Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: 2 mjeseca otkazni rok ? moze li ikako biti manji?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    101

    Početno 2 mjeseca otkazni rok ? moze li ikako biti manji?

    Molim malu pravnu pomoc,
    u ugovoru o radu pise ( i ja potpisala : ((((((
    otkazni rok 60 dana ako poslodavac otkazuja i ako ja otkazujem,
    mala privatna firma, ne mogu vise tu biti lagano mi je prekipilo a i nisu OK
    neki pravnici s koje sam u letu pitala dok mi jos nije bilo prekipilo
    su mi rekli da odradim ta dva mjeseca da se ne natezem po sudovima...
    molim ako tko ima kakvu sugestiju...

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Potpisivanjem ugovora obavezala si se na odrađivanje tog otkaznog roka, bojim se da možeš doći u spor sa poslodavcem ako ga ne budeš odrađivala. Možeš li se s njim nekako dogovoriti, ili misliš da će on inzistirati na odrađivanjem cijelog roka?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    101

    Početno

    Inzistirati ce sigurno.a sto se moze dogoditi ako on dobije spor?
    nije mi platio dio place koji mi daje na ruke za godisnji, a i inace nije ovdje vise za biti....najbolje da dam otkaz , pa to odradim kako znam i umijem???...zlo mi je

  4. #4
    zibba avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,204

    Početno

    Zakon o radu kaže da, u slučaju otkazivanja ugovora o radu uz određeni otkazni rok u tom ugovoru odrađuje se otkazni rok povoljniji za posloprimca, tj. ako ti ugovor obvezuje 60 dana, a ti radiš manje od 6 mj. onda je mislim 2 tjedna zakonski otkazni rok ( u slučaju otkaza na probnom radu je 1 tjedan), Do godine dana je 2-4 tjedna ili tako nekako, a iznad godine je 1 mjesec ( ako se dobro sjećam). Imala sam i ja lani tu situaciju kada sam morala potpisati da ću odraditi otkazni rok od 60 dana ili nadoknaditi firmi u jednokratnom iznosu od 3.000,00 kn što je bilo više od mojih mj. primanja. S obzirom da niti nakon dva mj. rada nisam dobila niti jednu kunu plaće odlučila sam dati otkaz i na moj posao.net u pravilniku o radu pronašla da moram odraditi otkazni rok od samo 7 dana po zakonu, jer je to povoljnija solucija. To sam navela u otkaznom pismu koji sam predala šefici , odradila svojih 7 dana i još se sljedećih 4 mj. borila za svoje dvije plaće ali ih na kraju i dobila. Sretno.

  5. #5
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    postoji i kategorija "izvanredni otkaz". ne može te zakonski ganjati - osim ukoliko tvojim odlaskom nastaje šteta za poduzeće. izvanredni otkaz može se pravdati raznim stvarima. ja sam ga dala u jednoj firmi - zbog odlaska na bolje plaćeno radno mjesto.

    sve podatke sam našla na moj-posao.net - i ravnala sam se po tome. slučajno se poklopilo da sam dan prije otkaza završila sve svoje zadatke, a onda su me planirali "seljakati" na razna mjesta kao zamjenu ... u dopisu sam navela da sam sve svoje radne zadatke izvršila dana xx, te da mojim odlaskom NE nastaje šteta za poduzeće.

    izvanredni otkaz je stupio na snagu isti dan.

  6. #6
    Ineska avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    806

    Početno

    A šta se ne mora izvanredni otkaz najaviti 15 dana ranije?

  7. #7
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno RE:

    Kod izvanrednog otkaza mora postojati neki osobito važan razlog zašto se daje. Teret dokaza je u tom slučaju na posloprimcu. Osim toga, izv.otkaz se može dati samo u roku 15 od saznanja o toj činjenici zašto se daje.
    Mislim, ako se firma zainati, može te tužiti jer nisi odradio otkazni rok. No, ja sam jednom o toj temi razgovarala sa jednim pravnikom koji mi je rekao da u slučaju da radnik izgugi spor i mora platiti odštedu jer nije odradio otkazni rok, vjerojatno bi odšteta bila u visini njegove plaće. Jer firma bi teško dokazala da radnik može firmi svojim odlaskom nanjeti štetu veću od plaće koju mu firma plaća za njegov rad. Jer ako si firm koristan za xxx plaću, onda kada odeš ni šteta ne može biti veća. Logično, zar ne. Osim, naravno ako bi bilo u tijeku baš nešto veliko, neki posao koji bi firma direktno zbog tebe izgubila. Ali onda bi teret dokaza za to bio na firmi, a to je jako teško dokazati.

    Nisam pravnik, ali mislim da to ide tako nekako.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    158

    Početno

    obično se uvijek uzima ono što je najpovoljnije za posloprimca odnosno za djelatnika, tako da u tvom slučaju bi bilo max 30 dana od dana podnošenja otkaza (koji neka ti obavezno poslodavac potpiše onog dana kad mu ga uručuješ), sve poprati papirima i nemoj davati usmeni otkaz prije nego što ga imaš na papiru. Sudska praksa je takva da se u ovakvim slučajevima zaista nikad ne ide na štetu posloprimca.
    Budi odlučna i ne daj se smesti.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    101

    Početno

    Hvala na savjetima......
    jos nisam zinula, ni napisala nista - tu sam vise od 3 i pol godine..
    prijavit cu vam se kad krenem.....
    najgore je to sto mi je samo-pouzdanje(postovanje i ostalo) otislo na mini mini i pomisao na trazenje novog posla i "samopromociju" mi se cini SF

    nadam se da cu se u dogledno vrijeme smijati svemu ovome
    ali sada se osjecam kao tigar u zamci.
    a sto ako nece potpisati da je primio otkaz...?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    443

    Početno

    Citiraj dini prvotno napisa
    a sto ako nece potpisati da je primio otkaz...?
    pošalji poštom preporučeno s povratnicom

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    101

    Početno

    ...sjedimo zajedno

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    443

    Početno

    Citiraj dini prvotno napisa
    Inzistirati ce sigurno.a sto se moze dogoditi ako on dobije spor?
    ništa senzacionalno - ne mogu te vratiti na taj posao, a šteta - ako nisi na nekoj ne znam kakvoj poziciji, vjerojatno je ni nema

    a razmisli i o izvanrednom otkazu (jer su odnosi toliko poremećeni da više nije realno očekivati nastavak suradnje)

    sretno

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    443

    Početno

    Citiraj dini prvotno napisa
    ...sjedimo zajedno


    a vidjela ja i to - kad je cura šefu s kojim dijeli sobu pismeno poslala otkaz jer usmeno nije htio razgovarat o tome - pjenio se, prijetio, ali na kraju je bilo "tresla se brda, rodio se miš"

  14. #14
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj toma_06 prvotno napisa
    Citiraj dini prvotno napisa
    a sto ako nece potpisati da je primio otkaz...?
    pošalji poštom preporučeno s povratnicom
    Mislim da ukoliko mu pokusas uruciti i imas dva svjedoka da je odbio primiti, to se racuna kao da mu je uruceno.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    158

    Početno

    ma to obično tako i bude, i fakat pošalji poštom preporučeno. U biti nije niti njemu niti tebi u korist da se sudski prepucavate i mislim da su mogućnosti raven nemogućem. Da , pravo mu neće biti sigurno, prijetit ćew ti, ali ti zauzmi stav i ne daj se smesti, jer i za njega je trošak da se vuće po sudu, a di je još i ugled firme, a ti imaš pravo ići na bolje. Ja sam uvijek za mirno riješavanje problema, jer nikad ne znaš kad se možete opet sresti (naravno ako može ići mirno). A u najgoroj varijanti on ti mora dati otkaz ako se ne pojaviš više od 3 dana (čini mi se ) na poslu bez opravdanja Ali dobro razmisli, pripremi se stručnim znanjem i pokušaj mirno riješiti problem. Znam da sad oni za tebe izgledaju kao zmajevi koji sukljaju vatru, ali i šefovi su ljudi. U malim firmama je problem što svaki čovjek radi posao za 2-3 ljudi i kad oda taj kao da je cijela grupa otišla, ali ja se ipak nadam da će imati razumievanja.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    101

    Početno

    Ja za sva 3. 8)

    hvala jos jednom

  17. #17
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ja sam predala papir kolegici koja upisuje poštu. bio je petak , taman su počeli razgovarati koga ću mijenjati od slijedećeg tjedna - a ja sam rekla:

    društvo, smirite doživljaj . imam nešto važno za reći, ali prvo da kolegica upiše primitak ovog papira...

    u ponedjeljak sam već bila na novom poslu :D :D

  18. #18
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    Podižem temu.
    kod mene je situacija slična, osim što se radi o otkaznom roku od mjesec dana. radim kod istog poslodavca 15 mj. ugovor mi je istekao 27.05.2009. (produživan dva puta po 6 mj.) nakon toga su mi rekli da ću biti primljena za stalno, al izgleda da nisam jel sam tek neki dan dobila produžetak ugovora i to do 15.09.09. kad sam pitala dišu da li ću 15.09. dobiti otkaz rekao mi je da još ne zna :/
    tako da si ja sad (kad uopće nije vrijeme za traženje novog posla, jel je ljeto, jel će u 9. mj-tako kažu biti novi val krize i jel imam 36 godina) tražim posao.
    e sad, čini mi se ako ugovor istekne i ne dobijem novi, da otkazni rok ne moram odraditi jel je ugovor prestao.
    znam za izvaredni otkaz, ali on mora biti opravdan, znači ne prelazak u novu firmu i sl., nego ili zdravstveni razlozi ili .... (ko zna nek mi napiše kaj sve može biti).
    da li ako se ne pojavim na poslu tri dan dobivam automatski otkaz ili?
    da li mi nakon toga moža zadržati radnu knjižicu ili ne? mislim da ne jel je ona moje vlasništvo i mislim da mi ju mora vratiti u roku 8 dana.
    u svakom slučaju ja si posao tražim jel ovu psihijatriju ovdje ne mogu više podnijeti, a pogotovo se zadnjih 8 mj indirektno na svakom sastanku prozivaju oni koji su došli među zadnjima, pa tako i ja među njima (iako bez mog radnog mjesta, ne mene, ne mogu)
    pliz ako znate odgovore na koje pitanjce pomagajte.

  19. #19
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    kaj nitko ne zna odgovor na nijedno pitanje
    a sad me još zanima na netu čitam da kad istekne ugovor na određeno nemaš pravo na burzi na novčanu naknadu jel to nije otkaz. šta stvarno?
    do burze nemrem jel radi ujutro kad i ja, probat ću ih zvrcnut.
    totalno ću poludit , još niš ne znam a samo je još dva i pol tj.do isteka ugovora.

  20. #20
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Istek ugovora o radu na određeno vrijeme NIJE otkaz, već jednostavno istek ugovora, jer je isti bio zaključen na određeno razdoblje (npr. 1.4.2009. - 30.6.2009.). Istekom ovog ugovora o radu te prijavom na HZZ (burzu) i HZZO u roku od 30 dana ostvaruju se pravo na zdravstvenu zaštitu i eventualno na naknadu za nezaposlene (prema pravilima HZZ).

    Otkaz ugovora o radu (neovisno da l se radi o ugovoru na određeno ili neodređeno vrijeme) može biti:
    - od strane poslodavca kao izvnaredni otkaz može biti poslovno uvjetovani otkaz (kao npr. tehnološki višak), osobno uvjetovani otkaz (otkaz zbog težih povreda rada od strane radnika - npr. neopravdani nedolazak na posao, pronevjere i ostalo)
    - od strane posloprimca - jednostrani otkaz bez obzira na razlog (npr. može biti zbog odlaska drugom poslodavcu)
    - sporazumni raskid ugovora o radu - obje strane potpišu sporazum da su suglasne da se ugovor o radu raskine sa tim i tim danom.

    U sva ova 3 slučaja odrađuje se otkazni rok zakonski ili ugovorni, a i bez obzira na vrstu otkaza druga (oštećena) strana može se suglasiti sa stranom koja otkazuje da se ne treba odraditi otkazni rok.

  21. #21
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    eventualno na naknadu za nezaposlene (prema pravilima HZZ).
    hvala na odgovoru.
    a šta to znači eventualno, o čemu to ovisi?
    ajme meni.

  22. #22
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    sve je izuzetno dobro objašnjeno na stranicama HZZ.

    Izvoli link

  23. #23
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    sve je izuzetno dobro objašnjeno na stranicama HZZ.

    Izvoli link
    pa baš i nije! eto na ovo eventualno nema odgovora. sve sam ja to dobro proučila a na još puuuno pitanja nema odgovora!
    no svejedno hvala na trudu i linku.

  24. #24
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Ako tražiš riječ "eventualno", vjerovatno je nećeš naći na toj stranici.
    No, ako još jednom pogledaš stranicu na koju sam ti dala link, naći ćeš i taj osnovni uvjet koji bi trebala ispuniti kako bi mogla ostvariti naknadu. Zato sam i sama napisala da evenutalno možeš ostvariti naknadu.

    No, da ne dužim, ovo je kopirano sa one linkane stranice:

    Prethodni rad
    Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca. Kao vrijeme provedeno na radu smatra se vrijeme obveznog osiguranja po propisima o mirovinskom osiguranju ostvareno na temelju radnog odnosa u Republici Hrvatskoj i vrijeme koje je radnik proveo na bolovanju, odnosno rodiljnom, roditeljskom, posvojiteljskom ili skrbničkom dopustu nakon prestanka radnog odnosa, odnosno službe, ako je za to vrijeme primao naknadu plaće prema propisima o zdravstvenom osiguranju.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •