Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 65 od 65

Tema: Porez na promet nekretnina

  1. #51
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Mamma san hvala ti

  2. #52
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Ako nisi platila porez nakon stjecanja nekretnine nasljeđivanjem, sada su ti ga obračunali retroativno kad si nekretninu otuđila.
    temelji se na kupoprodajnom ugovoru, zato jer je on prekinuo tok zastare poreznih potraživanja po prvoj osnovi (ti si prodajom "priznala" da je to tvoje)

    ako si kod stjecanja nekretnine nasljeđivanjem platila porez, tada se žali - jer je obveznik po kupoprodajnom ugovoru stjecatelj, odnosno kupac.

  3. #53
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Hvala Vesna, vjerojatno je to to


  4. #54

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    243

    Početno

    Da se malo nadovežem.
    Znam da ako kupuješ nekretninu plaćaš porez na tržišnu vrijednost nekretnine. Međutim, zanima me kolika min cijena može biti na tom kupoprodajnom ugovoru. Tipa mogu li ja prodati ili kupiti za 1 kn?

  5. #55
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Lindsay, ti možeš kupiti ili prodati nekeretninu / pokretninu po bilo kojoj cijeni, višoj ili nižoj od tržišne. Samo će ti porez na promet biti obračunat po onoj cijeni koja je viša: tržišna ili ugovorna.

  6. #56
    Leeeaaa avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    252

    Početno

    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    Ako nisi platila porez nakon stjecanja nekretnine nasljeđivanjem, sada su ti ga obračunali retroativno kad si nekretninu otuđila.
    Zar se plaća porez na nasljeđene nekretnine? Znači ne na temelju doživotnih, dosmrtnih ugovora nego čisto nasljeđivanje nakon smrti

    U kojem iznosu, neki postotak od vrijednosti, dal postoji max.iznos kolko može iznositi porez?

  7. #57
    Leeeaaa avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    252

    Početno

    otkrila sam danas da se plaća porez na nasljedstvo

    samo me malo zbunjuju oni nasljedni redovi koji su oslobođeni pa konkretno me zanima šta su teta-nečakinja (2.ili uopće ne spadaju u te oslobođene) :?

  8. #58
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Citiraj Leeeaaa prvotno napisa
    Zar se plaća porez na nasljeđene nekretnine? Znači ne na temelju doživotnih, dosmrtnih ugovora nego čisto nasljeđivanje nakon smrti
    U kojem iznosu, neki postotak od vrijednosti, dal postoji max.iznos kolko može iznositi porez?
    plaća se. po stopi 5% od tržišne vrijednosti.


    Citiraj Leeeaaa prvotno napisa
    samo me malo zbunjuju oni nasljedni redovi koji su oslobođeni pa konkretno me zanima šta su teta-nečakinja (2.ili uopće ne spadaju u te oslobođene)
    kod oslobođenja se čl.13.st.2. odnosi samo na nasljeđivanje poljoprivredng zemljišta i to ako ti je poljoprivreda glavni izvor prihoda.
    teta-nećakinja je (osim u gore navedenom slučaju) oslobođeno poreza i ako
    ...su s ostaviteljem ili darovateljem živjeli u gospodarskoj zajednici u vrijeme izgradnje građevine, stjecanja druge nekretnine, ostaviteljeve smrti ili primitka dara. Gospodarskom zajednicom, u smislu ovoga Zakona, smatra se zajedničko stjecanje prihoda i imovine te raspolaganje prihodima i imovinom koja se nasljeđuje ili daruje
    inače se na ono što nasljediš od tete (ili ti ona daruje) plaća porez.

  9. #59
    Leeeaaa avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    252

    Početno

    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    inače se na ono što nasljediš od tete (ili ti ona daruje) plaća porez.
    a ako je to prva nekretnina? da li postoji razlika ako je darovana ili nasljeđena?

  10. #60
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    pitanja su hipotetska, ili imaš konkretan problem?

  11. #61
    Leeeaaa avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    252

    Početno

    ako se ne promijeni zakon imat ću veliki problem

  12. #62
    tibica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,124

    Početno

    MM i ja smo kupili stančić od 24.5 m2 i za njega bili oslobođeni plaćanja poreza. U međuvremenu smo dobili dijete i sada bi kupili stan od 95 m2 (oslobođeni smo na 80 m2 kao tročlana obitelj). Pošto mali stan prodajemo u roku manjem od 5 godina navodno ćemo ipak morati platiti onaj porez kojeg smo bili oslobođeni (je li to istina?) ili će nam od onih 80 m2 oduzeti ova 24 m2 za koje su nas već oslobodili i za ostalih 56 m2 razlike nas osloboditi? Što bi značilo da bi platili porez na 95-56 = 39m2? E jesam ga zakomplicirala. Kuži li me itko?

  13. #63
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    Citiraj tibica prvotno napisa Vidi poruku
    MM i ja smo kupili stančić od 24.5 m2 i za njega bili oslobođeni plaćanja poreza. U međuvremenu smo dobili dijete i sada bi kupili stan od 95 m2 (oslobođeni smo na 80 m2 kao tročlana obitelj). Pošto mali stan prodajemo u roku manjem od 5 godina navodno ćemo ipak morati platiti onaj porez kojeg smo bili oslobođeni (je li to istina?) ili će nam od onih 80 m2 oduzeti ova 24 m2 za koje su nas već oslobodili i za ostalih 56 m2 razlike nas osloboditi? Što bi značilo da bi platili porez na 95-56 = 39m2? E jesam ga zakomplicirala. Kuži li me itko?
    sad ću ti ja napisati naše iskustvo od prije dvije godine (ne znam da li se nešto u međuvremenu promijenilo):

    ja sam davno kupila 25kvadrata stan i bila oslobođena plaćanja poreza (prva nekretnina). Kad smo prije dvije godine kupovali veći stan (bilo nas je sada troje) onda smo bili oslobođeni plaćanja poreza jer je "muž" ustvari kupovao na svoje ime i bio oslobođen plaćanja jer je njemu prva nekretnina. ALI (veliko ALI) - to je bilo moguće samo zato što nismo vjenčani... Da smo vjenčani - već smo iskoristili pravo na oslobođenje zbog prve nekretnine i platili bi porez na puni iznos (bez obzira što si rješavamo stambeno pitanje).

    Pitaj u poreznoj - to ti je najsigurnije...

  14. #64
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    kako ide kod darovnih ugovora izmedju muza i zene? jel se placa porez?

  15. #65
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    ovo sam prokuzila. sad me zanima jel imam pravo ja darovati mami bez da ona plati porez? jel zna netko?
    Posljednje uređivanje od *meri* : 26.05.2015. at 10:46

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •