Pokazuje rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Sposobnosti vašeg tijela u trudnoći

  1. #1
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno Sposobnosti vašeg tijela u trudnoći

    http://roda.hr/tekstovi.php?TekstID=...=149&Show=2294

    Pod prvom točkom piše da se majčina krv ne miješa s bebinom. Koliko sam ja čitala, ta ta tvrdnja nije točna. Ne miješa se u smislu da se sva majčina i sva bebina krv kompletno ispremiješaju, to je istina, ali svejedno neke stanice fetusa prolaze placentarnu barijeru.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Koliko ja znam, nema nikakvog miješanja mamine i bebine krvi.
    Kroz placentarnu barijeru dolazi do izmjene tvari na molekularnoj razini (bebi idu hranjive tvari, a majka preuzima otpadne tvari). Stanice kroz nju ne mogu proći, čisto zbog svoje veličine.

  3. #3
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Što je onda s ovim?

    http://www.vms.hr/school/spol.htm

    U novije vrijeme se postimplantacijska dijagnoza muškog spola nastoji pojednostavniti i učiniti manje invazivnom tako da se fetalne stanice pokušaju izolirati iz krvi majke. U vensku krv majke povremeno dospijevaju nezreli eritrociti fetusa (koji još imaju jezgru) koji su prošli kroz placentalnu barijeru i fragmenti sinciciotrofoblasta koji su se odvojili s površine korionskih resica placente. Fetalne stanice (vjerojatno iz placente) mogu se dobiti i uzimanjem transcervikalnog brisa sluznice maternice u prvom tromjesečju trudnoće. Ti su pokušaji još u eksperimentalnoj fazi.

    http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/05_rh.asp

    Još tijekom trudnoće vrlo male količine fetalnih eritrocita dolaze u majčinu krv.

  4. #4
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Kad velimo da se krv ne miješa to je točno.

    No niti jedna barijera u ljudskom tijelu nije pasivna, to je veliki aktivni proces na velikoj površini i normalno da se neke stanice mogu prošuljati van. To su najčešće vrlo male stanice kao što je npr. eritrocit.

  5. #5
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    OK, hvala.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ima li neki specijalni razlog za stavljanje rtg slike djeteta u trbuhu? Ja se jednostavno naježim kad pomislim kako se jadno dijete ozračilo. Znam da se prije tako dijagnosticiralo sve i svašta, dok se nije znalo, ali sad... da ne bi netko pomislio da tako treba.

  7. #7
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    mamazika, to nije prava fotografija, to je fotomontaža.

  8. #8
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Ona je tu da se vidi u kojem su odnosu položaj djetetovog tijela i položaj majčine zdjelice i kičme.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •