Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Hitno!! Prijelaz - neiskorišteni GO ne priznaju!!!!

  1. #1
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno Hitno!! Prijelaz - neiskorišteni GO ne priznaju!!!!

    Jutros stignem na posao, pročitam mailove od nadređenog i odmah počnem dan ovako
    Ja sam 11.02 prešla u ovu firmu i nisam imala niti jednog dana prekida (u prijašnjoj firmi sam bila 4 i pol mjeseca). Kako je knjigovodstvo od bivše firme totalno aljkavo, dali su mi potvrdu o neiskorištenom GO tek pred mjesec dana tj. (dakle 2 mj nakon prijelaza u novu firmu, ima već 9 mj da nisam bila na GO). Jutros dobijem mail od nadređenog da mi ne priznaju potvrdu o neiskorištenom GO jer sam ju predala tek nakon 2 mjeseca zaposlenja i da mi, kao kompenzaciju mogu dati samo jedan tjedan . Molim, ako je tu neki pravnik ili netko tko se razumije u radna prava i korištenja GO, trebao bi mi zakon, članak...bilo što što im mogu tutnuti pod nos. Prosurfati ću kasnije, ali sad nemam vremena pa molim za hitnu pomoć nekog tko se u to razumije. Da li uistinu mogu samo tako nepriznati moje pravo no GO jer sam potvrdu predala 2 mj nakon zaposlenja. Očito ne bi bila izdana da sam GO koristila (ili bi bili navedeni dani). Da li postoji neki vremenski rok?
    Hvala vam!

  2. #2
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Za koju godinu, stari od 2007 ili novi od 2008?
    Pretpostavljam da pričaš o starom godišnjem. Ne znam da li postoje nekakvi rokovi u kojem moraš predati svu dokumentaciju od bivšeg poslodavca, ali moraš brzo nešto poduzeti, jer ti rok za iskorištavanje lanjskog godišnjeg istječe 30.6.2008.
    Koliko ti je ostalo dana godišnjeg?

  3. #3
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Da, mislila sam na stari GO iz 2007. Ostao mi je cijeli za iskoristiti i nova firma mi ne dozvoljava da ga iskoristim (u potpunosti) do 30.06 o.g. već da mogu dobiti samo tjedan dana (sa čime bi izgubila 2/3 GO na kojeg imam pravo).

  4. #4
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    U Zakonu o radu piše samo da osoba koja prelazi drugom poslodavcu sa prekidom manjim od 8 dana ima pravo koristiti godišnji odmor bez da radi šest mjeseci i da joj je bivši poslodavac obavezan dati rješenje o (ne)iskorištenom godišnjem odmoru. ne piše u kojem roku, ali mislim da je 30 dana (iznimno 60), kao i za donošenje ostalih rješenja.
    Ja bih na tvojem mjestu poslala upit mailom u Informator.
    Sretno

  5. #5
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa
    U Zakonu o radu piše samo da osoba koja prelazi drugom poslodavcu sa prekidom manjim od 8 dana ima pravo koristiti godišnji odmor bez da radi šest mjeseci i da joj je bivši poslodavac obavezan dati rješenje o (ne)iskorištenom godišnjem odmoru. ne piše u kojem roku, ali mislim da je 30 dana (iznimno 60), kao i za donošenje ostalih rješenja.
    Ja bih na tvojem mjestu poslala upit mailom u Informator.
    Sretno
    Poslala, hvala! Da li znaš nakon koliko mogu očekivati odgovor?

  6. #6
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Uglavnom odgovore za dan, dva.

  7. #7
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Mozes nazvati i

    RRiF-ov kontakt centar
    060/60-20-60

  8. #8
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Može nazvati, ali pismeni odgovor joj treba da bi ga pokazala poslodavcu.

  9. #9
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa
    Može nazvati, ali pismeni odgovor joj treba da bi ga pokazala poslodavcu.
    naravno, ali barem ce znati na cemu je i da li je u pravu.

  10. #10
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Mozes nazvati i

    RRiF-ov kontakt centar
    060/60-20-60
    Hvala Dea, zvala sam, ali rade od 8-13 pa ću probati sutra!

  11. #11
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    Da, mislila sam na stari GO iz 2007. Ostao mi je cijeli za iskoristiti i nova firma mi ne dozvoljava da ga iskoristim (u potpunosti) do 30.06 o.g. već da mogu dobiti samo tjedan dana (sa čime bi izgubila 2/3 GO na kojeg imam pravo).
    :/
    Nisam ziher, ali 12 dana starog GO bi ti moglo propasti jer se barem toliko mora iskoristiti u tekućoj godini (osim ako opravdano nije bilo moguće). Ovako veli ZOR:
    Članak 54.
    (1) Radnik ima pravo godišnji odmor koristiti u dva dijela.
    (2) Ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, prvi dio u trajanju od najmanje dvanaest radnih dana neprekidno, mora koristiti tijekom kalendarske godine za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor.
    (3) Drugi dio godišnjeg odmora radnik mora koristiti najkasnije do 30. lipnja iduće godine.

    Članak 55.
    (1) Godišnji odmor, odnosno prvi dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je ste*čen, zbog bolesti ili rodiljnog dopusta, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine, pod uvjetom da je radio najmanje šest mjeseci u godini koja prethodi godini u kojoj se vratio na rad.
    (2) Član posade broda, radnik na radu u inozemstvu ili radnik koji je bio u vojnoj službi, može godišnji odmor u cijelosti koristiti u sljedećoj kalendarskoj godini.

  12. #12
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj Dalm@ prvotno napisa
    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    Da, mislila sam na stari GO iz 2007. Ostao mi je cijeli za iskoristiti i nova firma mi ne dozvoljava da ga iskoristim (u potpunosti) do 30.06 o.g. već da mogu dobiti samo tjedan dana (sa čime bi izgubila 2/3 GO na kojeg imam pravo).
    :/
    Nisam ziher, ali 12 dana starog GO bi ti moglo propasti jer se barem toliko mora iskoristiti u tekućoj godini (osim ako opravdano nije bilo moguće). Ovako veli ZOR:
    Članak 54.
    (1) Radnik ima pravo godišnji odmor koristiti u dva dijela.
    (2) Ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, prvi dio u trajanju od najmanje dvanaest radnih dana neprekidno, mora koristiti tijekom kalendarske godine za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor.
    (3) Drugi dio godišnjeg odmora radnik mora koristiti najkasnije do 30. lipnja iduće godine.

    Članak 55.
    (1) Godišnji odmor, odnosno prvi dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je ste*čen, zbog bolesti ili rodiljnog dopusta, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine, pod uvjetom da je radio najmanje šest mjeseci u godini koja prethodi godini u kojoj se vratio na rad.
    (2) Član posade broda, radnik na radu u inozemstvu ili radnik koji je bio u vojnoj službi, može godišnji odmor u cijelosti koristiti u sljedećoj kalendarskoj godini.
    Znam da će mi propasti tih 12 dana, ali što dalje? Imam li pravo na to da mi ga oni isplate jer to ionako nije mojom krivnjom, već mi ga oni ne žele dati. Postoji li način na koji se to može rješiti da mi na neki način ti dani ne propadnu

  13. #13
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Ne znam, ali nekako sumnjam da će ti novi poslodavac isplatiti nešto što je propalo kod/zbog starog poslodavca. :/

    Kod nas se baš jako pazi da radnik iskoristi bar 12 dana u tekućoj godini, čak i kad to radniku ne odgovara.

  14. #14
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    godišnji se ne može platiti. možeš ga iskoristiti - ili ne, ali naknade za neiskorišteni godišnji nema.

    mislim da ti se u ovom trenutku najbolje pomiriti s činjenicom da krećeš od nule :/ , i da imaš go za 2008.

    i meni je svojevremeno propao godišnji, ali sam u interesu ostanka u dobrim odnosima s novim poslodavcem - sve "progutala".

  15. #15
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    godišnji se ne može platiti. možeš ga iskoristiti - ili ne, ali naknade za neiskorišteni godišnji nema.

    mislim da ti se u ovom trenutku najbolje pomiriti s činjenicom da krećeš od nule :/ , i da imaš go za 2008.

    i meni je svojevremeno propao godišnji, ali sam u interesu ostanka u dobrim odnosima s novim poslodavcem - sve "progutala".
    Sorcie nekako isto razmišljamo

    Evo kako sam riješila stvar - ponudili su mi taj jedan tjedan da ga iskoristim do 30.06. i nakon što sam duboko udahnula, još malo dublje razmislila i pomirila se da mi 15 dana GO pada u vodu - uzela sam taj jedan tjedan (od 20.06-30.06 tj. 5 radnih dana). U tom razdoblju imamo 4 familjarna rođendana, od kojih nas troje isti dan i još se samo nadam lijepom vremenu da možemo lijepo proslaviti i još se i okupati .
    Ne isplati mi se ići na 'nož' sa ovim poslodavcem jer su stvarno fer (barem do sada), plaća mi je ok, a imam poziciju takvu da me nitko nikad ne kontrolira (mogu doći malo kasnije ili otići ranije, bolovanja za djecu su ok - nema prigovaranja) pa da ipak budem fer... Kad sve zbrojim i oduzmem - ne isplati se, a ni ovih 1o dana nije za baciti . Puno vam hvala cure!

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    489

    Početno

    u potpunosti se slažem s tvojom odlukom, u krajnjem slučaju nije novi poslodavac kriv što ti stari poslodavac nije omogućio korištenje godišnjeg odmora, zato za dobre odnose i mir u kući ovako je najbolje.

    mada da si se zainatila, morao bi priznati godišnji koji si prenijela!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •