izazov.
    Iva, skini su brošuru s ovog linka i pogledaj http://www.magona.rs/pdf/bpoa/tut.pdf
    Ima dosta dobrih savijeta. Međutim, moj malac postaje sve više verbalan, pa ne želim da uči obavljati nuždu automatski. Duže će trajati ako od njega očekujem da pita,
    ali nema veze. I s drugim malcem s kojim je se ok nije to bio lak posao.

  10. #260
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    ja sam samo došla pružiti podršku i reći kako je to skidanje iz pelena kod mog nećaka prošlo kao i kod potpuno zdrave djece iako u to doba nije govorio ni jednu riječ. 3 godine je imao tada. bilo je naravno zapišavanja i kakanja u gaćice, ali nakon nekog vremena je skužio što di treba i odonda to uredno sam obavlja. dok recimo sad kao dečko od 16 godina je dobio bradu i brkove i mama ga brije jer nije sigurna kako ga podučiti da to sam napravi, a bez da se ozlijedi. kupila mu je i onaj aparat, ali on još uvijek nije spreman samostalno se služiti s njim. no to je već druga tema i nadamo se da će i to savladati u skoroj budućnosti.

  11. #261

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo tek krenuli. Veselo nam je.
    Prva dva dana močio je oko 15-16 presvlaka (od glave do pete bi se pomokrio)
    Sad ujutro kad je MM s njima nikad ne pobjegne. Stavlja ga na tutu često.
    Naravno da smo tabletom kupili maloga da uopće sjedne na wc školjku (imamo onaj reduktor)
    Sada nakon 5 dana kuži šta znači pi-pi (odabrali smo riječ koju mali može bez problema reći), ukipi se kad je sila i obavi. Al bar je skužio.
    Kaka stojećki i to nam je sada najveći izazov.
    Iva, skini su brošuru s ovog linka i pogledaj http://www.magona.rs/pdf/bpoa/tut.pdf
    Ima dosta dobrih savijeta. Međutim, moj malac postaje sve više verbalan, pa ne želim da uči obavljati nuždu automatski. Duže će trajati ako od njega očekujem da pita,
    ali nema veze. I s drugim malcem s kojim je se ok nije to bio lak posao.
    ovaj link mi je predobar! hvala puno!

    on se nekoliko puta na dan sjeti pa sjedne na tutu. kaže piškiti... ali sjedne obučen, kad ga poželim skinut to je vrištanje, i neće da mu skinem pelenu ni obučem gaće.. on savršeno dobro kuži što se na tuti radi... problem nam je najveći u gaćicama kao novom odjevnom predmetu i skidanju pelene jer ako skinem pelenu on se skine totalno gol (ne kuži da treba samo spustit hlače) i onda mi se više neda obući!

  12. #262

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    iva - da te ohrabrim, to da kuži je najvažnije. Moj nije kužio.
    Možeš nabaviti training pants (gaćice za odvikavanje). Mi imamo dva para Bambino MIO (ove http://www.bambinomio.com/shop/en/po...ing-pants.html )
    dva para nekih Mother care (ove http://www.mothercare.com/Disney-Mic...efault,pd.html) i još dva neki lokalni šivači.
    Daleko najljepše su mi Rodine https://webshop.roda.hr/pelene/ga/ga...dina-pusa.html
    Takve gaćice su deblje i dijete ima feeling sličan peleni (zbog obujma oko prepona). Također su jako dobre jer pokupe jako puno mokraće, a manja količina završi po hlačama, nogama i patikama
    Pokušaj mu ih staviti negdje po kući, obuči plišanu igračku u gaće - da ih shvati kao poznat predmet. Ja sam malog samo jednog dana skinula u gaćice, a on je mokrio gdje god je stigao.
    Bit je bila objasniti mu šta pi-pi znači, koji je to feeling i od kud ta tekućina izlazi. Također sam (protiv preporuke stručnjaka!) dala malome tablet da bi on uopće pristao sjediti na wc školjki. Sad je 10 dana bez pelene, još ga mi stavljamo na tutu svako malo, ali naučio je zadržavati urin na sat i više (prije je puštao bez plana i programa).
    Jutros kaže mm da je mali rekao pi-pi, otišao u wc i čekao ga. Kad ga je posjeo malac se pomokrio, pitao ići dole, povukao vodu i nastavio svojim poslom.
    Ti možeš shvatiti koliko smo bili oduševljeni.
    Također, već je dvije večeri za redom obavio veliku nuždu na wc-u, što nam je bilo veliko dostignuće jer je prije toga obavljao samo u pelenu i samo stojećki.
    Ugl - rezultati će doći, samo trebaš malo strpljenja i puno priče, pohvala djetetu, ohrabrenja i zajedničkog smijeha.

  13. #263

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Dobio je vodene kozice i od muke se skidao do gola, a ja sam to iskoristila za skidanje pelene i evo već je tjedan dana bez pelene i piški na wc .) jedino... kaka u gaće... ne znam kako mu objasniti da mora sjediti na wcu (u biti on to zna ali ne želi, isto kao što ne želi ni piškit sjedećki već je to odmah počeo obavljati stoječki ko pravi frajer

    govor isto napreduje... rečenice od 2,3,4 riječi, ali i dalje zna korisitit svoj kineski jezik

    kako da mu objasnim da ne smije kakat u gaće... ne doživljava me po tom pitanju uopće!!!!

  14. #264
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    Moj je skinuo pelenu sa 3god i 3mj.u par dana svladao piskenje stojeci u wc.nije tio tutu.a noćnu pelenu skinuli nakon tjedan dana.par puta se upiskio i to kada bi mu taj dana bilo nesto previse...netko u gostima pa bi se previse izdivljao pa ponoci nebi mogao zvati od umora. kakanje je svladao tek nekih 5mj posli.govor mu je bio jako los ako usporedujem sa sadasnjim.
    Nebi se on ukakio bas svaki put.nudila bi ja kad bi znala kad odprilike mora obaviti.i on bi se skinuo i trazio da ga presvucemo kad bi se ukakio u hlace.trebalo mi je puuuuno strpljenja.nismo se ljutili.svaki put bi kratko objasnili da shvati.a kad je skopcao....sam trazi kakati pa i nadem ga da sam sjedne na wc i vice da je gotov.

  15. #265

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Citiraj zadarmamica prvotno napisa Vidi poruku
    Moj je skinuo pelenu sa 3god i 3mj.u par dana svladao piskenje stojeci u wc.nije tio tutu.a noćnu pelenu skinuli nakon tjedan dana.par puta se upiskio i to kada bi mu taj dana bilo nesto previse...netko u gostima pa bi se previse izdivljao pa ponoci nebi mogao zvati od umora. kakanje je svladao tek nekih 5mj posli.govor mu je bio jako los ako usporedujem sa sadasnjim.
    Nebi se on ukakio bas svaki put.nudila bi ja kad bi znala kad odprilike mora obaviti.i on bi se skinuo i trazio da ga presvucemo kad bi se ukakio u hlace.trebalo mi je puuuuno strpljenja.nismo se ljutili.svaki put bi kratko objasnili da shvati.a kad je skopcao....sam trazi kakati pa i nadem ga da sam sjedne na wc i vice da je gotov.
    Isto tako je i kod nas, identično ima 3,3 god ) ja ništa ne dramatiziram oko tog kakanja, sretna sam što je i piškenje savladao, a nadam se da bude i ovo oko kakanja shvatio, mislim da nije toliko fora u tom da ne shvaća već mu se neda sjedit na tuti nema strpljenja

  16. #266
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    Moj nije htio ni onaj nastavak za wc skoljku.
    Ma samo mu daj vremena.mene uopce nije bilo briga kad bi okolina komentirala...ajme sram te bilo kakis u gace a veliki si decko.
    Neznam di pise pravilo kad i u kojoj fobi moraju nesto svladati.


    Jer evo npr...moj je u obradi i gleda mu se crtanje kruga a njemu grafomotorika losa.i nezna krug nacrtati.a isto tako njegov vrsnjak koji nije u obradi nezna krug a bome nezna ni brojeve ni slova a moj zna.i skinuo je moj pelenu u toj dobi u kojoj je ali je skinuo u tjedan dana i dnevnu i noćnu.a to drugo dite je misecima pisalo u gace.

    Zato se nemoj zamarat.doci ce to sve na svoje.

  17. #267

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    riješili se mi pelene skroz.... sve obavlja na wcu!!

    govor nam je isto bolji...imamo rečenice, prilično agramatične ali bitno da ih immamo---

    puno bolje jede, nije više jako izbirljiv, jedino su ostale šize u vezi nove odjeće, novih cipela i sličnih noviteta :D

  18. #268

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    i mi, i mi !! Bez pelena smo, osim noću.
    Uvela sam mu paštu sa gulašom i rižoto. Namučila sam se da proba, ali je pristao. I pojeo.
    Počeo je jesti sam - to nam je bilo nezamislivo velik pothvat.

    Priča sve više, a kad se naljuti je sladak za poludit - e tada najviše zna pričati.
    Skužio je vremenski slijed: prvo ručak, pa na more. Ili prvo oprati ruke, pa onda čokoladu. Lakše je kad shvaća slijed događaja.

    Sve u svemu postao je puno samostalniji.
    Raduje se vrtiću u koji će krenuti na jesen.

    Iva1602 - full mi je drago da ti mališa napreduje

  19. #269

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    i mi, i mi !! Bez pelena smo, osim noću.
    Uvela sam mu paštu sa gulašom i rižoto. Namučila sam se da proba, ali je pristao. I pojeo.
    Počeo je jesti sam - to nam je bilo nezamislivo velik pothvat.

    Priča sve više, a kad se naljuti je sladak za poludit - e tada najviše zna pričati.
    Skužio je vremenski slijed: prvo ručak, pa na more. Ili prvo oprati ruke, pa onda čokoladu. Lakše je kad shvaća slijed događaja.

    Sve u svemu postao je puno samostalniji.
    Raduje se vrtiću u koji će krenuti na jesen.

    Iva1602 - full mi je drago da ti mališa napreduje
    Pa i vi ste suuuperrr!!!!!! jelda da je puno lakše kada skuže neke stvari... kada je razumjevanje ok, sve ide nekako lakše

  20. #270

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Istina iva.
    A najlakše je kad vidiš napredak svog djeteta, iz dana u dan mali napredak.
    Onda imaš snage, volje, strpljenja i svega što je potrebno da bi djetetu pomogla.

  21. #271
    alma_itd avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    1,024

    Početno

    Unaprijed se izvanjavam na dugom postu ali moram se ovdje pozaliti, jer sam evo vec nekoliko dana luda od brige i samo placem i ne spavam. Moj B jos nema dijagnozu pervazivno poremecaja ili autizma ali mislim da je samo pitanje vremena Napravila sam termin za konsultacije kod djecijeg psihologa i kod logopeda, pa da vidim kako ce se sve odvijati dalje. B je prohodao sa 13 mjeseci, jako je motoricki spretan, sad pravi kolut naprijed, stoji na glavi i penje se gdje stigne, zavrce poklopac na flasi i sl. Problem je govor i nke stvari koje su tipicne za autizam. Progovorio je tek sa 2 godine. Do tad se glasao samo i gugutao. Od rodjenja nije skretao pogled i sad gleda direktno u oci kad mu se obratim. Odaziva se na ime i poslusa naredbu, ali neka ga moram par puta zvati ili promjeniti intonaciju, ako je zauzet sa igrom. Pokazivao je prstom sta zeli i nikad me nije vodio do predmeta koji zeli, nego se nervirao ako ja ne kontam sta trazi. Ranije je slagao tegle jednu na drugu, ali to vise ne radi. Trenutno je u govoru prisutna eholalija i papagajski govor, ali ne svakodnevno. Na pitanje odgovara kratkim odgovorom od 1 do 2 rijeci, ali govori u trecem licu ili sa svojim imenom, a koristi i fraze koje je od mene cuo,npr:'' B zedan."' Popije vodu i kaze:'' Uh jest mi dijete zedno". Ne postavlja pitanja, ali ponekad kad nesto cuje kaze:'' Uj sta je to''? Ili place zbog necega i onda sam sebe pita:'' Sta je bilo, sto places"", to ja govorim obicno. Kad je sretan zbog necega leprsa rukama, ako ga opomenem prestane, ali vidim na njemu da hoce da eksplodira od srece. Ne radi to kad je uznemiren ili tuzan ili kad je fokusiran na nesto. To me ranije nije zabrinjavalo jer sam ija to radila do mozda 12-te godine a i dan danas kad sam zbog neceka sretna,moram malo da ''zaleprsam'' i tako se oslobodim euforije, inace mi glas ode za par oktava vise pa cudno zvucim. Jaaaako je hiperaktivan, ne smiruje, osim kad uci nesto sto ga zanima i onda sjedne i gleda u mene i trazi da ponavljam, opet,opet, dok ne nauci pjesmicu od 5 strofa.Nece poceti prije sa pjevanjem dok ne nauci kompletnu pjesmicu. Zna jaaaako puno pjesmica na bosanskom, engleskom i holandskom. Naucio je sevdalinku ""Mila majko salji me na vodu'' za pola sata, a pjesma ima 5 strofa. Ako nesto dobro uradi ocekuje da mu se aplaudira i svi prisutni moraju to uraditi inace gleda u onog koji ne aplaudira sa onim pogledom:"'WTF, zasto ti ne aplaudiras"" Ne plasi se nepoznatih osoba, kad ga nesto pitaju odgovori kratko ili ponovi pitanje ko papagaj,ali im nikasd prvi ne prilazi. Izgovor mu je dobar, savrseno izgovara R,NJ,LJ,SH,CH,DZ i DJ. Ako mu neko dijete pridje da ga zagrli, ne buni se, ali hoce drugo dijete zagrliti i poljubiti samo ako mu ja to kazem. Voli bebe, tad promjeni glas i tepa, i gladi bebu po glavi i daje joj igracke. Voli da se sali, i kad primjeti da je uradio nesto smijesno ponavlja to da bi se mi smijali.U skolu je krenuo sa 2,5 godine, to u Belgiji zovu skolom ali vise lici na predskolsko, tu ih pripremaju za klasicnu skolu. U pocetku se bunio, a sad id u skolu bez problema. Uciteljica misli da je nezaiteresovan jer ne zna jezik, pa mu nije interesantno, tako da do sad nisu trazili nikakve dodatne intervencije. Vec 1,5 godinu zna engleski alfabet, cak i mala slova i unazad da nabroji a speluje i slova. Na Bosanskom broji do 50, na engleskom do 20 a na holandskom do 12. Zna sve boje na tri jezika, geometrijske forme na engleskom, planete na engleskom, razlikuje zvuk policijske, vatrogasne i ambulantne sirene i vesele ga ti zvuci. Ljetos je naucio sahovske figure pa sad maltretira penzionere po parku, jer im uleti u ''tablu'' i nabraja i ceka aplauz. Trenutno uci auta da razlikuje a na parkingu od 25 golfova zna da prepozna djedov golf, koji je iste boje kao najmanje 10 drugih.

  22. #272
    alma_itd avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    1,024

    Početno

    Zna da logicki razmisljha pa ako nesto zeli a ne moze da dohvati, gura stolicu ili kantu da se popne. Ili uzme stap pa odguruje predmet na drugu stranu da bi ga dohvatio. Ljetos smo bili na moru i kad je MM donio kofere sa balkona da bi se pakovali, B ga je gurao i govori:'' vrati kofer, gasi svjetlo, idemo spavati"'. Kad ga nesto nervira i hoce da izbjegne odgovor kaze ''Spavat'. Kad smo trebali putovati avionom prije 2 mjeseca govorio je da nece u avion, a mi smo greskom govorili ok, tako da kad je shvatio da idemo u avion poludio je. Jedva smo ga unijeli u avion, hvatao se za sta je stigao, bio mokar ko cep i crve. Vristao je dok nismo krenuli, a onda sam ga uspjela zabaviti uceci ga dijelove aviona pa se smirio, pa je bio ponosan na sebe sto ne place i govorio "" Bravo B". U povratku smo mu par dana objasnjavali da cemo ipak ici avionom pa nije plakao, samo je uz uzdah govorio :"" Nece B plakati"".

  23. #273
    alma_itd avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    1,024

    Početno

    Pisem sve ovo jer zelim da cujem misljenje mama cija djeca imaju dijagnosticiran autizam ili pervazivni, koliko im to lici na autizam. Mene je strah jer ima tu eholaliju i papahgajski govor i leprsanje rukama i govor u trecem licu.

  24. #274
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Mene je dosta umirilo kad sam u nalazu psihologa konacno videla koji je algoritam za postavljanje dijagnoze 'poremecaj iz autisticnog spektra.'
    https://research.agre.org/program/aboutados.cfm
    Luna je imala +/- samo u polju 'reciprocal social interaction,' i to def nije dovoljno za dijagnozu. No logopedi me i dalje tlace (iako ona sad super govori s obzirom da je pocela pre 6.5 meseci), pa idemo na jos jedan pregled.

  25. #275
    alma_itd avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    1,024

    Početno

    Pokusavama da kontaktiram forumasicu stray_cat, ali ne mogu joj poslati pp, pa ako slucajno dodje na ovu temu molim je da mi se javi, imam pitanja vezana za pretrage oko intolerancije na hranu kod djece sa ASS.

  26. #276
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,543

    Početno

    je nje nije bilo tu nekih godinu -dve

  27. #277
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,543

    Početno

    vidim da te mući govor u trećem, moji su to imali u nekim fazama svo troje, a ja tak znam pričati da se ne zamjerim nekim ljudima, kad oni žele da im pričam ti, a meni to još nije došlo do lubanje, ( sad svom bivšem šefu, mogu reć ti, a pred nekih 15 godina nisam , znači ta faza je meni bila cca 5-6 godina)

  28. #278
    alma_itd avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    1,024

    Početno

    Ma ja sam spremna na najgore, mada kod njega nema onih klasicnih simptoma.Bolje je puhat na hladno nego se kajat zasto nisam ranije nista poduzela. Danas idemo kod logopeda na info razgovor a u ponedjeljak kod djecijeg psihologa. Htjela bih da ispitam i tu intoleranciju i teske metale, sve sgto moze pomoci da se stanje poboljsa je naravno dobro doslo. Ako se pokaze da je sa ishranom sve ok i da nema teskih metala u organizmu, onda idemo dalje samo sa vjezbama i ostalim sto uz to bude islo. A vidim da su neke forumasice vec radile odredjene dijagnosticke postupke, medjutim to je uglavnom u Hrvatskoj a ja sam u Belgiji pa neznam kako to ovdje funkcionise (stry_cat je u Nizozemskoj,pa je otprilike isti ''trajkt" ).

  29. #279
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,543

    Početno

    možda da probaš kontaktirat adm da joj nekaj pošalje

    i sad pitanje zakaj joj ne možeš poslati pp, kaj joj je sandućić prepunjen ili kaj drugo, jer ak je to u pitanju, a ona koristi tu mejl adresu znat će da si ju tražila .

    inače sam je viđala i po drugim forumima, bum probala nać.

    sretno danas

  30. #280
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,543

    Početno

    sad vidim da nema mogućnost poslati pp, probaj prek administarora do nje

  31. #281
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Pozdravček!

    Evo nsa nakon ljetne stanke (u vrtiću) i povratak u kolotečinu (iako se kod nas to nikako nemože tako nazvati),
    T. je dobro, lijepo napreduje,
    što se tiče govora, još uvijek je engleski broj jedan,
    dakle zna brojeve, abecedu, životinje, voće, povrće, dijelove tijela (neke) , odjevne stvari, boje, oblike,
    i općenito stvari iz svakodnevice...
    Za manje od mjesec dana slavimo peti ročkas, i baš nam je večili dečko..
    Potrebo je još puno rada ali već smo se svi nekako navikli, on je veći više stvari kuži pa je možda mrvicu lakše

    I na kraju, ovaj moj četvrti smajlić u potpisu je uistinu počeo skakati

  32. #282

    Datum pristupanja
    May 2016
    Postovi
    8

    Početno

    Drage cure i žene, svima veliki pozdrav!

    Prvi put pišem, ali vas već dugo čitam, što vezano za trudnoću, porod, razvoj, a po novom i u temama djece s posebnim potrebama. Do sada nisam pisala, samo čitala, pratila teme na kojima ste pisale i prečitavala vaša iskustva... Moram se zahvaliti svima vama koje dijelite vaša iskustva, jer su sva toliko vrijedna i puno puno sam iz njih naučila i saznala. Da nekog ne zaboravim ili krivo imenujem.... ali ipak - iva 1602, cheerilee, sumskovoce, zadarmamica, stray_cat.... sigurno sam neku zaboravila, sorry....cure, puno hvala na iskustvima i svim postovima!

    Moj malac je uskoro 3 god, ne priča i slabo mu je i razumijevanje i još neke stvarčice ( da ne duljim za prvi put) i tako smo sada negdje između je ili nije u spektru... Voljela bih čuti kako ste danas, prošlo je neko vrijeme, nitko nije pisao na ovoj temi, možda se netko javi!
    Ono što me najviše zanima, na prvu, je upravo to razumijevanje - da li će to biti bolje ? nakon nekoliko dijagnostika, različitih mišljenja.... na kraju nisam čula nešto konkretno, pa me plaši - hoće li me moje dijete jednog dana bolje razumijeti Ma, mislim, vjerujem da hoće, napreduje stalno - ali na sva moja pitanja svi onako govore ono što je teško čuti - vidjet će se kroz vrijeme.

    Na kraju sam sada shvatila i objeručke prihvatila ono što ste i vi drage žene pisale - da se treba manje zamarati kako se to zove, već iz dana u dan vjerovati u svoje dijete i izvlačiti najbolje iz njega. Paše nam i kada se okrenemo svojoj obitelji, svojoj kući, svom dvorištu i svojim aktivnostima - onda smo svi doma najsretniji i nekako onda imam i vjere u dobar ishod u bolje sutra Kada idemo po pregledima i kontrolama, to me rasturi, popije mi energiju i snagu za dalje, vjerujem da je svima tako....

    Uh, raspisala sam se, al eto pusa svima za početak!!!

Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •