Pokazuje rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Kada sudska odluka postaje pravomocna?

  1. #1
    babyblue avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    305

    Početno Kada sudska odluka postaje pravomocna?

    Ovako - jos u lipnju je sud odredio (ili konstatirao) da moje starije dijete zivi sa mnom. Rok zalbe je bio 2 tjedna, prosao, nitko se nije zalio. I ja naivka odem u MUP prije par dana (znaci, nakon 3 mjeseca) konacno prijaviti malca na adresu na kojoj sam i ja, cekam red i sve to da bi mi "ljubazna" teta rekla kako dijete ne mogu prijaviti na novoj adresi jer sudska odluka jos nije postala pravomocna. Nakon toga sam bila na Opcinskom sudu gdje mi je sluzbenica rekla kako su suci bili na godisnjim odmorima (pa nisu nista radili) i da to jos nije rijeseno.

    Kada gospoda konacno odluce da je to rjesenje ok, hoce li mi poslati novo rjesenje ili moram opet hodocastiti tamo? Koliko se ceka na pravomocnost odluke?

    I jos nesto - postoji li mogucnost da dobijem papir na kojem ce samo pisati da je odlukom tom i tom rjeseno da dijete zivi sa majkom, bez pustih detalja zasto i zbog cega je tomu tako? Bio bi mi od koristi za buduca sredjivanja kojekakve papirologije vezane uz malca... Teta u Petrinjskoj je, na primjer, morala pazljivo procitati sve tri stranice teksta rjesenja prije no sto je zakljucila da fali zig o pravomocnosti presude koji je po defaultu na zadnjoj stranici

  2. #2
    JBT avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    191

    Početno

    Klauzulu pravomoćnosti moraš tražiti, sud to ne radi po službenoj dužnosti. Inače sudska odluka postaje pravomoćna istekom roka za žalbu (a to se ne računa od dana kada je donijeta odluka, nego od da na kada su odluku primile stranke u postupku - a to se vidi tek kada se vrate povratnice na sud). Ne bi trebalo dugo trajati (sat vremena maksimum) da dobiješe klauzulu, samo koliko njima treba da izvade spis i vide jesu li ispunjeni uvjeti.
    Čudan je odgovor koji si dobila na sudu u dijelu sa godišnjim odgovorom. Klauzulu pravomoćnosti obično stavlja sudac/sutkinja koji je i donio odluku, ali vrlo često to napravi i voditelj pisarnice, koji onda o tome napravi službenu bilješku u spisu.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Potpisujem JBT, ali problem s godišnjim je vjerojatno bio u tome što pravomoćnost mora iskazati sudac, a kasnije klauzlu pravomoćnosti možeš dobiti i u pisarnici. Znači pošto je sudac bio na godišnjem nije imao tko iskazat pravomoćnost rješenja.

    Što se tiče drugog pitanja, ja mislim da možeš nositi sa sobom samo prvi dio presude ili rješenja sa izrekom, a obrazloženje izdvoji i imaj ga za svaki slučaj sa sobom da pokažeš, ali ga ne mora nitko čitat jer je za svu paprilogoiju bitna samo izreka.

    Mi uvijek stavljamo žig sa pravomoćnosti na prvu stranu presude ili rješenja (u desni ugao), a ne na zadnju stranu, pa možeš molit u pisarnici da ti žig udare na prvu stranu.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    5

    Početno

    Trebam pomoć. Vodim sud sa djetetovim tatom i došli smo do presude radi utvrđivanja očinstva. Imam odvjetnika koji mi se uopće ne javlja. E sada presuda je donešena 14.09.2011 te poslana mome odvjetniku. Da bih dijete upisala u maticu rođenih treba mi to riješenje da je presuda pravomoćna a ja do nje nemogu doći jer mi se moj nazovimo ga tako odvjetnik ne javlja . E pa što mi je učiniti? Jer odvjetnik mi je samo odmiogao nego pomoga u tome suđenju.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    418

    Početno

    Imam i ja jedno pitanje u vezi presude i papira.... Rastavljena sam eto skoro 6 godina i vadim putovnicu za dijete (već smo jednu izvadile u periodu rastave). napravila sam veliku pogrešku jer sam rekla da sam rastavljena i teta me traži da donesem presudu. Ja donesem presudu i ona mi kaže da na presudi mora biti nekakva potvrda, štambilj, potpis, otisak palca ili štogod od CZSS-a.....

    Jel ja trebam u CZSS po to ili moja presuda nije pravomoćna jer nemam taj štambilj o pravomoćnosti presude.... Gdje da ja idem?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    trabas odnjeti presudu na sud kod kojeg je donesena. tamo ce ti udariti pačat pravomoćnosti na tu istu presudu ( ukoliko je pravomoćna, sto vjerojatno jeste )

    CZSS nema nista sa time, krivo ti je rekla.
    Posljednje uređivanje od samamama : 21.12.2011. at 08:49

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    418

    Početno

    Puno hvala na brzom odgovoru.... sad na sud.... živila naša administracija

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •