Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 242 od 242

Tema: Neasistirani porod kod kuće - 3. dio

  1. #201
    Gost28

    Početno

    kakav ti je to komentar? jel zelis da ne pisemo? cemu onda ovaj podforum

  2. #202

    Početno

    pa imamo vas da nam proturječite, i to vrlo revno već danima

    ma glavno da ste vi otvorile ovaj pdf za komentiranje članaka s portala i da ste uvijek spremne poslušati drugačija mišljenja.

  3. #203
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    misliš na ovo?
    pa imamo vas da nam proturječite, i to vrlo revno već danima
    ako da, sori ako zvuči uvredljivo, to je bilo više u šali, bez zlobe.
    i nisam napisala ništa što nije istina .

  4. #204

    Početno

    Ni mi.

  5. #205
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Ni ja ne podupirem neasistirani porod kod kuće, iako ne smatram da je a priori neodgovoran.

  6. #206
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    spremna sam čuti različito argumentirano mišljenje i poštujem konstruktivnu kritiku, bez patroniziranja (a bilo je i toga, ne mislim na vas dvije konkretno).
    ali čini se da se oko nekih stvari vrtimo stalno u krug, pa to može postati zamorno.
    barem meni je.
    svima

  7. #207
    gost

    Početno

    mgrubi, nemojmo o neaktivnima.
    ovdje sam pročitala mišljenje samo nekoliko cura iz roda, sve su vrlo PRO neasistiranom porodu.
    sve druge šute, dakle ili odobravaju, pa to JEST službeni stav rode a Juanita je neslužbena glasnogovornica, ili pak nije ali se zbog nekog razloga ne žele javiti.
    Zato sam pitala je li ili nije. Samo to.

  8. #208
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Luna je jedina koja kaže da je neodgovoran. A eto, kako sama kaže, nije redovna članica udruge....nije sarkazam, samo konstatacija.
    Pa sta sad, nije dovoljno sto je netko clan, sad je bitno jel redovni ili podupiruci?

    I NIJE Luna jedina koja se javila na ovom topicu.

    Ja ne kažem da ima cura koje drugačije razmišljaju, ja ZNAM da ih ima. Ali je znakovito da od njih nismo čule ni riječi, najglasnije su cure koje to odobravaju.
    Ako netko ne odobrava neasistirani porod, moguce je da ga ta opcija niti ne zanima pa se ne zeli niti uplitati u raspravu. Zasto bi bilo znakovito da od njih nismo culi niti rijeci? Sto bi to trebalo znaciti? Sto insinuiras? Zelis reci da se pravimo da SVE Rode podrzavaju neasistirani porod? Pa naravno da se svi clanovi NIKAD ne slazu sa svim. Svatko ima pravo na svoje misljenje. Kao sto je MammaJu rekla, radimo zajedno na stvarima na kojima se slazemo - a toleriramo razliku pojedinca i dozvoljavamo mogucnost da se necemo sloziti u nekoj drugoj stvari.


    mgrubi, nemojmo o neaktivnima.
    ovdje sam pročitala mišljenje samo nekoliko cura iz roda, sve su vrlo PRO neasistiranom porodu.
    sve druge šute, dakle ili odobravaju, pa to JEST službeni stav rode a Juanita je neslužbena glasnogovornica, ili pak nije ali se zbog nekog razloga ne žele javiti.
    Zato sam pitala je li ili nije. Samo to.
    Molim da nam ne stavljas u usta stvari koje nismo rekli. To NIJE sluzbeni stav Rode (i mislim da se to na ovom topicu vec sigurno 5 puta spomenulo), a niti je MamaJu nesluzbena glasnogovornica.

    Na ovom topicu pisu oni koji zele. Ja osobno cu radje prepustiti loptu MamaJu kad se pise o porodu, ali cu se ukljuciti u raspravu o dojenju jer tu puno vise znam. Pa ne moramo valjda SVI pisati sto svatko od nas misli na svakom topicu?

  9. #209
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    sve su vrlo PRO neasistiranom porodu.
    ovo uopće nije točno. molim i tebe i sve ostale koji tako misle da opet pročitaju cijeli ovaj topic i navedu gdje mi to kažemo da smo PRO neasistiranog poroda?

    ja sam, kao i većina Roda, prije svega da se stvore uvjeti da žene u HR mogu ASISTIRANO roditi, bilo doma ili u bolnici, ali na što prirodniji način, što je danas gotovoi neizvedivo.
    ZATO se i događa da žene na kraju odluče ostati doma i roditi neasistirano.
    ali ne mislim zato da te žene treba osuđivati, niti da su a priori neodgovornije od drugih.
    jel možeš uočiti tu razliku?
    nije uopće tako zanemariva finesa!

    sve druge šute, dakle ili odobravaju, pa to JEST službeni stav rode a Juanita je neslužbena glasnogovornica
    ma daj molim te.
    što to znači, da na svakoj temi gdje se NEKE članice javljaju, a udruge ne, da je službeni stav udruge ono što govore te koje se javljaju i da sone glasnogovornice??? :shock:

    forum je jedno, udruga je drugo.
    kada se iznosi službeni stav udruge, onda se to i posebno naznači.
    inače je sve što pišemo na forumu-privatno mišljenje.

  10. #210
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    tocno tako...mi nastupamo na forumu kao privatne osobe, a ne zagovaramo stav udruge kao takav. ako vas zanima sluzbeni stav udruge - onda ga necete pitati na forumu vec sluzbeno na adresu ureda.

  11. #211
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Službeni stav Udruge je ona koji je naved i u brošuri http://www.roda.hr/_upload/dokumenti/Bosura_POROD.pdf

    Svjesni činjeničnog stanja da se u hrvatskim rodilištima ne poštuju kliničke smjernice za normane fiziološke porode Svjetske zdravstvene organizacije, već dominira drugačija praksa od one preporučene tim smjernicama, a s obzirom na nemogućnost legalnog vainstitucijskog asistiranog poroda, želja nam je potaknuti promjene s ciljem daneinterventni pristup porodu u Hrvatskoj postane norma, a ne izuzetak.

    Vjerujemo da je za ostvarenje takvih promjena neophodan i ključan osobi angažman budućih majki u borbi protiv sadašnjeg neodgovarajućeg stanja.
    Dakle ne zagovaramo neasistirani porod kod kuće, čak ni asistirani, jer ne postoji legalna mogućnost takvog poroda trenutno u Hrvatskoj. Iako se borimo za mogućnost da on kao legalan izbor postoji.

  12. #212

    Početno

    Apsolutno nigdje nisam rekla da se pravite da SVE Rode podrzavaju neasistirani porod, niti sam to insinuirala, a najmanje mislim da bi to moglo biti istina. Samo sam pitala je li to tako, jer mi stavovi čine prilično uniformnim. Svatko ima pravo na svoje mišljenje, zato je po mom mišljenju šteta da se one koje ne odobravaju neasistirani porod ne javljaju i da ih ta opcija niti ne zanima, pa se ne zele niti uplitati u raspravu.
    Napisala sam da je znakovito jer mi se to nejavljanje takvim učinilo, ali ok, možda im je ova trakavica od 12 stranica dosadna i nezanimljiva

  13. #213
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    Sori, ali da nema službenog stava, valjda bi se javile i članice koje nemaju baš dobro mišljenje o neasistiranom porodu doma i koje ga smatraju ludošću. Ima ih i među rodama. A ne javljaju se.
    Samo sam zato pitala za postojanje službenog stava. Nisam ni sumnjala da ga neću dobiti.
    Ne, u roku od pola sata, sat ga vjerojatno nećeš dobiti.
    Ali, dobit ćeš ga svakako.
    Inače, za službene stavove dobro je priuputati službeno, mailom ili kako drukčije, upravni odbor udruge, jer ne "pecamo" ovako službena pitanja po forumu (ja sam ovo sada manje više slučajno primjetila).

  14. #214
    Gost28

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    sve su vrlo PRO neasistiranom porodu.
    ovo uopće nije točno. molim i tebe i sve ostale koji tako misle da opet pročitaju cijeli ovaj topic i navedu gdje mi to kažemo da smo PRO neasistiranog poroda?
    ja sam jasno napisala: smatram da bi petrina prica trebala imati disclaimer, kojim se udruga ogradjuje od neasistiranog poroda doma, jednako kako ga ima prica para erdelja.

    onako objavljena, daje dojam da je neasistirani porod nesto pozitivno i preporucljivo. ako to nije sluzbeni stav udruge (a znam da nije, jasno je napisano kod price para erdelja), zasto ne napisete disclaimer?

    i losi uvjeti u hrvatskim rodilistima NIKAKO ne mogu biti opravdanje za odluku o neasistiranom porodu doma. narocito ne rodilji koja nikada prije nije rodila u hrvatskom rodilistu.

    inace, slazem se, grozno je sto se rodilje moraju boriti za prirodni porod u bolnici. ali je to svakako bolje nego odustati i ostati doma s muzem, te iz inata zadrzavati trudove....

  15. #215
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    losi uvjeti u hrvatskim rodilistima NIKAKO ne mogu biti opravdanje za odluku o neasistiranom porodu doma. narocito ne rodilji koja nikada prije nije rodila u hrvatskom rodilistu.

    inace, slazem se, grozno je sto se rodilje moraju boriti za prirodni porod u bolnici. ali je to svakako bolje nego odustati i ostati doma s muzem, te iz inata zadrzavati trudove....
    ja bih samo voljela da uočiš da je to ipak samo tvoje mišljenje, a ne neka univerzalna istina...

  16. #216
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ja sam jasno napisala: smatram da bi petrina prica trebala imati disclaimer, kojim se udruga ogradjuje od neasistiranog poroda doma, jednako kako ga ima prica para erdelja.
    uvažavamo sugestiju i disclaimer će uskoro biti i uz ovu priču, ili generalno na priče o porodu, već kako uredništvo odluči.

  17. #217
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    zasto ne napisete disclaimer?
    Ma napisan je i postoji odavno i propust je urednistva sto ne stoji na pocetku svih prica s poroda.

    Udruga RODA ima sluzbeni stav, ofkors, UO ovaj tren radi na uoblicavanju odgovora za sudionike ove rasprave pa cemo ga nakaciti ovdje.

  18. #218
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    Sori, ali da nema službenog stava, valjda bi se javile i članice koje nemaju baš dobro mišljenje o neasistiranom porodu doma i koje ga smatraju ludošću. Ima ih i među rodama. A ne javljaju se.
    Samo sam zato pitala za postojanje službenog stava. Nisam ni sumnjala da ga neću dobiti.
    gore sam stavila koje je udruzno misljenje

  19. #219

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    losi uvjeti u hrvatskim rodilistima NIKAKO ne mogu biti opravdanje za odluku o neasistiranom porodu doma. narocito ne rodilji koja nikada prije nije rodila u hrvatskom rodilistu.

    inace, slazem se, grozno je sto se rodilje moraju boriti za prirodni porod u bolnici. ali je to svakako bolje nego odustati i ostati doma s muzem, te iz inata zadrzavati trudove....
    ja bih samo voljela da uočiš da je to ipak samo tvoje mišljenje, a ne neka univerzalna istina...
    nego cije je misljenje sve sto sam napisala, ako ne moje? moje susjede sabahete?!

    nisam nigdje sugerirala da je to univerzalna istina. ali, rekose rode, stavit ce disclaimer.

    hvala.

  20. #220
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    i odakle vam ideja da sve koje smo se javile ovdje imamo misljenje PRO neasistiranog poroda?

    molim goste da prestanu insinuirati

    ocito opet, smeta gostu petrina prica pa 'udri' po udruzi....

  21. #221
    Gost28

    Početno

    joj, opet sam zaboravila, isprike

    dakle, post iznad zrinkinog je moj (gost28)

    nisam nista insinuirala, sve sto mislim napisala sam jasno, povremeno i glasno.

  22. #222
    fancy usisivac

    Početno

    Uh, u medjuvremenu jos dvije strane od mog proslog javljanja
    Procitala samo par zadnjih postova, ostatak cu citati poslije, pa se unaprijed ispricavam ako sam negdje propustila odgovor na ovo.

    Citat:
    zasto ne napisete disclaimer?
    Busy Bee:
    Ma napisan je i postoji odavno i propust je urednistva sto ne stoji na pocetku svih prica s poroda.
    Nazalost nisam do sada naletila na pricu para Erdeljao neasistiranom, pa disclaimer nisam vidjela jer zasigurno nije stajao uz Petrinu pricu.

    I bezveze mi je sto neki ovdje i dalj emisle da se gosti obracunavaju s Petrom osobno. Nisam stekla da je Petra nekakva planetarno popularna osoba protiv koje gosti imaju nesto pa stoga ovdje komentiraju njenu pricu i preko ledja udruge Roda se razracunavaku s Petrom osobno.

  23. #223

    Početno

    fancy, možeš li možda naći podatke o postotku smrtnosti majke i/ili novorođenčeta kod elekt.carskog i kod neasistiranog kućnog poroda (barem iz zemalja trećeg svijeta, ako ne kod ostalih)?
    ako nemaš točne podatke, bar napiši svoje mišljenje, pliz.

  24. #224
    fancy usisivac

    Početno

    Svaki iole ozbiljniji strucnjak koji se bavi porodima kaze da nema relevatnih podataka o neasistiranom kucnom porodu. Barem oni koje sam ja citala. Tu sad mozemo naklapati koliko god hocemo. Ne mozemo korisitit nit podatke da ih imamo iz HR iz doba moje prabake priucene primalje jer opet ona je imala neka znanja i vjestine a iznad svega toga iskustvo tako da se niti to vrijeme i taj zapravo sluzbeno neasistirani nacin radjanja ne ilustira ono o cemu mi ovdje komentiramo.
    Tako da podatke o elektivnom carskom ne mozes sluzbeno i korektno usporediti s neasistiranim i sve prije navedeno su obicna naklapanja.

  25. #225

    Početno

    fancy, cini mi se da bi bilo u opcem interesu podizanja nivoa komunikacije i smanjivanja nivoa tenzija, izraze:

    "sve prije navedeno su obicna naklapanja"

    zamijeniti sa napr.: ne smatram tocnim
    ili ne slazem se navedenom tezom, jer...
    ili suprotno od gore navedenog, navela bih podatke.....

    nije ugodno razgovarati povisenim tonovima, pogotovo na ovakvom maratonskom topicu.

  26. #226
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ovaj gost gore bijah ja.

  27. #227
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Svaki iole ozbiljniji strucnjak koji se bavi porodima kaze da nema relevatnih podataka o neasistiranom kucnom porodu. Barem oni koje sam ja citala. Tu sad mozemo naklapati koliko god hocemo. Ne mozemo korisitit nit podatke da ih imamo iz HR iz doba moje prabake priucene primalje jer opet ona je imala neka znanja i vjestine a iznad svega toga iskustvo tako da se niti to vrijeme i taj zapravo sluzbeno neasistirani nacin radjanja ne ilustira ono o cemu mi ovdje komentiramo.
    Tako da podatke o elektivnom carskom ne mozes sluzbeno i korektno usporediti s neasistiranim i sve prije navedeno su obicna naklapanja.
    Ne da bih propagirala neasistirani porod ali ako nema pokazatelja onda ih nema niti u jednom niti u drugom smjeru, pa je stoga i teza da je neasistirano radanje nesigurnije isto toliko nezasnovana koliko i ona koja tvrdi da nije. Pa se opet vracamo na osobna misljenja i osobnu procjenu i izbor zene.

  28. #228
    fancy usisivac

    Početno

    Ma nemas studiju o komplikacijams, morbiditetu i mortalitetu majke i djeteta sluzbeno. Ali se zna recimo kolika je otprilike ucestalost pojedinih komplikacija (sto isto variria od studije do studije) koja se prepozna od strane skolovane primalje (bilo u bolnici bilo doma kod asistiranog), koliki je postotak transfera u bolnicu kod asistiranog poroda (isto jako varira taj raspon ali cak i da uzmemo one najnize postotke) i za pretpostaviti je da ipak ta skolovana primalja nekog vraga zna i dio komplikacija uspjesnije rijesi nego sto bi to doma na vrijeme prepoznali i znali sto tocno uciniti Petra ili NJM. Cak i ako zelimo full blagonaklono gledati na neasistirani porod. Ili ti Ancice unatoc ovome gore navedenom smatras da ova pretpostavka da je mali udio poroda ipak s komplikacijama i sama vjerojatnost ispravnog prepoznavanja je veca od strane skolovane primalje, da je unatoc gore navedenom neasistirani porod jednako siguran kao asistirani.

  29. #229
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Nikako ne smatram da je neasistirani porod sigurniji, niti cak jednako siguran, onom asistiranom ukoliko dode do komplikacija. Ali ako nema komplikacija, onda je odgovor da ne znam.

  30. #230

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    šta kažete na ovaj neasistirani porod doma
    http://www.htnet.hr/fset.html

  31. #231

    Početno

    Ančice, možeš li malo bolje to objasniti?

  32. #232
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Neznam kako da bolje objasnim.

    Ukoliko dode do komplikacija, meni se cini bolje da je tada, ili u dovoljno kratkom periodu, s rodiljom i djetetom netko tko posjeduje znanje i vjestine kako se nositi s tom komplikacijom.

    Ali ako nema (indiciranih) komplikacija, onda neznam je li neasistirani nesigurniji od ovog asistiranog. Mozda te zbunjuje ovo o komplikacijama? Naime, ja mislim da se moze uvijek nesto krivo desiti iako nije bilo nikakvih indikacija da bi se moglo desiti nesto krivo, ili cisto zato sto je netko nesto krivo napravio.

    Postoji i drugo pitanje, a to je postoji li veci rizik da dode do komplikacija kod neasistiranog ili asistiranog. Neki misle jedno, drugi drugo, znanstvenih pokazatelja nema. Pa tu spada onaj dio mog odgovora koji se moze okarakterizirati kao "ne znam".

  33. #233
    fancy usisivac

    Početno

    Htjeli mi to ili ne, mali postotak komplikacija je tu.
    Ne mozemo poci od pretpostavke da ih nema jer to ne odgovara stvarnosti. Cak i kod jako dobre selekcije trudnica za asistirani porod kod kuce, one se mogu dogoditi. Primalja kod asistiranog porda kod kuce ako je iskusna ce ih znati prepoznati i zna sto joj j eciniti, jel to nesto sto rijesava sama na licu mjesta sto je najcesce ili ce voziti u bolnicu. Stojim iza svog misljenja da ce ona te komplikacije rijesiti sa statistički značajno vecom vjerojatnoscu bolje od Petre i NJM.

    Dopustam mogucnost da netko misli drugacije od mene, da moze imati drugaciji osjecaj, intuiciju kako god zeli, ali bi volila da mi ujedno objasni i zasto zastupa takvo misljenje. A rjesavanje komplikacija utjece zasigurno na ishod i za majku i za dijete.

    Pa cak ako pricu potpuno pojednostavnimo na samo jednu mogucu komplikaciju (sto u stvarnosti nije tako) a pod pretpostavkom da je sam porod protekao u redu. Pitam se i pitam druge: tko ce s vecom uspjesnoscu prepoznati da nedostaje dio posteljice, onaj tko tu posteljicu nikada ranije nije u zivotu vidio osim na slici ili onaj kome to nije prvi put da ju vidi i zna kako se ona pregledava. Ako bi vezano uz ovu komplikaciju gledali ishod poroda po dijete (morbiditet i mortalitet) onda bi mozda bio jednak u obje skupine (primalja versus Petra i NJM), ako bi gledali ishod u odnosu na rodilju, drzim da ne bi bilo jednako sigurno u obje skupine. Toliko od mene ako maksimalno banaliziramo moguce komplikacije. [/quote]

  34. #234
    fancy usisivac

    Početno

    Ajde mi molim te Ancice objasni sta bi ti to dosle indicirane komplikacije??' Indicirani i kontraindicirani mogu biti zahvati, lijekovi, postupci ali ne znam kakve su to indicirane komplikacije i ttko bi ih to trebao indicirati????

  35. #235
    fancy usisivac

    Početno

    Ili si mislila na indicije da se bi se nesto moglo dogoditi a ne indikacije. Ali ti ipak indicirane komplikacije ne postoje ili su mene nesto krivo ucili.

  36. #236
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Mislila sam na indikacije.

  37. #237
    fancy usisivac

    Početno

    Ali ako nema (indiciranih) komplikacija, onda neznam je li neasistirani nesigurniji od ovog asistiranog. Mozda te zbunjuje ovo o komplikacijama? Naime, ja mislim da se moze uvijek nesto krivo desiti iako nije bilo nikakvih indikacija da bi se moglo desiti nesto krivo, ili cisto zato sto je netko nesto krivo napravio.

    Gle, radim vise od deset godina a nitko me nije jos uspio poduciti sta bi to bile indicirane komplikacije. Indicirani i kontraindicirani su dijagnosticki i terapijski postupci kod odredjenih komplikacija. Zato te molim za pojasnjenje sta su to "indicirane" komplikacije a koje bi onda bile "neindicirane" i tko ih indicirane komplikacije.

  38. #238

    Početno

    možda je mislila na indukcije ili indulgacije

  39. #239
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    jednostavno bi mogli doći do približnog % smrtnosti kod kućnih nenadziranih porođaja:
    uzmemo % poroda koji su morali završiti carskim i % carskih koji su se morali napraviti bez prirodnog početka poroda i na to
    dodamo % poroda s komplikacijama (kad je nužan drip jer trudova nema...)
    u svim tim slučajevima medicinski nenadziran porod može završiti nesretno

  40. #240
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    fancy, nemoj mi se obracat takvim tonom, molim te. Mozes me lijepo pitati na sto sam mislila ali ne mi s visoka drzati bukvicu o mojoj terminologiji.

    Znam da kad se strucno izrazavas da govoris o indikatorima za odredeni postupak. Ja sam pod indicirane komplikacije mislila na komplikacije za koje imamo pokazivace (indikatore), odnosno nesto nas je navelo da zakljucimo da dolazi do komplikacija.

    Al me ubio ovaj tvoj ton, mozda sam preumorna pa me previse ili neopravdano upiknuo, kao da sam ti neka studosica, pa cu se malo maknuti odavde.

  41. #241
    sw mama

    Početno

    Fancy, upravo sam to zeljela pitati ancicu, sto su to indicirane komplikacije.
    Koliko god da pljuvala po lijecnicima, po njihovom skolovanju za kojeg ocito mislis da ga je moguce zamijeniti s brzopoteznim kursom brzog citanja razne interentske literature, jos uvijek taj isti lijecnik (ili, educirana primalja iza koje je tri godine faksa i godina staziranja pod paskom lijecnika u rodilistu) sluzi upravo tome da prepozna komplikaciju koja se, na zalost, ima obicaj javiti posve nenadano.
    Postoje komplikacije za koje se unaprijed moze znati da su realne i da su, u nekim porodima, jace izrazene (ruptura maternice u drugom porodu je, pr., ocekivanija nakon carskog, nego nakon vaginalnog), ali postoji i tisucu onih koje se mogu dogoditi, a da je rizik za njihovo pojavljivanje kod svih rodilja jednak.
    Postoje zene koje imaju patologiju trudnoce koje sigurno moraju radjati pod paskom lijenika, valjda si na to mislila?
    Ali, da ti samo jos nesto kazem, pa cu se odjaviti s ovog topica koji me beskrajno poceo zivcirati. Da bi se mogla bosti s rogatima, moras nabaviti rogove. Zato je glupo prozivati lijecnike dok nemas sve relevantne podatke. Recimo, meni uporno nije bilo jasno kod poslid kako je moguce da joj je itko, kao trecoj rodilji na carski rez, dao drip. Jer, kad kazemo drip, mislimo na sredstvo za izazivanje trudova. Poslid je napisala u prici da su joj to dali kako bi omeksali maternicu, sto me jos vise zacudilo, jer drip za izazivanje trudova maternicu ce stvrdnuti.
    Pa sam nazvala svog ginekologa i prijatelja i pitala kako je moguce da joj ej to netko dao.
    I dobila odgovor.
    Poslid nije dobila drip za izazivanje trudova vec drip- tokolizu preparea kako bi se maternica odrzala mekanom. I jedno i drugo zove se drip. Nesluzbeno, ginekolozi koji su joj to dali drzali su je na tome jer im se nije dalo operirati usred noci, a njihova je greska bila sto je nisu drzali na ctg-u cijelo vrijeme kako bi reagirali odmah u trenutku kad je djetetu pocela bradikardija, tj. kad je udahnulo mekonij. Na ctg-u bi se vidjela ugrozenost djeteta i od tog trenutka do vadjenja proslo bi najvise desetak minuta- posljedica sigurno ne bi bila ovakva. Tlak od 150/100 nije bio indikacija za hitan carski, sto sam vec rekla. Takodjer, nesluzbeno, njima se nije dalo raditi. Sve je ovo, ako izuzmemo dio o dripu o kojemu pise, a sto nas je sve odvelo na krivi trag jer je to, recimo, polutocna informacija, zaista tuzno.
    Medjutim, ancice, koliko god da se hvastala da znam o ginekologiji (a znam), to mi ne daje za pravo da bilo kojem lijecniku pocnem popovati. Premda bih se prilicno rado porazgovarala s ovim lijecnicima od Poslid jer mi je nejasno da je netko toliko neodgovoran (a jos mi je nejasnije da Poslid nije barem pricu objavila u novinama). Moje znanje jedino mi daje dobar start- prilicno sam ravnopravna u razgovoru s njima i ne mogu me tretirati kao dijete koje pojma nema. S druge strane, cim se netko tako postavi da im omalovazava njihovo znanje, skolovanje i, prije svega, iskustvo, jasno je da do dijaloga nece doci.
    [quote]Ukoliko dode do komplikacija, meni se cini bolje da je tada, ili u dovoljno kratkom periodu, s rodiljom i djetetom netko tko posjeduje znanje i vjestine kako se nositi s tom komplikacijom.
    Ukoliko dode do komplikacija, meni se cini bolje da je tada, ili u dovoljno kratkom periodu, s rodiljom i djetetom netko tko posjeduje znanje i vjestine kako se nositi s tom komplikacijom.
    s ovim se itekako slazem. Samo, osobno bih vise voljela da je lijecnik pored mene, ali kad bih znala da babica sigurno zna i moze prepoznati bilo kakvu komplikaciju, dapace.
    Ono sto je meni najbitnije, a vjerujem i ostalim zenama, najvaznije mi je to da sam trudnocu i porod imala kod osobe kojoj sam vjerovala. I mislim da bi se za to trebalo boriti, da na porod moze doci lijecnik kojemu vjerujes, a ne da usred noci dopadnes saka onome tko je dezuran i prakticki igras ruski rulet.

  42. #242
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Zakljucavam jer ima vec 5,5 strana, nastavak na Neasistirani porod kod kuće - 4. dio

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •