Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 202

Tema: Neasistirani porod kod kuće - 4. dio

  1. #51

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Funcy, slažem se da žene ne trebaju dozvoliti teror (bez obzira na edukaciju i znanje/neznanje) bilo u vidu neljubaznosti bilo u vidu rutinskog pristupa, uvaljivanja svega i svačega, požurivanja itd.

    Ali znaš i sama da su žene na porodu posebno "mekane". I bolje ćeš objasniti nego ja, kako i zašto je tako, i a to nije slučajno nego splet djelovanja raznoraznih procesa unutar tijela. Mene je jedno vrijeme fasciniralo kako žena koja je inače čvrsta i rješava svakodnevno razne teške situacije - na porodu postaje totalno podložna i inferiorna, te zašto je tako teško reći "ali ja IPAK to ne bih, pričekaćemo još malo s tim dripom" (jako mi je teško to bilo reći-drugi porod). Sad mi je malo jasnije zašto je tako, i da nema samo veze sa karakterom. U tom svjetlu sve riječi sw mame kako se treba izričito unaprijed navesti i inizstirati na tome, malo drugačije izgledaju.
    Ne znam da li ženu koja ne prođe veći dio poroda, odnosno na početku je napravljen carski ili se dogodilo nešto drugo - da li je uopće puknu ti hormoni, da li uopće zna koliko je drugačije reći "ne hvala na porodu" kad te motaju oko malog prsta endorfini i razni drugi hormoni sreće ili u dućanu sa zlatninom (iako je i ovo nekima teško)
    Meni je npr. durenje doktorice (koje je strašno žalosno, i sada mi diže adrenalin do neba) - na porodu u toj situaciji bilo smiješno i nisam pošizila u očekivanoj mjeri. Onda su valjda malo moji endorfinčići splasnuli, pa sam na korake koji se približavaju mojoj sobi - podigla adrenalin (trudovi su išli gor dolj, rekli su neravnomjerni). I tako cijeli porod sve do tranzicije. Sad se pitam kako sam se uopće uspjela poroditi u takvim uvjetima.

  2. #52
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj Poslid prvotno napisa
    Sw mama, tvoje je dakle mišljenje da smo ja i druge žene koje su bile u sličnoj situaciji kao ja, neobrazovane i glupe, jer:
    - se nisu znale za sebe izboriti,
    - nisu se informirale o tome što ih čeka,
    - nisu, kojeg li čuda, znale kavi su im ljekovi dani,
    - nisu dobro procjenile ginekologa koji "ih je porađao"
    - na kraju, nisu podigle tužbu protiv tog istog ginekologa?
    Znači, same su si krive.
    Vrlo niski udarci...
    Eto, ali bar ste otišle tamo gdje su odgovorni.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    da udrugu ekstremnom smatraju neuke i priproste žene.
    O, ne, baš suprotno. Te žene nisu ni neuke ni priproste. Na žalost, fakultetsko obrazovanje ne daje čovjeku u paketu s diplomom suverenost na svim područjima života, iako mnogi vole vjerovati u to.

  4. #54

    Početno

    fakultetska diploma nema veze s time je li netko neuk i priprost ili nije.
    ono što htjedoh reći jest da udrugu ekstremnom ne poimaju (samo) zene koje žele opravdati svoje pojedine loše roditeljske izbore.
    žene koje svjesno čine loše roditeljske izbore malo mare za roditeljske udruge i za njihove vizije, htijenja i usmjerenja.

  5. #55
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    đizus kamo ovo ode... Ima li tu još išta veze sa temom - komentiranjem članka na portalu??!!
    Ja apeliram da se vratite konstruktivnoj raspravi ili apeliram na adminicu da ključa i gasi ovo (nemam drugi naziv osim OVO)

  6. #56
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    sun - potpuno podrzavam...

  7. #57
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Ono sto ti ne znas, ocito, je da Tanja ima srcanu manu
    ovo je isto iz časopisa Extra?

  8. #58

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Ovdje se definitivno pocela mlatiti prazna slama.
    Svima je vec jasno da neki ljudi dolaze ovdje dijeliti pamet o tome sto valja a sto ne u radu Udruge, pod krinkom dobronamjerne kritike tekstova s portala.
    A najbolje su mi izjave tipa: "Govorim vam za vase dobro." Pa da mislite dobro, kritike na rad Udruge uputile biste UO-u Udruge, a ne koristile mogucnost komentiranja tekstova s portala za javno blacenje i napade na Rodu.
    Iskreno, bljuje mi se od svega sta ste ovdje napisale.

  9. #59
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Ja uopce ne smatram da je ovo tako daleko zabrazdilo i mislim da su se mogle procitati i korisne stvari i drugacija misljenja.

    A patetika poput 'bljuje mi se od napisanog' ne spada u korisno.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Da summer, ovaj tvoj post je nadasve poucan i koristan.

  11. #61
    fancy usisivac

    Početno

    mamasita, moras dopustiti mogucnost da si presubjektivna u svojoj procjeni.
    Ovdje se definitivno pocela mlatiti prazna slama.
    Svima je vec jasno da neki ljudi dolaze ovdje dijeliti pamet o tome sto valja a sto ne u radu Udruge, pod krinkom dobronamjerne kritike tekstova s portala.
    A najbolje su mi izjave tipa: "Govorim vam za vase dobro." Pa da mislite dobro, kritike na rad Udruge uputile biste UO-u Udruge, a ne koristile mogucnost komentiranja tekstova s portala za javno blacenje i napade na Rodu.
    Iskreno, bljuje mi se od svega sta ste ovdje napisale.
    Ne kuzim zasto dolazis citati ono od cega ti nije dobro.
    Ja ne citam podforume koji mi nisuna neki nacin interesantni. Pa i tebi preporucam takvu vrstu apstinencije od ovog topika. Nigdje u svojim postovima ne spominjem nikakv rad Udruge da bi me ti upucivala na UO Rode. Zeno, definitivno si pretjerala. Moja aktivnosti se ovdje svodi na komentare iskljucivo teksotva koji sui stavljeni na portal, ne komentiram niti forum niti Udrugu.
    To sto ti ne vidis koja je stvarna moguce posljedice aplaudiranja Petrinoj odluci iz price s portala ti ne daje za pravo da proglasavas diskusiju onih koji o tome pisu "praznom slamom". Samo zato sto se tebi cini nesvrsishodnom i besmislenom. A drugu ne imputiraj mi namjere koje ja u stvarnosti nemam. A i dalje ti savjetujem suzdrzavanje od citanja topika koji te tjera na bljuvanje.

  12. #62
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Fancy, zakaj se ne registriraš? Ja ove komentare pomalo pratim već danima, i zbilja se može svačega zanimljivog pročitati. Nekako mi se čini da bi ti bila zanimljiv sugovornik i na drugim podforumima, što kao gost ne možeš.

  13. #63
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Dajte se vratite na komentiranje teksta. Nitko nema koristi od medjusobnih optuzivanja i prepucavanja.

    Svatko ima pravo na svoj dojam i izrazavanje svog stava (jesmo li pljeskale, informirale, poticale ... sve je to osobni dojam i nema smisla raspravljati je li moj dojam ispravniji od tudjeg), ali ovo se sad vrti vec na cetvrtom topicu recikliranjem jednih te istih argumenata i prepucavanjem u trenutku nedostatka argumenata.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    FU iz cega si iscitala da se ono sto sam napisala odnosi na tebe :?
    Sto se bljuvanja tice, da mi se stvarno bljuje bila bi na wc-u, a ne ovdje, ne?
    Recenicom sam samo zamjenila nedostatak bljuvajuceg smajlica kojeg ovaj forum nema.
    Dozvoli mi da se izrazavam na nacin koji meni odgovara, a nikoga ne vrijedja. Ili mozda vrijedja zato sto nije upakiran u celofan?

  15. #65

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    BB sori tek sad vidjeh.

  16. #66
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    fancy, ja mislim stvarno da ti ovdje od svih kriticara si medu onima koji najmanje pokusavaju "soliti pamet" o tome kako bi udruga trebala djelovati. Al ne mozes reci da ne dajes kritike o radu udruge (ne ulazim u to jel ovo primjereno mjesto za to ili ne) ako kazes da objavljivanjem ovakve price roda cini ovo ili ono a ne bi trebala.

    Ovo, priznajem, ja sad tebe lovim za rijec :/

    Mislim da se mamasitina kritika ipak odnosila najvise na neke druge korisnike.

    Mislim da nam je BB dala dobru uputu.

  17. #67
    fancy usisivac

    Početno

    Moj odgovor Joe:

    Ja pratim Rodin portal. Nemam vremena i za pracenje foruma. Zato se ne registiram jer mi je besmisleno. Portal mogu zaista nahvaliti uz iznimke čime smatram i ovaj tekst. Ali da se sad ne ponavljam na ovu temu. Ja sam do sada na tekstove koje sam smatrala da zasluzuju komentar i reagirala. naravno, na one koji su se pojavili u vrijeme i nakon otvaranja ovog topika. Ranije te mogucnosti nije bilo.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ma samo ti komentiraj tekstove, dapače.
    Ja bih voljela da svi "čitači" i komentiraju ... a samo pretpostavljamo koliko ih ima i iz koji sve struka. Što više kontakata, to bolje. Ako ne može uživo, barem virtualno.

  19. #69
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    ma samo ti komentiraj tekstove, dapače.
    Ja bih voljela da svi "čitači" i komentiraju ... a samo pretpostavljamo koliko ih ima i iz koji sve struka. Što više kontakata, to bolje. Ako ne može uživo, barem virtualno.
    potpisujem.

  20. #70
    fancy usisivac

    Početno

    Ancica
    Al ne mozes reci da ne dajes kritike o radu udruge (ne ulazim u to jel ovo primjereno mjesto za to ili ne) ako kazes da objavljivanjem ovakve price roda cini ovo ili ono a ne bi trebala.
    Moj odgovor Ancici: sve ovisi o tome kako vi sami zamisljate svoj portal. Ja recimo sam dozivila da portal odrazava u velikoj mjeri stavove udruge jer mi se cinilo da je to logicno ako je to udruzni portal i aktivno se sudjeluje u njegovom kreiranju a ne pise tamo svatko nepozvan.
    Za forum mi je jasno da udruga ne moze dogovorati za sadrzaje koji se pojavljuju na forumu. Portal Udruga kreira ili sam ja to krivo shvatila jer pojma nemam da li su recimo svi urednici clanovi Udruge ili to nije preduvjet. Od ovog teksta ste se ogradili u smislu da on ne odrazava stav Udruge prema neasistiranom porodu. Ali stoji da se odabirom tekstova za portal odasilju i makar nesvjesne poruke korisnicima portala. Pa cak i kada namjera Udruge nije bila promovirati i poticati neasistirani porod nego recimo informirati korisnike da postoje ljudi koji su se odlucili na takav nacin poroda u HR. Ako to ti Ancice smatras kritiku objavljivanja Petrine price ujedni i kritikom udruge onda se mogu sloziti s tobom da sam komentiranjem objave i sadrzaja te price kritizirala i Udrugu pod preduvjetom da zaista urednici moraju biti i clanovi Udruge. A to ja recimo ne znam. Nije mi ustalom niti bitno. Ja sam svoje kritike uputila prventveno urednistvu (predstavljalo ono udrugu ili ne) iz razloga što se iz same price u startu (znaci vec prije pojave bloga) moglo zakljuciti da nije u pitanju bas samo informirani izbor jedne zene vec hrpa pausalnih tvrdnji o HR rodilistima, najava obracuna s roditeljima, sestrom, traumama iz djetinjstva i mladosti itd. Otpočetka je bila vidljiva razina zrelosti autorice. Sto je blog samo i potvrdio pokazujuci na koji nacin je doticna donosila svoje zivotne odluke, svakako a najmanje misleci svojom glavom. To moram nazalost primjetiti.

  21. #71
    gost

    Početno

    Gdje ste vidjele da se pljuje po radu udruge? tko je to rekao?
    Kritika o skretanju u ekstremizam pojedinih članica, zbog kojih čitava udruga dobiva negativan predznak (ovo sam ja napisala) nikako se ne bi mogla smatrati vrijeđanjem, pljuvanjem i javnim blaćenjem.
    Ako svaku primjedbu shvaćate nedobronamjernom, pisanom "pod krinkama" i soljenjem pameti, onda stavite disclaimer u kojem će pisati da komentari podrazumijevaju "pljeskanje" i zaključajte topice koji nisu u skladu s tim.

  22. #72
    fancy usisivac

    Početno

    BB:

    Dajte se vratite na komentiranje teksta. Nitko nema koristi od medjusobnih optuzivanja i prepucavanja.
    Ovo mi je vec pomalo i smijesno jer je upravo BB desetak postova ranije napisala otpilike da je njen dojam da nekima sto god Roda napravila nije dovoljno dobro. Skrecuci time pozornost s teme neasistiranog poroda na kritiku udruge. Naravno, muteci vodu i nepotrebno sireci raspravu takvim insinuacijama. Istovremeno je Zrinka rekla da se gosti zele obracunati privatno s Petrom preko Rode. Onda je jedan gost postao naglo Petrina sestra Ivana iz Madrida, ja bi se mozda mogla uklopiti u lik zle mame neonatologice itd...
    Uglavnom sve je puno nekih teorija zavjere a najmanje osobnog izrazavanja misljenja i stavova o Petrinoj odluci, zrelosti te odluke, onome sto je stvarno utjecalo na takvu odluku (HR ginekolozi i uvjeti u rodilistima ili hrpa nerasciscenih relacioja s vlastitom prosloscu), kako razliciti ljudi mogu ovu pricu doziviti i da li ona moze utjecati na neciju odluku da raodi doma nesistirano, doslovce kao jezicac prevage kod ljudi koji se lome oko toga, starnim rizicima neasisitranog poroda u HR gje nema logistike poslije poroda kao u zemljama gdje je dozvoljen asistirani pord pa i oni koji se odluce roditi neasistirano mogu koristiti tu logistiku za probleme koji se jave nakon samog poroda, itd... ja tu vidim hrpu otvorenih pitanja a nekom eje to mlacenje prazne slame. Ali svatko njegovi dosezi.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Pozornost s teme neasistiranog poroda nije skrenuta od strane BB i Zrinke. One su samo regirale na vec skrenutu temu.
    I sama kazes da da je na topicu najmanje izrazavanja misljenja o samoj prici s portala, ali zelis nametnuti da se to sto sam ja rekla da je topic postao mlacenje prazne slame odnosilo na ono malo konstruktivne rasprave koja se pokusala voditi.
    Ocito me nisi razumjela. No, kao sto i sama kazes - svakome njegovi dosezi.

  24. #74
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    FU, to su tvoji dojmovi i tvoje interpretacije i uopce se necu uvlaciti u rasprave o tome.

  25. #75
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ja jos uvijek cekam odgovor na pravne okvire neasistiranog poroda.
    mozda bi to mogao biti povod da se vratimo na temu.

  26. #76
    fancy usisivac

    Početno

    Svima je vec jasno da neki ljudi dolaze ovdje dijeliti pamet o tome sto valja a sto ne u radu Udruge, pod krinkom dobronamjerne kritike tekstova s portala.
    Pa preciziraj Mamasita temeljem cega mislis da su sudionici rasprave zapravo pod krinkom. I na koga se ovo tocno odnosi. Jer se cudis eto sto sam ja reagirala na ovo gore pa si napisala da zasto mislim da se odnosi na mene. Bilo bi lijepo da preciziras na koga mislis.
    Vecina sudionika rasprave citira ostale sudionike kada se poziva na njihove rijeci kako bismo znali na sto se i na koga tocno odredjeni komentar odnosi. I s nekima ovdje mi je bas zato gust diskutirati, recimo s Ancicom, mamomJu, da sad ne nabrajam poimenice, unatoc odredjenim oprecnim stavovima.

  27. #77
    fancy usisivac

    Početno

    Pravni okvir je u ovom slucaju bojim je nemoguce definirati. Jer kad stvar zavrsi lose, bojim se da nema onoga tko ce javno reci da je to bila njegova odluka. Izvlaciti ce se na to da recimo jednostavno nisu stigli vati pomoc, da ih je cijela stvar zatekla, itd...Isto kao sto o losem ishodu svjesno izabranog neasistiranog poroda neces citati na netu, protalu, forumu pa cak ni Extri.
    To se naravno i moze dogoditi slucajno svakome od nas, pogotovo zenama koje kao npr ja nisu niti osjetile pravu bol a u rekordnom roku su se otvorile od nista kod dolaska uz inicijalno nit jedan trud na prvom CTG-u do 9-10 cm !!! Ja bi u takvu pricu povjerovala jer sam to i sama iskusila. Ja sam se pitala: Otkud mi vec nagon za tiskanje.
    Mozda bi znala da sam bila na CTG-u pa bi se uvjerila vlastitim ocima da sam dobila trudove ali me ne bole Saaalim se, bolje mi je bilo setati.

  28. #78
    Irena001 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Crikvenica/Slavonski Brod
    Postovi
    396

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    da udrugu ekstremnom smatraju neuke i priproste žene.
    O, ne, baš suprotno. Te žene nisu ni neuke ni priproste. Na žalost, fakultetsko obrazovanje ne daje čovjeku u paketu s diplomom suverenost na svim područjima života, iako mnogi vole vjerovati u to.
    LUNA-

  29. #79
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Zrinka:
    pa onda, nek pritiscu onoga tko odredjuje koliko ce zaposlenika biti
    neka se izbore da ih ima vise
    Di ti pobogu zivis. U oblacima. Čime cu ja to pritisnula, ucijeniti whatever svog ravnatelja da primi nove zaposlenike i od koje love ce sustav HR zdravstva u trenutnoj financijskoj situaciji platiti.
    Kako ne kuzite da je zdravstvo na rubu financijskog kolapsa u ovakvom trenutku HR gospodarstva, kada jako mali postotak gradjana uplacuje zdravstvene doprinose a svi imaju pravo na zdravstvenu zastitu od cega je velik udio umirovljenika u ukupnom broju stanovnika koji ne placaju zdravstvene doprinose i itd...

    .
    stvarno ti je ton malo ...ali ajde, znamo se mi dugo
    ali, da ti odgovorim - ne zivim ja u oblacima
    ali zelim bolje uvjete radjanja u HR i govorim da oni ne kostaju novaca, nego samo promjena u glavama nekih....

    to hoce li mi dati drip ili ne, i to rutinski, ne stedi se novac nego dapace - trosi...

    smatram da je stanje nesto bolje u odnosu kako je bilo prije par godina i stiojim iza toga da to nije tek tako i slucajno nego zbog naseg djelovanja.....vise je zena trazilo drugaciji tretman pri porodu, a i pocelo se i iz medicinskih krigova drugacije gledati na porod i hoce li zene biti zadovoljne i pocelo se nesto malo gledati i na njihove zelje i potrebe...bez obzira koliko njih frkce na rodu....sto meni osobno ne smeta.....

    kad se sjetim kako su se zgrazali na bliske osobe pri porodu a sad mogu citati po medijima kako se predstojnici rodilista hvale po novinama - znate u nasem rodilistu je dozvoljeno prisustvo osobe bliske rodilji.....

    po tome ja zakljucujem da jesmo na pravom putu....

    i da, imala sam prilike pricati i s lijecnicima koji su radili vani (konkretno u australiji) i dosli su sad u Hr raditi i naravno da se cudom cude odnosu prema rodilji.....neke stvari ne kostaju nista ....i stvari za koje se zalazemo imaju uporiste i dokazane su da su ok i dokazane su u praksi...

  30. #80
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    U Hrvatskoj bi žena čije je dijete umrlo u toku neasistiranog kućnog poroda bila osumljičena za čedomorstvo. Sto posto sam u to sigurna. Uostalom, sjetite li se svih Crnih kronika gdje je dijete rođeno doma (u tajnosti) i umrlo, majka je uvijek bila osumljičena.
    E sad, da li bi bila i optužena? Vjerojatno ne.

  31. #81
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Zrinka, good point.

  32. #82

    Početno

    odustajem.
    Povod cijeloj raspravi svakako je neasistirani porod Petre Blagojevic koji smatram nerazumnim i neodgovornim. Krenulo se da je takav porod opravdan jer je u nasim rodilistioma tako kako jest. Pa se neko vrijeme mijesalo asistirani i neasistirani porod. Pa se pocelo o tome da su kon nas rodilista meltene stale u kojima se zene muci dok ne rode ili umru. Da u njima rade nestrucnjaci i neznalice koje zenama daju terapije koje one ne zele. Itd.
    Ako ne zelite shvatiti da je situacija u RH takva kakva jest, da socijalno stenje pod svakodnevnim omjerom cijena usluga i priljeva novca, da je nonsens smatrati da je trenutno u Hr moguce provesti ono sto zelite, u redu.
    ne zelite li shvatiti da za takvu situaciju nisu odgovorni ginekolozi i medicinsko osoblje, u redu.
    Smatrate da je u redu na porodu dozivljavati svasta, a poslije to pricati u pricama koje cak i ne sadrze posve tocne informacije, a da se pritom ne navode imena onih koji su vam uskratili prava, u redu.
    Mislite da na takav nacin necete izazvati bijes ostalih koji svoj posao u datim okolnostima cine koliko mogu, u redu.
    Mislite da mozete svojim napabircenim znanjem parirati lijecnicima i da vam to daje za pravo da omalovazavate njihovo znanje i iskustvo, samo naprijed.
    Izjednacavate slucajne porode kad zena ne stize do rodilista s namjernim porodom u kuci, u redu.
    Smatrate da je normalno da zena odluci sama radjati doma bez pomoci educirane osobe, nitko vas nece zadrzavati u tome.
    Mislite da takve price na portalu ne odrazavaju stav udruge, dobro.
    Smatrate da ste ucinili sve sto ste mogli i da ste dobro uperili prst u krivce (ginekologe), zivo mi se fucka.
    Mislite da je misljenje o Rodi danas pozivitno, a ako nije, to je rijec o zenama koje u svoje dijete utrpavaju cips zalijevajuci ga coca olom, dobro.
    Mislite da je u redu prozivati suprugu poznatog tenisaca za elektivni carski, a da pritom ne znate sve pojedinosti, u redu.
    Smatrate da je u redu napadati po nekome tko ima drukcije (cak i ne bitno drukcije) misljenje od vaseg, dobro.
    Samo naprijed sa svojom politikom. Zanima me do kud cete dogurati.
    Osobno, odustajem. Pozdrav svima.
    Odoh se baviti pametnijim temama.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    čaša vode je tako skupa, da ne znam kako će jadno ministarstvo iznaći sredstva za to (šala FU nemoj se ljutiti). Sjećam se kad je jedna forumašica iz Čakovca, pisala da su im doveli na Tečaj dr. iz Engleske, pa su gapitale zašto se ne smije piti voda na porodu. Pa je on rekao da ne vidi razlog zašto se ne bi smjela. I tako su fino zaključili da se smije. I onda i dalje na porodima ipak ne daju piti vodu. Možda tek jednu kap iscijeđenu iz nke odvratne krpetine, ali i kap je uspjeh zar ne.
    Većina onoga što tražimo ne košta ništa, čak i educirane primalje bi u konačnici donosile uštedu.

  34. #84
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    tc tc tc gost

  35. #85
    sw mama

    Početno

    gost sam ja.

  36. #86

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    da ne bi bilo zabune, ne dehidriraju žene kod nas (što bi bila posljedica nepijenja tekućine) - dobiju infuziju umjesto vode, što je jeftinije od vode (moram se malo prisjetiti kako se ono zbraja i oduzima, zaboravila sam).
    Ali ne samo to - drip je isto jeftiniji od omogućiti ženama da se prošeću, dignu, čučnu.
    Indukcije završavaju u 17% slučajeva carskim rezom (ili tako nekako, potražiti ću podatak) - ali carski je jeftiniji od malo strpljenja i pokoje više primalje ili doule, ili čak samo muža. Kažu iz struke da su shvatili da je muž ustvari pomoć, jer ne mora netko od osoblja biti non stop uz ženu. Ali prije su govorili da je muž bespotrebna gnjavaža.
    Nije sve u novcu, nešto je i u glavama.

  37. #87
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Samo naprijed sa svojom politikom. Zanima me do kud cete dogurati.
    samo cu dodati jos ovo

    ovako su mnogi mislili i onda, davnih dana kad smo krenuli s prvom peticijom


  38. #88
    fancy usisivac

    Početno

    TinaZ, mogu ti mozda odgovoriti djelomicno na tvoje pitanje zasto u Hr uglavnom ne daju piti, ikao anesteziologija nije moje podrucje pa se unaprijed ogradjujem jer ima kompetentnijih da na to odgovore.
    Ja cu ti odmah reci da sam ja uredno pila vodu koju mi je dodavao MM koji je bio sa mnom i nitko mi nije rekao rijeci. Ali da se vratimo na tvoju casu vode opcenito a ne moju odluku da ipak pijem (jer sam bila otvorena 9 cm i angazirane glavice i nisam ocekivala carski ili slicnu komplikaciju za koju treba anestezija a da je i trebala trazila bih spinalnu pa sam zato samovoljno odlucila piti.
    U vecini HR rodilista za razliku od vani (s par nasih casnih izuzetaka) nema mogucnosti carskog reza u spinalnoj anesteziji. Stvari se mijenjaju ali sporo u tom smjeru. Ides u opcu anesteziju sto vani uglavnom ne ides. I bas zato sto se u slucaju komplikacija ide u opcu anesteziju u kojoj imas rizik aspiracije zelucanog sadrzaja i razvoja aspiracijske pneumonije zbog toga koji je tim vec sto ti je zeludac puniji zato je kod nas prema hrani i picu drugaciji nego u naprednijim zemljama. Ne iz puke zlobe zdravstvenog sustava. I dr iz Engleske kad misli na carski rez ima pred sobom sliku rodilje u spinalnoj koja nije bez svijesti i nema rizik od aspiracije. Zato je njegov odgovor takav kakav je bio.

    Zrinka, molila bih te ako ti nije tesko da mi odgovoris na ono sto sam te konkretno pitala (osim retorickog pitanja na koje si se naravno potrudila odgovoriti) a moje pitanje je bilo potaknuto sljedecom tvojom izjavom: Zrinka:
    pa onda, nek pritiscu onoga tko odredjuje koliko ce zaposlenika biti
    neka se izbore da ih ima vise

    mi se borimo za svoja prava, vi za svoja
    na dobrobit svih
    Moje pitanje je bilo
    Čime cu ja to pritisnuti, ucijeniti, whatever svog ravnatelja da primi nove zaposlenike i od koje love ce sustav HR zdravstva u trenutnoj financijskoj situaciji platiti.
    I pitala sam te da li si ti spremna izdvojiti istu lovu od place kolika se izdvaja vani da bi imala istu razinu zdravstvene zastite????

    Jer u mom slucaju da mi MM nije dodao vodu u onoj gunguli s 2 babice i 6 prvorotkinja ja ne znam tko bi meni tu casu vode u tom trenu i dodao da sam ih trazila. Ili bi ja trebala unatoc svemu ocekivati da one budu nadzene i rade sve ono sto bi mi vani radila babica u odnosu jedna babica na jednu rodilju i jos da smo se lijepo upoznale i druzile vec kroz trudnocu.

    Pitaj koliko kosta porod vani (koliko bolnica dobije za porod od osiguranja) a koliko HZZO plati bilo kojem rodilistu u HR??

  39. #89

    Početno

    ovako su mnogi mislili i onda, davnih dana kad smo krenuli s prvom peticijom
    i do kamo ste dogurali? sta se promijenilo od onda u rodilistima?

  40. #90

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Funcy, znam ja to sve ... ali ja ne želim da me se od prvog truda tretira kao potencijalni carski i potencijalnu komplikaciju. Nije mi trebala primalja da mi doda čašu vode, mogao mi je i MM što je i učinio nakon što sam se skoro izrigala na onu krpetinu namočenu u vodu.
    Dakle, i ako sam doma do pred izgon (što se danas službeno preporučuje i na tečajevima, doći kad trudovi budu na 5 min. ), doma pijem vodu i jedem i nikome ne pada na pamet da me pokuša spiječiti u tome; ako to isto radim u bolnici jer sam neznanjem došla prerano, onda je gutljaj vode svakih 15min. ili pola sata problem.
    Dehidracija isto polači za sobom komplikaicje zar ne?
    Eto, zato mislim da i bolnički porod nosi sa sobom opasnosti (kojih nema kod kuće), isto kao što kućni porod nosi opasnoti (kojih nema u bolnici).
    Zato razumijem žene koje nemaju snage za borbu, pa odluče maknuti se od toga da te netko tretira kao "potencijalni carski", a ne zdravu ženu koja rađa zdravo dijete iz nerizične trudnoće.

  41. #91
    Andora avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,077

    Početno

    :shock: već 4. dio i još se niste usaglasili i do kraja izrazili svoje mišljenje na temu?!

  42. #92
    fancy usisivac

    Početno

    TinnaZ, ma ipak ti se to dosta mijenja. Nitko ti nece ogranicavati vodu i pice kad bude imao back up da moze osigurati spinalnu ako slucajno zatreba. Jos 2001. je bio problem u Petrovoj dobiti spinalnu za carski. Znam jer je radjala jedna poznanica inace operna pjevacica koja nije zbog glasnica htjela riskirati intubaciju za opcu anesteziju a imala je jako veliku bebu. Pa joj nisu mogli osigurati spinalnu, pa su se odlucili na vaginalni na kojem je bilo zbilja gusto.
    A ne mozemo mi sad preskociti jednim korakom jaz nastao nasim zaostajanjem za europskim prosjecima. Ti si doma odgovorna za sebe, a u bolnici kad se dogodi problem ne bi bila kriva ti nego on jer nije predvidio tu mogucnost. Izuzev ako ne potpises crno na bijelo da nesto radis na svoju ruku.

  43. #93
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa

    Zrinka, molila bih te ako ti nije tesko da mi odgovoris na ono sto sam te konkretno pitala (osim retorickog pitanja na koje si se naravno potrudila odgovoriti) a moje pitanje je bilo potaknuto sljedecom tvojom izjavom: Zrinka:
    pa onda, nek pritiscu onoga tko odredjuje koliko ce zaposlenika biti
    neka se izbore da ih ima vise

    mi se borimo za svoja prava, vi za svoja
    na dobrobit svih
    Moje pitanje je bilo
    Čime cu ja to pritisnuti, ucijeniti, whatever svog ravnatelja da primi nove zaposlenike i od koje love ce sustav HR zdravstva u trenutnoj financijskoj situaciji platiti.
    I pitala sam te da li si ti spremna izdvojiti istu lovu od place kolika se izdvaja vani da bi imala istu razinu zdravstvene zastite????

    Jer u mom slucaju da mi MM nije dodao vodu u onoj gunguli s 2 babice i 6 prvorotkinja ja ne znam tko bi meni tu casu vode u tom trenu i dodao da sam ih trazila. Ili bi ja trebala unatoc svemu ocekivati da one budu nadzene i rade sve ono sto bi mi vani radila babica u odnosu jedna babica na jednu rodilju i jos da smo se lijepo upoznale i druzile vec kroz trudnocu.

    Pitaj koliko kosta porod vani (koliko bolnica dobije za porod od osiguranja) a koliko HZZO plati bilo kojem rodilistu u HR??
    pa kako se rade promjene, ne dolaze one same od sebe

    imate li sindikat, kako funkcionira vas sustav?

    sto se moje struke tice, imamo komoru, nastojimo djelovati nekako uredjeno, ne mogu ja sa strane davati vam savjete kako promijeniti u sustavu sto vam smeta....

    ja ovdje nastojim kao gradjanka ove drzave, i kroz djelovanje u udruzi promijeniti stvari koje msilim da nisu dobre...

    i ja bih bila spremna izdvajati jos za zdravstvo, nije bitno ustvari koliko izdvajamo (mislim je i to naravno) ali je bitno gdje taj novac ide? kome i kako?

    i dalje naglasavam, ne kostaju neke stvari, ne kostaju i nitko me nece uvjeriti u to da to sto zele mojoj bebi dati bocicu kosta manje nego da joj ne daju...

    i da, sprema bi bila izdvojiti novac iz vlastitog djepa i platiti porod u privatnom rodilistu da ga ima, i dogovoriti se sa zdravstvenim osobljem, odnijet im moj plan poroda i da me tretiraju kao covjeka i pitaju i objasne ako smatraju da bi je poptrebna neka intervencija.....

    ne trebas ti braniti svo zdravstveno osoblje, niti si ti odgovorna za sve njih...niti mi napadamo sve i svakog....i vec sam rekla, vi ste neophodni i nije ni vama lako, kao i svugdje ima nas dobri i ima nas losih...s nekima suradjujemo, s nekima ne.....ali neke stvari se mogu promijeniti i ne kostaju....

    evo, procitaj ovaj tekst, meni skroz ok i dobar,pisan od strane lijecnika
    http://www.hcjz.hr/clanak.php?id=124...7d56d5eada5d91



    Trudnoću i porod potrebno je više smatrati bio-socijalnim stanjem nego medicinskim problemom, što onda smanjuje medikalizaciju i primjenu postupaka čija je učinkovitost upitna i rijetko u skladu s principima „na dokazima zasnovane medicine” (6, 7, 32). Trudnicu i rodilju je potrebno promatrati više kao majku a ne pacijenticu koja je bespomoćna, pasivna, nesposobna shvaćati te koja je sklona nesuradnji (32). Taj tzv. medicinski pristup perinatalnoj skrbi ograničava njezin napredak, dok ujedinjavanje medicinskog i socijalnog pristupa omogućuje da osim strukturi skrbi, veću pozornost posvetimo i njezinome sadržaju (6, 7, 32). Jako je važno da se unaprijedi uloga žene u definiranju, planiranju, evaluaciji i odabiru perinatalne skrbi (4, 6, 7). To se može postići učinkovitijom organizacijom perinatalne skrbi, poboljšanjem sadržaju skrbi, imajući stalno na umu ženino zadovoljstvo kakvoćom pruženih usluga (4, 6, 7, 32). Stoga je važno skratiti boravak zdrave majke i zdravog djeteta u rodilištu kako bi se smanjili troškovi, ali i nepovoljni učinci hospitalizacije na majku i dijete te njihovu odvojenost od obitelji (4, 5, 6, 7) . U nekim hrvatskim rodilištima odnose prema majci i novorođenčetu je posesivan i protektivan, kako bi se majku i dijete zaštitilo od tobožnjih mogućih negativnih utjecaja međusobnog kontaktiranja, a pogotovo kontaktiranja s ocem i/ili braćom i sestrama, što može ometati uspostavu veza unutar obitelji (4, 5, 6, 7, 32). U hrvatskim jedinicama novorođenačke intenzivne skrbi premalo je učinjeno na uvođenju i prakticiranju skrbi usmjerene prema obitelji, iako je njezin pozitivan utjecaj na zdravlje majke i djeteta neupitan (6, 7). Nažalost uz rijetke izuzetke, u većini hrvatskih bolnica zbog bojazni od razvoja infekcija, roditelji su rijetko uključeni u skrb njihove teško bolesne novorođenčadi.
    Boljom organizacijom zdravstvene zaštite smanjuju se zdravstveni rizici, što je u Izvješću Skupštini Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) 2002. godine izjavila generalna sekretarica SZO Gro Harlem Brundtland, rekavši: «Smanjenje rizika za zdravlje je odgovornost vlada – no ne samo vlada. To u stvari ostaje vitalna preokupacija svih ljudi u svim populacijama, te onih koji im služe.»

  44. #94
    fancy usisivac

    Početno

    Zrinka imamo ti mi Komoru, Sindikat, Zbor, te pojedina strucna drustva. I meni je super kako svi mi znamo u svojoj struci strane smjernice, sto bi bilo bolje, koje bi promjene trebalo uciniti samo non stop nailazimo na neke prepreke na koje ne utjece samo struka nego i politika, ali i objektivni financijski resursi. Naravno da se lova moze bolje i korisnije rasporediti. Mozemo krenuti od vrlo jednostavnog: volimo se pozivati na Zapad i u to se kunemo. Istovremeno imamo stopu bolovanja zbog komplikacija u trudnoci kao nigjde drugdje jer eto mi smo kao nacija posebni pa teze podnosimo trudnocu. Kad bi samo novac koji se tako potrosi na lazne komplikacije netko skupio na hrpu, evo ti ustede s kojom mozes cuda napraviti svake godine. Ali o tome se nerado prica. Jer bi prvo kao pacijenti u tom slucaju trebali pomesti ispred svojih vrata. Cim zatrudnis pocinjes dobivati dobronamjerne savjete da lazes ginekologu kako si dusu ispovracao da te stavi na komplikacije jer ne mozes raditi.

  45. #95
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Ni jedna žena koja ima dobar posao za dobru plaću neće otići na lažne komplikacije. To što 70% žena radi u nehumanim uvjetima za mizernu plaću ne približava nas razvijenom zapadu. Btw, možeš li reći da je trudnica lažno na komplikacijama ako npr. radi kao trgovkinja i mora svaki dan preslagati nekoliko teških sanduka. Pristane li na takav tretman, nije li neodgovorna prema svom djetetu?

  46. #96
    fancy usisivac

    Početno

    Izuzmimo zene koje rade zaista na teskim fizickim poslovima. A to sto mi nase zdravstveno osiguranje dozivljavamo kao oblik socijalne pomoci to je drugi par cipela. Sta u Svedskoj nema trudnica koje rade na tezim poslovima, sta tamo samo muski rade teze poslove?? Pa nema niti priblizno toliki postotak komplikacija. Nemojmo se sad zavaravati.

  47. #97
    fancy usisivac

    Početno

    Znam da ova tema o jednom vidu neracionalnog trosenja novca u zdravstvu nece naici na odobravanje. Polsid, reci mi jel mislis da ce ti ginekolog u Svedskoj ili Svicarskoj napisati bolovanje u stadiju blastociste samo zato sto radi u trgovini????

  48. #98
    Gost28

    Početno

    na petrinu pricu nije stavljen disclaimer, kako je jucer receno.

    hoce li ga biti?

    FU, da sam htjela, mogla sam dobiti bolovanje kad sam isla na prekoncepcijsku obradu

  49. #99
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    meni je ova tema o bolovanjima na osnovu komplikacija prilicno interesantna al nekak mi nije za ovaj topik

  50. #100
    fancy usisivac

    Početno

    Ma u stvari Anice potpuno se slazem
    Ali mi je dosadilo da se sustav napada iskljucivo od strane pacijenata a da sami sebe ne pogledamo u oci i priznamo da smo svjetski prvaci kada treba ulovit krivinu i prevarit zdravstveni sustav. Alu u pravu si, bolje ne sirit temu. Iako bi volila cuti iskustva cura vani, a i s dosta njih sam privatno o tome razgovarala.

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •