Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 242

Tema: Neasistirani porod kod kuće - 3. dio

  1. #101
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    prvo drip, a onda na kraju i carski.
    a dripa nije smjelo biti ni u 2. porodu, jer je prethodni bio carski.
    na 3. porodu je dijete jedva preživjelo
    evo
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...ht=rahela+drip

  2. #102
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

  3. #103
    sw mama

    Početno

    mahu, procitala sam obje price, al kasnije cu komentirati, sad nemam vremena.

  4. #104
    sw mama

    Početno

    upotreba pitocina ili dripa na VBAC-u nije nuzno zabranjena, ona nesto sitno povecava rizik od rupture, ali je taj rizik gotovo zanemariv - rizik od rupture na VBAC-u iznosi izmedju 0,8 % i ide do 2%, a ovdje, uz upotrebu dripa, povecava se na pocetnih 1,1%. U pravilu, u nasim ce bolnicama izbjeci drip nakon carskog, ali to nije pravilo i nije Bozje slovo. Lijecnik koji ga je odlucio dati, pretpostavimo (u dobroj vjeri) da ga je odlucio dati jer je smatrao da treba. /osobno, meni apsolutno nitko ne bi mogao dati drip, ali to sam ja/. Prema tome, ta tvoja decidirana tvrdnja da dripa nije smjelo biti u VBAC-u, ne stoji.
    U drugom porodu, Poslid pise ovo
    Druga trudnoća bila je dosta uredna iako sam u dva navratu u prvom tromjesečju prokrvarila, a što je posljedica prethodnog carskog reza.
    krvarenje u prvom tromjesjecju nema veze s bivsim carskim. Ima veze s hematomima koji se pojavljuju kad se plod i posteljica razvijaju i urastaju. Mogucnost tog krvarenja i hematoma je povecana bas zato sto jest rez od carskog, sto je logicno, ali samo krvarenje s tim nema veze. Od pojave tog krvarenja njena je trudnoca pod paskom i postaje patoloska, kod svakog normalnog ginekologa. Svi znamo sto se dogadja ako pocne prejako krvariti- uvijek postoji mogucnost da povuce dijete za sobom. zato se, u takvim slucajevima, daju hormoni i preporuca mirovanje. U trenutku kad su joj odlucili dati drip, vjerujem da je doslo do svadje u radjaoni jer i jedan i drugi lijecnik znaju za povecani rizik rupture. Ono sto zamjeram, mogli su joj to i reci, da sama odluci zeli li. S druge strane, mogla se i sama informirati unaprijed o VBAC-u.
    U trecem porodu rijetki lijecnici na ovom svijetu usudili bi se uopce krenuti na VBAC. Tu mogucnost rupture vise nije 2%, vec raste i to prilicno. Zato zamjeram ovo:

    Onda sam na Rodinom portalu pročitala priču o prirodnom porodu nakon 2 carska reza i to kod kuće.
    sto je ono o cemu vec neko vrijeme trubim. Po meni, neodgovorno je stavljati takve price na portal. Ali, da ne skrenem s teme- u trecem porodu, apsolutno mi nije jasno zasto bi se davao drip, i to cu pitati svojeg ginekologa cim ga cujem. Jer, za ovo sto opisuje, to je za tuzbu bez premca. Premda, napomenut cu, tlak od 150/100 se ne smatra pretjerano visokim i nije razlog za hitni carski rez. To je razlog za monitoring. Ali, za sve ostalo, to zaista jest za tuzbu. Je li tuzila?

    U drugoj prici, zena je imala rupturu maternice. Imala je peh. Vi cete to povezati s dripom, odgovor na davanje dripa u VBAC-u je gore.
    Ali, ono sto meni nije jasno, obje su dosle na svoje porode u stilu evo nas. ja kad sam isla na svoj porod (pogotovo drugi kad sam razmisljala o VBAC-u) znala sam sve sto se moze dogoditi, postotke, dileme izmedju davanja dripa i nedavanja dripa, postupke pri rupturi maternice itd. itd.
    mene su dobro pregledali na dan kad smo zadnji put razgovarali o VBAC-u. Izmjerena mi je debljina oziljka od proslog carskog i receno mi je da je oziljak pretanak i da je mogucnost rupture umjesto 2%, po nekim autorima, cak i 16%. Jos uvijek se cekalo hocu li pokusati ili ne, cekalo se da JA odlucim, ne oni. Oni su, pregledavajuci me, odgovorno znali u sto idu zajedno sa mnom. Bila sam upozorena da, ako idem na VBAC, da ce monitoring biti strozi, da cu biti na ctg-u vise, gotovo svo vrijeme, da ce se epiduralna dati pred kraj, ne kako bi se inace mogla, da ce, nakon poroda, provjeravati vitalne znakove kako bi vidjeli je li ruptura bila, pa cu stoga dulje lezati u radjaoni, receno mi je da je pri drugom carskom manja sansa od infekcije uterusa nego nakon VBAC-a itd. itd. Ja sam, pritom, izrekla svoje zelje. Ukljucivo i tu da ne zelim drip. raspravljali smo o tome i slozili su se.
    Na zalost, ili na srecu, drugi sam dan zavrsila na hitnom carskom zbog podivljalog tlaka, a i pri tom drugom carskom doslo je do rupture maternice na starom rezu (da, da, i to se dogadja), i mogu samo misliti kako bi rupturirala na VBAC-u. Medjutim, i to je ocekivna komplikacija, ne cesta, ali je ocekivana i imala sam odlicne ginekologe u sali.
    Hocu reci, lijecnici koji idu na porodima znaju sto se sve moze dogoditi, ukljucivo i rupture koje nisu tako rijetke kako se misli i nisu nuzno samo nakon carskih rezova u VBAC-u. Ali, da ne raspredamo sada o pojedinim pricama, zanima me sto se zeli tim pricama dokazati?
    To da svugdje ima kukolja u zitu, poznato je, i ne ocekujem od svih lijecnika porodnicara da znaju sve i da prate sve sto se zbiva u opstetriji. zato si sama biram ginekologa koji mi prati trudnocu i nadam se da se osvanuti dan da si sama biram i porodnicara (kao sto kod nas nece iz nekih drugih razloga). U medjuvremenu, cinim ono sto mogu- imam zelje, raspravljam o njima s porodnicarima i svi smo sretni i zadovoljni. ako nismo svi, za sebe cu se pobrinuti potpisima, pa cu biti ja.
    Pacijent, pa tako i rodilja, ima puno pravo informiranosti o svom stanju. ne razumijem zasto ne pitate ono sto vas zanima u oprdinaciji i na licu mjesta. zasto slucajeve u kojima lijecnik sam odlucuje, bez pitanja rodilje, ne prijavljujete Lijecnickoj komori?
    Mislim da smo jako odmakli od teme- komentiranja teksta o neasistiranom porodu s portala. Nisam vise u Rodama, pa nije moje da sugeriram bilo sto, ali nekako mi se najlogicnijim putem cini da se lijecnici poimence prozivaju za odnose prema pacijenticama. A ne da se na sve saspe drvlje i kamenje, da se pocne silovati po tome da trebaju biti /samo/ babice itd. itd. U obje price koje ste mi stavile na link, nijedna zena ne bi mogla vani radjati samo uz babicu upravo zbog povecanog rizika poslije carskog, prema tome...

  5. #105
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj sw mama prvotno napisa
    To sto ti pises - da kaj bi se ginekolozi i opstetricari imali s nama kaj razgovarat - nama jadnicama koje pojma nemamo nego samo nosakamo fetuse u svojim utrobama i cekamo na spasenje od visokonaucenih porodnicara - to je upravo ideja koju me fancy uvjeravala da je nerealna i neosnovana.
    gdje sam to napisala?
    Dapace, ono sto sam napisala prije nekoliko postova bilo je upravo obratno: da mi je ginekolog odbio sa mnom razgovarati na nacin na koji smatram prihvatljivim i dostojnim, promijenila bih ga.
    Di? Na porodu? U periodu od trideset sekundi izmedu trudova (ako i toliko imas)? Haha.
    Ali, o cemu bi oni s vama razgovarali? O meksem pristupu porodu? O tome razgovaraju i elaboriraju an svim kongresima svijeta.
    I kako to da ih se mora moljakat da to provode ovdje?
    Sto tebi, kao majci jednog- dva- tri djeteta daje za pravo, jesi li ti u prednosti pred njima iza kojih su godine skolovanja?
    Jesam, jer sam ja ta koja radam dijete. Moje tijelo, moj porod, moj izbor. Ja to tijelo nosim sa sobom puno dulje nego su oni bili u kontaktu s njim. Ja sam s mojim djetetom u meni provela puno vise vremena nego oni. Ja sam ta koja ga radam, ne oni. To sto oni znaju opcenito sto napraviti kada nesto pode krivo ne znaci da ista znaju bas o mojem tijelu, mojem djetetu, mojim potrebama, mojim mogucnostima.
    na kojem to podrucju mozete ravnopravno razgovarati,
    Imas pravo, ne mozemo ravnopravno razgovarati. Ginekolog koji nije u mojem tijelu dok ja prolazim kroz porod, koji ne osjeca sve sto ja osjecam i tocno onako kako ja osjecam nije mi ravnopravan. U tom trenutku ja puno vise znam od njega. Kad nesto pode krivo, ravnoteza se prebacuje. Al do tada, I am the one on higher ground.

    ti koja pricas o sustavu medicinske skrbi iz Velike Britanije i kanade i mislis da je to moguce provesti kod nas preko noci?
    Ne mislim.
    I meni se isto dize zeludac nakon rasprava o kruskama i jabukama, nakon postavljanja krivnje na one koji su vrlo malo u cijelom sustavu zaista krivi.
    Da ne nagadam, koje krivnje i koji su ti koji su zaista vrlo malo krivi?
    Da, slazem se, ima ih koji stvarno i zaista razgovaraju s visine i poltroniziraju. Ali to nisu svi.
    Slazemo se.
    I, ne razumijem, zasto ne napisete dopis, skupite potpise i odnesete u HZZO i u Ministarstvo i tako napravite pritisak o onome sto zelite.
    Pozivam te da pogledas kroz Kronologiju Rodinih aktivnosti na Rodinom portalu pa da mi kazes koji jos dopis bismo trebali napisati, uz one sve napisane i poslane.
    Jer, ako je kolicina potpisa zaista velika i vrijedna poznornosti, sumnjam da ce se netko oglusiti na njih.
    Rodina peticija Moj porod, moje tijelo, moj izbor jos 2003. g. skupila je u vrlo kratkom periodu osam tisuca potpisa (vise detalja mozes naci na portalu). Uskomesalo se u medicinskim krugovima, Roda (i valjda svih tih osam tisuca potpisnika) prozvana s jedne strane grupom nerazumnih baba, al s druge strane ipak glasom rodilja, trudnica i majki koje zahtijevaju promjene. Pa su slijedile tribine, sastanci, cak i suradnja s ginekolozima i opstetricarima na sastavljanju plana poroda koji bi omogucio svakoj trudnici da se informira, razmisli, pripremi i izjasni o svojim zeljama i potrebama tijekom porodaja. Grupa (koja se sastojala od celnih ljudi u ove dvije struke) plus Roda donijela je zajednicki konacni dokument i on sad vec godinama stoji i skuplja prasinu.
    A do promjena kojih je doslo je iskljucivo zato sto su rodilje, educirane, informirane i samopouzdane zahtijevale humanizirani tretman. Ne zato sto je medicinsko osoblje samovoljno odlucili promijeniti svoj pristup. On se ne dijeli sakom i kapom, ti se za njega moras boriti. A sad ti meni reci da je zaista humano da se za to moras boriti u izuzetno emotivno ranjivom stanju u kojem se nalazis tijekom poroda? Zasto zena mora traziti da joj se ne daje klizma? Zasto zena mora traziti da je se ne brije? Zasto zena mora traziti da je se pusti da hoda? Zasto zena mora traziti da joj puste partnera u predradaonu ili radaonu? Zasto zena mora traziti da je se ne reze? Zasto zena mora traziti da se okoristi loptom, stolcicem, klekne na pod? Zasto zena mora traziti da je se ne tjera u lezeci polozaj? Zasto zena mora traziti da joj se ne prokida vodenjak, ne daje drip? Zasto mora traziti da joj se dijete da nakon poroda? Zasto mora traziti da joj se dijete ne oduzima? Zasto mora traziti da se dijete ne nadohranjuje?Zasto ona mora sve to traziti ako ginekolozi i opsetricari, oboruzani najnovijim saznanjima i razmjenama iskustava i svjetskih smjernica znaju da je u stvari sve ovo sto zena kod nas mora traziti (i usput cesto odslusati bukvicu o nerazumnosti njenih zahtjeva) ono sto bi trebalo biti normala.
    A i ako se oglusi, bar postoji nacin na koji se onda moze podici medijska hajka.
    Ja sam mislila da si ti protiv bilo kakve hajke.
    Ovako, kad raspolazemo s odokativnim brojkama, koga bi to uopce trebalo zanimati.
    Ocito nas zanima kad trosimo ovoliko vrijeme na raspravu.
    Tvoje je stanoviste ovakvo kakvo je, moje je ovakvo kakvo je. Osobno, nemam nista protiv asistiranih poroda i educiranih primalja, ali kad bih sama za sebe birala, uvijek bih izabrala svojeg lijecnika- ginekologa i porod u bolnici (mozda u kuci za porode). A sto se svega ostalog tice- drip- ne drip, prokidanje vodenjaka- ne prokidanje vodenjaka, epiduralna- neepiduralna, to smo ionako dogovarali. I u ovoj jadnoj, zaostaloj Hrvatskoj.
    I da, znam da je u puno bolnica drukcije, ali to necete promijeniti napadajuci ginekologe.
    Vjeruj nam, nije nam nikakav gust ikoga napadati. Al ako su nase izjave tipa "U krivu ste" napadanje, onda s tim moramo, i zivjet cemo.

  6. #106
    sw mama

    Početno

    Di? Na porodu? U periodu od trideset sekundi izmedu trudova (ako i toliko imas)? Haha.
    prvo, neces mi valjda reci da su ti trudovi odmah na 30 sekundi cim si usla u radjaonu? Drugo, stvari koje zelis na porodu raspravljaju se s ginekologom koji ti vodi trudnocu, a potom i s onim u bolnici kod kojeg si dosla na pregled pred porod. Potpisuju se i stavljaju pred nos onome tko je dezuran u radjaoni.

    I kako to da ih se mora moljakat da to provode ovdje?
    Ako o tome diskutiraju na kongresima, ne znaci da su pristase takvih poroda.

    Jesam, jer sam ja ta koja radam dijete. Moje tijelo, moj porod, moj izbor. Ja to tijelo nosim sa sobom puno dulje nego su oni bili u kontaktu s njim. Ja sam s mojim djetetom u meni provela puno vise vremena nego oni. Ja sam ta koja ga radam, ne oni. To sto oni znaju opcenito sto napraviti kada nesto pode krivo ne znaci da ista znaju bas o mojem tijelu, mojem djetetu, mojim potrebama, mojim mogucnostima.
    pa o tome i govorim. To jest tvoj izbor. Potpisi ga.

    ne mozemo ravnopravno razgovarati. Ginekolog koji nije u mojem tijelu dok ja prolazim kroz porod, koji ne osjeca sve sto ja osjecam i tocno onako kako ja osjecam nije mi ravnopravan. U tom trenutku ja puno vise znam od njega. Kad nesto pode krivo, ravnoteza se prebacuje. Al do tada, I am the one on higher ground.
    gle, razumij kako oni razmisljaju- oni razmisljaju o svim stvarima koje mogu krenuti prema zlu. A odgovornost je njihova i njih ce se razapeti po naslovnicama ako se tebi ili djetetu nesto dogodi. zato ce uciniti ono sto smatraju da trebaju kako se to ne bi dogodilo.


    Da ne nagadam, koje krivnje i koji su ti koji su zaista vrlo malo krivi?
    necu ponavljat cijeli post. Ginekolozi u Hr su zaista vrlo malo krivi za postavljeni zdravstveni sustav u kojemu nema primalja i u kojemu se trudnoce vode kod njih, u kojemu postoji pravilnik o porodu propisan od HZZO-a itd. itd.

    Pozivam te da pogledas kroz Kronologiju Rodinih aktivnosti na Rodinom portalu pa da mi kazes koji jos dopis bismo trebali napisati, uz one sve napisane i poslane.
    kad nadjem vremena.

    Rodina peticija Moj porod, moje tijelo, moj izbor jos 2003. g. skupila je u vrlo kratkom periodu osam tisuca potpisa (vise detalja mozes naci na portalu). Uskomesalo se u medicinskim krugovima, Roda (i valjda svih tih osam tisuca potpisnika) prozvana s jedne strane grupom nerazumnih baba, al s druge strane ipak glasom rodilja, trudnica i majki koje zahtijevaju promjene. Pa su slijedile tribine, sastanci, cak i suradnja s ginekolozima i opstetricarima na sastavljanju plana poroda koji bi omogucio svakoj trudnici da se informira, razmisli, pripremi i izjasni o svojim zeljama i potrebama tijekom porodaja. Grupa (koja se sastojala od celnih ljudi u ove dvije struke) plus Roda donijela je zajednicki konacni dokument i on sad vec godinama stoji i skuplja prasinu.
    koje je objasnjenje zasto skuplja prasinu?

    A sad ti meni reci da je zaista humano da se za to moras boriti u izuzetno emotivno ranjivom stanju u kojem se nalazis tijekom poroda? Zasto zena mora traziti da joj se ne daje klizma? Zasto zena mora traziti da je se ne brije? Zasto zena mora traziti da je se pusti da hoda? Zasto zena mora traziti da joj puste partnera u predradaonu ili radaonu? Zasto zena mora traziti da je se ne reze? Zasto zena mora traziti da se okoristi loptom, stolcicem, klekne na pod? Zasto zena mora traziti da je se ne tjera u lezeci polozaj? Zasto zena mora traziti da joj se ne prokida vodenjak, ne daje drip? Zasto mora traziti da joj se dijete da nakon poroda? Zasto mora traziti da joj se dijete ne oduzima?
    objasnjenje je vrlo jednostavno i nece ti se svidjeti. Postoji standard u RH i drzi se tog standarda. vecini zena, na kraju balade, mozda je posve svejedno hoce li biti obrijane ili isklistirane. Dok ta vecina na porodima ne bude pocela zahtijevati izrijekom nesto, to se nesto nece dogoditi. Ova manjina koja to vec sad zahtijeva na to ima puno pravo prema svom zakonima i pravilnicima. Na svako od tih pitanja mogao bi se dati poseban odgovor jer neka od njih su stvarno nerealna, poput zasto nema lopte ili hoklice- nema mjesta za radjanje, zar ne vidis na sto nam lice bolnice? Itd. I po cijem shvacanju je sve nabrojano normala? Struka se i danas jos raspravlja o svemu tome, ne kod nas, vec i u svijetu.

    Ja sam mislila da si ti protiv bilo kakve hajke.
    ja sam novinarka. na temelju cega mislis da sam protiv hajki ako su opravdane?

    Vjeruj nam, nije nam nikakav gust ikoga napadati. Al ako su nase izjave tipa "U krivu ste" napadanje, onda s tim moramo, i zivjet cemo.
    napadate krive. Dopusti da ti prenesem dio iskustva: prvo se senzibilizira javnost za problem, pokaze se prstom tko je kriv, a u ovom slucaju tu su HZZO i Ministarstvo, izabere se vrijeme (idealno je sad, predizborna je godina), nadje politicar koji ce poduprijeti zahtjev i krene. Sve dok ste problem postavili tako da treba drvljem i kamenjem po ginekolozima, svima se u politici (koja tu jedina moze nesto promijeniti) zivo fucka. Kad se njiam pocnu tresti stolice i vide da odredjeno pitanje odnosi i donosi glasacke listioce, pjesma se mijenja. U ovom trenutku, roditelji su u Hr koristeni iskljucivo kao instrument u politickim previranjima i skupljanjima bodova- njima se obecaju brda i doline prije izbora, nakon toga, sve padne u vodu. Odgovornost, nula bodova. Podsjetitwe javnost na to to je obecano. (senzibilizacija javnosti). prokazite i urlajte o zastarjelom pravilniku o porodima. Pokazite koliko bolnice gube na porodima jer im HZZO placa minimum minimuma po porodu, vicite imena lijecnika koji su u bolnicama bili neljudi, dajte imena rodilja koje su dozivljavale svakakve svinjarije itd. Uzmite politicarku, recimo, Milanku Opacic koja ce stati na vasu stranu i skupljati bodove za sebe, a usput promovirati ideju koju zelite. nadjite barem nekolicinu ginekologa koji ce potvrditi vase rijeci. I voila. Valjda ce se nesto promijeniti.

  7. #107
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Sad mi je jasno otkud opravdavanje prepotencije.

  8. #108

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citat:
    A sad ti meni reci da je zaista humano da se za to moras boriti u izuzetno emotivno ranjivom stanju u kojem se nalazis tijekom poroda? Zasto zena mora traziti da joj se ne daje klizma? Zasto zena mora traziti da je se ne brije? Zasto zena mora traziti da je se pusti da hoda? Zasto zena mora traziti da joj puste partnera u predradaonu ili radaonu? Zasto zena mora traziti da je se ne reze? Zasto zena mora traziti da se okoristi loptom, stolcicem, klekne na pod? Zasto zena mora traziti da je se ne tjera u lezeci polozaj? Zasto zena mora traziti da joj se ne prokida vodenjak, ne daje drip? Zasto mora traziti da joj se dijete da nakon poroda? Zasto mora traziti da joj se dijete ne oduzima?

    objasnjenje je vrlo jednostavno i nece ti se svidjeti. Postoji standard u RH i drzi se tog standarda. vecini zena, na kraju balade, mozda je posve svejedno hoce li biti obrijane ili isklistirane. Dok ta vecina na porodima ne bude pocela zahtijevati izrijekom nesto, to se nesto nece dogoditi. Ova manjina koja to vec sad zahtijeva na to ima puno pravo prema svom zakonima i pravilnicima. Na svako od tih pitanja mogao bi se dati poseban odgovor jer neka od njih su stvarno nerealna, poput zasto nema lopte ili hoklice- nema mjesta za radjanje, zar ne vidis na sto nam lice bolnice? Itd. I po cijem shvacanju je sve nabrojano normala? Struka se i danas jos raspravlja o svemu tome, ne kod nas, vec i u svijetu.
    u svijetu se promijene nisu dogodile tako da je vecina zena pocela nesto drugo zahtijevati. Dogodile su se tako da je MALA grupa nesto zahtijevala.


    O brijanju i klistiru se struka vise ne raspravlja u vecini liberalnih demokracija.
    O mogucnosti slobode izbora se isto vise ne raspravlja (sto uostalom nije stvar medicinske struke), u vecini liberalnih demokracija.
    O vaznosti djelovanja raznih interesnih grupa i grupa pritisaka se isto vise ne raspravlja u vecini liberalnih demokracija.
    Svatko zagovara svoje, pa tko hoce, neka slusa, tko hoce neka se pridruzuje; tko nece, neka ne slusa, tko nece, neka se ne pridruzuje.
    Konstruktivna rasprava je uvijek dobrodosla, osobito ako su mediji dostupni u podjednakoj mjeri suprotnim stranama.


    Egzistencijalno-moralne dekonstrukcije (i padanje glava; molim, shvatiti u ovom kontekstu metaforicki) su oznake totalitarizama.


    O moci i autonomiji u podrucju radjanja, preporucujem:

    Robbie Davis-Floys: Birth as and American Rite of Passage
    Nadine Pilley Edwards: Birthing Autonomy
    Sheila Kitziner: The Politics of Birth

  9. #109
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    sw mama kaže:
    Ali, o cemu bi oni s vama razgovarali? O meksem pristupu porodu? O tome razgovaraju i elaboriraju an svim kongresima svijeta. Sto tebi, kao majci jednog- dva- tri djeteta daje za pravo, jesi li ti u prednosti pred njima iza kojih su godine skolovanja?
    ovo je svemirski smiješno.
    podsjetilo me to opet na ono predavanje u makronovi. veli "mačka": liječnik će vam u bolnici reći koji položaj ćete zauzeti tijekom trudova. ako vam, recimo, kaže da morate ležati na boku, on točno zna zašto.
    pa ne može on vama objašnjavati zašto morate ležati na lijevom boku, on je to studirao deset godina!
    sw mama i fancy usisavač, kaj vas netko plaća da provodite sate i sate piskarajući na ovom topicu i doslovno ga zagušujući svojim tekstovima ne bi li educirali nas ostale neuke sudionike foruma?
    tolko ste se ufurale ko da vam je to životna misija.
    svi drugi će vjerojatno polako odustati, pa ćete vas dvije onda lijepo nastaviti same jedna drugoj odobravati i tapšati se po ramenu.

  10. #110

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    liječnik će vam u bolnici reći koji položaj ćete zauzeti tijekom trudova. ako vam, recimo, kaže da morate ležati na boku, on točno zna zašto.
    pa ne može on vama objašnjavati zašto morate ležati na lijevom boku, on je to studirao deset godina!

  11. #111
    fancy usisivac

    Početno

    Draga Puhice, ovo je mjesto gdje se komentiraju tekstovi s portala.
    Ako ti se citaju tudji komentari, citas ih. Ako msilis da imas stogod za napisati pises. I sve pet. A to koliko drugome vremena treba za poduzi post, nemoj suditi po sebi. Ne beri brigu za moje vrijeme: brzo mislim, brzo pisem (doduse uz tipfelere) a ako uz to puno kvotam (sto je na ovom topiku ponekad neophodno) onda sam i brza no sto mislis.
    A da i ti stogod napises, ove besmislene upadice o meni i swmami ti se bas i nisu neki komentar. Vjerujem da mozes bolje.


    Ako ignoriram puhicine upadice, sva ostala diskusija je sasvim o.k. i gust mi je pisati na ovom topiku.

  12. #112
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    mene iscrpilo, kao finalnu poruku swenovoj mami na ovom topicu, a u nedostatku inspiracije za još koje svoje slovo, potpisujem ovo:
    O mogucnosti slobode izbora se isto vise ne raspravlja (sto uostalom nije stvar medicinske struke), u vecini liberalnih demokracija.

    O vaznosti djelovanja raznih interesnih grupa i grupa pritisaka se isto vise ne raspravlja u vecini liberalnih demokracija.

    Svatko zagovara svoje, pa tko hoce, neka slusa, tko hoce neka se pridruzuje; tko nece, neka ne slusa, tko nece, neka se ne pridruzuje.

    Konstruktivna rasprava je uvijek dobrodosla, osobito ako su mediji dostupni u podjednakoj mjeri suprotnim stranama.


    Egzistencijalno-moralne dekonstrukcije (i padanje glava; molim, shvatiti u ovom kontekstu metaforicki) su oznake totalitarizama.

  13. #113
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    i pitanje za sw.m. (i nije sarkastično, zaista pitam): ako imaš toliko puno primjedbi i neslaganja na Rodin rad, zašto ne osnuješ neku drugu udrugu, više po tvom ukusu?

  14. #114
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    fancy usisavač, ja berem brigu, a ti tareš lan - obje smo poljoprivrednice.

  15. #115
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    ajmo ne osobno...

  16. #116
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    napadate krive. Dopusti da ti prenesem dio iskustva: prvo se senzibilizira javnost za problem, pokaze se prstom tko je kriv, a u ovom slucaju tu su HZZO i Ministarstvo, izabere se vrijeme (idealno je sad, predizborna je godina), nadje politicar koji ce poduprijeti zahtjev i krene. Sve dok ste problem postavili tako da treba drvljem i kamenjem po ginekolozima, svima se u politici (koja tu jedina moze nesto promijeniti) zivo fucka. Kad se njiam pocnu tresti stolice i vide da odredjeno pitanje odnosi i donosi glasacke listioce, pjesma se mijenja. U ovom trenutku, roditelji su u Hr koristeni iskljucivo kao instrument u politickim previranjima i skupljanjima bodova- njima se obecaju brda i doline prije izbora, nakon toga, sve padne u vodu. Odgovornost, nula bodova. Podsjetitwe javnost na to to je obecano. (senzibilizacija javnosti). prokazite i urlajte o zastarjelom pravilniku o porodima. Pokazite koliko bolnice gube na porodima jer im HZZO placa minimum minimuma po porodu, vicite imena lijecnika koji su u bolnicama bili neljudi, dajte imena rodilja koje su dozivljavale svakakve svinjarije itd. Uzmite politicarku, recimo, Milanku Opacic koja ce stati na vasu stranu i skupljati bodove za sebe, a usput promovirati ideju koju zelite. nadjite barem nekolicinu ginekologa koji ce potvrditi vase rijeci. I voila. Valjda ce se nesto promijeniti.
    s ovim se ipak moram složiti. konačno nešto konstruktivno, sw mama.

  17. #117
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ma kakvi politicari? Moze drzava donijeti zakon, regulacije, al praksa i smjernice se slazu i provode u struci, u rodilistima. Ovo o cem mi govorimo, osim zakonske procedure uspostavljanja visokog obrazovanja za primalje i ozakonjivanje samostalnog djelovanja, politicari ne mogu mijenjati niti imati ikakvog stvarnog utjecaja. I ako zivimo u demokraciji onda posao prosjecnog opsetricara ili ginekologa i nacin na kojeg ga on obavlja ne ovisi niti o jednom politicaru niti politickoj vlasti. On ovisi o struci. Politicari mogu od pomoci u glavaniziranju javnog mnijenja al ne mogu narediti opstetricaru da radi svoj posao ovako ili onako. To mu moze samo struka.

    sw mama, ocito je da pojma nemas o cem govoris, bar ne u ovom podrucju.

  18. #118
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Ma kakvi politicari? Moze drzava donijeti zakon, regulacije, al praksa i smjernice se slazu i provode u struci, u rodilistima. Ovo o cem mi govorimo, osim zakonske procedure uspostavljanja visokog obrazovanja za primalje i ozakonjivanje samostalnog djelovanja, politicari ne mogu mijenjati niti imati ikakvog stvarnog utjecaja. I ako zivimo u demokraciji onda posao prosjecnog opsetricara ili ginekologa i nacin na kojeg ga on obavlja ne ovisi niti o jednom politicaru niti politickoj vlasti. On ovisi o struci. Politicari mogu od pomoci u glavaniziranju javnog mnijenja al ne mogu narediti opstetricaru da radi svoj posao ovako ili onako. To mu moze samo struka.
    Zbog toga su u Ministarstvu zdravstva, kad god smo im pričali o postupcima u porodu, stalno mantrali da je prava adresa Hrvatsko društvo za perinatalnu medicinu. Međutim, na toj adresi ništa od dijaloga.

  19. #119
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    ajmo ne osobno...
    bila je to samo igra riječi... bez loših namjera...

    ili možda blag način da se izrazi moj dojam da neki gosti stalno ponavljaju jedno te isto, postavljaju ista retorička pitanja, a kad im se odgovori jednom, dva put, deset puta, ne prihvaćaju nikakve argumente, nego i dalje mantraju jedno te isto, dok valjda, drugima ne dosadi pa njihova ostane zadnja i konačna. očito su itekako svjesni da je internet javni medij, pa preko ovog foruma vrše nekakvu svoju propagandu.
    koliko god možda osjećam i osobne simpatije prema šarmu i duhovitosti istih, mislim da bi pravi iskreni dijalog podrazumijevao da se bar pokuša razmisliti o gledištima druge strane, a ne kretati na ovaj forum samo da bi se dokazivalo da su, recimo, zahtjevi udruge nerealni, smiješni, nepotrebni (jer većina navodno ne želi promjene u porodiljstvu), uz puno klimavih argumenata i izvrtanja činjenica, a sve zapakirano u nekakav ton tolerancije i dijaloga.
    ja sam sasvim slučajno naletjela u ovu cijelu priču i oglasila sam se u trenutku kada se počelo, na krajne neciviliziran način, doslovce pljuvati po petri blagojević, proglašavati je se psihički labilnom osobom i slično. ne poznajem ju, ali mislim da ju nitko nema pravo na tako vulgaran način javno osuđivati, samo zato što je iznijela svoju osobnu, intimnu priču u sasvim bezazlenoj želji da, valjda, podijeli svoje prekrasno iskustvo s drugima.

    ne želim nikog povrijediti, i ako je stvarni motiv ljubav prema intelektualnoj gimnastici u kombinaciji s viškom slobodnog vremena, unaprijed se ispričavam, premda stoji činjenica da je topik doslovce preplavljen količinom napisa koji, na koncu konca, ipak promoviraju interventni pristup porodu i negiraju svaku mogućnost da se nešto može - bar u doglednoj budućnosti - promijeniti.

    još jednom pohvala za zadnji napis sw mame, iskreno napisan i vrlo instruktivan.

  20. #120
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    mislim da bi političari ipak mogli pomoći, i u tome da se otvori studij za primalje, i u promicanju prava rodilja, i u sprečavanju korupcije u zdravstvu. nije to tako loša ideja. ako netko od njih javno istupi i počne govoriti o tim problemima, to bi i te kako moglo senzibilizirati javno mnijenje, pa i povećati kritičnu masu rodilja koje zahtijevaju bolji tretman. ni medicinarima ne bi baš bilo posve svejedno. svako javno djelovanje i istupanje političara u medijima itekako se čuje.
    što se tiče medija, svaki napis i svaki prilog o ovoj tematici može biti itekako koristan u senzibilizaciji javnog mnijenja.

  21. #121
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    Ovo o cem mi govorimo, osim zakonske procedure uspostavljanja visokog obrazovanja za primalje i ozakonjivanje samostalnog djelovanja, politicari ne mogu mijenjati niti imati ikakvog stvarnog utjecaja.
    ančica, pa ovo je već jako puno. kad bi se to postiglo, već bi bili na konju. kad bi postojale samostalne babice i kad bi kućni porodi bili mogući, to bi također djelovalo i na razmišljanje bolničkih liječnika kao, recimo to tako, jedna vrsta zdrave konkurencije. naravno da treba djelovati i na tom polju i to putem pritiska javnosti i educiranja rodilja, ali od njih samih promjena sigurno neće stići, osim sporadično.

  22. #122
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    kako da političari spriječe korupciju u zdravstvu kad su prvi oni korumpirani?!

    u ovoj "pravnoj" državi jedino medijska hajka daje rezultate

  23. #123
    sw mama

    Početno

    Sad mi je jasno otkud opravdavanje prepotencije
    sto je autorica ove velebne misli zeljela reci?

  24. #124
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Citiraj sw mama prvotno napisa
    naša članica Poslid npr. je imala 3 CR i na SVAKOM (uključivo i 3.) su joj dali drip, a već više od 3 godine intenzivno pratim ovaj forum i svašta sam se tu do sad načitala i sigurno nije sve SF.
    imala je tri CR? Sta znaci CR? Carski rez? Ako je carski rez, sta je dobivala drip? Nije li drip za izazivanje trudova? ne kuzim.
    I ja sam se svacega naslusala. Ono sto mi nikako nije bilo jasno, cak i kad su to bile osobne price, te zene mahom nisu zeljele tuziti bolnicu, javno izici sa svojim pricama, prigovoriti Lijecnickoj komori itd. Sve su imale nesto za reci, a nijedna nije zeljela javno.
    Odnosno, ovako. U pripravi imam dva slucaja- zenu cije je dijete zahvaljujuci silovanju na vaginalnom porodu i odbijanju carskog, zavrsilo sa cerebralnom paralizom i dijete koje je, zbog nestrucnog poroda, zavrsilo gotovo u kolicima, a pride dobilo i na neonatologiji ponesto. Obje su zene voljne pricati o tome cak i da im se ne skriva identitet, sto je u mojoj struci, uvijek moguce. TIM zenama vjerujem. Obje su tuzile bolnice. Ove sve price su mi na razini rekla- kazala. A da ne spominjem tek one kad je prijateljica od susjedine necakinje imala kcerkinu poznanicu koja je isla u prvi srednje s njenim braticem, a njena mama je imala kolegicu iz firme koja je radjala u xy bolnici i sta su joj sve napravili na porodu- bio je masakr. E tih prica sam cula zilijun.
    Ovo je vrlo bezobrazno od tebe.

    Da, imala sam 3 carska reza. Prvi porod je počeo puknućem vodenjaka, ali trudova nije bilo, nakon čekanja od 9 sati (ali u ležćem nepomičnom položaju s ctg-om, uplašena i sama - naravno da se trudovi nisu pojavili) napravljen je carski rez. Drugi porod je bio induciran jer su htjeli pokušati s vaginalnim porodom, ali su se u međuvremenu lječnici posvađali i onaj koji me inducirao je napustio bolnicu, a drugi kioji me preuzeo me držao na dripu 18 sati. Na kraju je u pola noći izvršen carski rez. Dijete je na sreću bilo dobro. Pa smo sve lijepo zaboravili.
    Treći porod je trebao biti carski rez "na hladno", ali je doktor prvo zavlačio operaciju, (sumnjam koji je razlog, ali ga ne mogu dokazati) a zna se da se takav zahvat radi odmah nakon navršenih 38 tjedana da ne bi počeli prirodni trudovi koji su u toakvom slučaju vrlo opasni. Nakon što se ipak odlučio primiti me u bolnicu sa navršenih 40 tjedana, i to zato jer sam imala povišen tlak, nije se odlučio za operaciju odmah, što je prema kliničkoj slici trebao učiniti, nego me ostavio za jutro (jer mu je btw. bio kraj smjene). Do jutra je tlak divljao i na kraju se rodilo dijete koje je bilo klinički mrtvo, oživljavano, koje je aspiriralo mekonij. Međutim to dijete se usprkos svim prognozama uspjelo oporaviti i danas je 2,5 godišnja princeza.
    Nakon toga ja i MM smo poslali ravnatelju bolnice i šefu ginekologije (a koji je sve to i zakuhao) pismo reakcije. Pozvani smo na razgovor na kojem nam se prijetilo advokatima, mahalo bolničkim listama pred nosom itd. Da sam pronašla barem jednog ginekologa koji bi za mene svjedočio na sudu, vjeruj mi da bih tužila. Ovako, nisam imala snage boriti se s vjetrenjačama a imala sam i bolesno dijete koje me itekako trebalo i još dvoje koji su isto (kakvog li iznenađenja) vrlo krhkog zdravlja, astmatičari i alergičari.

  25. #125
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Sad sam tek vidjela da je link na moju priču već stavljen.

  26. #126
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Citiraj sw mama prvotno napisa
    Ali, ono sto meni nije jasno, obje su dosle na svoje porode u stilu evo nas. ja kad sam isla na svoj porod (pogotovo drugi kad sam razmisljala o VBAC-u) znala sam sve sto se moze dogoditi, postotke, dileme izmedju davanja dripa i nedavanja dripa, postupke pri rupturi maternice itd. itd.
    mene su dobro pregledali na dan kad smo zadnji put razgovarali o VBAC-u. Izmjerena mi je debljina oziljka od proslog carskog i receno mi je da je oziljak pretanak i da je mogucnost rupture umjesto 2%, po nekim autorima, cak i 16%. Jos uvijek se cekalo hocu li pokusati ili ne, cekalo se da JA odlucim, ne oni. ..
    I to je ono o čemo pričamo. Žena mora imati mogućnost birati i odlučivati o sebi i svome tijelu, ali to ne može biti ako joj se pristupa kao objektu, a ne aktivnom subjektu.
    Osim toga, ovakve i sve ostale priče s poroda, pobuđuju u ženama svijest o tome da postoji i drugi način, da postoji potereba za informiranjem, da postoji potreba da se žena zauzme za sebe. Jer tako dugo dok se žene same ne budu informirale o svojim porodima i ne budu zauzimale za sebe, svoje dijete i na neki način, prisiljavale liječnike da ih se uvažava i sluša, ništa se neće promijeniti.

  27. #127
    sw mama

    Početno

    Poslid, drago mi je da je sve zavrsilo dobro, ali cinjenica je da i nije trebalo.
    Mi pricamo o tome da zena treba imati pravo izbora, ne razumijem zasto sam ga ja imala, a ti nisi. Mozda zato jer sam se od pocetka postavila drukcije, mi smo o VBAC/u razgovarali u ordinaciji na prvom pregledu, kao i o mojim zeljama, a na zadnjem to je bilo samo preciziranje. JA nisam dopustila da me se vodi i tretira kao objekt, JA sam se nametnula kao subjekt, bas kao sto sam i prije sest godina odbila prepare u tokolizi koji su sve zena na odjelu primale /osim mene/.
    Iskreno, u mnogocemu si na tim porodima i sama kriva, osim na zadnjem gdje su te stvarno kriminalno tretirali i gdje su napravili gresku za greskom. A daljnje greske su slijedile poput toga da se nisi htjela baviti na sudu jer si se prepala laznog autoriteta koji ti je mahao papirima ispred nosa kako bi sacuvao svoju glavu. Ti si si to lijepo objasnila time da nisi imala snage boriti se s vjetrenjacama, ali s druge strane tvoj /i jos puno takvih/ nedostataka snage upravo njima daje za pravo da se ponasaju tako kako se ponasaju.
    da se meni takvo sto dogodilo, osvanuli bi u svim medijima, poimence, a i na sudu. Ne bih se dala zastrasiti komadima papira, kao sto se nisam dala zastrasiti ni kad su mi htjeli prikopcat prepare i prijetili da ce me izbaciti iz bolnice.

  28. #128
    ROS

    Početno

    samo zato što je iznijela svoju osobnu, intimnu priču u sasvim bezazlenoj želji da, valjda, podijeli svoje prekrasno iskustvo s drugima.
    Nema u Petrinoj prici apsolutno nista bezazleno. To je sve jedna velika hajka na ljude kojima nije pruzena prilika iznijeti svoju stranu price. Iskreno se nadam da ce ulijediti poneki respond od ljudi ciji su se podaci onako bezobzirno stavili na net.

  29. #129
    sw mama

    Početno

    sw mama, ocito je da pojma nemas o cem govoris, bar ne u ovom podrucju
    aha. Jer se vec godinama bakcem s tim tko sto odlucuje, pa onda nemam pojma da je to igra- ministarstvo prebci loptu ginekolozima, ginekolozi nekom drugom, Hzzo vice to je ministarstvo i tako u krug.
    Medjutim, neosporna je cinjenica da se u ovoj zemlji pravilnici itd. mijenjaju tek kad postoji politicki interes.
    U ovom ga slucaju nema, a preskupo bi bilo mijenjat uvrijezeno samo zbog sacice zena koje nisu ni 1% glasova.

    Ovo je vrlo bezobrazno od tebe.
    poslid, jos nesto. Komentirati dogadjanje na temelju takve krnje informacije crlo je tesko. Zato je moj komentar na to bio samo kako je moguce davati drip ako je porod carski rez. Procitavsi pricu, vidjela sam i kasnije u postu i napisala da nije bas sve onako kako mislis, ukljucivo i to da je tlak 150/100 indikacija za hitan carski. Zasto te nisu drzali na ctg-u da ustanove ugrozenost djeteta, ne znam. Ali, tlak koji divlja samo se nesretno poklopio s udisanjem mekonija, jedno s drugim nema narocite veze.
    ono sto mi nije jasno je davanje dripa da se maternica omeksa- to je za svaku osudu.
    I zao mi je da si tako prosla i dozivjela horor. Kad god budes zeljela poimence navesti koji je lijecnik za to odgovoran, drage volje cu pomoci.

  30. #130
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Iskreno se nadam da ce ulijediti poneki respond od ljudi ciji su se podaci onako bezobzirno stavili na net.
    Ali Petri na mail ili na blog.

  31. #131
    ROS

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Iskreno se nadam da ce ulijediti poneki respond od ljudi ciji su se podaci onako bezobzirno stavili na net.
    Ali Petri na mail ili na blog.
    Na mail s obzirom da nije ponudila citateljima opciju postanja na sam blog. Ovaj prostor je namijenjen komentiranju clanka sa Rode, to mi je jasno, no objavljivanjem clanka otvorili ste pandorinu kutiju i naivno je misliti da se ovdje mozete ograditi od bloga. Vi ste nam prezentirali Petru i sve sto ide u paketu.

  32. #132

    Početno

    Ancica:
    Moze drzava donijeti zakon, regulacije, al praksa i smjernice se slazu i provode u struci, u rodilistima. Ovo o cem mi govorimo, osim zakonske procedure uspostavljanja visokog obrazovanja za primalje i ozakonjivanje samostalnog djelovanja, politicari ne mogu mijenjati niti imati ikakvog stvarnog utjecaja. I ako zivimo u demokraciji onda posao prosjecnog opsetricara ili ginekologa i nacin na kojeg ga on obavlja ne ovisi niti o jednom politicaru niti politickoj vlasti. On ovisi o struci. Politicari mogu od pomoci u glavaniziranju javnog mnijenja al ne mogu narediti opstetricaru da radi svoj posao ovako ili onako. To mu moze samo struka.
    Meni je vise bez veze ponaljati jedno te isto a da pri tome cak niti nemamo dijametralno suprotna gledista.

    Slazem se u dijelu gore kovatnog s Ancicom ali uz nadopunu da su struka i kreiranja zdravstvene politike ipak povezani na nacin da struka uglavnom ne utjece na provodjenje zdravstene politike drzave uz iznimku lijecnika aktivnih u politici. Slazem se da struka u nasoj zemlji odredjuje ili bi trebala odredjivati kao ce se taj posao obavljati. Medjutim, nije struka, nego politika i neke lose politicke odluke, dovela do toga da je prosjecna dob specijaliste u HR 55 godina sto je porazavajuce. I tesko je onda uz tu cinjenicu ocekivati da ce se lako mijenjati pristup porodu vecine opstetricara koji su ga ucili davnih dana i desetljecima rade vode porode na jedan nacin. Kako su oni u vecini, a mladji specijalisti moderniije educirani i s drugacijim pogledima na porod i trudnocu su manjina a istovremeno je normalno za ocekivati da oni budu taj zamasnjak promjena koje svi na ovom topiku prizeljkujemo (da ne bi bilo zabune kao sto recimo puhica navodi da je topik prepravljen napisima koji promoviraju interventni pristup porodu.). Ja sam prva protiv nepotrebnih intervencija. I bezveze mi je stoga tvrditi da je struka iskljucivo odgovorna za trenutno stanje. A uvjete u kojima struka i ovakva porazazvajuca dobna distribucija unutar struke je posljedica iskljucivo politickih odluka dosadasnjih kreatora zdravstvene politike a ne odluka struke. Rijetki su ljudi koji ce u dobi od 60 godina odluciti mijenjati svoj ustaljeni nacin rada. Cast izuzecima.
    A za studij primaljstva i dalje stojim iza svega napisanog i tvrdim da ta potreba mora biti prvo politicki prepoznata kao jedan od prioriteta zdravstevne reforme. Mozda sam u krivu jer sudim po sebi jer meni je lakse suradjivati s dobro educiranim sestrinskim kadrom pa vjerujem iskreno da i ginekolozi zele dobro educirane primalje kao clanove tima a ne medicinske sestre priucene primaljskom poslu.

  33. #133
    fancy usisivac

    Početno

    Ovaj gore post je moj (FU) da ne bi bilo zabune s brojnim gostima.

  34. #134
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Citiraj sw mama prvotno napisa
    Poslid, drago mi je da je sve zavrsilo dobro, ali cinjenica je da i nije trebalo.
    Mi pricamo o tome da zena treba imati pravo izbora, ne razumijem zasto sam ga ja imala, a ti nisi. Mozda zato jer sam se od pocetka postavila drukcije, mi smo o VBAC/u razgovarali u ordinaciji na prvom pregledu, kao i o mojim zeljama, a na zadnjem to je bilo samo preciziranje. JA nisam dopustila da me se vodi i tretira kao objekt, JA sam se nametnula kao subjekt, bas kao sto sam i prije sest godina odbila prepare u tokolizi koji su sve zena na odjelu primale /osim mene/.
    Iskreno, u mnogocemu si na tim porodima i sama kriva, osim na zadnjem gdje su te stvarno kriminalno tretirali i gdje su napravili gresku za greskom. A daljnje greske su slijedile poput toga da se nisi htjela baviti na sudu jer si se prepala laznog autoriteta koji ti je mahao papirima ispred nosa kako bi sacuvao svoju glavu. Ti si si to lijepo objasnila time da nisi imala snage boriti se s vjetrenjacama, ali s druge strane tvoj /i jos puno takvih/ nedostataka snage upravo njima daje za pravo da se ponasaju tako kako se ponasaju.
    da se meni takvo sto dogodilo, osvanuli bi u svim medijima, poimence, a i na sudu. Ne bih se dala zastrasiti komadima papira, kao sto se nisam dala zastrasiti ni kad su mi htjeli prikopcat prepare i prijetili da ce me izbaciti iz bolnice.
    Pa ja sam sama rekla da sam kriva što se nisam bolje pripremila i postavila, ali imala sam vjeru u doktore. Kao što u doktore ima vjeru 95% rodilja i onda se nakon poroda osjećaju ponižene, osakaćene, silovane i pokradene za ljepo iskustvo.

    Zato je naša misija važna. Da upozorimo i upoznamo žene s njihovim pravima i mogućnostima.

    Ja nisam neobrazovana i neuka, ali sam ipak potpala pod val rutine i zato još i danas (a vjerojatno i ostatak mog života) nosim posljedice.

  35. #135
    Gost28

    Početno

    Citiraj "Poslid prvotno napisa
    Zato je naša misija važna. Da upozorimo i upoznamo žene s njihovim pravima i mogućnostima.
    ovo stoji, kad je u pitanju borba za mogucnost ASISTIRANOG poroda kod kuce, i tako dalje.

    ali nikako nikako nikako mi se ne svidja to da se portal koristi da bi se zene ohrabrilo na NEASISTIRANI porod doma. kad bi se neka trudnica odlucila na to "ohrabrena pricama s rode", i stvar zavrsila ne bas dobro, tko bi sve snosio pravne (i druge) posljedice?

    da sam urednica koja je objavila petrinu pricu, ne bi mi bas bilo svejedno.

  36. #136
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj Gost28 prvotno napisa
    Citiraj Poslid prvotno napisa
    Zato je naša misija važna. Da upozorimo i upoznamo žene s njihovim pravima i mogućnostima.
    ovo stoji, kad je u pitanju borba za mogucnost ASISTIRANOG poroda kod kuce, i tako dalje.

    ali nikako nikako nikako mi se ne svidja to da se portal koristi da bi se zene ohrabrilo na NEASISTIRANI porod doma. kad bi se neka trudnica odlucila na to "ohrabrena pricama s rode", i stvar zavrsila ne bas dobro, tko bi sve snosio pravne (i druge) posljedice?

    da sam urednica koja je objavila petrinu pricu, ne bi mi bas bilo svejedno.
    gdje to mi ohrabrujemo zene za neasistirani porod kod kuce?
    a petrina prica nije prva prica o takvom porodu kod kuce u HR na nasem portalu

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=137&Show=713

  37. #137
    Gost28

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    gdje to mi ohrabrujemo zene za neasistirani porod kod kuce?
    a petrina prica nije prva prica o takvom porodu kod kuce u HR na nasem portalu

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=137&Show=713
    ok, dobro je da je stavljen disclaimer. btw ne razumijem zasto isto to ne pise i na prici koja je povod ovome topicu, nego je cak bio stavljen link na blog koji je sve samo ne prica o prirodnom porodu

    i ne mislim da svjesno ohrabrujete ikoga za neasistirani porod, ali objavljivanjem ovakvih prica saljete odredjenu poruku

  38. #138
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Citiraj Gost28 prvotno napisa
    ok, dobro je da je stavljen disclaimer. btw ne razumijem zasto isto to ne pise i na prici koja je povod ovome topicu, nego je cak bio stavljen link na blog koji je sve samo ne prica o prirodnom porodu
    već je više puta ponovljeno da nije bilo moguće unaprijed znati da blog neće biti isključivo o porodu

    Citiraj Gost28 prvotno napisa
    i ne mislim da svjesno ohrabrujete ikoga za neasistirani porod, ali objavljivanjem ovakvih prica saljete odredjenu poruku
    da, poruku da smo slobodni objaviti svaku priču o porodu koju želimo i koja nam djeluje zanimljivo!

  39. #139

    Početno

    Citiraj "Sun@ prvotno napisa
    da, poruku da smo slobodni objaviti svaku priču o porodu koju želimo i koja nam djeluje zanimljivo!
    naravno, zar sam to dovela u pitanje? samo, da sam urednica i da jednog dana cujem za nesto lose sto se desilo trudnici koja se odlucila za planirani NEASISTIRANI porod doma jer je de facto bila ohrabrena iskustvima drugih zena koje su svoje price objavile na portalu roda, uz veoma pohvalne komentare urednistva, dakle na portalu koji ima dobru reputaciju, i kojemu se vjeruje - pa i ja vam vjerujem po mnogim pitanjima, unatoc tome sto sam prema ovoj sagi kriticna, NE BI MI BILO SVEJEDNO.

    inace, zanima me biste li objavile zbilja jako lijepu pricu s planiranog carskog reza? ne naravno elektivnog, niposto nisam za to

    a sto se tice toga da se nije znalo o cemu je blog, zao mi je - kao sto netko rece, pandorina kutija je otvorena.

  40. #140

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    nace, zanima me biste li objavile zbilja jako lijepu pricu s planiranog carskog reza? ne naravno elektivnog, niposto nisam za to
    a da je netko napiše,mislim da bi.....

    moj carski nije za priču tako da nemam motiva

  41. #141

    Početno

    zanima me biste li objavile zbilja jako lijepu pricu s planiranog carskog reza
    to i mene zanima. Moj je carski bio, usprkos komplikacijama, dobar. I brzo sam se oporavljala, imala sam spinalnu, vidjela sam dijete odmah itd.

  42. #142
    sw mama

    Početno

    ovo sam ja gore sa carskim, da ne bio bio gost no name

  43. #143

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    i kakva sad pandorina kutija?

    sve nas koji čitamo blog odvest će KGB?

  44. #144
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    biti će da nije nitko poslao priču za objavu

    e i sw mama , dobro ti kažeš da će tretman u rađaoni biti i uvjetovan načinom na koji se rodilja postavi
    je sam ratoborna, odlučna, prešla sam 400km da mogu roditi na stolčiću i da MM bude uz mene.... osigurala sam si uvjete
    ali..
    nisu sve žene ratoborne, mnoge vjeruju bijeloj kuti
    šta s njima, jel uredu da im se porod pretvori u doživotnu traumu (bivša susjeda) zbog nemogućnosti da se zauzmu za sebe :/
    jel su one krive zbog svoje mirne prirode?

    sustav treba mjenjati
    samo kako, eto u Vž rodilištu trudnički tečaj je vodio dr. Jukić i sestra Erika (glavna primalja) naklonjeni prirodnom porođaju, i šta bi, dr.J. otišao u Ameriku na put i to su iskoristili da ga maknu, njega i sestru, s vođenja tečaja, kojeg je preuzeo dr.D. koji drži da je epiziotomija spas za žene?!
    valjda im je previše žena počelo (informirane s tečaja) odbijati rutinski drip i epi, pa su to odlučili rješiti

  45. #145
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    mene zalosti sto neki od gostiju imaju potrebu obracunati se s petrom a to rade na nasem forumu....

    jer skakati ovako na petrinu pricu sto je rodila doma sa pomisli da ce ohrabriti druge da rode kod kuce mi je bez veze, s obzirom da vec dugo prica bracnog para erdelja stoji na forumu, kao i druge price o porodu kod kuce....

    zbog cega bi se sad zene odlucivale roditi doma bas nakon petrine price?
    a ne nakon ovih drugih prica?


    cini mi se da nekome jako smeta petrina prica a ne porod kod kuce sam po sebi

  46. #146
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    zrinka, pa to ti je zato što je na rodinom portalu stajao link na blog na kojemu petra stvarno svašta piše, i poimence spominje ljude vezane uz kojekakve događaje - bome, za neke stvari koje je tamo napisala bi ju netko mogao i tužiti. (na primjer, imenom spominje jednog čovjeka kojeg ja poznajem i meni uopće nije to bilo ugodno pročitati). za očekivati je onda i to da će ljudi reagirati na ono što je ona napisala I na ovom forumu.

  47. #147
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    da, znam, ali ovo je podforum gdje se komentiraju tekstovi s naseg portala a ne blogovi diljem weba....

  48. #148
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    nisu sve žene ratoborne, mnoge vjeruju bijeloj kuti
    pa sto bi drugo trebale, zar ne znaju lijecnici na osnovu svojeg skolovanja i iskustva tocno sto je za nju najbolje i nema potrebe da se s njom o icemu konzultiraju kad odlucuju sto da rade s njom?

  49. #149
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    .... sto da rade s njom?
    nije žena objekt

    zar nisu lječnici ti koji su polegli ženu na leđa, odvojili majke od novorođenčadi, prerano režu pupčanu vrpcu....

    na trud.tečaju je doc pričao o smrtnosti (ili beba ili majki ili oboje) prije bolnica bila visoka oko 20%,
    dakle u 20% slučajeva potrebna je intervencija (drip, gelovi, CR) a ostalih 80% bi trebali biti prirodni porodi s nadzorom
    doktori su tu da vide kad porod postaje problematičan , a ne da intervenciju primjenjuju na sve (pogotovo prvorotke - jer eto dugo rađaju pa šta će oni njih čekati - drip i ideeeš)

  50. #150
    fancy usisivac

    Početno

    zrinka:

    jer skakati ovako na petrinu pricu sto je rodila doma sa pomisli da ce ohrabriti druge da rode kod kuce mi je bez veze, s obzirom da vec dugo prica bracnog para erdelja stoji na forumu, kao i druge price o porodu kod kuce....
    Mogu govoriti iskljucivo u svoje ime, za druge ne znam.
    Ova prica je prica s portala, a ne prica s foruma. Ne sjecam se da je bila konkretna prica iz HR o neasistiranom porodu na portalu ili sam je ja propustila. Ali je sigurno prva nakon otvaranja mogucnosti da se price s portala komentiraju. I sad se neki iscudjavaju komentarima koje je polucila bas ova prica a ne neka druga. Odjenom se komentarima i interesu za pricu "čude ko pura glisti".
    Forum, koliko ja znam, ne izrazava iskljucivo stavove Udruge. Objaviti pricu na portalu i na forumu zasigurno nema istu tezinu. Zato su i reakcije ovakve kakve jesu. Sigurno bi ih bilo znatno manje da se radi o prici objavljenoj medju pricama s poroda na forumu.

    Ovo je prva prica koja se na portalu pojavila otkada je uveden podforum "Komentari na tekstove s portala" pa je i logicno da je ova prica polucila toliko reakcija za razliku od price bracnog para Erdelja.
    Bez obzira sto je to navodno iskljucivo "prica o neasistiranom porodu", ne treba sad zatvarati oci pred cinjenicom da je to ujedno i prica u kojoj se odmah nanajavilo i razracunavanje s prosloscu, roditeljima i svime sto s porodom nema direktne veze. Isto tako je cijeli uvodni dio price nesto sto nije uopce osobno iskustvo autorice price koja btw. nikada nije rodila u HR rodilistu, koja unatoc toj cinjenici i bez loseg osobnog iskustva u istima, prikazuje opstetriciju kao struku u jednom jako ruznom svjetlu.
    Ali unatoc tome se prica nekima jako svidila kada su odlucili pricu tog sadrzaja staviti na portal. U protivnom su mogli na portalu objaviti recimo "izvadak iz petrine price" s iskljucivim opisom njenog poroda kod kuce, bez neautenticnog uvoda i ostalih dodataka. Isto tako je brzopleto stavljen i link na blog, koji je naknadno skinut tek nakon sto se ovdje na to upozorilo.
    Mislim da uopce nije lose da su ljudi procitali i sadrzaj bloga, što je zasigurno mnoge otrijeznilo i spustilo na zemlju kada se vidilo da ta njena odluka ima ponajmanje veze s nekakvim infomiranim izborom stabilne odrasle osobe (barem u ovom konkretnom slucaju, odmah se ogradjujem od mogucih insinuacija koje bi slijedile da bi ja recimo neku drugu zenu proglasila "nestabilnom" zbog ovakve odluke). Kad bi i podrzala neasistirani porod tesko bi mogla reci da je izbor autorice i price "najostriji noz iz ladice" za ilustraciju problema neasistiranog poroda. zato se komentarima i njihovom broju kao i interesu za ovu procu uopce ne cudim.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •