Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 82

Tema: (rtg) HSG Informacije

  1. #1
    marijaa

    Početno (rtg) HSG Informacije

    Nakon svih ovih topića o HSG-u hvata me koma pri samoj pomisli da sam i ja upučena na tu pretragu i iskreno govoreći laparoskopija mi se u odnosu na HSG ćini daleko ljepša opcija, mada moji ginekolozi inzistiraju na HSG-u kao prihvatljivijom i manje invazivnoj metodi.
    Molim sve vas koje ste prošle taj famozni (rtg)HSG da mi opišete onako vjerno što ste prošle i kako ste podnjele tu torturu i kakva je uopče razlika izmedju (UZV) I (RTG) hsg-a ??? :?

  2. #2
    Suncem.m. avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,312

    Početno

    To pitanje HSG ili laparo je vrlo škakljivo.
    Laparo je operacija. I morale bi postojati neke indikacije zašto je raditi.
    Istina da je puno preciznija ali mislim da je ipak potrebno poštovati neki redoslijed i pokušati izbjeći nož.
    Ja sam obavila oboje. I moja laparo je samo potvrdila rezultate hsg-a .
    A opis hasg-a poviri ovdje. Ja sam imala začepljen jajovod ali hsg nisam doživila ko neku traumu.
    A ni laparo
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=35591&start=0

    btw- koliko ti je godina?
    A što se tiče uzv ili rtg, po svemu što sam čitala i čula - rtg je precizniji. Inače nema neke velike razlike.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    BiH
    Postovi
    402

    Početno

    Neke cure kažu da uopšte ne boli, neke (poput mene) da boli ali se da izdržati.Vjeruj, ja sam preosjetljiva na bol, ali ovu sam izdržala. Loše mi je došlo nakon hsg-a, ali od straha, ne od boli. Ja sam sve radila u rtg sali - na ginekologiji su me obrijali i istuširali, zatim sam sa sestricom otišla do rtg sale. Dok sam se ja skinula, došla je i dr (ginekolog) a bili su prisutni i radiolog i njegov tehničar. Moja dr je sve odradila - dala mi je anesteziju ''dole'', ali nisam sigurna da je to nešto djelovalo, pričvrstila je taj špric i ubrizgala kontrast. Nakon toga se povukla u drugu prostoriju, a meni je rečeno da prestanem disati dok snimaju. Ubrizgavanje su ponovili još jednom, kao i snimanje. Sve ukupno - od skidanja do oblačenja proteklo je nekih 5-10 minuta. Tad mi se činilo kao vječnost, a sad sam već svjesna da je trajalo izuzetno kratko. Boljelo me jeste, ali nije za neizdržati. Uvijek imaj svoj cilj negdje prisutan i ništa nije previše bolno. Sretno!!!

  4. #4
    rebeca avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    993

    Početno

    I ja sam prošla obadvoje. Prvi pregled mi je bio HSG, a zadnji laparo. Sad kad bi me netko pitao sto bi ponovno odabrala, ja bih rekla laparo. iako je bila mala operacija. Hsg mi je bio užasno bolan, povraćala sam na stolu, iako to ovisi od žene do žene. Moja prijateljica je sada bila i kaže da je nije boljeo, da joj je bilo izdržljivo. Jajovodi su mi bili prohodni. Nakon nekog vremena su mi radili laparo. navodno kako bi provjerili mogućnost postojanja priraslica, endometrioze, i ujedno mi je dr. ponovio prohodnost jajovoda opet i sve ok. Znači sa laparo. ti može sve vidjeti i reagirati po potrebi, a ti ništa ne osjetiš uspavaju te, kad se probudiš dobiješ injekciju i ok. Oporak je malo duži ipak se radi o anesteziji, ali meni je bilo to lakše nego Hsg. Opet kažem ne mora značiti, puno toga ovisi od osobe do osobe, ovo je moje osobno mišljenje

  5. #5
    rebeca avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    993

    Početno

    Citiraj MAJOLINA prvotno napisa
    Neke cure kažu da uopšte ne boli, neke (poput mene) da boli ali se da izdržati.Vjeruj, ja sam preosjetljiva na bol, ali ovu sam izdržala. Loše mi je došlo nakon hsg-a, ali od straha, ne od boli. Ja sam sve radila u rtg sali - na ginekologiji su me obrijali i istuširali, zatim sam sa sestricom otišla do rtg sale. Dok sam se ja skinula, došla je i dr (ginekolog) a bili su prisutni i radiolog i njegov tehničar. Moja dr je sve odradila - dala mi je anesteziju ''dole'', ali nisam sigurna da je to nešto djelovalo, pričvrstila je taj špric i ubrizgala kontrast. Nakon toga se povukla u drugu prostoriju, a meni je rečeno da prestanem disati dok snimaju. Ubrizgavanje su ponovili još jednom, kao i snimanje. Sve ukupno - od skidanja do oblačenja proteklo je nekih 5-10 minuta. Tad mi se činilo kao vječnost, a sad sam već svjesna da je trajalo izuzetno kratko. Boljelo me jeste, ali nije za neizdržati. Uvijek imaj svoj cilj negdje prisutan i ništa nije previše bolno. Sretno!!!
    Ti si sretnica, kod mene je to sve trajalo i duže, bez anestezije, poslije sam dobivala injekcije, ali sve ovo je znak da svi različito podnosimo bol, da ne djeluje sve isto na svakoga, a najbitinije je kad je to iza nas, kad imaš cilj, bol brzo prođe

  6. #6
    alec avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    1,123

    Početno

    ja obavila i hsg i laparo.
    da moram birati ja ipak ponovno na hsg jer laparo je ipak pod općom,a buđenje mi je bila trauma. nikako nisam mogla doći do zraka.

    kad sam išla na hsg okolina mi je nabila strašan strah,a kad ono sve prošlo super bez nekih pretjeranih bolova. dobila sam u venu neki koktelčić protiv bolova koji me je dobrano puknuo pa se nisam mogla dići sa stola.
    sa laparo mi je potvrđena prohodnost isto kao i sa rtg hsg.

    marijaa samo hrabro.

  7. #7
    ia30 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    710

    Početno

    također obavila i HSG i dva puta laparo!
    HSG ne boli ako kontrast polazi,tj.ako su jajovodi prohodni.Mene nije bolio ni HSG,ni laparao.Čak sam se bolje osjećala kad sam laparoskopski odstranila jajovode,nego na dijagnostičkoj laparoskopiji.HSG mi je pokazao prohodnost desnog jajovoda,lijevi poluprohodan,a vidi kako sam završila-ostala bez oba!Zna HSG dati pogrešnu sliku.Iz tog razloga uvijek bih se odlučila za laparo...

  8. #8
    Kikica1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    733

    Početno

    Ja bi da moram ponoviti nalaz i da mogu birati otisla radije na laparoskopiju. Inace imam problem sto lose reagiram na opcu anesteziju - sto placem kad se probudim ajde de, ali najcesce zavrsi mucninom i bljuc! Ali je laparo ipak preciznija.
    Hsg sam radila bez ikakvog omamljivanja, ublazavanja bolova i sl.-nisam ni apaurin dobila nego sve nazivo. Kad sam izasla iz bolnice rekla sam da nema para za koje bi dala da mi netko jos jednom "tamo dole cacka" a vidis, danas kada gledam unazad, sve se to zaboravi, u biti najneugodnije mi je bilo kad su mi stavljali kateter. Boli ali vise je neugodno i kratko traje.
    Stoga, hrabro i sretno

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    BiH
    Postovi
    402

    Početno

    Ja moram dati malu korekciju svog posta. naime, dr mi je rekla da mi je dala anesteziju ''dole'' u šta ja čisto sumnjam jer me je sve boljelo. A u ruku, kao neke od vas, ili u guzu nisam dobila čak ni kap, o oralnom anestetiku tekođe nije bilo govora. Tako da mogu slobodno reći da sam to odradila ''na živo'' :/

  10. #10
    pirica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    2,873

    Početno

    ja sam radila hsg, ništa me nije bolilo, dobila sam pikicu u bedro i u maternicu (rekla mi je da se nakašljem i nakon toga mi je rekla da sam tada dobila aneseziju u maternicu)

  11. #11
    s_iva avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    703

    Početno

    Ma ne boj se, nije to ništa strašno.
    Radila sam RTG HSG, i 3 puta je došlo do izbacivanja katetera prilikom puštanja kontrasta, dakle u 15-ak min su mi 3 puta ponovili. Mene nije toliko boljelo, nego jaki pritisak kao pred M i podražaj na povraćanje.
    Preživjela sam! I nakon toga išla na put! Samo sam malkice krvarila.
    Nalaz je upućivao na potpunu začepljenost oba jajovoda, ali lpsc je pokazala suprotno :D !!!

    Meni je gori PMS (i od HSG-a i od LPSC), ozbiljno!

  12. #12
    marijaa

    Početno hvala svima...

    Cure, svima vam zahvaljujem na odgovorima. Sada mi je nekako puno lakše kad vidim kako ste vi to hrabro odradile, a ja sam sva prestravljena tražila naćin da pobjegnem od toga, jer sam po pitanju boli jako netolerantna i sva "u grču" pri samoj pomisli na bolove. Brrrr trnci me prožimaju kad se sjetim što me ćeka... Al, o.k. valjda ću smoći hrabrosti, jer sramota me priznati bojim se.
    pozdrav!!!!

  13. #13
    rebeca avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    993

    Početno

    Nije ti to nikakva sramota. Mene je toliko strah boli, i to je nastalo sve od pustih pretraga koje sam do sada obavila. ( A kad sam bila mala sama sam išla doc. zubaru, preglede...) Ja kad sam išla na AIH moje prvo pitanje doc. je bilo hoće li boliti. Doc. se nasmijao i rekao da je svakakvo pitanje očekivao, ali takvo ne. U tome trenutku je to jače od mene. Ja se jako radujem IVF sada u 8 mj. ali kad se sjetim vađenja JS sad mi je loše, samo na to mislim. Poučena iskustvom, poslije bilo kakve pretrage, ja se osjećam odlično jer mi je samo jedno bitno da znam zašto to radim i da je jedna pretraga manje iza mene, i ja :D
    Stoga i sretno

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    178

    Početno

    ja sam bila prva koja je pokušavala na sve načine zaobići taj HSG, ali nije tako strašno,..ja sam obavila rtg u Ogulinu jer kod nas u RI ne radi aparat, popila sam prije 2 spasmexa i persen za smirenje, ...uvjerila sam se da će me boliti, ja sam si već postavila dijagnozu začepljenje oba jajovoda, i jedva čekala da to prođe pa da odem na laparo,..ali stvarno nije ništa strašno,...meni su prvo na stolu stavljali valjda kateter ili što li već, to mi je od svega bilo malo neugodno, ne bolno,a samo uštrcavanje kontrasta ništa nisam osjetila, iako sam se sva zgrčila i očekivala sda će me boljeti svaki čas, ali prošlo je 3-4 min i dr je reako gotovi smo, zaista nekakva bol,...meni je dijagnoza bila propusnost, bez začepljenja, iako je sestra koja je ubrizgavala rekla da je čula kao da se neki čep otčepio, možda neke male priraslice,..i eto, odmah taj ciklus ostala trudna,...samo naprijed, nije strašno!!!

  15. #15
    marijaa

    Početno Oooo...tako dakle..

    Već se razboljevam od mozganja kako izbjeći neizbježno i baš kad pomislim kako ja za to stvarno nemam hrabrosti dobijem utješnu poruku,jer sam baš u Ogulinu hmm.. :? "namjeravala" to obaviti. Mislim da ću nabaciti smješak i upustiti se u taj izazov, jer... samo tako ću saznati boli li i ako boli ,koliko jako. Curke, od srca vam zahvaljujem !!!

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    178

    Početno Re: Oooo...tako dakle..

    Citiraj marijaa prvotno napisa
    Već se razboljevam od mozganja kako izbjeći neizbježno i baš kad pomislim kako ja za to stvarno nemam hrabrosti dobijem utješnu poruku,jer sam baš u Ogulinu hmm.. :? "namjeravala" to obaviti. Mislim da ću nabaciti smješak i upustiti se u taj izazov, jer... samo tako ću saznati boli li i ako boli ,koliko jako. Curke, od srca vam zahvaljujem !!!
    ako ideš u Ogulin, to ti je super, ženske su tamo jako ljubazne, stalno se smiju, ja sam osatala jako iznenađena, jer sam očekivala neku drugačiju atmosferu s obzirom na malu sredinu, ali ne, baš suprotno, baš su skrbne i brinu se oko tebe, pune nježnosti,..mene su čak naručile od danas do sutra,...jako su ljubazne,..čak su mi na kraju rekle da im javim kada zatrudnim, a ja sam im rekla, a joj do onda ćete vi na mene zaboraviti, ali vidiš dogodilo se odmah taj ciklus, par dana kasnije i sada baš razmišljam kako bi im trebala nekako zahvaliti,..glavna sestra je super, mislim da se zove Jadranka,...ma sve za pet,...ne boj se, samo popij nešto za bolove, spasmex ili voltaren, ako imaš apaurin je isto super!Sretno i piši kako je prošlo

  17. #17

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Imam pitanje za vas koje ste prosla HSG. Zanima me koje ste antibiotike uzimale, kada (vec i prije pregleda ili tek nakon njega) i koliko dugo.

    Ja sam zbog spleta nesretnih okolnosti morala traziti recept za antibiotike od svog dr. opce prakse, koji bas nije tocno znao sta se u tom slucaju obicno prepisuje, pa mi je dao Klavocin.

    Da li je to OK antibiotik za preventivu nakon HSG? I jos jednom, kako se uzima?

    A imam i pitanje za one koje su radile pregled u Ogulinu. Jeste li pregled obavile sa jednom ili dvije uputnice :?

  18. #18
    Tia avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Viškovo-Rijeka
    Postovi
    847

    Početno

    Znam da nije baš najnovija informacija ali 2005 kad sam ja radila HSG U Rijeci nisu ništa govorili o nikakvim antibioticima.
    Ili je to možda bio samo slučaj kod mene budući da sam alergična na penicilin. :?

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Aurora, ja sam na S. Duhu dobila Doksiciklin, i uzimala ga 10 dana 2x1, svakih 12 sati. To je preventivno da se ne bi prenijela kakva infekcija ili bakterija gore u jajovode, ako sam dobro shvatila.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Najbolje da pitaš dr. koji će ti raditi HSG! Meni su na povijet bolesti, tj. otpusno pismo napisali Doksiciklin, pa sam samo s tim otišla u apoteku i kupila ga (košta nešto sitno pa mi se nije dalo po recept, mislim da je 20-30 kuna...).

  21. #21

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,137

    Početno

    Ja sam prije lpsc dobila ceporex + josh neki vaginalni antibiotik.. 7 dana sam morala koristiti :/ za HSG neznam :/

  22. #22
    skandy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    412

    Početno

    DRAGA AURORA*Ja sam u 5 mj.radila HSG u ogulinu kod doktora Cindrića.Trebale su mi dvije uputnice.Jedna za HSG a druga za hospitalizaciju.Poslje sam pila clavocin.Već tamo su mi dale nekakav svoj antibiotik da imam za prvu ruku.Neznam dali je tebi netko rekao da trebaš ponijeti spavaćicu.Meni nije nitko pa dr.nije bio oduševljen.Ja došla u suknji.I još nešto- sestre su ti tamo fenomenalne.Sretno!

  23. #23
    Shanti avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,635

    Početno

    Ja nisam uzimala nikakve antibiotike, nitko ih nije ni spomenuo. :?
    Jedino su prije pretrage tražili "savršene" briseve i Papu...

  24. #24
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,988

    Početno

    Shanti, jesi ti radila UZV ili rtg? Ja se isto sjećam da sam nakon rtg primala neke antibiotike, ali koje - tko bi znao, davno je to bilo.

  25. #25
    Shanti avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,635

    Početno

    RTG, i velim, bez antibiotika i bez ičega protiv bolova. Rekli su mi da mogu popiti voltaren, ali ih ne podnosim... tj. moj probavni trakt ih apsolutno ne podnosi.

  26. #26
    Kikica1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    733

    Početno

    Isla sam s 2 uputnice, za pregled i HSG. Odlezala 2h i otisla kuci. Na odlasku su mi rekli da odem do dr opce prakse i trazim antibiotik i da bi ga trebala piti tjedan dana. Pila sam klavocin (nakon njega me naravno napale candide pa mi je ginicka dala canesten da se to ocisti).

  27. #27
    frangapan

    Početno

    Jutro svima..
    draga marijaa izgleda da smo ti i ja u sličnoj fazi.. Ja sam nedavno postavila slično pitanje poput tebe.. samo što sam ja čekala UZV HSG. Nažalost nalaz nije bio dobar, tako da sam sad i ja upućena na RTG HSG.
    Moja pretraga je bila bolna, no kako su jajovodi skroz neprohodni to valjda ide u paketu.
    Isčekujući RTG malo sam se konzultirala okolo, a najviše s dragim curama na ovom forumu ( ina33 ), koje su mi sugerirale da ne radim ponovno RTG, već da idem odmah na laparo.
    U svakom slučaju, samo hrabro, niti jedna bol, a za ispunjenje naše tako velike želje, nije prestrašna..Sretno i da nalaz bude super!
    [/b]

  28. #28
    ivez051 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    RIJEKA
    Postovi
    205

    Početno

    Ja sam radila hsg u svibnju u bolnici Merkur. Desila mi se ista stvar kao i S-iva, 3 puta su mi ubrizgavali kontrast jer je došlo do izbacivanja katetera. Dobila sam neku inekciju u venu koja me ošamutila, ali sam "dolje" sve osjetila. Bolilo je, ali ne prejako i smo na nekoliko sekundi. Poslije sam malo krvarila i vrtilo mi se u glavi, vjerojatno od one inekcije. Nakon toga sam po njihovoj uputi pila 5 dana hiramicin.

  29. #29
    anabanana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    444

    Početno HSG

    Evo da i ja podijelim svoje ISKUSTVO HSG-a. Rekli su da dodjem ujutro u 8 sati natašte, ništa niti piti niti jesti. Doktor je trenutno bio zauzet, pa mi je rekao da se vratim oko 11. U 11 sati je sala bila zauzeta pa sam pričekala. Došla sam na red oko 13 sati (NATAŠTE). Od gladi i žeđi dobila migrenu. Za bolove ništa nisam dobila. Dok je kontrast prolazio, mislila sam da to neću preživjeti. I onda izašla radiologica i kaže da treba ponoviti jer nije dobra slika??? To je mene bolilo više nego aspiracija svih mojih jajnih stanica zajedno. A "kao" prag tolerancije bola mi je visok(kažem ja) s obzirom na neizdržljive bolove i padanje u nesvijest tijekom menst. Ali neke curke koje znam nije uopće boljelo. Valjda zavisi od toga u kakvom stanju su ti jajovodi. I još sam čula da HSG boli, ako su ti jajnici prohodni i kontrast prolazi kroz njih. A da ne boli, ako su začepljeni. Nema smisla. Ili ima? Sta ja znam.. da li se za laparoskopiju mora dugo čekati u bolnici? Ili je bolje napraviti ju privatno(i sigurnije)? Ima li iskustava? :?

  30. #30
    Kikica1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    733

    Početno

    Ja sam hsg radila pocetkom 3.mj. a laparo pocetkom 5. Trebala sam s nalazom doci do svog MPO-vca (skoro sam 3 tj cekala na slobodan termin), pa me poslao na laparoskopiju, pa dok su mi prosle stvari i da se ciklus pogodi - izgubila sam 2 mj. Inace u Ri narucuju nekih mjesec dana unaprijed. A privatno mislim da je Ina bila u Citu pa mozda da nju pitas na pp.

  31. #31
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,988

    Početno

    Anabanana, obrnuto, ako je začepljeno navodno više boli - ali boli-ne boli nije neka indikacija stanja - vidi se lijepo na slikici s ekrana.

  32. #32
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,988

    Početno

    anabanana, valjda ovisi kako u kojoj bolnici čekanje, a di je najpouzdanije - najviše ti ovisi o iskustva operatera, ima ih dobrih i po bolnicama, imaš u CITO-u vrhunskoga dr. Šparca koji je godinama radio na SD-u u ZG-u. Jedino pouzdano je da je privatno elegantnije i koji put brže.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Evo iskustvo jos jedne koja je dozivjela i prezivjela RTG HSG pretragu!

    Za uvod u pricu moram reci da sam se jako bojala ovog pregleda i da sam bila spremna na to da ce boliti.
    Zato sam se pobrinula da saznam kako tocno izgleda sam postupak tamo gdje sam ga i ja radila (u Ogulinu) i poslusala sam savijet onih koje su kroz to vec prosle pa si nabavila tabletice "za smirenje" (Persen) i analgetik (Nalgesin S).

    Dan prije pretrage, i to prije spavanja, popila sam tri Persena. Osim toga popila sam i jedan Klavocin bid, antibiotik, sto sam ga dobila "za prevenciju".
    Ujutro, na dan pretrage, popila sam opet Klavocin bid (12 sati nakon prve tablete, kako to vec ide) i dva Persena. Otprilike pola sata prije pretrage popila sam jos dva Persena i dvije tabletice Nalgesina. Nakon toga bila sam spremna "na najgore".

    Gledano sada unazad, odmah moram primjetiti, da prije pretrage nisam ni malo bila nervozna, sto inace jesam i za puno manje stvari od ove. To pripisujem Persenu.

    Prva faza pretrage u Ogulinu je "instalacija paklene naprave": neke metalne, 20ak cm duge cijevcice, i ne nekog "gumenog katetra", kako sam to ja zamisljala. Tu napravu na neki nacin pricvrste na MV, a na koji bolje i da ne znam. Sve to mi je pokazao i opisao dr. prije nego sto je stavio. Jos je rekao da cu to osjetiti kao ubod igle. Nekako mu bas nisam vjerovala da se to moze osjetiti tek kao ubod igle :/
    Ali, bio je u pravu. Sve sto sam osjetila bio je mali pik, bas kao ubod igle. Osim toga, kada je vec sve bilo na svom mjestu, za trenutak ili dva osjetila sam malu napetost u donjem djelu trbuha, vrlo slicnu onoj kakvu osjetim prvi dan menstruacije. U iducem trenutku i taj osjeca je prosao.

    Izmedju prve i druge faze treba sa svom tom instalacijom preci sa gin. stola na krevet, na kojem te odvezu na drugi kraj zgrade na RTG slikanje, i sa tog kreveta na traku za snimanje. To je meni ustvari bilo najgore, jer sam se silno bojala da mi ona paklena naprava nece pobjeci sa svog mjesta. Ali nije.

    I onda konacna, druga faza, a to je ubrizgavanje kontrasta i slikanje. Ne znam da li je sve to trajalo duze od 10 sekundi. I nista, bas nista me nije boljelo! I gotovo.
    Skinuli su ono cudo od naprave, na krevetu me vratili u prvi dio zgrade i pustili da malo odlezim u sobi. A ja sam ustvari vec tada osjecala da komotno mogu ustati i otici doma, jer mi stvarno nije bilo nista. Ostala sam lezati samo toliko koliko je dr. dosao do mene i objasnio mi rezultat petrage. Kada je otisao, ustala sam, obukla se, dobila sliku i Betadine vaginaletu s uputom da je stavim prije spavanja i otisla doma.

    Jos samo to, na putu do auta ucinilo mi se da sam osjetila, kao da me nesto bocnulo dolje, pa sam za svaki slucaj brzo uzela jos jedan Nalgesin.
    Od tada dalje kao da nikada nista nije ni bilo...

    ... Osim samog rezultata pretrage, ali to je vec druga prica.

  34. #34
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    popila sam 3 dana prije hsg-a svaki dan po jedan sumamed. onda dosla tamo, dobila inekciju u guzu, otisla sa doc-om do radiologa (u totalnoj frci lol, pitala sam ga boli li i koliko dugo, rekao je da - 5 min). pa su me legli na stol dignutih nogu, instalirali kateter (najbolniji dio). cini mi se da je nakon toga strcnuo nekakav lokalni anestetik. nakon toga - spustila noge, stavili aparat preko stomaka (a ja naivna pomislila da je to to) i kad je strcnio kontrast DOBRO me je zabolilo, pa sam malo zugeljala tipa: zar niste rekli da ce bolit 5 min? reka je: ok izdrzala si 3 junacki, jos 2 mnute. opet strc, bol i gotovo.

    nakon toga je doc otisao, ja malo lezala, dosao radiolog i rekao: a sad se polako probajte dignuti.. kad me je vidio kako sam skocila sa stola nije virova.
    popela se na kat kod doc-a (malo neugodno jer kontrast malo curi, al nista bolno) na razgovor - nalaz uredan - i otisla doma.

    bila sam sva sritna kako je sve glatko proslo dok inekcija nije popustila. onda sam jaukala, plakala, popila par painkillera i to je to.
    pomalo me je bolillo i krvarilo jos 3-4 dana, al sve u svemu nista prestrasno.

    ja sam sretnica jer sam stavljala glinu na jajnike prije hsga (da mi ih odstopa ako su slucajno zastopani), tako da su mi oba bila prohodna i relativno bezbolno (u odnosu na druge) sam to prosla, sto i tebi zelim!

  35. #35
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    eh da, zaboravila sam napomenuti da je taj osjecaj boli (oprosti na usporedbi) al kao kad te stomak jako boli prije odlaska na wc, al strasno pojacan - vise neka neugoda - kao da ce nesto puknuti, nego klasicna bol.

    by the way, ja sam hsg radila privatno, u splitu, na citu

  36. #36
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Evo i moje iskustvo:
    Stigla sam oko 11,smjestili su me u sobu,presvukla sam se u spavaćicu i čekala.To mi je bilo najgore .Doktorica je stigla oko 12:30 (imala je neku operaciju).Otišla sam u sobu za pripremu.Tu su mi sredili gospođicu ,prebrisali nekom tečnošću-ne znam kakvom-vjerovatno nešto za dezinfekciju.Onda mi je stavila cijev kroz koju će se puštati kontrasna tečnost.E to je bolilo ....Sila je nekih instumenata dole u meni,mislim-popucaću.Dovlače krevet i moram preći na njega.Uspijem nekako polako,pazeći da sve ono ne poispada iz mene.Pokušavam se opustiti i stvarno manje boli.Kroz čitavu bolnicu vuku me na rentgen-to mi je bilo smiješno-mogu misliti kako sam izgledala onako unezvijerena .Stižemo na rentgen,opet polako i pažljivo prelazim na drugi sto.I počinje puštanje kontrasne tečnosti!Booooooooli ....Očekivala sam tupu bol,ali bol je bila reska,oštra.>Okreni se desni bok<kažu,nekako se okrenem,ponovo boooooli...>Okreni se na lijevi bok<kažu,okrenem se i ponovo boooooli.....I gotovo!Možda je trajalo 2 minutice.Bol je postepeno popuštala kako je kontrasna tečnost izlazila.Posle me je bolilo kao 1 dan menstruacije.Ležala sam 1 sat,stigao mi je M,sačekali smo nalaze i kući!

  37. #37
    Osoblje foruma pujica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagabria
    Postovi
    2,116

    Početno

    podizem da nest pitam, naime kasno popodne sam saznala da sutra ujutro idem na hsg, a ranije nakon rucka smo se mm i ja pa me sad zanima jel to neki bed za pretragu

  38. #38
    uporna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    3,848

    Početno

    Čuj nemam pojma nisam išla ali meni nikad nije bad

  39. #39

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    61

    Početno

    ma jedino je bad ako mozes ostat u drugom stanju prirodnim putem,radi zracenja. tehnicki,ne smeta.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    61

    Početno

    ups,a radi se odmah nakon men, vjerovatno zracenje nije opasno zbog jajne stanice vec zbog zametka..
    bio bi to strasan marfi.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    281

    Početno

    Ujutro sam zvala polikliniku Vili i javila se prof. Latin i rekla da se javim prvi dan menstruacije i da je najbolje raditi UZV HSG zadnji dan :shock: menstruacije dok je sluznica mekana?
    Curke da li vam se to čini o.k.?

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    281

    Početno koji dan napraviti hsg uzv

    cure jel zna netko odgovor na moje pitanje, please...?

  43. #43
    ia30 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    710

    Početno

    katarina,mislim da je to ok-doc valjda znaju!

  44. #44
    visibaba avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    563

    Početno

    Citiraj katarina prvotno napisa
    da je najbolje raditi UZV HSG zadnji dan :shock: menstruacije
    jel te ovo najvise muci - zadnji dan M?
    da, to je ok, HSG se radi zadnji dan menstruacije ili sljedecih par dana, u svakom slucaju mora biti prije ovulacije.

  45. #45
    ia30 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    710

    Početno

    katarina~~~~~~~~~~~~za uspješan HSG

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    281

    Početno

    ma znam da znaju ali ja volim pitati svoje suborke

  47. #47

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    katarina sretno

  48. #48
    visibaba avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    563

    Početno

    kad vec dijelite srecu i vibrate za uspjesan HSG, moze i meni malo
    ja idem sljedeci tjedan.
    katarina ~~~~~~~~~~~~~~ za dobre nalaze i da ne boli jako. kad ti ides?

  49. #49
    Suncem.m. avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,312

    Početno

    katarina ~~~~~~~~~~~~~~~~
    visibaba~~~~~~~~~~~~~~~~~ može tebi i puuuuno
    Hrabro cure Želim vam super rezultate.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    visibaba ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •