Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Biste li ostavili svoje dijete na čuvanje 19-godišnjakinji?

  1. #1
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno Biste li ostavili svoje dijete na čuvanje 19-godišnjakinji?

    Malo ću odužiti (skužila sam da i inače pišem dugačke postove ) da dobijete cjelokupni dojam…
    Živimo u malom gradu. Hanu su do proljeća ove godine čuvale bake u aranžmanu jedan tjedan jedna - slijedeći tjedan druga, s tim da je moja mama dolazila iz drugog grada i ostajala po pet dana, dok sveki živi u istom gradu kao i mi.
    To je već svima postao prenaporan aranžman, a i u proljeće je sveki morala preuzeti čuvanje bebača od muževe sestre jer malečki nije dobio jaslice do ove jeseni. Pokušali smo pronaći tetu čuvalicu, ali sa svima koje su nam se javile nismo bili zadovoljni (ovdje nema prevelikog izbora ili smo mi možda previše probirljivi, ali sve su osobe bile ili bez iskustva, ili su bile dosta stare, ili se njihovo iskustvo sastojalo da djecu odvedu na igralište i cijelo prijepodne sjede s drugom tetom na klupi dok bi se dijete trebalo samo igrati (to inače u našem slučaju ne pali), ili nisu bile spremne dolaziti u naš stan.
    I tako…odlučili smo se za jaslice...Bilo je strašno …prilagodba koma…dva tjedna…prvi tjedan, kad bi je ostavila na pola sata – sat (a morala sam, jer ne dozvoljavaju da ostanem u grupi – u ni jednom od 4 vrtića u našem gradu ), ostavila bih je plačući i pokupila plačući (ja sam stajala pod prozorom i slušala kako plače…to je bilo najbliže što sam mogla)…Drugi tjedan prestala je kontinuirano plakati, ali je bila tužna – pretužna…dolazila je kući i cijelo popodne je svoje bebe ostavljala u vrtiću i one su plakale, a ona ih je kao tješila da će mama doći po njih, a one nisu prestajale…znači to se njoj događalo… Cijelo vrijeme u vrtiću nije ništa jela…Treći tjedan se razbolila…bile smo doma…četvrti tjedan išla četiri dana, a onda se razbolila tako da smo mjesec i po dana bile doma (od toga dva tjedna – bolnica) jer je dobila paralelno virusnu i bakterijsku infekciju – trbušćić i upala oba uha i grla, a nakon 4 vrsta antibiotika intravenozno i 6 dana infuzije te nakon prizdravljenja još i virusnu prehladu s groznim kašljem. Pedijatar u bolnici je preporučio odmor od vrtića, a ako je moguće i odgodu do 3,5 – 4 godine. A sve da i nije to preporučio, nisam sigurna da bih ju nakon svega, u ovoj fazi, ponovo dala u vrtić…svima u kući je to bilo najgora noćna mora…i iako znam da prilagodbe mora biti…ne mogu podnijeti da mora biti toliko tužna i jadna…očekujem da će kroz neko vrijeme ipak biti spremnija.
    Ovo ljeto smo se krpali svakako…stari godišnji, novi godišnji, MM, ja, moja mama, sad opet sveki.
    Od jeseni…ne znam…kad god sam sveki pitala bi li prihvatila prošlogodišnji aranžman, ona bi odgovorila da je za H. bolje da ide u vrtić, da se druži i te fore (:shock: hej pa kikićka nema još tri godine i ne voli osobito djecu, a pogotovo velike grupe, a tu je i bolest!?!?) pa sam shvatila da ona više baš i ne bi.
    Odlučila sam ponovo pokušati naći tetu čuvalicu…onda je MM nešto palo na pamet, ali ja nisam uopće sigurna u to. MM ima sestričnu s kojom smo dobri, ona je dobra i odgovorna djevojka, ima tri mlađa brata, drugu malu sestričnu koju vidim da vrlo često vodi sa sobom, završila je medicinsku školu (za medicinsku sestru) i trenutno nema posla (a prije veljače ga sigurno neće ni dobiti), voli Hanu, Hani je simpatična i iako je Hana uvijek izrazito rezervirana prema nepoznatima (ili manje poznatima), uvijek pristaje na konverzaciju s njom, čak joj dozvoli da joj da pusu (inače rijetko smo je viđali, iako njenu obitelj viđamo često, jer je išla u školu u drugom gradu). Naravno platili bismo joj kao i drugima i pokušali period prilagodbe…Sve pet…ali ja nisam sigurna jer…pa ona ima samo 19 godina i nikad nije službeno (8 sati) čuvala djecu. Biste li joj povjerili svoje dijete ili što biste učinili, obzirom na sve navedeno? :/
    Ne pišem ovo da mi netko da univerzalni odgovor već da čujem vaše mišljenje o tome, i da li je itko imao iskustva s tako mladim osobama, i da li biste uopće pod ikojim uvjetima pristali na to.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno Re: Biste li ostavili svoje dijete na čuvanje 19-godišnjakin

    Citiraj BHany prvotno napisa
    onda je MM nešto palo na pamet, ali ja nisam uopće sigurna u to. MM ima sestričnu s kojom smo dobri, ona je dobra i odgovorna djevojka, ima tri mlađa brata, drugu malu sestričnu koju vidim da vrlo često vodi sa sobom, završila je medicinsku školu (za medicinsku sestru) i trenutno nema posla (a prije veljače ga sigurno neće ni dobiti), voli Hanu, Hani je simpatična i iako je Hana uvijek izrazito rezervirana prema nepoznatima (ili manje poznatima), uvijek pristaje na konverzaciju s njom, čak joj dozvoli da joj da pusu (inače rijetko smo je viđali, iako njenu obitelj viđamo često, jer je išla u školu u drugom gradu).
    sve ovo mi govori puno u prilog tome da cura postane čuvalica..

    sretno

  3. #3
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    I meni je dobar znak što ju Hana tako lijepo prihvaća, mislim da bi vam se moglo posrećiti s njom

    Ako cura ima mlađe braće, sigurno joj nije strano ophođenje s djecom, a godine...pih..koliko ima 40-godišnjakinja koje su emocionalno tako nezrele da im ne bi dala čuvat nacrtanu ovcu...
    Ako je ova djevojka ok, voli djecu i zna s njima, mladost joj može biti samo dodatni plus

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    BiH/HR
    Postovi
    159

    Početno

    Ja sam čuvala bebu od 8 mjeseci kad sam imala 15 godina, jednostavno
    je tako ispalo. Mlađa osoba, ako je odgovorna ( kao ja ) puno je bolja, više će se igrati sa djetetom, ima manje "potrošene" živce i od straha da ne pogriješi stalno će lebditi nad njom.

  5. #5
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Ako je tako kao što si gore napisala DA,DA i još jednom DA.
    ona može biti odgovornija i brižnija teta od nekog tko ima deset godina više.
    pokazatelj da ju je Hana prihvatila, a inače nije dijete otvoreno prema "strancima" meni bi bio i više nego dobar pokazatelj.
    Pored uobičajenih uputa, Franovu tetu čuvalicu uvijek upozorim na eventualnu fazu u kojoj se nalazi i kako želim da reagira na nju.
    Jasno joj dam do znanja da je fizičko i verbano nasilje ili uvođenje reda totalno neprihvatljivo.i naravno kažem da me može nazvati kad god želi ima li kakvih pitanja.
    Evo još jedno DA

  6. #6
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    Citiraj smoki prvotno napisa
    Ja sam čuvala bebu od 8 mjeseci kad sam imala 15 godina, jednostavno
    je tako ispalo. Mlađa osoba, ako je odgovorna ( kao ja ) puno je bolja, više će se igrati sa djetetom, ima manje "potrošene" živce i od straha da ne pogriješi stalno će lebditi nad njom.
    moje bivše susjede ti mogu posvjedočiti kako sam od 5-te godine čuvala bez ikakvih problema njihovu djecu, a od 10-te godine sam ostajala s njima sama dok su oni radiliu preko ljetnih praznika
    s 15 sam već bila iskusna čuvalica
    a s 19 već praksirala po vrtiću

    sve ovo gore šta su cure napisale ide u prilog tomu da vam se cura pridruži u vašoj maloj femili...ako je curetak dobro prihvatio...nema razloga da je ne uzmete a i njoj će dobro doči đeparac

  7. #7
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    potpisujem sve cure!

  8. #8
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    moja prva " teta čuvalica " imala je 20 godina. Završila je medicinsku školu.Bila je SUPER!

    Ja bih je svakome preporučila i opet bih je uzela da nije dobila posao u struci.

    BTW , sada sam izabrala stariju tetu pa bumo vidjeli !

  9. #9
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    imala sam 17 kad sam počela čuvati curicu od 17 mjeseci. naše predivno prijateljstvo trajalo je pune 3 godine. mi smo se doslovno obožavale i sad mi je žao da nisam ostala duže. sprijateljila sam se s cijelom obitelji, išla s njima na more, a ponekad čuvala i njezinog 5 g. starijeg brata. bila sam dio obitelji, ali sam odlučila da ću konačno samo studirati, a ne i raditi i studirati.

    na šetnji su svi mislili da sam joj mama

    mislim da godine nisu bitne, već to kako je hana prihvaća i kako je ti doživljavaš kao osobu. sretno i pusa hani

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    S 19 godina 3 mjeseca sam preko ljeta čuvala (8 sati na dan) dvije curice (3 godine i 17 mjeseci), uživale smo i one i ja, a s njihovom mamom sam se još godinama čula i uvijek bi kukala kako je nakon mene imala još puno čuvalica, ali da ni jednu drugu curice nisu tako lijepo prihvatile.

    Godine nemaju veze ni s čim. Glavno je da voli djecu i da je odgovorna.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Super! I ja sam za to da ona bude čuvalica!

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno re

    meni je mlađeg čuvala djevojka koja je tada imala 17 godina :D

    jako odgovorna, imala je iskustva s mlađom sestrom i rođacima .
    daklem moj post u prilog!

  13. #13
    babyiris avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    1,013

    Početno

    Čitavo svoje odrastanje nekog sam čuvala, ili mlađu braću ili klince iz kvarta. Bilo mi je genijalno. Naučila sam mnogo toga o strpljivosti i AP.

    Sad kad sam u situaciji da meni trebaju čuvalice, bila bih sretna da mogu naći nekog tko je u toj situaciji-mlad i bez obaveza.
    Mislim da se mlade čuvalice često prepuste u potpunosti jer nemaju svoje brige obiteljskog tipa - i sve postaje pustolovina, a starije nemaju tu mogućnost koliko se god trudile.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    294

    Početno

    Uz sve što si navela o toj djevojci, ne vidim kakav ti problem predstavljaju njezine godine!? Čini mi se da ste svom anđelu pronašli idealnu tetu čuvalicu!!! :D

  15. #15
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    Drage cure, hvala vam!
    Baš ste me ohrabrile! Ja sam inače velika strašljivica za ostavljanje djeteta (a ni Hana mi ne pomaže jer ne želi ostati ni minute s nikim osim sa bakama, i to ne uvijek, a ni pod kojim uvjetima npr. prespavati, a prema svima ostalima je izrazito rezervirana).
    Moja dilema o godinama se sastojala u tome da, bez obzira na navedene dobre osobine, mlada cura možda ipak voli…ne znam…telefonirati s prijateljicama…padne joj na pamet otići s dečkom na kavu…pa da ne bi H. zbog toga bila zapostavljena. Nadalje, možda ne može dovoljno pretpostaviti potencijalne opasnosti…npr. možda ne vidi ništa opasno da H. trči niz stepenice s trećeg kata (a ja znam da glavica može biti brža od nogica), vrti se u kolicima (a ja znam da se kolica mogu prevrnuti), itd. Ona ima dobru obitelj, ali bojim se da je to ipak tradicionalan odgoj…vjerojatno nema pojma o AP-u, nužnosti autosjedalica...ne znam kako bi ona postupila kad Hana zapili "neću, neću, neeeeću!"
    Paranoična sam zar ne :/ …ali vaši odgovori su me uvjerili da se sve navedeno može dogoditi i sa starijima i da mlada cura može biti sasvim OK, a ja sam ta koja mora dati precizne upute…
    Hvala, još jednom . Razgovarat ću s curom još ovaj tjedan.

  16. #16
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Mislim da bi bilo idealno da x dana ona provede s vama cijeli dan, gledajući kako ti hendlaš Hanu i svakodnevne situacije, veliš joj da pozorno pomatra i pamti, te joj usput lijepo objasni što ti je sve važno i zašto ti je važno da se napravi ili kaže baš tako, a ne onako

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •