Stranica 1 od 11 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 531

Tema: Ali to nisu batine!

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno Ali to nisu batine!

    Namjerno ne stavljam ovaj topic na AP, jer znam da bi tamo svi odgovori bili isti.

    Naime, već me dugo kopka to što sam primjetila kako velik broj ljudi s kojima sam u interakciji (bilo da su mi rodbina, prijatelji, poznanici ili samo likovi s interneta) ima jedan vrlo čudan odnos prema batinama - dok se zgražaju nad batinjanjem i premlaćivanjem djece, glatko će preći preko udarca po guzi ili peckanja po prstima, štoviše, zagovarat će "skidanje prašine s pelene" kao sasvim ok način odgoja, najčešće uz opravdanje kako je to "simbolično" i da dijete taj udarac "niti ne osjeti".

    Meni je to nevjerojatno, jer osobno ne vidim razliku između udaranja djetetom u zid i laganog udarca po guzi. Osim što prvo dovodi u opasnost sam djetetov život, nema neke razlike - udarac, ma kako blag bio, ugrožava djetetov integritet, povrijeđuje djetetove emocije i šalje mu pogrešnu poruku.

    Poznajem nekoliko divnih, predivnih roditelja koji su jednom ili par puta ipak udarili dijete, no oni znaju da je to loše, ispričali su se djetetu i loše su se osjećali i odmah su shvatili da su oni pogriješili i da dijete nije zaslužilo udarac. Odnosno, da nema te situacije u kojoj dijete može "zaslužiti" udarac.

    No, ipak su u većini oni koji, iako se zgražavaju nad nasiljem, odobravaju (lagane) udarce po guzi ili prstićima, štoviše, smatraju ih poželjnom odgojnom metodom.

    Što mislite o tome? Spadate li u tu skupinu? Ako spadate, kako biste argumentirali takvu vrstu odgoja? Kakva se poruka točno šalje djetetu i kakva je razlika između udarca po guzi i premlaćivanja (osim spomenutih možebitnih fizičkih posljedica koje nisu isključene ni kod udarca po guzi)?

  2. #2
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    Ne spadam u tu skupinu. Previše sam svakakvih batina dobila da bih spadala.

    Ali... Jednom sam pričala (davno, istina) s mužem i on me pitao kako se dijete onda može odgojiti ako ga barem malo ne lupneš po peleni.
    Pa sam mu objasnila da je za to potrebno puno više vremena, volje, razgovora, živaca (koje ja nemam uvijek) i shvatio je. Danas se zgraža nad ljudima koji i dignu glas na male bebe i dječicu.

    Stvar je u tome što tim ljudima vjerojatno nitko to nije objasnio. Iz njihove ne-želje za shvaćanjem, inercije i olakšavanja si posla.
    Zbog toga ljudi ne nose svoju djecu. A ne zato što će ih "razmaziti".
    Naime 6, 7, 8, 10 kila nije lako nanašati. Mojih šest je u slingu trenutačno i dalje se brinem je li mu ugodno i bi li bilo bolje da ga nosim na rukama. I meni dođe teško i ne želim niti mogu zamisliti kako je samohranim roditeljima (ili jednoroditeljskim obiteljima).
    Jučer sam bila na rubu nakon cendranja i izvijanja i vrištanja svakih 45 minuta nakon hranjenja i jedva sam dočekala da muž dođe doma s posla.
    On je došao željan svog djeteta i uspavao ga odmah.
    A da sam bila sama to bi potrajaloooo...
    Ovo pišem samo da znaš da razumijem da odgoj nije laka stvar.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Misliš da će ti na ovom forumu netko napisati da je lupio dijete po guzi i zagovarati da je to ok odgoj?

    ,ne kažem da možda i ima takvih forumaša,al ne vjerujem da će se usuditi napisati tako nešto osim,joj jednom sam ga/ nju lupio ili lupila i neću više nikad jer takva odgojna mjera nema učinka.....


    ja smatram da batine imaju kratkotrajan učinak,tj zastrašujući a na dulje se stvara negativan odnos roditelj-dijete koji može a i u većini slučajeva kulminira sukobom bilo u pubertetu bilo u adolescenciji te postupnim udaljavanjem

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    batine= udarac po guzi

  5. #5
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Evo ja ću priznati: da sam ih nekoliko puta "tresnula" po guzi. Aleksandra sam čak i ošamarila (pisala sam o tome). I ne odobravam sama sebi i ne mislim da to nisu batine.
    I jaaaako se trudim da to ne radim. U zadnje vrijeme skužila sam da primjenjujem jednu drugu (jednako lošu) opciju: držim ga/ju čvrsto za ruku, pa i tako čvrsto da to djete boli - kad ih želim u nečemu spriječiti.
    Često vičem, i to je istina :/

    Ali, valjda nisam tak jako loša mama.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Poslid, o tome uopće nije riječ. Nisi jedina, kad dobro razmislim dolazim do zaključka da ne poznajem roditelje koji imaju djecu (stariju od koje 3 godine, naravno, ne bebe), a da ih ni jednom nisu udarili. Ja se nadam da ćemo MD i ja biti iznimka, ali postoji velika vjerojatnost da se i nama "omakne". No, ovaj topic nije prozivanje onih koji su udarili, već onih koji misle da je (blag) udarac ok - zanima me argumentacija.

    Kaj bi bila loša mama.

  7. #7
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    kako ne poznas.
    pa na forum ima sigurno barem dvadesetak (ukljucujuci i mene) koje dijete nikada nisu niti udarile niti jako niti blago. a dijeca su starija od 3.

  8. #8

    Početno

    ja jesam, ove dvije starije... i mislila sam da je to ok... da im od skidanja "prasine s pelene" nis nece biti, iako nisu nosile pelene...
    tako sam odgajana ja i mislila sam da je taj nacin odgoja ispravan...

    onda sam otkrila udrugu i ovaj forum. onda sam se pocela educirati i svladavati...i to je bilo jako tesko... jos je ponekad...nekad mi dodje da ih najradije nalupam po guzici pa ce biti "dobre".. i onda stanem... zasto bi one trebale biti "dobre"? one JESU dobre, ja sam ta koja nije...

    doduse ponekad jos eksplodiram pa zavicem al i tu se svladavam koliko god mogu....

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Osobno.

  10. #10
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    kao sto rece seni, ima i takvih koji nisu nikad.
    ja nazalost nisam jedna od njih.

    imas prilicno burnu raspravu na tu temu ovdje http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=26003&start=0
    (ima i nekoliko forumasa koji misle da je malo po guzi ok)

    moj stav je da se djecu ne smije tuci, ni malo ni jako (i iz iskustva znam da posljedice i tog malo po guzi nisu dobre), ali ipak mislim da malo i jako nisu isto.
    Ovih koji zavitlaju dijete u zid sigurno neces naci na forumu.

  11. #11

    Početno

    Kod nas se znaju pravila u vezi "opasnih" radnji, već sam sama sebi dosadna na upozorenjima i objašnjenjima opasnosti struje, vatre...upravo ono što ih strašno intrigira, a znatiželja se pojačava djelovanjem "u duetu".

    Dakle, nakon upozorenja i višekratnih sklanjanja s mjesta "zločina", pa ponovnog vraćanja na:

    guranje prstića i vilica :shock: u struju (iskopale su mi sve zaštite za strujne utičnice)
    pentranje na strogo zabranjena mjesta (uzimanje ljestvi do police s sredstvima za čišćenje, detergentima i slično)
    trčanje uz prometnu cestu
    veranje preko ograde.

    Sve radnje čiji je mogući ishod opasniji nego trenutačna trauma od batina, penaliziraju se treskanjem prstića ili po guzi, bez iznimke. Jako pazim da ne udarim jako i nervozno i za takve intervencije nikad ne tražim da mi oproste. Uvijek poslije razgovaramo zašto je do batina došlo i što ne činiti da do njih opet ne dođe, a to su samo ovih navdenih par stvari. Tu sam nepopustljiva..

    Za nikoji drugi razlog, ama baš nikad, od mene nisu dobile nikakav udarac ni osobitu kaznu, eventualno kratki time out i uvijek nudim razgovor.
    Ja razumijem dječju znatiželju, ali u ovih par slučajeva moraju se više bojati mene nego posljedice opasne radnje, koju još ne razumiju.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Ot: u slučajevima utičnica, deterdženata, noževa, stuba i sl., sklona sam kotroliranom zadovoljavanju znatiželje. Dajem da vide, dodirnu, probaju iz mojih ruku i pod mojim napetim nadzorom.
    Još nismo došli do bježanja na otvorenu cestu.

  13. #13
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    ja se ne smijem javljati na ovakve topike

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Mamita :shock: , loš dan????? Jedna kratka konstatacija????? Kuda ide ovaj svijet....

  15. #15
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ali virgo, mozes maknuti ruku sa uticnice, maknuti dijete iz opasne situacije i slicno.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Virgo, hvala na javljanju.
    Zanima me sljedeće: ako smatraš da je fizičko kažnjavanje u opasnim situacijama prihvatljivo, kako onda objašnjavaš ponavljanje opasnih radnji? Što točno postižeš udarcem po guzi ili prstićima u tom trenutku, a što ne bi postigla npr. ovim što seni predlaže - da ih fizički skloniš s opasnog mjesta?
    Zašto smatraš da su batine učinkovitije?

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj Virgo30 prvotno napisa
    Jako pazim da ne udarim jako i nervozno i za takve intervencije nikad ne tražim da mi oproste.
    Znači li ovaj citat da smatraš kako su one te batine i zaslužile?

    Sorry što sam sad zapela za tebe, ali ti si za sad jedina koja se javila, a da smatra kako su lagane batine u nekoj situaciji ok. Ne kritiziram, samo me iskreno zanimaju obrazloženja (ako ti se da, naravno) - pokušavam shvatiti meni strano rezoniranje.

  18. #18
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa
    ja se ne smijem javljati na ovakve topike
    ali, mamita, bas sam se tebi nadala

  19. #19
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    luna, a mozes li ti meni bolje objasniti kako to smatras da su "male" i "velike" batine isto?

    mislim, jasno je meni da se iz nacelnih razloga kaze: svake batine su batine, nema dobrih i losih itd.
    I ja se slazem s tim da nema dobrih i losih, ali bih rekla da ima losih, gorih i najgorih. Ne kuzim to negiranje stupnjevanja :/

    Ako je dijete kaznjavano udarcima po guzi, bit ce mu ugrozen integritet, narusit ce se povjerenje prema roditeljima, opasne situacije ce izbjegavati iz straha, a ne zbog razumijevanja... (iako taj strah ne mora biti prevelik, djeca cesto odluce da neka zabranjena stvar predstavlja preveliki gust i svjesno se izloze riziku). S druge strane, djeca koju roditelji mlate odrastaju u stalnom strahu za vlastiti zivot, bar ja tako mislim, i to ima puno ozbiljnije posljedice.

  20. #20
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    jednostavnije su
    brže
    ne moraš se truditi


    educirali me foruuummaaaašiiiii

  21. #21
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    odgovor luni

  22. #22
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno Re: Ali to nisu batine!

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Namjerno ne stavljam ovaj topic na AP, jer znam da bi tamo svi odgovori bili isti.
    Kao na ovom podforumu drugi ljudi postaju

  23. #23
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    luna, a mozes li ti meni bolje objasniti kako to smatras da su "male" i "velike" batine isto?

    mislim, jasno je meni da se iz nacelnih razloga kaze: svake batine su batine, nema dobrih i losih itd.
    I ja se slazem s tim da nema dobrih i losih, ali bih rekla da ima losih, gorih i najgorih. Ne kuzim to negiranje stupnjevanja :/

    Ako je dijete kaznjavano udarcima po guzi, bit ce mu ugrozen integritet, narusit ce se povjerenje prema roditeljima, opasne situacije ce izbjegavati iz straha, a ne zbog razumijevanja... (iako taj strah ne mora biti prevelik, djeca cesto odluce da neka zabranjena stvar predstavlja preveliki gust i svjesno se izloze riziku). S druge strane, djeca koju roditelji mlate odrastaju u stalnom strahu za vlastiti zivot, bar ja tako mislim, i to ima puno ozbiljnije posljedice.
    Potpisujem.
    I mislim da se na uvjerljivosti argumenata protiv batina ne postize nista ako se nekom ko koristi pec po guzi u peleni pristupi kao da mlati dijete do krvi sibom ili kaisem. I jedno i drugo je lose - ali po meni i jaaako razlicito.

  24. #24
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    razlika, naravno, postoji ali je najvažnija sličnost to što dijete i u jednom i u drugom slučaju uči da se problemi rješavaju (i) fizičkom agresijom. A ja to svoje dijete ne želim učiti.

    U ovim opasnim situacijama. kada je dijete sasvim malo, meni je dovoljno funkcioniralo jasno NE.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    luna, a mozes li ti meni bolje objasniti kako to smatras da su "male" i "velike" batine isto?
    Sad sam pročitala cijeli onaj drugi topic (inače mi ne treba par sati za 4 stranice, ali lovila sam 2 Kalebova spavanja ), nisam prije bila svjesna njegova postojanja. Sad ne znam je li tamo već sve rečeno ili nije, jer je zadana tema bila posve drugačija od ove (park), pa je "odlutala"...No dobro.

    Odgovor na pitanje ću raščlaniti na par faktora, tu ide i nekoliko protupitanja:

    1. Što su velike, a što male batine i tko određuje granicu? Na stranu sad premlaćivanje, ali činjenica je da je nekom krajnja granica udarac po prstićima i ta osoba se grozi udarca po guzi; nekome je krajnja granica po guzi, taj osuđuje šamar; nekome je krajnja granica lagana pljuska...Razumiješ na što ciljam? Naravno, svi oni su (pretpostavljam) psihički zdrave osobe koji osuđuju sustavno premlaćivanje - no, istini na volju, ne vjerujem da tako veliki postotak sustavno premlaćuje djecu, dok mislim kako zabrinjavajuće velik postotak odobrava "male" batine čije se definicije onda razlikuju.

    2. Osim problema s granicama batina na koji sam ukazala postoji i problem poruke. Opet na stranu ekstremi - možda sporadična pljuska po licu neće slomiti dijete kao što bi ga slomilo sustavno premlaćivanje, no možda i hoće - tko zna? Pretpostavimo da neće, no opet se prenose poruke koje nisu nimalo konstruktivne - već naveliko prožvakani (no uvijek vrijedni spomena) argumenti da je ok udariti slabijega, da je ok udariti kad ne znaš miroljubivi izlaz iz situacije, da je ok primjeniti fizičku silu kao takvu kad procjeniš da situacija to zahtjeva, da se roditelje "sluša" zbog straha, da je ok udariti osobu koju voliš...Nastavi niz.

    3. Osjećaj srama. Mislim da dijete koje dobije po guzi osjeća sram baš kao i ono koje dobije remenom ili koje dobije nogu u dupe. Sram ne raste proporcionalno s osjećajem boli, ponekad su čak i nepovezani.

    Eto...nabacano, za početak.
    Voljela bih da tu ne bude koljaže (hvala, mamita ), baš me najiskrenije zanimaju argumenti koji bi išli u prilog udarca (ma kako blagog i sporadičnog).

  26. #26
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    1. Što su velike, a što male batine i tko određuje granicu? Na stranu sad premlaćivanje, ali činjenica je da je nekom krajnja granica udarac po prstićima i ta osoba se grozi udarca po guzi; nekome je krajnja granica po guzi, taj osuđuje šamar; nekome je krajnja granica lagana pljuska...Razumiješ na što ciljam? Naravno, svi oni su (pretpostavljam) psihički zdrave osobe koji osuđuju sustavno premlaćivanje - no, istini na volju, ne vjerujem da tako veliki postotak sustavno premlaćuje djecu, dok mislim kako zabrinjavajuće velik postotak odobrava "male" batine čije se definicije onda razlikuju.
    Razumijem, i zapravo se slazem da ne postoji granica, bar ne jasna. Ja bih se prije zalozila za nekakvo stupnjevanje grijeha. Doduse, mislim da postoje neke granice zajednicke odredjenim skupinama ljudi i odredjenim sredinama - mislim da vecina ljudi radi nekakvu granicu (koja mozda nije ista u Zagrebu i u Danskoj), ali je malo onih koji izjednacuju sve vrste udaraca (takvih ima samo u Rodi )
    Osim toga, cak i kad kazes da osudjujes sve vrste udaraca ili fizickih kazni, ostaje ti razgranicenje izmedju udarca i nuzne fizicke intervencije - i ta granica moze povremeno biti mutna - gore je naveden primjer cvrstog drzanja za ruku koje je bolno.
    Ja mislim ovako: u redu je da se nacelno svaka grubost osudi (tako je npr. i u nasem zakonu), ali ako se netko nadje pred sudom zbog grubosti - onda ce se ipak odmjeriti: povod, situacija, stupanj grubosti i nanesene boli, emocionalne i fizicke posljedice, posljedice, kajanje.. - i na temelju toga treba donijeti presudu (ovo je bilo hipotetski, ne bih o stvarnom stanju u sudstvu).

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    2. Osim problema s granicama batina na koji sam ukazala postoji i problem poruke. Opet na stranu ekstremi - možda sporadična pljuska po licu neće slomiti dijete kao što bi ga slomilo sustavno premlaćivanje, no možda i hoće - tko zna? Pretpostavimo da neće, no opet se prenose poruke koje nisu nimalo konstruktivne - već naveliko prožvakani (no uvijek vrijedni spomena) argumenti da je ok udariti slabijega, da je ok udariti kad ne znaš miroljubivi izlaz iz situacije, da je ok primjeniti fizičku silu kao takvu kad procjeniš da situacija to zahtjeva, da se roditelje "sluša" zbog straha, da je ok udariti osobu koju voliš...Nastavi niz.
    istina.

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    3. Osjećaj srama. Mislim da dijete koje dobije po guzi osjeća sram baš kao i ono koje dobije remenom ili koje dobije nogu u dupe. Sram ne raste proporcionalno s osjećajem boli, ponekad su čak i nepovezani.
    i to je istina. ali jos uvijek mislim da, kad se radi o onim grubostima koja su negdje pri vrhu ljestvice, tih problema bude jos puno vise.

  27. #27
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Po mom iskustvu (baziranom na razgovoru s roditeljima i poznanicima) uglavnom je razlika između onih koji lupaju po guzi i onih koji ne lupaju u educiranosti. Nažalost, većina je odgojena tako da su lupani po guzi (uključujući i mene) i nasljedili su taj obrazac ponašanja (e, tu nisam ja ). Moram priznati da bih i ja vjerojatno bila sklona takvoj metodi da nisam član ovog foruma, pročitala Searsa i Juula, općenito se educirala. Mislim da ljudi iz neznanja i frustriranosti proizašle iz određene situacije ne znaju drugačije reagirati pa im je onda lupanje po guzi (uz viku i prijetnje) jedini način brzog rješavanja situacije. Kako mi se termin bliži, a imam i malu nećakinju, u mojoj obitelji se često razgovara o odgoju djece. Kad argumentirano spomenem zašto se dijete ne tuče uz spominjanje načina rješavanja situacije, mnogi se iskreno zamisle. Jednostavno nisu razmišljali na taj način. Ja ih većinu ne bih okarakterizirala kao loše. Samo je falilo malo J. Juula... Svjesna sam da je odgoj djeteta težak posao, nemam iluzije da neću pogriješiti, ali ono što mogu učiniti je dati sve od sebe, educirati se svaki dan unaprijeđivati odnos sa svojom djecom.
    Za sve one koji vole lupati po guzi, evo kako sam se ja osjećala nakon te metode: jasno se sjećam osjećaja poniženja, beskrajne tuge i nepravde, a uopće se ne sjećam čime sam isprovocirala pljusku. Zar stvarno želite da vaša djeca nakon 27 godina pišu ovakve postove?

  28. #28
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    ja bih jos samo napomenula da mi je fascinantan taj raskorak u stavovima izmedju clanova udruge/foruma i "stvarnih" ljudi iz moje okoline.
    ne tako davno sam tu na forumu (na gor spmenutom topicu) napadnuta kao zlostavljacica.
    ovo ljeto sam na moru jednakom zestinom bila napadnuta jer je toncek nosio majicu "ne po guzi" (je da kud onda? Ak ne smes po glavi, ne smes po rukama, ne smes po guzi - di ces?)

    istina je da dugotrajniji boravak na ovom forumu moze covjeku razbistriti misli i promijeniti stavove - ali, mene zanima kako to da ljude poput ovih na forumu ne nalazim oko sebe?

  29. #29
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    kako ne kužiš koji je to mali broj, zanemarivo mali, mizerno mali, skoro nevidljiv, stane pod nokat (al nije prljavština)
    al svejedno postoji

  30. #30
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Iskreno, smatram da i "velike" i "male" batine ostavljaju strasne emocionalne oziljke (pa makar se dogodile samo jednom) i po tome su mi jednake. "Velike" su jedino gore utoliko sto mogu djetetu slomiti ruku/nogu/rebro... ali u osnovi su mi sve batine iste.

  31. #31
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ne ostavljaju samo batine posljedice
    ne smijemo zaboraviti da i rijeci bole!

  32. #32
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa
    kako ne kužiš koji je to mali broj, zanemarivo mali, mizerno mali, skoro nevidljiv, stane pod nokat (al nije prljavština)
    al svejedno postoji
    oprosti, mamita, da li se ti to "svadjas", ili je to jednostavno tvoj stalni ton komunikacije? Ne provociram, nego te pitam da znam u kojem tonu da ja odgovaram? Da li da se branim, polemiziram ili se slozim? Daj pliz nemoj ovo protumaciti kao poticaj za prepirku. Ja ti definitivno nisam "protivnica".

  33. #33
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    ne ostavljaju samo batine posljedice
    ne smijemo zaboraviti da i rijeci bole!
    Tema su "batine", no kad si vec spomenula - slazem se posve s tobom.

  34. #34
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja mislim da se Mamita ne svadi, ja bar njen post nisam tako shvatila, već kao odgovor na tvoje pitanje da zašto u "stvarnom" životu ne nailaziš na ljude poput ovih na forumu. Zapravo je Mamita dala stvarno realan odgovor. Jer je na RODA-i samo kap u moru ljudi koji žive oko nas i imaju dijecu.

  35. #35
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    joj hvala ti štrumfeta

  36. #36
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Citiraj Mamita prvotno napisa
    kako ne kužiš koji je to mali broj, zanemarivo mali, mizerno mali, skoro nevidljiv, stane pod nokat (al nije prljavština)
    al svejedno postoji
    oprosti, mamita, da li se ti to "svadjas", ili je to jednostavno tvoj stalni ton komunikacije? Ne provociram, nego te pitam da znam u kojem tonu da ja odgovaram? Da li da se branim, polemiziram ili se slozim? Daj pliz nemoj ovo protumaciti kao poticaj za prepirku. Ja ti definitivno nisam "protivnica".
    zamisli me kao pjesnika koji to izgovara i
    zvučet će ti drugačije

  37. #37
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    zvučat ( )

  38. #38
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    ovak....da mi netko lupi Anitu mislim da bi mu po inerciji ruku strgala (ok, ne bih,al masta moze svasta)
    mene su tukli,par puta "ozbiljnije", a ostalo onak, remenom, rukom, pokoji samar. ne bole me te batine, uopce.nit su mi zadale straha, ja sam cvrsta po tom pitanju. mene su boljele rijeci, ponasanje... MM je velik i krupan, al recimo da zamahnem,skupio bi se, izmaknuo, refleksno branio, na njemu su batine ostavile dublji psihicki trag.
    zasto ljudi tuku svoju djecu? nazalost, zasto jer uglavnom nisu svjesni posljedica. i zato sto misle da rade dobro. mi smo svi tu vrlo sofisticirani, al pogledaj stvar s ove perspektive:
    -djeca su dobra ili zlocesta, a zlocestu djecu moras natjerat da budu dobri za njihovo dobro
    -disciplina je vazna stvar u zivotu, i treba je uvesti u zivot djeteta
    -kad ti dijete prkosi, to se izbija zabranom, rijecima, a ako ne samarom; isto vrijedi za neposluh ili u stvari svako iskazivanje osobnosti ili karaktera koje nije u skladu s nekakvom opcom slikom odgoja....
    ne da mi se vise, pitaj ako te sto zanima

  39. #39
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    elem, neprihvatljivo ponasanje se treba sasjec u korijenu
    i da, rukom po peleni ne boli


    ...ja ne kuzim kak ti ne kuzis....

  40. #40

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj Storma prvotno napisa
    i da, rukom po peleni ne boli
    Stormić, šališ se, jel'da?
    Možda ne boli fizički, ali ja se sjećam osjećaja ...

  41. #41
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    do kad si ti pelene nosila :D

  42. #42
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    ma nije to moje misljenje
    luna zeli znati zasto to roditelji rade i kak to sebi objasnjavaju
    pa objasnjavam
    a iz mog primjera, vec sam rekla, mene su tukli i time sam naucila : da im ne mogu vjerovati, da me vole samo kad sam dobra,i da sam u pravu (ovo zadnje tipa batine kad "odgovaras"). mada, moja mama je sad, kada je sazrela, supe zena. i nema sanse da bi udarila Anitu. Ionako me kaznjavao tata, a on je bio alkoholicar, pa se znao malo zanijet...
    al vidi moju percepciju :naspram mnogih ljudi koje znam, mene su zbilja rijetko tukli
    meni su Rode i Ap sF - nesto u sto sam vjerovala i nadala se, al dosad nisam vidjela da postoji
    i zato vas volim i duboko dozivljavam

  43. #43
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa
    Citiraj Storma prvotno napisa
    i da, rukom po peleni ne boli
    Stormić, šališ se, jel'da?
    Možda ne boli fizički, ali ja se sjećam osjećaja ...
    vis, cinjenica i je ,da kad tufnes pelenasa po guzi lupas ga direkt po egu

  44. #44

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa
    do kad si ti pelene nosila :D
    Pa gle... ak odeš na podforum pelena... nosim ih i sad

  45. #45
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa
    do kad si ti pelene nosila
    ja se sjecam incidenta za koji mi se mama kune da nisam imala vise od godinu dana :smajlic slon:

  46. #46

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    203

    Početno

    Ja sam u par navrata lupila Mihu po guzi i gadim se sama sebi zbog toga, ali ne zbog ovog foruma. Jednom je čak i dobio pljusku - refleksno, prvo je on tresnuo mene, i užasnula sam se kad sam skužila što sam napravila.

    Ja sam bila batinjano dijete, mama nije birala čime će me tresnuti - šiba, remen, kuhača, ruka... Jednom mi je priznala da me tukla i zbog frustracije, a ne samo zato "jer sam zaslužila". Već sam valjda i na faks išla kad se još propinjala (puno je niža od mene) da me dokači rukom po glavi. Ne dao Bog da pokušam vratiti, odmah bi udrila u dreku kakvo sam ja to dijete da diže ruku na vlastitu majku. Brat je u životu pobrao puno manje batina nego ja, bio je favoriziran od strane mame. Tata se rijetko kad miješao u te stvari. Interesantno, koliko god je mene tukla, na moju djecu ne diže ruku, dapače, obožavaju se i mogu joj ih s punim povjerenjem ostaviti na čuvanju.

    Jako mi se zamjerio način na koji sam odgajana, osobito batine iako je bilo i vrijeđanja i omalovažavanja, i zato sam obećala i Bogu, i ljudima, i samoj sebi da nikad neću dignuti ruku na svoje dijete. Pa sam prekršila obećanje. U cijeloj priči bilo mi je čudno što je MM zagovarao povremeno lupanje po guzi, znali smo se i zakačit oko toga, iako njega njegovi roditelji nikad nisu tukli. Tražila sam rješenje jer nisam htjela da se takve epizode ponavljaju. I našla sam ga. Hvala Bogu, Miha odavna ne zna za udarac od svojih roditelja. Nadam se da mi nikad neće tako popustiti živci da Matija sazna. Ne želim da se moja djeca ikad osjećaju onako kako sam se ja osjećala i da mi zamjeraju onako kako ja zamjeram svojoj majci.

    I zato NE PO GUZI! Nikada.

  47. #47
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Ja sam takodjer protiv bilo kakvih udaraca i vjerujem da cu uvijek izabrati alternativu.
    Ali moram biti iskrena i reci da su mene i sestru roditelji mozda par puta simbolicno kaznili po guzi ili kad smo bile vece dlanom po rukama - ono 'ispruzi ruke' - i ja nikakve posljedice ne osjecam. Nije mi ostavilo oziljke na dusi, tijelu, srcu, volim ih i znam da smo tad 'dobile' jer su oni mislili da je to bilo najbolje rjesenje za neko njima neprihvatljivo ponasanje i da jednostavno nisu znali drugacije. Nimalo ne sumnjam u njihovu ljubav prema nama i dan danas imamo super odnos. I onda mi je stvarno too much kad to neko izjednacava sa batinama i zlostavljanjem i prijeti raznim sluzbama.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa
    I onda mi je stvarno too much kad to neko izjednacava sa batinama i zlostavljanjem i prijeti raznim sluzbama.
    Ma nitko ni s čim ne prijeti, mene samo stvarno i najiskrenije zanimaju motivi za bilo kakvo udaranje djeteta. Nisam rekla da bih pribila te roditelje na stup srama.

    Hvala na tvom viđenju situacije, Storma.

  49. #49
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    bah.... kad razgovaram sa starijom generacijom, uvijek im kazem, bez obzira koliko nisu imali ili bili tehnoloski napredni, da im je bilo lakse
    jer, postojala su manje vise univerzalna pravila i o tome se i na taj nacin mislilo i "znao" si da je to ok
    danas, kad smo svjesni koliko mnoge, naocigled beznacajne stvari mogu ostaviti trag na psihi ...bome nije lako

  50. #50

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    BiH/HR
    Postovi
    159

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa
    Ja sam takodjer protiv bilo kakvih udaraca i vjerujem da cu uvijek izabrati alternativu.
    Ali moram biti iskrena i reci da su mene i sestru roditelji mozda par puta simbolicno kaznili po guzi ili kad smo bile vece dlanom po rukama - ono 'ispruzi ruke' - i ja nikakve posljedice ne osjecam. Nije mi ostavilo oziljke na dusi, tijelu, srcu, volim ih i znam da smo tad 'dobile' jer su oni mislili da je to bilo najbolje rjesenje za neko njima neprihvatljivo ponasanje i da jednostavno nisu znali drugacije. Nimalo ne sumnjam u njihovu ljubav prema nama i dan danas imamo super odnos. I onda mi je stvarno too much kad to neko izjednacava sa batinama i zlostavljanjem i prijeti raznim sluzbama.
    Eto, samo ću potpisati

Stranica 1 od 11 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •