Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: Crtica iz Svedske

  1. #1
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno Crtica iz Svedske

    Prije par dana rodila je moja rodica u Svedskoj 5 tjedana prije termina. Tezina: 2200.
    Prvo sam razgovarala s njenim bratom i pitam ga onako naivno iz ove nase hrvatske perspektive "je li u inkubatoru?" a on mi kaze "Neeee. U krevetu s mamom svojom, ona je grije." (otac dvoje velike djece, tehnicke struke, eto zna bitne stvari u zivotu).

    Poslije sam nazvala nju u rodiliste i kaze mi da je porod bio divan - da su je samo pratili i radili sto je ona htjela (bez obzira sto radja ranije).

    Dijete je dobila odmah na grudi i od tada je ne odvajaju. Kaze da imaju 24 sata kontakt izravno koza na kozu (dijete je samo u peleni) i zajedno su pokrivene. Pitam je sto radi kad ide na wc (zanimalo me cisto prakticno) pa mi kaze da je samo nakratko umota u toplu dekicu i brzo se vratiti.

    Sve preglede i promatranja lijecnici obavljaju kod nje...

    Jos mi kaze da je doji, a kako je jos slab refleks sisanja, prvo joj daje ciku dok se ne umori, onda se izdoji i da joj to na salicu.

    Takva je praksa rodilista.

  2. #2
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    wow, baš me razveselila ova priča

  3. #3
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ah
    kako su neke stvari daleko od nase stvarnosti
    a ne kostaju nista

    bravo za svedsku
    :D

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    303

    Početno

    predivno, vjerovatno ,nažalost, nikad naša stvarnost

  5. #5
    mali karlo avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,464

    Početno

    samo se nadam da će jednog dana tako biti i kod nas

  6. #6
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    ah
    kako su neke stvari daleko od nase stvarnosti
    a ne kostaju nista

    bravo za svedsku
    :D

    upravo tako

  7. #7
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno


  8. #8

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    prekrasno
    Kao neka SF priča

  9. #9
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    za kangaroo care kod nas se znalo i kad je moja mama prije 28 godina prerano rodila blizanke. pedijatrica joj je o tome pričala dok su ih gledale u inkubatoru.

    i što se promijenilo u tih 28 godina?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    pedijatrica joj je o tome pričala dok su ih gledale u inkubatoru

  11. #11
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    Citiraj branka1 prvotno napisa
    prekrasno
    Kao neka SF priča
    x

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    24

    Početno

    Joj, to je predivno ... i ja bih tako.

  13. #13
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Sjkećam se jednog dokumentarca, negdje u J. Americi. Jedna gospođa je na taj način radila s nedonoščadi. Bili su uz majke, djeca gola uz majčino tijelo i omotani istom haljom, kao za majku. U miru tišini, bez buke, graje. Samo sika i mama. Svi do jednog su se izvukli, a neki su bili rođeni jako prerano.

    Ovo mi se jako sviđa!

  14. #14
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Aaaaaaaaaaa, predivno

  15. #15
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    ajme...

    da sam ja bar rodila u Švedskoj ...

    moja se rodila isto 5 tjedana ranije i ne da nije bila samnom u istom krevetu, ni u istoj sobi , ni na istom odjelu... A kad bi ju došla vidjeti i dojiti ponašali su se kao da je dijete njihovo a na moje određujući neke svoje nebulozne mjere i protokole

  16. #16
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Predivno

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    259

    Početno

    Prekrasno, da bar bude i kod nas tako u nekoj bližoj budućnosti.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    299

    Početno

    prekrasno, evo kako istinska skrb ne košta gotovo ništa......

  19. #19
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj emira prvotno napisa
    A kad bi ju došla vidjeti i dojiti ponašali su se kao da je dijete njihovo a na moje određujući neke svoje nebulozne mjere i protokole
    Pretužno... Bravo za Švedsku!

  20. #20
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj emira prvotno napisa
    A kad bi ju došla vidjeti i dojiti ponašali su se kao da je dijete njihovo a na moje određujući neke svoje nebulozne mjere i protokole
    Pretužno... Bravo za Švedsku!

  21. #21
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    Citiraj emira prvotno napisa
    ajme...

    da sam ja bar rodila u Švedskoj ...

    moja se rodila isto 5 tjedana ranije i ne da nije bila samnom u istom krevetu, ni u istoj sobi , ni na istom odjelu... A kad bi ju došla vidjeti i dojiti ponašali su se kao da je dijete njihovo a na moje određujući neke svoje nebulozne mjere i protokole
    i ja isto

  22. #22
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    hm, ne znam baš. Ne bi se ja usudila tako igrati sa životom svog djeteta. Najgore mi je kad dođem kod pedice, a ona me pita da li je dijete bolje, pa kvragu da je ja znam izliječiti ne bi dolazila kod nje. Ali u životu je sve tako relativno. K vragu, možda sam ja u krivu, a oni u pravu, možda postoji nekakva viša sila, u stvari nakon poroda sve više počinjem vjerovati da postoji.

  23. #23
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    bebe-klokani pokazuju daleko veći uspjeh u napredovanju u kilaži i u rastu, nego bebe u inkubatorima

  24. #24
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Citiraj elin prvotno napisa
    hm, ne znam baš. Ne bi se ja usudila tako igrati sa životom svog djeteta. Najgore mi je kad dođem kod pedice, a ona me pita da li je dijete bolje, pa kvragu da je ja znam izliječiti ne bi dolazila kod nje. Ali u životu je sve tako relativno. K vragu, možda sam ja u krivu, a oni u pravu, možda postoji nekakva viša sila, u stvari nakon poroda sve više počinjem vjerovati da postoji.
    elin, radi se o tome da neonatolozi mogu provjeravati stanje djeteta koje je uz majku umjesto da to rade na djetetu koje leži u inkubatoru. Niti u jednom slučaju niti jedan doktor ne moze boraviti uz dijete neprestano.

    Meni se cini da je to stvar zdravog razuma, a da visa sila postoji - ja sam uvjerena.

  25. #25
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    M. nije bio u inkubatoru nego u grijanom kreveticu zbog male porodajne tezine

    e sad drugo je kad ti dijete ima respiratorne probleme i sl.
    ovako sam ga i ja mogla grijati, zar ne?!
    a ne on je bio 14 dana nasilno razdvojen od mene, tri dana sam ga gledala preko stakla 2x dnevno po pola minute

    koliko je njemu negdje bio potreban moj zagrljaj, nakon 9 mj. sto smo bili skupa, ma ne zelim ni razmisljati o tome, strasno

    zato sad imam "priljepka", pa nadoknadujemo

  26. #26
    Točkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    978

    Početno

    Sjećam se da sam još prije nekih 7 godina čula priču jedne cure čije je sestra taman rodila u Švedskoj da je tata cijelo vrijeme s njima u sobi ( e sad, ne sjećam se je li bio apartman) i da beba pije mlijeko na čašicu.

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Prijateljica mi je u Švedskoj nedavno rodila. Opisuje tu državu kao korak do savršenstva. Osvješćivanjem smo i mi bliže tome

  28. #28
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Citiraj elin prvotno napisa
    hm, ne znam baš. Ne bi se ja usudila tako igrati sa životom svog djeteta. Najgore mi je kad dođem kod pedice, a ona me pita da li je dijete bolje, pa kvragu da je ja znam izliječiti ne bi dolazila kod nje. Ali u životu je sve tako relativno. K vragu, možda sam ja u krivu, a oni u pravu, možda postoji nekakva viša sila, u stvari nakon poroda sve više počinjem vjerovati da postoji.
    ?

  29. #29
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj elin prvotno napisa
    hm, ne znam baš. Ne bi se ja usudila tako igrati sa životom svog djeteta. Najgore mi je kad dođem kod pedice, a ona me pita da li je dijete bolje, pa kvragu da je ja znam izliječiti ne bi dolazila kod nje. Ali u životu je sve tako relativno. K vragu, možda sam ja u krivu, a oni u pravu, možda postoji nekakva viša sila, u stvari nakon poroda sve više počinjem vjerovati da postoji.
    poznato je da se u svedskoj lijecnici igraju sa zivotom djeteta

  30. #30
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Pa liječnici su očito procjenili da je dijete dovoljno zrelo za takvo što. Djeca koja se rode ranije mogu biti u različitom stanju. Sigurno dijete sa bilo kakvim respiratornim ili drugim zdravstvenim problemima neće ležati kod mame nego u inkubatoru.
    Moj bratić se rodio u Švedskoj prije 8 godina, sa 32 tjedna i bio je u inkubatoru, bez brige, nije ležao s ujnom u krevetu.

    I ja to ne bi rekla da je "igranje životom"... da su meni ponudili da dijete bude kraj mene, objeručke bih prihvatila. Rodila se sa apgarom 9/10, nije imala ama baš nikakvih problema niti je primala ikakvu terapiju... Jednostavno je po njihovim pravilima "morala biti kod njih" a mama je bila samo nužni donositelj bakterija i prljavštine koje bi se najradije riješili. Prije svakog odlaska kod malene morala sam se "dezinficirati". Prije podoja sam morala oprati sise sa dezinfekcijskim sapunom koji je vjerovatno puno zdraviji nego normalne baterije koje borave na ljudskoj koži.

  31. #31
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    a mama je bila samo nužni donositelj bakterija i prljavštine koje bi se najradije riješili. Prije svakog odlaska kod malene morala sam se "dezinficirati". Prije podoja sam morala oprati sise sa dezinfekcijskim sapunom koji je vjerovatno puno zdraviji nego normalne baterije koje borave na ljudskoj koži
    da, najbolje su mi one zastitne maske preko lica, kapice na glavi i cipelama
    kao da idem operirati, a ne podojiti dijete

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •