Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 124

Tema: povrat poreza

  1. #51
    Vodenjak avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    708

    Početno

    Mislim da je to 15% pa bi bilo oko 300 kn :? .

  2. #52
    Rhea avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    753

    Početno

    Citiraj mamuška prvotno napisa
    je li točno da ako prijaviš i životno osiguranje, da za 20ak god kad ti se ono isplaćuje bude umanjeno za iznose koji si dobila povratom poreza protekih godina i zašto je to tako?
    Ovo sam i ja čula, jel' netko zna što o tome?

  3. #53
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    pa to pitam , jel povrat poreza u tom slucaju veci od postarine (15kn)?
    Najbolje ti je ispuniti onu prijavu u excellu (netko ju je već ovdje linkao, pa ti ne treba frendica) sa svim podacima (plaća i ostalo), pa vidjeti jel se isplati, jer ovako napamet nitko ne zna koliki ti je dohodak, po kojoj stopi si u obvezi platiti porez i koliko si ga uopće platila, a o tome svemu ovisi koliko ćeš dobiti povrata

  4. #54
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj Rhea prvotno napisa
    Citiraj mamuška prvotno napisa
    je li točno da ako prijaviš i životno osiguranje, da za 20ak god kad ti se ono isplaćuje bude umanjeno za iznose koji si dobila povratom poreza protekih godina i zašto je to tako?
    Ovo sam i ja čula, jel' netko zna što o tome?
    Pa, vjerojatno se radi o tome da kad ti isplaćuju ugovorenu svotu, to podliježe plaćanju poreza na dohodak (u poreznoj prijavi poreza na dohodak ima stavka - Dohodak od osiguranja), a u isto vrijeme se uplaćivanje životnog osiguranja kao štednje može iskoristiti i kao porezna olakšica, tako da za one godine kad si iskoristila poreznu olakšicu, toliko ti poreza na dohodak valjda moraju obračunati prilikom isplate, jedino mi u tome svemu nije baš posve jasno kako i otkud oni znaju za koje si godine iskoristio olakšicu i za koji iznos - zar su umreženi s poreznom upravom :?

  5. #55
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    Citiraj enela prvotno napisa
    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    Moram li prijaviti i sve autorske ugovore - honorare?
    Ne da moraš, nego ti se to i isplati (barem se meni isplatilo jer nemam neku preveliku redovnu plaću).
    Nadam se da ce tako ispasti. A ako skuzim da mi se ipak ne isplati, moram li ... ili mogu njih preskočiti?
    meni se uvijek isplatilo prijaviti honorare i sve sam dobila nazad, nazalost u 2006. ih nemam

  6. #56
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    ja kad sam podizala zivotno osiguranje (otkup police) trazili su me potvrdu od opcine da ga nisam koristila kao poreznu olaksicu
    da jesam, onda bi mi opalili porez na svotu osiguranja
    ne znam koliko se to isplati koristiti

  7. #57
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa
    Citiraj ivarica prvotno napisa
    pa to pitam , jel povrat poreza u tom slucaju veci od postarine (15kn)?
    Najbolje ti je ispuniti onu prijavu u excellu (netko ju je već ovdje linkao, pa ti ne treba frendica) sa svim podacima (plaća i ostalo), pa vidjeti jel se isplati, jer ovako napamet nitko ne zna koliki ti je dohodak, po kojoj stopi si u obvezi platiti porez i koliko si ga uopće platila, a o tome svemu ovisi koliko ćeš dobiti povrata
    Ovisi o tvojim primanjima, tj. do koje si porezne stope dogurala.
    Kad ukucam tvoju sumu od 2 000 kn u moje podatke, izađe skoro 600 kn (tj. oko 30%).
    U tom slučaju možeš s frendicom i u šoping

  8. #58
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj Dia prvotno napisa
    ja kad sam podizala zivotno osiguranje (otkup police) trazili su me potvrdu od opcine da ga nisam koristila kao poreznu olaksicu
    da jesam, onda bi mi opalili porez na svotu osiguranja
    ne znam koliko se to isplati koristiti
    a-ha, pa mislila sam da je nakakva takva caka
    pa isplati se dok je propis takav kakav je, jer dok ja dočekam 30 godina na koliko sam uzela životno, tko zna kakav će zakon onda biti
    a i lakše je dati s većeg kupa, to ionako niti ne vidiš jer su oni to valjda dužni odmah obustaviti
    ja ionako već dvije godine to niti ne mogu koristiti jer mi samo kamate na stambeni kredit prelaze 12.000 kn, tako da sam koristila samo 3 godine i nije bio neki povrat, i neće mi baš puno faliti na kraju, ali čovjeka veseli da bar nešto ušićari kad nas ionako na svakom koraku maznu po džepu

  9. #59
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa
    Citiraj Rhea prvotno napisa
    Citiraj mamuška prvotno napisa
    je li točno da ako prijaviš i životno osiguranje, da za 20ak god kad ti se ono isplaćuje bude umanjeno za iznose koji si dobila povratom poreza protekih godina i zašto je to tako?
    Ovo sam i ja čula, jel' netko zna što o tome?
    Pa, vjerojatno se radi o tome da kad ti isplaćuju ugovorenu svotu, to podliježe plaćanju poreza na dohodak (u poreznoj prijavi poreza na dohodak ima stavka - Dohodak od osiguranja), a u isto vrijeme se uplaćivanje životnog osiguranja kao štednje može iskoristiti i kao porezna olakšica, tako da za one godine kad si iskoristila poreznu olakšicu, toliko ti poreza na dohodak valjda moraju obračunati prilikom isplate, jedino mi u tome svemu nije baš posve jasno kako i otkud oni znaju za koje si godine iskoristio olakšicu i za koji iznos - zar su umreženi s poreznom upravom :?
    Nisu umreženi nego ti moraš otići u Poreznu upravu i izvaditi tamo potvrdu koliko si porezen olakšice ostvarila po životnom osiguranju i za koju godinu, a onda to moraš predati osiguravatelju.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb- Dubrava, Špansko
    Postovi
    188

    Početno

    Znade li netko!
    Suprug radi u državnoj firmi i plaća kućanicu( pun radni odnos) ima li na osnovu toga pravo na povat poreza?

  11. #61

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Nema, to ne spada u olakšice koje se mogu naknadno uključiti.

  12. #62
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Zna li tko da li supruga mogu koristiti kao olaksicu i upisati ga pod uzdrzavanog clana posto je proslu godinu bio nezaposlen?

    Ako da treba li kakva potvrda ili nesto slicno?

  13. #63

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Prima li TM naknadu za nezaposlene? Ako je prima, i ako je primio ukupno u prošlog godini manje od 9.600,00 kn kuna na ime te naknade i ostalih dohodaka, može ti biti porezna olakšica. Uz kopiju vjenčanog lista i potvrdu od HZZZ-a o visini primljene nakande za nezaposlene, ili potvrde da je ne prima.

  14. #64
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Eh da, zaboravila sam napomenuti da smo vanbracni supruznici, na istoj smo adresi prijavljeni i nije primao nikakvu naknadu od zavoda.
    Vrijedi li to i za vanbracne supruznike? :?

  15. #65
    fjora avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    924

    Početno

    Citiraj Marsupilami prvotno napisa
    Eh da, zaboravila sam napomenuti da smo vanbracni supruznici, na istoj smo adresi prijavljeni i nije primao nikakvu naknadu od zavoda.
    Vrijedi li to i za vanbracne supruznike? :?
    negdje ti je pisalo da zakon o porezu "ne shvaća" vanbračnu zajednicu,
    ali nisam ziher

  16. #66
    fjora avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    924

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa
    Citiraj Dia prvotno napisa
    ja kad sam podizala zivotno osiguranje (otkup police) trazili su me potvrdu od opcine da ga nisam koristila kao poreznu olaksicu
    da jesam, onda bi mi opalili porez na svotu osiguranja
    ne znam koliko se to isplati koristiti
    a-ha, pa mislila sam da je nakakva takva caka
    pa isplati se dok je propis takav kakav je, jer dok ja dočekam 30 godina na koliko sam uzela životno, tko zna kakav će zakon onda biti
    a i lakše je dati s većeg kupa, to ionako niti ne vidiš jer su oni to valjda dužni odmah obustaviti
    ja ionako već dvije godine to niti ne mogu koristiti jer mi samo kamate na stambeni kredit prelaze 12.000 kn, tako da sam koristila samo 3 godine i nije bio neki povrat, i neće mi baš puno faliti na kraju, ali čovjeka veseli da bar nešto ušićari kad nas ionako na svakom koraku maznu po džepu

    uvijek je bolje da ti radiš sa svojim parama 15, 20 ili koliko već godina nego da to radi osiguravajuće društvo

  17. #67

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Citiraj fjora prvotno napisa
    Citiraj Marsupilami prvotno napisa
    Eh da, zaboravila sam napomenuti da smo vanbracni supruznici, na istoj smo adresi prijavljeni i nije primao nikakvu naknadu od zavoda.
    Vrijedi li to i za vanbracne supruznike? :?
    negdje ti je pisalo da zakon o porezu "ne shvaća" vanbračnu zajednicu,
    ali nisam ziher
    Točno, uzdržavani član može biti samo bračni partner, ne i izvanbračni.

  18. #68
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Hvala vam najljepsa, stvarno ste brze

  19. #69
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Zašto mi na drugoj stranici izbacuje samo nekakav "VALUE" na mjestu gdje bi trebao pisati dohodak? :shock: :? A ja sama ne mogu upisati, jer piše da je taj dio zaštićen. :shock: :?

  20. #70
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Citiraj TeddyBearz prvotno napisa
    Zašto mi na drugoj stranici izbacuje samo nekakav "VALUE" na mjestu gdje bi trebao pisati dohodak? :shock: :? A ja sama ne mogu upisati, jer piše da je taj dio zaštićen. :shock: :?
    Provjeri jesi li upisala ispravno brojeve tj. jesi li koristila decimalni zarez, a ne decimalnu točku.

  21. #71
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Provjerila, sve mi se čini ok... :/

  22. #72
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Pomiješala sam mjesto točke i zareza, e tuka...

  23. #73
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Sad pak ne kužim onu sedmu stranu, što upisujem, tj. koji faktor osobnog odbitka? :?

  24. #74
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Našla! :D

  25. #75
    Romana avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    258

    Početno

    Imam i ja pitanje. Prošle godine imam nekih 6-7 radnih dana,ostalo sam bila na komplikacijama i porodiljnom.Kužim da tu i nema nekog povrata,ali imam 7 računa od ginekologice.Šta sa tim?

  26. #76
    fjora avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    924

    Početno

    Citiraj Romana prvotno napisa
    Imam i ja pitanje. Prošle godine imam nekih 6-7 radnih dana,ostalo sam bila na komplikacijama i porodiljnom.Kužim da tu i nema nekog povrata,ali imam 7 računa od ginekologice.Šta sa tim?
    mislim da možeš zaboraviti na njih jer nemožeš dobiti povrat poreza ako ga nisi ni uplaćivala, a za ovih 6,7 dana ćeš dobiti povrat na osnovu uplate plaće

  27. #77
    Romana avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    258

    Početno

    Tenk ju. Znači i račune mogu baciti.

  28. #78
    Vodenjak avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    708

    Početno

    Opet ja s pitanjem. Moram ispuniti dvije prijave i onda imam i dva problema.

    1. Ako je dio godine osoba radila i ima uplaćeni porez i prirez, dohodak itd, a dio godine je bila nezaposlena i primala naknadu za zaposlenje, što onda? Jel' cijelu godinu upisujem olakšicu 1600 kn, a ovu naknadu ne računam kao primitak??

    2. Ako je osoba imala primanja dio godine, a nakon toga otišla u mirovinu, što onda?

  29. #79

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    1. Ima pravo cijelu godinu na olakšicu od 1.600,00 kn mjesečno

    2. Za onaj dio godine koji je radila ima olakšicu 1.600,00 kn mjesečno (+ eventualne olakšice na dijete isl.), a u dijelu godine u kojem je primala mirovinu ima olakšicu u visini mirovine, u rasponu od 1.600,00 do najviše 3.000,00 kn, osim ako nije na području posebne državne skbi

  30. #80
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Dijete je prijavljeno na PK jednog roditelja.
    Kužim da se olakšica za dijete može prebaciti naknadno u poreznoj prijavi na drugog roditelja (a prvom se skine), ako u zbroju to više odgovara obiteljskom buđetu.
    Međutim, može li se olakšica za dijete prebacivati između dvoje poreznih obveznika iz mjeseca u mjesec ovisno kako im odgovara?

  31. #81

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Može samo ako će oba roditelja iz mjeseca u mjesec mijenjati svoju PK na Poreznoj, za što će ih blagosloviti i oni iz kadrovske i oni iz Porezne.

  32. #82
    Vodenjak avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    708

    Početno

    Citiraj Minnie prvotno napisa
    1. Ima pravo cijelu godinu na olakšicu od 1.600,00 kn mjesečno

    2. Za onaj dio godine koji je radila ima olakšicu 1.600,00 kn mjesečno (+ eventualne olakšice na dijete isl.), a u dijelu godine u kojem je primala mirovinu ima olakšicu u visini mirovine, u rasponu od 1.600,00 do najviše 3.000,00 kn, osim ako nije na području posebne državne skbi
    1. Znači primanja sa zavoda (naknada za nezaposlene) ne unosim kao dohodak?
    2. A ako je mirovina manja od 1600 kn? Onda unosim olakšicu 1600 kn ili iznos mirovine?

  33. #83
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Citiraj Minnie prvotno napisa
    Može samo ako će oba roditelja iz mjeseca u mjesec mijenjati svoju PK na Poreznoj, za što će ih blagosloviti i oni iz kadrovske i oni iz Porezne.
    Kakve ima veze PK na Poreznoj s tim, sad si me zbunila? Pa to sto se porez prijavio na jednog roditelja ne znaci da dijete nije ostalo prijavljeno na drugom, ili se ja varam?

    Pretpostavljam da to nije moguce, ali vjerojatno bi znacilo samo upisivanje razlicitih olaksica svaki mjesec na poreznoj prijavi, a ne na poreznoj kartici?

  34. #84

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Vodenjak:

    1. da, ne unosi se naknada za nezaposlene
    2. ako je mirovina manja od 1.600,00 kn, onda unosiš 1.600,00 kn kao olakšicu


    Summer:

    Ja sam Dalm@ skužila da pita za prebacivanje olakšice kroz godinu (iako to nije naglasila, ali ja sam to tako pročitala ), pa sam za to tako odgovorila. Kroz godinu se uzima dijete kao olakšica samo ako je upisano na PK obrascu.

    Pa to sto se porez prijavio na jednog roditelja ne znaci da dijete nije ostalo prijavljeno na drugom, ili se ja varam?
    Dijete može ostati na kartici drugog roditelja. Ako je on koristio olakšicu na to dijete kroz godinu, on će se kroz svoju poreznu prijavu odreći te olakšice, a ako nije, onda ništa.


    Pretpostavljam da to nije moguce, ali vjerojatno bi znacilo samo upisivanje razlicitih olaksica svaki mjesec na poreznoj prijavi, a ne na poreznoj kartici?
    Na PK obrazac se to evidentira samo ako se te olakšice koriste kroz godinu, a ako se sve radi na poreznoj prijavi, onda se samo na njoj evidentiraju te olakšice, onako kako roditeljima najviše odgovara.

  35. #85
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Moje je pitanje bilo u smislu da je dijete kao porezna olakšica stalno na PK kartici jednog od roditelja.
    A onda, kad se pišu prijave, retrogradno izpremještaju olakšicu po mjesecima onako kako im se u zbroju najviše isplati.
    I tako lijepo iz godine u godinu; kadrovskoj svejedno, a poreznik onda hvata konce (uz pomoć podataka pod točkom 2 na str. 1).
    Ako sam sad uopće jasnija...

    P.S.
    Ako je dijete rođeno početkom veljače, a na PK je olakšica uvrštena od ožujka nadalje, jel' se može u poreznoj prijavi korigirati osobni odbitak (s 1600 na 2400 kn) i za veljaču?

  36. #86

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    U poreznoj prijavi mogu roditelji međusobno dijeliti olakšicu na dijete kako god žele, mogu i međusobno dijeliti odbitak u istom mjesecu, mogu razbacano po mjesecima, svakojako. Na čijoj PK kartici je dijete, nema veze. PK kartica služi sa određivanje olakšica kroz godinu, s poreznom prijavom se to sve može izokrenuti.

    P.S.
    Može. Priznaje se olakšica i za mjesec u kojem je dijete rođeno.

  37. #87
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Super za mogućnost naknadnog u prijavi.

    Citiraj Minnie prvotno napisa
    Priznaje se olakšica i za mjesec u kojem je dijete rođeno.
    Iako je u tom mjesecu roditelj dobio plaću za rad u mjesecu prije, kad bebe još nije bilo?

  38. #88
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    jedno hitno pitanje;
    md je htio prijaviti stambeni kredit kao olaksicu i danas su mu rekli da moze jedino ako uz to prilozi SVE racune izvodaca radova :?
    jel to istina?

  39. #89

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Dalm@, da, priznaje se olakšica i za mjesec u kojem je dijete rođeno, iako se u tom mjesecu najčešće dobije plaća za mjesec ranije (kad beba još nije bila rođena). Za porezne propise ne gleda se za koji se mjesec prima plaća, nego u kojem se mjesecu prima, s time da se mjesec zaokružuje u korist poreznog obveznika:

    http://propisi.porezna-uprava.hr/vie...dAktualni=1864

    (9) U slučaju promjena tijekom mjeseca u kojem se koriste osobni odbici prema stavku 3. ovoga članka, osobni odbitak zaokružuje se u korist poreznog obveznika na pune mjesece.
    Dia, trebaju biti priloženi računi registriranih izvođača radova, ako kreditom nije kupljen stan ili kuća, pogledaj ovdje:

    http://ccenterclient.porezna-uprava....prvogstana.XML

  40. #90
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    minnie, a sta ako nisu gradili registrirani izvodaci, nego mi sami?
    i ako kuca i dalje glasi na roditelje, makar je nadograden nas stan?
    ocigledno nista od toga :/
    dal je moguce stambeni kredit za gradnju koristiti sve te godine otplate ili samo 2006. kad je kredit podignut?
    pise:
    DOKAZATI U CIJELOSTI NAMJENSKO ISKORIŠTENJE SREDSTAVA KREDITA
    pa ne moras izgraditi kucu u godinu dana :?

  41. #91

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Citiraj Dia prvotno napisa
    minnie, a sta ako nisu gradili registrirani izvodaci, nego mi sami?
    i ako kuca i dalje glasi na roditelje, makar je nadograden nas stan?
    ocigledno nista od toga :/
    Ako ste radili sami, ništa od olakšice. A vezano na nadograđen stan, dok se ne upišete kao vlasnici tog stana, isto ništa od olakšice. Trebalo bi provesti etažiranje kuće i na taj stan upisati vaše vlasništvo, tek onda vam se to priznaje kao vaša prva nekretnina.

    dal je moguce stambeni kredit za gradnju koristiti sve te godine otplate ili samo 2006. kad je kredit podignut?
    pise:
    DOKAZATI U CIJELOSTI NAMJENSKO ISKORIŠTENJE SREDSTAVA KREDITA
    pa ne moras izgraditi kucu u godinu dana
    Trebalo bi se moći priznati, ne samo radi toga da li kuću gradiš godinu dana ili duže, nego možda digneš kredit u prosincu i trošiš kredit na kraju stare i na početku nove godine.

    Ali nisam se susrela sa ovakvim primjerom u praksi, pa ne znam kako poreznoj dokazati da kredit još nije potrošen i da se njegovo trošenje rasteglo na sljedeću godinu (možda izvodom sa svog računa?)... :/

  42. #92
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    hvala puno na odgovorima
    nista od toga, previse problema i papirologije za malo para

    nazalost nitko nije upucen u sve to prije, a glavno da se hvale stambeni kredit je olaksica

  43. #93
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Nemojte se zaboraviti potpisati na formular.


    Ja jesam.



  44. #94
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    a jel zna netko nešto o slijedećem... luka je rođen 22.7.06. mm ga je prijavio na poreznu karticu tek sa 2007., čula sam da bez obzira šta nije koristio uvećanje osobnog odbitka za njega ipak ima pravo na to..e, sad..gdje da to upišem?! šta da uopće priložim poreznoj prijavi?

  45. #95
    Vodenjak avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    708

    Početno

    Priložiš rodni list, a u prijavi pod koeficijent upišeš 1,5 množiš to s 1600 kn i to od srpnja do prosinca. Od siječnja do lipnja koeficijent je 1. Jedino ako i tebe uzdržava, onda uveća i za tvoj koeficijent.

  46. #96
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    thanx vodenjak.

    naravno da imam još pitanja.
    kupili smo stan prošle godine, sada bi priložili i zahtjev za oslobođenje od poreza, znam sve šta mi za to treba, jedino me muči gdje da to upišem u doh obrazac i gdje da stavim onaj iznos o uplaćenim kamatama?
    jel i to ide pod stambene potrebe ili...?

  47. #97
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    niste li trebali taj zahtjev podnijeti kada ste u poreznoj prijavljivali kupnju stana?
    ili ste vec platili porez, pa bi sad da vam to vrate?

  48. #98
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ili govoris samo o povratu na kamate od stambenog kredita?

  49. #99
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Petarpan,
    zahtjev za oslobođenje od poreza je jedna stvar. To rješavaš mjesec dana nakon kupnje; na poreznm stranicama imaš upute i (čini mi se) sve potrebne formulare.

    Druga stvar su kamate stambenog kredita koje se priznaju kao porezna olakšica u godišnjoj poreznoj prijavi.
    Upisuješ ih pod 3.3. (najviše 12 000 kn). Za priznanje te olakšice trebaš priložiti (sve priložene dokumente navedi pod 7.):
    - potvrdu banke o iznosu plaćenih kamata u 2006.
    - kopiju kupoprodajnog ugovora
    - kopiju (navodno je dovoljna prva strana) ugovora s bankom
    - potvrde o prebavilištu na adresi kupljene nekretnine (kopija osobne ili ona od MUP-a, i ti i suprug)
    - potpisane izjave tebe i supruga da vam je jedina nekretnina bla,bla... (oni imaju neku šprancu, ali možeš i sama natipkati tih par rečenica).
    Prvih godina iznos kamata uglavnom premaši maksimum olakšica, pa se ne treba zamarati skupljanjem potvrda za druge olakšice (zdravstvene npr.)

  50. #100

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    ahhhhhh, ahhhhhh, ljudi, mene upravo strefio šlag kad skužih vezu između već mi od ranije poznate činjenice da su mi ove godine na poslu izravnali uplate poreza i prireza na 1 lipu i činjenice da ove godine niš od povrata!?! :shock: - logično ali ipak Šmrc.

    no, jedna kasnonoćna pomoćica za petrapana:
    (ja to prošla (i opekla se za 2003.) pa znam)

    u prošloj si godini kupila stan:

    Pa onda:
    ako si dio cijene stana uplatila GOTOVINOM u 2006. gotovinom (učešće ili kapara), i ako na računu piše tvoje ime i ako piše da je uplata bila za stambeni prostor, onda možeš taj račun podnijeti pod rubrikom stambene olakšice.

    Dalje, spomenula si kredit. u 1 kalendarskoj (poreznoj) godini možeš birati hoćeš li prijaviti stambene olakšice za kupovinu, odnosno održavanje ili! za plaćene kamate po stambenom kreditu. Ili- ili!

    Tako, trebaš si izračunati što ti se, u 2006. više isplati!
    tj. jesi li više uplatila kamata u 2006. ili je iznos kapare, naveden na računu bio veći.

    Sad ako je u toj priči s kupovinom stana tu negdje važan i TM, onda:

    Na čije je ime ugovor o kupoprodaji stana (tvoje, muževo, oba)?
    Tko je nosioc kredita (ti ili on)?

    Mi smo za 2005. koristili stambene olakšice na način da sam ja prijavila olakšice za plaćene kamate za stam. kredit (jer je kredit na moje ime), a račune za invest. održavanje stana (ugradnja klime) smo tražili na MMa pa je on tražio povrat poreza po tom kriteriju (inv. održ.) jer ja ne mogu tražiti i za kamate i za održavanje/ kupovinu. Kužiš?

    Za Lutonjicu: priča o povratu poreza je uvijek priča o povratu poreza na dohodak, poreza koji plaćamo na naše plaće, honorarčiće, autorske ugovore u nekoj kal. godini... Pa se taj porez, taj novac koji ti poslodavac oduzme odmah pri isplati, može kasnije VRATITI tebi na način da ti "olakšaju" oporezovanje, tj. uzmu u obzir zdravstvene, stambene i slične plemenite izdatke

    Nema povrata ni PDVa ni poreza na promet nekretnina, koji se plaća (ili vas oslobode) nakon što se u roku od mjesec dana od kupnje preda u poreznoj upravi kupoprodajni ugovor.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •