Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Ako vam se da pomozite

  1. #1
    jurej

    Početno Ako vam se da pomozite

    Supruga i ja 3 godine pokušavamo napraviti bebu. Prošli smo već sve i svašta, od inseminacija, do medova, čajeva, vračeva, paljenja svijeća na kamenitim vratima itd. Da vas ne gnjavim, jer vidim da ima i drugih sličnih sudbina. Uz sve to unazad 8 mjeseci supruga mi se razboljela i skoro je završila u kolicima. To smo nasreću uspijeli riješiti, ali je sada toliko puna lijekova da nam je preporučeno da se suzdržimo od daljnjeg pokušavanja.

    Uglavnom, da ne duljim. Mi smo se odlučili pokušati posvojiti dijete.
    Ono što smo vas htjeli zamoliti je da nam pomognete u svom tom procesu oko posvojenja. Kakav je cijeli hodogram. Za sada imamo samo adrese centara. Zanima nas kako traba izgledati nagodba. Šta napisati u njoj. Koliko da bude duga. Vidim da se šalje u svih 100-tinjak centara.

    Jako bi nam pomoglo, a vjerujem i drugim novim parovima koji bi se odlučili na ovo, da nam se napiše, ako netko ima volje, hodogram po točkama:
    1. ...
    2. ...
    3. ...

    Treba li za posvojenje povlačiti nekakve veze? Pomaže li to uopće.
    Dali u molbi treba napisati zdravstveno stanje?

    Imamo jako puno pitanja. Nadam se da ćete nam pomoći.


    Pozdrav

  2. #2
    otocanka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    599

    Početno Re: Ako vam se da pomozite

    Ja ću pokušati odgovoriti, a ti piši ako ne nađeš odgovor na pitanje koja te muči:

    Prvo napišete Molbu za obradu i pošaljete je (ili predate) u centar za soc. skrb kojem pripadate po mjestu stanovanja. Ovu molbu ne traže svi centri, ali kako ne bi na samom početku zapeli u proceduri, moj savjet je da ju ipak napišete i pošaljete.

    Oni će vas pozvati na razgovor sa soc. radnikom, a zatim i na testiranja i razgovor sa psihologom. Tim za posvajanje će vas posjetiti u vašem domu (da provjere uvjete u kojima živite i da još malo porazgovarate).

    Kada (ako) dobijete Potvrdu da ste podobni posvojitelji napišete Molbu za posvojenje i pošaljete je u svih 80-ak centara. Neki kažu da ne treba slati u njihove ispostave, a neki drugi su imali sreće baš sa ispostavama. Sve u svemu, sami odlučite kome ćete sve slati molbu.
    Koliko sam čula, većina centara ne daje Potvrdu o podobnosti već samo prilikom posjeta (ili kasnije) kažu da možete slati molbe u ostale centre.

    Dobit ćete cca 50% odgovora u stilu "Na žalost, nemamo djece koja ispunjavaju uvjete za posvojenje". Neka vas to ne zabrinjava.

    Mjesec, dva nakon što ste poslali molbe počnite zvati centre. Napravite tabelu i svaki dan nazovite nekoliko centara.

    I to je to.


    Citiraj jurej prvotno napisa
    Zanima nas kako traba izgledati nagodba. Šta napisati u njoj. Koliko da bude duga.
    Svakako upotrijebite riječ Molba, nikako "nagodba".

    E sad, šta napisati u molbi. Mi smo napisali većinom "tehničke podatke" - nazovimo to "od koljevke, pa do danas". Naravno, napisali smo i zašto želimo posvojiti dijete i sl. - nazovimo to "emotivni dio".

    Do danas naša molba nije imala pozitivnih rezultata.

    Pričala sam sa dosta parova koji su napisali isključivo "emotivnu molbu" i većina ih je do danas posvojila.

    Da danas mogu ponovo pisati molbu, pisala bih "emotivnu".

    "Tehničke detalje" vas ispita i zapiše soc. radnica na prvom razgovoru, a svaki centar koji se zainteresira za vas će tražiti matični centar da im pošalje vašu kompletnu obradu. "Kompletna obrada" se sastoji od razgovora sa soc.radnicom, psihologicom, testiranja i informacija o posjeti vašem domu.

    Citiraj jurej prvotno napisa
    Treba li za posvojenje povlačiti nekakve veze? Pomaže li to uopće.
    Ne znam, nemam ih.

    Citiraj jurej prvotno napisa
    Dali u molbi treba napisati zdravstveno stanje?
    Ovo pitanje mi nije jasno. Na šta konkretno misliš?




    Još jedan mali tip za kraj: niti jedan centar ne provodi istu proceduru, pa se nemojte iznenaditi ako vaš centar zatraži još nešto ili ne ispuni nešto što sam napisala.

    Nadam se da sam barem malo pomogla.
    Sretno

  3. #3
    LeeLoo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,657

    Početno

    ...naša je molba bila skroz objektivna ( MM je smatrao da je to OK 8) )..ali sam ipak u zadnjoj rečenici dodala jedan stih od I.Andrića koji mi je prije Karla bio u potpisu.Čini mi se da je glasio:"...koliko nam je malo potrebno da budemo sretni a ponekad nam se čini da nam baš to malo nedostaje.."..-i kasnije su nam rekli da im se naša molba POSEBNO svidjela,da je odisala toplinom....-eto.a emotivna je bila SAMO ta rečenica.

    p.s. to je meni ostalo još od srednje škole,kad sam u poseban rokovnik sakupljala lijepe stihove pa sam sad eto odlučila tako nešto ubaciti i u molbu....

  4. #4
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno Re: Ako vam se da pomozite

    Citiraj otocanka prvotno napisa
    Do danas naša molba nije imala pozitivnih rezultata.

    Pričala sam sa dosta parova koji su napisali isključivo "emotivnu molbu" i većina ih je do danas posvojila.

    Da danas mogu ponovo pisati molbu, pisala bih "emotivnu".
    Otočanka, pa to se bar može ispraviti. Napiši još jednu molbu. (I ja sam napisala "emotivnu".)

  5. #5
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno Re: Ako vam se da pomozite

    Citiraj jurej prvotno napisa
    Dali u molbi treba napisati zdravstveno stanje?
    Jurej, ne znam misliš li na vaše zdravstveno stanje. Ako misliš, onda nije toliko važno hoćete li to napisati u molbi ili ne, jer je za posvojenje potrebno proći zdravstveni pregled i priložiti dokumentaciju o tome. To se radi onda kada se već pronađe dijete, neposredno prije realizacije posvojenja. Da sam ja na vašem mjestu, ne bih tajila eventualne zdravstvene probleme.
    Ako misliš na zdravstveno stanje djeteta, to jest želite li zdravo dijete ili vam ne smeta neka bolest ili nedostatak, napišite to.

    Svakako koristite termin "molba", jer vi molite da vam se da dijete, ne nagodite se ni sa kim.

    Postupak posvojenja u Hrvatskoj je takav da je na prvom mjestu dijete i njegov interes. Biraju se roditelji djetetu, a ne dijete roditeljima. U toj činjenici dijelom ti je sadržan i odgovor o vezama i posvojenju. Ja sam čula za nekoliko slučajeva posvojenja preko veze, ali većina posvojitelja koje poznam, uključujući i mene i MM, posvojili su isključivo na temelju svog vlastitog angažmana i sreće da odaberu baš njih.

    Sretno, i ako imate još pitanja, javite se.

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Jurej vjerojatno misli na zdravstveno stanje svoje supruge i hoće li to biti prepreka za ev. posvojenje... To i mene osobno muči... Naime, ja imam reumatskih problema i oštećen desni kuk, ne smijem dizati teže od 5 kg, i nas dvoje smo računali da MM ide na porodiljski drugi dio ako ja ostanem trudna ili ako usvojimo bebu da ide on na porodiljski. Moje stanje je uglavnom OK, ne mogu u hladno i ne mogu nositi i funkcioniram OK... I nije nam uvjet beba, super bi nam bilo dijete predškolske dobi... Dosad još nismo predali molbu iz straha da nas ne proglase nepodobnima, a to bi mi, nakon ovoliko godina MPO-a slomilo srce... Ima li tko reći nešto utješno?

  7. #7
    jurej

    Početno Re: Ako vam se da pomozite

    Citiraj jurej prvotno napisa
    Supruga i ja 3 godine pokušavamo napraviti bebu. Prošli smo već sve i svašta, od inseminacija, do medova, čajeva, vračeva, paljenja svijeća na kamenitim vratima itd. Da vas ne gnjavim, jer vidim da ima i drugih sličnih sudbina. Uz sve to unazad 8 mjeseci supruga mi se razboljela i skoro je završila u kolicima. To smo nasreću uspijeli riješiti, ali je sada toliko puna lijekova da nam je preporučeno da se suzdržimo od daljnjeg pokušavanja.

    Uglavnom, da ne duljim. Mi smo se odlučili pokušati posvojiti dijete.
    Ono što smo vas htjeli zamoliti je da nam pomognete u svom tom procesu oko posvojenja. Kakav je cijeli hodogram. Za sada imamo samo adrese centara. Zanima nas kako traba izgledati zamolba. Šta napisati u njoj. Koliko da bude duga. Vidim da se šalje u svih 100-tinjak centara.

    Jako bi nam pomoglo, a vjerujem i drugim novim parovima koji bi se odlučili na ovo, da nam se napiše, ako netko ima volje, hodogram po točkama:
    1. ...
    2. ...
    3. ...

    Treba li za posvojenje povlačiti nekakve veze? Pomaže li to uopće.
    Dali u molbi treba napisati zdravstveno stanje?

    Imamo jako puno pitanja. Nadam se da ćete nam pomoći.


    Pozdrav

  8. #8
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Jurej vjerojatno misli na zdravstveno stanje svoje supruge i hoće li to biti prepreka za ev. posvojenje... To i mene osobno muči... Naime, ja imam reumatskih problema i oštećen desni kuk, ne smijem dizati teže od 5 kg, i nas dvoje smo računali da MM ide na porodiljski drugi dio ako ja ostanem trudna ili ako usvojimo bebu da ide on na porodiljski. Moje stanje je uglavnom OK, ne mogu u hladno i ne mogu nositi i funkcioniram OK... I nije nam uvjet beba, super bi nam bilo dijete predškolske dobi... Dosad još nismo predali molbu iz straha da nas ne proglase nepodobnima, a to bi mi, nakon ovoliko godina MPO-a slomilo srce... Ima li tko reći nešto utješno?
    Ako ne predaš molbu, sigurno nećeš dobiti dijete, ako predaš, otvaraš si šansu. Najgore je iz straha ne poduzeti ništa. Ako ste donijeli odluku da želite posvojiti dijete, pošaljite molbu. Nemojte sami sebi zatvoriti vrata.

  9. #9
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Hvala, Zdenka2. Imaš i PP.

  10. #10
    jurej

    Početno

    Mislio sam na zdravlje supruge, na to sam mislio. Strah me da je ne slomi odbijanje.

    Slučajno sam napisao nagodba, mislio sam zamolba. Razgovarao sam sa tajnicom, pa mi je nagodba ostala u glavi. Užas. Tako mi je nugodno.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    32

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Jurej vjerojatno misli na zdravstveno stanje svoje supruge i hoće li to biti prepreka za ev. posvojenje... To i mene osobno muči... Naime, ja imam reumatskih problema i oštećen desni kuk, ne smijem dizati teže od 5 kg, i nas dvoje smo računali da MM ide na porodiljski drugi dio ako ja ostanem trudna ili ako usvojimo bebu da ide on na porodiljski. Moje stanje je uglavnom OK, ne mogu u hladno i ne mogu nositi i funkcioniram OK... I nije nam uvjet beba, super bi nam bilo dijete predškolske dobi... Dosad još nismo predali molbu iz straha da nas ne proglase nepodobnima, a to bi mi, nakon ovoliko godina MPO-a slomilo srce... Ima li tko reći nešto utješno?
    Nemoj tako razmišljati, malo tko nema slične probleme... pa unatoč tome funkcionirajnu najnormalnije.
    To što zbog zdravstvenih problema ne možeš nositi veći teret je nešto što osobno imam cijeli život, a unatoč tome podigla sam dvoje dječice!

  12. #12
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Hvala, ammarena, nemaš pojma koliko mi takva ohrabrenja znače !!!

  13. #13
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj jurej prvotno napisa
    Mislio sam na zdravlje supruge, na to sam mislio. Strah me da je ne slomi odbijanje.

    Slučajno sam napisao nagodba, mislio sam zamolba. Razgovarao sam sa tajnicom, pa mi je nagodba ostala u glavi. Užas. Tako mi je nugodno.
    Ma kaj ti ima bit neugodno. Mala zabuna, ništa strašno.

  14. #14
    otocanka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    599

    Početno

    Citiraj jurej prvotno napisa
    Mislio sam na zdravlje supruge, na to sam mislio. Strah me da je ne slomi odbijanje.
    Mislim da vas, po Zakonu, ne smiju odbiti jer bi to bila diskriminacija.
    A znam bračni par koji je u vrlo sličnoj situaciji kao i vi, i prošli su obradu.

    Stoga, samo hrabro naprijed i napišite molbu.


    Citiraj jurej prvotno napisa
    Slučajno sam napisao nagodba, mislio sam zamolba. Razgovarao sam sa tajnicom, pa mi je nagodba ostala u glavi. Užas. Tako mi je nugodno.
    Ma daj, pa svakome se dogodi lapus, ništa strašno.
    U Zakonu piše da posvojitelji trebaju napisati ZAHTJEV , a to nije lapsus.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    525

    Početno

    Citiraj jurej prvotno napisa
    Mislio sam na zdravlje supruge, na to sam mislio. Strah me da je ne slomi odbijanje.
    pa nazovi lijepo sam Centar za s.r. Zagreb, Kumičićeva 6, 4550 220, Srećko Szabo (ne znam direktni broj) i pitaj ga je li njeno zdravstveno stanje prepreka usvajanju - jako je susretljiv i ako si u zg, vjerojatno će te pozvati na razgovor gdje ćeš dobiti mnoge odgovore
    uvjerena sam da nije prepreka, ali zašto ne bi dragu poštedio dok ne saznaš
    sretno vam bilo!

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    525

    Početno

    Citiraj jurej prvotno napisa
    Mislio sam na zdravlje supruge, na to sam mislio. Strah me da je ne slomi odbijanje.
    pa nazovi lijepo sam Centar za s.r. Zagreb, Kumičićeva 6, 4550 220, Srećko Szabo (ne znam direktni broj) i pitaj ga je li njeno zdravstveno stanje prepreka usvajanju - jako je susretljiv i ako si u zg, možeš mu otići na razgovor gdje ćeš dobiti mnoge odgovore
    uvjerena sam da nije prepreka, ali zašto ne bi dragu poštedio dok ne saznaš
    sretno vam bilo!

  17. #17
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    jurej, ina33 .. ne bojte se..
    ako želite posvojiti, samo hrabro krenite. neko dijete vas čeka.

  18. #18
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Hvala, sanja74 !

  19. #19
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    ina33, ja sam se bojala "ne postati mama".. odgađala sam slanje molbe, čekala "savršene" uvjete, dok nismo zaključili da toga nema..

    Predali smo molbu, dobili dijete, i sad sam najsretnija na svijetu. Nas troje (MM, naša curica i ja) smo ispunjeni..

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •