Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 200

Tema: Drip-zašto je loš i koje su moguće posljedice

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno Drip-zašto je loš i koje su moguće posljedice

    intuicija me već dugo, uz nešto pročitanih stvari, navodi na misao da drip može utjecati na kasnije ponašanje i razvoj djeteta, ne toliko fizički koliko psihički ili neurološki razvoj.
    Saznah maloprije da to nije samo intuicija moje malenkosti.

    Dakle, intersiraju me činjenice, zašto kako na koji način taj užasni umjetni proizvod može djelovati pozitivno/negativno na našu dječicu. Da li je netko nekad istraživao to područje, da li netko ima namjeru raditi kakva istraživanja, da li ima roditelja sa negativnim iskustvima na tu temu?

  2. #2
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno Re: Drip-zašto je loš i koje su moguće posljedice

    Nisam čula o štetnosti dripa na taj način, dakle, biti će dobro naučiti nešto novo . Razlog zbog kojeg sam ja odbila drip je taj što sam čula da trudovi onda puuuno jače bole od prirodnih. I stvarno mi nije bilo preteško što opet naravno, može biti slučajnost. A tu sam na forumu baš danas pročitala da je drip citiram kemikalija napravljena od svinjske sperme????

  3. #3
    disciplina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    853

    Početno

    A tu sam na forumu baš danas pročitala da je drip citiram kemikalija napravljena od svinjske sperme????
    :shock: :shock: :shock: :shock:
    di si to našla??

  4. #4
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    evo išla sam sad tražit al da ga ubiješ ne mogu naći

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    evo gdje si pročitala, tješim se da to nije istina:
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=145&Show=2300

  6. #6
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    Bravo :D znam da sam ostala bez teksta kad sam to pročitala :shock:

  7. #7
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    tinna, citala sam vec takve clanke po internetu, mislim da je bilo cak rijec o istrazivanjima, ali ne mogu se sjetiti gdje sam to citala...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ako nađeš opet bilo što u vezi dripa stavi ovdje, a cure koje su prevoditeljice molim, kada ih zasvrbe prsti, da prevedu po koju rečenicu za nas kojima to ide puževim korakom ...

  9. #9
    disciplina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    853

    Početno

    ja sam sad baš bila na kavi sa frendicom koja nema veze sa trudnoćom ili bilo čim i tak joj pričam kaj sam pročitala a veli ona meni: da to sam i ja čula na tv-u neka stranjska emisija :shock: :shock: :shock:
    pa koji užas!!! do sad sam bila za prirodni porođaj, ko ono fino ću zamolit da me ne režu ne daju drip i sl. a sad mislim da ću se prijetit batinama ako mi se samo misle približit sa tim smećem

  10. #10
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    smeće ili ne ja sam rodila pomoću njega i zahvalna sam što postoji je je beba morala van, a ja svoje trudove nisam imala niti sam imala nekakve naznake poroda. iduća opcija bi bila carski, a to tek ne želim. iako je sve trajalo 11 sati ne mogu reći da je bilo nešto posebno strašno osim što je dugo trajalo. ja sam strašno protiv upotrebe tih stvari kada za njih nema potrebe, ali kada se mora i kada vam ovisi život ili zdravlje djeteta ili vas o tome sigurno nećete razmišljati jel to svinjska sperma ili ne.

  11. #11
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    za opravdani razlog, ok
    al, znamo svi koliko se to rutinski upotrebljava u nasim rodilistima, i nepotrebno....

    cak se moras posebno pripremiti i imati taktiku ako ga hoces izbjeci
    nazalost

  12. #12
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Svaka čast dorotea24, ti si jedna od rijetkih kojoj drip nije tako jako strašan. Meni osobno je bio užasno bolan, a na kraju svega više niti za sebe nisam znala od bolova, a da ne govorim da nisam uspijela izbjeći carski rez. Tako da mogu reći da drugi porod definitivno ne želim drip, hoću čistu prirodu! Meni su trudovi bili slabi, ali česti, prokinuli su mi vodenjak da nisam niti znala da će to napraviti, mislila sam da je pregled koliko sam otvorena i naravno da je tada trebao drip kad dijete više nije bilo u plodovoj vodi. A šta se tiče mojeg dijeteta, imalo je krvaranje na mozgu i ja osobno mislim da je to od umjetno izazvanog poroda, e sad, teško je to i dokazati, a bilo bi jako korisno kad bi postojala kakva istraživanja na tom području.

  13. #13
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    meni su dali drip jer je voda bila zelena
    da je voda bila u redu ne bi dobila drip
    užasno boli
    svoje trudove sam bez problema podnosila jer je bol bila tupa i podnošljiva, kad je krenuo drip ta bol je prešla u oštru nepodnošljivu
    razlog tomu je to što mozak luči dva hormona: oksicitin i "ublaživač boli" endorfin
    kad dobiješ drip, mozak ne zna za povečanu količinu oksicitina i ne šalje dodatnu količinu endorfina, i eto ti problema
    inače drip povečava rizik od carskog reza zbog zamora maternice- nema pauze između trudova

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Ono što sam ja htjela pitati na ovom topicu, ako netko naiđe na objavljena istraživanja o nuspojavama dripa, mogućim posljedicama, itd. ... naročito me interesira drip u svjetlu djelovanja na budući neurološki razvoj/komplikacije kod djece ??

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    za početak:
    Citat:
    Uglavnom uspije nastavak indukcije sa prokidanjem vodenjaka i infuzijom oksitocina. Najčešće indikacije za indukciju poroda prostagladinom u Rodilištu Ljubljana su bile trudnoća preko termina poroda, hipertenzija, zastoj rasta ploda i ugrožen plod. Jedna četvrtina rodilja rodi u 10 sati po aplikaciji, tri četvrtine u 24 sata, a ostale nakon 24 sata. Ti porodi su veoma rizični i u 17,5% se završavaju carskim rezom, te u 4,6% sa vaginalnom operacijom.

    "Magistra Zlata Felc, dr. med., je u svojem dijelu analizirala utjecaj oksitocikla i analgezije u porodu na plod i novorođenče. Oksitocin može u visokom dozama (izmad 20mU/min oz. 2500-1200mU/kg porođajne težine) prouzročiti hiperbilirubinemiju novoređenčeta. Opisani su i antidiuretički učinci i primjer masivne nekroze jetara novorođenčeta. Analgetici, dani u porodu, mogu ugroziti plod posredno radi smetnji koje uzrokuju kod majke (npr. pad krvnog tlaka majke može prouzročiti fetalni distres, ili neposredno, jer se prenose kroz placentu. Dolantin može uzrokovati kod ploda promjenu srčane akcije i depresiju disanja novorođenčeta a s tim i nižu ocjenu prema Apgaru. Nakon diazepama je novorođenče pospano, hipotonično, ima smetnje termoregulacije i promijenjenu srčanu akciju. Epiduralna i lokalna analgezija nemaju neposrednoga utjecaja na plod. Spazmolitici mogu uzrokovati tahikardiju i smanjuju "beat to beat" varijabilnost na CTG-u."

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    ova dva istrazivanja se, izmdju ostaloga, odnose na upotrebu umjetnog oksitocina za indukciju poroda:


    Autistic Children (New hope for a cure)

    AUTHOR Tinbergen N & EA

    REFERENCE Allen and Unwin, London; 1983

    PLACE OF STUDY Oxford, England (world-wide cases considered)

    ABSTRACT In one chapter of this book the authors give a list of potentially 'autismogenic' factors. Among these factors they mention difficult forceps delivery, breathing stimulation at birth and induced labor. These studies were conducted with the method used in ethology, that is to say 'field observation'. Let us recall that Nobel Prize winner Tinbergen is one of the founders of the science of comparative ethology.

    KEYWORDS *Autism, *forceps delivery, *breathing stimulation, *labour induction

    DISCUSSION The study of autismogenic factors is not presented in a statistical manner. There is no control group. See entry 0012.



    NTRY NO. 0012

    TITLE Autistic and developmental disorders after general anaesthetic delivery

    AUTHOR Hattori R, et al

    REFERENCE Lancet 1991; 337 : 1357-1358 (letter)

    PLACE OF STUDY Japan

    ABSTRACT Children born in a certain hospital in Japan were more at risk of becoming autistic. In this hospital children were usually delivered by the 'Kitasato University method' which is characterised by a complex combination of sedatives, anaesthetic agents and analgesics together with a planned delivery induced by oxytocin or prostaglandins a week before the expected date of delivery.

    KEYWORDS *autism, *obstetric medication, *labour induction, *oxytocin, *obstetric analgesia, *Kitasato University method

  17. #17

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    za istu stvar:

    ENTRY NO. 0467

    TITLE Perinatal factors and the development of autism: a population study

    AUTHOR Glasson EJ, Bower C, Petterson B, de Klerk N, Chaney G, Hallmayer JF

    REFERENCE Arch Gen Psychiatry. 2004 Jun;61(6):618-27

    PLACE OF STUDY Australia

    ABSTRACT Subjects born in Western Australia between 1980 and 1995 and diagnosed with an autism spectrum disorder by 1999 were included as cases (n = 465). Siblings of the cases (n = 481) and a random population-based control group (n = 1313) were compared with the cases on obstetric information contained in the Maternal and Child Health Research Database of Western Australia. Many negative findings are noticeable. No difference in gestational age at birth (including the proportion of premature infants), weight for gestational age, head circumference, or length were observed between cases and control subjects. Pre-eclampsia did not appear as a risk factor. These negative findings tend to give more importance to perinatal factors. Compared with their siblings, cases were more likely to have been induced (OR, 1.40; 95% CI, 1.03-1.90), experienced fetal distress (OR 1.64), had an Apgar score at 1 minute of 6 or less, and needed longer than 1 minute to breathe spontaneously. Compared with control subjects, cases were more likely to be born after induction (OR 1.43; 95% CI 1.12-1.83), to be born by elective c-section(OR 2.05. P<.001), or to be born by emergency c-section (p .01).

    KEYWORDS *autism, *cesarean, *caesarean, *labor induction

  18. #18

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Istrazivanje koje potvrdjuje da intrauterina izlozenost umjetnom oksitocinu ne utjece na IQ


    0258

    TITLE Historical cohort study of in utero exposure to uterotonic drugs and cognitive function in young adult life

    AUTHOR Sorensen HT, Rothman KJ, et al

    REFERENCE BMJ 1999; 318: 433-4

    PLACE OF STUDY Denmark

    ABSTRACT A study of 4300 conscripts aged 18. All draftees took a 45 minute intelligence test (Boerge Prien). The mean score was similar for those exposed and not exposed to oxytocic drugs.

    KEYWORDS *oxytocin, *cognitive development, *intellectual development, *IQ

    DISCUSSION An overview of the studies exploring the possible long term effects of obstetric medications indicates that researchers should look in particular at the risk of destructive behaviours (including self destructive behaviours).

  19. #19

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    jedno iz zivotinjskog svijeta,
    nije vezano za umjetni oksitocin pri porodu, ali ima veze sa razvojem oksitocinskih receptora u ranom postpartumu, ovisno o trajanju odvojenosti od mladog.


    352

    TITLE Brief vs. long maternal separations in infancy: contrasting relationships with adult maternal behavior and lactation levels of aggression and anxiety

    AUTHOR Boccia ML, Pedersen CA

    REFERENCE Psychoneuroendocrinology 2001 Oct;26(7):657-72

    PLACE OF STUDY USA

    ABSTRACT The authors compared the effects of daily long (3 h), brief (15 min) or no maternal separation (LMS, BMS, NMS) on postnatal days 2-14 on maternal behavior, aggression and anxiety levels during lactation in adulthood. Animals subjected to LMS received less maternal grooming than animals subjected to BMS. Maternal behaviors, including nursing, pup-grooming (PG) frequency and proportion of total grooming (PG+self-grooming) and nest-building during the immediate postpartum period and on postpartum days 2 and 5 were lower in dams with LMS experience compared to dams with BMS experience. LMS dams attacked male rats placed in their home cages less quickly and less often than did BMS or NMS dams. LMS dams also exhibited more anxiety than BMS dams in the elevated plus maze test. Thus, maternal separation during the postnatal period (or associated changes in the amount of maternal grooming received) affected subsequent adult maternal behavior, aggression and anxiety. The mechanism for this remains to be discovered, however, it seems likely to involve alteration of the development of oxytocin receptors in the brain.
    KEYWORDS *maternal behavior, *oxytocin receptors, *experimental primal health research

  20. #20
    suzi

    Početno

    mislim da ipak malo pretjerujete...svoje drugo dijete sam rodila uz pomoć dripa jer svoje trudove nisam imala, a plodna voda je ugrožavala bebu...nije me ubio, a i moja beba je izašla s APGARom 10 iz bolnice. danas ima 5 godina i nema nikakvih (hvala Bogu) neuroloških i fizioloških problema....i nije jedina.....mislim, stanite malo na loptu.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Suzi, o pohvalama na ručun dripa ćemo u nekom sljedećem topicu ... mene sad interesiraju konkretne moguće, negativne posljedice, koje se prešujućuju rodiljama na samom porodu. Mislim da nitko nikada nije niti će reći "sva djeca rođena uz drip su ... ne znam kaj, autistična ..", isto kao što nitko nikada neće reći da će sva cjepljena djeca dobiti meningitis ili dječju paralizu od cjepiva. Bitno mi je da znamo koje su moguće posljedice i djelovanja.
    O teoriji dripa i mutne plodne vode, bi se također dalo raspravljati ... no nije tema ovog topica.

    Oka žao mi je zbog tvoje bebice, kako je sada ?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    imas puno o stetnosti dripa u "guide to childbirth" od ine may.
    od hipoksije zbog histericnih trudova, do zutice i da ne nabrajam...
    ja sam se sa prvim porodom osvjedocila da je sve to istina, sada planiram drugacije.
    sorry, ne mogu sada prepisivati iz knjige ali budem si dala truda kad budem u malo boljoj formi.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj suzi prvotno napisa
    mislim da ipak malo pretjerujete...svoje drugo dijete sam rodila uz pomoć dripa jer svoje trudove nisam imala, a plodna voda je ugrožavala bebu...nije me ubio, a i moja beba je izašla s APGARom 10 iz bolnice. danas ima 5 godina i nema nikakvih (hvala Bogu) neuroloških i fizioloških problema....i nije jedina.....mislim, stanite malo na loptu.
    nitko nije rekao da ce dijete imati neuroloskih i inih problema ako se rodi uz drup.
    Nema lopte.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj suzi prvotno napisa
    mislim da ipak malo pretjerujete...svoje drugo dijete sam rodila uz pomoć dripa jer svoje trudove nisam imala, a plodna voda je ugrožavala bebu...nije me ubio, a i moja beba je izašla s APGARom 10 iz bolnice. danas ima 5 godina i nema nikakvih (hvala Bogu) neuroloških i fizioloških problema....i nije jedina.....mislim, stanite malo na loptu.
    mislim da se ovdje ne govori o davanju dripa u slucaju da on spasava situaciju kao sto je bilo kod tebe, nego o rutinskom davanju dripa koje je zaista vrlo neodgovorno kad se zna kakve sve stetne poslijedice ima, a drip se kod nas u rodilistima daje ko sto znamo totalno rutinski...mozes to usporediti sa carskim - naravno da je super da postoji i da spasava mnoge zivote ali je lose ako se upotrijebi bez razloga jer je isto tako riskantan i za mamu i za bebu.
    moje je dijete npr. imalo neuroloske posjedice upravo zbog dripa, a i trudnoca i porod su bili bez ikakvih komplikacija. mislim da je u mom slucaju davanje dripa bilo totalno neodgovorno od strane lijecnika i sve bi bilo ok, da takvi slucajevi nisu svakodnevni...

  25. #25

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    mene interesiraju ti neurološki problemi, ima li negdje napisano više o tome? Sumnje u vezi toga me muče već duže vrijeme, nije mi jasno zašto nam se to taji kad je očigledno da podaci i istraživanja postoje koji su indikativni, u najmanju ruku za vrrrlo opreznu upotrebu dripa.

  26. #26
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Nitko nije rekao da ce dijete imati neuroloskih i inih problema ako se rodi uz drup.
    Nema lopte.
    Potpisujem!

    I ja ću probati nešto naći o tom dripu jer stvarno me to muči, znam da može i ne mora biti razlog što se mojem dijetetu dogodilo, ali ....
    TinaZ, zahvaljujući ovom forumu i sestrični svojoj koja me uputila na forum , otkrila sam rano problem pa se nadam da ćemo ga moja E i ja uspješno riješiti. Malena je borac i super napredujemo! Hvala na pitanju!

  27. #27

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    stvar sa neuroloskim problemima je vrlo jednostavno objasnjiva i mislim da je svaki doktor upoznat sa tim.
    drip uzrokuje prejake kontrakcije (trudnove) koje su stresne za dijete pa ono cesto ostaje bez kisika (dolazi do hipoksije). nedostatak kisika takodjer se javlja i zbog toga sto rodilja mora lezati na ledjima, zbog skakanja po trbuhu tijekom izgona, zbog histericnog tiskanja pri izgonu i preranog presijecanja pupcane vrpce - sve tako ucestale procedure pri klasicnom bolnickom porodu.
    hipoksija je uzrok mozdanim krvarenjima. ne znam sad detalje ali to je sve usko povezano. kod nas je bilo ovako: m. je imala krvarenje drugog stupnja, izazvano hipoksijom (mislim da je zapravo svako mozdano krvarenje izazvano hipoksijom) to ti je neuroloski rizicno dijete, tzv. dystoni sindrom.
    ovisno o stupnju ostecenosti i ovisno o tome koliko je ostecenje rano otkriveno, koliko se rano zapocne sa vjezbama i sl. o svemu tome ovisi koliko ce se brzo i da li ce se uopce dijete u potpunosti rehabilitirati.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ja mislim da liječnici ovo ipak ne znaju, jer ne mogu vjerovati da znaju i da svjesno ugrožavaju našu djecu, bez ikakve potrebe ... ne želim niti pomišljati da se vode onom "to se događa u samo 10% slučajeva, a mi ipak na taj način idemo doma ranije u 99% slučajeva", jer mi je takvo razmišljanje premonstruozno.

    Da li netko zna zašto se neka djeca rode ljubičasta a neka ružičasta, čime je to uvjetovano ??

  29. #29

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    moja se rodila ljubicasta i nije odmah zaplakala, zbog toga je dobila agpar 9\10, a sve skupa pretpostavljam zbog te hipoksije.
    a da lijecnici to ne znaju? ma naravno da znaju ako mi znamo kao laici. pa u svakoj knjizi o porodima i u svakom vodicu za trudnocu to pise.
    samo nije problem samo u lijecnicima...bila sam jednom na pregledu u trudnickoj ambulanti u vinogradskoj pa sam se zapricala sa nekoliko trudnica...nevjerovatno je koliko se zelje razlikuju. sve jedna se nadala da ce sve proci brzo i da ce dobiti dripeka da se previse ne muce, da ce ih po mogucnosti staviti na carski ako sve skupa ne zavrsi za sat vremena...jedna se zalila sto je nisu rezali :shock: pa je pukla za dva sava, a ja si mislim, e draga moja da si se ti oporavljala od epiziotomije i 15 savova u tri sloja bilo bi ti jasno da nisi nista dobro propustila...i tako, tesko je svima udovoljiti...

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    da istina ...
    Ali ja sam dobila drip na foru da je to "samo obična infuzija", znači svjesno su mi lagali i oduzimali mogućnost da odlučim sama u korist svoga djeteta i sebe, nije bila u pitanju nikakva moja želja da porod završi što prije, očekivala sam porod od najmanje 12 sati, željela da ide prirodno osim ako nije nečiji život ugoržen (nisam tada znala za Rode niti išta slično čitala). Tako da razumijevanja za ove rezloge koje ti navodiš imam samo 10%.
    S druge strane nakon što su mi priuštili pakleni porod sa dripom, na moje preklinjanje da mi daju nešto protiv bolova - primalja je rekla pa dali smo vam Apaurin ... nisam znala da je to za bolove :shock: . . Radilo se o Čakovcu.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    ja sam isto kao i ti sve stvari dobila po skrivecki, na foru laganja, bez upozorenja i sl.
    upravo zbog toga sam se jedno vrijeme intenzivno bavila mislju da tuzim rodiliste. cak su mi tako predlozili i sami lijecnici iz nekih drugih bolnica, ali imala sam previse posla oko djeteta...

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    meni su drip šišnuli uz laž "mekonijska plodova voda" (s čime ju je vidio? jedino je mogao pomoću igle za prokidanje vodenjaka )

    mene frka ulovila: mekonij?!?! ajme jadno moje dijete, kad ono - samo blago ružičasta je plahta poda mnom bila

    4 mjeseca nakon toga, NEUROpedijatrica (da, trebali smo je posjetiti...) je na tu priču išla samo

  33. #33

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    meni su na goljaku isto samo tuzno kimali glavom uz razne komentare kada sam rekla gdje sam rodila, ali neki su rekli da su sva rodilista sto se toga tice koma, jedino za vinogradsku da ne znaju jer oni imaju tamo svoj odjel pa im djeca od tamo ne dolaze. na rebru su mi pak rekli neka tuzim rodiliste.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    a da. I vodenjak je prokinuo bez da mi kaže da bi ga trebalo (i zašto) prokinuti (i da me pita smije li???). Valjda je pretpostavljao da niš' ne razumijem od tih čarobirajućih riječi. Sjeo je pokraj mene na krevet, nešto čačkao po meni (poslije skužih da je TADA kidao vodenjak) i rekao sestri preko ramena, tako samo u natuknicama: "mekonijska plodova voda, amniotomija".

    Meni ni a ni b.

    Ja sam mislila da to znači da tek treba napraviti tu amniotomiju, e, jesam naivna bila...

    A nisam potpisivala nikakav papir na prijamu, nisu se valjda sjetili.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    tridesetri, gdje si ti rodila? Mi smo bile na SD

  36. #36

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    i sada zakuham dok čitam takve stvari ... ajde pišite o kojim rodilištima se radi

    anchie76 editirala dio koji spominje da se navedu imena ekipe

  37. #37
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Cure, nemojte sada skrenuti i poceti pricati o svim nepotrebnim procedurama koje se rade kod nas u rodilistima. Tema je o dripu - zasto je los i koje su mu moguce negativne posljedice. Ukoliko nemate nikakve info, prosurfajte malo po netu, potrazite relevantne info pa ih stavite tu da svi vidimo i mozda nesto naucimo.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    još je i ovo pitanje pod temu:
    Da li je netko nekad istraživao to područje, da li netko ima namjeru raditi kakva istraživanja, da li ima roditelja sa negativnim iskustvima na tu temu?

  39. #39

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj Foška prvotno napisa
    tridesetri, gdje si ti rodila? Mi smo bile na SD
    merkur
    ali toga ocito ima u svim rodilistima

  40. #40
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ja pokušala naći neke podatke ali mi treba i latinski naziv za drip, jel zna itko

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    evo proguglah pa nađoh na WHO: Managing Complications in Pregnancy and Childbirth, A guide for midwives and doctors
    na http://www.who.int/reproductive-heal...n_P17_P25.html
    pa mi je tu bilo zanimljvo pročitati npr. ovo:
    - Use oxytocin with great caution as fetal distress can occur from hyperstimulation and, rarely, uterine rupture can occur. Multiparous women are at higher risk for uterine rupture.
    I još ovo:
    - Women receiving oxytocin should never be left alone.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    MGrubi, ja tražih s engleskim: infusion i oxytocin

  43. #43

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj Foška prvotno napisa
    - Women receiving oxytocin should never be left alone.
    ha, ha rekli bi porodničari u našim bolnicama

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    tridesetri, gdje si ti rodila? Mi smo bile na SD

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    pardon, ovo je opet ošlo greškom, k vragu i taj F5

  46. #46

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    evo prevodim iz knjige "birthing from within" pam england & rob horowitz, str. 252, 253.

    najvaznije o oxytocinu:

    moguce komplikacije za mamu:

    hiperstimulacija maternice koja vodi produljenim kontrakcijama koje mogu uzrokovati:
    -prijevremeno odvajanje posteljice (abruptio placenta)
    -rupturu uterusa koja rezultira hitnim carskim ili smrcu
    -nedostatak kisika za bebu
    -prebrzi porod i izgon koji rezultira puknucima medjice ili cerviksa
    -hematomima
    -trauma za novorodjence
    intoksikacija vodom jer je oxytocin anti-diuretik sto vodi do poremecaja u otkucajima srca, hipotenziji, mucnicama i povracanju, oticanju i teskocama u dojenju

    komplikacije za bebu:

    -prejake kontrakcije uzrokoju nedostatak kisika za fetus koji vodi usporavnju otkucaja srca
    -novorodjenacka zutica
    -smanjena sposobnost zgrusnjavanja krvi

  47. #47
    bubimira avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    u miru
    Postovi
    1,245

    Početno

    tridesettri čitajući tvoj prethodni post, iz vlastitog iskustva mogu potvrditi sljedeće:

    -prebrzi izgon koji rezultira puknucima medjice ili cerviksa -konkretno grlića maternice
    i
    -novorodjenacka zutica.



    jedino ovo -oxytocin je anti-diuretik- u mom slučaju nije bilo tako, jer sam poslije poroda svako malo trčala na wc.

  48. #48
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Bba mame koja je ležala pokraj mene je morala primiti 5 puta po 5 kubika(kako oni kažu) oralno glukoze jer je mama bila na dripu(i to samo zadnjih pola sata, mada uopće ne zna zašto jer se super otvarala-vjerojatno da ubrzaju porod iz tko zna kojih im razloga). To je liječnica rekla u viziti i ja sam slušala. Beba je imala pozitivne ketone u urinu i gustu krv(povišeni hematokrit) što se tumači kako oblik dehidracije. Rekla je da je to zato što je mama dobila drip.

    Evo jedan negativan utjecaj dripa a bebu.

    Beba je dva dana nakon toga doslovno povraća tu glukozu, odbijala je dojenje, grčila se od bolova i skvičeći plakala jer je valjda i prilikom oralnog davanja te glukoze velikom pažljivošću sestara u sebe unijela i ogromne količine zraka. Strašno.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    moje prvo dijete rođeno uz drip (potpuno bespotrebno, niti sada ne znam razlog), je non stop plakalo i u bolnici i doma, nitko nije rekao zašto, kao mala djeca plaču.
    Kad sam rodila svoje drugo dijete (rukama i nogama se borila protiv dripa), nisam se mogla načuditi da to dijete nikad ne plače, uvijek se smije ... ono pa kaj male bebe ne plaču barem veći dio vremena dok su budne :?

  50. #50
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    tina zbog cega mislis da plakanje ili ne plakanje djeteta ima veze s dripom?

    pitam, ne sto bih mislila da je drip dobar ili pozeljan, vec zato sto mi se cini da bi takve "teze" mogle odvesti diskusiju na rekla-kazala nivo , a cini mi se da si u pocetku posta diskusiju zamislila drugacije?

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •