Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 107

Tema: Malo razmišljam o dojenju

  1. #1
    Kaja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    259

    Početno Malo razmišljam o dojenju

    Danima već razmišljam o tome pa me zanima što vi mislite o tome. Radi se o dojenju. Od cijelog svog društva, prva sam ostala u drugom stanju. I odmah sam odlučila da želim dojiti svoje dijete pa sam se u skladu s tim i dobro informirala (jer ja uvijek o svemu želim sve znati). Dva sata nakon poroda dobila sam dijete na prvi podoj, a nakon toga su mi ju odveli i stavili u inkubator na dva dana (rodila se ranije pa je imala mali manjak kisika u krvi). Nisu mi ju dovodili na podoje, a meni su grudi bujale i ... mastitis. Iako sam stalno dozivala sestre da mi pomognu, da mi donesu bebicu ... Tu se našla jedna dobra sestra pa smo muke mučila, razbijale gule, izdajale, vrištala sam od bola (ma kakav porod!!?? OVO boli!!)

    Sreta je okolnost što smo sve to preživjele i još uvijek uspješno dojim

    E sad. Puna loših iskustava pokušavam "educirati" svoje prijateljice. Dvije su već rodile: prva carskim, a druga prirodnim putem. Ovoj sa carskim sam slala smsove, zvala, slala Rodine tekstove, "možeš ti to, imaš mlijeko, krenut će samo ga malo potakni..." - njena beba je na bočici. Ova druga, usto i med. sestra - dijete na bočici.

    Sad uskoro, treba roditi i treća i to carskim. Pretpostavljam da će i njen maleni završiti na bočici.

    Mogu li nekako Rodini letci o dojenju i besplatnom telefonu doći mladim majkama u paketu Sretna beba???

    Jako sam žalosna jer one tako lako odustaju jer nisu upućene, a znam da nisu jedine

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    2,299

    Početno

    Imam i ja takve slucajeve oko sebe i isto tako o tome razmisljam i mislim da nije stvar u neupucenosti, nego jednostavno nekoj odluci koja je podsvjesno donesena vec ranije/da nece dojiti/..mislim i da mnoge zene nemaju povjerenja u svoje tijelo i prirodu /koja je to sve tako savrseno izregulirala.../ ja znam i neke koje misle da je dojenje nesto primitivno i bespotreban davez i gnjavaza, a kao kad das bocicu sve je to na kraju isto, i to ce dijete normalno narasti, pa kaj bi se onda mucile s cicama!? ne znam, to mi je apsolutno nenormalno, iako mi je isto tako jasno da svatko ima pravo na vlastiti izbor......samo zao mi je djecice, zakinuta su u svakom pogledu, a te mame to ne kuze. nema tog adaptiranog koje moze zamijeniti savrseno prilagodjeno majcino mlijeko, i nema te bocice koja moze zamijeniti taj tjelesni kontakt i tu njeznost dojenja..

  3. #3

    Početno

    Ma meni nije jasno nešto drugo - kako se njima da ustajat iz kreveta po noći svaka tri sata ili kako ih već hrane i mućkat adaptirano za bočicu...

    Sve i da nisam informirana i da mi nije toliko bitna nježnost i poticanje Karlovog imunitetea, dojila bi iz čiste lijenosti

  4. #4
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    anci, ma ja mislim da je vecini zena ispocetka dojenje kompliciranije nego bocica. ono, ak bas imas srece nemas problema s dojenjem, a uobicajeno je da imas, bar neke. sta zene znaju da ce im kasnije dojenje biti totalno jednostavno a bocica komplicirana! ispocetka to jos ne znaju.

    a glavni uzroci ne-dojenja su nedostatak educiranosti (mnoge ni ne znaju gdje bi naucile nesto o dojenju, a mnoge ni ne znaju da se o dojenju ipak treba nesto nauciti) i nedostatak samopouzdanja.

    kaja, rodini leci o dojenju ne mogu u paket Sretna beba jer taj paket krsi onaj Kod (medjunarodni pravilnik.... za zastitu dojenja) i taj paket je glavni razlog sto je Unicef devedeset i neke odustao od ulaganja u promociju dojenja i otisao iz hr.

    imamo letke, plakate, racunali smo na patronazne da ce nekim sistemom pomoci u distribuciji, ali izgleda da cemo morati smisliti neki brzi put. po gradovima cemo ih valjda pjeske raznijeti po ordinacijama i rodilistima.

    inace, jos prije par godina je napisan prijedlog zakona o dojenju, koji bi ogranicio promociju adaptiranih mlijeka i odredio koliko se zdravstveni radnici trebaju educirati o dojenju, koliko se treba raditi na promociji dojenja itd. uglavnom, nesto jako vrijedno za dojenje. ofkors, proizvodjaci adaptiranih su odigrali svoje. zakon jos nije usvojen, a ne znam bas kakva mu je perspektiva

  5. #5
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    hej kaja, sad vidim da si iz vinkovaca
    inace je slavonija po nekim statistikama najlosija sto se tice dojenja

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    i ja imam puno slucajeva prijateljica i rodbine koje su vec nakon upale ili mestitisa odustale jer je to prebolno, prezahtjevno, ne mozedu izac vanka na miru jer onda mora bit cilo vrime sa ditetom da ga/ju doje, sporkaju majice mlikom koje im curi........ i jos mali miljun razloga a ovako na bocicu im moze il muz ili mater ili svekrva nahranit dite i blablabla ....... najezim se :shock: .
    i ja sam za da je najvaznije mlade mame educirat al tesko je prominiti nas nacin razmisljanja i nas komoditet. ako letci ne mogu biti uz knjigu o sretnoj bebi dal mogu biti van knjige? pretpostavljam da se ti pokloncici dobiju u nekoj kesi ili torbi? (tako se ovde dobije u rodilistu pa zato pretpostavljam)
    vec sam jednom davno spominjala da bi mozda najbolje bilo isprintat objasnjenje ( kratko i jednostavno) u vezi dojenja, pravilno dojenje + nepravilno i onda te stranice (a4 ili a3) plastificirat i stavit prvo u rodiliste u svaku sobu na zid a onda i u pedijatriji i tamo di trudnice idu na pregled. pa svak u cekaoni bleji po zidu pa ce valjda mnoge i procitati.
    ja sam se jezila kad mi je zenska za uskrs govorila da je imala toliko mlika al da joj nije valjalo jer joj je tako reka pedijatar pa da se izdajala povise sudopera i sve prosipala ( a dite hranila na bocicu umjetnim)
    kad sam joj rekla da je to u krivu bas kao i to da je mogla spremit mliko u zamrzivac zenska je poludila ( a bila joj je baba od 80 i kusur i onda je ona poludila jer ju unuka nije tila slusat a sad se ispostavilo da je baba bila u pravu)

  7. #7
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    knjiga iz sretne bebe je skroz ok. nije u knjizi problem nego u nekim poklonima u kutiji.

    ono s pravilima dojenja po rodilistima, mislim da toga ima bar u nekoj mjeri, negdje na zidovima (nisam vidjela ali cini mi se da sam cula za to) ali veci je problem tvrdoca i nezainteresiranost sestara. i neznanje i sestara i nekih pedijatara.
    super je baba

    u popisu uzroka nedojenja sam zaboravila onaj komoditet. ali to je drugacija vrsta komoditeta od onog da nam se ne da triput po noci dizat za napravit bocicu. svatko izabire u cemu ce biti komotan, ako shvacas koliko je dojenje vazno neces si tu traziti komoditet.

  8. #8
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Nemam zapravo što dodati.
    Najdragocjenija stvar koja se dogodila u Hrvatskoj po pitanju dojenja u zadnjih cca 40 godina je Rodin SOS telefon. Mislim da bi slijedeća serija majica trebala isticati upravo to.
    U UNICEFu sam radio upravo godinu pred zatvaranje i tamo se educirao o dojenju, kodu... 8) Poučen iskustvima od tamo mogu samo reći da je IBFAN-ova regulativa vjerojatan uzrok propasti svih udruga koje podržavaju dojenje. OK, sada sigurno zvučim antiprotivno, ali kad se zagrebe ispod površine onda je to tako.

    Zašto IBFAN valja:
    Državne regulative unose izmjene u skladu s IBFANovim preporukama

    Zašto IBFAN ne valja:
    Ne daje ništa osim svog logo-a, kojeg si udruga može...
    Priječi svaku mogućnost financiranja iz izvora koji nisu 100% IBFAN proof
    Nije afirmativan - samo ne smije se ovo, ne smije se ono
    Nije informativan - ostavlja sljedbenike u vakuumu - znaju što ne smiju, ne znaju provesti ono što žele

    To je sve zajedno potpuno u skladu s idejom da se protiv nečega treba boriti, a borba nigdje nije donijela rješenje.

    Recimo borba protiv droge:
    Država organizira i plaća ooogromnu konferenciju o borbi protiv droge i time zatuče višegodišnji budžet svih rehabilitacijskih centara zajedno. Odmah potom organiziraju koncert protiv droge na kojem pjeva osvjedočeni okorjeli narkoman... Netko sa strane bi to jednostavno komentirao: "PA ONI IMAJU DEAL SA NARKOMAFIJOM!!!"

    Recimo borba protiv terorizma:
    ...bez komentara...

    Recimo borba protiv beskućništva:
    ...

    Recimo borba protiv nezaposlenosti:
    ...

    Recimo borba protiv dječjeg ropstva:
    ...


  9. #9
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    ja gledam na sve s IBFANom kao samo jedan dio nase borbe ZA promociju dojenja :D

    da smo samo sljedbenici ibfana, to bi bilo tak-tak. ali nismo samo to

  10. #10
    ivarica

    Početno

    ne postoje sljedbenici ibfana

    roda, i da nije clanica ibfana, postupala bi u skladu sa njihovim postulatima (i jesmo vec odredeno vrijeme i prije clanstva).
    odbili bi donaciju (kršitelj koda)a od milijun funti pred godinu dana jednako kao i sad . i jednako kao i bilo kojeg drugog proizvodaca nadomjestaka za mm 8)

    davor, majicu sa brojem sos-a imamo, onu sa dva tetrapaka na sisama, Mamino je najbolje.

  11. #11
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    ok, clanovi

  12. #12
    Kaja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    259

    Početno

    Ma sve je to meni jasno. I svjesna sam da živim u okružju gdje su ljudi slabije informirani. Hvala Bogu, ja sam naletjela na vas na vrijeme (još u ranoj trudnoći).

    Al istvari me nervira činjenica da su te moje prijateljice ČVRSTO odlučile dojiti - pa na kraju nisu. Stvarno sam tu prvu prijateljicu savjetovala do iznemoglosti, ali što je mogu učiniti kad ona kaže da "misli da nema dovoljno mlijeka pa mu da bočicu". Ne izdaja se konstantno nego samo navečer :shock: da bi bebač pojeo izdojeno pred spavanje. I normalno da na kraju nije bilo moguće uspostaviti ponudu i potražnju.
    Ona mi je na kraju plakala jer "nemam mlijeka". Došlo mi je da ju .....pip...

    Trebao bi postojati neki način. Možda u rodilišta i čekaonice postaviti broj "dojenačkog telefona" i naglasiti da je besplatan (možda se i zbog toga ustručavaju??)

    Ustvari, ja ispadam glupača i "pametnica", a sve one dobro znaju da "jako malo žena može dojiti" i da je boca praktičnija.

  13. #13
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    ne postoje sljedbenici ibfana
    zapravo si u pravu, do sada su svi propali Čak se i u UNICEFu prave kao da "baby friendly" projekt nikad nije ni postojao.

    zbog majica ću te posjetiti

  14. #14

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    69

    Početno

    Sad se nadam da neću ispast skroz glupa...ali svejedno moram pitat, obzirom da je u Slavoniji tako jadna statistika pa pitanju dojenja, jel Udruga ima svoju podružnicu ( ili sl.) negdje u Slavoniji?? Stvarno, jel imate kakve letke ili koji drugi materijal da mi tu po Slavoniji dilamo (premda nisam član).
    Ne želim umanjiti Vaš značaj...ali meni nije bila potrebna ni Udruga, ni forum, ni drugo, nisu me smele ni reklame za adaptirano...dovoljan mi je bio ZDRAV RAZUM u odluci da dojim, kako prije sedam godina tako i sada...
    Svejedno...i hrpa mojih frendica ne doji...pa ako trebate nove snage u Slavoniji da rade nešto???? slobodno vičite... Evo tu je Kaja, pa ja... :wink:

  15. #15
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    Bok Kajo, vidim da imamo 2 stvari zajedničke :D : i ja sam rodom iz Vinkovaca i kćeka mi je Dora :D

    A sad o dojenju:

    mislim da bi patronažne trebale biti educiranije o dojenju (ko o čemu, ja o patronažnoj - zbog nje je D. nije isključivo dojena beba, uspjela me uvjeriti kako MORAM dati adaptirano da beba prestane gubiti na težini ) i trebale bi umjesto letka u kojem nude popust na adaptirano u Biofarmu dijeliti rodine knjižice o dojenju.

    I nažalost, velikoj većini je bilo normalno da sam onda dala bočicu, ali nije im normalno da Dora i danas, s godinu dana još uvijek doji. I samo me u Vinkovcima čudno gledaju ako u kafiću krenem dojiti!

    Uf Kajo potpuno te shvaćam...

  16. #16
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    super za cure iz slavonije, samo nam se pridruzite. :D :D ovo me posebno veseli jer smo bas prekjucer pricale kako nam je slavonija "slaba" po pitanju ljudstva. ako cemo letke o sos telefonu dijeliti "pjeske" javim vam se za pomoc. Karolina, odakle se ti javljas?

    sto se tice uspjeha u dojenju, mislim da je tu najvaznija edukacija i podrska. super ako uspije samo uz pomoc zdravog razuma, ali kad nastanu problemi, bilo ragade, bilo mali prirast ili mastitis ili stovec, tesko se izvuci bez konkretnih, prakticnih savjeta. nekoc se znanj o dojenju selilo s koljena na koljeno od mame, bake, cijele grupacije zena, a taj je lanac nazalost pukao. danas ako se needucirana mama nadje s bebom koja je dobila "samo" 500g u mjesec dana, ped kaze dohrana, baka klima glavom i vec mucka bocicu, treba joj visok stupanj edukacije i podrske za uspjeh.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    taj lanac educiranja s koljena na koljeno nije jos skroz pukao kod nas majo i jos uvik je tako kod roma i rjetko kad cete viditi romkinju koja umisto cice nudi dudu ( upravo sam pisala tekstove o tome na koji se nacin prenosilo prije i sada o dojenju pa je sve provjereno )
    ako recete nekoj romkinji ili romu da ne zelite dojiti svoje dite ono ce vam odma reci : a sta ce ti onda sise?

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    ovo dudu sam mislila i na dudu i na bocicu sa umjetnim mlikom

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Jako malo ljudi u nasoj zapadnjackoj kulturi uopce povezuje grudi sa dojenjem. Vecinom svima prvo padnu napamet nekakve seksualne asocijacije. Da ne govorim o reklamiranju i prodaji odredjenog imidza tog dijela zenskog tijela koji industrija namece. Koliko samo zena danas odlazi na plasticnu kirurgiju da bi se povecanjem grudi prilagodile tom imidzu. Meni je to sve veoma zalosno. Jer gdje u svemu tome ostaje prostora za razmisljanje o grudima kao izvoru hrane za djecu... Kaze moj muz da su zene same sebi krive sto dozvoljavaju da ih se tako tretira i sto same sebe tako tretiraju. Ali opet, danas se sve vrti oko love.....ja jos uvijek ne mogu vjerovati da se ljudi zgrazaju nad dojenjem u javnosti, a obnazene slike zena su prisutne na svakom koraku. I ovo sto je prirodno je nenormalno, a ovo drugo gdje se zena koristi samo radi zarade je ok.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    59

    Početno

    ja jos uvijek ne mogu vjerovati da se ljudi zgrazaju nad dojenjem u javnosti, a obnazene slike zena su prisutne na svakom koraku. I ovo sto je prirodno je nenormalno, a ovo drugo gdje se zena koristi samo radi zarade je ok.
    Ovo sam si ja slozila u glavi kao odgovor u slucaju da me neko opomene kad dojim sina u parku ili basti kafica. Rekla bih mu/joj da mu sigurno ne bi smetalo vidjeti duboki dekolte neke djevojke, dok kod mene, iako dojim, ne moze vidjeti nista osim bebe u narucju.
    Ali, nikada mi nije trebalo :D

  21. #21
    Kaja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    259

    Početno

    MIRJANA
    Bok Kajo, vidim da imamo 2 stvari zajedničke : i ja sam rodom iz Vinkovaca i kćeka mi je Dora
    Pozdrav tebi i tvojoj mrvici.
    Što se tiče patronažnih nemam što puno filozofirati. Meni je moja rekla na početku da je moje mlijeko najbolje za bebu i da moram piti puuuno kravljeg mlijeka da bih mogla dojiti.

    MAJA
    super za cure iz slavonije, samo nam se pridruzite. ovo me posebno veseli jer smo bas prekjucer pricale kako nam je slavonija "slaba" po pitanju ljudstva.
    Mene svejedno ovdje poneki prijatelji od milja zovu "Roda" pa ne bi mi ništa falilo da sam članica. 8)
    Samo recite što ćemo i kako. Skupit ćemo se nekako.

  22. #22
    Kaja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    259

    Početno

    Citiraj Kaja prvotno napisa
    Što se tiče patronažnih nemam što puno filozofirati. Meni je moja rekla na početku da je moje mlijeko najbolje za bebu i da moram piti puuuno kravljeg mlijeka da bih mogla dojiti.
    Zaboravih staviti slikovni komentar na dio sa kravljim mlijekom - :shock: :shock: :shock:

  23. #23
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno

    Citiraj Anči prvotno napisa
    Ma meni nije jasno nešto drugo - kako se njima da ustajat iz kreveta po noći svaka tri sata ili kako ih već hrane i mućkat adaptirano za bočicu...

    Sve i da nisam informirana i da mi nije toliko bitna nježnost i poticanje Karlovog imunitetea, dojila bi iz čiste lijenosti
    Jedna moja poznanica (koja naravno svoju curicu hrani na bocicu od 12-tog dana, jer "nije imala mlijeka" kaze:
    Bocicu moze dati svatko. ostavis bebu mami, sveki, TM-u, susjedi.... I ti imas svoj "komod" za odlaske u shoping, aerobic, kave... A ne da budem rob i sve moram podredit dojenju svakih-dva tri sata!
    uopce necu trosit rijeci na komentiranje ovakvog stava. samo cu reci da sam do sada se jedini jedan put uputila u grad bez lucije, i sat vremena koliko sam bila sam provela na telefonu zivkajuci je li spava, je li se meskolji, je li place, je li..... i rekla sam nikad vise, nigdje vise bez nje. ja sam samo onda mirna kad je ona kraj mene. pa makar to znacilo u necijim ocima da sam njezin rob kojem je sve podredeno

  24. #24

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    69

    Početno

    Kravlje mlijeko, hm... ja UOPĆE ne pijem kravlje mlijeko, a zbog toga nikad nisam imala problema s dojenjem...( off topic - sirove sjemenke sezama sadrže puno više kalcija od kr. mlijeka )[/quote]

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    49

    Početno

    evo vam nekakvi privremeni rezultati moje ankete za diplomski ( nije još gotova i obrađena statistički pa ću ja to onako od oka)
    da li ste bili dovoljno informirani o dojenju - da 99%
    na pitanje kao provjeru znanja točno odgovori 60%
    razlog prestanka dojenja - premalo mlijeka 60%
    - djete bilo preveliko (prestaro)30%

    meni se kao osnovni problem čini što kod nas svi sve znaju, pa kako onda educirati tu sveznajuću naciju????
    i kao drugo žene nemaju pojma što su to žitarice :shock: ; kad ih pitam kada su ih prvi put uveli ostanu u čudu, tek kada spomenem (kekse, kruh)
    e to se jede s 3-4 mj.

  26. #26
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Ponekad mislim kako živim pod staklenim zvonom i fakat me šokiraju ovakve izjave :shock:
    Ja naivčina mislila kako je san svake majke da može biti sa svojom bebolinom 24 sata dnevno, a ono "ne želi biti njen rob" :shock: :shock: :shock:
    Znam, znam...sto ljudi sto ćudi, sto žena dvjesto cica :D ali uvijek se skoro rasplačem kad čujem takve stvari

  27. #27
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    kajo i ostale cure, nemojte se čuditi što vam baš sa frendicama ne ide edukacija o dojenju...u principu, to vam može i zeznuti prijateljstvo.
    ako vidite da se ne slažete oko dojenja, puno je pametnije proslijediti broj SOS-a, nažalost. to ja iz osobnog iskustva-susjeda ni uz moju pomoć i hrpe isprintanih tekstova s rode nije dojila niti jedno od dvoje djece ni dana. druga, o.k., ajde, prvo nije dojila, drugo, uz moje tupljenje doji, ali "ne kuži moju spiku da dojenje nije hranjenje"-ima određeno vrijeme za dojenje, ne doji nigdje osim u krevetu, beba pije čaj od rođenja i jede kašice od trećeg mjeseca(s **** mlijekom)da bolje spava-iako joj apsolutno ne trebaju. i ona ne kuži kaj ima tak lijepo u dojenju, njoj je to muka i jedva čeka da prestane.a cura je fakat draga, pijemo kavu triput tjedno, ali ovu temu ne počinjemo

  28. #28
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Bas me zanima kako doci do te KARME koje imaju neke savjetnice za dojenje tako da i one najfustriranije ne odustaju od dojenja. Uci li se to na edukaciji za savjetnice dojenja ili se ti poprimi vremenom?
    Ja sa svojim skoro petogodisnjim iskustvom vlastitog dojenja spadam u mnogim ocima nazalost pod "patologiju", tako da i nisam bas neki primjer nego bolje receno "odbijaner".
    Ja sam los primjer ne samo za mame nego i za djecu koji odmah doma pitaju zasto oni vise ne doje, a Anna smije dojiti? Tek onda nastupi separacija djece zbog moguce zaraze "dojenjem".
    Pitam se uvijek kako nastupiti i imati uspjeha, sto kaze kaja, neuspjeha mi je dosta. To znam kako ide. :wink:

  29. #29
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    trebalo je pisati"dojenje nije samo hranjenje" :D
    inače, nitko, ama baš nitko, mi nije rekao niti jednu lijepu riječ dok sam dojila lukasa u trudnoći s brunom(iz okoline, ne mislim na vas :D ).
    stalno sam slušala kako "kradem bebi mlijeko"
    jedino su moj ginić i tete u vrtiću to primili bez glupih komentara

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    2,299

    Početno

    ..sto ljudi sto ćudi, sto žena dvjesto cica
    :D :D

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    2,299

    Početno

    zanimljivo je sto nasoj generaciji /vjerujem da smo sve rodjene otprilike 70-tih godina/ nase mame uopce nemaju pojma o dojenju, sve su uglavnom kratko dojile, ili uopce nisu /cast izuzecima!/, valjda je 70-tih adaptirano bilo "hit" u Jugi...tako da niti od obitelji ne dobivas neke informacije s koljena na koljeno, i svi se non stop cude kako ti dojenje "ide" i "imas mlijeka", kao normalno je da ti mlijeka nestane, da je "lose" kvalitete /?/, da beba pije cajica jer je zedna i jos hrpa gluposti, tak da je ispalo da sam ja svoju obitelj-zenski dio- morala educirati kroz ova 3 mjeseca o stvarima koje sam ja trebala cuti od njih.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    psa boze moj od kad su zene pocele radjat u rodilistima ( mislim da je to bilo negdi oko ili malo prije 1911-e)a ne kod kuce pocelo se i sa bocicama jer je tako bilo lakse setrama nahranit puno beba.
    tada su se makle od rodilja sve one zene sta bi bile uz nju i koje bi joj davale savjete u vezi dojenja i ljecnicima se sljepo virovalo.
    usput je bilo lakse sirotinji ic raditi ako je netko drugi mogao nahraniti tj dati bocicu bebi a bogatasi su imali zene koje su dojile njihovu dicu.
    industrijalizacija je samo isla u korak sa tim i zaradila velike pare na svim tim pomagalima, bocicama i spizi.
    onda je doslo vrime 70-ih kad su zene tile biti na istoj razini kao muskarci sta se tice odgoja bebe pa je tako opet ta bocica dobrodosla jer na taj nacin i otac i mater su mogli isto se briniti i hraniti svoje dite.
    za vrime svih ovih dogadanja sise su izgubile svoje pravo znacenje i okrenuto je sve na drugu stranu tj sise su se odmah povezivale sa sexom a ne novorodenom dicom i hranjenjem.znaci u 100 godina se sve okrenilo al zato se nadam da nece tribat 100 godina da se ponovo vrati pogled i razmisljanje na ono sta je prorodno i zdravo za bebu.

  33. #33
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ispalo da sam ja svoju obitelj-zenski dio- morala educirati kroz ova 3 mjeseca o stvarima koje sam ja trebala cuti od njih.
    anek, mislim da je tako s većinom nas na forumu, na žalost.

  34. #34
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    je, je, adaptirano je bilo hit u jugi - moja mama me dojila, ali mi je od pocetka davala i adaptirano (jer je ono kvalitetnije, jace :shock: od majcinog, kako mi je sama rekla), vodu, cajeve, a s 3 mjeseca naravno dohrana.

    ajd da dodam nesto o dojenju u javnosti. pitam decka sto misli o tome, i veli: to je ok, uopce mi ne smeta. uvijek rado vidim zensku sisu

  35. #35

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    886

    Početno

    Citiraj Felix 24 prvotno napisa
    ajd da dodam nesto o dojenju u javnosti. pitam decka sto misli o tome, i veli: to je ok, uopce mi ne smeta. uvijek rado vidim zensku sisu
    :D :D :D :D :D

    Bravo za TM!!

  36. #36
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Felix 24 prvotno napisa
    pitam decka sto misli o tome, i veli: to je ok, uopce mi ne smeta. uvijek rado vidim zensku sisu
    8)

    Citiraj Felix 24 prvotno napisa
    je, je, adaptirano je bilo hit u jugi - moja mama me dojila, ali mi je od pocetka davala i adaptirano (jer je ono kvalitetnije, jace :shock: od majcinog,
    e tu mi je uvijek najjači argument taj da je "napravljeno" za tele koje kroz par dana mora stati na noge, a ne za čovjeka.
    Ma šta bi priroda bila pametnija od nas ...

  37. #37
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Bravo za TM!!
    moram mu reci za unapredjenje iz decka u muza :wink: 8)

  38. #38

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    886

    Početno

    Sorry, nadam se da greška nije velika!

  39. #39
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    ma nije, kakvi, on to skoro vec je samo sto to ne zna :wink:

  40. #40

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    124

    Početno

    Samo da nadodam da mene mm čak potiče da dojim u javnosti.Kada Nicole traži siku a to ide ovako : Uzme me za ruku odvede me da negdje sjednem ( bilo doma ili vani ) , popne mi se u krilo i namjesti se te kaže ti, ti pa mi umiramo od smjeha.Ako smo na nekoj terasi i ja se dvoumim mm kaže : šta se sramiš , daj joj.Naravno da me nije sram ali nekad se samo igra.No kada smo na moru prava smo senzacija jer stalno visimo na siki i onda zaspimo ( sika vani , okrenute jedna prema drugoj i u carstvu snova ).

  41. #41
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Joj i meni je to super s dojenjem vani...
    Sjećam se kad smo izašli u prvu šetnju, Leo je imala dva tjedna i počne ona plakati, a vani ziiiiiiiima, ona u kolicima (onda još nisam znala za maramu ) nedovoljno toplo obučena da je vadim i dojim vani, pa kaj bumo sad...

    Velim ja, odi idemo u prvi birc da je podojim i vidim na njemu da mu je je bed..pa joooj, to ti komplicirano, gubimo vrijeme, možda bu joj prebučno ili zadimljeno ili ovo ili ono..pa do doma je samo deetak minuta hoda i tak sam popustila i odjurili smo doma, a ja sam se grizla u sebi jer sam znala da radim krivu stvar

    Eh..to je bilo tak samo taj prvi put :wink:
    Već drugi put se nisam dala smesti i lijepo smo papali van sa samo malo nelagode u pogledu :wink:

    A već treći put je bilo i meni i gosponu ocu najnormalnija stvar na svijetu i zanimljivo kako od onda uopće ni ne primjećujem druge ljude, ne diraju me ni pol posto :D

    A njemu sad ne ide u glavu kak je mogao onako reagirati prvi put :D i danas recimo Leo malo kenjka vani, ja mislila da je žedna i pokušavam joj dat vode, a gospon otac klima glavom: bože bože, jadno dijete, oćeš joj već jednom dat tu cicu ili te mora moliti još pola sata :D :D :D

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Zamislite sslijedecu situaciju!!

    Ja dovela Omara prvi put da ga pokazam colegama (njemu par cedmica), ponijela kolace oni napravili kafu, caj, kupli poklone ... Ja jedina zena u cisto muskom okruzenju ... on je naravno svo vrijeme sikio u marami. :D

    Komentar: "Zenama je obicno prijatnije dojiti u osami!!" Ne znam da li je to bilo negativno!
    Ja: Meni ne, mi smo navikli!!

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Primjetia sam da ja dojim u javnosti iz prkosa :shock: , a da ni sama me razumija zasto??

  44. #44
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    lejla, valjda zato što oni tebe pokušavaju uvjerit da bi ti trebalo bit nelagodno ...a zapravo oni s tim imaju problem :wink:

  45. #45
    JaMajka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    501

    Početno

    I samo me u Vinkovcima čudno gledaju ako u kafiću krenem dojiti!

    I ja bih te cudno gledala.... a nisam iz Vinkovaca :wink:

  46. #46
    Kaja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    259

    Početno

    Off topic:
    Pozdrav Otoku! Tko kaže da ima malo Slavonaca :D :D

  47. #47

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Amsterdam
    Postovi
    547

    Početno

    Citiraj anek prvotno napisa
    zanimljivo je sto nasoj generaciji /vjerujem da smo sve rodjene otprilike 70-tih godina/ nase mame uopce nemaju pojma o dojenju, sve su uglavnom kratko dojile, ili uopce nisu /cast izuzecima!/, valjda je 70-tih adaptirano bilo "hit" u Jugi...tako da niti od obitelji ne dobivas neke informacije s koljena na koljeno, i svi se non stop cude kako ti dojenje "ide" i "imas mlijeka", kao normalno je da ti mlijeka nestane, da je "lose" kvalitete /?/, da beba pije cajica jer je zedna i jos hrpa gluposti, tak da je ispalo da sam ja svoju obitelj-zenski dio- morala educirati kroz ova 3 mjeseca o stvarima koje sam ja trebala cuti od njih.

    Ja sam '75 godiste i mama kaze da je od pedijatra dobila knjizicu u kojoj je svasta stajalo o bebama izmedu ostalog i shema prehrane. Vec sa tri mjeseca se pocinjalo sa necim, nemam pojma s cim, vrlo brzo su isle telece juhe sa povrcem, propasirane pa iz bocice. Moja mama je dojila do mog treceg mjeseca i onda je mlijeka 'nestalo' :D (otishlo u shumu :D) znaci da moja mama nije znala da moze povecati kolicinu mlijeka cescim podojima. Osim toga rekla je da je dohrana svakako pocinjala sa tri mjeseca i da je to tako islo. Njoj je bilo zao da 'nije imala mlijeka' i dojila bi sigurno duze (sama kaze) da je znala da se kolicina moze prilagoditi potrebama bebe.

    Mama me uvijek super podrzavala i rado slusala moje beskrajne hvale dojenju, ali sveki

    Onda sam kad je malcu bilo 6,5 mjeseci otisla u Hrvatsku vidjeti svoju baku. Tek smo kratko pocinjali sa dohranom a tih dva tjedna sto smo bili dole smo polako skroz prestali zbog raznih desavanja oko nas. Uglavnom, malac je dojio koliko god je htio, baka se smjeskala i govorila neka, tako i treba i stalno nas dvoje mazila.

    Ona je dojila svu svoju djecu koliko su oni htjeli a povremeno i djecu susjeda. Posto je imala puno djece, stariji bi isto dojili kad su htjeli. Najstariji ujak je i sa 6 ponekad htio dojiti a moja mama nije :D.

    Htjedoh reci, prepoznajte si osobe koje su pozitivne i podrzavaju vase stavove za povremeno 'podizanje energije'. A ostale ko sisa.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    Super mi je tvoja baka.

    Meni je žao kaj moje bake nisu dočekale Irmu, sigurno bi bile kao i tvoja baka

  49. #49

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ja isto žalim što moja baka usprkos dugom životu nije dočekala ni moju ni sestričninu djecu. Mislim da bi bila jako sretna i poticajna.
    Inače, što se tiče doživljaja sisa, od kad sam rodila prvo dijete, kad vidim sliku neke žene sa napuhanim silikonskim grudima, prvo što pomislim je "ajme dajte joj brzo donesite bebu, dobit će jadna mastitis" - mislim jedino doba kad grudi tako prirodno izgledaju je onih prvih dana u rodilištu, možda onda ipak znači da je priroda namijenila da dojenje odnosno dojilje izgledaju sexy. Možda da ih ne bi muški napustili nakon poroda kad trebaju pomoć (mislim na neko spiljsko doba).

  50. #50

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    68

    Početno

    Mene apsolutno SVI kad čuju da jos uvijek dojim 22 mjeseca staru "bebu" pitaju: "Pa zar ti jos uvijek imas mlijeka?" :shock: :D

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •