Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 139

Tema: Rasprava o kodu i bocicama - premjesteno sa topika Sv.Duh

  1. #51

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Marta napisala

    Jos jedna stvar, ako pogledamo koliko npr (kršitelj koda) podijeli tih bocica u zemljama u kojima se (kao u našoj) masovno krsi kod, onda se moze skuziti da oni zapravo masne pare podijele (jer falabogu znamo da im bocice nisu bas jeftine), a sigurno ne bi toliko dijelili da ne ocekuju da ce im to donijeti puuuno veci profit.
    Potpisujem od a do z

  2. #52
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    Citiraj Natasa30 prvotno napisa
    Marta napisala

    Jos jedna stvar, ako pogledamo koliko npr (kršitelj koda) podijeli tih bocica u zemljama u kojima se (kao u našoj) masovno krsi kod, onda se moze skuziti da oni zapravo masne pare podijele (jer falabogu znamo da im bocice nisu bas jeftine), a sigurno ne bi toliko dijelili da ne ocekuju da ce im to donijeti puuuno veci profit.
    Potpisujem od a do z
    mislim nemojte se ljutit, al kaj ste vi sad toplu vodu otkrile? tak oduvijek i za sve funkcionira tržišna politika, a poanta je da ta bočica neće naškodit, ko ju ne želi nek ju baci u smeće!

  3. #53

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Brod na Savi
    Postovi
    82

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Smrcina mrkica, problem je nazalost u tome da vecina nas roditelja nije takvog cvrstog karaktera kao i ti, i da nisu toliko educirani o dojenju kao i ti, i vecina tih roditelja nagrabusi u danima kada im se cini da zbog ovog ili onog razloga dojenje ne ide
    vidis ja sam se o svemu sto znam educirala na bas ovom forumu (doduse onom starom) i zato mu hvala. Sve sam naucila ovdje. Ali imam osjecaj da otkad se forum promjenio, pa i njegova pravila, da cim netko spomene nesto sto nije u skladu sa kodom, da ga jednostavno svi napadnu, tako da se osoba ipak odluci povuci i napraviti po svom.


    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    A ako već npr. (kršitelj koda) želi nešto podijeliti, zašto umjesto tih bočica ne bi podijelio jastučiće za dojilje ili sterilne vrećice za smrzavanje mlijeka?
    Pa i ako daju te sterilne vrecice, ako zamrznes mlijeko, najvjerojatnije je da ces kasnije koristiti bocicu da djetetu das to mlijeko.

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Mlijeko ne može nestati "preko noći", to je naprosto fizički nemoguće.
    Kada bi na tim tečajevima dijelili letke koji objašnjavaju principe dojenja umjesto što dijele bočice, uštedili bi puno više love mladim majkama, jer, kao što već rekoh, samo adaptirano mlijeko je jedan veliki financijski luksuz!
    Nemoras me shvacati doslovno u vezi nestajanja mlijeka preko noci. No ja sam osoba kod koje sve mora biti sigurno, da nebi doslo do onog "nisam znala". Voljela sam imati bocicu i adaptirano u rezervi, jer pomislila sam sto da mi se u 1 sekundi nesto dogodi (pozlije mi, zatepe me auto, ma bilo sto), sto bi moji u tom trenutku i kaosu napravili, pa vjerojatno iskoristili bocicu za malenu bebicu.

  4. #54
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa
    tak oduvijek i za sve funkcionira tržišna politika, a poanta je da ta bočica neće naškodit, ko ju ne želi nek ju baci u smeće!
    Poanta je ipak u tome da to trziste funkcionira upravo i samo ako je steta dojenju učinjena. Ta priča da dijeljenje bočica ne škodi pokazuje da ti još nisi otkrila toplu vodu (za razliku od mene, jel...)

  5. #55
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    marta to su priče za malu djecu i daj se više pomirite s tim. ajmo otvorit anketu koliko ljudi je prestalo dojit jer im je u ruke dana bočica.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    slavonski brod
    Postovi
    374

    Početno

    O Boze, zar sve mora biti tako crno-bijelo????????

    Ja sam jedan od neutralaca po pitanju ove teme, zapravo nemogu reci da sam nesto 100% upucena ali imam iskustvo moga mlađeg brata kada je bio beba.

    Dakle, beba stara mjesec dana, mama nije imala previse mlijeka a brat je imao strasne grceve od kojih je dobio bruh i zbog cega je sa mjesec dana bio operiran.

    Sto napraviti u tom slucaju????
    Dakle djete je u bolovima, jedino sto ga eventualno na trenutak smiri je bocica kao zamjena za dojku!
    Da li je moja mama bila "losa" mama sto je tako maloj bebi davala bocicu i caj protiv bolova ?????

  7. #57
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj smrčina mrkica prvotno napisa
    vidis ja sam se o svemu sto znam educirala na bas ovom forumu (doduse onom starom) i zato mu hvala.
    Ja te onda ponovo molim da pročitaš onaj gornji link na članak na portalu pa se educiraš i o kodu kojeg nije izmislila Roda nego UNICEF, jel to dovoljan argument??

    Citiraj smrčina mrkica prvotno napisa
    Pa i ako daju te sterilne vrecice, ako zamrznes mlijeko, najvjerojatnije je da ces kasnije koristiti bocicu da djetetu das to mlijeko.
    Pa sori, ali zar ti još uvijek nije jasno da se mlijeko može dati i žličicom ili iz šalice?

    Citiraj smrčina mrkica prvotno napisa
    pomislila sam sto da mi se u 1 sekundi nesto dogodi (pozlije mi, zatepe me auto, ma bilo sto), sto bi moji u tom trenutku i kaosu napravili, pa vjerojatno iskoristili bocicu za malenu bebicu.
    ako živiš u urbanom naselju, uvijek postoje i dežurne apoteke, no dobro, tvoja stvar..

    Citiraj ninochka prvotno napisa
    ajmo otvorit anketu koliko ljudi je prestalo dojit jer im je u ruke dana bočica.
    ne moramo mi uopće otvarat anketu, postoje knjige i statistike u nazad zadnjih 50ak godina što su npr. proizvođači adaptiranog mlijeka napravili na zapadu, a pogotovo u zemljama trećeg svijeta, ima jedna jako dobra knjiga na tu temu
    "The Politics of Breastfeeding"
    by Gabrielle Palmer
    http://www.amazon.com/exec/obidos/tg...books&n=507846
    (obrati pažnju na Customer Reviews :wink: )

    Emanuel, kakve loše mame? Tko je od nas spomenuo da si loša mama ako daš bocu?
    Mi smo isključivo protiv proizvođača i distributera koji to na perfidne načine reklamiraju , a ne protiv potrošača tj. mama koje to mogu ako žele ALI I NE MORAJU koristiti.
    U vrijeme naših mama dawti bočicu je bila najnormalnija stvar.
    I dati pileću juhicu bebi od 2 mjeseca. Ili punjenu papriku.
    Ili kiselo mlijeko....

    Ali valjda mi danas imamo priliku ipak malo više znati .

  8. #58
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Citiraj ninochka prvotno napisa
    ajmo otvorit anketu koliko ljudi je prestalo dojit jer im je u ruke dana bočica.
    ne moramo mi uopće otvarat anketu, postoje knjige i statistike u nazad zadnjih 50ak godina što su npr. proizvođači adaptiranog mlijeka napravili na zapadu, a pogotovo u zemljama trećeg svijeta, ima jedna jako dobra knjiga na tu temu
    "The Politics of Breastfeeding"
    by Gabrielle Palmer
    http://www.amazon.com/exec/obidos/tg...books&n=507846
    (obrati pažnju na Customer Reviews :wink: )
    obratila sam pažnju na reviews i tu se radi o (kršitelj koda)u. ispravi me ako griješim, ali koliko ja znam stvar je afere zagađene fomule za bebe od koje je beba umrla. kakve to veze ima s distribucijom bočica?

  9. #59
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ne, to apsolutno nema s tim nikakve veze, pročitaj pažljivije

  10. #60
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    unakazili smo ovaj topik

    evo zbog ovog sam napisala ono gore

    What really alarmed me, though, was the truth behind formulas and what used to pass as formula!

  11. #61
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Knjiga je napisana prije 10 godina i nema veze s jednom bebom koja je umrla nego s bebama koje su umirale kad je (kršitelj koda) velikodusno dijelio svoje adaptirano gladnima u Africi. Konkretno u Etiopiji. Kako se formula mora mijesati s vodom, a koja je tamo upitne kvalitete tako se smrtnost beba povecala 25 puta.

    A da bi se dala formula, davale su se i bocice. Zbog takvih korporacija Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i UNICEF su i donijeli dokument koji se zove The International Code of Marketing of Breast-milk substitutes, koji je prihvacen 1981.
    na Svjetskom zdravstvenom kongresu i kojim se zabranjuje svako reklamiranje adaptiranog mlijeka i svih ostalih proizvoda koji uz to idu (bocice, dude, kasice za bebe mladje od 6 mjeseci, cajeke...).
    U reklamu naravno spada i svako dijeljenje tih proizvoda.

  12. #62
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa
    unakazili smo ovaj topik
    već sam javila ivarici da ga splita u novi topic, valjda će sutra :wink:

  13. #63
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    također je opisan i drugi razlog naglog povećanja smrtnosti dojenčadi: mamama su u početku u siromašnim zemljama Azije i Afrike besplatno dijelili adaptirano reklamirajući ga kao nešto spasonosno, ali kad su se mame "navukle" (namjerno koristim taj ovisnički termin), nije više bilo besplatno , pa su one, da bi ga što duže mogle koristiti, stavljale neadekvatan omjer formule i vode, tj. previše vode i mnogo djece je zbog toga ili zaostalo u rastu ili na žalost umrlo.
    mislim, na zapadu su napravili s..nje, ali tamo....
    sad vam je, nadam se malo jasnije zašto "skačemo" protiv tamo nekog nevinog dijeljenja bočica.

  14. #64
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    s tog aspekta mi je jasno, ali ovdje nisu žene iz zabačenijeg dijela kenije na forumu. dobro svi znamo da se ovdje ne radi o primitivnoj sredini i da tamo sirota djeca nisu umrla radi adapt. mlijeka nego pogrešne primjene.
    isto ti je ko da svom djetetu kad ima temp. daš 15 a ne 1 lupocet i kriviš plivu ili bayern ili koga već

  15. #65
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    nisu djeca umrla radi adaptiranog, nego zato što su im majke umjesto da ih i dalje doje kao od pamtivijeka počele davat to adaptirano...zato što su im ga velikodušni proizvođači uvalili..zar ti to ne miriše na dilersku psihologiju?
    meni je više teško o ovome raspravljat kad se ne žele uvažiti ni argumenti WHO ili UNICEFa, niti knjiga prepunih dugogodišnjih statistika...

    rekla sam da su tamo napravili još veće s..nje, što ne znači da ga u evropi nisu napravili, postoci dojenja govore sami za sebe..

  16. #66
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ma uvažavam ja sve njih i još uvijek dojim i još ću, al radi se o krivoj primjeni. slažemo se bar oko toga?

  17. #67
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ne slazemo.

  18. #68
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    tvoj problem!

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    također je opisan i drugi razlog naglog povećanja smrtnosti dojenčadi: mamama su u početku u siromašnim zemljama Azije i Afrike besplatno dijelili adaptirano reklamirajući ga kao nešto spasonosno, ali kad su se mame "navukle" (namjerno koristim taj ovisnički termin), nije više bilo besplatno , pa su one, da bi ga što duže mogle koristiti, stavljale neadekvatan omjer formule i vode, tj. previše vode i mnogo djece je zbog toga ili zaostalo u rastu ili na žalost umrlo.

  19. #69
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pravila vrijede za sve jednako!

    Sto se tice uputa za muckanje formule, (kršitelj koda) se nije puno trudio da ih prevede na jezik zemlje u kojoj dijeli uzorke. Ni onda, a ni danas.

  20. #70
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Sumnjam da bi bilo koristi da su i preveli upute. Žene su radile to što su radile radi siromaštva. I stvarno je dobro netko usporedio ovo što je (kršitelj koda) napravio sa dilanjem - 'navukli' su bebe na svoju hranu, a onda je prestalo biti besplatno.

    Ovaj primjer je zaista drastičan, ali je jako dobra ilustracija 'borbe' između kompanija koje proizvode umjetnu hranu s jedne i dojenja s druge strane. Kompanije imaju ogroman interes, a imaju novac i moć da svoj interes provedu. Dojenje - s druge strane nema ništa osim entuzijasta koji ga podržavaju. To je potpuno neravnopravna borba, i zato se jednostavno ne smije dozvoliti kompanijama da reklamiraju svoje proizvode na bilo koji način.

  21. #71
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa
    sirota djeca nisu umrla radi adapt. mlijeka nego pogrešne primjene.
    Odgovor:
    Citiraj Mima prvotno napisa
    . Žene su radile to što su radile radi siromaštva.
    ..a ne zato što su primitivne i ne kuže pravilnu primjenu.

    na žalost, takvih sličnih primjera ima i kod nas u nekim siromašnijim obiteljima, pa čak i to da se daje obično kravlje mlijeko.
    osim toga, mnogi ranije su napomenuli da se poklonjenom konju ne gleda u zube jer živimo u siromašnoj zemlji, pa kad smo tako siromašni, zašto podupirati dijeljenje nečega što može nesigurnu mamu-početnicu navesti na jako skup sport?

  22. #72

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Brod na Savi
    Postovi
    82

    Početno

    ako su te mame tako nesigurne, pa neka se i navuku na taj sport. zasto da ja ispastam radi propustenog poklona, jer netko drugi nevoli bocice.

  23. #73
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    žao mi je što nisi pročitala sve od prije, nemam više snage ponavljat stalno isto.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Brod na Savi
    Postovi
    82

    Početno

    nemoj se ni truditi, radije potrosi svoju energiju da poucis koju neuku.

  25. #75
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    mama juannita, zao mi je da se osjecas nemocno oko ovoga i razumijem te, ali ipak vjerujem da ima puno ljudi koji ce procitati ovaj topic i posebno linkove koje si postavila i shvatiti o cemu pricamo i da se tu radi o zdravlju, a ponekad nazalost i o zivotima djece. a neki ce naravno izabrati i da ostanu neuki. No, znamo zasto se trudimo oko prica o Pravilniku i na forumu i na portalu i vjerujem da je svatko do koga dopremo vrijedan naseg i tvojeg truda

  26. #76
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj smrčina mrkica prvotno napisa
    nemoj se ni truditi, radije potrosi svoju energiju da poucis koju neuku.
    ajmo se argumentirano raspravljat, a ovakav način komuniciranja ostavit za cestu.
    ja sa svoju energiju usmjeravam u ono u što sama vjerujem, a ne u ono što mi netko drugi pokušava sugerirat.i
    ali ova tvoja opaska ionako nema veze s tim da mi nešto u dobroj namjeri preporučiš, nego samo da spustiš.

  27. #77
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Maja , apsolutno .
    Ne znači da dižem ruke, samo imam osjećaj da se neki ljudi više vole natezat po forumu kako bi dokazali kako su u pravu bez obzira na argumente koje ne žele niti provjeriti.
    Onda trenutačno odustajem od rasprave s takvima.

  28. #78
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    naravno

  29. #79
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Evo, podučavam neuke :

    Kršenje Pravilnika u Hrvatskoj danas je, nažalost, svakodnevna pojava.

    Proizvođači dječje hrane i potrepština pokazuju priličnu maštovitost i domišljatost pri reklamiranju svojih proizvoda.

    Marketinški su najjednostavniji plaćeni oglasi, uglavnom u tiskovinama namijenjenim roditeljima i bebama ("Bebe", "Dijete moje malo", "Moje dijete"..), te časopisima o zdravlju općenito ("Doktor u kući").

    U vrlo čitanim "Bebama" gotovo na svakoj stranici može se vidjeti reklama koja krši Pravilnik. Bombardirani smo informacijama o tome da je "to-i-to" adaptirano mlijeko upravo sinonim za mlijeko, koje dude su najbolje za novorođenče, te kako pomoću čajeva smiriti dojenačke kolike. U jednom od zadnjih izdanja "Beba", nabrojala sam 14 reklama koje krše Pravilnik!

    Malo sofisticiraniji su plaćeni oglasi u formi reportaže iz koje nije odmah vidljivo, čak nije nigdje izričito navedeno da se radi o reklami - tobože se stručno piše npr. o dojenju i dohrani, te se otvoreno preporučuje dječja hrana, sokovi, kašice određenog proizvođača, tj. naručitelja oglasa.... (kao što je bio slučaj s tekstom u "Doktoru u kući").

    Proizvođači dječje hrane redovito organiziraju nagradne igre koje imaju neograničeni vijek trajanja, a cilj im je stimulirati kupnju proizvoda koji krši Pravilnik - većini dobro znani primjer je akcija ****-a "Nagrada za vašu vjernost" gdje treba sakupiti određeni broj (20-ak) naljepnica sa sokova ili kašica, a na poklon se dobije gotova mliječna kašica.
    Posebno su atraktivne nagradne igre u kojima se roditelje stimulira na kupnju određene vrste adaptiranog mlijeka (i to namijenjenog bebama do 4. mjeseca starosti!), jer se uz svaku kupljenu kutiju dobije poklon - bočica s dudom, duda varalica ili nešto slično.

    Na mjestu kao što je pedijatrijska ordinacija, gdje očekujemo pouzdane i točne informacije o svemu vezanom uz naše bebe, često možemo umjesto savjeta o dojenju dobiti uzorke čaja za bebe "od 1. tjedna", čekaonicu ili čak ordinaciju krasi zidni sat jednog od najpoznatijih proizvođača dječje hrane, a liječnik vam bilješke, podsjetnik o davanju kapi D vitamina ili težinu vašeg djeteta piše na bloku s logom istog proizvođača. I preporučuje da probate baš njihovu vrstu adaptiranog mlijeka. Slučajnost?

    Jedan od novijih načina oglašavanja je putem besplatnog info telefona na kojem se može dobiti savjet o dojenju i dohrani od strane pedijatra ili npr. dječjeg gastroenterologa-suradnika.
    Što očekivati od liječnika plaćenog od proizvođača dječje hrane? Hoće li savjetovati isključivo dojenje do 6. mjeseci uz što dulji nastavak dojenja ili će se više orijentirati kako što lakše početi dohranu točno određenom vrstom soka ili kašice? Je li objektivno očekivati da taj pedijatar, u slučaju da mama brine ima li dovoljno mlijeka za svoje dijete, da savjet kako može povećati količinu mlijeka, ili je vjerojatnije da će savjetovati uvođenje dohrane adaptiranim mlijekom?
    Sukob interesa ovdje je više nego očit.

    U skladu sa sve većim brojem roditelja koji imaju računalo i pristup Internetu, neki proizvođači dječje hrane i srodnih potrepština (primjer je suradnja Nuka i Humane) odlučuje se izdati CD s prezentacijom svojih proizvoda.
    Tu su i reklame putem specijaliziranih Internet stranica namijenjenih trudnicama i roditeljima - primjer je trudnoca.net gdje se čak i na stranicama o dojenju mogu naći reklame za adaptirano mlijeko. Apsurdno, zar ne?

    Često se može čuti od strane izdavača časopisa, autora web stranica... da i mame moraju dobiti pravu informaciju o dječjoj hrani, a da oni sami moraju živjeti i često opstaju velikim dijelom zahvaljujući marketingu.
    Postoji rješenje i za ovakve dileme: roditelji i bebe zahvalni su kupci i mnogih drugih potrepština, osim eventualno dječje hrane za bebe mlađe od 6 mjeseci - dječja kozmetika, igračke, pelene i slične potrepštine, kolica, dječja odjeća i obuća, dječje knjige, literatura o trudnoći, dojenju, roditeljstvu.... sve to je itekako potrebno, a ne ugrožava niti umanjuje značenje prirodnog načina prehrane.

    Da razjasnimo (jer mnogima to još nije "sjelo"): nitko ne traži zabranu PROIZVODNJE, Pravilnik zabranjuje MARKETING odnosno REKLAMIRANJE.
    Svjetska iskustva pokazuju da Pravilnik i njegovi principi imaju svrhu, u zemljama gdje se pravila prilično strogo poštuju (npr. Švedska), stopa dojenja izuzetno je visoka, a ako se usporedi s nekim drugim zemljama, kao što je Hrvatska, čini se upravo nevjerojatna.
    Naravno, za takve rezultate nije zaslužan samo Međunarodni pravilnik, potrebno je puno više, prvenstveno edukacija, motivacija roditelja, socijalna politika, informiranje, ali i implementacija Pravilnika zasigurno uvelike pridonosi ovakvim brojkama.

    Naš zadatak je uvođenje Pravilnika u Hrvatsko zakonodavstvo i praksu, s konačnim ciljem: davanja podrške dojenju, informiranja javnosti (prvenstveno roditelja) o dobrobiti dojenja, onemogućavanje svih koji dojenje guraju u drugi plan, reklamirajući nadomjestke majčinom mlijeku za djecu do 6. mjeseci, čajeve, sokove i kašice, dude varalice, bočice ..... sve ono što može dojenje omesti i u konačnici onemogućiti.

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...9&Tekst2ID=159

  30. #80
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ma neće ti to pomoći kad ljudi valjda smatraju da i samo postojanje Pravilnika o reklamiranju nije OK - evo, ne znam da li ste čitali tekst u zadnjem broju časopisa Bebe (mislim da se zove 'Može li svaka mama dojiti') - autorica se izrazito negativno izražava o zabrani reklamiranja adaptiranog mlijeka, jer se, kao, time uskraćuje informacija ženama koje ne doje pa su one u nedoumici koje mlijeko dati svojemu djetetu.

  31. #81

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Kazete da adptirano ne ubija djecu ili da djeca u egiptu ili africi su umrla zato sto majkama nije dobro objasnjeno kako mjesati formule sto je moguce jer ako stavljas previse formule djeca mogu stvarno umrjeti jer su bubrezi preoptereceni proteinima ili ako je voda s kojom si mjesao nije ok.

    I kod nas jos uvijek postoji more ljudi koji ne znaju kako se pravilno pravi formula bez obzira na sve upute i nemoj te se zavaravati da kad ih pedijatri preporuce da ce i objasniti negativne posljedice.

    Sto se tice smrtnosti djece koja su na formuli skoro je bilo na BBC o SIDS i neka istrazivanja pokazuju da je 80% djece koja umiru od SIDSA hranjena bas na bocicu i formulom :shock: Prosto da se zamislis i razmislis o tome.

  32. #82
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Mima, upravo sam pročitala članak u Dijete MM, vjerojatno si na taj mislila.
    Samo mogu reć da se vidi da se promijenila urednica .

  33. #83
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Eh, da, u Dijete - vidim da sam krivo napisala da je bio u Bebe.

    Da, očito da se promijenila i uređivačka politika, bio mi je skroz OK taj časopis prije - a vidim da i Rode pišu u njemu

  34. #84

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    ups stvarno sam se iznenadila!
    Svratila sam na ovu temu jer mi frendica uskoro treba roditi na Sv Duhu! Tako da nisam ocekivala raspravu o bocicama, ali trebam se ukljuciti samo s malim postom.
    Moram priznati da kad sam zatrudnila, visa sam se zanimala za tijek trudnoce, poroda...itd, dojenje mi nije bila tema o kojoj sam najvise citala - ne zato sto me nije zanimalo, nego zato jer nisam ni mislila da bih mogla imat nekih problema oko toga.
    Unatoc mojoj slaboj informiranosti, na svu srecu nisam imala problema oko dojenja u pocetku - sve je super krenulo. Ipak, prije nego sam cak rodila, kupili smo cijeli komplet (kršitelj koda) bocica Ne pitajte zasto - to se doimala normalna stvar!
    Dojenje je islo super i bocice su stale u ormaru do bebinog 3eg mjeseca A onda mali sok - Petra navrsila 3 i pol mjeseca, supernapreduje, pedijatar nikad nije spomenuo nadohranu - kad odjednom ja vise nemam mlijeka! Moj muz presretan (mozda sam se lose izrazila, ali tako sam to dozivljavala u tom trenu) izvuce novu (kršitelj koda)ovu bocicu i ode kupiti adaptirano. Malena popije bocicu upar sekundi, toliko halapljivo, kao da nikad nije jela. Ta prva bocica, njemu je bila veliko veselje jer je prvi put sudjelovao u hranjenju Petre!
    S obzirom da sam ipak znala da bi bilo dobro sto duze dojiti bebu, postala sam po prvi put na temu problemi u dojenju - kako povecati kolicinu mlijeka! I dobila stvarno super savjete. I uspjela se - unatooc stvarno velikoj muci tijekom citavog jednog tjedna i predbacivanjima mog muza da je beba gladna - vratiti iskljucivom dojenju!
    Stvarno je bilo tesko, ali uz veliki trud iskljucivo smo dojili do 5ipol mjeseci, a s 5ipol poceli s nadohranom (voce,ne mlijeko), ali sa 6i nesto mjeseci, jednostavnop je postalo pre naporno - nocna budenja, stalno dojenje, plakanje i presli smo na adaptirano.
    Sretna sam sto sam dogurala do 6ipol mjeseci bez adaptiranog, tuzna sto nisam uspjela i dalje, jer bih s malo truda vjerojatno i uspjela. Sad vec 15ak dana pijemo adaptirano! Gnjavaza! Ali sto je tu je!
    Ne mislim da su tome bile krive bocice! Kriva sam vjerojatno ja jer nisam imala dovoljno cvrst karakter ili bila dovoljno ustrajna! Imala sam samo VIRTUALNU podrsku preko foruma - ali nikakvu stvarnu podrsku, u stvarnom zivotu!
    Zato ne mislim da se trebamo boriti protiv bocica! Trebamo se boriti informacijama upucenim ne samo buducim i novim mamama, nego i njihovoj okolini!

  35. #85

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Amsterdam
    Postovi
    547

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa
    s tog aspekta mi je jasno, ali ovdje nisu žene iz zabačenijeg dijela kenije na forumu. dobro svi znamo da se ovdje ne radi o primitivnoj sredini i da tamo sirota djeca nisu umrla radi adapt. mlijeka nego pogrešne primjene.
    isto ti je ko da svom djetetu kad ima temp. daš 15 a ne 1 lupocet i kriviš plivu ili bayern ili koga već

    Za sada cu samo na ovo reagirati: primjedba koja se postavi na forumu, kao recimo ova o djeljenju bocica u nekoj bolnici, u prvom redu jeste namjenjena ljudima koji posjecuju forum ali isto tako jasno je da ce informacije sa foruma stici i do ljudi koji, doduse ne iz zabacenih dijelova Kenije, ipak ne znaju sve sto poduceni forumasi znaju.

    Osim poducenih vas koji se javljate ovde, forum citaju i ljudi kojima su ovakve informacije nove i ljudi koji ce ono sto procitaju ovde ispricati nekome drugom,....

  36. #86

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Naravno da NE TREBA dijeliti bocice u porodilistima!!! A zasto tako mislim??? E pa zato sto se neke mame dosta izmuce sa prvim dojenjem u porodilistu i onda dodju tako skroz isfrustrirane kuci i uzmu tu poklonjenu bocicu, posalju muza po adaptirano, smuckaju ga i kazu zbogom dojenju. Kazu jer bebica se najede, lijepo zaspe, odmori se i mama, i bla, bla. I jeste to je bas ovako kako sam napisala. I to je zato sto su i sestre i doktori po porodilistima totalno nezainterosovani i nemarni i ne zele se posvetiti tome ni na sekundu. U porodilistu Kosevo su nam pustili video kasetu - HALOOOO, kome kasetu??? Nema razgovora, nema prakticnog pokazivanja, nema NISTA!!! Meni su bradavice bile u strasnim ranama, beba je tih prvih mjesec dana posisala vise moje krvi nego mlijeka, ali ja sam bila uporna mazga i nisam se dala. Ni u trudnoci nisam kupila bocicu, a ni tada. Dobila sam doduse jednu bocicu, ali bez pipe uz Medelinu izdajalicu. Kasnije jesam uvela bocicu i adaptirano zbog ranog povratka na posao, ali sve to me nije sprijecilo da i dalje dojim. Eh sad sta ja hocu reci sigurno se pitate jer sam dala i bocicu i adaptirano i uz to sve nastavila dojiti???
    Hocu reci da sam u porodilistu dobila bocicu sigurno bih poslala muza po adaptirano, smuckala ga i dala bebici. Eh da je bilo kao sto nije, ja sada ne bih uzivala u njegovoj sreci kad me ugleda na vratima i istovremeno smijanje i navlacenje majice, itd. I ne, sa ovim ne zelim reci da me dijete voli i raduje mi se jer ga dojim i da druga djeca nisu takva jer ne doje, NE - hocu reci da sam ponosna na sebe sto jos uvijek dojim svoje dijete i sto nisam posustala i pala pred bocicom na pocetku.

  37. #87
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj mayah79 prvotno napisa
    Naravno da NE TREBA dijeliti bocice u porodilistima!!! A zasto tako mislim??? E pa zato sto se neke mame dosta izmuce sa prvim dojenjem u porodilistu i onda dodju tako skroz isfrustrirane kuci i uzmu tu poklonjenu bocicu, posalju muza po adaptirano, smuckaju ga i kazu zbogom dojenju. Kazu jer bebica se najede, lijepo zaspe, odmori se i mama, i bla, bla. I jeste to je bas ovako kako sam napisala. I to je zato sto su i sestre i doktori po porodilistima totalno nezainterosovani i nemarni i ne zele se posvetiti tome ni na sekundu.
    Ja sam doma imala dvije bočice - jednu sam dobila na poklon uz kremu za tijelo, a jednu od frendice (malo sam ju zvređala zbog toga, ali sad to nije bitno) i imala sam problema s dojenjem u početku i to grdnih (ne pričam o ragadama, makar su bile strašne, nego o slabom dobivanju Tana na težini i maltene presingu pedijatrice da počnem nadohranu), ali mi niti u najgorem trenutku (ima li gori od onog kad ti liječnik kaže da ti dijete ne napreduje dobro i da sve može izgledati u redu, a da beba padne u šok i umre :shock: :shock: ) mi nije palo na pamet dati mu bočicu jer sam ČVRSTO VJEROVALA DA MOGU DOJITI, što se na kraju pokazalo točnim. Dakle, smatram da je prvenstveno bitan STAV MAJKE, a možda još i bitniji stav njene bliže okoline (moja okolina je bila sve, samo ne prodojeća i RODI mogu zahvaliti što sam isključivo dojila 6 mjeseci i što još uvijek puno dojim).

    Samo da spomenem - netko je u nekom od prethodnih postova napisao kako se u siromašnijim obiteljima daje obično kravlje mlijeko. Ne vjerujem da je to do siromaštva jer imam primjer iz svoje bliže okoline - moja poznanica je svoje dijete s nekih 7-8 mjeseci (možda malo kasnije, nisam skroz sigurna) počela hraniti običnom kravljim mlijekom jer joj je bilo skupo kupovati adaptirano (koje su joj, inače, preporučile sestre već u rodilištu :? ), a klinac valjda nema niti jedan odjevni predmet koji nije neka marka (od Benettona do DIora :shock: ), a ja sam glupača jer mali još uvijek doji, jer ne dajem sokove i čajeve i jer mu s izdojenim mlijekom radim kašice (što se njoj gadi ), što se sa svojim djetetom igram a ne puštam ga da sam sjedi u hodalici i što se trudim da jede što zdraviju i raznovrsniju hranu barem u početku kad još sam ne znam birati, a ona svojeg šopa pudinzima i čokoladama.

  38. #88
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Malo sam preemocionalno napisala prethodni post, a u biti sam htjela reći sljedeće:
    da odluka o tome hoće li dojiti ili neće ovisi ponajviše o majci i to o njenoj educiranosti i podršci koju dobiva sa strane (ja bih za sebe rekla da sam bila dosta educirana, ali u ključnom momentu mi je ipak veću ulogu odigrala podrška jer sam bila smunjena od hormona) - od obitelji, prijatelja i liječnika, a morate priznati da ovo potonje ponajviše podbacuje jer oni odviše olako sugeriraju dohranu (ja sam imala takvo iskustvo).

    Ja razumijem da se vi u Udruzi morate pridržavati Pravilnika, ali je to u Hrvatskoj još uvijek daleka budućnost (inače nisam pesimist, ali tak mi izgleda :? ).

  39. #89
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj MalaSirena prvotno napisa
    Ja razumijem da se vi u Udruzi morate pridržavati Pravilnika.
    Mislim da je MalaSirena (i mnogi prije nje) odlično sažela o čemu se radi. Naravno, budući da je udruga Roda promicateljica dojenja, VedranaV je reagirala na podatak da se trudnicama dijele bočice jer je morala reagirati, no moram primijetiti da me je prilično iznenadilo što su ostale članice Rode automatski izjednačile bočice s adaptiranim mlijekom.

    Sve majke koje ne vide nikakav problem u dijeljenju bočica i same su jasno i glasno napisale da doje, unatoč problemima koje su imale ili ih još uvijek imaju. Nijednu od njih poklonjena bočica nije omela u odluci da doje. Ja sam u svom prvom postu na ovu temu napisala, i iza toga stojim, da postoje trudnice koje se informiraju i znaju da žele dojiti i njih nikakva poklonjena bočica neće omesti u toj odluci i one koje se ne informiraju, koje idu linijom manjeg otpora (odustaju od dojenja pojavom prvog problema) ili one koje slušaju svoje mame (u čije doba su adaptirana mlijeka bila jako popularna), i svoje bebe ne doje ni malo ili jako kratko. Tim mamama je, pak, svejedno jesu li ili nisu dobile bočicu. One će ju kupiti još prije poroda.

    Mislim da nitko neće prestati dojiti zbog jedne poklonjene bočice.

    Ja sam osobno u životu dobila puno različitih besplatnih uzoraka: cigareta, pa nisam postala pušač, loših parfema, pa ih nisam kupila, neodgovarajuće kozmetike, pa ju nisam počela koristiti, alkoholnih pića, pa ih nisam počela piti, itd, itd.

    Imajte malo više vjere u žene: one nisu toliko glupe, niti su toliko slabog karatkera. Ako donesu odluku da će dojiti, dojit će. Ako donesu odluku da neće, onda sigurno neće. Bez obzira na poklonjenu bočicu.

    Još nešto. Netko od vas je napisao da je ovo mišljenje naivno i da mi ne kužimo principe tržišne ekonomije, da proizvođači to ne dijele iz dobrog srca, nego zbog profita, itd. Iako je taj komentar uvredljiv, jer implicira da su sudionice ovog topica (pri)glupe, pretpostavit ću da autorica tog posta (ne sjećam se više tko) nije imala lošu namjeru, pa ću u jednako dobroj namjeri odgovoriti: naravno da svi znamo dosta toga o tržišnoj ekonomiji. Istina da je (kršitelj koda) umjesto bočica mogao pokloniti uloške za dojenje, torbu za šetnju ili nešto treće. No, (kršitelj koda)u je svejedno što poklone, bitno im je da je na poklonjenom predmetu natpis tvrtke. Recimo da dijele obične t-shirte s natpisom svoje firme. Žene koje su odlučile ne dojiti, kad dođu u ljekarnu i traže adaptirano mlijeko, opet će radije kupiti od onog proizvođača koji im je nešto darovao, jer im je poznat, nego od onog koji im nije dao ništa. A žene koje su odlučile dojiti bit će zadovoljne što su dobile t-shirt i neće im pasti na pamet kupiti adaptirano mlijeko. Kad već pričamo o zakonima tržišne ekonomije, to je dokazano. :wink:

    Da ne bi bilo zabune, ovo piše mama koja prije poroda, na užas starijih članova svoje obitelji, nije imala spremnu nijednu jedinu bočicu, dudu ni ništa sličnog. Mama koja doji usprkos preprekama. I mama koja ima malo više vjere u druge mame nego mnoge sudionice ovog razgovora. :wink: :D

  40. #90
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Netko je gore bio napisao da je pitanje odustajanja od dojenja kompleksnije od samog dijeljenja besplatnih bocica.

    Tu se ja bih rekla svi u Rodi slazemo, i sa time na umu djelujemo po pitanju poboljsavanja jadne nam statistike u Hrvatskoj sto se tice dojenja.

    Tako je postivanje Pravilnika kao i edukacija o njemu te pritisak na vladu i proizvodace/distributere da ga se drzi samo dio Rodinom pristupu tom kompleksnom problemu.

    Tu su jos i najveci dio, SOS telefon za dojenje, pa pomoc i edukacija na Rodinom forumu, informiranje putem Rodinog portala, izdajanje letaka koji se dijele besplatno, pisanje tekstova na temu dojenja i mogucih problema za casopis Dijete moje malo, suradnja sa drugim grupama i osobama u Hrvatskoj koje se bave tom problematikom i druge aktivnosti.

    Vjerojatno cemo se svi sloziti da ako se Roda skoncentrira samo na jedan od gore navedenih pristupa, ili mozda cak niti ni na jedan, a po logici da niti jedan od problema koji cine srz problema (educiranost trudnica i novih roditelja, educiranost sredine, educiranost medicinske struke, podrska od strane medicinske struke i sredine) nije "kljucan", onda nikakvo poboljsanje ne mozemo niti ocekivati.

    Rjesenju ovog problema treba se pristupiti orkestrirano, a ne na principu soloista

    Smatramo da je vazno da dok pokusavamo pruziti podrsku i ispravne informacije roditeljima u pitanjima dojenja da istovremeno radimo na tome da sto vise smanjimo utjecaj marketinga industrije hranjenja djece na bocicu koji ima ogroman negativan utjecaj na nas trud po pitanju podrske i edukacije. I tu Pravilnik igra kljucnu ulogu.

    I kao sto je pitanje rjesenja jadne situacije kod dojenja u Hrvatskoj kompleksnije od (ne)postivanja samog Pravilnika, tako je i pitanje Pravilnika kompleksnije od dijeljenja besplatnih bocica.

    Ne smijemo zaboraviti da marketing industrije ima ogroman negativan utjecaj na same roditelje po pitanju dojenja, nego i na one na koje se roditelji cesto besuslovno oslanjaju kada je rijec o zdravlju njihove djece - medicinsku struku. Njihova marketinska masinerija postigla je to da vecina hrvatskih pedijatara preporuca nadohranu ili potpuno prelazenje na adaptirano u slucajevima kada je to nepotrebno, i to je vecina slucajeva, a istovremeno ne pruzaju skoro nikakvu podrsku niti uvisle informacije majkama koje zele dojiti te da medicinsko osoblje u hrvatskim rodilistima ne zna o tome kakvu stetu rade kada sopaju novorodencad adaptiranim, na bocice.

    Dijeljenje besplatnih bocica je samo dio marketinske strategije industrije hranjenja djece umjetnim pomagalima, to je istina, i samo je dio opceg problema, ali JE DIO. I zato se mi u Rodi zalazemo, izmedu ostalog, za zabranu (u zakonu) dijeljenja besplatnih bocica, kao sto je to ucinila Svjetska zdravstvena organizacija kada je izglasala Pravilnik.

  41. #91

    Početno

    Ummmm...Ovo je iz koda...right??

    Informativni i obrazovni materijali, bilo pisani, audio ili vizualni, koji se odnose na prehranu dojenčadi i koji su namijenjeni trudnicama ili majkama dojenčadi i male djece moraju sadržavati jasne informacije o slijedećem:

    dobrobitima i superiornosti dojenja;
    Ja sam sad gledala na svim bočicama koje smo dobili, sačuvala sam one papire iz njih...I (kršitelj koda) i NUK, za druge ne znam, imaju boldano naglašeno da je dojenje najbitnije i najzdravije za dijete do 6 mjeseci...Pokrili su se, ma koliko traljavo to djelovalo, poštuju kod......

    A bočice inače koriste i za izdojeno mlijeko, kao što neke cure tupe izgleda u prazno...

  42. #92

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    49

    Početno

    u mom kraju pliva dijeli socijalno ugroženim obiteljima (kršitelj koda), a **** čajeve i kašice (one u prahu, tipa čokolino), naravno to im dilaju pedijatri i patronažne sestre i naravno svim tim proizvodima rok upotrebe je jako tanak ni mjesec dana....
    trebam li još šta reći...

  43. #93

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    mogu samo nadodati da dok sam ja bila u rodilistu u mojoj sobi bilo je 8-9 rodilja - sve su se mucile s dojenjem - i vec u prvih 2 dana polako odustajale od dojenja...jer im u pocetku nije odmah uspjevalo - a zeljele su dojit

    i kada rodilji u tom momentu - kada joj je glava puna zbrkanih osjecaja i sama je jako nesigurna i niti sama ne zna sto i kako bi - ponudis kao poklon bocicu umjesto da ju ohrabris, pokazes i pomognes u tim teskim trenucima kroz koje prolazi velika vecina mama - vrlo vjerojatno da ce veliki broj njih poustati i bocicu vrlo brzo napuniti adaptiranim...

    i nisposto se ne bi slozila da mame koje odluce dojit ce dojit - a one koje ne nece - zaboravljamo i da postoji ta velika sredina onih mama koje su htjele ili zele dojit pa im nije odmah ispocetka krenulo kako treba i na taj veliki broj zena upravo se zeli apelirati ovom poklonjenom bocicom na kojoj bi najrade da mogu napisali "nemojte se muciti ... uzmite nasu bocicu i napunite ga nasim adaptiranim" - samo nesmiju pa moraju napisati "dojenje je najbolje za vase dijete... i sl." kako bi je uopce smjeli staviti u prodaju

    ista stvar je i s onim sto npr. (kršitelj koda) je dijelio rodiljama kremu protiv strija na grudima - odaslijajuci poruku - nemojte dojiti dobit cete strije...

    to je ono sto Roda ne odobrava i protiv cega se bori i jedan od glavnih razloga zbog cega je ovaj pravinik donesen

    problem je sto smo sve ovdje na forumu vise manje educirane i znamo da je dojenje najbolji i jedini izbor za nase dijete i bile smo uporne u svojim namjerama - samo ne smijemo zaboraviti da mi predstavljamo trenutacno manjinu - velika vecina mama nazalost rodi dijete a da ne procita niti jedno slovo o dojenju i prvim danima nakon poroda kao niti o trudnoci ... i time predstavlja lak pljen takvim marketinskim trikovima i potebno ih (tj. njihove bebe koje tome nisu krive) je na neki nacin zastiti ili bar pokusat zastititi

    ja to usporedujem kao reklamiranje cigraeta i alkohola... koliko bi samo bilo vise pusaca - da nema agresivnim antipusackim reklamama, zabrane reklamiranja cigareta...

  44. #94
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj tiaiva prvotno napisa
    u mom kraju pliva dijeli socijalno ugroženim obiteljima (kršitelj koda), a **** čajeve i kašice (one u prahu, tipa čokolino), naravno to im dilaju pedijatri i patronažne sestre i naravno svim tim proizvodima rok upotrebe je jako tanak ni mjesec dana....
    trebam li još šta reći...
    Vidiš, to je meni grozno! Kad sestre i pedijatri, ljudi kojima žene vjeruju ili kojima bi trebale vjerovati, daju loše savjete i dijele uzorke.

    Moja pedijatrica je svim srcem za isključivo dojenje do navršenog šestog mjeseca i ne mogu reći koliko mi je drago da ima takvo mišljenje. S druge strane, raspitala sam se unaprijed o njezinom stavu o dojenju. Da nije pozitivan, išla bih kod neke druge liječnice.

  45. #95
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj ankika prvotno napisa
    i kada rodilji u tom momentu - kada joj je glava puna zbrkanih osjecaja i sama je jako nesigurna i niti sama ne zna sto i kako bi - ponudis kao poklon bocicu umjesto da ju ohrabris, pokazes i pomognes u tim teskim trenucima kroz koje prolazi velika vecina mama - vrlo vjerojatno da ce veliki broj njih poustati i bocicu vrlo brzo napuniti adaptiranim...
    Vidiš, naša mišljenja su dijametralno suprotna po tom pitanju, ali to su osobne razlike, zar ne? Ja sam bila točno u poziciji koju opisuješ: prvi put suočena s dojenjem i hrpom problema. I nisam odustala, jer sam donijela odluku da ću dojiti. U svakoj smjeni sam izgnjavila sestru da mi pomogne i nisam odustajala dok nisam riješila veći dio problema. Bila sam odlučna u nakani da ne odem iz rodilišta dok ne savladam dojenje.

    Poznajem i mnoge druge mame koje su prošle kroz puno veće probleme, ali su nastavile s dojenjem, jer su tako odlučile.

    A poznajem i mnoge koje nisu imale probleme, ali su ili unaprijed odlučile da neće dojiti ili nakon par mjeseci. I nisu dojile.

    I od svih mama koje poznajem, sve su imale svoje stavove (donijete na temelju informacija ili nedostatka istih), no nijedna od njih nije donijela svoju odluku na temelju jedne bočice, to želim reći.

    Svakako podržavam Rodine napore da popularizira znanja o dojenju, no mislim da nijedna žena koja ima pravu informaciju neće donijeti krivu odluku. S bočicom ili bez nje. Loše je što brojne žene nemaju informaciju, a bez nje će i same kupiti bočicu.

  46. #96
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj ankika prvotno napisa

    ja to usporedujem kao reklamiranje cigraeta i alkohola... koliko bi samo bilo vise pusaca - da nema agresivnim antipusackim reklamama, zabrane reklamiranja cigareta...
    Ovo je baš dobra usporedba - svi mi znamo da je pušenje nezdravo, pa bi se isto tako mogli zapitati čemu zabrana reklamiranja pušenja i tvrditi da reklamiranje pušenja neće povećati broj pušača - no izgleda da uopće nije tako, ja sam recimo prije nekog vremena čitala kako se povećavao broj pušača u nekim azijskim zemljama nakon što su američke duhanske kompanije izvršile pritisak na vlade da dozvole reklamiranje. Mislim da svi mi volimo misliti da reklama nema baš nikakav utjecaj na nas - no da je tomu tako teško da bi se danas trošio takav novac na reklamiranje.

    Zamislite da uz, recimo, kupljeni Cosmo dobijete malu kutijicu Ronhila sa pet cigareta - evo i ja bih rekla da to nikoga neće potaknuti da propuši, ali bi nam svejedno takvo što bilo vrlo neobično, i svi bi se složili da je to nedopustivo.

    Ja se slažem da će onaj tko ima dobru informaciju teže 'podleći' reklami, ako će uopće - ali zabrane o reklamiranju bi zapravo upravo trebale štititi one koji nemaju dobru informaciju. Jer, zašto će žene koje nemaju informaciju ionako kupiti bočicu - pa upravo zato što se reklamiranjem bočica i adaptiranog mlijeka postiglo da ti rekviziti budu sastavni dio opreme za novorođenče. Zato treba inzistirati na provođenju zabrane o reklamuranju - da bi ta pogrešna slika nestala iz svačije glave.

  47. #97

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Ja mogu reci da sam ostala ustrajna u dojenju i pored stvari navedenih u mom prethodnom postu samo zato sto sam na kraju (znaci kad sam shvatila da mi nema pomoci u dojenju od patronaznih, pedijatara, itd, itd) pocela traziti po netu i pronasla RODA-u. Meni je i u trudnoci i odmah nakon poroda bilo normalno da dijete treba dojiti. I prilicno sam sigurna da bih odustala da nisam naisla na sve ove divne zene kako sa foruma tako i educirane savjetnice. A koliko zena ima koje odustanu bez da traze neciju pomoc? A koliko zena ne zeli traziti savjet i jednostavno kaze "ja nema mlijeka"?
    Hocu reci da svi ti silni proizvodjaci bocica i dudica i bebi-hrane samo "pomazu" zeni da donese takvu odluku. Jos ako se doniraju jos u porodilistu

  48. #98
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Mima, jako mi se svidja kako razmisljas

    Dodala bih samo, ponovo, ovo o informiranosti. Ne mozemo nikako suditi prema nama ovdje na forumu. KOliki je postotak trudnica i mama koje se sluze internetom? Gdje ce takve mame naci info o dojenju? Vjerojatno na takvom jednom tecaju. Gdje ce uz polovicne ili neistinite informacije dobiti jos i bocicu na dar. Mislim, te mame nemaju nacina da provjere tvrdnje patronaznih ili pedijatara ili tko im vec drzi taj tecaj. Odnosno ne znaju gdje bi ih mogle provjeriti. Mozda ni za Rodu nisu cule. I ne treba ih ni kriviti, ovo bi trebao biti normalan put informacija. Na zalost, te su informacije u nevirtualnom svijetu jos uvijek cesto pogresne i lose.
    Stoga mislim da je jako pogresno suditi po ovom nasem zapravo malom uzorku. Ja sam recimo i na telefonu i drugdje susrela mame koje su isto prije poroda bile jako odlucne u tome da doje pa su ih ipak teskoce slomile.
    Ono sto je ideja je stvoriti ozracje u kojem bocica i/ili adaptirano nece biti nesto sto po defaultu ide uz bebu i to je nesto cemu Kod stremi, sto se vidi i na primjeru skandinavskih zemalja. A naravno da ce biti omoguceno i jedno i drugo kupiti.
    I mislim da je bitno pokusati (ako vas zaista zanima ova problematika) sagledati veću sliku. Ako bi ja isla suditi prema sebi ili svojoj najblizoj okolini, mogla bih se zalagati za zabranu proizvodnje adaptiranog mlijeka i bocica i dudica a bome recimo i pampersica :D ali i izvan mog dvorista postoji svijet.

  49. #99

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja se skroz slazem s Majom. Nikako ne mozemo suditi po sebi i reci: ako ja donesem cvrstu odluku onda mene nikakva bocica nece pokolebati. To mozda vazi za nas, ali nismo svi isti.
    Puno je ljudi na ovom svijetu, usudila bih se reci vecina, koji cesto nisu cvrsti u svojim odlukama i koji ce se prikloniti onome sto im se momentalno cini jednostavnije.
    A sve ono sto ti je dostupno u tom kriticnom trenutku, a sto moze da te poljulja na ovu ili onu stranu, naravno da ima veliki ili cak presudan utjecaj u odlucivanju.
    Ja mislim da bi se Sanja i jos neke itekako pokolebale u razmisljanju kad bi znale koliko taj jedan "zlata vrijedan poklon" stete moze uciniti.
    Uostalom, sto vise reci, statistike govore za sebe.
    Ja se grozim taktika jedne Austrije koja da bi zadrzala baby friendly titulu svojim bolnicama ne dijeli po bolnicama bocice, ali onako fino i podmuklo pola godine nakon poroda postom salju uzorke adaptiranog mlijeka.
    Nadju oni nacine, ove ili one, ja to znam, ali bitno je da mi sami shvatimo za koga oni nas smatraju kad nam pokusavaju podvaljivat na ovakve nacine. I to im uspijeva, svakim danom me sve vise iznenadjuje koliko.
    Mozda nije poanta u poklonjenoj, da ne kazem podvaljenoj bocici, mozda nije poanta u poklonjenom uzorku mlijeka...ali meni je sigurno poanta da netko mene i sve zene svijeta drzi za velike budale kad ide svjesno mlatiti lovu na stetu nas i nase djece. I zasto se ne boriti protiv toga?
    I receno je sto puta i opet cu ponoviti, nije Roda izmislila pravilnik. Pravilnik su ustanovili svjetski autoriteti kada je u pitanju zdravlje djece i zdravlje opcenito. Mozda ce zvucati bezobrazno kada kazem: doslo im iz du**** u glavu, i nemojte zamjeriti na tome, ali zaista jeste tako.

  50. #100
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Drago mi je da nam je rasprava ponovno konstruktivna .

    Evo, mogu reći primjer jedne prijateljice koja je silno htjela dojiti, ali joj je tek djelomično uspjelo, bez obzira na jednu odličnu knjigu o dojenju, samoeduciranju s neta, SOS telefonu(možda prekasno ) i velikoj podršci muža.
    Uspjelo je samo djelomično jer je u rodilištu morala ostati 10 dana, bebu su joj nadohranjivali adaptiranim i kad je došla kući već se prilično navukla na bocu i počela odbijat dojku.
    Kako je pala na težini, ona joj je u očaju počela davat adaptirano.
    Na bočicu.
    Jer joj je bilo žao bebu ostavit gladnu i frustriranu.
    Ali nije joj, na žalost, palo na pamet davat bebi mlijeko na žličicu, tako da je dijete uskoro skoro sasvim odbijalo dojku.
    Tek kasnije se snašla i počela joj davat adpt. jednom posebnom sisaljkom, al to je već druga tema, a bila sam i otvorila poseban topic o tome,( a nije ga možda loše malo i oživjeti da se vidi da postoje i druge mogućnosti nadohranjivanja novorođenčadi adaptiranim osim na bočicu : http://roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=3269 ), ali ipak na žalost, nije se nikad više uspjela vratit barem polovičnom dojenju, no još uvijek (5 mjeseci!) ga uspijeva bar malo održat.
    Hoću reći, ta cura je zaista željela dojit, ali je naišla na velike probleme jer su bočicom u rodilištu već napravili priličnu štetu.

    A što bi tek bilo da ona nije toliko uporna?
    Onom poklonjenom bočicom bi je isključivo hranila već s nepunih mjesec dana .

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •