Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 193

Tema: Vuneni coveri - iskustva

  1. #1
    babyiris avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    1,013

    Početno Vuneni coveri - iskustva

    Kako se spremam štrikati vuneni cover za svoju curicu, zanimaju me iskustva mama koje ih već koriste.


    - postupak lanoliziranja
    - na koliko se stupnjeva peru
    - jesu li tek za jedno nošenje pa u pranje ili...
    - skrče li se nakon prvog pranja
    - kako ih djeca podnose
    - kombinirate li s klasičnim coverima ili koristite isključivo vunene
    - štrikate ih ili naručujete
    - razne novootkrivene mustrice i linkovi na temu
    - gdje nabavljate lanolizirajuća sredstva
    ........

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno Re: Vuneni coveri - iskustva

    Citiraj babyiris prvotno napisa
    Kako se spremam štrikati vuneni cover za svoju curicu, zanimaju me iskustva mama koje ih već koriste.


    - postupak lanoliziranja
    - na koliko se stupnjeva peru
    - jesu li tek za jedno nošenje pa u pranje ili...
    - skrče li se nakon prvog pranja
    - kako ih djeca podnose
    - kombinirate li s klasičnim coverima ili koristite isključivo vunene
    - štrikate ih ili naručujete
    - razne novootkrivene mustrice i linkovi na temu
    - gdje nabavljate lanolizirajuća sredstva
    ........
    - laniliziranje ima vec na forumu, uglavnom malo lanolina otopis u salici tople vode u koju kapnes doslovno kap sampona i onda namocis gace u to i osusis
    - ja moje perem rucno u hladnoj vodi
    - nose se recimo 2-3 tjedna (moze i duze zapravo ako se ne smoce puno) i onda se peru i lanoliziraju
    - moje se nisu skrvrcile jer samo imala vec opranu vunu
    - dijete ih odlicno podnosi, samo imam io neke od mohera, pa pustaju dlake koje mene zivciraju, njega ne smetaju uopce
    - kombiniram s klasicnim coverima, al kako je hladnije vjerojatno cu skroz prijeci na vunu
    - i strikam i narucujem, onaj loveybums je recimo genijalan
    - cisti lanolin je: Purelan i Lansinoh, a u DM-u ima neka krema za bradavice koja je gotovo 100% lanolin, pa moze i ona, a i puno je jeftinija od prethodne dvije navedene

    eto.
    naime.

  3. #3
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Moje zanimljivo iskustvo je da sam na +30 stupnjeva po ljeti koristila samo vunu :D by biskitsmom

  4. #4
    babyiris avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    1,013

    Početno

    Bravo!

    Mene muči to što na vunici piše da se pere na 30 stupnjeva pa se bojim da će se sve skupa dosta skrčiti.

    Gdje nabavljaš taj Purelan i Lansinoh?

    Nadam se da ću i ja biti toliko oduševljena.

  5. #5
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Purelan od Medele se moze kupiti i kod nas. Lansinoha nema.

  6. #6
    babyiris avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    1,013

    Početno

    Bila ja danas u jednoj lokalnoj ljekarni i rekla da trebam lanolin. Žena se iščuđavala pa mi pokazala kako izgleda. Neka žuta mast u ogromnoj porculanskoj posudi. Koliko sam skužila rekla je da je od ovčje vune? :? Ne kužim.

    Uglavnom, bio je kraj radnog vremena pa mi je rekla nek dođem u ponedjeljak, da mora izvagati i formirati cijenu jer još nije prodavala.

    Bila je sto posto uvjerena da ne trebam to nego nešto drugo pa me zbunila. Nisam imala te nazive te nazive pa nisam znala, ali možda je i bolje tako.

  7. #7
    josie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,438

    Početno

    lanolin je prirodna mast koju proizvode ovce
    već se pisalo o tome, uglavnom, kad se vuna obrađuje u industriji, onda se pri čišćenju skida i taj masni sloj koji se zove lanolin.
    kasnije se u nekoj količini vraća na obrađenu vunu, a ostatak ide u zagrebački melem

  8. #8
    babyiris avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    1,013

    Početno

    Kupila sam danas lanolin. 100g za 15 kuna.
    Očekivala sam neku ogromnu cifru kad je već "tako teško do njega doći", a zapravo ga ima gdje god sam pitala - samo što još nisu prodavali.

  9. #9
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    inače lana na talijanskom znači vuna

  10. #10
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    da, problem je u tome sto oni to ne prodaju pod normalno nego ti se iscudjavaju kad dojdes pitat. uglavnom, lanolin se koristi u labosu koji ljekarne imaju za izradu krema tipa pavlovicke.
    ja jos nisam bila pitati tu kod mene, ali planiramotici direkt u ljekarnu koja ima labos pa traziti da mi prodaju.

  11. #11
    babyiris avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    1,013

    Početno

    Citiraj aries24 prvotno napisa
    inače lana na talijanskom znači vuna
    :shock:

    Ovo nisam znala. Kad seki kažem da joj se kćerkica zove Vuna!!!

    Moram joj odmah zaštrikati jedan cover tim povodom.

  12. #12
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    je li netko koristio tu spominjanu dm-ovu kremu za lanoliziranje i kakva su iskustva (naime, čitam na njoj da osim lanolina sadrži i cocos nucifera, buxus chinensis i tocopherol)?
    ja sam do sada jednom lanolizirala purelanom, i to je super ispalo, ali mi se ne da baš purelan trošiti na to.
    danas sam uspjela nažicati u jednoj ljekarni 25 g čistog lanolina, ali čini mi se da je to bilo samo jednom i da mi ne budu više dali. u ostalim ljekarnama me gledaju kao da sam s marsa pala.

    jel mogu onda koristiti tu dm-ovu (i kako, treba li je staviti puno više nego čistog lanolina?)? ili može pp s ljekarnama koje prodaju lanolin?

  13. #13
    mamabanana avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    u službi njihovih visočanstava
    Postovi
    287

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    u ostalim ljekarnama me gledaju kao da sam s marsa pala.
    mm meni uzeo u ljekarni na jarunskom placu bez ikakvog beda. jedino su mu rekli da to 'nije bas najbolje za pelenski opis' :? nisu ga valjda ni skuzile, a i tko zna sta im je on rekao za sta mu treba

  14. #14
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    meni u svakoj ljekarni nude lanolinsku mast (možda su to prodali TM-u), ali ja uvijek pitam za sastav i on je lanolin plus vazelin. onda naglasim da mi treba 100% lanolin, znači ne lanolinska mast, nego ono od čega se ta mast pravi, e onda me gledaju ko da sam s marsa pala

  15. #15
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Ja zamolila malo lanolina od poznatog apotekara jer su i mene blijedo gledali
    Čak me jedna gospođa i napala šta to tražim i da oni "ne prodaju repromaterijal" :?
    (na pitanje što onda prodaju alkohol, benzin, vazelin? nije mi znala odgovoriti :mad: )

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    Treba ići u 'ozbiljne' ljekarne, a ne u preprodavačke. U Rijeci se bez problema kupi čisti lanolin u onim gradskim ljekarnama, dok privatne nemaju ništa refužo (pr. fiziološku otopinu).

    DM-ova mast za bradavice ma.ma (12 kn) je čisti lanolin plus vit. E koji ne smeta.

  17. #17
    mamabanana avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    u službi njihovih visočanstava
    Postovi
    287

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    meni u svakoj ljekarni nude lanolinsku mast (možda su to prodali TM-u), ali ja uvijek pitam za sastav i on je lanolin plus vazelin. onda naglasim da mi treba 100% lanolin, znači ne lanolinska mast, nego ono od čega se ta mast pravi, e onda me gledaju ko da sam s marsa pala
    na mojoj kutijici pise samo LANOLIN

  18. #18
    Nice avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    572

    Početno

    i ja bila danas u svojoj apoteci. Moram sutra doći da žena to pripremi i formira cijenu. Prvi puta je čula za to ali mislim da bi mogla kupovati kod njih. Tako, Lut ako ti tamo neće više prodavati, budemo ovu moju davili

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    243

    Početno

    Meni su u ljekarni isto rekli da to do sada nisu radili, ali su mi ipak normalno prodali. 16 kn 100 g. U ljekarni u Domu Zdravlja.

  20. #20
    momtobe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,078

    Početno

    Info za Zadranke- u ljekarni Centar ne gledaju vas kao da ste pali s marsa, tamo radi moja mama i zna sve o lanoliziranju 8)

  21. #21
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Citiraj ovca_i_janje prvotno napisa
    Treba ići u 'ozbiljne' ljekarne, a ne u preprodavačke. U Rijeci se bez problema kupi čisti lanolin u onim gradskim ljekarnama, dok privatne nemaju ništa refužo (pr. fiziološku otopinu).

    DM-ova mast za bradavice ma.ma (12 kn) je čisti lanolin plus vit. E koji ne smeta.
    pa i bila sam isključivo u gradskim ljekarnama :/
    u centralnoj zagrebačkoj ljekarni na trgu bana jelačića mi je rečeno da oni to ne prodaju jer je to repromaterijal

    dm-ova krema osim lanolina sadrži i one 3 stvari koje sam gore napisala. velikim slovima piše lanolin plus vitamin E, a malim slovima ta 3 sastojka. zato i pitam. :?

    nice, jupi!!!!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,652

    Početno

    Ja sam ovdje u Zadru kupila u ljekarni Bamapharm, a njihova ljekarna u Zg je u Jurišićevoj. Cijena: desetak kuna za 100 g

  23. #23
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    je, baš sam tamo kupila, ali 25 g za 6 kuna :/

  24. #24
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    To je jos uvijek puno jeftinije koristiti nego purelan koji kosta 70kn.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,652

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    je, baš sam tamo kupila, ali 25 g za 6 kuna :/
    ajde da je bar nešto jeftinije u Zadru nego u Zagrebu

  26. #26
    blis avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    705

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    jel mogu onda koristiti tu dm-ovu (i kako, treba li je staviti puno više nego čistog lanolina?)?
    Ja sam uspješno lanolizirala tom i DM-a. Nemam pojma jesam li stavila više nego neke druge jer mi je prvi put, ali sam definitivno stavila previše jer su mi gaće bile masne nakon sušenja.

  27. #27
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Nisi stavila previše ako su samo malčice ljepljive na dodir. Tako treba biti. Taj se osjećaj ljepljivosti izgubi nakon prvog oblačenja.
    E, sad, ako je baš mastan, onda jesi pretjerala

  28. #28
    blis avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    705

    Početno

    Ma čitala ja upute... Pretjerala sam. Ali obrisalo se u robu brzo. 3x sam dodavala jer mi nikako nije išlo u glavu da može ići tako malo. Biti ću pametnija idući put.

  29. #29

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    Blis, drže li /kad su već k'o s ovce skinute/?

  30. #30
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    skroz čitam za te vunene zaštitne gačice i sad bi ih probala, no ne da mi se naručivati izvana. ako neka teta štrika i bi prodala jedan par vunenih zaštitnih gačica, molim da mi se javi na pp.

    vječito zahvalna

  31. #31
    Olivija avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,049

    Početno

    Kako perete one covere koji su od "felted" vune? U mašini ili na ruke? Stigao mi SB OS, i prekrasan je tamno plavi izvana, prirodni iznutra. Ja ga oprala na ruke, no plava boja ostala na pidžami... Neki hint?

  32. #32
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    :? Ne bi trebalo da pušta boju. Ipak je to nešto što bi (barem teoretski) trebalo izdurati prekonekoliko pranja. :? I dalje sam zbunj.
    U kakvoj si vodi prala? Vuna bi trebala da se pere u skoro hladnoj vodi ("da umre studen" rekla bi moja baka ).
    Možda je voda bila pretopla, pa boja pustila?.
    Probaj pri ispiranju staviti malo sirćeta u vodu. Inače se koristi kao fiksator kod bojenja tkanina u kućnim uslovima. Možda će spriječiti se boja dalje ispira.
    Pusa

  33. #33
    Olivija avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,049

    Početno

    Ono, voda je bila ne ledena, nego k'o za ruke prati i izašlo je nešto boje dok sam ga ispirala. Budem ga onda stavila u ledenu vodu s octom, pa će se valjda boja fiksirati...

  34. #34

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    Meni se na tim jako obojenim vunama uvijek jako skida boja. A ipak volim da je voda 40-ak stupnjeva, treba ipak uzeti u obzir da znaju i govanca završiti na njima.

  35. #35
    Olivija avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,049

    Početno

    AH. kad mu tako jako obojenom nisam mogla odoljeti

  36. #36

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    Naravno .

    Nisam ni ja mogla odoljeti rasturivanju tamnoljubičaste vunene suknje. A kad ono - promašila kroj .

  37. #37
    Olivija avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,049

    Početno


  38. #38
    blis avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    705

    Početno

    Citiraj ovca_i_janje prvotno napisa
    Blis, drže li /kad su već k'o s ovce skinute/?
    Drže, drže. Super su mi.
    Jedno pitanjce usput: Do sutra će MM (moja mama) valjda konačno izabrati kroj po kojemu će plesti vuneni cover, zapravo soaker. (Konačno je uvidjela da će dijete biti gologuzo po mom pletenju, a vrijedno vježbam već tjedan dana.) Plest će ga najgušće što može, ali mene zanima je li ga potrebno prije upotrebe oprati u toploj (vrućoj) vodi da se stisne i da rupice budu čim manje ili ne?

  39. #39
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Ako ga hoćeš feltovati iliti ućebati, reci mami da isplete jedan broj veći soaker, jer će se u procesu skupiti. Možeš to obaviti u veš mašini ili ručno.
    Mašinski - stavi na pranje na 40C sa još nečim da se lijepo istumba (krpe, peškiri...). Prije centrifuge, koja će ga definitivno stisnuti možda i za dva broja (zavisi od vune) ispusti vodu iz mašine i pregledaj pletivo, da vidiš da li ti veličina odgovara. Ako je još veliko, iscentrifugiraj.
    Ako te frka da pereš u mašini, onda feltuj ručno. Malo vode i bebi šampona i gnjavi pletivo do besvjesti. Pokreti kao kad pereš veš na ruke. Tako će se ućebati, ali ne previše. Možeš pojačati učinak svojih ruku, tako što ćeš nekoliko puta naizmjenično zaroniti pletivo u vrelu, pa ledenu vodu. Najbolje se feltuje 100% vuna, ali ne i ona na kojoj piše "superwash" Ta je napravljena tako da se ne ućeba u pranju
    Jesam li pomogla?

  40. #40
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj vještičica prvotno napisa
    Najbolje se feltuje 100% vuna, ali ne i ona na kojoj piše "superwash" Ta je napravljena tako da se ne ućeba u pranju

    Nisam skroz ziher, ali sva talijanska vuna koja se kod nas moze kupiti je superwashed i uopce se ne filca.

    Zato nek baka odma strika gusto.

  41. #41
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Citiraj vještičica prvotno napisa
    Najbolje se feltuje 100% vuna, ali ne i ona na kojoj piše "superwash" Ta je napravljena tako da se ne ućeba u pranju
    Nisam skroz ziher, ali sva talijanska vuna koja se kod nas moze kupiti je superwashed i uopce se ne filca.
    Zato nek baka odma strika gusto.
    Da, ali nije Unitasova IVANA (100% vuna), samo izaberi onu "čupavu" varijantu (ima i druga vrsta, ufrkana kao gajtan, nju nisam probala ućebati).
    Isprobano, ali treba plesti na tanje igle (3 mm)

  42. #42
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Joj, kod mene u ducanu imaju samo neke babske boje i od Ivane i od Jelene...

    Koliko ti se smanjilo?

  43. #43
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Ja ih ofarbam Boje su inače katastrofa, ali je vuna za 10. Najviše mi se dopala malo deblja Jelena, koja izgleda kao konopac Ofarbana žuto-narandžasto-crveno, i evo je na iglama. :D Polako "rastu" male pantalone
    Nije se ekstra skupilo, ali nisam ubacivala u mašinu, nego ručno. Sasvim je OK. Vidi se da je pleteno (znači, nije baš skroz filc), ali je jako gusto. Nisu gaće u pitanju, džemperak.

  44. #44
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Cime farbas? Ja obicno koristim boje za vesmasinu, al cini mi se da ovdje to ne sljaka? Jel koristis one male boje u vrecicama?

    Sad se pitam di to uopce jos mogu kupiti?

  45. #45
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Joj, vjesticice, sad sam na ovo naletila i umrla od smijeha:
    http://www.knitty.com/issuefall02/FEATdyedwool.html


  46. #46
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Boje za kolače
    MM se, nakon što sam tako ofarbala vunu prvi put, zgrozio i komentarisao "šta tek radi od našeg želuca!? :shock: " i doživotno odustao od ofarbanih slatkiša.
    Može se koristiti i boja za jaja ili oni sokići iz kesice koji se razmute vodom (bitno je da nemaju šećera) Ameri (i ostali crafteri) obično koriste Kool Aid (ima o tome dosta na webu, proguglaj)
    Ja sam radila u mikrovalnoj, a može i klasično - na šporetu u loncu.
    Namotam vunu na kančelo (kako se to kod vas kaže :? ) što duže to bolje. Svežem samom vunom, labavo. Ostavim da se kvasi preko noći. Ujutro ocijedim sav višak vode (ne smije da curi). Razmutim boju u malo vode u zdjelici i rasporedim vunu u (npr 3) zdjelice sa različitim bojama. Uključim na najjače (kod mene 800W) par min. Ostavim u mikrovalnoj još par min. da stoji u toplom. Ponavljam postupak sve dok boja u zdjelici ne izblijedi. Pošto boja putuje uz vunu, na "spojevima" se boje pomiješaju, pa ispadne baš supercool. Kad završim, ostavim da se potpuno ohladi i ispiram, ispiram, ispiram, ..., :jzjev:, ..., ispiram... sve dok voda ne bude čista. Nakon toga operem u deterdžentu za vunu, osušim i namotam klupče. I što prije stavim na igle

  47. #47
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Joj, vjesticice, sad sam na ovo naletila i umrla od smijeha:
    http://www.knitty.com/issuefall02/FEATdyedwool.html

    Da, to je to :D Dok sam ja napisala, ti bila vrijedna

  48. #48
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pa daaaa, boje za kolace, genijalna zeno, idem odma zvat majku svoju jedinu.... Jel stavis kakav fiksator? Ocat u vodu za ispiranje?

  49. #49
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    8) šta da ti velim
    sirće može, nije obavezno

  50. #50
    mamabanana avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    u službi njihovih visočanstava
    Postovi
    287

    Početno

    ja sam tak ofarbala ovaj nas vec gotovi Popolini cover. prvi put pa nije bas savrseno, ali nije ni lose

    ocat sam koristila pri namakanju, a i zamjesala sam s bojama, i super je, nista se ne ispire.

    i kod mene nije bila u igri mikrovalna (nemamo), neg obicna pecnica, pod alu folijom

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •