Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 173

Tema: Neasistirani porod kod kuće - 1. dio

  1. #51
    Inquirer avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    215

    Početno

    [quote="SunA ja bi si u trudovima još morala i davat truda da se izborim za svoj plan poroda... moš mislit![/quote]

    pa zato fino povedes nekog partnera nek ti pomaze. ni doma neces sama biti ili mozda planiras sve sama obaviti ?!

  2. #52
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj Sun prvotno napisa
    Citiraj Inquirer prvotno napisa
    super prica.
    samo moje skromno misljenje je da porod kod kuce u zemlji u kojoj hitna pomoc ne moze doci unutar 15 min (znaci kod nas) treba biti na topicu naslova neodgovorno roditeljstvo.
    A u rodilistu se sasvim fino covjek moze izboriti za svoj plan poroda ako si da truda.
    A ja bi si u trudovima još morala i davat truda da se izborim za svoj plan poroda... moš mislit!
    netko može, ali zar to nebi trebalo biti normalno samo po sebi pa da i oni koji nisu baš ratoborni po prirodi mogu imati normalan prirodan porod :?
    Apsolutno se slažem. Ako netko osjeća da može, super. No, užasno je teško u trudovima se boriti i apsolutno je nefer da se to od žena zahtijeva, eksplicitno ili implicitno. Svi znamo što stres radi porodu. Ja sam se, da bih se borila, praktički odrekla recimo svoje tranzicije u porodu, jer sam osjećala da moram zadržati kontrolu tamo gdje sam bila. I, jest, porod mi je bio prekrasan, ali svejedno nije bio maksimum koji je možda mogao biti.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Nova Gradiška
    Postovi
    72

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    AnkaiMarko, mislim da ti je malo "preteska" ta zadnja recenica.
    Ma mislila sam bez ikakvih komplikacija, s djetetom sve u redu, s majkom isto... malo sam bila škrta na riječima. Nisam imala loše namjere. Ovaj porod i sve poslije njega je prekrasno.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj Maja prvotno napisa
    praktički odrekla recimo svoje tranzicije u porodu, jer sam osjećala da moram zadržati kontrolu tamo gdje sam bila.
    Daj ovo malo bolje objasni. Kako se možeš odreći tranzicije, zar to nije preduvjet finala?

  5. #55
    PetraBlagojevic

    Početno Promjena

    Treba se izboriti za to da babice porađaju doma, da imaju mobitel s kojim pozovu doktore koji cekaju ispred kuce u kolima hitne pomoci. Ili su u bolnici, ali znaju da je porod poceo i spremni su odmah krenuti. TAKO SE TO VANI RADI. Medutim, jos cemo svi skupa maaalkice pricekati prije nego Hrvatska pocne tako funkcionirati. Prometni kolaps? Koliko se sjecam, hitna upali rotirku i sirenu i svi joj se micu s puta.

  6. #56
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    nemoš ući u tranziciju ako se trudiš ostati potpuno svjestan
    kad sam ja ulazila u tranziciju isključila sam sve oko sebe, mogli su se derati kolko oće tiskaj, tiskaj, ja sam se prepustila instiktu

  7. #57
    Inquirer avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    215

    Početno Re: Promjena

    Citiraj PetraBlagojevic prvotno napisa
    Treba se izboriti za to da babice porađaju doma, da imaju mobitel s kojim pozovu doktore koji cekaju ispred kuce u kolima hitne pomoci. Ili su u bolnici, ali znaju da je porod poceo i spremni su odmah krenuti. TAKO SE TO VANI RADI. Medutim, jos cemo svi skupa maaalkice pricekati prije nego Hrvatska pocne tako funkcionirati.
    Ma super. Samo babice nisu "sam svoj majstor" vec skolovane porodnicarke. Nadalje i u Svedskoj (koja se cesto istice kao primjer) je zabranjeno radjanje doma ako ste udaljeni vise od 15 min voznje do rodilista.

    Citiraj PetraBlagojevic prvotno napisa
    Prometni kolaps? Koliko se sjecam, hitna upali rotirku i sirenu i svi joj se micu s puta.
    A svakih par dana u novinama citas kako je netko umro jer su cekali hitnu 2 sata ...
    Zimi u kontinentalnoj Hrvatskoj (snijeg ) ili ljeti Jadran (turisticke guzve) je iluzorno ocekivati idealne prometne prilike ili sjetimo se one proslogodisnje kolaps situacije u zagrebu kad se islo par sati kroz grad.

    No ipak drago mi je kad sve uredno prodje kao u slucaju iz price. Samo tvrdim da je to neodgovorno koliko god romanticno zvucalo.

  8. #58
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    inquirer, sve to lijepo zvuci napisano iz muske perspektive

    ali ja ne zelim da mi prvi porod bude srednja zalost, drugi malo bolji a treci skoro savrsen. i to sve pod pretpostavkom da sam, kako vrijeme ide, sve sposobnija objasnjavati se i raspravljati tijekom trudova. nisam to sposobna uopce, niti zelim razvijati tu tehniku. jer dok traje porod, imam pametnijeg posla. ja zelim da mi i prvi i drugi porod budu savrseni. to zasluzujemo i moja djeca i ja. zasto bi npr. prvo dijete bilo zakinuto u odnosu na trece?

    tako da, to sa mogucnosti super prirodnog poroda u nasim rodilistima stoji, ako si takva osoba. ja nisam.

    srecom pa uvijek postoji izbor. cak i onda kad se cini da ga nema. mozes ici u rodiliste i pokusati zaboraviti sto prije. mozes ici u rodiliste s planom poroda pa ako treba i svadjat se. mozes otici u inozemstvo u rodiliste. mozes otic u inozemstvo roditi izvan rodilista. mozes ostati doma i dogovoriti babicu. mozes ostati doma i roditi neasistirano...

    izmedju poroda u rodilistu i neasistiranog poroda, vazuci njihove rizike, jos uvijek nisam sigurna da su rizici neasistiranog veci...


    inace, petra, svaka cast, fenomenalno, jedva cekam detalje! bas mi je falila jedna dobra hr prica o neasist. porodu. zasto bi se samo vani o tome pricalo 8)

    a sad ce ispasti da se totalno ulizujem, ali stvarno ste mi jako lijepi vas troje

  9. #59
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno Re: Promjena

    Citiraj PetraBlagojevic prvotno napisa
    Treba se izboriti za to da babice porađaju doma
    sa ovim se slazem, no trebalo bi biti moguce imati odabir i dobiti prirodan porod i u bolnici, ako to zena zeli (samo da se zena za takav porod ne mora prepirati sa medicinskim osobljem, izmedju trudova).

    meni je moj drugi porod bio prekrasan (rodila u privatnoj klinici u inozemstvu) i vrlo intiman. MM je bio cijelo vrijeme sa mnom i jos 3 dana u bolnici. primalja i ginekologica bi u sobu ulazile samo ako bi ja rekla MM-u da ih pozove. nitko mi nije radio nista sto ja nisam htjela i ja sam se osjecala sigurno, opusteno i voljeno.

    znaci, ako platis - moze se. ovo baca u vodu sve one teorije 'nije sigurno', 'mora biti konstantan nadzor ctg-a vase bebice', 'lakse ce vam biti ako vas recnemo, brze ce bebica van', 'ako tata boravi u istoj sobi gdje majka i dijete, prenijet ce mu bakterije' itd....

    i na kraju, ostaje nam tuzna konstatacija da se nasem medicinskom osoblju (a na koncu, i nasoj drzavi) tako nesto jednostavno ne da, jer za ovakve stvari se treba potruditi, treba imati malo vise vremena i razumijevanja. :/

  10. #60

    Početno

    Treba se izboriti za to da babice porađaju doma, da imaju mobitel s kojim pozovu doktore koji cekaju ispred kuce u kolima hitne pomoci. Ili su u bolnici, ali znaju da je porod poceo i spremni su odmah krenuti. TAKO SE TO VANI RADI. Medutim, jos cemo svi skupa maaalkice pricekati prije nego Hrvatska pocne tako funkcionirati. Prometni kolaps? Koliko se sjecam, hitna upali rotirku i sirenu i svi joj se micu s puta.
    salis se, jel? Gdje je to vani tako sto navodis? Mislim, gdje to "vani" doktori cekaju za vrijeme poroda u kolima hitne pomoci ispred kuce?

  11. #61
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj Inquirer prvotno napisa
    pa zato fino povedes nekog partnera nek ti pomaze. ni doma neces sama biti ili mozda planiras sve sama obaviti ?!
    da, i onda te puknu u predradjaonu gdje nema partnera ili vele sezona je gripe ili se naprosto partner pokaze nedorastao visini zadatka i u kljucnom momentu popusti pred navaljivanjem medicinara.....
    ok, mozes se odluciti za zensku prijateljicu, doulu, ali to kod nas znaci da se moras odreci partnera. a ne zelim njega zakinuti za tako fantasticno iskustvo.

    da se razumijemo, shvacam da porod kod kuce nije rjesenje za sve, postoje problemi tehnicke i logisticke prirode i to sve stoji. ali hocu reci da nekima, maksimum sto moze postici u rodilistu, jos je uvijek manje od minimuma koji zahtijeva za svoj porod. a ima nas na ovom forumu dosta

  12. #62
    Inquirer avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    215

    Početno Re: Promjena

    Citiraj momze prvotno napisa
    sa ovim se slazem, no trebalo bi biti moguce imati odabir i dobiti prirodan porod i u bolnici, ako to zena zeli (samo da se zena za takav porod ne mora prepirati sa medicinskim osobljem, izmedju trudova).

    i na kraju, ostaje nam tuzna konstatacija da se nasem medicinskom osoblju (a na koncu, i nasoj drzavi) tako nesto jednostavno ne da, jer za ovakve stvari se treba potruditi, treba imati malo vise vremena i razumijevanja. :/
    ovo je prava poanta. i tu treba reagirati za stvaranje boljitka.
    meni nije problem i platiti nesto ako mislim da cu dobiti bolje. ali kod nas se bolje ne nudi nego se moras izboriti jer im se ne da.

    a kad imas izbor prirodnog poroda onda ti je svejedno gdje si.
    neki kazu da se doma osjecaju bolje. a sto je to doma. doma je tamo gdje si ti, rodilja, tvoje voljene osobe. a to su nematerijalne stvari koje mozes imati i u bolnici ako se stvore uvijeti.

  13. #63
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    Treba se izboriti za to da babice porađaju doma, da imaju mobitel s kojim pozovu doktore koji cekaju ispred kuce u kolima hitne pomoci. Ili su u bolnici, ali znaju da je porod poceo i spremni su odmah krenuti. TAKO SE TO VANI RADI. Medutim, jos cemo svi skupa maaalkice pricekati prije nego Hrvatska pocne tako funkcionirati. Prometni kolaps? Koliko se sjecam, hitna upali rotirku i sirenu i svi joj se micu s puta.
    salis se, jel? Gdje je to vani tako sto navodis? Mislim, gdje to "vani" doktori cekaju za vrijeme poroda u kolima hitne pomoci ispred kuce?
    ne znam sto ce Petra odgovoriti na ovo, ali ja cu reci da sam se ja SMS-ala sa mojom ginekologiom do ponoci (taj dan me pregledala i rekla da sam 4 cm otvorena i pustila me doma!)

    kada sam joj oko ponoci rekla da su mi trudovi na svake tri minute, rekla mi je da dodjem u kliniku. docekala me i ja sa rodila nakon 3 sata. zemlja o kojoj govorim je Litva.

    dakle, kao sto je bila doma i odgovarala mi na moje poruke, vjerojatno moze biti i blizu kuce. naravno, ovakve usluge jos je uvijek potrebno platiti.

  14. #64
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno Re: Promjena

    Citiraj Inquirer prvotno napisa
    a kad imas izbor prirodnog poroda onda ti je svejedno gdje si.
    neki kazu da se doma osjecaju bolje. a sto je to doma. doma je tamo gdje si ti, rodilja, tvoje voljene osobe. a to su nematerijalne stvari koje mozes imati i u bolnici ako se stvore uvijeti.
    lijepo receno.

  15. #65
    gosca

    Početno

    ama cekaj, razlicito je da ti je tvoj doktor dostupan, a razlicito da ceka s kolima hitne pomoci ispred kuce. Nije?
    Pa kolko kostaju kola s cijelom ekipom za porod za koji to mozda uopce nece biti potrebno? zato mislim da je to sto je napisano malo prebedasto.
    Da, razlčicite su zemlje razlicito uredile. U Velikoj Britaniji dobivas pratnju pod policijskim svjetlima ako babica doma zakljuci da je potrebno doci u bolnicu, postoje regule pod kojima je dopusteno radjati doma. Pa i kod nas s lijenicima se da dogovoriti kad da dodjes, jednako tako, da ih cujes na telefom. Ja sam dva ginekologa cula naizmjenicu cijeli dan prije poroda, do kasno navecer, pa sta. To je jos drukcije od toga da su kola vani i cekaju. Nije?

  16. #66

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    a
    kad imas izbor prirodnog poroda onda ti je svejedno gdje si.
    ovdje vec i neke bolnicke babice pricaju kako je i najprirodnije nastrojena bolnica, s radjaonima uredjenima poput necije dnevne sobe, jos uvijek je negdje u rangu vlastite kuhinje, a ne intime vlastite sobe.
    Ali, dobro, ljudi mogu biti intimni i u kuhinji.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Amsterdam
    Postovi
    547

    Početno Re: Promjena

    Citiraj Inquirer prvotno napisa
    a kad imas izbor prirodnog poroda onda ti je svejedno gdje si.
    neki kazu da se doma osjecaju bolje. a sto je to doma. doma je tamo gdje si ti, rodilja, tvoje voljene osobe. a to su nematerijalne stvari koje mozes imati i u bolnici ako se stvore uvijeti.

    Ne bih se u potpunosti slozila da 'doma' cine samo ljudi i da je dovoljno vec imati njih u blizini pa da se bolje ili dobro osjecas.

    Ono sto imas kod svoje kuce je situacija u kojoj si ti domacin i ti reziras stvar a primalja je ta koja je 'davatelj usluge' i tu radi tebe.

    Ovo gore contra situacije sada u Cro:

    Lijecnicko osoblje je u bolnici bogibatina. Zena i sva njena pratnja je u vecini slucajeva prvo uplasena pa tek onda (a mozda nikad) malo otkravljena da izrazi zelje koje onda cesto dozive kao neodgovorne prohtjeve itd.

  18. #68
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    sad sam se sjetila jednog razgovora s mojom D. - gdje sam se ja rodila? U bolnici. Bila sam bolesna :shock: ...
    kad imas 3-4 god. onda ti je jasno a nekako s 30 god. izgubis tu jasnocu vidjenja svijeta...

  19. #69
    Inquirer avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    215

    Početno

    pa draga Lilly to je situacija koju treba mijenjati, a ne slijegati ramenima kao to je tako i sto mozemo.
    jer ako tako gledas ni porodi doma nisu legalni.

    da u Hr postoji idealna situacija ne bi ni bilo citave ove rasprave, a bogami niti bi se netko cudio ili proglasavao hrabroscom nesto sto je normalno.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Amsterdam
    Postovi
    547

    Početno

    Aha, ti pricas o jednom koraku a ja o tri ispred? Jesmo se tu mimoisli?

  21. #71

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa
    Citiraj Maja prvotno napisa
    praktički odrekla recimo svoje tranzicije u porodu, jer sam osjećala da moram zadržati kontrolu tamo gdje sam bila.
    Daj ovo malo bolje objasni. Kako se možeš odreći tranzicije, zar to nije preduvjet finala?
    ja sam tijekom poroda vecim dijelom bila sama i to je bilo cisto blazenstvo, ali znam da mi je "refleks istiskivanja djeteta" (obicno se kaze fetusa, ali mi ovo prvo bolje pase) "narusila" babica (ili obje) koje su ujedino i moje prijateljice a koje su se onda pojavile oko mene. Bez ikoga bi to bilo puno drugacije i, vjerujem , ekstaticnije, ili barem uz nekoga tko stvarno razumije sto se dogadja pri porodu i ima vlastiti um i strahove pod dobrom kontrolom.

  22. #72
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    nemoš ući u tranziciju ako se trudiš ostati potpuno svjestan
    kad sam ja ulazila u tranziciju isključila sam sve oko sebe, mogli su se derati kolko oće tiskaj, tiskaj, ja sam se prepustila instiktu
    mendula, ovako nekako. Budući da sam osjećala da moram biti na oprezu zbog njihovih intervencija, osjećala sam da si ne smijem, ne mogu, dopustiti da se izgubim, da gubim kontrolu (iako, tu ulazi i da žena rađa kao što živi, a ja jesam prilični control frik)

  23. #73
    Hannah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Bjelovar
    Postovi
    300

    Početno

    Jako me dirnula Petrina priča. Bravo za hrabrost! To kažem zato što je moj muž nažalost nije imao, kada smo prije 9 mj. razmatrali mogućnost poroda našeg anđela doma. Bojao se je ali ne zamjeram mu.
    Rodila sam u bolnici "nakljukana" dripom, morfijem i antibioticima, epiziotomirana s rupturom anusa Zbog morfija, bebač je spavao 2 dana,a mene ni očajnička želja za dojenjem, nije spasila od 2 mastitisa.
    Najveća utjeha mi je bila što je naš anđeo bio a i ostao jednostavno prekrasan!

  24. #74
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    Kad sam prvi put pročitala priču bilo mi je pravo toplo oko srca, ali kad sam malo razmislila čini mi se da je tako rađati ipak malo neodgovorno.
    Sve to stoji: trudnoća nije bolest, porod je prirodna stvar, bolnice su takve kakve jesu, ali ipak...
    Neasistirani porod i porod kod kuće su dvije potpuno različite stvari, kod poroda kod kuće se valjda podrazumijeva da je s vama stručna osoba koja će znati procijeniti da li je sve u redu ili bi možda trebalo krenuti u bolnicu, tisuću stvari može poći krivo. Pa da je ta priroda tako svemoćna medicina se kao znanost nikad ne bi ni razvila.
    Vjerujem da je to bilo predivno iskustvo i da je trebalo za takav porod i hrabrosti i informiranosti, ali mislim da su takve priče korak od moguće tragedije.

  25. #75
    buby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,873

    Početno

    svaka čast na porodu

  26. #76
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    No ipak drago mi je kad sve uredno prodje kao u slucaju iz price. Samo tvrdim da je to neodgovorno koliko god romanticno zvucalo.
    i meni je neizmjerno drago sto je - koliko sam imala prilike do sada procitati - ovo proslo dobro. i radujem se vasoj sreci. no ne mogu ne upitati se jel bi prica bila na naslovnici portala da je krenulo po zlu.

  27. #77
    swenova mama

    Početno

    bila bi na naslovnici, ali novina.
    super je radjati doma, ako postoji infrastruktura koja to prati, educirane babice, ultraodgovoran lijecnik koji prati trudnocu i da je sve s trudnocom u najboljem redu. U suprotnom, najljepsi se dogadjaj vrlo lako moze pretvoriti u najvecu tragediju.
    A bojim se da navedenom u nasoj zemlji jos nema.

  28. #78
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ultraodgovoran lijecnik koji prati trudnocu
    u zemljama gdje postoji sva ta infrastruktura, trudnoću ne prati liječnik nego babica (primalja).

  29. #79

    Početno

    Ja se ne bih usudila, ali svaka čast Petri i Marku

  30. #80
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    [quote=Inquirer]
    Citiraj "SunA ja bi si u trudovima još morala i davat truda da se izborim za svoj plan poroda... moš mislit![/quote prvotno napisa

    pa zato fino povedes nekog partnera nek ti pomaze. ni doma neces sama biti ili mozda planiras sve sama obaviti ?!
    been there, done that
    bio partner i super obavio i borio se.. A onda ga poslali u neku sobicu da se obuće u plavo odjelce a mene odveli u rađaonu. I probušili vodenjak. A jel da krivim njega što nije bio tamo? Ili sam ja kriva što nisam skužila na vrijeme? pa se nisam dovoljno trudila? Jel to normalno?

  31. #81
    swenova mama

    Početno re

    Ne razumijem gdje ste to radjale. Ne znam koji bi mi lijecnik probio vodenjak da sam decidirano rekla da necu.
    Moj zadnji porod igrom je slucaja bio carski, zajednicki smo dan ranije uordinaciji odlucivali zelim li na carski ili pokusati VBAC, ako zelim VBAC, zelim li... i slijedio je plan poroda. Na zalost, ili na srecu, doslo je do medicinske indikacije za hitni carski dan kasnije i vise nismo mogli cekati VBAC. Ali da jesmo, ne znam bas da se ne bi pridrzavali onoga sto smo razgovarali.
    MaHu, znam da je u vecino zemalja vani tako da trudnocu prati babica. ali ne u svim. Cak i u zemljama gdje je dopusteno radjati doma, u nekima, zena katkad mora vidjeti lijecnika s vremena na vrijeme, makar samo za UZV. Cak i u Svedskoj.

  32. #82
    Gost

    Početno

    I u zemljama gdje je dozvoljen porod kod kuce asistirano uz babicu radi se o babicama bitnodrugacije educiranima nego kod nas. To su fakultetski obrazovane primalje. I takve iste nadziru trudnocu.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    No ipak drago mi je kad sve uredno prodje kao u slucaju iz price. Samo tvrdim da je to neodgovorno koliko god romanticno zvucalo.
    i meni je neizmjerno drago sto je - koliko sam imala prilike do sada procitati - ovo proslo dobro. i radujem se vasoj sreci. no ne mogu ne upitati se jel bi prica bila na naslovnici portala da je krenulo po zlu.
    stvari u zivotu uvijek mogu krenuti po zlu.
    porod moze krenuti po zlu i u bolnici i izvan nje.
    Kod poroda kod kuce (asistiranog od medicinskog osoblja koje je danas, uglavnom, babica) najvaznije nije to da hitna stoji stand by i da se moze doci u 15 minuta do bolnice (iako ovo drugo nije na odmet, ali ne moze biti garantirano u mnogim zemljama u kojima je porod kod kuce "legalna" opcija, npr. prostranstva Australije ili Canade), nego je vazno to da onaj tko je u ulozi asistenta ima znanja i vjestine kako ocuvati normalnost porodjaja i kako prepoznati znakove da stvari ne idu kako bi trebale ici.
    Neke babice i doule tvrde da se to moze prepoznati u vecini slucajeva na vrijeme, a da ono sto se ne moze prepoznati ili predvidjeti, da je u vecini slucajeva tesko ista napraviti i u bolnici.
    Ja to ne bih mogla tvrditi na osnovu znanja i iskustva koja imam, ali to tvrde neke od onih koji se time bave cijeli svoj profesionalni vijek.

  34. #84

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj Gost prvotno napisa
    I u zemljama gdje je dozvoljen porod kod kuce asistirano uz babicu radi se o babicama bitnodrugacije educiranima nego kod nas. To su fakultetski obrazovane primalje. I takve iste nadziru trudnocu.
    to je tocno, ako se radi o trudnoci bez komplikacija. Ako nema komplikacija, tada je babica uz zenu. U VB ultrazvuk, ako ga zelis napraviti, ne rade lijecnici ginekolozi nego ultrazvucni tehnicari. Tako je u drzavnim bolnicama. U privatnoj skrbi, cini mi se da ginekolozi prate sve (otprilike kao sto je norma u Hrvatskoj)

    Ipak, bitna stvar kod babica, koje premda imaju fakultetsku edukaciju, je slijedeca: one koje su nezavisne i imaju vece i sire iskustvo poroda kod kuce, imaju i drugaciji pristup porodu.
    Bolnicke babice donesu svoja bolnicka iskustva i protokole kod kuce i ponekda porod nije bitno drugaciji sto se intervencija tice od onog koji bi bio u bolnici (osim intervencija koje im nisu dostupne, npr CTG ili epiduralna).
    Zelim reci, nije edukacija jedini cimbenik, iako je vazna, iskustvo i pristup je jos vazniji, a on se tesko stjece samo edukacijom koja je, barem u Europi, poprilicno "protokolarna" i iskustvom koje se bazira na bolnickim porodima.

  35. #85

    Početno

    saradadevii ja tako volim tvoje postove....

  36. #86
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Neke babice i doule tvrde da se to moze prepoznati u vecini slucajeva na vrijeme, a da ono sto se ne moze prepoznati ili predvidjeti, da je u vecini slucajeva tesko ista napraviti i u bolnici.
    kad bude stani-pani pa se nesto odjednom zakomplicira i zena mora na stol - tesko mi je povjerovati da tu vrijeme ne igra nikakvu ulogu. i jos teze mi je povjerovati da je u takvom stanju voznja kolima preporucljiva. niti (naravno osobno) vidim razloga takvoj strci i brizi, kad sve moze i lakse.

    super je radjati doma, ako postoji infrastruktura koja to prati, educirane babice, ultraodgovoran lijecnik koji prati trudnocu i da je sve s trudnocom u najboljem redu. U suprotnom, najljepsi se dogadjaj vrlo lako moze pretvoriti u najvecu tragediju
    i po mogucnosti imash tom cruise za muzha kad sve to imas doma, koja je onda razlika izmedju bolnice i doma ? :?

  37. #87

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    U Austriji, gdje je zeni omogucen porod kod kuce, trudnica, nevezano za svoje kontakte s babicom, ima "obavezu" odlaska lijecniku na pet preporucenih pregleda.
    Nema obavezu u smislu da je se moze prisiliti. Ali, ima obavezu u smislu da se drugi dio porodiljnog ne isplacuje u cjelosti ako se ti pregledi ne obave. Isto je i sa pet obaveznih pregleda bebe nakon poroda.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Mozda nije nevazan podatak da ni cijene kucnog poroda u Austriji nisu zanemarive. Kad sam ja Jasenu rodila, dakle prije nesto vise od 18 mjeseci, cijene su se kretale izmedju 700 i 900 eura. Ne znam kolika je suma sada.

  39. #89

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    [quote="mama courage"]
    Neke babice i doule tvrde da se to moze prepoznati u vecini slucajeva na vrijeme, a da ono sto se ne moze prepoznati ili predvidjeti, da je u vecini slucajeva tesko ista napraviti i u bolnici.
    kad bude stani-pani pa se nesto odjednom zakomplicira i zena mora na stol - tesko mi je povjerovati da tu vrijeme ne igra nikakvu ulogu. i jos teze mi je povjerovati da je u takvom stanju voznja kolima preporucljiva. niti (naravno osobno) vidim razloga takvoj strci i brizi, kad sve moze i lakse.

    tako kaze jedna koju ja poznajem, a radi vec dvadesetak godina kao babica. Neke druge kazu da bolnicko okruzenje povecava rizik da se nesto zakomplicira i da je vecina komplikacija, kada se jave kod kuce, prepoznatljiva na vrijeme dovoljno da se stigne do operacijske dvorane.
    Ovo posljednje sto kazes stoji, ali samo za slucaj ako se porod zakomplicira i potreban je transfer. Jako ih se puno ne zakomplicira, osobito uz babice koje su nezavisne, a i kada ih nema.

  40. #90

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Mozda nije nevazan podatak da ni cijene kucnog poroda u Austriji nisu zanemarive. Kad sam ja Jasenu rodila, dakle prije nesto vise od 18 mjeseci, cijene su se kretale izmedju 700 i 900 eura. Ne znam kolika je suma sada.
    u VB, ako ides preko babica u drzavnim bolnicama, porod kod kuce je "besplatan", ako uposlis nezavisnu babicu, onda je njezina skrb oko 3000 funti, za kontole tijekom trudnoce, porod i postpartum 1 mjesec.

    U jednoj devonskoj bolnici, koja je za procelnicu odjela dobila jednu babicu naklonjenu porodu kod kuce, izracunali su koliko ih kosta porod kod kuce, koliko bolnicki vaginalni i koliko carski.
    Brojke su sljedece: oko 400 funti, 750 funti i 1500 funti.

  41. #91
    Andora avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,077

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    i meni je neizmjerno drago sto je - koliko sam imala prilike do sada procitati - ovo proslo dobro. i radujem se vasoj sreci. no ne mogu ne upitati se jel bi prica bila na naslovnici portala da je krenulo po zlu.
    ovo sam i ja prvo pomislila.
    ovakav izbor mi se čini jako nepromišljen i neodgovoran. izabrati nešto tako napravit kući u svoja četiri zida i samo uz prisustvo muža je strašno.
    ajde da je muž ginekolog, da je ona babica po zanimanju još i nekako.... al ovako :/
    jel muž ikad vidio posteljicu? kako je znao, i ona i on da je cijela?
    u tekstu piše da je muž gledao njenu stražnjicu. i? šta je vidio? šta bi napravio da je pupkovina omotana? koga zvat u pomoć kad je frka? za koliko vremena bi ona stigla?
    kako kazneno gonit takve roditelje?

    pada mi na pamet vrijeme moje bake kad su rađale u kućama, šuteći i ne vikajući od sramote pred muškarcima.... rađale bi mrtvo dijete, srećom rijetko, no opet su imale pomoć drugih ukućanki i žena iz sela. žena koja rodi desetak puta i pored nje je još par žena od više poroda je ipak situacija gdje ih malo što može iznenadit - ovako kad to prvorotkinja radi u svom domu je užasno i nedopustivo!

  42. #92

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    ako tako mislis, mozes pokrenuti sudsku prijavu protiv roditelja

  43. #93
    Andora avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,077

    Početno

    misliš na mene?
    za njih?

    ne hvala.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    OS
    Postovi
    122

    Početno

    ja sam rođena kod kuće zajedno sa moja 2 brata i sestrom! prica moje mame kreće od onog trenutka kad je u bolnici rodila svoju prvu bebu te bila ostavljena nakon toga na nosilima na kojima se navodno smrzla da bi joj nakon par sati došao dr. reći na nehuman naćin kako joj je dijete umrlo "kao to vam je prirodna selekcija!" shrvana bolom otišla je iz bolnice prijevremeno odlučivši da neće više nikada rađati u bolnici. okolina ju je zbog toga osuđivala (mala sredina)ali ona je nas 4 rodila kod kuće i svi smo hvala Bogu živi i zdravi...mene kad netko pita zašto? zbog čega? sam rođena kući pa kao ne živimo u srednjem vijeku! ? jel ti mama normalna? ja to nisam ni sama shvaćala a sad nakon mog carskog mogu samo pretpostaviti kako mi se mama osjecala...i mogu vam reći da sam ponosna na nju!

  45. #95

    Početno

    Ma sto reci. Znam za Petrinu pricu i smatram da bi bilo fer prema svima onima koje nagovara da smognu hrabrosti poduzeti tako nesto doma, da kaze sve. Lijepo je primati postove podrske od RODA, pa bi onda barem bilo posteno da kaze kakvi su bili ishodi tog poduhvata za nju i za dijete.

  46. #96

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    negdje izmedju
    Postovi
    248

    Početno

    Mene isto zanima nastavak price. Al - tko god da si - kad ti je vec tako jako stalo da drukas non stop po jednoteistom daj se bar predstavi.

  47. #97

    Početno

    Zapravo se prvi put javljam.
    Ocito nisam jedina koja zna kraj i ne smatram da je na meni da ga pricam, jer nisam ja ta koja je pucanstvu ponudila bajku o porodu kod kuce. Mislim da nije odgovorno druge potencijalne rodilje ne upozoriti na moguca negativna iskustva, te da im na taj nacin pomoci da se s nogama na zemlji pripreme za porod doma.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Ana...super za mamu i svo cetvero! Je li joj netko dolazio na porod?
    Mozda da nam ona isprica svoje cetiri price


    Ustvari, mnoge price koje sam procitala o neasistiranim porodima su se dogodile zato jer zene nisu zeljele otici (ili ponovo otici) u zrvanj bolnickih protokola i intervencija koje vire iz prikrajka ili su u direktnom otvorenom napadu od samog dolaska u rodiliste, dakle, zbog nemogucnosti izbora medicinski asistiranog poroda koji nije medikaliziran.
    Tako je, npr. i ovdje gdje je porod kod kuce moguc unutar zdravstvenog sustava koji financira drzava, ali kao sto rekoh, vrlo cesto babice donose bolnicke protokole u zenin dom pa se zene odlucuju na porod bez njih.

    Stoga, ako se bas hoce naci "krivac" za to sto se zene odlucuju rodit medicinski neasistirano, mogao bi se naci i u nefleksibilnom i neindividualiziranom sustavu medikaliziranog poroda i nespremnosti na promijene medju onima koji u njemu rade, a ne samo u neodgovornim roditeljima koji su zbog svojih romanticnih vizija spremni staviti na kocku zivote svoje djece.

  49. #99

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    negdje izmedju
    Postovi
    248

    Početno

    S obzirom da je kod nas (znaci HR) porod kod kuce jako daleki pojam, i nesto sto ja vjerojatno necu moci koristiti kad se "legalizira" (mozda ce koristiti moja kcer), tesko mi je - zapravo suvisno mi je zamisljati da radjam doma. Neasistirani porod doma nije moja opcija (planirani naravno - ne znas nikad sta te ceka kroz zivot ) vezano za to volim biti suzdrzana, stoga ne bacam hvalospjeve na pricu (mada me naravno kao dvostruku rodilju dirnula) i zaista me zanima kako je zavrsila.

    Moje duplo hrvatsko iskustvo (u dva rodilista) se ipak ne slaze sa "nefleksibilnoscu i nespremnoscu na promjene", jer sam ja te promjene osjetila. S tim da mi je i prvi porod bio vrlo vrlo ok - 2001. u ozloglasenoj Petrovoj MM je sam prerezao pupcanu vrpcu, bio samnom apsolutno cijelo vrijeme, ja bez ikakvog dripa i sl., doktor me njezno i mudro odgovorio od epiduralne (hvala mu) - a nije bio "moj doktor" nego dezurni... zapravo jedina (nazalost velika) trauma mi je bila epi. tj. oporavak od iste.

  50. #100

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    evolucijski se promijene uvijek dogadjaju.
    Tamo gdje je pritisak okolnosti jaci, a sistem fleksibilniji, tamo se one brze dogadjaju, revolucijski.
    U Hrvatskoj je sistem vrlo nefleksibilan, cak i tada kada se evolucijski prisili da bude fleksibilan (a i pritisak mozda nije dovoljno jak).
    Kako Felix rece,
    ali ja ne zelim da mi prvi porod bude srednja zalost, drugi malo bolji a treci skoro savrsen
    i da tek moja kci ima normalan neuznemiren porod.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •