Pokazuje rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Naknada za komplikacije??? Please help

  1. #1

    Početno Naknada za komplikacije??? Please help

    Pozdrav svima .
    Moja draga i ja smo sretni roditelji malog "pingvina" Vite (10mj). Drugim rijecima supruga je na porodiljnom jos tocno dva mjeseca, a cini nam se da je i drugi pingvin na putu . Zanima me koliko vremena ona treba ici raditi nakon porodiljnog, da bi
    imala pravo na najvisu naknadu za komplikacije (cca 4250kn). Nije da z
    elimo komplikacije ali i ova prva trudnoca je bila takva zbog godina i sl.
    Dali postoji mogucnost da se uopce ne vraca na posao vec da ode odmah na bolovanje (cuvanje trudnoce) a da ne gubino na kucnom budjetu? (nazalost gubimo kako god okrenemo samo je pitanje koliko puno)
    Iskreno, bojim se kako cemo sve to izdrzati a znam da ima puno mladih roditelja koji su u jos tezim situacijama. Sramota za ovu drzavu kako se odnose prema mladim roditeljima. Ali, nevemind ko ih j... glavno da su klinci tu uz nas

  2. #2
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    prosurfaj malo...vidjela sam da se vec tu pisalo o tome
    nisam sigurna, al netko je spominjao 2 isplacene place...inace minimalac

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Novi je Zakon na snazi i trebati će nam malo dok povežemo sve novine. Po starom Zakonu je bilo ovako kako je Dia napisala, ali sad nisam načisto: spominje se u novim propisima da u novi izračun ulaze i ranije isplaćene rodiljne naknade:

    Osnovica za naknadu plaće


    ...

    U osnovicu za naknadu plaće uračunavaju se i primitci ostvareni u skladu s propisima o doprinosima za obvezna osiguranja, samo kada se naknada isplaćuje iz sredstava Zavoda odnosno državnog proračuna. (u ovo spada bolovanje koje isplaćuje HZZO i rodiljne naknade)
    http://www.hzzo-net.hr/obvezno/nakna..._bolovanja.htm

  4. #4
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    minnie ima fora da u zadnje 2 godine moras imati ja mislim 8 mjeseci staza koji ne mora biti u komadu
    ja sam imala tavak slucaj...al se ne sjecam detalja, negdje sam vec pisala o tome

  5. #5
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    ne, mislim 10 mj. u 2 god.

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Godina dana neprekidno, ili 18 mjeseci u dvije godine. Ali kad se netko vraća s rodiljnog dopusta (kao supruga od surfera), ona ima tu godinu dana već sa rodiljnim dopustom (možda čak i malo više).

  7. #7

    Početno

    Evo da se javim, Prvo bi se svima zahvalio koji su nam odgovorili. Drugo, jucer je bio "Dan D", moja draga je bila kod doktora i naravno kao sto smo pretpostavili rekao joj je da treba strogo mirovati, drugim rijecima nikako raditi ili slicno. E sada je problem prakticne naravi, nazalost sve se vrti oko prokletog novca. Na HZZO su nam rekli da treba imati dvije isplatne liste (znaci raditi cca 2-2.5 mjeseci) da bi mogla imati maksimalan prosjek, inace ce dobivati 1600kn. Vec sada dobiva 2500kn (jos je na porodiljnom do 23.12.2006. za nase prvo dijete, nas mali pingvin se zove Vito i sa tim novcima je vec tesko a sto ako bude stvarno pala na 1600kn neznam kako cemo sve to izgurati. Iskreno ne zelimo riskirati trudnocu, ali opet treba od necega i zivjeti. To je dilema koju nemogu rijesiti, dali stvarno stisnuti i nekako prezivjeti sve to ili ici na taj rizik da draga ode raditi tih 2 mjeseca zbog "jebenog" prosjeka. Svi smo vec pomalo ludi, a posebno ogorceni na drzavu i odnosu nje prema mladim roditeljima. To mozemo gledati i ovako, drzava ce nas sada "nagraditi" ili bolje reci kazniti sa JOS manje novaca za nase drugo dijete......KATASTROFA....toliko o nasoj populacijskoj politici

    Pitam se stvarno, kako uopce ljudi uspiju prezivjeti takve situacije. Ma grozno je uopce pomisliti na sto te tjera drzava, da razmisljamo o tome dali se isplati riskirati za JEBENI prosjek.....GROZNO (sram me uopce pomisliti na to).

    Sorry svima, i ispricavam se zbog mozda grubih ali iskrenih rijeci, jednostavno sada se nemogu kontrolirati i moram vam se svima ispovjedit.

    Razmisljamo o vise kombinacija, posto mi zivimo u Karlovcu ali oboje radimo u Zagrebu. Ako se odlucimo da ona ipak ide raditi, dali da putuje svaki dan u Zg na posao i nazad ili da ostanemo ta dva mjeseca u Zg kod punice, ali tu je sada "catch", jer naseg Vitu nema tko cuvati pa bi onda vjerojatno nekoga morali uzeti da ga pricuva (bojim se toga, iskreno). Inace on je vec predbiljezen za jaslice u Karlovcu, ali u ovoj gore navedenoj kombinaciji (ako bi bili ta dva mjeseca u Zg, samo da moja draga ne putuje svaki dan) i to pada u vodu.

    Evo to je od mene sada to, nisam vise pametan sta vam reci. Dijelim samo nase iskustvo sa vama ostalima. Ako netko ima kakav pametan prijedlog ili
    zna za kakav trik (rupu u zakonu), slobodno ga podijelite sa nama.

    Lijepi pozdrav svima na ovom forumu, a posebno nasim vrijednim mladim mamama (zenama) i naravno nasim malim klincima koje svi tako jako volimo. Pusa svima

  8. #8
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Citiraj surfer prvotno napisa
    Ako netko ima kakav pametan prijedlog ili
    zna za kakav trik (rupu u zakonu), slobodno ga podijelite sa nama.
    Nije rupa, nije ni trik, samo napomena:
    Potrebne su 2 uplate poslodavca u 2 mjeseca. Znači, ne moraju biti pune plaće; može npr. jedna biti i nepotpuna, ili upadne neki regres, ili božićnica...
    Ne znam kako to u praksi izgleda, ali na HZZO izričito kažu: dvije uplate, a ne dvije (pune) plaće.
    Za sva daljnja pojašnjenja postanu jako susdržani.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •