Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Vitamin C - molim vaše mišljenje

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    116

    Početno Vitamin C - molim vaše mišljenje

    Pri otpustu na optusnici je pisalo da od 10 dana djetetovog života svaki dan treba davati 5 kapi vitamina D i 50mg vitamina C (iliti onu jednu malu tableticu).

    E sad, vitamin D dajem, ali kako dojim nekako si mislim da vitamin C ne moram davati (nekad se nije davao), a opet ne želim zakidati dijete.
    Prvih mjesec dana sam davala 50mg, poslije sam smanjila dozu na 25mg, pa posve ukinula s obzirom da sam počela jesti jednu mandarinu dnevno,(čitala da se može dnevno konzumirati jedna naranča ili mandarina).
    S tim mandarinama dobila sam mastitis, duboko vjerujem da je to nekako povezano, imam svoje razloge da vjerujem u to.

    Agrume sam prestala konzumirati, uzmimam prenatal.. pitanje glasi: dali da svojem djetetu dajem vitamin C ili ne?
    Zanima me korist i štetnost istog?
    Također me zanima nije li 50mg previše za dojenče težine 5kg kada smo MM i ja lijepo izračunali da je 50mg zapravo prosječna dnevna količina za dijete od 8kg!

  2. #2
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    na osnovu čega su vam prepisali c vitamin?

    šta kaže pedijatar na to?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    116

    Početno

    Ovdje u Puli svima prepisuju vitamin C, to je valjda postalo nekakvo pravilo, a ne iznimka (ili možda jer je mali imao žuticu pa je bio uspavan, tada mi je vitamin C logičan izbor jer su djeca pod žuticom jako uspavana, ali malički više nema žuticu).
    Btw. kuma mi je rodila prije 4 godine i onda se vitamin C nije davao.
    Pedijatar veli da dajemo, da je takva ''praksa'' ali da nečemo pogriješiti i ako prestanemo davati. Nije se baš najbolje izjasnila, pa pitam ovdje mame kakva je vaša "praksa"?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ja još nisam čula za takvu praksu. Znam da se daje uz željezo, kod malo starijih beba, ali za novorođenče :? Koji bi razlog bio za davanje vit. C?

  5. #5
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Beba dobiva sav potrebni vitamin c iz majcinog mlijeka. Ako zelis ti ga mozes uzimati. Ne treba nepotrebno opterecivati probavni sustav novorodjenih beba.

  6. #6
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Znam da se s vitaminom c jedinim ne može predozirati. On se izlučuje u mokraći. Što je viška tijelo izbaci.

    No to mi je samo palo napamet... Kad je riječ o C-u.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj LeaB prvotno napisa
    Znam da se s vitaminom c jedinim ne može predozirati. On se izlučuje u mokraći. Što je viška tijelo izbaci.

    No to mi je samo palo napamet... Kad je riječ o C-u.
    Ali zato može izazvati alegijske reakcije, proljev, osip na guzi...

  8. #8
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Ma meni je to općenito bezveze da se tako malim bebama uopće daje išta ... Stvarno im drugo ne treba.

    Ovaj je moj komentar samo jer se sjetih.

  9. #9
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Podsjećam prisutne da je vitamin C jako kisel i opasno ruši Ph u želucu malih beba. Predlašem test: uzeti 40ml kravljeg mlijeka i u njemu rastopiti tu malu tableticu i to onda popiti :bljuc:
    Potom napraviti istu stvar s mlijekom u prahu. Šokantna fora je da se mlijeko u prahu u tako kiselom okolišu ne gruša.
    Fakat ne kontam kome takve bedastoće uopće padaju na pamet :? AAAA! skontao sam - protivnicima dojenja.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Zanima me RAZLOG (kojeg navode pedijatri koji to propisuju), zašto vit. C?

  11. #11
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Citiraj ador prvotno napisa
    Ovdje u Puli svima prepisuju vitamin C, to je valjda postalo nekakvo pravilo, a ne iznimka (ili možda jer je mali imao žuticu pa je bio uspavan, tada mi je vitamin C logičan izbor jer su djeca pod žuticom jako uspavana, ali malički više nema žuticu).
    Btw. kuma mi je rodila prije 4 godine i onda se vitamin C nije davao.
    Pedijatar veli da dajemo, da je takva ''praksa'' ali da nečemo pogriješiti i ako prestanemo davati. Nije se baš najbolje izjasnila, pa pitam ovdje mame kakva je vaša "praksa"?
    naša praksa "ništa ne daji tako malim bebama".

    koliko je stara beba bajdvej?

    moje mišljenje je da mu ne treba dodatak c vitamina niti ičega prvih šest mjeseci ukoliko doji.

  12. #12
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Oni ne navode razlog. Neki za koje ja znam da to prepisuju, kao odgovor na pitanje zasto c vitamin kazu: Neki daju samo D, ja dajem i C i D.

    Dakle razloga nema nikakvog, osim fore radi... nazalost. Ili su kako rece Davor, dobili fino zapakirane instrukcije proizvodjaca djecje hrane kako malim bebama uvaliti grceve za koje ce im pedijatar propisati cajek na dudu pa ce onda nastupiti konfuzija bradavice, a dalje znamo, jelte....

  13. #13
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    (ili možda jer je mali imao žuticu pa je bio uspavan, tada mi je vitamin C logičan izbor jer su djeca pod žuticom jako uspavana, ali malički više nema žuticu
    djeca pod žuticom jesu više pospana, ali c vitamin nije zato tu da ih "digne".
    majčino mlijeko jeste.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Ili su kako rece Davor, dobili fino zapakirane instrukcije proizvodjaca djecje hrane kako malim bebama uvaliti grceve za koje ce im pedijatar propisati cajek na dudu pa ce onda nastupiti konfuzija bradavice, a dalje znamo, jelte....

    Aaaaa, pa eto razloga, što će im bolji od toga

  15. #15
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Vjerujem da je spika u tome da ili u majcinom mlijeku nema dovoljno vitamina c pa se naravnski dodaje, a onda slijede probavne smetnje kod djece ili im to daju za imunitet, ma sta to znacilo.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    116

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Podsjećam prisutne da je vitamin C jako kisel i opasno ruši Ph u želucu malih beba. Predlašem test: uzeti 40ml kravljeg mlijeka i u njemu rastopiti tu malu tableticu i to onda popiti :bljuc:
    Potom napraviti istu stvar s mlijekom u prahu. Šokantna fora je da se mlijeko u prahu u tako kiselom okolišu ne gruša.
    Fakat ne kontam kome takve bedastoće uopće padaju na pamet :? AAAA! skontao sam - protivnicima dojenja.
    Eeee isto razmišljamo MM i ja, da je meni moja mama uvijek govorila da prije uzimanja vitamina C (u bilo kojem obliku i sadržaju) ne konzumiram mlijeko i mliječne proizvode, nego da malo pričekam.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    116

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Oni ne navode razlog. Neki za koje ja znam da to prepisuju, kao odgovor na pitanje zasto c vitamin kazu: Neki daju samo D, ja dajem i C i D.

    Dakle razloga nema nikakvog, osim fore radi... nazalost. Ili su kako rece Davor, dobili fino zapakirane instrukcije proizvodjaca djecje hrane kako malim bebama uvaliti grceve za koje ce im pedijatar propisati cajek na dudu pa ce onda nastupiti konfuzija bradavice, a dalje znamo, jelte....
    marta, ako tako misliš pa zašto onda daješ C vitamin??
    Mislim, ja zapravo želim da me netko dobro razuvjeri kako ga je nepotrebno davati, zanima me samo dali smo dijete i ja posve ''pokriveni'' prenatalom?
    U biti zašto ga davati? Prehladu smo imali bez obzira na vitamin C!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    116

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Vjerujem da je spika u tome da ili u majcinom mlijeku nema dovoljno vitamina c pa se naravnski dodaje, a onda slijede probavne smetnje kod djece ili im to daju za imunitet, ma sta to znacilo.
    To si i ja kontam.

    Još uvijek sam 50:50 tj. davati:nedavati. Jel ima negdje više za pročitati o davanju C vitamina dojenčadi?
    Jel ovakva praksa u svim hrvatskim rodilištima ili samo pulskom?

  19. #19
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Zar nije isto i sa željezom, u MMlijeku ga ima "na donjoj granici" ali mu je iskoristivost WOW u odnosu na dodatke... ah...

  20. #20
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj ador prvotno napisa
    Citiraj marta prvotno napisa
    Oni ne navode razlog. Neki za koje ja znam da to prepisuju, kao odgovor na pitanje zasto c vitamin kazu: Neki daju samo D, ja dajem i C i D.

    Dakle razloga nema nikakvog, osim fore radi... nazalost. Ili su kako rece Davor, dobili fino zapakirane instrukcije proizvodjaca djecje hrane kako malim bebama uvaliti grceve za koje ce im pedijatar propisati cajek na dudu pa ce onda nastupiti konfuzija bradavice, a dalje znamo, jelte....
    marta, ako tako misliš pa zašto onda daješ C vitamin??
    Mislim, ja zapravo želim da me netko dobro razuvjeri kako ga je nepotrebno davati, zanima me samo dali smo dijete i ja posve ''pokriveni'' prenatalom?
    U biti zašto ga davati? Prehladu smo imali bez obzira na vitamin C!
    Otkud ti ideja iz mog posta da ja dajem C vitamin djetetu? Ja svojima nisam nikad nista davala. Ni c ni d ni zeljezo.

  21. #21
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Oni ne navode razlog. Neki za koje ja znam da to prepisuju, kao odgovor na pitanje zasto c vitamin kazu: Neki daju samo D, ja dajem i C i D.
    ovdje te je krivo skuzila

  22. #22
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno



    To je recenica koju redovito izgovara jedan sibenski pedijatar kad ga mame pitaju zasto vitamin c. NE, ja ne dajem nista.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    116

    Početno

    Krivo sam te skužila, malo si mi sbrčakno pisala

  24. #24
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Citiraj ador prvotno napisa
    Jel ovakva praksa u svim hrvatskim rodilištima ili samo pulskom?
    Ovdje (u Karlovcu) nitko to ne daje. Ni bolnica ni pedijatri.
    Moj pedijatar je imao neku fiks ideju s fluonatrilom, ali eno bočice još mi krasi policu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •