Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 202

Tema: Neasistirani porod kod kuće - 4. dio

  1. #101
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Prica je premjestena u rubriku Porod kod kuce, vjerojatno se "stara" verzija nalazi u cache-u kompica. Ovdje je.

  2. #102
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    odustajem.
    Povod cijeloj raspravi svakako je neasistirani porod Petre Blagojevic koji smatram nerazumnim i neodgovornim. Krenulo se da je takav porod opravdan jer je u nasim rodilistioma tako kako jest. Pa se neko vrijeme mijesalo asistirani i neasistirani porod. Pa se pocelo o tome da su kon nas rodilista meltene stale u kojima se zene muci dok ne rode ili umru. Da u njima rade nestrucnjaci i neznalice koje zenama daju terapije koje one ne zele. Itd.
    Ako ne zelite shvatiti da je situacija u RH takva kakva jest, da socijalno stenje pod svakodnevnim omjerom cijena usluga i priljeva novca, da je nonsens smatrati da je trenutno u Hr moguce provesti ono sto zelite, u redu.
    ne zelite li shvatiti da za takvu situaciju nisu odgovorni ginekolozi i medicinsko osoblje, u redu.
    Smatrate da je u redu na porodu dozivljavati svasta, a poslije to pricati u pricama koje cak i ne sadrze posve tocne informacije, a da se pritom ne navode imena onih koji su vam uskratili prava, u redu.
    Mislite da na takav nacin necete izazvati bijes ostalih koji svoj posao u datim okolnostima cine koliko mogu, u redu.
    Mislite da mozete svojim napabircenim znanjem parirati lijecnicima i da vam to daje za pravo da omalovazavate njihovo znanje i iskustvo, samo naprijed.
    Izjednacavate slucajne porode kad zena ne stize do rodilista s namjernim porodom u kuci, u redu.
    Smatrate da je normalno da zena odluci sama radjati doma bez pomoci educirane osobe, nitko vas nece zadrzavati u tome.
    Mislite da takve price na portalu ne odrazavaju stav udruge, dobro.
    Smatrate da ste ucinili sve sto ste mogli i da ste dobro uperili prst u krivce (ginekologe), zivo mi se fucka.
    Mislite da je misljenje o Rodi danas pozivitno, a ako nije, to je rijec o zenama koje u svoje dijete utrpavaju cips zalijevajuci ga coca olom, dobro.
    Mislite da je u redu prozivati suprugu poznatog tenisaca za elektivni carski, a da pritom ne znate sve pojedinosti, u redu.
    Smatrate da je u redu napadati po nekome tko ima drukcije (cak i ne bitno drukcije) misljenje od vaseg, dobro.
    Samo naprijed sa svojom politikom. Zanima me do kud cete dogurati.
    Osobno, odustajem. Pozdrav svima.
    Odoh se baviti pametnijim temama.
    Mene fascinira količina pretpostavki prezentiranih kao tvrdnji u ovom postu. Nadam se da kad radiš, prvo provjeravaš pretpostavke o tuđim mišljenjima i stavovima prije nego ih uputiš javnosti u obliku tvrdnji o istima. Napisala si negdje da brzo misliš. Možda ne bi bilo loše da ponekad malo usporiš.

  3. #103
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Isprike zbog zadnje dvije rečenice, išla sam provjeriti za svaki slučaj i vidjela da je to napisala fancy, a ne ti.

  4. #104
    fancy usisivac

    Početno

    VedranaV, molim te da moj nick ne dovodis u vezu s citatom posta koji nije moj. Ja pisem kao gost ali uvijek pod odredjenim nickom (hvala kumi Mukici na njemu) i ako mi post nabrzinu ode bez nicka kao gost uvijek ispod napisem da sam ga ja pisala. 8)
    Savjet koji si dala anonimusu ti se jako brzo vratio kao bumerang. I trebala si prije provjeriti.

  5. #105
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Ajmo još jednom. Mislila sam da je sw mama napisala ono "brzo mislim, brzo pišem", ali nije ona, nego ti (http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...hlight=#659613). Citat iz tri posta gore je od sw mame, tu nisam pogriješila, nego samo u zadnje dvije svoje rečenice tog posta i zato sam se ispričala u roku od 5 minuta. A savjete tipa trebala si i mogla si ne percipiram, bolje mi leže oni koji se odnose na budućnost.

  6. #106
    sw mama

    Početno

    Vedrana, hajde, molim te, dobro procitaj ovu mukotrpnu raspru na petnaestak strana, pa mi reci gdje sam to izvukla krive zakljucke? To sto ti (mozda) ne mislis sve sto sam napisala, ne umanjuje cinjenicu da su mnoge (ili neke) odavde upravo to i pisale.
    Sto se ostatka rasprave tice, ne vidim joj vise svrhu. U svojim okvirima, i sukladno svojem misljenju, uvijek cu se boriti za pravo na izbor, kritizirati one kojima se ne da operirati po noci, pa cekaju jutro, gledaju utakmice dok dijete umire ili ne postuju zenine zelje u radjaoni. Jos davno, kad je Roda bila u povojima, pisala sam tekstove na tu temu i ne kanim odustati ni sada.
    medjutim, ne mogu se oduprijeti gorkom okusu u ustima kad citam neke zablude odavde, poput navedenih ili kad po tisuciti puta netko nekome mora objasnjavati da je u RH nesto nemoguce jer nam je sustav takav kakav jest. U svojim okvirima, i dalje su kritizirati sustav kada to mogu.
    na taj cu nacin, vrlo vjerojatno, pomoci pri demokratizaciji u smislu prava na odabir.
    Ali, sto se tice ovakvih rasprava, ne da mi se vise. Ne da mi se vise nikoga uvjeravati da lijecnici nisu najveci krivci i da oni isto tako plivaju u sustavu koji je takav kakav jest. To je kao da sad pocnemo raspravljati o prepareu. Svi znamo da je to smece nad smecima, ali adekvatna zamjena, Atosiban, toliko je skupa da nema sanse da ju bolnice nabavljaju. Koji je onda njihov izbor? Dati prepare ili ne dati nista i riskirati da se dijete prijevremeno rodi?
    Ili objasnjavati zasto se kod nas u svim bolnicama ne moze davati spinalna anestezija. Ili zasto je kod nas preskupo sanjariti o edukaciji primalja koje bi se educirale za porode kod kuce. Uostalom, za to isto ima rjesenje- kao udruga uvijek mozete prikupiti novac i poslati desetak primalja iz Hr u Veliku Britaniju na skolovanje. To je jeftinija solucija nego da se tu prica o fakultetu koji trenutno nije moguc. Tih istih deset kasnije moze i predavati na faksu.
    Ukratko, ne da mi se raspravljati o tome da je neasistriani porod kod kuce neodgovoran.
    Ili da su porodi vani razliciti od nasih kao nebo i zemlja izmedju ostalog jer je i cijena koja se vani iz osiguranja ili privatnih dzepova izdvaja takodjer razlicita od one koju HZZO placa kao nebo i zemlja. Porod kakav bih zeljela imala je jedna od cura u Japanu, a platila ga je sam jer nijedno osiguranje u Japanu ne pokriva placanje poroda. Itd.
    Sve te cimbenike itekako treba uzeti u obzir kada se govori o porodima u Hrvatskoj. medjutim, ovdje sam stekla dojam da se iskljucivo napadaju lijecnici kao jedini i odgovorni krivci sto je zeni u Hr tako kako jest.
    ne sporim, sigurno ih ima i takvih koji gledaju tekme dok dijete umire, ali, vecina svoj posao, u datim uvjetima, stvarno radi posteno i dobro onoliko koliko je to moguce. Pridrzavaju se onoga sto im je zadano i dato.
    Kao sto rekoh, nisam na strani lijecnika, ne uvijek, prva sam kad ih treba debelo kritizirati, ali nisam ni na strani prica koje, uslijed neznanja, dovode do toga da se po njima pljuje.
    Ne mogu i necu diskutirati sa zenama koje napadaju nekoga iako ne znaju relevantne podatke, pa se onda pozivaju na extru kao izvor informaciji koja, usput budi receno, nikad i nigdje nije bila objavljena- to je nesto sto zovem biserjem pred svinje (u prenesenom znacenju, naravno). Kao sto rekoh, ne vidim svrhu tome.
    Ostalome, onome sto Rode zele, a to je pravo na izbor i vecu humanizaciju poroda u rodilistima HR, svaka cast. Cilj je dobar, premda se ne slazem s nacinom na koji se do njega ide, ali to i nije moja stvar.
    Za sve ostalo, ipak mi se vise ne da. Cemu?

  7. #107
    fancy usisivac

    Početno

    A savjete tipa trebala si i mogla si ne percipiram, bolje mi leže oni koji se odnose na budućnost.
    Šteta.

  8. #108

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    onome sto Rode zele, a to je pravo na izbor i vecu humanizaciju poroda u rodilistima HR, svaka cast. Cilj je dobar, premda se ne slazem s nacinom na koji se do njega ide,
    Hajdemo onda svako za svojim poslom, na nacin na koji svatko misli da je prikladan.

  9. #109
    fancy usisivac

    Početno

    Hajde važi. Iako sam ja shvatila da smo na ovom topiku svi po istom poslu, komentiranju teksta s portala.

  10. #110

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Taj smo posao obavile.

  11. #111

    Početno

    Amen

  12. #112

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Da li je ovo gotovo? Yeees. :D

  13. #113
    fancy usisivac

    Početno

    Pa nisam skuzila da je tekst maknut s protala, samo je premjesten. Prema tome ako ostan emogucnost komentiranja tekstova nismo mi ti koji bismo proglasavali kraj diskusije. Ima ljudi koji ce naletiti na tekst za tjedan, dva, mjesec dana. I oni imaju pravo komentirati ukoliko osjete potrebu. Zar ne? Ili ja opet nesto krivo kontam.

    Taj smo posao obavile.
    Ne dozivljavam dosadasnje diskutantne nekakvim alfama i omegama bilo cega.

  14. #114
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    naravno, jer da su alfa i omega, onda bi i forum kao takav davno zamro

  15. #115
    gost1

    Početno

    He,he stavili ste disclamer na priču....
    Znači uspjeli su vas izmanipulirati, također smiješno mi je da vam anonimni komentatori pružaju savjete.

    Ova priča je vrlo interesantna, jer tu se sučeljavaju dva svijeta.

    Doktorski sa sa nabildanim znanjem i samouvjerenjem i žena, koja ispada mala i slaba pred svim tim doktorskim izrazima i potrebama.
    Nitko se ne pita dali može drugačije i bolje?
    Nadam se da će ova udruga i dalje pružati dodatne informacije ženama koje osvijeste potrebu da vrate snagu i povjerenje u svoje tijelo i instinkt.

    Osobno mi je teško vidjet kako neke anonimne gošće dijeluju putem krutih mentalnih obrazaca,
    Svijet se nemože utkati u očekivane obrazce, jer da je to istina, bolnice nebi svako malo bile po novinama. Treba pokašati pogledati nešto i iz emocija, ipak je to primarno ženi.
    Tako i porod, ni CTG ni drip, ni lokalna, ni prisutnost najboljih opstetičara nemože nekad privesti porod sretnom završetku. I kada postavite pitanje tko je kriv, ljudi vam sležu ramenima, ali nitko neće stati ispred svoje struke i reć', mi smo krivi.

    Za mene neasistirani porod je jedna lijepa alternativa bolničkom, i osvještavanje svoje osobne snage.
    Ako gledamo katoličkim horizontom, puno djece ni ne doživi priliku da upozna ovaj predivan svijet, ali nitko ne upire prstom nazivajući to neodgovornim.

    A petrina priča ne govori o njoj kako sugerira ova usisavačica, nego pokazuje mišljenje okoline i koliko su spremni narušiti granice da bi sprečili takvu odluku.
    Ženama koje se odluče na tako nešto, preporučam veliku tajnovitost jer malo tko će pročitati argumente i odna donijeti sud.

    Što više neasistiranih poroda i asistiranih kod kuće ide u javnost, mijenjat će svijest i približiti nas zapadu.
    Ja znam još 4 priče i sve su divne i danas dječica možda stoje pokraj vaših u parku.

  16. #116

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    180

    Početno

    cur e sve koje podrzavate porod kod kuce nemojte bititoliko sigurne usebe molim vas jer sam ja skoro na tu foru izgubila vrlo dragu osobu.
    posve zdrava zena je dosla roditi u bolnicu s uredsnom trudnocom i skoro u sekundi izgubila zivot i oba i beba. Tokom samog izgona upala je u epilepticki napadaj te ostala bez svijesi cca pola sata i da nije bilo lijecnika sestara i inog osoblja ni beba ni ona nebi prezivjele.
    znam jos mnogo slucajeva gdje se radilo o sekundi vrmena da ne zaglave mama i beba a jedan od najcescih kompikacija porodaje pretjerano krvarenje gdje se dame moje zena spasava samo tako da u sekundi tog vremena ( iskrvariti moze u roku odmah) ako nema mogucnosti za operaciju , u nju se ugurava rulka i vlastitom snagom i hrabroscu se rukom struze maternica !!!
    sve je dobro dok je dobro samo sam to htjel reci.

  17. #117
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    ne znam koliko neasistirani porod kod kuće smatram hrabrim :/

    za mene je hrabrost izborit se u bolnici za svoj plan poroda i za svoja prava,a i to se može.

    Oni koji su čitali moje iskustvo "s druge strane stola",znaju o čemu pričam
    (http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...rije+pola+sata)

    Nagledala sam se naglih padova u eklampsiju,hitnih operacija novorođenčadi nakon urednih trudnoća!!!, pa zbog toga nisam pobornik ove opcije.

    Za mene je kuća za porod idealno rješenje za sve trudnice sa urednom trudnoćom.

    Dok sam čitala tekst , bila sam dirnuta, lai kad sam došla do dijela u kojem se opisuje izgon posteljice,znoj me hladan oblio

    pa ljudi dovoljan je jedan sićušni kotiledon da ostane i da dođe do smrtonosnog krvarenja, a ko će izvšit ljuštenje maternice,vidim da žene ni nepregledaju da li je posteljica intaktna, a kako je i znati pregledat bez medicinskog predznanja :?

    šta uradit nakon rupture(pucanja) dubljih slojeva,ostavit da zaraste samo :shock:

    znam, ostavljale su i prije stare žene, ali JA SAM BILA na giekološkom pregledu tih žena, pa da vidite ožiljaka i zadebljanja i strahote

    dakle, neasistirani porod kod kuće za mene je jedan apsolutni no go

  18. #118

  19. #119

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Rodin stav je da NE podržava neasistirane vanbolničke porode.
    Ali se borimo za to da se ženama koje žele omogući asistirani vanbolnički porod (kućni, u kući za rađanje i gdje već).

  20. #120
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj white_musk prvotno napisa
    šta uradit nakon rupture(pucanja) dubljih slojeva,ostavit da zaraste samo :shock:

    znam, ostavljale su i prije stare žene, ali JA SAM BILA na giekološkom pregledu tih žena, pa da vidite ožiljaka i zadebljanja i strahote
    ima smisla to za posteljicu, lako je previdjeti, ali sivanje barem nije problem, ne treba biti strucnjak da skuzis da si pukla. u tom slucaju se vjerojatno ode privatnom ginekologu i rijesi stvar. ili u bolnicu.

  21. #121
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    smiješno mi je da vam anonimni komentatori pružaju savjete.
    tko o cemu...

  22. #122
    fancy usisivac

    Početno

    ne treba biti strucnjak da skuzis da si pukla
    Bas je lako ovo napisati. Vrijedi pogotovo za situacije gdje ne puknes izvana uopce nego recimo imas razderotine cerviksa. Nema laika koji to ne bi skuzio na vrijeme.

  23. #123

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Fancy, kako babica ili dr nakon poroda skuze npr. razderotine cerkvisa?

  24. #124
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Tamo gdje sam ja rodila nema (vaginalnih) pregleda nakon poroda, pregleda se posteljica i prate se moguce komplikacije (tipa zaostali dijelovi posteljice i sl.) po kolicini izgubljene krvi.

  25. #125
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Zaboravila sam reci da sam bas puno krvarila nakon sto se Robi rodio, pa su prvo uzeli krvnu sliku da vide kak stojim sa zeljezom (i bilo mi je odlicno, kao da nisam rodila i izgubila tonu krvi), a tek kasnije, nakon par sati kad se jos nije smirilo, uz silne isprike sto me moraju tome podvrgavati, isli na pregled da bi vidjeli jel treba kiretaza (i utvrdili da ipak ne treba). Doma sam isla sljedeci dan (dan nakon poroda).

  26. #126
    fancy usisivac

    Početno

    Ako si u bolnici onda virnu cerviks, to im je najjednostavnije. Pogledaju i ako je razderotina manja ne sivaju a vece zasiju. Iskusna babica moze zakljuciti i prema kolicini, boji te tipu krvarenja. Kako je cerviks jako prokrvljen to obucno budu jaca krvarenja, svjetlije krvi nego iz maternice. Znaci moze se zakljuciti i posredno. Tu je jako vazno iskustvo babice ako se radi o asistiranom porodu kod kuce.
    Ja bi recimo uvijek radije bila za to da mi to pogledaju "okom" jer je vrlo jednostavno znaci cisti vizualni pregled nego da mi vade krvnu sliku koja ionako odmah nakon nastupa krvarenja uvijek ne mora upucivati na to da je krvarenje hemodinamski znacajno, sve dok ne nastupi tzv. hemodilucija tj pomak tekucine iz izvanzilnog bazena u zilni (jako vazan kompenzacijski mehanizam kojim se odrzava volumen bitan za odrzavanje cirkuacije kro vitalne organe) sto tek onda dovede do pada broja eritocita i kolicine hemoglobina po jedinici volumena. Onda tek biljezis pad u krvnoj slici. Zato se uvijek kod sumnje na razlicita unutarnja krvarenja ne oslanjas na tu prvu krvnu sliku koja moze biti uredna vec se obicno nakon sat dva radi i kontrolna krvna slika. prva uredna krvna slika nista ne iskljucuje. Ovo govorim za razlicita unutarnja krvarenja koja ne vidis izvana, u ovom slucajevu vidis kravrenje i mozes ako se radi o cerviksu vidjeti i tocno mjesto krvarenja. Krvnu bi radila ako nije razderotina cerviksa nego sumnjas na krvarenje iz mjesta koje ti nije dostupno pregledu okom.

  27. #127
    fancy usisivac

    Početno

    Tu do izrazaj dolazi (ako ne pregledavas rutinski vaginalno sto se kod nas uglavnom na kraju pregleda da se vidi zbog sivanja) i onaj famozni nadzor dva sata nakon poroda, sto kod bilo kakvog jaceg krvarenja mozes skuziti i padom tlaka i porastom pulsa sto je cak i brze uocljivo nego ta prva krvan slika u kojoj kako sam vec napisala btw uopce inicijalno ne mora biti evidentnog pada.

  28. #128
    fancy usisivac

    Početno

    Zato ako nema epiziotomije ne mora nuzno biti ni vaginalnog pregleda ukoliko babicu ili doktora neki znak ili simptom kao u Ancicinom slucaju ne uputi na moguce razderotine ili slicno. iskustvo uvijek dobro dodje u takvim slucajevima.

  29. #129

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Fancy, pitala sam zato sto nakon mojih poroda isto nije bilo nikakvih pregleda. (osim pregleda posteljice)

  30. #130
    fancy usisivac

    Početno

    Pa i ne mora biti jer iskusne babice to prepoznaju posredno. kako iznimke uvijek postoje ponekad i iskusne babice kao u Ancicinom slucaju se odlucuju za dodatne pretrage ako primjete bilo sto neuobicajeno.

  31. #131
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    hvala fancy

  32. #132
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    opet ću citirati, zapravo parafrazirati Odenta : koji kaže da je rezanje pupkovine prije poroda posteljice glavni krivac za maternalnu smrt uzrokovanu krvarenjem nakon porioda, što je ujedno danas i dalje najčešći uzrok maternalne smrti u porodu, točnije postpartum, tj. nakon poroda.

    dakle, rizik od prekomjernog krvarenja se u ogromnoj mjeri smanjuje ne diranjem pupkovine prije nego što spontano izađe posteljica...što ponekad može trajati i satima, a tko bi u bolnici toliko čekao...

  33. #133
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    adminice, help, ošlo triput...

  34. #134
    fancy usisivac

    Početno

    Ovo sto govoris o pupkovini ima veze s gubitkom krvi iz sluznice maternice, dakle s mjesta odakle se oljustila posteljica. Ima veze s gubitkom krvi ali ne ovim o kojima mi gore raspravljamo a to su mehanicke porodjajne traume. Laceraciej cerviksa nastaju neovisno o rezanju pupkovine, nastupaju ako se dogode prije rezanja pupkovine tako da opet u diskusiji ide "baba sumom a deda drumom". Ali nije prvi put.

  35. #135
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    bez obzira na babe i dede, ono što sam napisala je činjenica, jer
    rezanje pupkovine prije poroda posteljice je glavni krivac za maternalnu smrt uzrokovanu krvarenjem nakon poroda,
    , a istovremeno je uobičajeni rutinski bolnički postupak.
    to je bio moj point.

  36. #136
    fancy usisivac

    Početno

    Nitko ni ne proturijeci to za pupkovinu, kao uzrok te vrste krvarenja.
    Cure su komentirale mehanicke traume nastale pri porodu i kako ih prepoznati a onda ne pricamo o istom. Nismo govorili iskljucivo o bolnickom porodu vec i o asistiranom kod kuce.

    O maternalnom mortalitetu i udjelu pojedinih uzroka maternalnog mortaliteta bi se vec dalo diskutirati. On je zadnje vrijeme manje vise stalan i ne uspijeva ga se za razliku od ranije znacajnije spustiti na nizu razinu u razvijenim zemljama (trenutno je ionako u zapadnim zemljama poprilicno nizak). Po WHO podacima o maternalom mortalitetu HR stoji dosta dobro unatoc lošoj bolničkoj praksi.
    http://www.who.int/reproductive-heal...y_2000/mme.pdf

    MamaJu:
    rezanje pupkovine prije poroda posteljice je glavni krivac za maternalnu smrt uzrokovanu krvarenjem nakon poroda,
    Kad ovako poboldas onda ispada da je to glavni kirvac za maternalnu smrt općenito. Ispravnije je poboldati onda cijelu tvrdnju a ne izvlaciti dio tvrdnje: rezanje pupkovine prije poroda posteljice je glavni krivac za maternalnu smrt uzrokovanu krvarenjem nakon poroda
    E sad tu na scenu stupa podatak o tome koliki je tocno udio bas te vrste krvarenja u ukupnom maternalnom mortalitetu. Rekla bih ne bas velik jer bi onda mi inace imali pomor u rodilistima a nemamo.

  37. #137
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Kad ovako poboldas onda ispada da je to glavni kirvac za maternalnu smrt općenito.
    točno, barem po informacijama kojima ja raspolažem.
    isto kao što je točno da je općenito maternalni mortalitet u razvijenom svijetu svugdje prilično nizak.

  38. #138
    fancy usisivac

    Početno

    To nije glavni uzrok maternalne smrti općenito.
    Niti si to tako napisala vec pise:
    To je najcesci uzrok materalne smrti uzrokovane krvarenjem nakon poroda .
    A krvarenje nije jedini uzork maternalne smrti niti su sva krvarenja nakon poroda uzrokovana bas preranim presjecanjem pupkovine. uzroka krvarenja nakon poroda je mnogo i nigdje se bas ne naglasava tolika vaznost preranog rezanja pupkovine kao uzrok maternalne smrti uslijed krvarenja.

    Cijeli niz uzroka postpartalnog krvarenja je npr dan u tablici u sklopu kanadskih smjernica za rjesavanje takvih krvarenja:

    http://www.sogc.org/guidelines/publi...-April2000.pdf

  39. #139
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    To nije glavni uzrok maternalne smrti općenito.
    jesi li sigurna?
    Niti si to tako napisala vec pise: To je najcesci uzrok materalne smrti uzrokovane krvarenjem nakon poroda .
    fali mi zarez
    krvarenje nije jedini uzork maternalne smrti niti su sva krvarenja nakon poroda uzrokovana bas preranim presjecanjem pupkovine. uzroka krvarenja nakon poroda je mnogo i nigdje se bas ne naglasava tolika vaznost preranog rezanja pupkovine kao uzrok maternalne smrti uslijed krvarenja.
    nisam ni rekla da je jedini i da drugih uzroka mat. smrti nema, nego da je ovo što napisah glavni (najčešći) uzrok mater. smrti.
    na onom linku kojeg si stavila čak preporučuju rano klemanje pupkovine, što nije u skladu ni sa smjernicama WHO.
    čini mi se da jednostavno to nije prepoznato, jer npr. kao glavnu "preventivu" se sugerira rano klemanje i injekcija oksitocina odmah po porodu.

    ono što sam ja napisala, to tvrdi Odent, a on se obično poziva na randomizirane kontrolne studije( RCT).
    mogu se potruditi doći do odgovora na temelju čega točno to tvrdi.

    pretraživajući sam našla i ovo:
    http://www.cochrane.org/reviews/en/ab002867.html
    No evidence to show the effect of treatments for secondary post-partum haemorrhage
    Sometimes the uterus fails to contract enough to prevent bleeding following childbirth. Secondary postpartum haemorrhage is abnormal or excessive bleeding from the birth canal occurring between 24 hours and 12 weeks after birth. It can be caused by retained products of pregnancy, a tear, or an infection in the uterus. The problems for women can vary greatly depending on the amount of blood loss. In developing countries it often causes death. The review found no evidence to show the effect of surgery to clean out the uterus or of drugs to treat infection or control bleeding. More research is needed.

  40. #140

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    E sad tu na scenu stupa podatak o tome koliki je tocno udio bas te vrste krvarenja u ukupnom maternalnom mortalitetu. Rekla bih ne bas velik jer bi onda mi inace imali pomor u rodilistima a nemamo.
    sto se u rodilistima u Hrvatskoj ne sibne uglavnom umjetni oksitocin?

  41. #141
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    http://www.cochrane.org/reviews/en/ab003249.html
    Background
    Primary postpartum haemorrhage is one of the top five causes of maternal mortality in both developed and developing countries.

  42. #142

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Tamo gdje sam ja rodila nema (vaginalnih) pregleda nakon poroda, pregleda se posteljica i prate se moguce komplikacije (tipa zaostali dijelovi posteljice i sl.) po kolicini izgubljene krvi.
    ovako bilo i kod mene.
    s time da je bilo obilnije krvarenje (skoro 1 litra), ali nikom nista jer sam se ja osjecala dobro, hodala sama itd...
    Ali to je bilo zato jer je to bila filozofija moje babice: ne cackaj ako se zena osjeca dobro i cekaj pa ces vidjeti je li nesto nije u redu.
    Meni pase takva filozofija.
    Nakon tjedan dana ili nesto slicno, ne sjecam se vise, ispao komadic mesa . Cak se ni bolnicke babice na tu vijest nisu uznemirile, samo su rekle da pratim je li mi temperatura ok i javim ako se to dogodi.

    Ancice, to je valjda neka anglo-saksonska skuliranost ( osim toga ovdje, i zene i lijecnici smatraju vaginalne preglede napadom na "privatnost")
    Meni pase.

  43. #143
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    uf, pasala bi i meni 8) .

  44. #144

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    za mene je hrabrost izborit se u bolnici za svoj plan poroda i za svoja prava,a i to se može.
    white musk, meni je to lutrija. Plan poroda je u krajnjoj slucaju neki fantom, pozeljan u sustavu kakav je u Hrvatskoj ili kod tebe, da se "zastitis" od sistema, ali zasto bi to bilo uopce potrebno, pogotovo "izboriti "se za nesto.
    Ne ides u boj, nego radjas!

    Ipak, rijec "izboriti" nije bez vraga toliko u upotrebi. Kitzingerka pise kako je cijeli rijecnik moderne opstetricije pun izraza primjerenih vojsci, ratu, borbi (military language), tipa: failure to progress, incompetent cervix, inadequate pelvis, scarred uterus, trial of labour, agressive management of ruptured membranes, the oxytocine challenge test, the trigger factor for labour itd...).

    Mavis Kirkham, prof. primaljstva i konzultatntica iz Sheffilda (koja je pro home birth), kaze kako je hospitalizacija porodjaja odraz industirjskog modela masovne produkcije koji zeli postici , prije svega, efikasnost (sjetimo se Dublinaca, 10 000 poroda godisnje, a samo 3 sobe za radjanje), a efikasnost je vrlo draga osobina u modernom drustvu. Drugi uzrok hospitalizacije vidi u opcaranosti pravilima , koji pak dolaze djelomicno iz vojnickog modela (veza sa Kitzingerkinom tezom).

    Dakle, "izboriti" se za porod kakav zelis je sasvim na liniji ovakvog vojnickog, industrijskog modela poroda.

    Za mene je kuća za porod idealno rješenje za sve trudnice sa urednom trudnoćom.
    Andrea Robertson pak kaze da danasnje nepovjerenje prema porodu kod kuce (PK) (misli na asistirani), rezultat dugogodisnjeg djelovanja razlicitih faktora, nije izronilo preko noci.
    Spomenula je muskarce koji, ma koliko zeljeli i voljeli, ne mogu se "povezati" sa zenom koja radja, razumjeti kako se osjeca i koje su joj potrebe (a muskarci su dugo vremena bili medical men koji su zamijenili babice industrijalizacijom porodjaja). Pri ovome misli i na muskarce, partere kojima je jos lakse nego zenama, prihvatiti bolnicu ili neki centar kao sigurniju opciju, jer su im ove gore potrebe, osjecaji itd... tesko dokucivi i kada se trude.
    Prema AR, cinjenica da su zene prije cesce umirale pri porodima ne znaci nuzno da su umirale zato sto su radjale kod kuce (klasika....prehrana, puno djece u malom razmaku, nepoznavanje higijene od strane asistenata, i kod kuce i u bolnici itd...).
    Na kraju je dodala da se PK svi boje, i lijecnici i babice i muzevi, na sto je neka studentica primaljstva primijetila da joj njezina edukacija (koja je univerzitetska) ne daje nikakvu sigurnost u to da zena moze roditi bez asistencije (tehnike, strucnjaka itd...) niti iskustvo istoga.

  45. #145
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Ovo sto govoris o pupkovini ima veze s gubitkom krvi iz sluznice maternice, dakle s mjesta odakle se oljustila posteljica. Ima veze s gubitkom krvi ali ne ovim o kojima mi gore raspravljamo a to su mehanicke porodjajne traume. Laceraciej cerviksa nastaju neovisno o rezanju pupkovine, nastupaju ako se dogode prije rezanja pupkovine tako da opet u diskusiji ide "baba sumom a deda drumom". Ali nije prvi put.
    baš tako(po medicinskom znanju kojim ja raspolažem)

  46. #146
    fancy usisivac

    Početno

    MamaJuanita:
    rezanje pupkovine prije poroda posteljice je glavni krivac za maternalnu smrt uzrokovanu krvarenjem nakon poroda
    Napisala si TOČNO ovo gore, da je rezanje pupkovine glavni krivac za maternalnu smrt. Nitko ne spori da je krvarenja jedan od glavnih uzroka maternalnog mortaliteta. i ne bas ovaj uzrok koji si ti napisala zato sto tako kaze Odent. Kazes da se pri tome oslanja na RCT ali nista od linkova koji si stavila to ne potvrdjuje.

    Ja sam napisala da uzroka krvarenja ima jako puno i da se u niti jednom izvoru ne stavlja naglasak na ono sto si ti napisala a to je prerano rezanje pupkovine. Postpartalna krvarenja sudjeluju u maternalnom mortalitetu s oko 20 do 25 % od ukupnog broja maternalnih smrti. Jedino ih u nekim dijelovima svijeta nadmase razlicite infekcije s posljedicnom sepsom. Navela sam i tablicu s razlicitim uzrocima tog istog postpartalnog krvarenja.
    Ovo sto ti citiras Cochrane-a nigdje ne potvrdjuje da je glavni krivac za postpartalno krvarenje prerano rezanje pupkovine. Niti se taj clanak koji citiras uopce bavi istrazivanjem uzroka krvarenja (navodi ih ali opet medju nabrojanim ne spominje bas onaj koji si ti istaknula kao glavni uzrok maternalne smrti uslijed krvarenja) nego ispituje ucinkovitost razlicitih vrsta liječenja. I
    Recimo Cochrane:
    Primary postpartum haemorrhage is one of the top five causes of maternal mortality in both developed and developing countries.
    I dalje ne spominje uzrok tog istog krvarenja niti potvrdjuje ono sto ti ponavljas kao glavni uzrok a parafraziras Odenta.

    U HR zene poslije poroda dobivaju derivat ergotamina a ne oksitocin. U nekim zemljama je to kombinacija ergotamin-oksitocin.

  47. #147

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    aha, zato sam ja jako krvarila poslije drugog poroda ... nisam dobila ništa, a pupokovinu su rezali odmah. I imala sam očajne kontrakcije, skoro kao srednje trudove, te usprkos tome jako krvarila (jače nego kod prvog poroda, koji je bio pod dripom).

  48. #148

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    U HR zene poslije poroda dobivaju derivat ergotamina a ne oksitocin.
    zato mozda i nema masovnog pomora zbog PPH u Hrvatskoj, unatoc ranog rezanja pupkovine.
    Tamo gdje nemaju umjetnih hormona, a rezu rano, tamo je to opasna praksa, o tome govori Odent.

    Mislim da je mamma ju htjela reci da je, prema Odentu, rano rezanje pupkovine cimbenik koji uzrokuje PPH, a ono je pak , opet prema njemu (a cochrane je navela da potkrijepi da se tamo smatra jednim od 5 uzorka maternalne smrti), glavni uzrok maternalne smrti na svijetu (a svijet je velik, nije samo Europa i sjever Amerike gdje se prakticira aktivni menadzment treceg porodjajnog doba a i zene vjerojatno imaju bolju krvnu sliku od svojih sestara na drugim kontinentima pa ako i krvare obilno, to ih ne dodje glave.

    A sve ovo ima veze s mehanicikim laceracijama u kontekstu price sto je rizicnije za zenu.
    Moze se sugerirati nekome tko kaze:
    pa ljudi dovoljan je jedan sićušni kotiledon da ostane i da dođe do smrtonosnog krvarenja, a ko će izvšit ljuštenje maternice,vidim da žene ni nepregledaju da li je posteljica intaktna, a kako je i znati pregledat bez medicinskog predznanja
    šta uradit nakon rupture(pucanja) dubljih slojeva,ostavit da zaraste samo
    da rizik smrti/komplikacije uzrokovane krvarenjem zbog mehanicke laceracije je puno nizi od onog izazvanog PPH pa bi bilo mozda vaznije u bolnickom okruzenju se baviti prevencijom ovog drugog kroz kasno rezanje pupkovine (radje nego aktivnim menadzmentom), nego naglaskom sto sve moze krenuti po zlu u slucaju nedetektirane, nevidljive laceracije.

  49. #149
    fancy usisivac

    Početno

    Gle, kako god okrenes krvarenje poslije porodjaja PPH je cest uzrok maternalnog mortaliteta, i u razvijenom i ne nerazvijenom svijetu. Ali medju brojim uzrocima tog istog PPH nigdje se ne tvrdi da je prerano rezanje pupkovine glavni uzrok maternalnog mortaliteta uzrokovanog PPH a to je ono sto je mamaJu napisala a ne stoji. Jedno je tvrditi da je PPH glavni uzrok maternalnog mortaliteta sto stoji (u sklopu PPH etioloski se razlikuje nekoliko vaznih čimbenika PPH) a drugo je tvrditi da je prerano rezanje pupkovine glavni uzrok maternalnog mortaliteta.

    Saradadevii:
    da rizik smrti/komplikacije uzrokovane krvarenjem zbog mehanicke laceracije je puno nizi od onog izazvanog PPH pa bi bilo mozda vaznije u bolnickom okruzenju se baviti prevencijom ovog drugog kroz kasno rezanje pupkovine (radje nego aktivnim menadzmentom), nego naglaskom sto sve moze krenuti po zlu u slucaju nedetektirane, nevidljive laceracije.
    PPH nije nikakav poseban klinicki entitet kako sugeriras u svom citatu vec je to skup svih entiteta koji dovode do krvarenja nakon poroda. Krvarenja uzrokovana mehaničkim laceracijama (bilo cerviksa bilo medjice) spadaju takodjer u postporodjajna krvarenja PPH (što mozes vidjeti i iz linkova koje sam stavila) jednako kao i ona zbog atonije uterusa, infekcije i zaostalog komada posteljice. PPH je skup svih tih kliničkih entiteta, a ne nikako poseban entitet uzrokovan postupkom s pupkovinom da bi mogla sugerirati da se glavnina prevencije PPH mora usmjeriti bas prema kasnom rezanju pupkovine.

    http://www.mrw.interscience.wiley.co...007/frame.html

    Gdje u zakljucku kazu:
    Five studies were included. Four of the trials were of good quality. Compared to expectant management, active management (in the setting of a maternity hospital) was associated with the following reduced risks: maternal blood loss (weighted mean difference -79.33 millilitres, 95% confidence interval -94.29 to -64.37); post partum haemorrhage of more than 500 millilitres (relative risk 0.38, 95% confidence interval 0.32 to 0.46); prolonged third stage of labour (weighted mean difference -9.77 minutes, 95% confidence interval -10.00 to -9.53). Active management was associated with an increased risk of maternal nausea (relative risk 1.83, 95% confidence interval 1.51 to 2.23), vomiting and raised blood pressure (probably due to the use of ergometrine). No advantages or disadvantages were apparent for the baby.
    A prema ovome nije bas jasno ko sto zelis reci da zene s aktivnim vodjenjem bas krvare više od onih s ekspektativnim stavom. A Cochrane analizira ne samo pojedinu studiju nego iz sakuplja i usporedjuje, one neadekvatno provedene iskljucuje iz istrazivanja.

  50. #150

    Početno

    osim toga ovdje, i zene i lijecnici smatraju vaginalne preglede napadom na "privatnost
    gdje to "ovdje"?
    ako govorimo o Vel. Britaniji, onda to nije tocno. Govorimo li o nekim sektaskim drustvima u Vel Britaniji, onda to jest tocno.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •