Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 200

Tema: Neasistirani porod kod kuće - 2. dio

  1. #1
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno Neasistirani porod kod kuće - 2. dio

    Inicijalni topic Neasistirani porod kod kuće - 1. dio s komentarima smo zakljucali jer je dostigao 4 stranice i sasvim izgubio svoju bit, a to je razgovor o neasistiranom porodu kod kuce. Ovdje mozete nastaviti komentirati pricu s naseg portala o neasistiranom porodu.

    Dakle, topic postoji zato da bismo komentirali pricu tj. neasistirani porod kod kuće.
    Molimo, drzite se teme.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    I sta je sada Petra odlucila, hoce li se i dalje javljati ili ne? Mene bi vise zanimala ovako javna pitanja o porodu nego javljanje putem maila. Npr. zanimalo bi me kako se njezin muz snalazio tijekom poroda, na koji nacin je "pridonosio" situaciji itd.

  3. #3
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    nakon 3 carska reza ne mogu prežaliti činjenicu da je sve moglo biti drugačije samo da se na produ u našim bolnicama gleda i pristupa mu se drugačije.

    Da sam priej 7 godina znala ono što znam danas, vjerojatno se ne bih usudila roditi kod kuće, ali bih se sigurno uputila u Graz u Kuću za porode.

  4. #4
    fancy usisivac

    Početno

    Citam ovo sve ovdje i ne vjerujem... :/


    Kroz cijelu raspravu na ovom topiku se ispreplicu asistirani i neasistirani porod kod kuce, kao dvije bitno razlicite stvari. Da li bi Petra ili NJM znali reanimirati dijete, konkretno intubirati ga, da je doslo do potrebe za istom. Sumnjam. Zanima me tko bi recimo u njihovom prici dijete intubirao jer to nije samo znanje vec ujedno i vjestina a o uvjezbanosti iste ovisi vrijeme koje ce dijete provesti u asfiksiji. Babice koje poradjaju vani sigurno znaju reanimirati i intubirati dijete. To je recimo moj mininum na koji bi ja pristala na svom porodu. Priroda je divna stvar ali ujedno zaboravljamo da je okrutna prema onima "s greskom", slabima, bolesnima. Ona ih jednostavno zrtvuje u ime evolucije, prema prirodnim zakonima red je da prezive samo najjaci i najzdraviji i oni s najboljom prilagodbom na dati okolis. Briga prirodu sto ce mojoj bebi recimo odmah po porodu zatrebati intubacija i što je beba u asfiksiji. Briga prirodu za bebe u poprecnom polozaju, nije izmislila mehanizam da se takve bebe rode. Zrtvovat ce i njih i njihove mame. Ona je predvidila da ako nisi spreman za zivot, imas neku falinku, nisi ga niti zasluzio. Toliko ako cemo se striktno drzati zakona prirode na što se vidim mnogi ovdje pozivaju.
    Meni se recimo svidja porod kod kuce kao u Nizozemskoj ili Svedskoj (iako da se razumijemo u Svedskoj ces ispasti iz te kombinacije ako si pusac, ili imas i najmnaju patologiju koja bi mogla dovesti do odstupanja od normale. Zato su to sigurni porodi jer su strogo definirani uvjeti a ujedno ne negiraju mogucnost da ce recimo zatrebati carski. U vikendici i moje tete u Svici, u bernskim Alpama, ali doduse 20 minuta od bolnice u Zweisimmenu rodila je svoje djece njena frendica babica po struci koja radi i porode u kuci, ali nije rodila sama unatoc svom iskustvu bas iz tog podrucja, unatoc tome da bi znala reanimirati i intubirati dijete, rodila je u prisustvu dvije svoje prijateljice babice. Pricala mij e da roditi sama za nju nije dolazilo u obzir unatoc svom njenom znanju i iskustvu. Divno je s njom pricati, bila je kod nas ovo ljeto na moru sa svojih dvoje djece, predivna zena, samo razgovor o porodu s njom je daleko od vizije da je priroda savrsena. Priroda jest savrsena za samu sebe, ali ne za nas. Ona eliminira na poprilicno grub nacin svoje pogreske, sve one koji su zbog neceg /genetske greske, razvojne greske, bolesti majke/ nesavrseni. Da li smo mi spremni pristati na to da nam dijete umre samo zato sto eto u jednom malom broju slucajeva nije sve tako savrseno od strane prirode kako neki ovdje to zele prikazati. Lako je napisati da bi se dijete reanimiralo, ali tko bi to napravio u slucaju neasisitiranog poroda. Meni je reanimirati nekog i intubirati ga gotovo svakodnevnica ali nemam bas romantizirani pristup tome da radjam sama doma i da bi sigurno bila u stanju to napraviti svojoj bebi (cak je i ogromna razlika u polozaju i anatomiji grkljanja kod beba i odraslih ali da zanemarimo te sitnice). MM sigurno to ne bi znao daprocita ne znam koliko Odentovih knjiga i visi mjesecima na raznoraznim sajtovima.
    Ne treba zeni uopce Odent da bi rodila dijete. Zena moze roditi sama, bez icije pomoci u najvecem broju slucajeva, uz uvjet da pristaje na gore spomenute greske priorde i prihvatljiv joj je nacin kako priroda svoje greske jednostavno ispravlja. Meni recimo nije prihvatljivo da izgubim bebu samo zato jer priroda ponekad grijesi, zato ne bi nikada rodila neasistirano.
    Poznam samo dvije zene koje su rodile neasistirano kod kuce. Jedna je moja susjeda s mora, rodila je 1969. kada nije bas bilo uobicajeno roditi doma, nije nikome rekla za svoju odluku. I nije joj trebao Odent, niti raznorazni sajtovi, nije se niti educirala, jedva da je pismena. Ona je osoba koja je vjerovala da moze roditi ama, nikome nije o tome govorila, drzala je da je porodjaj prirodan i ona je rodila u svojoj sobi, sama, sama je sve obavila oko djeteta. Ona crvsto vjeruje u sebe toliko da je recimo zadnjih 5 godina (najmanje) "uzgajala" svoj karfiol na lijevoj dojci jer je vjerovala svom tijelu i nije panicarila. Tako mi je tim rijecima obrazlozila svoje bjezanje od cinjenica da ima karcinom dojke, dok nije voda dosla do grla. Jer eto ona oduvijek vjeruje u svoje instinkte i u savrsentvo svog tijela. Druga zena je zena koja ne zna objasniti zasto je rodila doma sama. Jednostavno nto nije planirala, imala je spremnu torbu za rodiliste ali kad je dobila trudove nije zvala muza na posao niti svekrvu koja je zivila par kuca dalje. Povukla se u sobu i rodila. Ovo je bilo u Imotskom negdje cca 1985. radi se o zeni jednog naseg poznanika. Rodila je sama, svekrva je dosla slucajno na sam kraj poroda i pomogla joj kad je sve vec bilo gotovo. Kasnije je rodila dvoje djece u bolnici i ni dan danas ne zna objasniti zasto je prvi put tako odlucila. Obje zene iz moje price su bile prvorotkinje, bez ikakvog iskustva i znanja o porodima. Srecom , oba slucaja su prosla bez komplikacija, medjutim to nam ne daje za pravo da tvrdimo da neasistirani porod nije rizik. Jer kad bi nesto poslo po zlu nitko vise ne bi priznao da je eto on tako sam odlucio roditi neasistirano, vec bi vjerojatno tvrdio da mu se slucajno dogodilo, da nije stigao po pomoc itd....
    Studije koje Odent navodi su takve da za pojedine od njih i u samom komentaru pise da su suprotne nekim drugim studijama, zanimljivo je da su sve retrospektivne, case control, i slicne. A znamo koja je najvise razina znanstvenog dokaza : meta analiza bas zbog cinjenice da razlicito dizajnirane studije cak i one prospektivne, koje se smatraju vaznijima od ovih retrospektivnih, mogu dati razlicite rezultate. Moderne meta analize recimo nikada ne bi ukljucile case control studije i ovakve studije tamo navedene. danas se u meta analizi od nadjenih recimo 200 studija o jednom problemu dogadja da se preko 70% studija u startu ne ukljucuje u meta analize, odnosno smatraju se nistavnima jer u vrijeme kad su radjene nije koristena metodologija znanstvenog rada koja se danas smatra minimumom da se studija uzme u obzir za meta analizu. Recimo tamo uzme 200 ovisnika o amfetaminima i gleda učestalost medikalizacije poroda kod njih i kod duplo veceg broja njihovih brace i sestara koji nisu ovisnici (koji su im kao neka kontrokna skupina) ali niti su uzorci jednako veliki niti je metodologija dobra. Obrnuta je onoj koja se danas smatra prikaldnom. Prospektivno bi bilo bolje unaprijed zadati cilj istrazivanja, recimo uzeti skupine porod s epiduralnom vrs. bez epiduralne uz tocno odredjene druge kriterije koji mogu utjecati na ishod poroda, pa onda gledati koliko se ovisnika pojavilo u svakoj od tih ispitivanih skupina.
    Recimo, studija o upotrebi porodjajnih klijesta i vakuma je bez da se pitas koji je faktor doveo do toga da se forcpes i vakuum uopce upotrijebe i nije li bas hipoksija ili neki drugi razlog koji je prethodio uporabi forcpesa kod takvih teskih poroda koji nisu mogli biti dovrseni bez intervencije, dovela do kasnijih problema.

    Neasistirani porod drzim nepotrebim rizikom. Osim ako nisi skroz nacisto s time da priroda svoje "pogreske" obicno grubo uklanja s lica majcice Zemlje. I ne osvrce se za njima. I tako su ljudi ranije pristupali smrti bebe pri porodu, nije se na to gledalo kao na posebnu tragediju nego se islo raditi novo dijete (nadajuci se bebi bez falinke koju majka priroda nece morati stoga eliminirati) Loše misljenje koje imam o neasistiranom porodu, uopce recimo nemam o pravilno indiciranom asistiranom porodu s babicama koje znaju sve sto treba a tu u prvom redu mislim na one prave hitnoce tipa intubacije, reanimacije i slicno. Tipa poroda u NL, Svedskoj, Svicarskoj.
    U bolnicu me moze dovesti svaka budala, ali na licu mjesta treba znati reagirati kada se radi doslovce o par minuta a kad je asfiksija i potreba za reanimacijom vec tu, onda je pravilo da radis reanimaciju tu di jesi, bolesnik tijekom reanimacije ne ide u transport, to mozemo zaboraviti. To se smatra strucnom pogreskom. Bas zbog te nedovoljne educiranosti HR babica u takvoj vrsti hitnoca ne vidim jos uvijek prostora da bi se u HR dozvolio legalan asistirani porod kod kuce. Neasistirani ionako ostavljam na volju ovima koji vole ciste zakone prirode i spremni su se nositi s posljedicama istih i koji drze da bas nikada nije moguca i potrebna neka intervencija na porodu.

  5. #5
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    drage moje

    ne mogu se drzati teme kad ovako nesto imam prilike procitati....

    Moderatori vrlo lako preko IP adrese mogu provjeriti tko od kuda piše. Sada su ipak neke stvari malo jasnije, zar ne?
    ne znam otkud petri pomisao da se kod nicka "nisam odavdje" radi o njenoj sestri? blefira, sumnja il je sigurna u ono sto je izrekla ?

    no zanima me gore kvotirana rechenica. tocno je da moderatori (bilo kojeg foruma) vrlo lako preko IP adrese mogu provjeravati odakle se tko javlja i sto onda ???? koliko poznajem forume i administraciju istih (a petogodisnje iskustvo mi daje za pravo) samo u jako iznimnim slucajevima (odavanje osobnih podataka osobe koja zeli ostati anonimna, prijetnja drugom diskutantu s smrcu il fizickim nasiljem, spam, virus il sl) je adminu dozvoljeno da zahvaljujuci IP adresi nesto poduzme da zastiti forum i napadnute diskutante (prijava policiji i sl). al mu il moderatorima sigurno nije dozvoljeno odavati drugim diskutantima (neistomisljenicima) tko se krije iza cijeg nicka !

    elem, stoga pitam: sto je petra zeljela gornjom recenicom poruchiti ?


    vezano za temu topica:

    nalazim se u inozemstvu. danas sam bila kod svog ginekologa, inache zagrepchanina. pitala ga o porodu doma, jel se to obavlja i u zemlji u kojoj on prakticira. reche mi covjek da je porod doma kao da zavezanih ociju prelazis prometnu cestu. dodao je da nitko ne moze - pa cak ni on koji je toliko puta bio prisutan na porodu, covjek s ogromnim radnim stazom - biti siguran hoce li ijedan porod dobro proci il ce nesto krenuti po zlu. on osobno nije protiv ambulantnog poroda: zena dodje, porodi se i ako joj je do toga, nek za 2 sata ide doma. zna slucajeve porode doma gdje se dijete zaglavilo, glavica viri van, a tijelo jos unutra, pa hitnom u bolnicu. kakve to tek posljedice ostavlja na dijete ?!? (dodao je). za kraj je rekao da je to kriminalni chin prema djetetu.

    laik sam u medicini (kao pretpostavljam vecina vas), pa eto misljenje jos jednog strucnjaka na temu poroda doma. cisto topica radi.

    a kad porod doma loshe krene, sumnjam da bi ijedan roditelj sebe krivio za tu odluku. opet bi bili svi drugi krivi, te losha vibra il polozaj mjeseca naspram zemlje...

  6. #6
    fancy usisivac

    Početno

    Jel u Svici jos uvijek dozvoljen porod kod kuce, mislim na asistirani?? Ova babica koju znam je rodila prije ravno 10 godina kod kuce. Nisam ju pitala za sadasnju zakonsku regulativu. Znam da imaju kuce za porode. Ona je i radila bas u jednoj takvoj.

  7. #7
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    mala ispravka IP adresa kod MAXadsl-a se mjenja svaki put kad se kopćaš na net

  8. #8
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    a asistirani porod kod kuce?
    sto mislite o njemu?

  9. #9

    Početno

    Asistirani porod (sa babicom) kod kuce je nesto sto zvuci jako dobro

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    U svakom slucaju.

  11. #11

    Početno

    Sto se tice neasistiranog poroda kod kuce, slazem se sa fancy usisivacem. Da je ovaj porod iz price nedajboze imao los kraj, pitam se ko bi ovdje pisao hvalospjeve takvoj odluci. Vjerojatno bi svi pricali o neodgovornosti, zanemarivanju, 21. stoljecu i slicno.

    Za asistirani porod kuci, jedva cekam da postane kod nas mogucnost. Mozda za moje trece

  12. #12
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    Sto se tice neasistiranog poroda kod kuce, slazem se sa fancy usisivacem. Da je ovaj porod iz price nedajboze imao los kraj, pitam se ko bi ovdje pisao hvalospjeve takvoj odluci. Vjerojatno bi svi pricali o neodgovornosti, zanemarivanju, 21. stoljecu i slicno.

    Za asistirani porod kuci, jedva cekam da postane kod nas mogucnost. Mozda za moje trece
    Ovo bijah ja. Nije toliko mudro da bas treba potpisati, al eto

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa
    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    Sto se tice neasistiranog poroda kod kuce, slazem se sa fancy usisivacem. Da je ovaj porod iz price nedajboze imao los kraj, pitam se ko bi ovdje pisao hvalospjeve takvoj odluci. Vjerojatno bi svi pricali o neodgovornosti, zanemarivanju, 21. stoljecu i slicno.

    Za asistirani porod kuci, jedva cekam da postane kod nas mogucnost. Mozda za moje trece
    Ovo bijah ja. Nije toliko mudro da bas treba potpisati, al eto
    Al' ja ću ipak potpisati . Slažem se s FU.

  14. #14
    lidac2004

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    zna slucajeve porode doma gdje se dijete zaglavilo, glavica viri van, a tijelo jos unutra, pa hitnom u bolnicu. kakve to tek posljedice ostavlja na dijete ?!? (dodao je). za kraj je rekao da je to kriminalni chin prema djetetu.

    laik sam u medicini (kao pretpostavljam vecina vas), pa eto misljenje jos jednog strucnjaka na temu poroda doma. cisto topica radi.

    a kad porod doma loshe krene, sumnjam da bi ijedan roditelj sebe krivio za tu odluku. opet bi bili svi drugi krivi, te losha vibra il polozaj mjeseca naspram zemlje...

    o tome ja pricam ali me niko ne dozivljava

  15. #15
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    no zanima me gore kvotirana rechenica. tocno je da moderatori (bilo kojeg foruma) vrlo lako preko IP adrese mogu provjeravati odakle se tko javlja i sto onda ???? koliko poznajem forume i administraciju istih (a petogodisnje iskustvo mi daje za pravo) samo u jako iznimnim slucajevima (odavanje osobnih podataka osobe koja zeli ostati anonimna, prijetnja drugom diskutantu s smrcu il fizickim nasiljem, spam, virus il sl) je adminu dozvoljeno da zahvaljujuci IP adresi nesto poduzme da zastiti forum i napadnute diskutante (prijava policiji i sl). al mu il moderatorima sigurno nije dozvoljeno odavati drugim diskutantima (neistomisljenicima) tko se krije iza cijeg nicka !

    elem, stoga pitam: sto je petra zeljela gornjom recenicom poruchiti ?
    Nisam ni moderator ni admin, ali kad njih dvije nema ovdje, a smeta me da ovoliko dugo ovo ostane neodgovoreno, samo da kazem da svi mi zaposleni oko foruma i portala dobro znamo sto je ip adresa i smatramo je osobnim podatkom svakog pojedinog clana/posjetitelja foruma i kao takvom, tajnim podatkom koji bi na zahtjev eventualno dobila abuse sluzba ISP-a ili neko slicno "tijelo".
    Nadam se da nitko nije mislio da je osoblje foruma ikome "dilalo" ip adrese posjetitelja foruma.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Jel u Svici jos uvijek dozvoljen porod kod kuce, mislim na asistirani?? Ova babica koju znam je rodila prije ravno 10 godina kod kuce. Nisam ju pitala za sadasnju zakonsku regulativu. Znam da imaju kuce za porode. Ona je i radila bas u jednoj takvoj.
    Dozvoljen je, barem u tri kantona, njemackom, francuskom i talijanskom, koliko je meni poznato.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Bilo mi je jako drago procitati pricu i predivna mi je slika Petre i njene obitelji.

    I onda procitam svu ovu raspravu i sve me to nekako razocara i rastuzi. Kako se danas reagira na sve sto je drugacije od normativa, kako se usuduje osudivati nekoga tko za sebe preuzima apsolutnu odgovornost itd.
    Mislim da totalno podcjenjujemo nasu prirodnu intuiciju... iskreno vjerujem da svaka zena moze znati za sto je/nije sposobna. Ja sam ucinila najbolje sto sam mogla slusajuci svoju intuiciju koja mi nije govorila da rodim doma (a razmisljala sam o takvoj opciji). Isto bih napravila (poslusala intuiciju) da mi je rekla nesto drugo. Petra je znala da to moze i uspjela je. Nadam se iskreno da se to ne bi usudila ako bi joj nesto iznutra govorilo da to mozda nije najpametnije.

    Ne mozemo predvidjeti sve u svom zivotu i bez nekakvog vodstva, koliko racionalnog i istrazivackog, toliko i intuitivnog, mozemo se jednostavno prepustati masovnoj rijeci i masovnoj odgovornosti. I tada nas nitko nece napadati. Ima i u tome nesto. :/ Ali ne radjamo se svi takvi.

    __________________________________________________ _______

    S obzirom da je netko spomenuo njihov odlazak kod Sai Babe, ja sam povezala ovu pricu sa jednom za koju sam cula. Radilo se o tome da je majci ostao komadic posteljice i iz toga su nastali neki (ne znam kakvi problemi). Da li je to ova prica, ne znam. U svakom slucaju, u prici za koju sam cula, bebica je super, sve 5.

    I ja znam za neke primjere zena koje su rodile doma i sve imaju srecu da su im bebaci bili stvarno mali.... mojeg nije bilo lako "izgurati" niti u vodi, niti uz asistiranje babice. Zato je moja intuicija i rekla da putujem u Rijeku s trudovima (a i to ce vjerojatno naici na osudu)... nisam pomislila ni na dom, niti na Zg rodilista.

    I meni je bilo prekrasno, kao doma, u Rijeci. Ali radi srece i slucajnosti... i jos mi puno, puno imamo za raditi na tome da se zene tijekom trudova usmjere na porodaj a ne na borbu. Hvala Barbari sto je moj 2. porodaj bio bez borbe s osobljem!! Hvala Petri sto nas podsjeca na zensku snagu! Hvala Rodama sto rade na jednom i na drugom.

  18. #18
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Dozvoljen je, barem u tri kantona, njemackom, francuskom i talijanskom, koliko je meni poznato.
    nije tebi nista poznato. svicarska ima 26 kantona. ne postoji njemacki, francuski i talijanski kanton. postoje govorna podrucja ta tri sluzbena jezika (plus retoromanski), koja uglavnom obuhvataju vishe kantona.

  19. #19
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    Potpisujem fancy usisavač od riječi do riječi.
    Sve je to divno i krasno dok ne pođe nešto po zlu. Točno je da bi velika većina žena mogla tako roditi i da je to vjerojatno divan doživljaj, samo zagovornici neasistiranog poroda zaboravljaju da nema načina da vam neko (pa ni vaša intuicija) kaže hoće li kod vas sve proći u redu ili neće.
    Pa zasad je tko voli nek izvoli, no po meni je to ugrožavanje djetetovog života. Pa neka je mogućnost lošeg ishoda i 0.00001% vjerujem da nitko ne bi htio činiti taj postotak, a ni najveći zagovornici neasistiranog poroda ne mogu tvrditi da nema situacija u kojima je život djeteta ugrožen i kad je babica s rodiljom i da sigurno ima i slučajeva s manje sretnim ishodom od ovog s portala.

  20. #20
    fancy usisivac

    Početno

    MC, i ja se sad cudim koji vrazji kantoni njemacki, francuski, talijanski..... Kanton Bern na koji sam ja mislila u ovoj prici o babici je dominantno njemacko govorno podrucje ali u zapadnom dijelu ima dosta mjesta gdje se govori francuski. Kanton stoga ne moze biti njemacki sam po sebi.


    Lako je sad trkeljati o intuiciji kad sve dobro prodje. Nije se Petra oslonila samo na intuiciju, kladim se da je znala i neke konkretne podatke o svojoj trudnoci tipa da recimo NEMA kompletnu placentu previu. Bas me zanima jel bi joj intuicija skrenula paznju na to da je recimo ima a da nije nikada prije toga pregledana. I jel bi u uz svu svoju intuiciju i znanje uopce rodila vaginalno u tom slucaju. Ne znam kako ih onda intuicija ne uputi na to da fali dio posteljice. Srecom pa je i ta komplikcija s komadom posteljice prosla dobro iako vjerujem da su se u tom trenutku prestali oslanjati na intuiciju i cisto prirodne zakone. Mos misliti.

    Napisala sam vam gore kako je intuicija ipak jednom prevarila zenu koja se uvijek u zivotu oslanjala na nju. Toliko da nikada nije isla lijecniku. Intuicija joj je bila vodilja cijeli zivot pa i onda kad joj se raspadala dojka a ona je vjerovala u svoje tijelo, duboko je vjerovala i dan danas dok ide na kemo tvrdi da je ta rana na dojci od udarca koji ne moze zarasti. Po meni se oslanjala toliko da se to počelo kosilo sa zdravim razumom.

    Da je meni intuicija rekla da me muz nakon početka trudova vozi u Rijeku vjerojatno bi rodila negdje na benzinskoj na Vratima Jadrana.

  21. #21
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Jel u Svici jos uvijek dozvoljen porod kod kuce, mislim na asistirani??
    da, je. 99% sam sigurna da je u cijeloj zapadnoj europi moguc asistirani porod kod kuce.
    naravno, njihove babice imaju mogucnost visokog skolovanja, sto nase jos uvijek nemaju.

  22. #22
    fancy usisivac

    Početno

    meni je recimo intuicija govorila da odem roditi u Postojnu, cak sam se i raspitivala o uvjetima. Nisam otisla jer mi se nije camilo tamo danima pred porod a razum CISTI razum koji je ovdje toliko podcijenjen na ovom topiku mi je rekao da se zna dogoditi da i kod prvorotkinje porod bude brz i da je glupo nakon nastupa trudova kretati u Postojnu. I razum je bio pametniji od intuicije a drzim da se tu ne radi o nekakvoj posebnoj iznimci vec da je u pravilu tako.

  23. #23
    swenova-mama

    Početno

    Fancy, bravo.
    MC :lol
    I samo da dodam, preuzimanje odgovornosti je krasna stvar, ali i u kaznenom zakonu je predvidjena kazna ukoliko se ugrozava zivot nekog drugog. A u ovom slucaju je to dijete.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja bi samo napisala da ovo sasvim sigurno nije jedina tema oko koje se razilaze misljenja strucnjaka, tj. ginekologa.
    Mene npr. u Austriji nimalo ne bi bilo strah roditi doma jer je logisticka podrska jako dobro razvijena. I znam da se rodilja, u slucaju potrebe, stvarno jako brzo nadje u bolnici. Babice koje prisustvuju kucnim porodima su jako dobro obucene itd.
    Doktori s kojima sam ja dolazila u kontakt tijekom svojih trudnoca nisu se nikada izjasnili o asistiranom porodu doma kao o necemu rizicnom. Pod uvjetom da je sve ok. Istina da se puno toga uzima kao faktor povecanja rizika komplikacija, npr. pusenje je jedan od njih. (slicno vrijedi i za porode u vodi)

    Ako je nesto zakonom omoguceno, ne mislim da je bas toliko rizicno kako skeptici misle. Da uvijek nesto moze krenuti po zlu, moze. Ali, moze isto tako i u bolnici.
    Npr. babica koja je meni dolazila doma nakon ambulantnog poroda rodila je svojih troje djece doma. I prisustvovala je mnogim kucnim porodima. Nikad nista nije krenulo po zlu, niti ona zna za slucajeve svojih kolegica koje su prisustvovale porodu na kojem je nesto po zlu krenulo. Jel bi se sada i to moglo uzeti za mjerodavno ili ne?? Jer puno puta se desi da u bolnici nesto po zlu krene.
    Ja sam uvijek za to da se kucni porod omoguci zenama koje bi se odlucile za taj korak. I, ako se oko kucnog poroda stvori dobra "podrska", ne mislim da je nista rizicniji od bolnickog poroda. Cak naprotiv.

    Mislim da je to sve stvar gledista. Navodi se usporedba kucnog poroda sa prelazenjem ceste zavezanih ociju. Ali, ako uzmemo u obzir koliko strah, neizvijesnost, ili kako moja babica kaze cak i sami prijevoz do bolnice, nepovoljno mogu utjecati na tijek poroda, sta je onda ustvari povezivanje ociju??
    Koliko samo bolnickih poroda zavrsi raznoraznim intervencijama jednostavno zato sto se, htjeli mi to priznati ili ne, covjek previse uplece u prirodni tijek ovog procesa?
    Ja nisam a priori za kucni porod. BIlo tko, ako se iz bilo kojeg razloga osjeca bolje u bolnici, trebao bi u bolnicu ici. Ali, ako jedna majka zeli donijeti na svijet dijete u svom domu, trebalo bi joj se to omoguciti. Uz osiguranje kvalitetne skrbi i potpore za slucaj da nesto krene kako ne treba.
    I ne radi se samo o osiguranju potpore kucnim porodima....u Austriji su popularne tzv. kuce za porode. U kojima isto lijecnici nisu prisutni na porodima. A sve jako fino funkcionira, nesto na tragu kucnog poroda. Mozda bi se Felix mogla javiti....njezina prica o porodu u jednoj od takvih kuca je jako lijepa. Jel se i to moze nazvati setnjom preko ceste zavezanih ociju?
    Cisto ne vjerujem da nesto sto je zakonski i svakako odobreno i podrzano u nekim drzavama moze biti toliko rizicno koliko pojedini lijecnici nastoje to prikazati. A nesto moze ama bas uvijek poci po zlu.

    Inace, svidja mi se post koji je napisala fancy usisavac.

  25. #25
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Jel u Svici jos uvijek dozvoljen porod kod kuce, mislim na asistirani??
    da, je. 99% sam sigurna da je u cijeloj zapadnoj europi moguc asistirani porod kod kuce.
    .
    100% sigurno za svicarsku, nasa emy s foruma je prije 10 mjeseci trebala roditi kod kuce. nazalost nije, ali opcija definitivno postoji.

  26. #26
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    nalazim se u inozemstvu. danas sam bila kod svog ginekologa, inache zagrepchanina. pitala ga o porodu doma, jel se to obavlja i u zemlji u kojoj on prakticira. reche mi covjek da je porod doma kao da zavezanih ociju prelazis prometnu cestu. dodao je da nitko ne moze - pa cak ni on koji je toliko puta bio prisutan na porodu, covjek s ogromnim radnim stazom - biti siguran hoce li ijedan porod dobro proci il ce nesto krenuti po zlu. on osobno nije protiv ambulantnog poroda: zena dodje, porodi se i ako joj je do toga, nek za 2 sata ide doma. zna slucajeve porode doma gdje se dijete zaglavilo, glavica viri van, a tijelo jos unutra, pa hitnom u bolnicu. kakve to tek posljedice ostavlja na dijete ?!? (dodao je). za kraj je rekao da je to kriminalni chin prema djetetu.

    laik sam u medicini (kao pretpostavljam vecina vas), pa eto misljenje jos jednog strucnjaka na temu poroda doma. cisto topica radi.
    o da, ima stručnjaka i stručnjaka.
    i vrlo je indikativno što to govori jedan Zagrepčanin.
    jer zašto ne uzeti u obzir i sve one druge stručnjake koji isto tako s ogromnim radnim stažom i, za razliku od njega (tvog ginekologa), s iskustvom asistiranja kućnim porodima, podržavaju asistirani porod kod kuće kao barem jednako siguran onom bolničkom.
    dal onda svi oni nemaju pojma što rade?
    jesu li oni neodgovorni?

    da li je M.Odent, vižljasti djedica od preko 70ak godina, koji ima ogromno iskustvo i u operacionoj sali, ali i na potpuno neinterventnim kućnim porodima (ne sjećam se više o koliko se tisuća poroda radi), znanstvenik i vizionar koji je pokrenuo revoluciju u načinu rađanja od 60ih na dalje, dal je on i ljudi poput njega za vas dovoljnog kredibiliteta?
    Marsden Wagner?
    Ina May Gaskins?
    Beatrijs Smulders?
    itko?

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...t2ID=&Show=885

    Mora da je stresno kad babice i doktori imaju drugačiju filozofiju o porodu. Njihova se filozofija najčešće odnosi na onu o babinjaštvu i medicinskom porodu, iako nije točno kad se kaže da svi doktori vjeruju u medicinski, a sve babice u babinjački model. Medicinski model vidi porod kao nužno opasan pa sugeriraju svim ženama da prođu kroz rutinske intervencije, te rode u bolnici kako bi si pružile sigurnost, dok babinjački model pruža više holistički pristup koji žene procjenjuje individualno - pristup koji često omogućuje ženama da rode kod kuće.

    Iako je medicinski model godinama dominantan u našem društvu, istraživači na svim poljima došli su do zaključka da je babinjački model točniji, što se tiče samog pogleda na porod. Štoviše, sve više žena ponovo želi vratiti spiritualni i napredni aspekt poroda koji je kroz povijest gledan kao obred prolaska, a ne kao potencijalno opasan medicinski događaj.

    Mnogo žena tijekom trudnoće dolazi po skrb onima koji prakticiraju medicinski model, iako to nije neophodno najbolji izbor. Iako obiteljski liječnici, ginekolozi i bolnice imaju svoju ulogu u skrbi žena s ozbiljnim zdravstvenim problemima ili žena kojima se problem dogodio tijekom trudnoće, istraživanja pokazuju da bi velikoj većini žena bilo bolje kada bi izabrale babicu kao osobu koja bi se skrbila o njihovoj trudnoći. Ujedno bi toj većini žena bio savjetovan porod kod kuće, zbog mnogih prednosti pred bolničkim porodom.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Fancy, jel smatras onda da je cisto nerazumski sto su neke zene tijekom trudova putovale na porod u Rijeku? (imale su, koliko meni poznato, jako lijepe porode)
    Vec sam na prvom dijelu ove teme napisala da se slazem kako je Petrin porod kao takav u mojim ocima prerizican.

  28. #28
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...2ID=&Show=2201

    Dr. Michel Odent - Kako razbiti začarani krug (treći dio)



    Što bi bilo...

    Da su se temeljne potrebe žene koja rađa prepoznale prije pola stoljeća, kada je moderna operacija carskim rezom postala poznata diljem svijeta, historija rađanja bi zasigurno krenula drugačijim smjerom. Prepoznao bi se i uvažio smisao primaljstva. Babice ne bi nestale, niti potpuno kao što se to dogodilo u nekim zemljama, niti de facto, kao u mnogim drugim zemljama gdje su izgubile autonomiju i svoju posebnost te postale zatočenice bolničkih protokola. Kada se uspoređuju zemlje i gradovi ili čak bolnice, moguće je pogoditi stupanj carskoga reza, uspoređujući broj ginekologa i broj babica u određenoj zemlji, gradu ili bolnici. U zemljama u kojima ginekolozi višestruko brojčano nadmašuju babice, babice su izgubile svoju autonomiju i broj carskog reza se munjevitom brzinom povećao. To se dogodilo u zemljama koje su inače vrlo različite jedna od druge, na primjer u Brazilu i nekim drugim latinoameričkim zemljama, Kini, Južnoj Koreji, Tajvanu, Turskoj, jugu Italije i Grčkoj.

    Da su se potrebe žene koja rađa razumjele, ne bismo danas bili svjedoci druge ili treće generacije „visokotehnologiziranog“ poroda. Dobro je dokumentirana predispozicija za operativno dovršenje poroda koja se prenosi s majke na kći. Istraživanje provedeno u Utahu, SAD, koje je proučavalo sve žene rođene u toj državi u razdoblju između 1947. i 1957., a koje su rađale svoju djecu u razdoblju od 1970. do 1990., pokazalo je da kada žena ima carski zbog «nemogućnosti napredovanja trudova» (engl. failure to progress), šanse njezine kćeri da će imati jednoga dana carski rez povećavaju se 6 puta. Možemo se zapitati smanjuje li se postupno sposobnost rađanja pod utjecajem industijalizacije porođaja.

    Da su se potrebe žene koja rađa razumjele, historija porođaja nikada ne bi ušla u elektronsko doba. U sedamdesetim godinama prošlog stoljeća liječnici bi se ustručavali stalno pratiti i bilježiti ritam djetetovog srca i snagu kontrakcija maternice pomoću elektronskog uređaja. Uvidjeli bi činjenicu da ženi u trudovima koja zna da su njezine tjelesne funkcije pod stalnom prismotrom, ta spoznaja stimulira neokorteks, što produžava porođaj, otežava ga i time čini opasnijim. Posljedica toga je da sve više djece treba spasiti carskim rezom. Zanimljivo je da su se tek kada se elektronsko doba porođaja dobro utemeljilo diljem svijeta, prvi put napravila veća istraživanja koja su potvrdila sljedeće: jedini stalan i značajan utjecaj elektronskog fetalnog monitora, kada se on uspoređuje s povremenim slušanjem otkucaja srca djeteta, jest taj da povećava broj operativnog dovršenja poroda carskim rezom.

    Da se zaobišlo elektronsko doba porođaja, zahvaljujući zdravom razumijevanju prirode rađanja, vjerojatnost je da strah od litigacije ne bi postao opsesija. U sedamdesetim godinama prošloga stoljeća mnogi liječnici i mediji su imali tendenciju prenositi vjerovanje kako se elektronskim metodama monitoringa svi rizici porođaja mogu eliminirati… kao da se nevoljan proces može kontrolirati i «voditi» tako lako kao što se upravlja avionom. Takvo vjerovanje implicira da se u korijenu svake nesreće, na primjer hendikepa ili smrti djeteta, radi o nečijoj pogrešci ili nedostatnoj brizi.

    Da su se prije nekoliko desetljeća postavila prava pitanja, danas ne bismo bili zatočenici dobro ustoličenih doktrina. Na primjer, da je središnja preokupacija bila da se rodilji osigura okolina koja razinu adrenalina održava niskom, bilo bi lako predvidjeti kako će prisutnost muškog neokorteksa stimuliranog oslobađanjem hormona stresa vjerojatno biti faktor rizika. Danas se nitko ne bi usudio uprijeti prstom na pojavu novih doktrina koje se odnose na sudjelovanje očeva tijekom poroda i spektakularnog povećavanja broja carskog reza. Te dvije stvari su se otprilike istovremeno pojavile (na Zapadu, sedamdesetih godina). Izuzetak je slučaj Irske, gdje se i jedno i drugo pojavilo tek krajem osamdesetih godina.



    Zlatno pravilo

    Budući da u korijenu naglog porasta broja carskoga reza stoji izravno ili neizravno nerazumijevanje fizioloških procesa, jednostavno zlatno pravilo može pružiti pomoć u otkrivanju temeljnih potreba žene koja rađa. To se zlatno pravilo može sažeti u jednu rečenicu: Kada se govori o porodu i rađanju, sve ono što je specifično za ljude mora se eliminirati, a sve ono što je specifično ostalim sisavcima, mora se zadovoljiti. Da bi se eliminiralo ono što je specifično ljudsko, potrebno je osloboditi se tereta svih vjerovanja (koji su neodvojivi od rituala), koja su tisućljećima ometala fiziološke procese rađanja u svim znanim kulturnim okruženjima. (Takva su vjerovanja vjerojatno predstavljala evolucijsku prednost na određenom stupnju ljudske povijesti.) To podrazumijeva smanjenje aktivnosti neokorteksa, dijela mozga čija je izuzetna razvijenost jedinstveno obilježje čovjeka. To također podrazumijeva da se jezik koje je jedinstven čovjeku, mora vrlo oprezno koristiti.

    Zadovoljiti potrebe sisavaca znači da se prije svega treba zadovoljiti potreba za privatnošću, budući da svi sisavci tijekom poroda, imaju strategiju skloniti se od pogleda i izbjeći promatranje. Time se istovremeno zadovoljava potreba za sigurnošću: ženka sisavaca koji žive u džungli ne može roditi ako je okružena predatorima. Zanimljivo je da kada žena koja rađa ima potpunu privatnosti i osjeća se sigurno, vrlo često se nađe u tipičnom položaju sisavca, na primjer u položaju puzanja.

    Danas je uobičajeno reći da porođaj treba «humanizirati». Međutim, ako je cilj da se smanji broj carskog reza, prednost treba dati „mamiziranju“ porođaja (da postane što je više nalik porodu ostalih sisavaca). U tom smislu, porođaj treba de-humanizirati.



    Izvadak iz knjige Michela Odenta «The Caesarean», 2005

  29. #29
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Jel u Svici jos uvijek dozvoljen porod kod kuce, mislim na asistirani??
    prema svic. zakonu je, koliko znam, od poroda kod kuce dozvoljen samo asistirani. tj. s babicom. postoji lista babica koje poradjaju kod kuce. postoji i takodjer preporuke udruge babica tko se moze porodit doma. postoji i tzv. geburtshaus (kuce gdje se mozes porodit), njih 17 u svicarskoj.

  30. #30
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Ako je nesto zakonom omoguceno, ne mislim da je bas toliko rizicno kako skeptici misle. Da uvijek nesto moze krenuti po zlu, moze. Ali, moze isto tako i u bolnici.
    na žalost statistike svugdje u svijetu pokazuju da upravo u bolnici, s interventnim pristupom porodu, ima puno većih šansi da nešto stvarno i pođe krivo.
    to nije moja intuicija, to su fakti.
    gdje god se istraživalo, potvrdilo se-tamo gdje ginekolozi "vode" porode-ima i više intervencija; tamo gdje su babice-ima ih manje.
    uz jedanki mortalitet.
    makes you think...

  31. #31
    swenova-mama

    Početno re

    Mene npr. u Austriji nimalo ne bi bilo strah roditi doma jer je logisticka podrska jako dobro razvijena. I znam da se rodilja, u slucaju potrebe, stvarno jako brzo nadje u bolnici. Babice koje prisustvuju kucnim porodima su jako dobro obucene itd.
    Doktori s kojima sam ja dolazila u kontakt tijekom svojih trudnoca nisu se nikada izjasnili o asistiranom porodu doma kao o necemu rizicnom. Pod uvjetom da je sve ok. Istina da se puno toga uzima kao faktor povecanja rizika komplikacija, npr. pusenje je jedan od njih.
    jednu uredjenu drzavu, poput Austrije, nema nikakvog smisla komparirati s Hrvatskom. Nitko ne spori da su porodi u vlastitom domu prekrasna stvar koja je dobra i za zenu i za dijete. Ali, asistirani porodi u kojima ce dovoljno dobro obucena babica (ne ona koja je zavrsila srednju medicinsku, vec malo vise obuke i skole) prepoznati ide li sve kako treba i znati kad treba pozvati pomoc, a kad ne. Ali neasistirani porod doma smatram rizikom i neodgovornim postupkom u kojemu ugrozavas i svoj i djetetov zivot. Pritom mi je posve svejedno sto se ta zena moze ubiti- ona ej toga svjesna i na to pristaje. Pretpostavimo da je dovoljno procitala i zna sto se sve moze dogoditi. Ali s kojim pravom, ako vec ugrozava svoj zivot, ugrozava i djetetov?

    MaHu, jedno pitanje, pokusala sam se registrirati, ali sam dala krivu mail adresu... Sto sad?

  32. #32
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    Jel u Svici jos uvijek dozvoljen porod kod kuce, mislim na asistirani??
    prema svic. zakonu je, koliko znam, od poroda kod kuce dozvoljen samo asistirani. tj. s babicom. postoji lista babica koje poradjaju kod kuce. postoji i takodjer preporuke udruge babica tko se moze porodit doma. postoji i tzv. geburtshaus (kuce gdje se mozes porodit), njih 17 u svicarskoj.
    pa u niti jednoj zemlji se ne može zabraniti neasistirani porod jer jednostavno svugdje se događa da neke žene neasistirano (nenamjerno) rode doma...ili u autu .


    razlika među zemljama je u tome što u nekima babice imaju edukaciju i samostalnost (dozvolu) da asistiraju kućnim porodima, što u HR (još) nemaju.

  33. #33
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    meni je recimo intuicija govorila da odem roditi u Postojnu, cak sam se i raspitivala o uvjetima. Nisam otisla jer mi se nije camilo tamo danima pred porod a razum CISTI razum koji je ovdje toliko podcijenjen na ovom topiku mi je rekao da se zna dogoditi da i kod prvorotkinje porod bude brz i da je glupo nakon nastupa trudova kretati u Postojnu. I razum je bio pametniji od intuicije a drzim da se tu ne radi o nekakvoj posebnoj iznimci vec da je u pravilu tako.
    meni su i razum i intuicija govorili da mogu poci u trudovima u kucu za porode u graz (bez lijecnika), iako su bili na manje od 5 minuta i bili su u pravu. gle cuda, kad sam stigla na odrediste, opustila se i podsvjesno osjetila 'sad sam na sigurnom, smijem roditi', trudovi su postali jaci i rodila sam brzo i lako. jer psiha i porod su neraskidivo povezani, koliko god to mnogi lijecnici negirali. porod je puuuno vise od cisto tjelesnog procesa.

    da sam ostala u zagrebu, uopce ne sumnjam da bi od straha i panike sto idem u nase rodiliste gdje se moram svadjati ako zelim koliko toliko human porod, trudovi ili prestali ili nesto drugo poslo po krivu. to mi govore i intuicija (jer znam sebe) i razum (jer sam dovoljno educirana o porodu i svjesna situacije u hr).

    ne bih se slozila da je razum pametniji od intuicije. samo smo izgubili dodir s intuicijom i tesko ju citamo.

  34. #34
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    swenovamama, ako imas problema s registracijom javi se anchie76, adminici.

  35. #35
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    MaHu, jedno pitanje, pokusala sam se registrirati, ali sam dala krivu mail adresu... Sto sad?
    uf, to se i meni desilo kada sam se davno pokušavala ulogirati :/.
    pokušaj s drugom adresom ako ju imaš ili kontaktiraj anchie76, ona je adminica pa će znati .

  36. #36
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ...istovremeno s Felix.

  37. #37
    fancy usisivac

    Početno

    Zorana, po meni je razumnije doci u Rijeku prije termina ali meni to recimo nije bio gust, biti negdje van komocije svog doma i cekati porod.

    Ja vjerujem da su cure imale predivan porod u Rijeci. To stoji, ali isto tako stoji da bi jedan manji broj prvorotkinja rodio za nesto krace vrijeme no sto je potrebno da se dodje do Rijeke. Uz svo duzno postovanje prema porodu u Rijeci. Jest da se radi o malom broju ali neosporno je da to nij epametno ukoliko ti jedna od opcija nije da rodis negdje putem prije Rijeke. Medjutim, svatko odlucuje za sebe. Ja sam u sebi i sada provrtila u glavi mogucnost Graza recimo ili Postojne ali opet mi razum kaze: ako si prvi put prve trudove uopce osjetila iza 4 ujutro a rodila u 06 i 40 to ne moze biti razumno. Jedno je pricati o tome sto je razumno a jedno je pozivati se na nesto sto je vec obavljeno i srecom je dobro proslo. Moja mama je brata rodila turbo ekspresno iako je bio najveci od nas troje. Tako d ai taj faktor velicine bebe na koji se AnitaAZ poziva isto ne znaci previse.

    Mama juanita, brojni ginekolozi se spore oko poroda kod kuce i u bolnici, problem nije tako jasan kao dan. Cak i kad se uzme u obzir da je populacija koja se odluci za porod u kuci (kad govorimo o legalnom asistiranom u zapadnoj europi probrana vrlo strogo). Nije Odent jedini autoritet sto se toga tice, uvijek mozes naci studiju za i protiv cak i kad se govori o asistiranom porodu kod kuce kod low risk grupa rodilja. Recimo:

    [/url]http://www.homebirth.org.uk/homebirth6.htmhttp://<br /> <br /> <br /> A Ode...u IVF bebe.;-)

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Swenova mama, slazem se.

  39. #39
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    FU, ma di si ti Odenta smjestila s IVF bebama i ljudima u bijelom :shock: ?

  40. #40
    sw mama

    Početno

    ja bojkotiram Odenta iz neceg drugog. Ako je krenuo sa takvim pristupom porodima iz dobrih namjera, a vjerujem da jest, u jednom se trenu pogubio. Valjda onda kad je, kao i svi drugi, na svojim teorijama poceo zaradjivati silan novac. I onda je poceo s tim bedastocama da bebe sanjaju ljude u bijelom itd. itd. Svoje je teorije doveo do apsurda i dalje zaradjujuci na njima.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    "
    fancy usisivac"]Citam ovo sve ovdje i ne vjerujem... :/
    Kroz cijelu raspravu na ovom topiku se ispreplicu asistirani i neasistirani porod kod kuce, kao dvije bitno razlicite stvari.
    zar se ne slazes s time da su to dvije bitno razlicite stvari?

    Da li bi Petra ili NJM znali reanimirati dijete, konkretno intubirati ga, da je doslo do potrebe za istom. Sumnjam. Zanima me tko bi recimo u njihovom prici dijete intubirao jer to nije samo znanje vec ujedno i vjestina a o uvjezbanosti iste ovisi vrijeme koje ce dijete provesti u asfiksiji. Babice koje poradjaju vani sigurno znaju reanimirati i intubirati dijete. To je recimo moj mininum na koji bi ja pristala na svom porodu.
    Ne znam za roditelje ove price, ali dosta slicnih roditelja se samoobrazuje prije poroda (preko knjiga, tecajeva, medicinara koji su im bliski itd...) sto uciniti u slucajevima kada se javi problem. Postoje razliciti stupnjevi reanimacije. Babice u VB kada prisustvuju porodu kod kuce, imaju u opremi neku spravu za reanimaciju. Neke zene koje zele medicinski neasistirano rodit, nabave istu i obuce se kako je koristiti. U pravu si da je vazna i uvjezbanost. To je valjda rizik koji svako preuzima, i kada na porod kod kuce dodje babica koja nema puno iskustva s reanimacijom.
    Ono sto bih naglasila za ovakve situacije je to da su one prije iznimka nego pravilo, pri porodu koji nije uznemiren, iako rizik uvijek postoji.


    Priroda je divna stvar ali ujedno zaboravljamo da je okrutna prema onima "s greskom", slabima, bolesnima. Ona ih jednostavno zrtvuje u ime evolucije, prema prirodnim zakonima red je da prezive samo najjaci i najzdraviji i oni s najboljom prilagodbom na dati okolis. Briga prirodu sto ce mojoj bebi recimo odmah po porodu zatrebati intubacija i što je beba u asfiksiji.
    Neki smatraju da intervencije pri porodu vrlo cesto uzrokuju potrebu za intervencijama nakon poroda. Npr. ubrzavanje trudova moze biti uzrok poremecenog dotoka kisika iz majke u dijete.
    Stres majke moze isto tako biti razlog stresa djeteta, ukljucujuci nedostatak kisika.
    Zene koje odluce roditi kod kuce, u zapadnom drustvu, cesto to rade da bi bile neuznemirene, jer smatraju da neuznemireni porod smanjuje rizik od komplikacija tijekom poroda i nakon njega.


    Briga prirodu za bebe u poprecnom polozaju, nije izmislila mehanizam da se takve bebe rode. Zrtvovat ce i njih i njihove mame. Ona je predvidila da ako nisi spreman za zivot, imas neku falinku, nisi ga niti zasluzio. Toliko ako cemo se striktno drzati zakona prirode na što se vidim mnogi ovdje pozivaju.
    Priroda je cudnovata. Recimo, poprecni polozaj bebe. Nema nacina da se beba rodi ako ostane u poprecnom polozaju, bez carskog reza. Zato je carski rez bogomdana operacija koju je omogucio ljudski um i ljudsko umijece podareno ljudima od prirode (sposobnost da rjesavamo probleme i prosirujemo svoje mogucnosti). Medjutim, poprecan polozaj predstavlja jedan malen postotak polozaja tijekom trudnoce. Mozemo pretpostaviti da su zene prije umirale pri porodu u poprecnom polozaju i da je priroda nemilosrdna. Koliko se to cesto dogadjalo zbog tog razloga, tesko cemo saznati.
    Ali mozemo pretpostaviti da poprecan polozaj nije prije bio toliko cest polozaj beba pri kraju trudnoce i da mozda danas postaje cesci (a razlozi se mogu potraziti i u tome sto se zivi puno manje "u skladu s prirodom"

    Kada se zagovara nesto prirodno, to ne znaci da se sve ostalo iskljucuje.
    Kompjuter preko kojega sada komuniciram s tobom nije prirodni uradak, ali jest uradak ljudskoga uma koji ima (prirodne) sposobnosti da stvori nesto ovakvoga.
    Dakle, mozemo pricati o prirodi i velicati je , a da ne odbacimo dostignuca moderne medicine (carski za transverzalu ili preeklampsiju ili prolaps pupkovine).

    Meni se recimo svidja porod kod kuce kao u Nizozemskoj ili Svedskoj (iako da se razumijemo u Svedskoj ces ispasti iz te kombinacije ako si pusac, ili imas i najmnaju patologiju koja bi mogla dovesti do odstupanja od normale. Zato su to sigurni porodi jer su strogo definirani uvjeti a ujedno ne negiraju mogucnost da ce recimo zatrebati carski
    .

    Prema istrazivanjima provedenim o sigurnosti planiranog asistiranog poroda kod kuce, svaki porod kod kuce koji je planirani i medicinski asistiran je barem jednako toliko siguran kao porod u bolnici.
    Ono sto Nizozemsku toliko odvaja od svih ostalih zemalja po tom pitanju nije samo to sto je sistem maternalne skrbi jako dobar, nego i stavovi ljudi, osobito zena, o porodu, koji su "tako dobri". Trudnoca se ne smatra bolesnim stanjem i porod je najnoramlniji fizioloski proces.
    Anegdota koja to potvrdjuje: poznanici s francusko-engleskim korijenima, ziveci u Nizozemskoj, otisli po svojem kulturoloskom defaultu u bolnicu kada su se trudovi utemeljili, tamo su im rekli da mogu natrag doma jer je sve urecu, ali vise nije bilo vremena, dijete se ubrzo rodilo, nakon dva sata od dolaska u bolnicu , bili su opet na putu za kucu. Poslije su ih nizozemski priljatelji ispitivali "Sto nije bilo u redu da ste otisli u bolnicu?"
    Tata Francuz kaze: Bilo je sve u redu. Samo u nasoj glavi nije bilo u recu. U Francuskoj je trudnoca bolesti, a porod je visokorizican pothvat koji treba biti strogo kontoliran i nadgledan od strane visokoobucenih strucnjaka za patologiju. U Nizozemskoj je trudnoca normalno zdravo stanje, a porod normalan fizioloski proces.


    U vikendici i moje tete u Svici, u bernskim Alpama, ali doduse 20 minuta od bolnice u Zweisimmenu rodila je svoje djece njena frendica babica po struci koja radi i porode u kuci, ali nije rodila sama unatoc svom iskustvu bas iz tog podrucja, unatoc tome da bi znala reanimirati i intubirati dijete, rodila je u prisustvu dvije svoje prijateljice babice. Pricala mij e da roditi sama za nju nije dolazilo u obzir unatoc svom njenom znanju i iskustvu.
    Prijateljica tvoje tete je mogla izabrati roditi kod kuce. Mnoge zene koje se odluce na neasistirani porodjaj kod kuce, odluce se zato jer NE MOGU imati asistirani porodjaj kod kuce. Ima i onih koje i da mogu/ i kada mogu, ipak izabiru neasistirani, ali njihovi razlozi su opet druga prica.
    Jednom je moja prijateljica babica primijetila, nakon rodjenja svoje curice, da joj je to sto je bila babica samo odmagalo u trudovima (puno znas, puno mislis, nije dobro za porodjajnu fiziologiju) Dakle, biti babica mozda ne znaci biti idealni kandidat za neasistirani porod.

    samo razgovor o porodu s njom je daleko od vizije da je priroda savrsena. Priroda jest savrsena za samu sebe, ali ne za nas. Ona eliminira na poprilicno grub nacin svoje pogreske, sve one koji su zbog neceg /genetske greske, razvojne greske, bolesti majke/ nesavrseni. Da li smo mi spremni pristati na to da nam dijete umre samo zato sto eto u jednom malom broju slucajeva nije sve tako savrseno od strane prirode kako neki ovdje to zele prikazati.
    Ja ne mislim da je priroda savrsena.
    Priroda ima svoje zakone i kada se oni postuju, ili barem pretjerano ne krse, tada nas svijet, cini se, bolje brodi svemirskim prostranstvima.
    Sto se radjanja tice, cini mi se da priroda puno prije poroda samog, izrazi sebe kao veliku eliminatoricu, npr kroz spontane pobacaje (ciji broj, zanimljivo, cini se da raste....pitanje je da li je to nesavrsenost prirode ili nepostivanje njezinih zakona...).

    Lako je napisati da bi se dijete reanimiralo, ali tko bi to napravio u slucaju neasisitiranog poroda. Meni je reanimirati nekog i intubirati ga gotovo svakodnevnica ali nemam bas romantizirani pristup tome da radjam sama doma i da bi sigurno bila u stanju to napraviti svojoj bebi (cak je i ogromna razlika u polozaju i anatomiji grkljanja kod beba i odraslih ali da zanemarimo te sitnice). MM sigurno to ne bi znao daprocita ne znam koliko Odentovih knjiga i visi mjesecima na raznoraznim sajtovima.

    Roditi kod kuce,sama ili uz medicinsku asistenciju, nije nista romanticno.
    Najvjerojatnije ce biti manje uznemireno nego u bolnici, ali ni to nije garantirano.

    Odent ne prica o reanimaciji, koliko sam ja upoznata i ne preporucuje trudnicama citanje nikakvih knjiga o porodu, pa tako ni njegovih.
    Dapace, preporucuje setnje po mjesecini, ples i pjevanje, gledanje zvijezda u jasne ljetne noci i slicno. To moze biti romanticno.


    Ne treba zeni uopce Odent da bi rodila dijete. Zena moze roditi sama, bez icije pomoci u najvecem broju slucajeva, uz uvjet da pristaje na gore spomenute greske priorde i prihvatljiv joj je nacin kako priroda svoje greske jednostavno ispravlja. Meni recimo nije prihvatljivo da izgubim bebu samo zato jer priroda ponekad grijesi, zato ne bi nikada rodila neasistirano.
    Apsolutno, nikakve knjige nisu potrebne da zene rode, inace bi vec davno izumrli kao vrsta.
    Jedna gosca je preporucila Odenta, cini mi se, kao autora koji govori o jednom specificnom pristupu porodu i fizioloiji poroda, vaznosti neuznemirenog poroda itd... tako da se te ideje priblize onima kojima nisu poznate ili bliske.

    Ne slazem se s tobom da bi gubitak djeteta pri neasistiranom porodu bio greska prirode, osobito zbog toga sto vecina smrti ili poremecaja zdravlja djeteta u perinatalnom periodu su uzrokovali ljudi.


    Poznam samo dvije zene koje su rodile neasistirano kod kuce. Jedna je moja susjeda s mora, rodila je 1969. kada nije bas bilo uobicajeno roditi doma, nije nikome rekla za svoju odluku. I nije joj trebao Odent, niti raznorazni sajtovi, nije se niti educirala, jedva da je pismena. Ona je osoba koja je vjerovala da moze roditi ama, nikome nije o tome govorila, drzala je da je porodjaj prirodan i ona je rodila u svojoj sobi, sama, sama je sve obavila oko djeteta. Ona crvsto vjeruje u sebe toliko da je recimo zadnjih 5 godina (najmanje) "uzgajala" svoj karfiol na lijevoj dojci jer je vjerovala svom tijelu i nije panicarila. Tako mi je tim rijecima obrazlozila svoje bjezanje od cinjenica da ima karcinom dojke, dok nije voda dosla do grla. Jer eto ona oduvijek vjeruje u svoje instinkte i u savrsentvo svog tijela.
    pa mozda je u prvom slucaju bila u pravu u vjeru u svoje tijelo, a u drugom je pogrijesila. Ljudi grijese.


    Druga zena je zena koja ne zna objasniti zasto je rodila doma sama. Jednostavno nto nije planirala, imala je spremnu torbu za rodiliste ali kad je dobila trudove nije zvala muza na posao niti svekrvu koja je zivila par kuca dalje. Povukla se u sobu i rodila. Ovo je bilo u Imotskom negdje cca 1985. radi se o zeni jednog naseg poznanika. Rodila je sama, svekrva je dosla slucajno na sam kraj poroda i pomogla joj kad je sve vec bilo gotovo. Kasnije je rodila dvoje djece u bolnici i ni dan danas ne zna objasniti zasto je prvi put tako odlucila. Obje zene iz moje price su bile prvorotkinje, bez ikakvog iskustva i znanja o porodima. Srecom , oba slucaja su prosla bez komplikacija, medjutim to nam ne daje za pravo da tvrdimo da neasistirani porod nije rizik.
    NIsam primijetila da je itko do sada rekao da ne postoji rizik pri neasistiranom porodu. Rizik uvijek postoji i pri asistiranom i pri neasistiranom.
    Childbirth is as safe as life can be safe, kazu neki.

    Zanimljiva mi je ta tvoja Imocanka, vrlo bi se dobro uklopila u Odenta da ju on procita; cak i to sto ne zna sama zasto je ostala doma.
    Raspametila se kada su je puknuli hormoni ljubavi i zaboravila na sve, i na torbu i na rodiliste.

    Jer kad bi nesto poslo po zlu nitko vise ne bi priznao da je eto on tako sam odlucio roditi neasistirano, vec bi vjerojatno tvrdio da mu se slucajno dogodilo, da nije stigao po pomoc itd....
    ljudi se vade na svakakve nacine kada rade nesto sto je legalno ili moralno nepodobno.


    Studije koje Odent navodi su takve da za pojedine od njih i u samom komentaru pise da su suprotne nekim drugim studijama, zanimljivo je da su sve retrospektivne, case control, i slicne. A znamo koja je najvise razina znanstvenog dokaza : meta analiza bas zbog cinjenice da razlicito dizajnirane studije cak i one prospektivne, koje se smatraju vaznijima od ovih retrospektivnih, mogu dati razlicite rezultate.
    To je baza podataka istrazivanja koja su napravljena na tu temu. Rezultati istrazivanja u svim podrucjima nisu uvjek u suglasju jedni s drugima, zato je potrebno dalje istrazivati. Zanimljivo je i zabrinjavajuce koliko malo studija ustvari ima na tu temu, a radi se o opstetrickim metodama i procedurama koje su vec duze vremena prisutne, cak protokolarne u mnogim dijelovima svijeta.


    Moderne meta analize recimo nikada ne bi ukljucile case control studije i ovakve studije tamo navedene. danas se u meta analizi od nadjenih recimo 200 studija o jednom problemu dogadja da se preko 70% studija u startu ne ukljucuje u meta analize, odnosno smatraju se nistavnima jer u vrijeme kad su radjene nije koristena metodologija znanstvenog rada koja se danas smatra minimumom da se studija uzme u obzir za meta analizu.
    pliz, pojasni malo te meta analize...
    ako zelis pratiti ucinke indukcije poroda na npr. emocionalni razvoj covjeka, moras dizajnirati studiju koja ce trajati barem 20-30 godina. mozda ce se danas ili u buducnosti naci netko tko ce raditi te prospektivne studije, ali rezultate ne bi saznala ni nasa djeca do ulaska u reproduktivnu dob. Retrospektivne studije su the second best, kada vec nema ovih prvih, a nema ih jer nikoga to nije zanimalo da to istrazuje ili se valjda nije smatralo vaznim.


    Recimo tamo uzme 200 ovisnika o amfetaminima i gleda učestalost medikalizacije poroda kod njih i kod duplo veceg broja njihovih brace i sestara koji nisu ovisnici (koji su im kao neka kontrokna skupina) ali niti su uzorci jednako veliki niti je metodologija dobra. Obrnuta je onoj koja se danas smatra prikaldnom. Prospektivno bi bilo bolje unaprijed zadati cilj istrazivanja, recimo uzeti skupine porod s epiduralnom vrs. bez epiduralne uz tocno odredjene druge kriterije koji mogu utjecati na ishod poroda, pa onda gledati koliko se ovisnika pojavilo u svakoj od tih ispitivanih skupina
    .

    u nedostatku prospektivnih (tko ce ih financirati, mozda proizvodjaci epiduralne opreme? ili na drugoj strani, clanovi Attachment parenting society ), mislim da je dobro imati na umu i retrospektivne.

    Na stranu studije, meni i bez studija nesto govori da derivati morfija i sinteticki hormon tijekom poroda nije bas najbolja stvar, osobito ako je, uz drugaciji pristup, potpuno izbjeziva

    Recimo, studija o upotrebi porodjajnih klijesta i vakuma je bez da se pitas koji je faktor doveo do toga da se forcpes i vakuum uopce upotrijebe i nije li bas hipoksija ili neki drugi razlog koji je prethodio uporabi forcpesa kod takvih teskih poroda koji nisu mogli biti dovrseni bez intervencije, dovela do kasnijih problema.
    ima tu i drugih zamjedbi. Npr. je li porod bio induciran, je li bio drogiran itd...Cini mi se da se u vecini navedenih istrazivanja govori o skupini rizicnih faktora, ne samo o jednom. Hipoksija se istrazivala kao faktor rizika za samoubojstvo gusenjem.

    Bas zbog te nedovoljne educiranosti HR babica u takvoj vrsti hitnoca ne vidim jos uvijek prostora da bi se u HR dozvolio legalan asistirani porod kod kuce.
    Moguce bi bilo uvoziti babice dok se domace dovoljno ne educiraju i dovoljno ne osposobe. Hrvatska je mala zemlja, granice su blizu.

    Neasistirani ionako ostavljam na volju ovima koji vole ciste zakone prirode i spremni su se nositi s posljedicama istih i koji drze da bas nikada nije moguca i potrebna neka intervencija na porodu.
    Mislim da zene jednostavno prihvate rizik, a ne da misle da nije nikada intervencija potrebna.

  42. #42

    Početno

    FU, ma di si ti Odenta smjestila s IVF bebama i ljudima u bijelom
    mahu, to ti na zalost jesu njegove recenice.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    FU, ma di si ti Odenta smjestila s IVF bebama i ljudima u bijelom :shock: ?
    mene isto to zanima.

  44. #44
    fancy usisivac

    Početno

    http://www.homebirth.org.uk/homebirth6.htm

    Nisu bas tako jednoznacni gore navedeni podaci o riziku poroda kod kuce (A OPET naglasavam ASISTIRANOG) i u bolnici, ima dosta primjedaba na njih.
    Na ovom linku moze se vidjeti da neke studije govore i da je rizicniji porod kod kuce uz babicu nego u bolnici. Svatko moze staviti rezultate koji vuku vodu na njegov mlin. Iako generalno sam sklona asistiranom porodu kod kuce, sto vise toga procitas manje znas iako neki misle da je tu sve kristalno jasno kao dan. E pa bas i nije.
    Prave studije o neasistiranom nisu nazalost ili nasrecu napravljene.

  45. #45
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    o da, ima stručnjaka i stručnjaka.
    i vrlo je indikativno što to govori jedan Zagrepčanin.
    jer zašto ne uzeti u obzir i sve one druge stručnjake koji isto tako s ogromnim radnim stažom i, za razliku od njega (tvog ginekologa), s iskustvom asistiranja kućnim porodima, podržavaju asistirani porod kod kuće kao barem jednako siguran onom bolničkom.
    dal onda svi oni nemaju pojma što rade?
    jesu li oni neodgovorni?
    dzizus spominjanje rijechi "zagrepchanin" se odnosilo na to da nije svicarac (na pocetku rekoh da sam u inozemstvu), nego "nash" covjek, koje nacionalnosti ne mogu s stopostotnom sigurnoscu tvrditi. zato sam upotrijebila ovaj vishe "regionalni" pojam, jer sigurno znam da je covjek rodjen u zagrebu.

    nakon svih hvalospijeva i spominjanja dr. odenta (od takodjer nepoznatih diskutanata) spomenuh rijeci mog jadnog i jedinog ginica, cisto da potpuno ne zastranimo u jednoumlju. a svatko nek za sebe odluchi kome ce povjerovati.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    Dozvoljen je, barem u tri kantona, njemackom, francuskom i talijanskom, koliko je meni poznato.
    nije tebi nista poznato. .

    pa nisi u pravu. nesto nije, ali nesto i je.
    mislila sam na govorna podrucja, imam dvije prijateljice u njemackom i francuskom pa mi kazu da , sto se poroda tice, u njemackom je lakse roditi kod kuce (lakse naci babicu koja to moze raditi) nego u francuskom ili talijanskom (ima ih manje)

    kako je u romanskom, ne znam.

  47. #47
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    http://www.homebirth.org.uk/homebirth6.htm

    Nisu bas tako jednoznacni gore navedeni podaci o riziku poroda kod kuce (A OPET naglasavam ASISTIRANOG) i u bolnici, ima dosta primjedaba na njih.
    Na ovom linku moze se vidjeti da neke studije govore i da je rizicniji porod kod kuce uz babicu nego u bolnici. Svatko moze staviti rezultate koji vuku vodu na njegov mlin. Iako generalno sam sklona asistiranom porodu kod kuce, sto vise toga procitas manje znas iako neki misle da je tu sve kristalno jasno kao dan. E pa bas i nije.
    Prave studije o neasistiranom nisu nazalost ili nasrecu napravljene.
    a ovo ti je promaklo:
    He mysteriously chose to ignore several recent studies which found excellent outcomes for home birth in the UK itself.
    A number of experts wrote to disagree with Professor Drife's interpretations - Doctors Gavin Young and Edmund Hey stated:

    "Since the study groups were dissimilar it is about as helpful as saying that a man and a dog have an average of three legs
    .....(Drife) did not compare like with like, and he merged groups who should be advised differently. Most women can be told that, as long as they continue to accept professional advice, they are as safe delivering at home as in hospital. For others with a twin, breech, or post-term pregnancy the increased risk of home birth is probably even greater than Drife's figure suggests. "

    Professor Geoffrey Chamberlain drew attention to the National Birthday Trust Fund's findings:

    "We concluded that there was no evidence that women who had been screened properly in the antenatal period and planned a booked delivery for home had any higher risk than a similar group of women who delivered in hospital."

  48. #48
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    o da, ima stručnjaka i stručnjaka.
    i vrlo je indikativno što to govori jedan Zagrepčanin.
    jer zašto ne uzeti u obzir i sve one druge stručnjake koji isto tako s ogromnim radnim stažom i, za razliku od njega (tvog ginekologa), s iskustvom asistiranja kućnim porodima, podržavaju asistirani porod kod kuće kao barem jednako siguran onom bolničkom.
    dal onda svi oni nemaju pojma što rade?
    jesu li oni neodgovorni?
    dzizus spominjanje rijechi "zagrepchanin" se odnosilo na to da nije svicarac (na pocetku rekoh da sam u inozemstvu), nego "nash" covjek, koje nacionalnosti ne mogu s stopostotnom sigurnoscu tvrditi. zato sam upotrijebila ovaj vishe "regionalni" pojam, jer sigurno znam da je covjek rodjen u zagrebu.
    sori, ne čitam ti misli .
    a nije ni toliko važno jel Zagrepčanin, uglavnom , s ovih prostora je.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    brojni ginekolozi se spore oko poroda kod kuce i u bolnici, problem nije tako jasan kao dan.
    ginekolozi nemaju veze s porodima kod kuce u zapadnoj Europi.
    Cijela polemika je uglavnom izmedju babica i ginekologa

  50. #50
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj sw mama prvotno napisa
    ja bojkotiram Odenta iz neceg drugog. Ako je krenuo sa takvim pristupom porodima iz dobrih namjera, a vjerujem da jest, u jednom se trenu pogubio. Valjda onda kad je, kao i svi drugi, na svojim teorijama poceo zaradjivati silan novac. I onda je poceo s tim bedastocama da bebe sanjaju ljude u bijelom itd. itd. Svoje je teorije doveo do apsurda i dalje zaradjujuci na njima.
    swenova mama, koje bi to bile teorije dovedene do apsurda?

    prošla sam njegov tečaj za doule, pročitala nekoliko njegovih knjiga i uopće nemam takav dojam.
    možda me prosvijetliš .

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •