Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 200

Tema: Neasistirani porod kod kuće - 2. dio

  1. #101
    fancy usisivac

    Početno

    Dali je netko čitao Žensko tijelo-ženska mudrost? dr Dr. Christiane Northrup.

    Preporučam za usisavačicu.
    Di je ovaj gost1 bio kad se ova knjiga preporucivala.

    Malo smo previse rasirili temu s bolnicom, zlim doktorima "glavonjama", nuspojavama lijekova a udaljili smo se od same teme NEASISTIRANOG poroda kod kuce, i nakon dva topika i xy postova jos se uvijek mijesa ovaj pojam s asistiranim porodom kod kuce.


    Nego mene zanima koji je epilog ove price s portala, jel tu bilo kakvih komplikacija na kraju ili ne. Nikako da saznam kraj a bas me zanima.

  2. #102

    Početno

    Načekat ćeš se. Zasad su na redu roditelji sotonisti koji su joj našli vezu za upis na faks i nisu joj dali da ima dva kučeta nego samo jedno. Uzročno-posljedičnom vezom doći ćemo i do odluke o neasistiranom porodu. Za jedno dvije godine

  3. #103
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Nego mene zanima koji je epilog ove price s portala, jel tu bilo kakvih komplikacija na kraju ili ne. Nikako da saznam kraj a bas me zanima.
    I mene. Sve nas.
    Petra je obecala napisati sve, ali ne "preko reda" (jer sam je zamolila da za potrebe korektnosti price na portalu dodamo ako se ima sto dodati, no ne zeli prije nego dovrsi svoju "misiju").
    Za iznesene tvrdnje anonimnih gostiju kaze da nisu istinite, a na mail na koji sam uputila goste, nitko se za sada nije javio s nekom konkretnom informacijom.

  4. #104

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    O tome svi i pričamo, nitko nije protiv poroda doma, pa ni neasistiranog, ali da bi takav porod bio sigurniji treba i neka logistička podrška.Pa neka npr. babica sjedi u dnevnoj sobi i gleda tv dok se žena porađa, ali neka bude tamo netko dovoljno iskusan i sa potrebnim med. znanjem za svaki slučaj.
    jos bolje bi bilo da strika ili se moli ili meditira

    starije babice u VB, koje su studirale u 70im, kazu da su tada vrlo cesto strikale tijekom dugih bolnicikih noci, kada su bile na duznosti.
    A onda je u devedesetim, cini mi se, znanost dala svoj blagoslov za takve radnje jer je neka cambridgeska studija utvrdila kako repetitivne radnje (tipa strikanja) smanjuju razinu adrenalina onoga koji ih obavlja.
    A dobra babica je ona koja drzi svoju razinu adrenalina jako niskom.

  5. #105
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Zasad su na redu roditelji sotonisti
    nije za zanemarit ni cinjenica da do njenog stana sada ima samo 20 stepenica za razliku od onih 86

    a kad bi se i ti imenovala, mozda bi i komunikacija bila laksa
    u kom smislu imenovala ??? :? i zasto bi komunikacija bila laksa?

    zamišljati da su doktori svemogući i da sve znaju je krajnje djetinjasto.
    ne mislim da su doktori svemoguci, niti sveznajuci, niti sam za ikoga pomislila da je glavonja samo zato jer radi u struci za koju se skolovao. al mislim da znaju vishe od mene, kao sto ja u svom poslu znam vise od njih. jer da svi sve podjednako znamo ne bi nam trebale skole i fakulteti, specijalizacije i doskolovavanja.

    i, da, mislim da o porodu znam više od bilo kojeg muškarca, pa studirao on i sto godina
    na osnovu cega?

    pa kaj bi oni čekali?
    jesi li i na trenutak pomislila da osim tebe na ovom svijetu postoji jos zena rodilja kojima je pomoc tog med. osoblja potrebna ?

    ti si bila u situaciji da moliš tog muškog doktora, ti, cyberfeministica.....
    dzizus :shock: dobro je primjetila suncokret - radilo se o carskom rezu. ja, kao pacijent, u njemu nisam gledala muskarca (nit sam se tad bavila pitanjem patrijarhalnih struktura u okviru bolnice), nego strucnjaka-anesteziologa koji je sve pokusao (slanje na MRI i druge pretrage) da dobijem spinalnu anesteziju, koji je u hodniku smirivao mog supruga, a mene tjesio dok su mi u venu ubrizgavali punu anesteziju.

    svaka žena bi se i te kako trebala informirati i obrazovati da se ne dovede u situaciju bespomoćnog objekta u njihovim rukama!
    to bi onda zahtjevalo da studiram medicinu; jer ja jednom iole obrazovanom doktoru ne mogu doci sa napamet naucenim protuargumentima, koje sam procitala u nekoliko clanaka i knjiga.

    meni je dovoljan zdrav razum, a za uslugu sto mi cine ja ih placam, pa ocekujem tu vrstu profesionalnosti i strucnosti koju bih i ja njima pruzila da zakucaju na moja vrata. a postoji i second opinion.

    ne radi se o nekakvoj stidljivosti neuke seljanke kako ti to tumačiš
    ajme, ti ne samo da znas se sama porodit, nego i citati mi misli.

    nego je stvar u tome da su neke stvari intimne i nisu za svačije oči (ili uši). mogu to i tak reći - GLUPO bih se osjećala da me neko sa strane slušao i promatrao. evo, može tako?
    a zasivanje nije intimno? mislis da nakon poroda vise ne stenjes? al dobro, barem priznas da bi te ljekari slusali.

    Ali ne čini mi se da je pravi put da se umjesto mijenjanja loše prakse u bolnicama žene potiču da neasistirano rađaju doma u našim uvjetima.
    tocno tako.

    ja nikad nisam savjetovala da netko rodi doma, pogotovo bez asistencije zasto insinuiras da sam ja to rekla? zasto na mene ili na udrugu prebacujes odgovornost za taj moguci cin?
    logicki zakljucak se sam nameche: na PORTALU UDRUGE se nalazi pricha o neasistiranom porodu. da ne gledate blagonaklono na tu prichu ne bi ju ni objavile ?

  6. #106

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    mozda je problem u tome sto vi ljecnicima kao strucnjacima u svom poslu ne vjerujete ? sto smatrate da kao laik i na osnovu par procitanih knjiga znate vishe nego ljecnik na osnovu dugogodisnjeg i mukotrpnog studija i velikog broja iskustva ? zasto i ne pomisliti da postoje i ljecnici (osim odenta) koji taj posao rade s ljubavlju i koji zele najbolje za svoje pacijente, a eto predlazu taj tako uzasan bolnicki porod?
    mama courage, radi se o necem drugom, barem kod mene.
    Ja nikada ne bih izabrala lijecnika ginekologa da asistira mojem porodu ili da obavlja kontolne preglede tijekom trudnoce.
    To jest, izabrala bih ga samo onda ako bih imala komplikacije u trudnoci ili ako bi mi se dijete trebalo rodit operacijom.
    Jedan razlog je u tome sto smatram da je ginekolog obrazovan o patologiji i sto je strucnjak za patologiju. S druge strane, babice, tamo gdje su nezavisne, obrazovane su o fiziologiji trudnoce i poroda.
    I trudnoca i porod i postpartum su normalni fizioloski procesi i nepozeljno je, prema mojem misljenju, da se njima bave strucnjaci, cije je obrazovanje, kako kazes, dugotrajno, mukotrpno itd... bilo vecinom o patologiji. Drugi problem, koji vidim u Hrvatskoj, je taj da je obrazovanje i ginekologa i babica (a o tome posredno zakljucujem prema ustaljenim praksama) pod utjecajem filozofije dirigiranog poroda, koja je postala popularna u sedamdesetim kao dublinski protokol aktivnog menadzmenta poroda. U toj bolnici u Dublinu je radjalo godisnje oko 10 000 zena. Da bi sve "dosle na red", trebalo ih je malo ubrzati pa su stoga nastali protokoli koliko sati se moze cekati od pucanja vodenjaka do trudova, koliko od slabijih trudova do jacik, koliko se treba grlic maternice otvarati po satu, koliko se moze cekati posteljica da izadje van (najbolje nista, stoga najbolje koristiti umjetni oksitocin kojim se rijesi i problem prekomjernog krvarenja itd...). Mali dio zena se moze uklopiti u taj protokol (te je stoga postotak koristenja dripa za ubrzavanje trudova, u "najprogresivnijoj" bolnici u Hrvatskoj, 90 i nesto posto.)
    Ginekolog cije je ogromno iskustvo bazirano na takvim iskustvima, postujuci takve protokole i ne vidjajuci u svojem radnome vijeku nista sto bi bilo drugacije (npr. da se trudovi mogu pojaviti i satima nakon pucanja vodenjaka, da posteljica moze izaci i satima nakon rodjenja djeteta, da se vreijeme trajanja izgona moze mjeriti u satima a ne samo u minutama itd...), takav ginekolog nekome poput mene ne moze ponuditi sigurnost i uliti povjerenje.
    Dakle, nije vazna samo KOLICINA iskustva, nego i KAKVOCA iskustva.
    Vec spominjani Michel Odent je izjavio da je tek nakon sto je zadobio iskustvo asistiranja kucnim porodima (a to se dogodilo sporadicno jos dok je zivio u Francuskoj i radio u drzavnoj bolnici, asistirajuci pri porodu svojim prijateljima), tek tada je naucio o fiziologiji poroda.
    To je bilo sredinom 80ih, kada se preselio (cini mi se zbog ljubavi ) u London i poceo asistirati samo porodima kod kuce.
    Hocu reci, ne mozes imati saznanja o necemu (neuznemirena fiziologija poroda) dok su ti iskustva vezana samo za odredjene situacije (bolnicki porod)

    To se jako dobro potvrdjuje u VB u ponekad velikoj razlici u praksama bolnicikih babica i nezavisnih babica (koje uglavnom asistiraju porodima kod kuce). Njihove profesionalne odluke za zene u istim ili slicnim situacijama su vrlo cesto jako jako razlicite.

  7. #107

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citat:
    ja nikad nisam savjetovala da netko rodi doma, pogotovo bez asistencije zasto insinuiras da sam ja to rekla? zasto na mene ili na udrugu prebacujes odgovornost za taj moguci cin?


    logicki zakljucak se sam nameche: na PORTALU UDRUGE se nalazi pricha o neasistiranom porodu. da ne gledate blagonaklono na tu prichu ne bi ju ni objavile ?
    jos jednom cu ponoviti ono sto sam vec napisala: smisao objavljivanja prica s poroda je da prenesu osobno iskustvo zena, pruzi informaciju o tome kako zene radjaju i zasto tako radjaju, kako se pri tome osjecaju, a ne da nagovori nekoga da ima isto iskustvo.

  8. #108

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    saradadevii, uskoro možda idem u london, voljela bih te upoznati, a ne bih htjela javno objaviti e-mail! kako to izvesti?
    mozes mi se javiti na pp
    krajem studenog Odent ima seminar za doule

  9. #109

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Ja nikada ne bih izabrala lijecnika ginekologa da asistira mojem porodu ili da obavlja kontolne preglede tijekom trudnoce.
    To jest, izabrala bih ga samo onda ako bih imala komplikacije u trudnoci ili ako bi mi se dijete trebalo rodit operacijom.
    ali kako bi onda uopce znala za neke komplikacije? primjerice, placentu praeviju, koja se otkriva ultrazvukom. po mojim skromnim saznanjima, bolje je za takvu komplikaciju znati prije pojave njezinih vanjskih manifestacija u vidu krvarenja, jer se onda pravovremenim upucivanjem na mirovanje i terapiju moze utjecati na to trudnoca dodje sto blize terminu, a da ne govorim da su i zivoti u pitanju.

    kakve metode imaju babice na raspolaganju za pravovremeno otkrivanje ovakvih komplikacija?

  10. #110

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    wildflower, to sam i ja pitala svoju babicu tijekom trudnoce, jer nisam htjela ici na ultrazvuk, na sto mi je ona odgovorila da se placenta previa moze pred kraj trudnoce dijagnosticirati jednostavnim opipom.
    Sto mi se i ucinilo logicnim, posteljica je poveci organ pred kraj trudnoce i ako zatvara usce maternice, ne bi ga trebalo biti tesko detektirati.

    Ali, nije cak ni poin u tome, Ako zena ima neki strah ili tjeskobu, neka se kontrolira kod lijecnika. Samo da se one koje ne zele, ne zastrasuju zbog toga sto ne zele.

  11. #111

    Početno

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    Načekat ćeš se. Zasad su na redu roditelji sotonisti koji su joj našli vezu za upis na faks i nisu joj dali da ima dva kučeta nego samo jedno. Uzročno-posljedičnom vezom doći ćemo i do odluke o neasistiranom porodu. Za jedno dvije godine
    Propustila si staviti smajlića tamo gdje piše da su starci razbijali po kući i tukli se svime što su imali pri ruci, i da je hitna dolazila u stan... :/

    Onaj tko vjeruje doktorima tj. tko osjeća sigurnost kroz njih, najbolje je rađanje u bolnici, po mogućnosti što slobodnijoj (ako to ima u hr).

    Sarkazam je znak slabosti.
    Čak je i sama autorica priče maknula poziv na kućni porod.

    I još nešto OT, mislim da je za dijete osim bolničkog poroda i odvojenosti od majke, dosta loše ako se ne pokuša sa prirodnim načinom prehrane (dojenjem).
    Jedno se nastavlja na drugo.

    Ja isto nestrpljivo čekam nastavak, nadam se da nećemo sad čitati o nekoj mački, ili ribici
    (malo šale, bez uvrede P. ako čitaš)

  12. #112
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Gledati blagonaklono na nesto sto postoji kao opcija radjanja i savjetovati da se isto napravi, meni nije ista stvar. Price s poroda su rubrika u kojoj zene s razlicitim iskustvima imaju priliku napisati svoju pricu i svoj dozivljaj poroda, svojim stilom. Naravno, u rasponu koji je prihvatljiv ciljevima i vrijednostima koje promoviramo (npr. necemo uvrstiti pricu koja hvali elektivni carski jer smatramo da je stetan i za majku i za dijete).

    U tom rasponu prirodnog i "prirodnog", nema razloga ignorirati da postoje i oni parovi koji se cak i u RH odlucuju za porod kod kuce, neki i za neasistirani (a zakonodavstvo je tu po meni "krivac" sto neke od njih ne mogu odabrati asistirani, ako mozda nemaju mogucnost "dovesti" primalju iz inozemstva).

  13. #113
    gost1

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Dali je netko čitao Žensko tijelo-ženska mudrost? dr Dr. Christiane Northrup.

    Preporučam za usisavačicu.
    Di je ovaj gost1 bio kad se ova knjiga preporucivala.
    Isprika, tako je to kada ti gost u kući pametuje :/

    U onom gornjem postu sam ja.

    Da ne mislite koliko to sestara ima P.

    Lijepo mi je čitati sve one argumentirane postove, za i protiv.

    Provokacije prema RODI pokušavam preskočiti, ali mi odvrate pažnju.

    puh-neodgovorni gost, nadam se jednom kavici da čujem to iskustvo.

  14. #114
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    I sad par mojih osobnih razmisljanja...

    Zaista, zasto se asistirani bolnicki/ambulantni/vatever porodi u RH i u zemljama koje su nam po mnogo cemu uzor, toliko bitno razlikuju? Koliko to vise/manje znaju strucnjaci vani, u odnosu na nase strucnjake? Koliko bolje uvjete za rad trebaju imati nasi strucnjaci da bi pokazali ljudskost i uvazavanje zene u tako uzvisenim trenucima za nju (cast izuzecima u struci, ali, ocito su doista samo izuzeci)? Zar smo mi zene u RH toliko razlicite od ostatka zenske vrste? Ili smo nesposbne za normalno radjanje pa nam se svakoj pristupa kao hodajucoj patologiji?

    I ne slazem se da u nekoliko knjiga ne mozes nauciti dovoljno o normalnom porodu da znas sto i zasto traziti tijekom poroda dokle god on ide "normalno". (moj je osobni stav da ce to lakse i prije skuziti primalja koja ti asistira, ali ne iskljucujem i zeninu intuiciju koja jako dobro moze alarmirati da nesto nije ok.. sto mogu, frikusa sam)
    Valjda se sve mi ovdje doimamo kao ludjakinje koje bi se petljale u lijecnicke intervencije u slucaju komplikacija i stvarne potrebe interveniranja?
    No, tu se postavlja pitanje povjerenja - ja osobno moram imati povjerenje u svog porodnicara, da ce se uplesti u moj porod kad za to zaista postoji potreba, a ne da ce me npr. odmah sibnuti na drip kako bi stigao pogledati tekmu koja je za dva sata na TV-u. Na zalost, iskustvo prvog djeteta i mnoge price, pokazale su mi da je utopijski ocekivati da ce visokoeducirani i tehnoloski opremljeni strucnjaci pustiti da priroda odradi svoje ... valjda se osjecaju neiskoristeno pa se petljaju i kad ne bi trebali, a sve pod parolom da je tako sigurnije (a najcesce nije).
    Dakle, ukratko moj stav - strucnjaci su dragocjeni i nezamjenjivi u nekim situacijama, ali imaju svoje mjesto i vrijeme, a to zasigurno nije porod koji ide normalnim tijekom, nakon nerizicne trudnoce.

    a postoji i second opinion
    Ovdje govorimo o porodima i uplitanju majke (na temelju procitanih knjiga i prirpema za porod) u odluke o njenom porodu... rijetko koja od nas u tijeku poroda ima sansu potraziti second opinion, ako se ne slaze s odlukama porodnicara.

  15. #115

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Trazeci prije nekoliko dana bijele ljude u The Farmer and The Obstetrician (nisam ih jos nasla), naisla sam na ovaj zanimljiv paragraf pod nazivom New Nativity (ne znam kako se to prevodi na hrvatski, aluzija je na Isusovo rodjenje, koje je navodno isto bilo neasistirano), a koji se dotice neasistiranog poroda:

    "Tijekom tog razdoblja tranzicije, dok cekamo novu generaciju low-profile (samozatajnih) babica, neke marginalke (marginal women) pronalaze nacin da zadovolje svoju potrebu za apsolutnom privatnoscu tijekom poroda. Na porod ne zovu nijednu kvalificiranu osobu, nego same rode kod kuce. Takve zene nisu prijemcljive na uobicajen obesnazujuci rijecnik (depowering vocabulary) koji kaze da je nemoguce roditi bez pomagaca ili vodjenja ili trenera (coach) ili osobe koja pruza podrsku, ili ikojeg kvlaificiranog zdravstvenog profesionalca. One intuitivno znaju da samopouzdanje plus apsolutna privatnost stvaraju najbolju mogucu situaciju za lagani porod.
    Premda njihovo ponasanje se obicno proglasava nerazumnim i neodgovornim, mi mozemo nesto nauciti od tih zena. Moramo uvidjeti da unatoc tisucljecima kulturoloski uvjetovanog poroda, jos uvijek postoje zene koje su u doticaju sa svojim najarhaicnijim sisavskim potrebama. Biodinamicka stav prema porodu temeljit ce se na duboko ukorijenjenog potrebi zene koja radja, a ne na ulozi onih koji prisustvuju porodu. Takve zene daju materijal za razmisljanje (food for thought) onima koji ce prakticirati opstetriku ili primaljstvo u razdoblju do 2032. godine"

  16. #116

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Moram skrenuti nakratko s tebe, Saradadevii ako ti nije tesko osvrni se samo nakratko na moje pitanje. Jel smatras da u te najarhaicnije oblike ponasanja moze spadati "odbijanje" dojenja tijekom trudnoce? (mislim odbijanje od strane majke, osjecaj nelagode, nervoza kad dijete doji itd.)

  17. #117

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    MIslila sam reci da moram nakratko skrenuti s teme.

  18. #118

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    wildflower, to sam i ja pitala svoju babicu tijekom trudnoce, jer nisam htjela ici na ultrazvuk, na sto mi je ona odgovorila da se placenta previa moze pred kraj trudnoce dijagnosticirati jednostavnim opipom.
    Sto mi se i ucinilo logicnim, posteljica je poveci organ pred kraj trudnoce i ako zatvara usce maternice, ne bi ga trebalo biti tesko detektirati.

    Ali, nije cak ni poin u tome, Ako zena ima neki strah ili tjeskobu, neka se kontrolira kod lijecnika. Samo da se one koje ne zele, ne zastrasuju zbog toga sto ne zele.
    Saradadevii, u trudnocama s potpunom placentom praeviom cesto se krvarenja javljaju i puno prije termina poroda... a time i potreba za prijevremenim kirurskim zavrsetkom trudnoce, koji se ipak moze odgoditi mirovanjem i terapijom ako se na vrijeme zna za polozaj placente...

    cak i placenta koja ne zatvara usce maternice vec se nalazi u nisko, u njegovoj blizini (dakle ne znam kako bi se takva placenta mogla opipati), moze pri porodu, a ponekad i puno tjedana prije termina, uzrokovati ozbiljna krvarenja i potrebe za hitnim intervencijama... a i to se cesto moze sprijeciti mjerama predostroznosti.

    sorry, nije mi namjera zastrasivati, no nazalost stjecajem okolnosti bila sam prisiljena saznati nesto vise o ovoj temi. iz vlastitog iskustva, od drugih ljudi... i iz medicinskih izvora.

  19. #119

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    e da, i mene zanima odgovor na Zoranino pitanje

  20. #120

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Cure, niste pospane?

  21. #121

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Amalthea
    Wildflower, ja sam jednom procitala da neke zene "snazno reagiraju" na dojenje u trudnoci i da se to povezuje sa reagiranjem nasih predaka...sistem omogucavanja prezivljavanja svakom novom mladuncetu ili stavec.
    Ja sam se jako borila s tim osjecajima tijekom trudnoce. A ni sama nisam sigurna jel to to. (u biti se i danas borim s tim osjecajima, djeca doje u tandemu, nikad nemam isti osjecaj kad doji starije ili mladje dijete)

  22. #122
    gost

    Početno

    uopće ne vidim svrhu doule, nemedicinske osobe sa običnim tečajem koja ti ne može pomoći, već samo smetati. tu mi paše ona narodna "puno babica-kilavo dijete".
    za siguran i prirodan porod dovoljno je imati jednu iskusnu babicu, ginekolozi i doule mogu samo smetati i to samim svojim prisutstvom, čak i ako se ne upliću.

  23. #123
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    mama courage



    Citat:
    a kad bi se i ti imenovala, mozda bi i komunikacija bila laksa


    u kom smislu imenovala ??? i zasto bi komunikacija bila laksa?

    ovo moje pitanje o imenovanju je bilo upucenu gostu

    jer vise ne znam kad bas ta/taj gost pise a kad je to netko drugi....

  24. #124
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Ja mislim da je doula (ako je prava, pogodjena) jako vazna. Nema ona veze sa "sto babica-kilavo dijete".

  25. #125
    ROS

    Početno

    Zasad su na redu roditelji sotonisti koji su joj našli vezu za upis na faks i nisu joj dali da ima dva kučeta nego samo jedno.
    ...zaboravila si spomenuti da su ju poslali u London na godinu dana... :shock:

  26. #126

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj ROS prvotno napisa
    Zasad su na redu roditelji sotonisti koji su joj našli vezu za upis na faks i nisu joj dali da ima dva kučeta nego samo jedno.
    ...zaboravila si spomenuti da su ju poslali u London na godinu dana... :shock:
    mene iskreno zanima cijela Petrina priča, no htjela bih čuti i drugu stranu.............................


    jedna žlica sama ne zvoni
    svako jutro otvorim blog i čitam

    ontopic

    jeste čitali o ženi koja je rodila na brodu?

  27. #127

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    "sto babica-kilavo dijete"
    meni se cini bas da se ta stara izreka super uklapa u filozofiju prirodnog poroda, tj. da ce rodilju i proces radjanja ometati ako se previse raznih ljudi mota oko nje dok radja

    doduse ja bih medju tih malo ljudi najradje imala prije svega dobru, iskusnu babicu, po potrebi dostupnog lijecnika - a umjesto doule, neku blisku osobu . tj. nije mi jasno sto mi jos treba i doula ako imam babicu...

  28. #128

    Početno

    Wildflower, vidi se da si neinformirana. Ne treba ti babica, liječnik još manje. Poslušaj svoju intuiciju, uzdaj se u žensku snagu i pročitaj što ti kaže Odent:
    Žene koje žele postati doule ne trebaju nikakvu posebnu obuku. Sama činjenica da su majke već im daje dovoljno stručnosti

  29. #129
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Samo bi ovdje htjela napisati da bi moje prvo dijete umrlo pri porodu da sam rađala doma. (Rođeno u terminu, trudnoća školska, intuicija govorila da će sve biti super).
    U mojoj trečoj trudnoći umrle bi i beba i ja (beba je umrla svejedno, ali sam bar ja živa). Do tog trenutka je trudnoća bila sasvim uredna i da nisam otišla na redovan pregled priroda bi učinila svoje.

  30. #130
    Andora avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,077

    Početno

    ajd, svjesno ulazim u temu pretpostavljajući da će me se "poklopit"... dakle,

    taj dr. Odent.... najvjerojatnije postoje desetine knjiga na temu porodništva i zašto se na Rodi relevantnim smatraju knjige isključivo dr. Odenta? šta je on novi Mojsije? jedini koji govori pravu istinu i "zna znanje"?

    i još nešto - čisto praktično pitanje;
    kad se žena sprema na neasistirani porod kod kuće šta točno treba imat pored sebe, kakve "alatke"? znam da u filmovima uvijek netko pita za vrelu vodu i ručnike. kome ta vrela voda?
    šta babica pri asistiranom porodu nosi sa sobom u dom rodilje?

  31. #131
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Treba li ti doula ili ne, to je osobna preferencija. Doula, kako ja to shvacam, nije primalja s privatnom praksom i stoga nije nuzno da ima medicinska znanja ekvivalentna porodnicaru. Za ono sto doula radi i sto bi trebala raditi, treba i sama imati osobno iskustvo (bar jednog) poroda i ne trebas biti medicinske struke ili znati bilo sto osim osnova o porodu (a i to zato da kvalitetnije pruzi podrsku zeni i partneru). Doula je podrska i pomoc zeni i njenom partneru, psihicka i prakticna... iako nije na odmet da zna tehnike opustanja i olaksanja (prirodnim metodama) nekih stanja - stresa, nervoze, i sl.

    Iz mog osobnog kuta, u nasim uvjetima bi svakoj zeni dobro dosla jedna doula prilikom bolnickog poroda - da se partner moze posvetiti partnerici, a da je doula ta koja se bori s birokracijom, lijecnicima koji ne zele postivati zenine zelje i sl.
    Kad bi bilo moguce imati asistenciju primalje pri kucnom porodu, doula bi bila zgodna pomoc nakon poroda, ako zena nema ili ne zeli pomoc rodbine.

  32. #132
    fancy usisavac

    Početno

    Zaista, zasto se asistirani bolnicki/ambulantni/vatever porodi u RH i u zemljama koje su nam po mnogo cemu uzor, toliko bitno razlikuju? Koliko to vise/manje znaju strucnjaci vani, u odnosu na nase strucnjake? Koliko bolje uvjete za rad trebaju imati nasi strucnjaci da bi pokazali ljudskost i uvazavanje zene u tako uzvisenim trenucima za nju (cast izuzecima u struci, ali, ocito su doista samo izuzeci)? Zar smo mi zene u RH toliko razlicite od ostatka zenske vrste? Ili smo nesposbne za normalno radjanje pa nam se svakoj pristupa kao hodajucoj patologiji?
    Hrvatsko zdravstvo i zdravstvena zastita se razlikuju od zdravstva, antenatalne zastite, pristupa porodu, postpartalnom razdoblju jednako onoliko koliko mi kao drustvo u cjelini zaostajemo za drustvom u tim zemljama, koje su nam uzor i kojima tezimo. Ne moramo pri tom uzor traziti u Svedskoj. Dovoljno je da se usporedjujemo s recimo Slovenijom. Nisu HR doktori oni koji jedini kaskaju za svojom strukom u razvijenim zemljama kako se to ovdje voli naglasavati kao da su svi ostali s ovog foruma u svom poslu daleko ispred doktora. I HR pacijenti su isto toliko iza prosvijecenosti i educiranosti pacijenata u zemljama na koje bi se mi zeljeli ugledati. Nema Svicarska petogodisnje i 10 godisnje prezivljenje nakon operacije raka dojke samo zato sto je bogatijima, nego i zato sto joj je populacija zdravstveno prosvijecenija, idu na preventivne preglede a ne kad voda dodje do grla i udio izuzetno ranih stadija bolesti je bitno veci nego kod nas. Mogu nabrojati takvih primejra more.

    Osvrnite se samo oko sebe pa vidite koliko zena u HR poznate a da recimo nisu bile kod ginekologa po 5 ili 7 godina a u fertilnoj su dobi????

    I zato Slovenija s kojom granicimo ima 3 puta manju incidenciju tuberkuloze nego mi a za druge razvijene zemlje da ne govorimo. Mi sad silom htjeli preskociti neke razvojne faze a da nismo pogledali kriticki sami sebe. Hr ginekolozi su takvi kakvi jesu. I ja ne ocekujem da s epromijene preko noci. zasto tako mislim???? Pa jel vi znate koja je prosjecna zivotna dob HR specijaliste sveukupno. Zalosno ali istinito prosjek je preko 50 godina!!!! Nedavno je bio podatak o tome da je prosjecna dob pedijatra jos veca nego kad se gleda prosjecna dob svih specijalidsta ukupno. I sam Odent je poprilicno kasno promijenio ploču - interesantno da to nije bilo dok je radio porode u bolnici.


    S druge strane, neka se svatko tko misli da moze roditi bez strucne pomoci jednako kvalitetno kao i sa strucnom pomoci i misli da mu ne treba niti educirana babica jer je procitao par knjiga na tu temu i surfao internetom slobodno i odluci roditi sam. I neka snosi sve poslejdice svoje odluke kako moralne tako i krivicne, samo bi taj dio puno stoze zakonski regulirala da se zastite djeca u cije ime su one odlucivale.
    Malo me sve ovo nasmijava, jer se kladim da hrpa onih koji su deklarativno ovdje podrzali neasistirani porod nema sanse da bi rodili na taj nacin i cudim se zaroavoi zasto jedno misle a drugo rade. Ili se vole furati na to da nisu nikako mainstream ma sto to znacilo.
    Ja, da vjerujem da mi je neasistirano roditi bolje nego asistirano (pri tome mislim bilo na bolnicu asistirano bilo na kucno asistirano-naglasavam samo zbog cestog brkanja na ovom topiku), nastojala bi zivjeti u skaldu sa svojim uvjerenjima (sto i inace nastojim ciniti) i nema toga sto bi me u tome sprijecilo. Ne bi samo aplaudirala onima koji zive "moja uvjerenja" ako doista tako mislim.
    Cudi me onda da ce se ipak vecina s ovog topika koja aplaudira vjerojatno postupiti protivno uvjerenjima, "svojem velikom znanju" i inuiciji, a da im istovremeno to nitko ne moze zabraniti. Uvijek se mogu izvalciti na cinjenicu da ih je porod zatekao i pretekao i da nisu stigli u bolnicu.

    Ali mene bi i Odent sam valjda poslao u bolnicu jer sam tamo kao kod kuce (uostalom kao i svi glavonje )

  33. #133

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Fancy usisavac, steta sto se ne registriras na forum. Mene bi bas zanimali tvoji komentari na teme o cijepljenju.

  34. #134
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Pratim vas, zanimljivi su mi i jedni i drugi argumenti, ali ono što se meni već neko vrijeme vrti po glavi po pitanju neasistiranog poroda jest činjenica da priroda uključuje i tzv. prirodnu selekciju. Potpuno prepuštanje prirodnim procesima uključuje veći rizik, a ponekad stvari krenu nizbrdo i na samom kraju (Eci ).
    Zato u ovom dijelu potpisujem fancy: ok, ako želimo veću slobodu odlučivanja o načinu poroda - imajmo ju, ali onda imajmo i veću odgovornost, čak i pred zakonom, ako dijete našom odlukom ne dobije odgovarajuću skrb. :/

  35. #135
    puhovi obožav. smokve

    Početno

    saradadevii, hvala na odgovoru, moram se registrirati, pa ću ti onda poslati pp, zaista bih voljela ići na taj tečaj, sama ako se može ići s bebom i ako nije preskupo.

  36. #136
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    klia, odgovornost je uvijek na nama, bez obzira što odlučili-i ako se prepustiš liječničkom protokolu i ako rodiš asistirano s babicom i ako rodiš neasistirano.
    samo što bi u slučaju lošeg ishoda vjerojatno na puno više osude naišle one koji su odabrale neasistirani porod.

    u sva tri slučaja postoje određeni rizici, ništa nije 100%.
    pitanje je kako tko od nas doživljava te rizike, kako percipiramo koji je rizik veći.

    ja zaista nisam sigurna koliko je sigurniji današnji bolnički porod u HR od neasistiranog, iz više razloga.
    npr., znamo da svaka intervencija stvara puno veći rizik da dođe do sljedeće intervencije.
    takvih priča znamo bezbroj.
    i znamo da je pristup u našim rodilištima interventan.
    dakle-rizičniji!
    i moja priča s 1. poroda je zamalo završila carskim rezom, upravo zbog toga.

    a znamo da CR nije dječja igra, to je ozbiljna operacija gdje je 3 do 6 puta veća smrtnost majke, nosi brojne rizike i za bebu, povećava opasnost od placente previe u sljedećim trudnoćama, itd., itd...

    dakle, da sam ja završila recimo na CR taj put samo zato što bolnički protokol nije imao strpljenja (samo srećom nije došlo do toga) i da mi se zbog operacije nešto desilo, meni ili bebi, da li bi mi itko onda rekao da je bilo neodgovorno s moje strane prepustiti se bolnici i takvim liječnicima koji ne znaju "sjediti na rukama" dokle god nema znakova za uzbunu?
    ali ako rodiš neasistirano, onda se to proglasi krajnje neodgovornim.
    gledamo stvari iz različite perspektive, u tom je problem.

  37. #137
    puhovi obož. smokve

    Početno

    ma da, treba sve staviti pod potpunu i apsolutnu kontrolu, a na čelo postaviti nekakvog Mao Tze Tunga ili velikog brata. Dajte najte, nitko nema monopol na apsolutnu istinu, a diktirati ljudima stvari koje se tiču njihovog zdravlja i vlastitog tijela je krajnje ekstremna pomisao. najbolje da onda uvedemo kineski model.
    mama courage, oprosti kaj ti nisam odgovorila po svim onim točkama, ali ti umjesto toga šaljem pusu. i tvom sinčiću.

  38. #138
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    I HR pacijenti su isto toliko iza prosvijecenosti i educiranosti pacijenata u zemljama na koje bi se mi zeljeli ugledati.
    Ali nisu svi pa se ipak vecinom pausalno svima pristupa kao da jesu. To je ono sto meni smeta.
    I nedostatak ljudskosti u pristupu (a u pristupu ne bi trebalo biti vazno je li Mara educirana ili nije i koliko kaska za Europom vec prici zeni malo ljudskije nego kao da je objekt na pokretnoj traci).
    Inace, ja uopce ne mislim da nasi lijecnici kaskaju u znanju i strucnosti za ostatkom svijeta koji nam je uzor nego im nedostaje humanosti u pristupu (ne svima, ofkors). I ne mislim da vani svugdje u odnosima pacijent-lijecnik ili trudnica-ginekolog/porodnicar/primalja cvatu ruze, ali ne razumijem zasto se svaki porod mora tehnologizirati, zasto se u svaki (tj. moras se izboriti da se to ne dogodi) porod moraju petljati oni koji su "prekvalificirani" (malo mi je glupo ovo napisati, ali ne mogu naci bolji izraz, nadam se da se kuzi bit) .. kao da moraju opravdati ulaganje u svoje znanje, svoju strucnost, petljanjem u prirodan proces koji najbolje zavrsava ako ga se sa strane prati i daje "neprimjetna" podrska zeni koja radja. Specijalisti bi trebali biti "rezervirani" za one porode u kojima je nuzna i neprocjenjiva njihova intervencija.
    To je moje razmisljanje.

    Ja podrzavam pravo na educirani izbor. U mom sustavu vrijednosti svaka sloboda za sobom povlaci i odgovornost, to mi se podrazumijeva. I svatko bi si trebao uzeti slobode koliko je spreman preuzeti odgovornosti. Tako da se nadam da drugi dio tvog posta fancy, nije upucen meni.

  39. #139

    Početno

    anchie76, poslala sam ti e-mail u vezi aktivacije, pliz ako si tu daj odgovori

  40. #140
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    što se Odenta tiče, nje on nikakav mesija, niti je njegova riješ Sveto pismo.
    on je samo jedan od niza zagovaratelja fiziološkog poroda čija su razmišljanja nekima na ovom forumu bliska.
    svatko je slobodan navesti i nekog svog "uzora" ili referencu, ali poželjno je da to nije u stilu "moj doktor kaže tako i gotovo".

  41. #141
    fancy usisavac

    Početno

    Specijalisti bi trebali biti "rezervirani" za one porode u kojima je nuzna i neprocjenjiva njihova intervencija.
    Na moj porod je specijalista stigao tek kad je sve bilo gotovo, i nije mi zao da je tako. Imala sam porod sebe babicu. A mogla sam ga slobodno imati pored sebe cijelo vrijeme da sam to htjela ako nista drugo jer sam s hrpom njih privatno dobra.


    petljanjem u prirodan proces koji najbolje zavrsava ako ga se sa strane prati i daje "neprimjetna" podrska zeni koja radja
    BB; ovim si sama sebi odgovorila na pitanje kakav porod ti za sebe drzis najboljim. Jasno je da je za tebe porod samo s doulom, jer ti skolovana babica nece sigurno biti samo neprimjetna podrska. To ti i Odent kaze. I stoga ne vidim razloga da se slijedeci put i sa kim boris i ne omogucis si porod kakav drzis najboljim. Uzmes doulu, za to nije potrebna niti velika edukacija, rodis uz njenu podrsku, kao rezultat svog informiranog izbora. Ne vidim tko te u HR moze sprijeciti u toj tvojoj zelji. ja da tako mislim tako bi sigurno rodila.

  42. #142
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj gost prvotno napisa
    uopće ne vidim svrhu doule, nemedicinske osobe sa običnim tečajem koja ti ne može pomoći, već samo smetati. tu mi paše ona narodna "puno babica-kilavo dijete".
    za siguran i prirodan porod dovoljno je imati jednu iskusnu babicu, ginekolozi i doule mogu samo smetati i to samim svojim prisutstvom, čak i ako se ne upliću.
    i ja mislim da bi se na porod lako dala primijeniti izreka "sto babica-kilavo dijete" .
    po tom pitanju se možemo složiti.
    potreba za doulama se javila zapravo tek s industrijalizacijom poroda, kada su glavnu riječ preuzeli ginekolozi i prilično dehumanizirali i medikalizirali cijeli porođaj.
    doula zapravo zamjenju autentičnu babicu.
    ako je babica zaista autentična, onda nema potrebe za doulao.
    niti ikim drugim.
    ginekolog je potreban ako dođe do komplikacija za koje je potreban operativni zahvat.

    a što znači autentična babica?
    Prema Paramadouli, najbolje je radjati samo uz prisustvo jedne osobe. Ta osoba bi trebala biti autenticna babica, ona koja ima primaljskoga znanja , a ima i srce, um, ponasanje idealne mame, bake (ili kako naslov prirucnika za holisticko primaljstvo, autorice Elisabeth Davies, kaze Heart and Hands) i koja dobro poznaje "antagonizam oksitocina i adrenalina".
    To bi bio ideal. U nedostatku takovga ideala, druga opcija su doule koje su poput ove gore babice, ali nemaju profesionalno primaljsko znanje, pa je i babica potrebna. Ali bolje je da se pojavi sto je kasnije moguce, jer vise ljudi, znaci manja privatnost). Koliko kasnije, ovisi o situaciji.
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...doula&start=50
    Fenomen doule i kako se «pojavio»

    1970. godine, u jednoj velikoj bolnici u Guatemali, koja je imala 60ak poroda dnevno i u kojoj nisu postojala babice kao nezavisna profesija, već samo medicinske sestre primaljskog smjera koje su bile pomoćnice ginekolozima, u toj bolnici su dva pedijatra provela istraživanje koje je bilo RCT. Jednoj grupi žena dodijelili su žene laikinje koje su bile uz njih tijekom poroda, a druga grupa žena je bila tijekom poroda sama, bez društva, kako je to inače bio običaj u toj bolnici. Rezultat istraživanja je bio taj da je bolji ishod poroda bio kod žena koje su tijekom poroda bile u društvu druge žene (laikinje).
    1986. godine ponovili su isto istraživanje , opet u Guatemali, rezultati su bili isti, a žene laikinje su po prvi puta bile nazvane doule.
    (op.prev. Doula je grčka riječ koja doslovno znači «robinja (koja se brine za ženu u porodu) i Michel je rekao da oni koji su smislili tu riječ, nisu bas učinili najbolje, tako da je on na prijedlog neke kolegice iz Atene, ubacio ispred paramana što na grčkom znači «sa majkom» i navodno, na grčkom, zvuči bolje od samo doula. Ispričao je priču kako mame polaznica koje su grčkog podrijetla, ne mogu doći k sebi kada čuju na kakav seminar im kćeri idu...doula jednostavno znači robinja....)
    Onda su isto istraživanje napravili u Houstonu, država Texas (ispitanice su bile latinoameričkog podrijetla) i ponovio se prethodni rezultat. Zaključak je bio da je bolji ishod poroda , ako je uz ženu doula koja je od tada počela definirati kao «majka koja je imala barem jedan porod sa dobrim ishodom».
    Tijekom 1990ih, u SAD-u fenomen doule je postao popularan medju bijelkinjama srednje klase (engl. white middle-class).
    Medjutim, kada se isto istraživanje ponovilo na grupi koja je pripadala većinom toj društvenoj i rasnog grupi, rezultati nisu bili isti , nisu se mogli ponoviti (op.prev. istraživanuje je pokazalo da nema razlike u ishodu poroda izmedju grupe koja je imala doule i onih koje nisu imale). Pitanje se postavlja: «Zašto?»
    Doktrina oca na porodu je bila već uspostavljena, a osim toga, doule su bile «istrenirane» i bile su «u modi». (op.prev. drugim riječima, doule više nisu bile samo laikinje, žene koje su same rodile i imale su barem jedan porod «s dobrim ishodom», nego su doule bile profesionalke, neke čak i žene koje nisu nikada rodile, ali su imale «tehničko i teoretsko znanje». Ovaj drugi slučaj se mogao svjedočiti i na seminaru, njemu se prisustvovale dvije cure, jedna iz Californije, a druga iz Canade, Quebec, koje nisu radjale, ali su obje radile kao doule)

    Do 1998. godine mislio sam da su doule pogodne samo za SAD, jer su tamo babice malobrojne. Medjutim, 1998. promijenio sam mišljenje; organiziran je prvi seminar Paramanadoula u Londonu na koji je Liliana došla i poslije mi se pridružila.
    Ovaj seminar zovemo informativnim, a ne treningom; vi sve već imate određeno životno iskustvo, trebate samo informacije. Već imate najbolji mogući trening: rodile ste dijete! Riječ trening u kontekstu doule implicira da je važno što doula čini, ali ono što je za doulu važno jest što ona jest, ne što ona čini. Trebate biti informirane, jer kada ste dobro informirane, tada možete biti vrlo korisne. Ovaj informativni seminar je namijenjen tome da možete brzo pronaći relevantne informacije, kada vam one zatrebaju.
    Osobito je važno postati dvojezičan. Jedan jezik kojim trebate vladati je jezik srca, a drugi jezik je jezik znanosti. Inače , bez dvojezičnosti, nećete biti korisne (op.prev. ustvari, rekao je da ćemo biti «useless»!).
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...ght=autenticna
    Uloga doule kod poroda (u bolnici i kod kuće)

    Uloga doule tijekom trudoće: da ulije povjerenje, sigurnost, da nasmijava i da dedramatizira ono što antenatalna skrb dramatizira (nisko željezo, preniska posteljica, gastacijski dijabetes, iščekivanja i ustrašenost rezultatima ultrazvuka i sl.). Vrlo često žene tijekom trudnoće bivaju uznemirene s različitih strana, a to je najmanje što trebaju, i za trudnoću i za porod.

    Tijekom poroda, uloga doule je da omogući što lakši porod

    Jedna od uloga doule kod poroda u bolnici je zaštita žene od uznemiravanja. Na primjer, doula treba nastoji postići to da se ženu ne ispituje, nego da ona (doula) odgovori na pitanja osoblja. Nakon stečenog iskustva, naučite i znate što obično pitaju u bolnici. Ja sada anticipiram ta pitanja i sama im dajem odgovore, dok još nisu ni pitali.

    Ali prva stvar, kada dođem sa ženom u bolnicu, je da joj napravim negdje, u nekom kutu sobe «gnijezdo». Stavim madrac na pod, dovučem bean bag ili jastuke, i to uvijek nastojim napraviti u nekom kutu prostorije, nikada u sred sobe. (op.prev. objasnila je još da bolnice u koje ona ide imaju te madrace, a da se ostale stvari žena može ponijeti sa sobom, dakle, jastuke, bean bag i slično. Jednom prilikom je rekla da jedina stvar koju kaže ženi da uzme u bolnicu je velika vunena deka ili poplon, bez obzira na godišnje doba, jer ovdje većina bolnica ima klimu pa može biti i u sred ljeta hladno. A hladnoća je jedan od razloga koji mogu usporiti porođaj (kao i glad, povećava se razina adrenalina).
    U vezi toga ispričala nam je jednu drugu priču s poroda u bolnici kojem je prisutvovala početkom kolovoza 2003. I toj ženi je savjetovala da uzme deku ili poplon u bolnicu, iako su temeperature tih dana bile preko 30 stupnjeva C (što se ja dobro sjećam, Shantana se rodila tjedan dana nakon najtoplijeg dana u Londonu unatrag 80 godina). Dakle, bile su pasje vrućine, ali je deka i te kako bila potrebna jer je bolnica bila klimatizirana i žena se vrlo brzo po dolasku tamo poćela tresti. L. kaže da joj je napravila gnijezdo na podu i prekrila je potpuno poplonom. Beba se na kraju rodila tako da to nitko nije skužio, ispod poplona i tek kad ih je žena pozvala, prisutni su vidjeli što se dogodilo. Taj poplon ili deka mi se stvarno čini dobra i jednostavna stvar za bolnicu koju svatko može uzeti. Jedna moja prijateljica, koja je rodila kod kuće, htjela je da je svi ostave samu u sobi i prekrivenu s nekoliko deka, potpuno, onako kao u šatoru, i tako je bila u šatoru šest sati i na kraju rodila maloga Toma. )

    Pitanja koja sada anticipiram kada dođem u bolnicu sa ženom i koja se obično postavljaju:

    1.Kada su počele kontrakcije, kada je pukao vodenjak (što ste preciznije, tim bolje)
    (op.eng. u engleskom ima jedan bolji izraz od «waters breaking», ili pucanje vodenjaka koji sugerira da nešto pukne pa voda otiče i onda je frka jer dijete može ostati bez plodne vode. U stvarnosti, vrlo često voda curi, tako da «waters leaking» ili curenje plodne vode bi bio bolji izraz koji ima drugačiji prihološki učinak. Ako voda curi i prozirna je, nema razloga da se žuri u bolnicu ili da se poziva babica. U VB se kod «pucanja vodenjaka» ženi kaže da ostane kod kuće (ako je voda prozirna) i da dodje, ili ako se boja vode promijeni, ili kada joj se pojačaju trudovi , ili ako joj se povisi temperatura. Ako ona dodje u bolnicu , s vodom koja curi i koja je prozirna, a trudovi se još uopće nisu uspostavili ili su blagi, predtrudovi, šalje ju se kući.
    Mislim da je to dobro imati na umu, pogotovo kada postoji bolnička rutina u Hrvatskoj pri kojoj se, nakon pucanja vodenjaka, trudovi induciraju, vrlo brzo, ako se sami nisu uspostavili (a u bolnici ih je i teže prirodno uspostaviti). Osim toga, kontraindikacija pri curenju plodne vode su vaginalni pregledi, koji se vrlo često, ako ne i uvijek rade. Na umu je dobro imati i ono istraživanje već spomenuto da čekanje na prirodne trudove 48 sati nakon pucanja vodenjaka (curenja plodne vode) je jednako dobro, ako ne i bolje u odnosu na indukciju. Važno je možda i ne zaboraviti da su se radila i istraživanja i za čekanje 72 sata nakon pucanja vodenjaka i da su isto bila pozitivna. I isto je dobro imati na umu onu Michelovu opasku da mi ne znamo što bi se dogodilo da čekamo i duže (tl. Ne možemo sa sigurnošću tvrditi da je to opasno), jer to nitko nije istraživao. Postoje «anecdotal evidence» da je moguće i da nema loš ishod po dijete.
    Ove informacije govore da pucanje vodenjaka i otjecanje plodne vode nije situacija za paniku, ništa se opasno ne događa, dokle god su neki uvjeti zadovoljeni (voda prozirna, žena i dijete ok). Međutim, interferiranje u taj proces može poremetiti stanje i stvoriti problem (npr. strah, bolničke rutine, drip), i tada se problem povezuje, pogrešno, s otjecanjem vode, a ne sa interventnošću. Začarani krug, iz kojeg je najbolje izaći tako da se ostane smiren i kod kuće.)

    2.Da li je žena imala učestalo pražnjenje crijeva (op.prev. ovaj podatak je, nažalost, irelevantan , tamo gdje je klizma zakon)

    3.Ako je žena u utemeljenim, snažnim trudovima, babica obično želi znati koliko dugo je u takvim trudovima.

    4.Je li to prvo, drugo, treće itd... dijete

    5.Kada idete u bolnicu, dobro je imati brojeve u glavi (koliko trudnoća traje: 39 tjedana +6 dana, na primjer, dobro je biti vrlo precizan; u koliko sati su počele prve kontrakcije, u koliko sati snažne kontrakcije itd...(op.prev. na upit nekoga kako ona to zna kada nema sat, Liliana se nasmješila i rekla da zna otprilike; bitno je zadovoljiti bolničku proceduru, koliko su brojevi ustvari važni, to je drugo pitanje)

    6.Da li je žena povraćala (nije nužno vezano za centimetre; op.prev. ovdje se smatra da povraćanje se javlja kada se žena približava tranziciji, na oko 8cm)

    7.Da li je žena nešto jela ili pila i kada

    Doula, i kod kuće i u bolnici, treba biti advokat žene, treba govoriti u njezino ime:»Majka to ne želi....(na primjer, vaginalni pregled ili stalni CTG...).

    Većina babica će biti zadovoljne s jednim vaginalnim pregledom.
    Što se induciranih poroda tiče, ja više niti pričam o njima, niti idem na porode koji su inducirani. Postoje statistike za prvorotke i indukciju. 50 posto induciranih prvorotki završi na carskom retu (istraživanje provedeno u St. Georges Hospital, u Londonu). (op.prev. što se poroda nakon termina tiče, rekla je da je njezin maksimum bio kod žene kojoj je porod počeo s 44 tjedna i 3 dana. Kada je ušla u 44. tjedan, ginekolog ju je pitao koliko dugo još misli čekati na što je ona odgovorila: «Koliko god treba, dok je moje dijete u redu» , na što je Liliana pomislila «Wonederful!» )

    Ako žena ima sastanak sa konzultantom (op.prev. to je ustvari ginekolog, koje se u VB posjeti samo ako postoji neki «problem» ili ono što se smatra problemom (npr. trudnoća preko 42 tjedna)), dobro se ponuditi prisustvovati s njom sastanku. (op.prev. u vezi ovoga ispričala je jednom priču kako ju je jedna žena zamolila da prisustvuje sastanku sa konzultantivom na kojem ju ona predlagala indukciju u 41. tjednu. Liliana ništa nije govorila, samo je sjeidla do nje i pitala se što ustvari tu radi, imala je osjećaj da je žena ustvari nije trebala, sasvim se dobro «borila» za svoj stav (da ne želi indukciju, nego želi čekati). Međutim, kada su izasšle iz sobe, žena joj je rekla nešto u stilu « Joj, kako je dobro da si bila sa mnom. Osjećala sam se tako samouvjereno i sigurno. Pola toga joj ne bih mogla reći da sam bila sama»).

    Kada je u bolnici, bilo da se radi o sastanku sa konzultantom ili o porodu, doula treba biti «very nice» (treba biti takva prema babicama, treba gledati njihove pozitivne strane i kada joj se one ne sviđaju i rade stvari koje ona misli da nisu u redu)


    Uloga doule u poslijeporođajnom dobu

    Što se tiče poslijeporođajnog rada doule, njezin je zadatak da bude idealna majka ili baka novoj mami (eng. mothering the mother), tj. da radi sve ono što je potrebno da omogući novoj mami da se bavi svojim djetetom: kuhanje, čušćenje, odgovaranje na telefon, isključivanje telefona, mijenjanje vode sa cvijećem.
    Zadaća doule je da ulije majci povjerenje i da je osnaži (engl. empower). Idealno, doula je netko tko ima vlastito pozitivno iskustvo dojenja.
    Neminovno je da uvijek djelomično projicirate vlastiti sustav vjerovanja (na primjer, meni nije jasno zašto bi se beba trebala kupati svaki dan...)
    Često postoji «issue» oko spavanja. Ako se žena ne osjeća ugodno ili sigurno da spava s djetetom, onda je bolje da ne spava.

    Za doulu na porodu je važno da dobro razumije vlastito iskustvo poroda, a za poslijeporođajnu doulu, vlastito iskustvo brige o novorođenčetu i dojenje.

  43. #143
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Ma najvaznije je da si ti meni otkrila sto je za mene najbolje.

  44. #144

    Početno

    [/quote]



    puh-neodgovorni gost, nadam se jednom kavici da čujem to iskustvo.[/quote]
    hvala ti, ali za sada još uvijek osjećam da bih radije zadržala low profile. ionako će se to prije ili kasnije proširiti, zg je mali grad.

  45. #145

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    taj dr. Odent.... najvjerojatnije postoje desetine knjiga na temu porodništva i zašto se na Rodi relevantnim smatraju knjige isključivo dr. Odenta? šta je on novi Mojsije? jedini koji govori pravu istinu i "zna znanje"?
    ovo je generalizacija koja ne stoji.
    Poneki ljudi koji postaju na Rodinom forumu "obozavaju" Odenta, ja sam jedna od njih. Ne slazem se s nekim njegovim idejama sto posto, ali su mi one vezane za porod jako dobre, vizionarske itd... uklapaju se u moje osobno iskustvo, stimulativne su mi i korisne u vlastitom radu na ovom podrucju.

    Roda na podrucju poroda, izmedju ostalog, zagovara pravo izbora zene na porod kakav zeli. Buduci da se u Hrvatskoj to pravo ne postuje i kada se nacelno zagovara (npr. zakonska regulativa koja trazi suglasnost zene s bilo kojim intervencijama), na portalu se objavljuju tekstovi koji informiraju o dobrobitima pristupa koji se nacelno ne zagovaraju u edukaciji primalja ili ginekologa, u medijima, u ginekoloskim ambulantama ili rodilistima. Neki to zovu prirodnim porodom, neki nemedikaliziranim porodom, neki neinterventnim...kako god ga zvali, pristup je drugaciji od onoga koji postoji u maternalnoj skrbi u Hrvatskoj.

    Ako pogledas pod rubriku Porod, naici ces na preijevode mnogih drugih autora osim Odenta koji govore oo takvom, drugacijem, pristupu: dr. Marsden Wagner, dr Sarah Buckley, svjetski poznate primalje npr Beatrijs Smulders, Ina May Gaskin (ciji tekst ce biti uskoro stavljen na portal, tekstovi hrvatskih primalja, tekstovi aktivistkinja na ovom podrucju i childbirth edukatora, prof. Sheila Kitzinger, Suzanne Arms, Andrea Robertson.

    Nedavno je u Njemackoj bio medjunarodna konferencija Primalja koju tradicionalno, jednom godisnje, u Europi i u SAD organizira casopis Midwifery Today. Gotovo polovina ovih gore nabrojanih sudjeluju kao izlagaci na takvim konferencijama.

    Dakle, ne radi se samo o Odentu, nego o cijeloj grupi strucnjaka, autora, aktivista koji promicu iste ili slicne ideje (iako medju njima ,naravno, ima nekih razlika)

  46. #146
    Andora avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,077

    Početno

    zbilja? morat ću u pretražniku pogledat za ove druge doktore, zasad vidim na podforumu Porod dvije teme označene važnim, a tiču se Odenta.

  47. #147

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    S
    druge strane, neka se svatko tko misli da moze roditi bez strucne pomoci jednako kvalitetno kao i sa strucnom pomoci i misli da mu ne treba niti educirana babica jer je procitao par knjiga na tu temu i surfao internetom slobodno i odluci roditi sam
    fancy usisivac, ti cesto ponavljas ovu misao o tome da neko procita par knjiga i prosurfa....ali nije stvar samo u tome. Stvar je da zene odlucuju na temelju neceg viseg ili drugog od knjiga ili informacija dobivenih na internetu.
    Kada sam ja odlucila roditi kod kuce, skoro desetak godina prije nego sto sam uistinu rodila, nisam to odlucila na temelju procitanih knjiga niti interneta. Samo sam cula o prijateljice, bivse talijanske babice (koja je obicavala cesto plakati nakon asistencije porodu, zbog mizerije tretmana majka i djece, kojoj je morala prisustvovati) za ideju rodjenja bez nasilja i to mi je upalilo lampicu u glavi i srcu.
    Najveci dio procitanog, ukljucujuci Odenta, a da ne govorim o internetskim informacijama, pronasla sam tek nakon rodjenja moje kceri.
    Samo kao potvrdu onoga sto sam vec ranije odlucila napraviti na temelju tko zna cega, ali definitivno ne knjiga i informacija.

    Ovim ne zelim reci da netko ne moze sve to odluciti na temelju informacija iz knjiga i s Interneta, iako mislim da to nikada nije odluka koja je rukovodjena samo saznanjima.

  48. #148

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Andora, pogledaj na naslovnicu portala pod rubriku Porod

  49. #149

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    ali budem uskoro napravila i jedan sazetak o Kitzingerici i Ini May Gaskin i stavila na forum, tek toliko da napravi ravnotezu Odentu

  50. #150
    Andora avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,077

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    ali budem uskoro napravila i jedan sazetak o Kitzingerici i Ini May Gaskin i stavila na forum, tek toliko da napravi ravnotezu Odentu
    tako treba, jer iskreno Odent se non-stop spominje. nastojim "vrludat" po podforumima i čim je porod u pitanju eto ti Njega!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •