Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 139 od 139

Tema: Rasprava o kodu i bocicama - premjesteno sa topika Sv.Duh

  1. #101
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Cure drage, zapravo je izvrsno što se o ovome povela rasprava. Iskustva su nam svakakva i također se slažem da je odluka o dojenju prije svega - majčina. U vrijeme kad sam sama spremala potrepštine za novorođenu bebu podrazumijevalo mi se da kupim 2 bočice ( veću i manju ), ali mi se podrazumijevalo i da ću dojiti. Naime, mislila sam da će mi bočice trebati za čajeve i sokove kad dođe vrijeme. Dojenje mi je išlo jako teško u početku ( kao i mnogim mamama s foruma ), no ni u jednom trenutku nisam htjela dati formulu ( tada sam već bila educirana što bi to moglo učiniti dojenju ), ali nisam znala da i davanjem čaja štetim cijeloj situaciji i dobivam lažnu sliku količine mokrih pelena i dr., da sad ne nabrajam.
    Matej je sam s mjesec dana "zamrzio" sve vrste duda ( čaj isto ne voli )i tako je do dana današnjega. No da nije, ja mu je ne bih otimala zato što sam to pročitala na forumu ( naravno, ukoliko bi s dojenjem bilo sve ok, ako ne bi, sigurno bih pokušala sve učiniti da dođemo u normalu ).
    Ipak, nisam za dijeljenje besplatnih bočica, POGOTOVO NE NA SLUŽBENIM TEČAJEVIMA ZA TRUDNICE niti u bilo kakvim zdravstvenim ustanovama jer velika većina majki ( dakle koje ne idu na forum i ne pripremaju se za dojenje ) rješenje mogućih problema s dojenjem automatski vidi u bočici i adaptiranom. Zašto se bočica nudi mami kao nešto neophodno? Zašto u svim knjigama o njezi dojenčeta stoji da je to dio opreme za novorođenče ( i to bez ikakve ograde da dojena djeca možda uopće neće trebati bocu )?
    Čak ni mnoge mame s foruma ne vjeruju da se preko noći naprosto fizički ne može ostati bez mlijeka, već da je to proces uzastopnih, ponavljanih pogrešaka, za koje možda tada nisu ni znale da ih čine ( pa prva sam ja griješila ).
    E sad, problem je u tome što u Hrvatskoj ne postoji kontinuirana skrb o dojenju, ne postoje laktacijska savjetovališta, ali postoji agresivna i vrlo perfidna kampanja "mliječnih" korporacija.
    Roda je jedan od rijetkih ( ako ne i jedini ) glas protiv toga u našem društvu i mislim da mame putem svih naših sadržaja ( pogotovo foruma ) treba upoznati s time što stoji iza "velikodušnosti" (kršitelj koda)a, Nuka ili sl.
    I također, protiv sličnih akcija u sklopu naših državnih ustanova treba protestirati.
    Ako im se što dijeli, neka nađu privatan prostor ili to rade na svom štandu.
    Tek tada ću to shvatiti kao mogućnost izbora. U suprotnom, meni je to nametanje svojih proizvoda novim majkama.

  2. #102
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Što se točno poduzelo u Norveškoj da ima tako visok postotak dojenja gdje nakon 6. mjeseca čak preko 80% žena doji ?!
    Odgovor je sljedeći:
    osim što ima čitav niz grupa potpore dojenja, nekoliko organizacija tipa RODA, potporu u rodilištima i patronaži, država je uz sve to izdvojila veliki novac za sustavno educiranje pedijatara i medicinskih sestara i legalizirala Kod ili Pravilnik, tj. zakonom zabranila sve što ulazi u djelokrug Pravilnika, a još uz to i zakonom također zabranila bilo kakvo reklamiranje dječje hrane.Zvuči radikalno?
    Tamo je, izgleda, bilo učinkovito.
    Mi smo sa svojim pokušajima da educiramo javnost za njih male bebe.
    Ali se trudimo. :wink:

  3. #103
    trnoruzica

    Početno

    Citiraj Maja prvotno napisa
    Ako bi ja isla suditi prema sebi ili svojoj najblizoj okolini, mogla bih se zalagati za zabranu proizvodnje adaptiranog mlijeka i bocica i dudica a bome recimo i pampersica :D ali i izvan mog dvorista postoji svijet.
    ovo fakat ne kužim!? :?
    kaj je sa pampersicama? kakav pravilnik sad one krše? pa nećemo se valjda vratiti u doba platnenih pelena? (vezano uz to: njemačka je vlada svojedobno u okviru nekih svojih ekoloških programa financirala izradu studije o tome koliko okoliš opterećuju pelene na bacanje, a koliko one platnene. rezultat je bio da nema velike razlike! za platnene se troši energija, detergenti, zagađuje voda itd... baš kao što one jednokratne opterećuju odlagališta smeća...)

    ili sam ja baš tako neuka? :?

  4. #104
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    imaš cijele topice o platnenim pelenama - brzo idi tamo inače će se i ovaj topic morati razdvajati (platnene pelene su još 'vruća' tema od ove)

  5. #105
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj ankika prvotno napisa
    ista stvar je i s onim sto npr. (kršitelj koda) je dijelio rodiljama kremu protiv strija na grudima - odaslijajuci poruku - nemojte dojiti dobit cete strije...
    A ne povećavaju li se grudi naglo već tijekom trudnoće?

    Mislim da je ovo sa porukom "nemojte dojiti zbog strija" već zbilja pretjerivanje.

  6. #106

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Trnoruzice, meni je sad bezveze da se hvatamo za rijec i prepucavamo.
    Maja je pamersice spomenula u odredjenom kontekstu i sigurna sam da ako se vratis natrag i jos jednom procitas da ces vrlo dobro shvatiti sto je htjela reci.
    I nemojmo da opet ispadne situacija koju je i mama Juanita valjda vec predvidjela, da nikome nije stalo do toga sto je ispravno, nego da u nedostatku argumenata pocnemo izvlaciti rijeci iz konteksta i prepucavati se oko nebitnih stvari. Pa valjda postoje argumenti. Ako ih nema onda ih nema, a sve ostalo bilo bi samo udaljavanje od teme. Uostalom, ima posebno rasprava o djecjim pelenama.
    Teddy, nazalost ima i onih koje zbog estetskih razloga ne doje djecu. Ali, to je svacije pravo i odluka. Mada, koliko je meni poznato, a sto se estetike tice, upravo su najvise ugrozene mame koje ne doje nikako ili kratko doje pa naprasno prekinu.

  7. #107
    lidac2004

    Početno

    Gdje je taj topic o pelenama?Htjela bi ga procitati jer me i to zanima!

  8. #108
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Zorana, pa obično se strije na grudima dobivaju tijekom trudnoće a ne od dojenja, na to sam mislila.

    Naravno da ima i onih koje ne žele dojiti iz "estetskih" razloga.

  9. #109
    lidac2004

    Početno

    Nasla

  10. #110

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    evo linka na topik o platnenim pelenama


    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...ghlight=pelene

  11. #111

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Da da teddy u pravu si :D
    Ja isto koga kod znam sa strijama sve je vec u trudnoci stiglo.
    Lidac izgleda da smo cackale po forumu u isto vrijeme :D

  12. #112
    lidac2004

    Početno

    Cure,moram vas pohvaliti!I ja sam prije bila jedna od onih koji misle da je dosta dojit do 6. mjeseca ali sad sam se predomislila i to zahvaljujuci vama Dakle,u 11. mjeseu pripremite jednu liniju besplatnog telefona za mene :wink: Stvarno sam prezadovoljna sto postoji ovaj forum,saznala sam puno stvari koje nisam znala!Samo nastavite tako!

  13. #113

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    ja sam dobila strije - ali kad sam pocela dojit - meni se cike nisu povecale i otezale - sve dok se nisu napunile s mlijekom - dakle nekoliko dana (bolje rec tjedana) nakon poroda - a za vrijeme trudnoce nisam imala niti jedne


    lidac, jako mi je drago zbog toga - vidim ja brojat ces ti jos godine i godine dojenja :D

  14. #114

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    ankika za strije
    ali da vidis kod mene situaciju limuna i lubenice ne bi vise strije ni primijetila :D

  15. #115

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Tek sam jucer procitala ovaj topic i zeljela bih dodati sljedece:
    Da nije bilo koda i grupa pritisaka diljem svijeta koje su se, poput Roda, borile za njegovo provodjenje, da se nisu bojkotirali proizvodjaci nadomjestaka za majcino mlijeko i djecje hrane koje drasticno krse kod i koji su odgovorni za 1 milion i 500 tisuca zivota djece tzv. trecega svijeta koji godisnje umru zato jer ih mame nisu dojile, nego su ih stavile na bocicu ((kršitelj koda) je u osamdesetim oblacio svoje zaposlenike u uniformu medicinskih sestara i slao ih po aftickim selima da dijele uzorke adaptiranog mlijeka; i nije samo problem u neznanju kako da se smucka adaptirano mlijeko i u necistoj vodi; problem je u tome da adaptirano mljijeko ne prenosi bebi nikakav imunitet tako da direkto ugrozava bebino zdravlje, a ako zivi u nekom seocetu u Bangladesu, onda bogme i zivot), da svega toga nije bilo, manje mama bi danas dojile svoju djecu, a jos manje bi ih dojilo iskljucivo sest mjeseci, ukljucujuci i vecinu nas na ovome forumu.
    I ako netko kaze da ga nista ne bi pokolebalo da doji, a kamoli jedna poklonjena bocica, to je lako sada reci kada i vrapci na grani pjevaju (iako ne vrapci na granama vecine pedijatrijskih ordinacija...) da je sestomjesecno iskljucivo dojenje najbolje za bebu. To je, kak' bi neki rekli, tekovina borbe protiv "kulture bocice"
    Dakle, ne bismo bili tu gdje jesmo da se netko u proslosti negdje nije pobunio protiv dijeljenja bocica najosjetljivijim potencijalnim korisnicima.
    I jos samo da nesto kazem u obranu bocice: nije ona kriva; problem je da se pocela zloupotrebljavati pa umjesto zadnjeg pribjezista postala prvo. Kad bi oni koji ih dijele trudnicama na Sv. Duhu, mislili da je ovo njihova prava upotreba, onda bi to bila druga prica: na obliznoj farmi su se rodila dva janjeta, ali ih je mama iz nekog razloga nije htjela dojiti. Vlasnik ih je naravno stavio na bocicu. I onda sam ga ja naivno pitala, a je li to u bocici adaptirano kravlje mlijeko, na sto mi on odgovori s negodovanjem:"Ma ne, ne; to je ovcje mllijeko...)

  16. #116
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Sto reci... Mima, Maja, Mama J. i ostali su jako dobro sve to rekli.

    Problem je sto u danasnjem drustvu zena koja se nije educirala o dojenju jednostavno NEMA SANSE da uspjesno doji (osim ako ne bude bas te srece da ne naleti ni na jedan problem-no takve su rijetke). Industrija adaptiranih je pre jaka, i sve ce napraviti za svoj profit, naravno preko nasih ledja (povijest je najbolje pokazala).

    I nije bocica kao bocica neko zlo, sistem je los - a bocica je samo dio loseg sistema.

    Budimo realne, malo je zena koje surfaju forumom i educiraju se, mnoge gledaju na dojenje kao nesto prirodno i normalno (sto i je, ali je istodobno i tehnika koju treba savladati a one taj detalj ne znaju).

    Lako je nama tu biti ustrajan u dojenju ako znamo da dijete dobiva dovoljno brojeci mokre i ukakane pelene, ali mnooooooge mame taj detalj ne znaju, i vjeruju patronaznim sestrama koje im pipaju grudi i govore kako nemaju dovoljno mlijeka. U trenutku krize lako je posustati i posegnuti za poklonjenom bocicom (a mislim da smo sve manje- vise iskusile kakav je osjecaj kad ti netko kaze da ti je dijete gladno i da ti mlijeko ne valja )

    Lako je biti uporan i ne posustati kad imas znanje iza sebe, ali mnoge mame to nemaju (jer nisu znale da dojenje treba savladati). I znanje ne bi trebalo biti osnovni preduvijet za uspjesno dojenje. Sistem bi trebao biti takav da svaku majku educira i omoguci joj uspjesno dojenje, a sistem kod nas je daaaaleko od toga. Kod nas sistem spotice mamu u dojenju na svakom koraku, a poklonjena bocica se samo nalazi na jednom od maminih koraka.

  17. #117

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Brod na Savi
    Postovi
    82

    Početno

    Citiraj MalaSirena prvotno napisa
    imala sam problema s dojenjem u početku i to grdnih (ne pričam o ragadama, makar su bile strašne, nego o slabom dobivanju Tana na težini i maltene presingu pedijatrice da počnem nadohranu), ali mi niti u najgorem trenutku (ima li gori od onog kad ti liječnik kaže da ti dijete ne napreduje dobro i da sve može izgledati u redu, a da beba padne u šok i umre :shock: :shock: ) mi nije palo na pamet dati mu bočicu jer sam ČVRSTO VJEROVALA DA MOGU DOJITI, što se na kraju pokazalo točnim. Dakle, smatram da je prvenstveno bitan STAV MAJKE, a možda još i bitniji stav njene bliže okoline (moja okolina je bila sve, samo ne prodojeća i RODI mogu zahvaliti što sam isključivo dojila 6 mjeseci i što još uvijek puno dojim).
    Ovo sam ja pokusala objasniti, no nazalost ispala sam neuka "cestarusa" i provokatorica.

    Meni je Ema prvih mjesec dana dobila samo 120 grama. Podrsku nisam imala nigdje, no ipak nisam posustala i uzela bocicu iako sam ju imala. Zao mi je sto se to tako tesko moze razumjeti, mozda i ja jednom naucim hrvatski jezik pa nebudem trebala prevodioca.

  18. #118

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Smrcina razumijemo mi tebe. Ti se NISI pokolebala. Ali mozes li ti razumjeti da nisu svi isti i da se mnoge mame pokolebaju. Nije uopce upitna ona mama koja se nece pokolebati. Ali to valjda nitko sa sigurnoscu ne moze reci, niti sam za sebe, a kamoli za druge.
    Mozda se mnogima ne cini problematicna ta bocica. Ali bitan je taj pristup u svemu tome, do doslovno podvaljivanje u periodu kada je mama najosjetljivija. Nikome se to ne dijeli iz dobrodusnosti, to je valjda svima jasno.

  19. #119

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Brod na Savi
    Postovi
    82

    Početno

    Ma Zorana, razumijem ja to. Ali meni je logicno da one mame koje se pokolebaju, najmanji problem im je poslati nekoga do prve trgovine ili ljekarne da kupe bocicu.

  20. #120

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Mnoge organizacije koje podrzavaju dojenje smatraju da polagani porast tezine nije automatski razlog za nadohranu.
    U drustvu u kojem je normalno da se u jednoj zdravstvenoj ustanovi dijele bocice trudnicama, a i u onom u kojemu se na trudnickim tecajevima objasnjava tehnika dojenja i moguce poteskoce (VB), ali svejedno robuje grafovima prirasta tezine baziranim na bebama hranjenim adaptiranim mlijekom, sve mi cije su bebe sporo dobivale na tezini, izlozene smo pritiscima za nadohranu. U stvarnosti vrlo mali broj mama uspije zanemariti takve pritiske.
    One koje ne uspiju zanemariti takve pritiske mogu vrlo lako doci do bocice cak i da im nije poklonjena. Ali to uopce ne rusi cijeli argument protiv bocice. Tko zeli, taj ce naci nacina, ali sustav ne treba to podrzavati.

  21. #121
    trnoruzica

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Trnoruzice, meni je sad bezveze da se hvatamo za rijec i prepucavamo.
    Maja je pamersice spomenula u odredjenom kontekstu i sigurna sam da ako se vratis natrag i jos jednom procitas da ces vrlo dobro shvatiti sto je htjela reci.
    I nemojmo da opet ispadne situacija koju je i mama Juanita valjda vec predvidjela, da nikome nije stalo do toga sto je ispravno, nego da u nedostatku argumenata pocnemo izvlaciti rijeci iz konteksta i prepucavati se oko nebitnih stvari.
    žao mi je ako je moj komentar tako shvaćen!
    s nikim se ne prepucavam, nikog ne lovim za riječ. tko ima volje, može pregledati sve moje postove i vidjeti da nisu takvi! :D
    na žalost, taj dio o pelenama uopće nisam shvatila. možda su te teme iskusnim rodama banalne, ali ako mi "friški" nešto ne razumijemo, nismo zbog toga provokatori koji traže svađu.... makar imam dosta godina, meni je ovo prva beba. s djecom se dobro snalazim, ali o bebama znam jako malo, jer nisam nikad imala priliku biti u kontaktu s njima. s obzirom na mirovanje u trudnoći (vidi moje ostale postove), dobila sam priliku da to nadoknadim, pa čitam sve što mi dođe pod ruku... tako sam došla i do vas, marljivo sve pratim i nije mi namjera nikog živcirati. :D


    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Pa valjda postoje argumenti. Ako ih nema onda ih nema, a sve ostalo bilo bi samo udaljavanje od teme.
    ima ih i ja sam ih u svojem postu navela, ali da sad ne tupim.

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Uostalom, ima posebno rasprava o djecjim pelenama.
    nisam prije gledala; onaj post me je malo iznenadio, pa sam se javila. najte kaj zameriti... :D

  22. #122
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj smrčina mrkica prvotno napisa
    Ma Zorana, razumijem ja to. Ali meni je logicno da one mame koje se pokolebaju, najmanji problem im je poslati nekoga do prve trgovine ili ljekarne da kupe bocicu.
    To je istina. Ali je i istina da se bocice ne trebaju gurati mamama pod nos ne bi li se sto prije pokolebale kad nalete na prvi problem.

    Zorana je dobro rekla... nismo svi isti. Neki ce se prije pokolebati neki poslije, neki nikad.... na neke ta bocica nece nikad djelovati, a na neke hoce... i zbog tih mama na koje ce bocica djelovati ( a mi neznamo koje su to), sistem ne bi trebao propagirati besplatno dijeljenje. Sistem bi trebao pomagati mami, a ne odmagati joj na svakom koraku.

    Pa pogledaj samo primjer Norveske sto je Mama J. navela. Gdje ces boljeg primjera sto industrija adaptiranih radi, i kako su uspjesno sprijeceni! Nama ce jako dugo trebati da dodjemo do toga, ali ovo su prvi koraci, koji su nuzni - ako zelimo situaciju kakva je u Norveskoj.

  23. #123
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    ja sam prije par dana bila jako neugodno iznenadjena clankom u Dijete Moje Malo - "moze li svaka majka dojiti" gdje je jedna zena ispucala svoje frustracije vezane uz dojenje, ispalo je da ju jako zivcira kad netko kaze da svaka majka moze dojiti i ona gleda na bocicu kao jedini spas za kojim jadna mama moze posegnuti u ovom prodojecem drustvu. :?

    pa ono, ne znas jel da sjednes i places ili se smijes (sto se tice drustva koje mamama namece dojenje)

    na kraju mislim da ta zena stvarno nije puno kriva za takav dozivljaj dojenja, da je stvarno isfrustrirana, ali ne svojom krivnjom, a pritom ima totalno krivi dojam o dojenju.
    zato sto drustvo sustavno potkopava zenino samopouzdanje i povjerenje u prirodu i svoje mlijeko. vecina dojenja koja ne uspiju, ne uspiju zbog maminog nedostatka samopouzdanja. a kako da ga ima kad joj svi zivi, ukljucujuci pedijatricu, guraju pod nos: ako vam dojenje ne ide, uzmite bocicu.
    ma dovoljno je upotrijebiti onu rijec AKO, i spomenuti NE IDE, pa da majka posumnja u sebe i dojenje. cim se nekome ponudi bocica i kaze "nek mama sama odluci", ustvari u pozadini sugerira da dojenje tesko uspijeva.

    a nije tako. dojenje lako moze uspjeti, ali treba biti siguran u sebe i uporan. i znati nekoliko osnovnih stvari. pa svima je normalno da za voznju auta ucimo danima, mjesecima, a nitko ne pomisli da za dojenje treba nekoliko sati ucenja. ali to je zaista dovoljno. samo je bitno tko te uci. ako je to sestra u rodilistu koja veli da bebu treba dojiti svaka tri sata pa se patronazna nadoveze s istim, onda opet sve ode kvragu.

    mame su ustvari u jako cudnom i nezavidnom polozaju sto se tice dojenja - ne znaju kome da vjeruju, gdje uopce mogu naci tocne osnovne informacije, i stalno im je u blizini bocica koja im govori "mozda neces uspjeti, mozda neces uspjeti"

    i jos nesto: nitko mame ne priprema na to da ce im se zivot razbiti u komadice i izokrenuti totalno kad im se rodi prvo dijete. pa kad beba ocekuje da ih mama stalno nosi i cesto doji, kao sto je prirodno, mame prema svemu sto im drustvo sugerira (svaka tri sata dojenje, izmedju moras naci malo vremena za sebe - sto je u prvih mjesec dva nemoguce), mame misle da nesto nije u redu i to im dodatno ubija samopouzdanje. kad bi se jednostavno pomirile s tim da su u tim prvim danima diada s bebom, kao sto su bile u trudnoci, ne bi ni posumnjale da nesto nije u redu ako beba ne spava tri sata i onda pojede tocno 75ml.

    mogla bih jos 5 stranica, ali vec sam pretjerala :D

  24. #124

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    pa ono, ne znas jel da sjednes i places ili se smijes (sto se tice drustva koje mamama namece dojenje)

    Ono sto ja ne mogu shvatiti da iko ikad bilo koja majka dojila ili ne moze i na kraj pameti imati da drustvo namece dojenje. Mislim valjda svi znaju da je to najzdravije i najprirodnije sto za bebe tako i za mamu.

    Mislim stvarno to ne kuzim kako se namece dojenje?

    Jer kako se namecu bocice u danasnjem drustvu to znam ali ovo sa dojenjem ne.

  25. #125
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    renata, pogodila si bit
    i jos nesto: nitko mame ne priprema na to da ce im se zivot razbiti u komadice i izokrenuti totalno kad im se rodi prvo dijete. pa kad beba ocekuje da ih mama stalno nosi i cesto doji, kao sto je prirodno, mame prema svemu sto im drustvo sugerira (svaka tri sata dojenje, izmedju moras naci malo vremena za sebe - sto je u prvih mjesec dva nemoguce), mame misle da nesto nije u redu i to im dodatno ubija samopouzdanje. kad bi se jednostavno pomirile s tim da su u tim prvim danima diada s bebom, kao sto su bile u trudnoci, ne bi ni posumnjale da nesto nije u redu ako beba ne spava tri sata i onda pojede tocno 75ml.
    to je taj stav iz vremena naših mama da beba ne smije "ometati" mamu u "normalnom" životu - a ako te ometa, onda nešto krivo radiš... edukacija je ključna! što se tiče dojenja - meni je sestra u rodilištu rekla da mi dijete ne želi sisati (nije odmah pojurio na cicu) i da imam "mala prsa" (notorna glupost!!!)... da nisam bila potpuno sigurna u sebe zahvaljujući mjesecima provedenim na forumu možda bih se i ja bila rasplakala i zaključila da neću moći dojiti, kao cura na susjednom krevetu.

  26. #126

    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    59

    Početno

    i jos nesto: nitko mame ne priprema na to da ce im se zivot razbiti u komadice i izokrenuti totalno kad im se rodi prvo dijete. pa kad beba ocekuje da ih mama stalno nosi i cesto doji, kao sto je prirodno, mame prema svemu sto im drustvo sugerira (svaka tri sata dojenje, izmedju moras naci malo vremena za sebe - sto je u prvih mjesec dva nemoguce), mame misle da nesto nije u redu i to im dodatno ubija samopouzdanje. kad bi se jednostavno pomirile s tim da su u tim prvim danima diada s bebom, kao sto su bile u trudnoci, ne bi ni posumnjale da nesto nije u redu ako beba ne spava tri sata i onda pojede tocno 75ml.
    Mislim da je ovo bitan momenat. To je moje iskustvo.
    Inace se ne bih previse ukljucivala, jer zivim u drugoj drzavi, ali mislim da novim mamama treba prvo reci ovo gore sto Renata napisa, pa ce biti opustenije i prvo pokusati rijesiti problem s dojenjem ako ga imaju, a tek onda posegnuti za bocicom.
    Ja sam rodila u bolnici koja nosi titulu prijatelj beba (mislim da to UNICEF daje), ima rooming in i promovise dojenje, ali sestre, koliko god da su usluzne (neke zaista jesu) i pomazu, kazu ti da da podoj mora trajati 20-ak minuta na obje strane! I ti na sto muka jer je tvoja beba jela 5 minuta i zaspala!
    Jedne noci je sestra dosla i dala mom sinu i njegovoj maloj cimerki, koji su oboje ljuto plakali, mlijeko na bocicu, ali bez dude. Jer dudu ne smiju koristiti u bolnici prijatelju beba. Ali, smiju dati adaptirano umjesto da mami kazu: "Stavi ga na sisu!" ili da je izdoje i nauce je kako da se dojke ne upale, kao sto su meni. Jer svaka mama ne zna da beba moze biti gladna i nakon sat vremena. Ja nisam znala.
    Meni je norveski pristup sasvim OK. Samo radikalno
    :wink:

  27. #127

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Trnoruzice izvini ako je moj ton bio malo "napadacki.
    Ja sam stavila link na tu temu o pelenama pa mozes procitati. Sigurno ces onda vidjeti zasto je Maja spomenula pamersice tj. natuknula svoj stav o jednokratnim pelenama

  28. #128
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    o joj
    ja sam tek sad procitala cijeli topic
    i dodje mi da sjednem i placem, bez smijanja
    ustvari, odoh doma, sjest i u miru dojiti svoju 3ipolgodisnju laru

    sjecam se kad sam se cudila starim curama kako reagiraju na neke postove prije godinu dana, ja sam tek dosla i jako bila za kompromise, lijepe razgovore i blabla
    a sad mi dodje da napisem svasta. jer volim ovaj forum (pardon, ova dva foruma), jer sam vec puno truda i vremena ulozila u rodu, u edukaciju o dojenju i onda kad mi tu netko dodje filozofirati a ne kuzi se bas u probleme s dojenjem, nemam snage ponavljati.

    valjda ce me proci ta faza, pa cu ko maja lijepo strpljivo :D
    i puno vas je napisalo stvarno lijepe stvari

  29. #129
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    renata, i mene je neugodno iznenadio članak u dmm, i naljutio...a identične stvari slušam svakodnevno od žena koje znam, pa mi ovih dana guraju članak pod nos za protuargument pilanja o dojenju

  30. #130

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    163

    Početno

    To što neka mama-laik ne zna ništa ili nedovoljno o dojenju jest tužno, ali kad liječnici-pedijatri, patronažne sestre i ostali kojima to ulazi u djelokrug posla podržavaju i šire kojekakve informacije, e to držim nedopustivim i opasnim. Mislim da tu leži i dobar dio problema s dojenjem kod nas. Ispada da je dojenje teška avangarda i čudaštvo, a bočica a adaptiranim visoki civilizacijski doseg
    :shock: :shock: :shock:
    Naravno da je dojenje stvar slobodnog izbora, ali majka bi trebala odluku o dojenju donijeti na temelju točnih, provjerenih i ujednačenih informacija o dojenju koje će još u trudnoći dobiti od svog ginekologa, na tečajevima,u rodilištu itd., a ne da je se dodatno zbunjuje kojekakvim, blago rečeno zastarjelim stavovima i informacijama.

  31. #131
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    zato sto drustvo sustavno potkopava zenino samopouzdanje i povjerenje u prirodu i svoje mlijeko. vecina dojenja koja ne uspiju, ne uspiju zbog maminog nedostatka samopouzdanja. a kako da ga ima kad joj svi zivi, ukljucujuci pedijatricu, guraju pod nos: ako vam dojenje ne ide, uzmite bocicu.
    a nije tako. dojenje lako moze uspjeti, ali treba biti siguran u sebe i uporan. i znati nekoliko osnovnih stvari. pa svima je normalno da za voznju auta ucimo danima, mjesecima, a nitko ne pomisli da za dojenje treba nekoliko sati ucenja. ali to je zaista dovoljno. samo je bitno tko te uci. ako je to sestra u rodilistu koja veli da bebu treba dojiti svaka tri sata pa se patronazna nadoveze s istim, onda opet sve ode kvragu.

    Ako vam prvi dan liječnik kaže da ne možete dojiti i sestre vam ne prilaze iako ih molite za pomoć, gubite samopouzdanje sigurno. A imate problema i s grudima i s bebom. Još i ako liječnik to sve izloži na posprdan način, pun podsmjeha, mislite li da ćete uspjeti?

    Ja sam emocionalac, sve odmah primam na srce, tako da su me njihovi komentari i grubost jako povrijedili i moje samopouzdanje potkopali.

    Da sam imala tih pet dana u rodilištu sestru koja bi mi pružila pomoć ili nadgledala moje dojenje, tek toliko da je bila kraj mene da se pozabavila malo sa mnom jer sam imala veće probleme nego druge mame, bila bih puno sigurnija i moja priča bi drugačije završila.
    Ali imala sam sestru koja je na moj poziv rekla da nije ona konobarica pa da mi dolazi svaki put kad ja hoću i da što ja tu forsiram dojenje kad mi ne ide. Tu sam definitivno pukla. Bojala sam se uopće pogledati ih, a kamoli pozvati, jer bi se derale na mene.

    Sve ostale mame su dobivale čaj i dodatnu tekućinu (i kutiju **** čaja s paketom Sretna beba), a ja ništa. Meni su dali tablete, a nisam ih tražila. Počela sam se izdajati i kad sam izdojila malo kolostruma i dala djetetu, bila sam ko leptirić i pohvalim se ja sestri da je krenulo i da ću pokušati stavljati dijete na prsa, a ona meni da je to malo i da to nije ništa.
    A meni je to tada bilo jako puno.

    Ovako sam nasjela na liječnikovo mišljenje (što je definitivno bilo kršenje koda) i otišlo je sve k vragu.
    A u kuhinji samo se kuhala voda i mućkale formule. Čim nešto malo zašteka, oni odmah bočicu u usta.

    Ali sljedeći put, drage moje, samo neka mi spomenu formulu i bočicu, leći ću s djetetom nasred hodnika i protestirati.

    A jednom sam vidjela trudnicu (taman treba roditi) kako u ljekarni kupuje bočice i formulu. Gledam ja nju i ne mogu vjerovati. Ona je to tako pomno birala kao da odlučuje hoće li kupiti žuti ili zeleni bodić. Na osnovu čega je ona odlučila da će biti problema s dojenjem i da mora sve pripremiti za nedojenje?

  32. #132
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Draga Matilda, iskreno mi je žao zbog vaše situacije s dojenjem.
    Roda radi na tome da sličnih priča, kao i ovakvih o trudnicama koje unaprijed kupuju adaptirano, bude u Hrvatskoj sve manje.
    Nadam se da ćeš nam drugi put ispričati nešto sasvim drugo o vlastitom iskustvu s dojenjem, zapravo, sigurna sam u to. :D

  33. #133

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Pored neznanja osoblja u pojedinim rodilistima da li mislite da babice tj sestre daju bebicama adaptirano na bocice ako bebe placu recimo tu prvu noc? Ovo pogotovo mislim na bolnice koje nemaju rooming pa ono da ih ucutkaju da bi bile mirne preko noci.

    U Nizozemskoj bocice u bolnicama tj u radjaonama svakako postoje ali postoje i male sacice na koje babice hrane bebice ako majka doji tj izrazila je zelju da zeli samo da doji i da nece da se bebi daje bocica uopce. Kad sam ja rodila Noah u sobi za oporavak bila je jedna mama koja je rodila malca od 4700gr a u NL cim je beba veca od 4 kile provjeravaju secer. Uglavnom ovom malcu je bio jako nizak(kao i mom Noah) i onda im se odmah daje malo adaptiranog na casicu ili bocicu u zavisnosti sta majka zeli pa se krv nakon toga vadi poslije 3 sata i onda jos jednom poslije tri sata da se provjeri razina secera. Uglavnom objasnjenje koje sam ja dobila je to da ako je secer jako nizak djeca mogu pasti u sok. Ali to nije moja poenta vec mi je poenta kao su babice susretljive i kako je spremna uzeti tako malu bebicu i postovati tvoju zelju i po malo bebici iz minijaturne casice sipati mlijeko u usta a ne koristiti bocicu koja bi sigurno bila brza.

  34. #134

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    eh, tako je to negdje dalje...meni to izgleda ko SF

    koliko sam se uspjela "slucajno" letimicno vidjet, jer bebe su uvijek hranili iza zatvorenih vrata i to naravno bez ikakvih pitanja, u "mom" rodilistu (P.) bebe cak nisu hranili na bocicu (bar one koje sam ja vidla)- pretpostavljam da smatraju da bi im to previse vremena uzelo - vec na neki sistem popud nekakve sprice - samo stavi u usta - i za 2 sekunde je gotova :?

  35. #135

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Meni je postalo nevjerovatno kako je tom medicinskom osoblju
    teret odnositi se ljudski prema drugom covjeku.
    Na jednom topiku mislim da je Snorki napisala, njen muz je medicinar i normalnim se smatra obrisati rodilji guzu ako se isprazni crijevo tijekom tiskanja na porodu. To uopce nije nesto s cim bi se medicinski djelatnik trebao opterecivati. A ovdje ispada da je sestrama ili babicama ispod casti ljudski se odnositi prema tek rodjenoj bebi ili rodilji kojoj treba pomoc kod dojenja
    Ono kao, ja sam medicinska sestra i velika sam dama i sta to mene briga sto neka tamo zenetina ne zna namjestit sisu za dojenje. Al stvarno imam takav dojam

  36. #136
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    I mojoj babici u Zadru to je bilo normalno.

  37. #137
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    :D Zelim samo nesto napisati iskljucivo zbog onih zena koje ovo citaju i misle si:
    "gle ovih ekstremnjakusa sto su se okomile"

    Imam troje djece. Trece ima blizu godinu dana i najmeravam je jos dugo dojiti. Radim (i subotom!) i dojim je jako cesto kad smo skupa. Kad je sa mnom, ne uzima nikakvu drugu tekucinu. Ne zna za bocu, ne zna za dudu.

    Prvo dijete sam dojila do godine dana (magicna granica!), drugo nesto malo manje. Cim sam zatrudnila, krenula sam citati sve sto mi je doslo pod ruku i bila odlucna da cu dojiti! Imala sam puno problema i zahtijevalo je puno puno truda i samopouzdanja da dojim tako "dugo".

    Kad sam dosla na ovaj forum, moja treca beba je bila stara 4-5 i ja, koja sam imala vrlo pozitivne stavove o dojenju i bila educirana koliko sam mogla biti, pomislila sam "lako vama pricati, vama dojenje sigurno ide lako, vi sigurno nemate cice ko dvije suhe smokve... " i pomislila kako zene ovdje pretjeruju. I s vremenom skuzila koliko malo znam :D

    Sad dojim i uzivam dojeci, i tek s trecim vidim kako dojenje ZAISTA funkcionira po principu ponude i potraznje.

    Priroda je sve tako savrseno izregulirala. Zasto nismo u stanju biti prirodni? Zasto 60ak% zena u Hrvatskoj misli da je u onih 2% koje zaista ne mogu dojiti?

    I jos nesto? Naisla sam neke stare novine i u njima su mame (clanice Rode) pricale o dojenju. Najznakovitije mi je bilo kad je jedna mama napisala da je rodila u Svedskoj i kad ju je sestra pitala da li zeli dojiti, ona je rekla "da, ako budem mogla". Na to joj je sestra rekla "SVAKA ZENA moze dojiti". Kad cemo to cuti u nekom hrvatskom rodilistu?

    A rasprava o kodu je po meni izlisna, jer je Roda kao potpisnica duzna pratiti krsenje koda. A ko drugi? Mozda brizni i educirani pedijatri? Ili patronazne?

  38. #138
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Draga dijana, postotak mama koje zaista ne mogu dojiti još je manji: novije statistike govore i o 0,2 - 0,5 posto. Kad će ove činjenice doprijeti do našeg medicinskog osoblja, a onda i do majki?

  39. #139

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Moja seka ima par prijateljica koje su nedavno rodile u Splitu. Sve do jednoj je pedijatar rekao da vjeovatno nema mlijeka ili dovoljno mlijecnih kanalica (ili zlijezda, whatever) i da moraju davati bocicu :shock:
    Mene to uvijek iznova lupi po glavi kada procitam da je zena koje zaista ne mogu dojiti toliko da ih prakticki nema, a svaka zena kojoj su zeznuli dojenje je uvjerena da je bas ona ta. I uvijek se pocne s onim: znas kod mene ti je to genetski, ni mama ni baka nisu dojile itd.
    A jos uz to, ima puno onih koji su uvjereni da je umjetno bolje nego mamino. Sa mnom u rodilistu je bila jedna mama iz Bosne. Ona u biti nije ni bila nesto zaineresirana za dojenje, ali zgrozilo me kad je par tjedana nakon sto smo otpusteni iz bolnice na telefon rekla: ma znas, ja ti njoj dajem ****, tako sam bar sigurna da dobije sve sto treba, ovako se ne trebam mislit jel slabo, nije slabo.....
    To s dijeljenjem bocica je po meni sasvim jasna poruka svakoj rodilji koja glasi: ne mozes dojiti svoje dijete. Ai ako mozes, sto bi se mucila kad smo mi tu sa svojim proizvodima. Jer sta god im je u cilju podvaliti, bilo da je caj ili mlijeko ili voda, cilj im je da se zezne dojenje.
    Malo mi je tuzno koliko majki sumnja u svoje roditeljske sposobnosti da moze othraniti i podici dijete bez pomoci tog velikog industrijskog lanca koji su jako dobro zapleli oko nas.

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •